Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 273

Tema: Kako možemo pomoci suzbijanju neznanja o dojenju?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    186

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Naletile su na krive informacije pa griješe. Iz vaših postova ispada da vi nikada niste učinile ništa pogrešnoga. Budite spremne na to da se ne slažu svi sa vašim/našim načinom odgoja, dojenja...
    iz njihovih izjava se vidi da one nisu naletile na krive informacije, nego one lažu pedijatre, misle da oni nisu u pravu, a svemu tome u prilog govori izjava jedne

    Nista vise ne kontam - ni hranu, ni hodalicu, ni vodu pa haloooooooooooooooo... Gde je to stakleno zvono!!!???
    tu je ona dobila prave informacije i još se zgraža umjesto da bude sretna što znanost i medicina napreduju pa može puno više toga učiniti za svoju bebu

  2. #102
    keisha

    Početno

    :? To se ne odnosi na nas haloooo meri78? :shock: Nas interesuje nas forum bosanskohercegovacki o njemu je pocela rasprava.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    186

    Početno

    ispričavam se keisha, kada sam ja pisala zadnji post ti si postala da te zanima u vezi ovog vašeg, sorry

  4. #104
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Cure toplo vam savjetujem da se drzite sljedeceg pravila:


    Ne mozete dati savjet nekome tko ga nije trazio. Ukoliko to radite onda je to PAMETOVANJE.

    Bez obzira koliko jaka vasa zelja bila da podijelite "dobre vijesti" s drugima. Ukoliko te druge osobe nisu spremne tu "dobru vijest" cuti, djaba vam trud.

    Trosite svoje vrijeme, povredjujete one druge (jer im pametujete) - i nitko u toj prici nije sretan. Pustite druge da zive svoje zivote, svatko je odgovoran za sebe i svoje postupke.

    I je, sarma s 2 mjeseca definitivno nije najbolje rjesenje za dijete, ali ta mama nije trazila savjet, nije pitala jel da da djetetu sarmu s 2 mjeseca (karikiram). I ukoliko vi uletite sa svojim savjetima - ona ionako nece promijeniti praksu, jer jos nije spremna za te informacije, nije jos spremna za vase savjete, nije ih trazila. Da je spremna cuti za drugacije, vecina njih zna gdje se informacije mogu dobiti. No one su odabrale nesto drugo - i to je njihov izbor. Pustite ih na miru da rade svoje - makar to iz vase perspektive bilo strasno krivo.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    A svi dobro znamo da čovjek najbolje uči kad mu stvari malo pojasni netko tko misli da je ovaj prvi GLUP.
    To moram potpisati.

    Pliska (napisa):
    Naletile su na krive informacije pa griješe. Iz vaših postova ispada da vi nikada niste učinile ništa pogrešnoga. Budite spremne na to da se ne slažu svi sa vašim/našim načinom odgoja, dojenja...



    iz njihovih izjava se vidi da one nisu naletile na krive informacije, nego one lažu pedijatre, misle da oni nisu u pravu, a svemu tome u prilog govori izjava jedne
    Ok, tu se slažem s tobom, ali nažalost više od toga da ih informiraš i da na lijep način pokušaš objasniti s tim da svaki naš argumenat mora biti u pratnji stručnih dokaza

    Ja ih branim jer niti ja nisam imala kvalitetne informacije kad sam rodila D. i jako sam puno toga pogriješila Jedna mi je poznanica bila napomenula da nije dobro davati dohranu bebi prije 6.mj., a ja sam mislila da je luda i da je moje dijete gladno pa sam mu davala dohranu sa nepuna 4 mjeseca. Tada sam svugdje nailazila na info da se dohrane treba uvesti oko 4. mj. I sada ako bolje pogledaš posvuda ćeš naletiti na sasvim krive info. Rekla bi čak i češće nego na točne info.

    Zato ih razumijem i "branim"

  6. #106
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Edukacija je dugotrajan proces. Zasigurno se ne desava preko noci, i ne samo zato sto se javila jedna osoba koja misli drugacije od cijelog foruma. U takvim situacijama je vise vjerojatno da ce ta jedna osoba biti proglasena "napasnom", "glupom" ili vec stogod drugo.

    Ne mozete forsirati druge da se educiraju ukoliko oni to ne zele (ili nisu spremni biti educirani).

    Pliska je dala krasan primjer iz svog iskustva (ovo dohrana s 4 mj.).

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ne mozete forsirati druge da se educiraju ukoliko oni to ne zele (ili nisu spremni biti educirani).
    sjcam se da si jednom to napisala na nasem zivciranju kako je tesko nekome objsniti da moze (a pogotovo da bi trebala) dojiti ako to ta osoba ne zeli...
    znam da sam se sva zivcirala...
    tek nedavno mi je pocelo biti svjeedno - kad me neko pita ili kad samo nanjusim da interes postoji - podijelim svoje misljenje i znanje...
    ali cim osjetim da tu polako ulazi zelucana kiselina u igru - okrecem se na peti...
    sva sreca sama sam znala prepoznati dobre info a nisam bila na rodi sve do lukinog 7 mjeseca... i znala sam koje stranice citati u knizi u kojoj je 3 stranice posveceno dojenju a 20 steriliziranju bocica...
    i kako nabaviti knjigu koja je SAMO o dojenju...
    itd...

    a ako sam JA mogla prepoznati - mogao je SVATKO!

  8. #108
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Još uvijek nisam mama,ali kada jednom postanem,voljela bih da se obratim pravim osobama da mi pomognu svojim savjetima...a ne osobama koje će mi se iza leđa rugati i pljuvati...
    Ono izrugivanje s početka posta je....nemam riječi...ogavno...Tu se čak spominju i sarme( :? ),iako ne razumijem kakve veze ima sarma s edukacijom o dojenju :/ .Ali,eto,pojedine članice su pronašle neku vezu .
    Ovaj topić je (bio) krenuo u skroz pogrešnom smjeru...

  9. #109
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    kad me neko pita ili kad samo nanjusim da interes postoji - podijelim svoje misljenje i znanje...
    ali cim osjetim da tu polako ulazi zelucana kiselina u igru - okrecem se na peti...
    To je to


    Citiraj lucky day prvotno napisa
    a ako sam JA mogla prepoznati - mogao je SVATKO!
    Ti si ocigledno cvrsto odlucila u trudnoci da ces dojiti, pa je onda "lako" bilo citati, tj pronaci te info a ne o sterliziranju bocica

  10. #110
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Imam i jedno pitanje za sve zgražačice. Je li vi stvarno mislite da je sve ono što mi danas znamo o dojenju, dohrani, njezi bebe itd. savršena i nepromjenjiva istina, krajnji domet ljudskog znanja?
    Ne mislim pritom da će se ikad dokazati da je formula bolja od dojenja, ali recimo neke manje stvari.
    Npr. granica isključivog dojenja od 6 mjeseci (koje sam se ja vrlo strogo držala pa je ne dovodim u pitanje da bih pravdala neki svoj postupak). Ja, recimo, tu vidim prostor za individualni pristup i nije mi heretička pomisao da je moguće da nekom djetetu može baš pasati ranija dohrana i da je za nju zrelo.
    Ili recimo korištenje ogradice. (Opet, A. je u njoj proveo, kad se sve zbroji, jedno 5.5 minuta, za D. je nismo ni imali.) Ja ne vidim zašto se ne bi moglo ispostaviti da je povremeno samostalno provedeno vrijeme, bez uplitanja i navođenja sa strane, upravo odlično za razvoj...što ja sad znam čega. Zar je biti sam nužno nešto grozno? Meni je super kad sam sama.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa
    , a kravlje neće pa mu planira dati čokoladno mlijeko, a onda sam shvatila da ona sirota maloumna to ozbiljno misli. :shock:
    Nemojte tako cure.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    108

    Početno

    ja sam svoje zivce istrenirala u uzoj obitelji kad je sogi malom od par tjedana davala adaptirano (veli da nije imala ni kap mlijeka, klasika) i to tako da bi bocicu naslonila na srolani rucnik i to stavila njemu kraj glave.
    ja sam se skoro rasplakala na taj prizor. kad sam pitala zasto, pobogu, ne uzme dijete u ruke i ne nahrani ga - odgovorila mi je (citiram): "pa znas li ti koliko njemu treba da popije bocicu? gdje bi ja dosla da to vrijeme ulupam sjedeci s njim na rukama"...

    kad me vidjela da dojim i po par puta unutar sat vremena samo je zgrazajuc se rekla: "to nesto nije u redu"

    hm, da, fakat nije u redu. malac mi ima 4 mj. 7 kila, smije se ko lud na kupus kad vidi cicu i guguce po cijeli dan...

    tak da se vise ne zivciram. trudim se pomoci, tko zeli i to je to...

  13. #113
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja iz nekoliko vlasitih iskustava, što dojenja, što pelena, što boravka mame i bebe zajedno u bolnici, mogu reći da s ljudima uopće ne valja ulaziti u rasprave, mislim s onima koji misle drugačije od mene, jer će oni i dalje čvrsto tupiti svoje, kao što uostalom i ja čvrsto branim svoje. Tako da sada ulazim u razgovore samo s osobama koje razmišljaju slično kao i ja. Jer iskreno, muka mi je slušati nekakve bedastoće o dojenju od nekoga tko je doijo mjesec dana. I kada me netko krene uvjreavati da nema mlijeka npr. a 2 mjeseca je dojila, pa naglo bez njega ostala. Uopće mi se neda krenuti toj osobi objašnjavati kako i zašto je ona to "izgubila" mlijeko i slično....Imam svoje, smješno mi je kad netko tepe po nećemu gluposti o čemu nema blage veze, za većinu ispadam freak, ali baš me briga.

  14. #114
    stelerina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    588

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Cure toplo vam savjetujem da se drzite sljedeceg pravila:

    .......

    Ne mozete dati savjet nekome tko ga nije trazio. Ukoliko to radite onda je to PAMETOVANJE.

    Pustite druge da zive svoje zivote, svatko je odgovoran za sebe i svoje postupke.
    potpisujem u potpunosti 8)

    i stvarno nije na nasem nivou da tako vrijeđamo druge, na zalost neinformirane mame/buduce mame :/ (maloumna, glupa i sl.)

  15. #115

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    vertex, ja se s ovim isključivim dojenjem do 6 mjeseca slažem jer su dokazali da je tek nakon 6. mjeseca bebin probavni trakt dovoljno zreo da počne prihvaćati drugu hranu. I to opet ne svu. Za kojih 20 godina će dokazati drugačije, možda. Za sad je to tako.

  16. #116
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Imam i jedno pitanje za sve zgražačice. Je li vi stvarno mislite da je sve ono što mi danas znamo o dojenju, dohrani, njezi bebe itd. savršena i nepromjenjiva istina, krajnji domet ljudskog znanja?
    Ne mislim da je ovo što danas znamo o tome krajnji domet ljudskog znanja. Vjerujem da ćemo za par godina imati neke nove preporuke, ali isto tako vjerujem da su ove danas bolje od onih starih. Ne vjerujem da će se vratit vrijeme kad se smatralo da je dobro dati juhicu sa 2 mjeseca, da je hodalica super stvar itd. Ali to su neke stvari koje su dokazano loše.

    O stavljanju u ogradicu se slažem. Ne mislim da je loše da se dijete malo igra samo. U početku sam bila protiv vrtića, ali sad ga koristim dok ne mogu bit uz njega, npr. dok kuham, za vrijeme ručka itd.
    Naravno, ako plače i vidim da više ne želi bit unutra, vadim ga odmah van i gotovo.

    Ne mogu reći da se ubrajam u "zgražačice", jer to nad čim se zgražamo tu, svakodnevno čujem.

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Iskreno ne razumijem čemu takvo zgražanje zbog tog foruma? Pa netrebate ići na druge forume da čujete takve stvari, dovoljno je otići u dječji park, popričati sa ostalim mamama u jaslicama...
    Slažem se. Ono što je među nama, na ovom forumu, normalno (npr. isključivo dojenje do 6.mj., ne hodalica, ne-jumperi... ) je to što je većini, u najmanju ruku, čudno. Bar iz mog iskustva i u mojoj okolini.

    No bez obzira na to što mi mislili o tome, nije u redu vrijeđati. :/

  17. #117
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Imam i jedno pitanje za sve zgražačice. Je li vi stvarno mislite da je sve ono što mi danas znamo o dojenju, dohrani, njezi bebe itd. savršena i nepromjenjiva istina, krajnji domet ljudskog znanja?
    Ne mislim da je ovo što danas znamo o tome krajnji domet ljudskog znanja. Vjerujem da ćemo za par godina imati neke nove preporuke, ali isto tako vjerujem da su ove danas bolje od onih starih. Ne vjerujem da će se vratit vrijeme kad se smatralo da je dobro dati juhicu sa 2 mjeseca, da je hodalica super stvar itd. Ali to su neke stvari koje su dokazano loše.

    O stavljanju u ogradicu se slažem. Ne mislim da je loše da se dijete malo igra samo. U početku sam bila protiv vrtića, ali sad ga koristim dok ne mogu bit uz njega, npr. dok kuham, za vrijeme ručka itd.
    Naravno, ako plače i vidim da više ne želi bit unutra, vadim ga odmah van i gotovo.

    Ne mogu reći da se ubrajam u "zgražačice", jer to nad čim se zgražamo tu, svakodnevno čujem.

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Iskreno ne razumijem čemu takvo zgražanje zbog tog foruma? Pa netrebate ići na druge forume da čujete takve stvari, dovoljno je otići u dječji park, popričati sa ostalim mamama u jaslicama...
    Slažem se. Ono što je među nama, na ovom forumu, normalno (npr. isključivo dojenje do 6.mj., ne hodalica, ne-jumperi... ) je to što je većini, u najmanju ruku, čudno. Bar iz mog iskustva i u mojoj okolini.

    No bez obzira na to što mi mislili o tome, nije u redu vrijeđati. :/

  18. #118

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Jer iskreno, muka mi je slušati nekakve bedastoće o dojenju od nekoga tko je doijo mjesec dana. I kada me netko krene uvjreavati da nema mlijeka npr. a 2 mjeseca je dojila, pa naglo bez njega ostala. Uopće mi se neda krenuti toj osobi objašnjavati kako i zašto je ona to "izgubila" mlijeko i slično....Imam svoje, smješno mi je kad netko tepe po nećemu gluposti o čemu nema blage veze, za većinu ispadam freak, ali baš me briga.
    vidiš moj je slučaj od dva mjeseca, ali nikada nisam rekla da sam ga izgubila, ali bi bilo dobro da je došao neko i pojasnio mi malo stvari, kada sam vidjela da mi je dijete u dva mjeseca izgubilo 800 grama vidiš onda sam se malo zabrinula i kao nastavila dojiti i dohranjivati ga ali nažalost od tog dojenja nije bilo ništa, neću više sebi prebacivati (niti želim, jer suza i suza sam isplakala da bi me sada neko opisao kao što si ti) samo ti želim reći da neko ko tako kaže ne znači da je malouman ili glup znači da nije dobro informiran, kao ni što ja nisam bila, a bilo bi ljepo da sam imala nekoga u blizini da mi sve fino pojasni kao što nisam, ali kao što ti reće ne da ti se nikome objašnjavati, a možda bi neko to i prihvatio, ja znam da bih objeručke.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Barem smo se složile oko nećega, a to je da vrijeđanjem nećemo ništa postići

    Ja ponudim pomoć, iskustvo, znanje. Ako vidim da je to dobrodošlo onda sam uvijek tu ako zatreba, ali ako primjetim odbojnost odustanem. Naživciram se ali odustanem.

    bera ana.m je pisala za osobe koje NE žele čuti savjete. Mi smo sve spremne pomoći onika koji traže i žele našu pomoć. Žao mi je da nisi naletila na takve osobe kad ti je trebalo. Nisam niti ja pa te razumijem. Da nije bilo MM-a koji je bio apsolutno pro dojeći, ne vjerujem da bi dojila, ali na sreču jesam i to 2 g. Ali sam puno drugih stvari pogriješila

  20. #120
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Paulita, ja to znam i kao što rekoh, i radim tako pa se očito i slažem. Ali to nije sveto slovo. Baš svaka beba, baš točno s 6 mjeseci, ne slučajno 3 dana prije ili 3 dana poslije? Bebe su za toliko stvari spremne neke prije, a neke poslije, ali za dohranu sve redom s 6 mj. ili kasnije, a baš nijedna ranije? Pa ako mi neka mama kaže da bi počela dohranu s 5 mjeseci, ja ću reći da se preporuča s 6. Ako mi ona na to kaže da vidi te i te znakove da je beba spremna za dohranu i da je uz savjet pedijatra već tako odlučila, ja ću pomisliti: ok, ja tako ne bih, ali možda u ovom slučaju ona i pedijatar znaju bolje od mene što je dobro za njenu bebu. To što sam se potrudila informirati, ne znači da sam najpametnija na svijetu.

    Ono što neću, je komentirati s beskonačno ljudi kako je, ma zamislite samo, ta jadna mama, siroto biće niže vrste, počela dohranu mjesec dana ranije. Zar ne pomislite nikad da i to što vi radite ima neka svoja ograničenja i da su autoriteti na koje se vi (mi) oslanjate možda u krivu? Što to znači da je nešto dokazano? Zar se nije dogodilo da se nađu novi elementi koji mijenjaju stare spoznaje? Mene ovakva razmišljanja čuvaju od samodopadnosti, kad mi se čini da sam o tako pametna, informirana i sve skupa jedana divna majka.

    I ne kužim ove fore s pedijatrima. Ovdje su komentari: ali zamislite, pa one ne slušaju pedijatre. A na svim ostalim topicima: ah, ti pedijatri pojma nemaju.

    U stvari, anchie76 je dala izvrstan savjet, to je ono što je najvažnije za ovu temu.

  21. #121
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Meni je super kad sam sama.
    vertex, ti si meni apsolutno super

  22. #122
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ja jednostavno moram malo o ovim "trenutnim spoznajama i preporukama" kao najboljima do sada, pa ce sutra biti drugacije jer mene osobno to jako iznervira.

    Dojenje koje regulira dijete i opustena majka puna mirnog pouzdanja, odgoj usmjeren na djetetov zdrav razvoj (a ne na discipliniranje djeteta i dobivanje na vremenu za majku) je nesto za sto smo kao roditelji KODIRANI. Imamo u sebi zdrave instinkte i porive da intuitivno zdravo reagiramo i zdravo odgajamo nasu djecu. Da zivimo na pustim otocima bez adaptiranih mlijeka i izdajalica, sve bi dojile, i to bez skole dojenja...

    Ono sto nas odvraca od "privrzujuceg roditeljstva" po meni, nije nicije neznanje ili glupost ili needuciranost, niti proistice iz nedovoljnog pracenja najnovijih istrazivanja na internetu. Nego je rezultat napora koje moderna civilizacija kvalitetno ulaze u to da odvrati majke od dojenja (jer nam tome nitko ne zaradjuje), da ih vrati sto prije na posao (jer na tome netko zaradjuje), da im osigura kasice u izobilju i prije nego su djeca spremna na njih (jer netko na tome zaradjuje)...

    ...mogla bih do preksutra, ali mi se neda.

    Samo zelim reci da ovo roditeljstvo sto ga ja prakticiram nije rezultat znanstvenih istrazivanja, niti mi ona trebaju. Ono je rezultat moje kronicnog pouzdanja u dragog mi Boga, koji mi je dao djecu da ih dojim, volim i cuvam, da ne trazim previse zamjena za ono sto vec imam u sebi ili negdje na sebi.

    Mama samo ne smije dozvoliti da joj to pouzdanje poljuljaju. A to ponekad nije lako, previse je ometajucih faktora.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    vertex, naravno da ne mislim da bi dohrana trebala početi izričito sa točno navršenih 6 mjeseci. Ako i netko počne malo ranije, neću ga osuđivati. Svatko je svome djetetu najbolji roditelj. A što se tiče znakova koje dijete daje. Bebe oponašaju roditelje i ako gledaju kako oni jedu, mljackati će i oponašati ih. Ne bih se 100% složila da je to jedan od znakova da se ranije započne s dohranom. Ili npr. veličina i težina djeteta. Ma zapravo, ja radim onako kako ja mislim da je ok, a ako drugi ne rade tako možda ću i reći svoje mišljenje, a možda i neću. Sve ovisi o tome da li sam upitana.

  24. #124
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    dijanam je to tako lijepo napisala da mogu samo
    To su i moje misli!

  25. #125
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dijana krasno receno

    Sto se dohrane tice, ja sam nekako uvjerenja da ce se granica pomicati prema gore... Pa ce nam se za 20 godina cuditi kako smo pocinjali sa 6mj starosti, a ne cekali do minimum 8 mj

  26. #126

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Sto se dohrane tice, ja sam nekako uvjerenja da ce se granica pomicati prema gore... Pa ce nam se za 20 godina cuditi kako smo pocinjali sa 6mj starosti, a ne cekali do minimum 8 mj
    Ja isto mislim da će biti tako

  27. #127
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    a ja već sad kontam dal da krenem sa 6mj...nekak sam sigurnija ak malo pomaknem...ionak raste bez problema... s 4mj i 3tj 8130g...doduše definitivno je usporio kad je uša u 3mj...jer je s 2mj imao oko 6500g...

    još stvarno je dijanam to lijpo napisala!!!

    i još matematički 2 i 2 zaista jesu 4 u nekim stvarima tipa:
    spoji ispravni par:
    a) krava
    b) dijete
    c) tele

    mislim da svi znamo odgovor...i tu mi ne treba nikakva edukacija...to je zdrava logika!!! krava + tele... mama+beba.... (kad je riječ o hrani...)

  28. #128

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Ja stvarno vise ne razumem ovakve teme i cemu zgrazavanje? Procitala sam temu ishrane beba na bebano.com i naravno da postoje mame koje nisu upucene, koje dohranjuju svoju decu mnogo ranije nego sto bi trebalo itd..., ali su na istom forumu i mame sa dobrim savetima. Pa mislite da ceo svet razmislja kao vi? Takvih mama ima svuda, mozda procentualno i vise nego mama koje razmisljaju kao Rode. Ovo bi trebalo da bude familijarni forum,a ne forum istomisljenika. Kada se spomene adaptirano, odmah se ulece u prepucavanje i prici kako je to nadleznost pedijatra. Hm, a sve ostalo je vasa nadleznost i u svemu ostalom se razumete? Sve su one mame, i koje koriste adaptirano i koje krecu sa dohranom ranije nego sto bi trebalo, a vi kao "familijarni" forum bi trebalo da ih savetujete, a ne da se zgrazavate! Ovo nije prvi put, i ovo ce stalno da se desava, sve dok Rode ne promene svoju radikalnu namenu i svoj radikalni stav prema svemu. Ne znam da li je nek od vas slusao neke nove moderne pedijatre koje preporucuju dohranu i sa 5 meseci, koji preporucuj uvodjenje nekih namirnica ranije nego sto bi po tablicama trebalo, itd...Pa mozda se oni zgrazavaju vasim stavovima u uskom gledanju na sve. zao mi je sto je tako, jer Roda daje neke veoma korisne predloge, ali sa ovakvim stavom, imace oko sebe samo istomisljenike, a ne mame koje razmenjuju razlicita misljenja, pa cak i o adaptiranom. A kada se prica o dojenju, vas stav je dojite, dojite i samo dojite, ako mleka ima sve manje, onda se izmlazajte i tako sve dok....mama se potpuno ne iscrpi, nema volje ni za cim, a ni snage, a najvaznije je da je mama odmorna pre svega. Ja sam moju iskljucivo dojila i pocela sa dohranom sa 6 punih meseci, idem vrlo polako, ali ne zbog tablica vec sam gledala svoje dete i njene potrebe. A sada i mene mozete polako da brisete sa foruma .

  29. #129

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    186

    Početno

    jedno je ići protiv pedijatra ako na osnovu pregleda od 5 minuta kaže da se uvede dohrana s 4 mjeseca, a taj savjet se kosi i sa WHO i u krajnju ruku s Hrvatskim pedijatrijskim društvom, a drugo je ignorirati savjete NE kravljem mlijeku prije prve godine, NE hodalici

    i ne nisam se zgražala na needuciranost, na prekid dojenja zbog raznih problem, nego na stavove ljudi koji su educirani, ali ignoriraju jer misle da znaju bolje

    i da ovo prepucavanje je otišlo predaleko, a i kao što je zaključak kod mnogih: tko se želi educirati educirati će se, a tko ne želi nemože mu nitko pomoći

  30. #130
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    nit sam za omalovažavanje nit za hvalisanje...no meni isto tako nije jasno što tko ima naglašavat da se na ovom forumu kukuriče samo dojenje, dojenje...pa zar se takv što uopće treba naglašavat?? uzimajuć još u obzir da svega cca 16% mama/beba doji...zaista ne znam tko je "radikalan"??! kako žena koja govori o dojenju može bit proglašena radikalnom? il više njih?? to mi je ko da mi netko govori da što ja imam pričat da je hodanje na nogama normalno i poželjno...a ne recimo na rukama...pa dojenje je standard!! i tu nema iznimke!! pa čovječe kad adapt nije ni izmišljeno postojale su žene koje su dojile tuđu djecu.... doista, smatram da tek kad žena dane sve od sebe da doji, da tek onda možemo govoriti o dr solucijama...eto, nažalost mnoge mame i daje sve od sebe...često u krivim smjerovima...zbog krivih savjeta, neinformiranosti i sl.... eto, priznajem umalo sam i ja tako završila...i to zbog odista krivih savjeta med stručnjaka..il nazovi "stručnjaka"....i da ja ne znam ni jednu ženu koja je dojila duže od 3mj...a znam ih dosta...ustvari slagala sam....sinoć je bila mamina prijateljica koja je dojila cca 4,5god!! i svaka joj čast....neki dan sam pročitala neke medicinske istine o mlijeku i dojenju...i to je u meni izazvalo još veći hvalospjev onomu koji je to tako sve stvorio....

    da dodam, treba razlučit stavove i pisanje osoblja udruge Roda i mama koje su kao i ja samo forumašice

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Uvijek pozdravljam razmjenu mišljenja,pogleda i djelovanja,zdravu i kulturnu diskusiju popraćenu argumentima,uvažavanje drugog pa i trećeg i n-tog mišljenja.
    Grozim se jednoumlja,jednoobraznosti,uniformiranosti,gušenj a individualnosti -nadam se da su ta vremena bespovratno iza nas.
    Poštujem ženino pravo na odabir.
    Međutim.....kakve god fantastične dosege naša civilizacija dosegne,na koje god načine čovjek olakša život spram prirode ostaje činjenica da je baš priroda najbolja za čovjeka.
    Vrlo jednostavno,dojenje JEST najbolje za malog čovjeka.
    A ljudi kao da su to zaboravili....sudeći po postotku mama koje doje,rekla bih kao da je upravo obratno,kao da je formula zdravija i primjerenija za ljude.
    I zato se naprosto ne mogu složiti s vama koje Rodama spočitavate isključivost i jednoumlje.Toliko je malo žena koje usprkos raznim problemima i pritiscima reklamne industrije ipak doje da ja osobno trud Roda vidim baš kao svjetlost u mraku-one su jedine lučonoše koje drže do svoje istine većini usprkos.
    Ako vam baš nikako ne odgovara isključivo dojenje,ako baš želite razgovarati o alternativama,pa Bože mili ima foruma....Rode su i onako manjina.
    I mislim da si ta hrabra manjina može uzeti za pravo da NE razgovara o adaptiranom....kad ionako ostatak svijeta,nažalost,to čini.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Zao mi je sto ste me pogresno shvatile, pa i ja sam jedna od onih koje znaju sta je najbolje za svoje dete i to primenjujem. Ali, otvaranje ovakvih tema, pod nazivom "zgrozena sam" podsmejavanje pojedinih mama i to na 3 strane, mi je van svakog domasaja internet kulture jednog ovakvog poucnog foruma i foruma koji se bavi lepim temama kao sto je dojenje. Moderatori i ostali odgovorni su na samom pocetku mogli da zatvore takvu temu i ne dopuste "zgrazavanje", malo mi je to sve ruzno. ali dobro, ja sam rekla sta imam, pa idem sada. Pozdrav.

  33. #133
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ja ponavljam stvarno ne bi htjela oalovažavat...al evo mene neke stvari doista čude...meni je to nekak izvan razuma...čokoladno mlijeko, kravlje i sl.... mislim da se tu ne radi o needuciranosti...nego ne znam nekakvoj magli, zbunjenosti.... meni je to nerazumno...sve d i ne mogu dojit...kak da mi padne na pamet čkoladno i sl...ponavljam ako to nekog vrijeđa (što napisah9 sorry al ja tak mislim

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Zašto "pozdrav"Sarina mama?
    Ja se apsolutno slažem s tobom po pitanju neprimjerenih riječi nekih forumašica...kao što sam gore i napisala...pa svejedno neću napasti forum i udrugu i otići.Možda ću imati lošije mišljenje o nečijoj kulturi komunikacije.no temeljne vrijednosti ove udruge i foruma-ostaju.

  35. #135
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    eh da i sve ovo što je ronin napisala

  36. #136
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    daj žene pa tu smo da svojoj djeci omogućimo najbolje!!!

  37. #137
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    A meni nije jasno kako se netko zgraža na to da se netko zgraža na to da beba pije čokoladno mlijeko

    Šalu na stranu, ovo je moje mišljenje:
    Problem je (srećom) u tome što se ovdje ljudi vrlo brzo povežu i mislim da mi svi iskreno želimo jedni drugima sve najbolje za djecu, pa kad vidimo da neka mama radi nešto krivo skačemo kao da se radi o našem, a ne njezinom djetetu (NE zbog toga jer je ona vaka ili naka već osjećamo neku kolektivnu odgovornost prema tom djetetu i želimo mu sve najbolje).

    Usput, jučer sam bila na kontroli u bolnici s bebom, u čekaonici 5 mama i niti jedna ne doji. Svaka ima svoj razlog, možda opravdan, možda ne, ali nije mi se dalo objašnjavati im, samo sam razmišljala o onome podatku kako 99% žena MOŽE dojiti i pitala se gdje su... (Nekad mi se stvarno čini da su sve dojilje u HR na ovom forumu)

    P.S. Ako baš trebam pripadati nekoj radikalnoj organizaciji nek to bude ova

  38. #138
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sarina_mama, toplo te pozivam da ne napravis istu gresku kao sto su napravili neki ovdje prisutni forumasi - da na osnovu par korisnika okarakteriziras cijeli forum.

    To sto neki rade i nacin na koji pisu ide njima na "dusu" i u njihovu losu komunikaciju. Nemoj cijeli forum okarakterizirati kao netolerantnim itd. zbog par korisnika foruma

  39. #139
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    najbolje da ja sebi malo pojedem čokolade pa će i moja beba imat čokoladno mlijeko!!! nisam mogla odolit

  40. #140
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    a zakaj, to ti je zato što me ne znaš uživo!

  41. #141
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Sarina_mama ti kao da ne znas kako se ljudi razgovaraju. da uvijek svi za sebe misle kako oni najbolje znaju. ti nisi nikad nekog tracala ni omalovazavala? ako stvarno nisi bacaj kamen koliko hoces. ne znam zasto si se tako uhvatila za to kaj neko pise ovako ili onako.
    neovisno o ovome, ne kuzim to sto se ljudi idu silom dokazivati u stilu "ja sam u pravu i to cu ti dokazati". ja znam za sebe da sam u pravu. nema potrebe da to nekom dokazujem (a i onako ne bi uspjela).
    ne bi se isla registrirati na drugi forum i ispravljati krive drine. to je sizifov posao. a svi znaju da "nije to taj kamen, rekose sizifu na vrhu".

    inace, u potpunosti se slazem sa dijanam

  42. #142
    M0-Beba

    Početno

    A jeste vi sve pametne. Blago vasoj djeci rastu sa tako pametnim roditeljima

    Mora da su vase majke slijedile tabelu za ishranu, i hranile vas samo sa kasicama pa tako ste pametne ispale.

    Kao clan navedenog drugog foruma, zgrozena sam vasim komentarima, isto tako i sa moderatorima sto vas pustaju jos uvjek da ostanete clanice poslije toliko pljuvanja po drugim ljudima.

    I kada mi padne na pamet da ce vasa djeca imati vas kao primjer jos me vise zgrozava.

    Pozdrav

  43. #143
    M0-Beba

    Početno

    A da zaboravih...mozda mame sa bosansko-hercegovackog foruma kao sto vi kazete znaju samo praviti pite, ipak imaju ono nesto sto izgleda vi jos niste naucili kako se koristi - kulturu!

  44. #144
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kad sam vidjela www adresu u tvom profilu prilikom aktivacije, trebala sam odmah znati da si s jednom namjerom dosla na ovaj forum. No ja "naivna" pomislila da ces ti biti iznad onog sto osudjujes.

    Nisi se morala registrirati i doci ovamo samo da bi nam ovo rekla. Ne razumijem - ne svidja ti se sto su neke cure s ovog foruma radile na drugim forumima, a tu ISTU stvar si ti dosla i napravila ovdje

    Toplo apeliram na sve korisnice da se ne daju isprovocirati ovim tvojim postom.

    A ti M0-Beba, ako imas dobre namjere, slobodno nam ostani na forumu i aktivno se ukljuci u rasprave, no ako si dosla provocirati - provokacije ti nece biti dozvoljene.

  45. #145
    M0-Beba

    Početno

    Jok moja ti, samo da izjasnim svoj stav, kao i sto su druge clanice uradile do sada na ovoj temi....

    Ja nikada nisam ni pogledala ovaj forum, niti me je puno interesovalo, samo sam se registrovala da podrzim nase clanice ( one po kojima se pljuje ) i da iskazem svoj stav.

    Toliko.

    Sada me mozete izbrisati iz clanova, nisam vam ja za ovaj forum...niti mi se pljuje po nekome ko je dao takvu kasicu, uradio carski ..itd....

    Adios...

  46. #146
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj M0-Beba prvotno napisa
    Jok moja ti, samo da izjasnim svoj stav, kao i sto su druge clanice uradile do sada na ovoj temi....

    Ja nikada nisam ni pogledala ovaj forum, niti me je puno interesovalo, samo sam se registrovala da podrzim nase clanice ( one po kojima se pljuje ) i da iskazem svoj stav.

    Toliko.

    Sada me mozete izbrisati iz clanova, nisam vam ja za ovaj forum...niti mi se pljuje po nekome ko je dao takvu kasicu, uradio carski ..itd....

    Adios...
    S obzirom da nisi pogledavala ovaj forum i da ocigledno nisi upoznata sa svrhom postojanja ovog foruma, dopusti da ti pojasnim.

    Ovo je forum Udruge RODA. Nije osnovan zato da bi se pljuvalo po mamama koje daju odredjene kasice prerano, niti da bi se pljuvalo po zenama koje su rodile na carski.

    Udruga RODA radi na mnogim stvarima a sve se ticu dobrobiti djece i uspjesnijeg roditeljstva. Cilj nam je educirati roditelje i pomoci im (puno toga mozes vidjeti ovdje http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=1). To je svrha postojanja ovog foruma - edukacija o najnovijim saznanjima, osnazivanje zena i vjera u njihovo tijelo, edukacija o pravima, itd.. I vjerujem da ima puno zena koje kad otkriju sve stvari koje nisu znale, (u najboljoj) namjeri krenu kritizirati druge koji nemaju te informacije i tu lako dodje do nesporazuma. Ma tko voli slusati pametovanje? Ja takvu osobu jos nisam srela

    Zao mi je da si od svih dobrih stvari kojima se Udruga bavi (forum je samo jedan maaaali dio nasih aktivnosti) i koje promovira, zapamtila samo par losih komentara s foruma. No nadam se da ces nakon citanja onog dijela o Udruzi promijeniti misljenje

  47. #147
    M0-Beba

    Početno

    Ma vjerujem da je jedan dio vas ok, i nemam namjeru pljuvati po pojedincima, kako sto su vase clanice, osudile cijeli nas forum kao neobrazovan .
    Svaka vama cast, prelijep forum a i udruga...samo sto vam neke clanice kvare ugled. Ja sam mislila da ste bas prava udruga, poslije svega sto sam procitala, cuvaj onoga kome bi moge neke vase clanice pojedine da pomognu.

    Nego nemam namjeru izazivati nista, jednostavno samo sam napisala svoj stav. Hocu da branim svoje i necu da me ( ipak sam clan foruma i postujem forum i clanice ) neko ovdje pljuje i smatra za neobrazovanim.
    Nikada nismo cackale u vas forum ( naprotiv prenosili smo jako poucne clanke i savjete ) i glupo je sto su neke clanice pljuvale po nasem.

    Vama pojedincima svaka cast...tako i ostanite...mozda nekada i ostvarimo bolje kontakte , nadajmo se...

    Pozdrav

  48. #148

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    114

    Početno

    Osobe koje postaju na forumu, ne moraju biti članice Udruge. Pa tako (naprimjer) ni ja, a evo ni ti, nismo učlanjene u Udrugu, a kao što vidiš, pišemo i sudjelujemo u raspravama.

    Više puta sam naišla na reakcije tipa "one lude Rode", pri čemu su vrli kritičari ponekad mislili na stvari koje su rečene na forumu Udruge od strane forumašica koje NISU učlanjene u Rodu.

  49. #149
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    citam svoj post i zvucim si prepotentno. ne, nisam mislila da sam pametnija od drugih niti ista takvo, htjela sam reci da ne zelim nikome uvaljivati svoje misljenje kao da je ono najbolje. ono je najbolje meni (dobro, nekad nije ). ili da sam ja u pravu. sta je opce pravo a sta krivo? ima samo ovako ili onako. da smo svi isti, bilo bi dosadno. i ne bi bilo prepucavanja po forumima .

  50. #150
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Imam i jedno pitanje za sve zgražačice. Je li vi stvarno mislite da je sve ono što mi danas znamo o dojenju, dohrani, njezi bebe itd. savršena i nepromjenjiva istina, krajnji domet ljudskog znanja?.
    odlican point, vertex. najbolji primjer mi je vlastita mama. u vrijeme kad je rodila moju sestru (sredinom sedamdesetih) bilo je MUST da dijete spava na stomaku. a skoro trideset godina kasnije moj pedijatar mi tvrdi da dijete mora spavati na ledjima, NIKAKO na stomaku.

    I ne kužim ove fore s pedijatrima. Ovdje su komentari: ali zamislite, pa one ne slušaju pedijatre. A na svim ostalim topicima: ah, ti pedijatri pojma nemaju.
    citas mi misli. (i ne samo s ovom recenicom).

    i da, potpisujem a zakaj.


    mojim bosankama, ispricavam se kao clan ovog foruma (nisam u udruzi) na neumjesnim primjedbama nekih clanica ovog foruma. i da, moje dijete voli pojesti pitu, na mamu je

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •