Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Talus verticalis

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno Talus verticalis

    Ogroman pozdrav svim mamama na forumu! Pratila sam vas tijekom cijele trudnoće i tako kratila dana, a sada vam se konačno javljam! Na žalost, ne zbog lijepog razloga. Naime, moja je curica rođena prije 3 i pol mjeseca sa deformiranim desnim stopalo. Iz bolnice je otpuštena sa dijagnozom pes equinovarus, da bi ortoped nakon 2 mjeseca i nakon slikanja stopala postavio dijagnozu-talus verticalis. Laički rečeno-petna kost talus joj ne stoji vodoravno već okomito te joj zbog toga noga bježi "na gore" i u stranu. Kad se rodila, stopalo joj je stajalo skroz na gore i bilo je spojeno sa nogom i to sve zbog "lošeg" položaja u maternici (rođena je na zadak). To smo longeticama, vježbicama i gipsićem uspijeli "spustiti", ali stopalo izgleda daleko od normalnog.
    Zanima me dal se netko od vas susreo s takvom dijagnozom ili da li poznaje nekoga tko je to prošao jer na internetu ne mogu naći mnogo informacija. Ove nas zime čeka operacija, ali ne znam što mogu očekivati...
    Hvala...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Gdje ste se dosad liječili i kod koga? U Zagrebu ili negdje drugdje? Kamo idete na operaciju?
    Moj Andrej rođen je s dijagnozom pes equinovarus, ali to se kod njega dobro razvijalo i korigiralo vježbicama i longeticama (bez operacije).

    Evo, našla sam jednu stranicu gdje piše nešto o tim raznim dijagnozama, čak je i na hrvatskom:

    http://www.studioimpuls.net/pitanjaiodgovori.htm

  3. #3
    Magy

    Početno

    Moja prijateljica je rodila kcer isti problem kao kod tebe. Vodila ju je na gimnastike i masaze, sama je isto radila kod kuce. Mala je sada 1 god. nista se ne vidi i nomalno hoda i sve O.K. Ja bi se na tvom mjestu posavjetovala i kod drugog dr. prije nego ju das na operaciju.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno Talus verticalis

    Tanja_b, hvala ti na stranici, sad ću ići malo čitati što piše.
    Liječimo se u dječjoj bolnici Kantrida u Rijeci, kod dr. Stošića (on je tamo šef ortopedije). Tamo smo otišli kad je curica imala 3 dana-ravno iz rodilišta i čini mi se da doktor zna što radi. Na otpusnom pismu iz bolnice pisalo je pes equinovarus, ali je on odmah rekao da to nije to! Ja sam inače čitala nešto o pes equinovarusu i vidjela slike, i meni se činilo da je to indentično.
    Sa 2 mjeseca smo slikali stopalo, i tada je rekao da je to talus verticalis i da nastavimo puno vježbati i da se to možda ipak ispravi iako svugdje piše da kost ne može samo tako ići na mjesto. Ipak, nakon što se konzultirao sa kolegama konstatirao je da će ipak trebati operirati ali da mi i dalje vježbamo kako bismo održali elastičnost stopala. Najprije je rekao da će operirati kad mala bude imala godinu dana što mi nije bilo jasno jer sam čitala da se equinovarusi operiraju sa 4-8 mjeseci, a osim toga to mi se čini jako kasno jer djeca počinju hodati u toj dobi. Tu su i drugi problemi- tada ću početi raditi, pa bi trebala uzimati bolovanje... Nakon tih mojih konstatacija, rekao je da mogu operirati i prije, ali ipak treba pričekati da ligamenti i mišići u stopalu malo ojačaju. Za dva mjeseca moramo na pregled i na još jedno slikanje i tada ćemo se valjda dogovoriti za termin operacije (operirali bi je na Kantridi).
    Inače, drugo mišljenje želim i ne želim... Strah me da drugi doktor kaže da operacija ne treba pa ni sama više ne bih znala što napraviti.

    Magy-čudi me da je curici samo tako išlo sve na mjesto. Možda nije imala tako jak deformitet...Jel se možeš malo raspitati kod prijeteljice pa mi, molim te, napiši još neke detalje...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Da, i meni je malo čudno da se tako kasno odlučuju za operaciju, u dobi od godinu dana dijete već stoji na nogama i prohodava. Inače, mislim da u slučaju operacije imaš pravo i na produljenje porodiljnog, raspitaj se malo.
    Ako želite ići u Zagreb, mogu ti pp-ati naša iskustva s dječjim ortopedima, ali kako sama kažeš - pitanje je bi li vam drugo mišljenje pomoglo ili odmoglo.
    Inače, što se tiče "lošeg" položaja u maternici - ne znam konkretno za talus verticalis, ali čitala sam o equinovarusu (i to stručne članke, ne s interneta) - taj deformitet nije uzrokovan položajem u maternici. Odnosno, možda položaj doprinosi razvoju deformiteta, ali u osnovi je neki drugi uzrok (o kojem se baš puno i ne zna).
    U svakom slučaju, držim fige

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno Talus verticalis

    Podižem ovaj post za svaki slučaj...Možda se netko još pronađe u ovoj dijagnozi...

    Tanja_b-poslala sam ti PP. Sorry što nisam ranije odgovorila...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    E, sad, ne znam je li dijagnoza baš ista, ali jedna poznanica ima dijete kojemu su obje nogice (stopala) deformirana zbog položaja u maternici. Probali su nekakvim vježbicama, cipelicama, nije išlo na bolje, i operirali su kad je dijete imalo 7 mjeseci. Sad ima 9 mjeseci, stanje se jako poboljšalo, dijete se počinje dizati na noge, izgleda da su riješili problem.

    Nadam se da sam bar malo pomogla...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Dbk
    Postovi
    4

    Početno

    ja sam jos jedna nova/stara mama na forumu...nova jer sam se tek danas logirala ,a stara jer vec mjesecima iscitavam tekstove na forumu.
    Do sada sam uvijek pronalazila odgovore na moja pitanja ali evo suocila se i ja sa preprekom...zato i podizem ovaj stari topic,jedino sam njega pronasla u pretrazniku.

    Nedavno je mom sinu dijagnosticiran talus verticalis lijevog stopala, uzet mu je otisak za ortopedske uloske,i receno mi je da ako ne bude napretka sa uloscima(pregled za 6 mjeseci) idemo na nosenje ortopedskih cipela pa opet ako ne bude napretka,operacija....
    On ce sad napunit dvije godine,prohodao je sa 15 mjeseci, i tek smo onda uocili da mu nogica tj stopalo bjezi prema unutra,inace nema nikakvih drugih znakova koji bi ukazivali da nesto nije u redu, normalno hoda, trci.

    Na pregledu mi nisu preporucene nikakve vjezbe (bili smo na Salati na pregledu) iako me pedijatrica salje u fizijatra,kaze da bi bilo dobro da jacamo misice.

    Zanima me kakva su vasa iskustva,da li vjezbe pomazu,da li ste isli na pregled kukova,negdje sam procitala da je i taj pregled vazan,njemu ga sad nisu napravili, i sve informacije su dobro dosle..

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Mene je sada ovo malo zbunilo... Zar se ta deformacija može tako kasnije uočiti? Možda je to blaži oblik. Mojoj se maloj to primjetilo odmah kad se rodila. Stopalo joj nije baš najbolje izgledalo, a tamo gdje se inače nalazi talus, bilo je očito da kost stoji u krivo. Trebalo im je oko 2 mjeseca da postave točnu dijagnozu jer je to jako rijetka deformacija.
    Mala je sa 3 dana dobila longetu, a sa 15 dana gipsić. Nakon toga su uslijedile vježbe, ali znalo se da je operacija neizbježna. Operirana je sa 8 mjeseci na Šalati. Unatoč tome što je nakon operacije 3 mjeseca imala gips, prohodala je sa 15 mjeseci. Ona će za nekoliko dana imati 18 mjeseci, i cijeli je dan na nogama i hoda ili trči. Stopalo još ne izgleda baš najbolje (vježbamo najmanje pola sata dnevno), ali je doktor zadovoljan. Valjda on zna...

    Molim te, javi kako stvari napreduju jer sam dugo bezuspješno tražila nekoga sa istim ili sličnim iskustvom. Možeš mislati i pp. Pitaj što god te zanima...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Mene je sada ovo malo zbunilo... Zar se ta deformacija može tako kasnije uočiti? Možda je to blaži oblik. Mojoj se maloj to primjetilo odmah kad se rodila. Stopalo joj nije baš najbolje izgledalo, a tamo gdje se inače nalazi talus, bilo je očito da kost stoji u krivo. Trebalo im je oko 2 mjeseca da postave točnu dijagnozu jer je to jako rijetka deformacija.
    Mala je sa 3 dana dobila longetu, a sa 15 dana gipsić. Nakon toga su uslijedile vježbe, ali znalo se da je operacija neizbježna. Operirana je sa 8 mjeseci na Šalati. Unatoč tome što je nakon operacije 3 mjeseca imala gips, prohodala je sa 15 mjeseci. Ona će za nekoliko dana imati 18 mjeseci, i cijeli je dan na nogama i hoda ili trči. Stopalo još ne izgleda baš najbolje (vježbamo najmanje pola sata dnevno), ali je doktor zadovoljan. Valjda on zna...

    Molim te, javi kako stvari napreduju jer sam dugo bezuspješno tražila nekoga sa istim ili sličnim iskustvom. Možeš mislati i pp. Pitaj što god te zanima...

  11. #11
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno Re: Talus verticalis

    Citiraj zeko prvotno napisa
    kad mala bude imala godinu dana što mi nije bilo jasno jer sam čitala da se equinovarusi operiraju sa 4-8 mjeseci, a osim toga to mi se čini jako kasno jer djeca počinju hodati u toj dobi. Tu su i drugi problemi- tada ću početi raditi, pa bi trebala uzimati bolovanje...

    Zeko neznam ništa s medicinske strane kaj bi ti pomoglo, al znam da imaš pravo na ovo:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ighlight=njega

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Narancice gdje si?
    Poslala sam ti pp prije nekoliko dana. Samo javi dal si ga dobila?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Imamo isti problem. Molim sudionice ako su jos aktivne da mi se jave! Hvala

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Evo me, 9 godina nakon otvaranja teme , samo s drugim imenom.
    Ne mogu vjerovati da sam uopće vidjela ovaj post...
    Pitaj što te zanima !

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Evo me, slučajno sam vidjela zadnji post.
    Ja sam otvorila ovu temu prije cca 9 godina, samo pod drugilm imenom.
    Pitaj što te zanima

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    2

    Početno

    Sinu je dijagnosticiran Talus verticalis. Dr. Irha u klinici Nemec je predložio operaciju gdje bi produžili petnu i kost radili ligamente. Zanimaju me vaša iskustva sa operacije ako je netko bio.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Već sam pisala tu! Moja je cura operirana na Šalati, kod Dr. Đapića još 2006. Situacija nije loša, doktor kaže da je dobro , ali se meni izgled stopala baš ne sviđa. Pretpostavljam da će za koju godinu još na jednu operaciju jer joj je peta u valgusu (bježi na vani). Inače, mala sad ima 10 godina!
    Pitaj što te zanima... Meni je na početku bilo koma, nisam znala nikoga sa tom deformacijom, a sad eto, znam barem jednu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav Zeko79, ako si vec aktivna, pitala bi te u vezi z operacijom za talus verticalis.

    Hvala na odgovoru...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    2

    Početno

    Evo me ponovo ovdje nakon šest godina. Ne znam da li netko uopće i gleda ovu temu, ali moram napisati svoja iskustva. Možda nekome pomognu. Nakon postavljene dijagnoze sinu su operirane obje noge. Operaciju je obavio dr Irha. Sada moje dijete ime 16 godina i hoda. Hod nije 100 % savršen ali on hoda bez problema. Nikada nije rekao da ga nešto boli, nikada nije imao problema sa stopalima. I da, doktor je rekao da bi rezultati bili puno bolji i postupak jednostavniji da je dijete operirano kada je bilo godinu dana staro. Moje preporuke za doktora u svakom smislu jer je jedino on prepoznao o čemu se radi. Do 10-e godine doktori su me u Osijeku uvjeravali da moje dijete ima spuštena stopala, davali mi ortopedske uloške, čak je dobio je ortopedske cipele koje su naravno bile male dok su oni to napravili. Do 10-e godine doktori se nisu udostojiti niti jednom mome djetetu poslikati noge da vide o čemu se radio jer on eto trapavo hoda i lijen je. Još jednom napominjem, ako imate bilo kakvih sumnji vezanih za stopala svoga djeteta obavezno potražite dr Irhu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •