Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: roditelji oko nas

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno roditelji oko nas

    Citam jedan topic o mesu, pa razmiljam o savjetima u vezi prehrane, napisem post i shvatim da bi to mozda bilo uzurpiranje topica, pa otvaram novi da cujem vasa misljenja.

    Naime, nekako mi se cini, unatoc svemu sto citam na stranicama Rode, savjetima u vezi ap, prehrane, dojenja... da sve to skupa i nije nesto jako sazivjelo u mojoj okolini.

    Cure doje puno krace od godinu dana, iskljucivo dojenje do 6 mjeseci se rijetko prakticira (uglavnom dohrana krece s 4 mjeseca), neke moje poznanice uopce ne doje (da smrsave ), maramu nikad, ali bas nikad, nisam vidjela u zivo, a o prehrani bih mogla pisati danima. Sjecam se primjera nasih poznanika koji su svojoj 5-mjesecnoj curici dali da muska (sise) slanu srdelicu, iako je mala imala grozne pristice po licu. Na nase cudjenje su rekli da "ona obozava slano".

    Itd, itd... da se sad ne raspisem o svemu, nadam se da razumijete na sto mislim. Svjedoci smo i potpuno razlicitih preporuka pedijatara, dakle ljudi koji bi trebali biti educirani, u korak s najnovijim saznanjima.... i mislim da su mnoge stvari koje sam nasla na Rodi i koje se ovdje zbog istomisljenistva smatraju normalnima - u stvari avangarda! Osvrnite se malo na cure oko vas, ali one koje nisu Rode ili barem forumasice.

    Krecem li se ja to u "losem" drustvu ili dobro primjecujem?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    dobro primjećuješ, ali ipak ide na bolje. Jučer mi je bila prijateljica s mužem i klincima vidjet Josipa. Čudila se kako meni uspijeva dojiti i drugo dijete (čudo je bilo što sam Luku dojila skoro 9 mj. - meni premalo, njima čudo). Pa se žalila na bradavice i sve ostalo, što ona nije mogla. Ipak je ponosna na mene što ja mogu i imam volje za to.

    Na krstitkama su me svekrva (ajde dobro stara je) i šogorica (nije stara) proglasile čuđakinjom jer maleni je imao grčeve a ja okrutna mama ne dam mu čajeka nego samo cicu guram jadniku u usta

    U okolici rijetko koja cura doji dijete, sa 4 mj. obavezno daju dohranu ne pazeći na alergije. Stvarno se nekad ja osjećam čudna među njima. Recimo jučer, kaže mi prijateljica kak je svašta čula ali nikad da se beba kupa u maslinovom ulju. :wink:

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj Oriana prvotno napisa
    ...kaže mi prijateljica kak je svašta čula ali nikad da se beba kupa u maslinovom ulju. :wink:
    riknula sam od smijeha oriana
    odma sam si zamislila bebu u kadi punoj ulja

    objasni ti njoj da se ne kupa U ulju nego da se u vodu kapne malo ulja pa se onda dijete tako kupa umjesto s nivea pflegebad i te fore

  4. #4
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    mm: moja žena ima nekih problema s bradavicama, pa jel ju možete primiti. znate doji pa nismo sigurni što je to?

    derm: a ha, znači rodila je.

    mm: da rodila je(!?)

    derm: pa jel problem sa zastojem mlijeka?

    mm: ma ne oni su već jako uhodani, mali ima 14 mjeseci. samo ima neki kožni problem

    derm: ŠTA??????? 14 MJESECI VEĆ DOJI??? PA KAKO??? PA ZAR IMA JOŠ MLIJEKA???NEMOGUĆE....BLABLABLA

    uglavnom ništa od pregleda ne pada mi na pamet ići kod budale na pregled.



    ili konstanta moje mame: čuj TI GA MORAŠ pustiti da plače nije dobro tako. ja: kako mama? mama: pa tako stalno ga maziš. ja: ne razumijem, zašto bi plakao? mama (vidno iznervirana): pa manje će pišati!!
    ja: no comment .



    frendica: zakaj ga kupaš svaki dan?
    ja: pa kad djete uživa.
    frendica: ne razumijem, kakve to veze ima.
    ja: ni ja stvarno

  5. #5
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    konstanta moje mame: čuj TI GA MORAŠ pustiti da plače nije dobro tako. ja: kako mama? mama: pa tako stalno ga maziš. ja: ne razumijem, zašto bi plakao? mama (vidno iznervirana): pa manje će pišati!!
    ja: no comment .
    Ovo meni moja svekrva zna reći. Bljuje mi se od toga.

    Inače, viđam svašta oko sebe. Naša susjeda npr. kada joj je sinčić imao 3 mjeseca bila sam preko na kavi. Počeo je plakati , a ona mu gura dudu varalicu u usta makar se on buni i neće dudu. Onda ona dudu moči u šećer i ponovo mu gura i drži rukom da ne može ispljunuti. :shock: Srce me zabolilo. I još me pita: Ti si isto tako jel'da?
    Nisam, šećer mu ne dajem još ni sada.
    A dojenje? Prestala je dojiti kada je mali navršio 3 mjeseca s opravdanjem da mu je tri mjeseca bilo dovoljno za imunitet :shock:

    Ma ovog primjera sam se sada na brzinu sjetila, ali svekodnevno viđam stvari koje me šokiraju pa onda komentiram sa mm, što na cesti ali većinu ipak kod prijatelja i poznanika. I onda još meni sole pamet jer su kao iskusnije zato što su im djeca po par mjeseci starija od Svena.

  6. #6
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Meni je iskreno žalosno što oko sebe viđam toliko visokoobrazovanih mladih žena, a toliko neobavještenih o dojenju da prekidaju "jer im je nestalo mlijeka, a tako su htjele dojiti". Naravno, bebice su im npr. ušle u neki od onih skokova u razvoju, a one na prvi znak problema radije su slegnule s ramenima i odlučile: ovo je kraj! Jednostavno, ne mogu vjerovati!

    Ako neka ne želi dojiti, zbog ovog ili onog razloga, nije na meni da sudim, a neću ni komentirati! Ali željeti dojiti i pobjeći nakon prve poteškoće zato što si needuciran i što se neznaš i ne želiš sam educirati, to mi je strašno!

    Moja iskustva s dojenjem nisu krenila baš bajno. Okolina me hranila sa svakakvim komentarima: te, nemaš dosta mlijeka, te dijete ti je gladno, te niš ne fali bebama na adaptiranom...Ali ja nisam htjela odustati dok ne učinim SVE, baš SVE što je u mojoj moći, a za dobrobit moga djeteta. I tako sam nabasala na RODE...Hvala im od srca u moje i u ime moje male Anne!

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    na svu sreću, ja sam prva u svojoj ekipi rodila, i sve ostale frendice koje su u međuvremenu ostale trudne sam odmah poslala na RODU i tako one mene već mjesecima gledaju kako dojim, kako smo riješili sve probleme koji su se javljali (soor, ragade, skokove u razvoju...) pa su kroz moj primjer uvjerene kako je dojenje super, kako ti ne može nestati mlijeka, kako nijedan problem nije strašan i neriješiv, kako je marama genijalna stvar, kako je AP super :D ...stalno me zivkaju, pitaju za savjet...
    pa su svi oko mene fala bogu "prosvijećeni" i nisam okružena ovim ostalima o kojima pričate

  8. #8
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja bih samo napisala kako sam do prije godinu i pol (znači, neposredno prije no što sam zatrudnila) vjerovala da je čist normalno da djeca jedu na bočicu, imaju dudu, piju čajeke i sokiće i spavaju cijelu noć u komadu jer sam tak odrastala i tako je bilo u mojoj bližoj okolini. Nekak sam se s vremenom prešaltala (naravno, nakon što sam otkrila ovaj forum) i shvatila da postoji i druga strana koja mi se učinila puno boljom i za mene i za dijete. Kako sad više komuniciram s mamama (u parkiću, na ulici i sl.), shvaćam da smo mi koji provodimo AP, isključivo dojimo do 6 mj. i dulje u stvari manjina, ali me to uopće više ne tangira jer znam da idem dobrim putem (koliko god to išlo kontra moje bliže okoline)

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Mamita, ova tvoja iskustva su ko vicevi....ljudi kao da su pali s marsa, pa i doktori... :wink:

  10. #10

    Početno

    Ja k'o Lutonjica - prva sam od svojih cura ostala trudna, pa kad me ispituju o raznim aspektima, kažem im brdo stvari od kojih se samo isčuđavaju...

    Dvije su do sad rodile, i obje koriste dudu, to znam, jedna je dojila isključivo do 6 mjeseci, za drugu ćemo vidit, ali obzirom da me pitala može li bebu ostavit mami na čuvanje na dva tjedna kad bude imala mjesec i pol, jer ne može propustit put u Grčku s mužem (onak...haloooooo) nekako se ne nadam previše...

    Uglavnom, ja tupim svoje ali im ne kontriram i nbeću kontrirat ako vidim da su donijele drugačiju odluku...jednostavno mi se ne da, jer znam da ću ja bit ta koja će se živcirat a ne one...

    A jedino mišljenje koje mi je bitno je moje, MMa i pedijatra koji me podržava kompletno. Svi ostali su mi totalno nevažni, moje dijete je sretno.

  11. #11
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Zahvaljujući ovim stranicama i forumima naučila sam puno toga. Neke stvari ću drugačije napraviti i riješiti nego moje prijateljice.

    Ja ću se pozabaviti homeopatijom, a ona će klinca za najmanji problem odvesti liječniku (tipa curi nos ili ima temp.).

    Ja ću čitati knjigu o odgoju, ona nema vremena za čitanje već će to riješiti udarcem po guzi.

    Moje dijete grize krišku kruške, a njen mali tamani smokije za užinu.

    Ja nosim svoje dijete u marami, a ona meni kaže ne bi ga ja nosila, naučit će ti se na nošenje.

    Pa i za forum. A što visiš na tom forumu, meni muž ne da ni kompjuter upalit, a kamoli da mu trošim impulse.

    I takvih primjera imam na pretek.

    No ima i prijateljica koje me zovu i pitaju neke savjete pa čak i kažu da me zovu, jer ću ja sigurno znati odgovor. I tako i je! :D

  12. #12
    sanjamk

    Početno

    Nije to nista cudno.Tak je i mene okolina hranila sa komentarima sve dok nisam na vasim stranicama vidjela da sve to moze biti drugacije.Sa prvim djetetom nisam uspjela u dojenju jer to je "normalno"da mama nema mlijeka duze od mjesec dana,takodjer je "normalno"davati dudu ,bocicu,staviti bebu u kindac pa nek se dere dok ne zaspi i tak dalje.Jednostavno to je duboko ukorijenjeno kod nasih zena i one nemaju volje mijenjati svoja misljenja jer tak su i one odrastale i njihove mame i zasto bi sad one pametovale?Primjer,moja kuma nazove me sva uplakana i kaze mi da mora malome od tri mjeseca dati flasicu jer nema mlijeka.Ja brze bolje izdiktiram joj broj tel.za dojenje i nasiroko joj objasnjavam da ipak moze i dalje dojiti i osigurati bebi dosta mlijeka da bi mi nakon dva dana ona rekla da se njoj nije dalo zvati jer je mali super prihvati flasicu!??Mislim stvarno.Ja poludim na to kak su svi pametni kad su moja djeca u pitanju i svi se osjecaju odgovorni za njih(mama,svekrva itd) jer ja sam valjda pala s Marsa pa moju djecu treba paziti i stititi od mene.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    " Pa kaj ti svojem djetetu ne daješ čaj ili vodu. Jadno dijete ti je sigurno žedno!! Ja sam svojem sinu davala čaj od samog početka i gle kako je izrastao. Ah te današnje mame previše čitaju i informiraju se, a to su same gluposti. " :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

    Od ovakvih izjava mi se diže kosa na glavi!

    Ili :"Ma pusti dijete da plače, pa djeca moraju plakati.
    Previše ju nosiš, bude se naučila na ruke.
    Gle, opet gura šakice u usta. Sigurno je gladna. "

    :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

  14. #14
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    na žalost, istiniti vicevi

  15. #15
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Ovo je osjetljiva tema, jer zahtijeva da tračamo frendove.

    Ja ću se zato ograničiti na stvari od kojih mi se diže kosa na glavi, a koje sam vidjela izvan kuće: npr. trudnice u poodmakloj trudnoći koje sjede u kafićima i piju alkohol ili, još gore, puše. Isto mi je grozno kad mlade mame moraju zimi sjediti u zadnimljenim kafićima zajedno s djecom. Odrasla osoba sebi može raditi što god želi, ako se želi ubiti, neka se ubije, no nema pravo trovati još nerođeno ili malo dijete, kojem je oduzeto pravo izbora.

  16. #16
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj spooky prvotno napisa
    Ah te današnje mame previše čitaju i informiraju se, a to su same gluposti.
    Točno to je na trudničkom tečaju nekoliko puta rekla pedijatrijska sestra! :shock:

    Naglasila je da "dijete mora imati red, jer ako nema red od početka, završit će kao narkoman" (ne znam da li bih se smijala ili plakala), a "imati red" znači hraniti dijete svaka tri sata, buditi ga radi hranjenja, ne dizati ga kad plače i sve u tom stilu. Također iz dijapazona njezinih mudrosti izdvajam "mora se znati tko je glavni". :?

    No, najveće zločinke su trudnice koje previše čitaju i misle da sve znaju, a "puno je lakše raditi s onima koje nisu educirane". :shock: Naravno, njih je lakše uvjeriti u raznorazne gluposti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •