Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: dehidrirana beba ?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno dehidrirana beba ?

    Zamolila me jedna mama koja nema trenutno pristup forumu da pitam:

    Curica ima 3 mj , isključivo dojena .
    Dosta mokrih pelena , prirast težine oko 1 kg mjesečno
    Doktorica joj je nekidan rekla da je djetetu fali tekućine jer je fontanela udubljena.
    Rekla je da joj mora dati vode.
    Sad , mala odbija. Neće ni na špricu , ni na zličicu , ni na bočicu.
    Fontanela je i dalje udubljena.

    Ima li tko iskustva s tim ?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    26

    Početno

    ja svoju bebu isto samo dojim. Kad joj je čelo vruće (uz uvjet da nije pretoplo obučena) znam da je žedna. Bar je tako kod nje.
    To sam sama skužila. Vodu sam joj jednom pokušala dati na bočicu, odbijala je, a onda sam shvatila da voda treba biti topla kao i majčino mlijeko . Nije bila oduševljena al je provala. Dalje nisam ni pokušavala davati samo vodu jer joj je čaj puno ukusniji iako i njega dajem samo u izuzetnim prilikama ako sam negdje vani pa mi je nezgodno podojit je kad ožedni.
    Nadam se da ćeš od nekog dobit odgovor kakav tražiš, ovo je samo iskustvo s mojom bebom.

  3. #3
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    dojenoj bebi nije potrebno davati nikakve druge tekucine. kad je fontanela izuzetno udubljena, uz jos neke pokazatelje, mozda postoji mogucnost da je beba dehidrirana, ali ako dovoljno piski, zivahna je i doji prema zahtjevu (kad kog zeli) i jos ovoliko dobiva na tezini, onda SIGURNO ne treba dodavati vode, a kamoli caja (koji nije dobar za probavu itd) a pogotovo preko bocice, koja bebu moze zbuniti i uzrokovati da neucinkovito sisa.

    vazno je da se bebi kad god trazi ponudi dojka, jer je prvo mlijeko u dojci vodenasto i utazuje bebinu zedj. vazno je da mama dosta pije tekucine (da nikad nije zedna).

    kad je bebi "vruce celo" onda ima temperaturu. a ako je vruce u sobi, vruce vani, vruce svima, onda je vruce i bebi i obicno onda cesce traze dojiti da bi utazile zedj tim prvim vodenastim mlijekom u dojci.
    (da bi se nahranila, beba mora pojesti iz jedne dojke "do kraja", jer je zadnje mlijeko u dojci masnije i hranjivije)

  4. #4
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    DRaga dalmatinko, doji li ova mama na zahtjev ili prema satima? Izdaja li se možda malo prije svakog podoja ( npr. ako ima prejaki let down ) i to mlijeko ne da? To te pitam jer razmišljam je li sve u redu s unosom prvog, vodenastog mlijeka,ali svejedno mi je čudna ta situacija s dehidriranošću pokraj tolikog dobitka na težini. Prati li mama popiškene pelene i koliko ih je? Pitaj, pa nam javi. ( Mora ih biti najmanje 5-6. )

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ima mokrih dosta , dojenje je na zahtjev ( čitaj svaki sat )
    ne izdaja se ( nema potrebe)
    probala je to s prvim vodenim mlijekom
    beba je inače super raspoložena
    ali je fontanela vidno ( i meni laiku ) udubljena

  6. #6
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Postoji mogucnost da je udubljenost kod ove bebe varianta normale. Drugi uzrok je nezadovoljavajuca ishrana. Medutim najcesci uzrok znatno udubljene fontanele (fontanela bi trebala biti malo udubljena i napeta kod zdravog djeteta) je dehidracija.

    Ako beba puno piski, dobiva puno na tezini i dobro je raspolozena, mozda bi se trebale razmotriti druge mogucnosti koje bi dovele do toga da fontanela reagira kao kod dehidracije.

  7. #7
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Možda bi dobro bilo da otvoreno popriča s ped. i pita je što bi još mogao biti uzrok. Također, neka pita ima li još nekih pokazatelja dehidracije na bebi osim te fontanele.

  8. #8
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    i moj fran ima cesto udubljenu fontanelu, odnosno mjesto izmedju fontanela,a dojen je cim zatrazi ma koliko to ceto bilo.
    i jednom trenu je koza normalna, a vec nakon par minuta zna biti udubljena.tada mu dam sisati, za nekoliko minuta koza je opet ok, ali onda opet ubrzo zna biti udubljena
    redovito piski i kaka
    mislila sam da je mozda jer sam ja pila ceporex,ali udubljenje se javlja i sad tjedan dana nakon zavrsetka kure antibiotka

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Da li ima veze u kojem je položaju dijete kad se gleda fontanela? Meni se isto često činila udubljena kod moje djece (i to u situacijama kad sigurno nisu bili dehidrirani), onda sam skužila da je to kad su uspravni puno jače nego kad leže.

  10. #10
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja sam se isto zadnjih dana zabrinula oko fontanele, ali čitajući ove postove čini mi se da je jednostavno riječ o tome da je Andreju otpala kosica pa je sad prvi put vidim.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Kako kaže mamazika kada beba sjedi fontanela je udubljenija nego kada leži.

    Ja svojoj nisam davala nikakvu vodu cijelo prošlo ljeto (a bilo je jako vruće) fontanela je bila dosta udubljena ali ped je govorila da je to OK.
    Često sam ju pipala jer sam se isto bojala dehidracije i kada bih primijetila da je možda malo udubljenija ponudila sam bebi sisu. Ona nikada nije odbijala 8) a najdulji razmak između dojenja je bio dva sata i taj razmak smo postigli tek s neka tri mjeseca.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    po opisu bebe i njenog ponasanja ma nema sanse da je beba dehidrirana jer ka prvo sumnja na to dolazi ako beba puno povraca ili ima dijareju, ako je beba bezvoljna, pelene su lagane a uz dehidraciju ide i jedan specijalni jaki miris ka aceton iz usta.

    ako je beba samo dojena a ljecnica je zbog fontanele mislila da maloj fali tekucine onda se, kao sta bi to ovde savjetovalo, rece mami da pokusa dojiti sta cesce a ne odma tek tako rec da mora pit vodu

    i mom malome je fontanela cesto udubljena al niko nije do sad na to reagira i sad, ne vatajte me za ric al citala sam negdi da pri dehidraciji fontanela pulsira

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Mi smo išli jučer u prve posjete od kako je Josip rođen. Bilo je jako vruće, a hlađenje nismo mogli raspaliti kao za odrasle. Njemu je bila vruće i vidno mu se uvukla fontanela. Čim smo došli kod ujne odmah sam izvadila ciku i dala mu da si posiše. posisao je desetak minuta i fontanela se vratila u normalu u roku keks.
    Kad vidim da se to dogodi odmah mu dam ciku (dam mu i inače )

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Fortuna, mislim da je to pulsiranje tipično za slučaj kad je izbočena fontanela od menigitisa. Iako mi se čini da se to javlja i kod normalne ali nije tako izraženo.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    1,121

    Početno

    bebac ima lagano udubljenu fontanelu na dodir...trebam li se brinuti? dal.je to znak dehidracije ili moramo pedijatru?

  16. #16
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ma ako je fontanela otvorena onda je normalno da je na dodir lagano udubljena, bar se tako čini pod prstima. Kad se radi o dehidraciji onda se fontanela vidi da je uvučena.. Ako je beba dobrog općeg stanja i piški sve je ok..

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Least123 prvotno napisa Vidi poruku
    bebac ima lagano udubljenu fontanelu na dodir...trebam li se brinuti? dal.je to znak dehidracije ili moramo pedijatru?
    Da li je beba dojena ili pije na bočicu?

    Ako ga dojiš, daj mu da siše i pazi da guta.
    Ako je na bočici možeš mu dati prokuhane vode, ohlađene na sobnu temp, sa žličicom ili u bočici.

    Ako popije, dobro je. Ako je i bio lagano dehidriran, više nije. Ako je živahan, ako piša i kaka, ne trebaš brinuti.

    Inače, dehidracija je za bebe silno opasna, tako da pitanje nije ili-ili No, zdrava beba, koja ne povraća i nema proljev, te se redovno hrani, neće dehidrirati.
    Ukoliko sumnjaš, bolje je ići liječniku pa makar bilo i bez potrebe, nego da se nešto zakomplicira. Takav je moj stav.

  18. #18
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ako stalno ima mokre pelene i kakane pelene onda ti se čini. Ako nema pravac hitna.

  19. #19
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Uz napomenu da se fontanela gleda dok beba lezi, a ne dok ju nosis u okomitom polozaju (da podrigne, npr.)

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    1,121

    Početno

    nasa fontanela dok lezi je normalna, nije udubljena ni malo, tako da ako se tako gleda onda je ok. sigurno se gleda u lezecem?

    piski puno, kako koji dan...nekad 3, nekad 2, n3kad 4 puta.
    inace ga samo dojim i pokusavam mu dati vodice no vise ju on bljucne nego guta

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •