Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 59 od 59

Tema: podgrijavanje u mikrovalnoj

  1. #51
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Je i otvarati novu temu jos?

  2. #52
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Je i otvarati novu temu jos?
    Pa ima tema na servisnom:http://forum.roda.hr/threads/67508-m...ght=mikrovalna

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ok možda nije bila juha unutra ali nešto tečno je ! I stavio je pokriveno.
    Jedino što znam da ne smije biti zlatni obrub na tanjuru. Treći mi kaže da ne smije rosfrajna zdjelica
    Ništa metalno ne smije unutra - ni rostfraj ni folija ni pozlata/metalizacija na tanjuru.

    Moja mikrovalna je čak znala iskriti na kineske keramičke šalice, koje su očito u materijalu imale metala. Takve su se i jako zagrijavale, pa smo ih brzo izbacili iz upotrebe. Porculan je bolji, a arc-opal staklo najbolje.

    Evo, tu je opis što se događa s metalom u mikrovalnoj - za obične smrtnike: https://dnevnik.hr/vijesti/zanimljiv...---347365.html

    Daklem, ja za mikrovalnu koristim samo staklene tanjure (djeca ne pokrivaju hranu koju griju unutra) ili vatrostalne staklene zdjele s poklopcem, ovakve: https://www.zutiklik.hr/vatrostalna-...105x26x23cm-2l za veće količine hrane.

    Hranu u mikrovalnoj može se pokrivati, ali i ne mora. Ako se u tanjuru grije neko jelo tipa gulaš, koje nije homogeno, može doći do prskanja. To nije opasno, ali se mikrovalna zna jako zasvinjiti. Ne obraćam pažnju i dugo godina nisam tlačila djecu da pokrivaju hranu koju griju u tanjurima, nego samo vikendom očistim mikrovalnu. Češće čistim samo ako se nešto prolije ili je baš jako zamazano, jer sve te mrlje se griju i znaju zasušiti ako se ne očiste relativno brzo. Djeca su mi sad odrasla, pa više vode računa - ako griju nekakav saft, stave poklopac, da bude manje gnjavaže oko čišćenja. To je sva mudrost.

  4. #54
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Mi preko tanjura stavimo ovakvu nekakvu kupolu koja ima otvore kao posude za mikrovalnu.

    Ako je zdjela, može se staviti prozirna folija pa se malo probije nožem da ne bude potpuno zatvoreno.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Mi preko tanjura stavimo ovakvu nekakvu kupolu koja ima otvore kao posude za mikrovalnu.

    Ako je zdjela, može se staviti prozirna folija pa se malo probije nožem da ne bude potpuno zatvoreno.
    Ja sam protivnik polimera u mikrovalnoj pećnici. To mi je nekako... fuj. Nemam povjerenja, iako su neke plastične posude i te kupole deklarirane da smiju unutra, na njima piše da snaga ne smije biti veća od 400W. Ja nisam znala kako bih kontrolirala svoju djecu - što ako nafrlje mikrovalnu na duplo, a kupola je samo do 400W? Radije čistim.

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Folija koja smije u mikrovalnu je isto posebna (s rupicama). Kupila sam to tri puta - prvi, zadnji i nikad više. Razlog je isti - nemam povjerenja u sastav tih materijala i njihovo ponašanje pod mikrovalovima.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Mi sve podgrijavamo u staklenim odnosno keramičkim tanjurima, zdjelicama i šalicama. Nikad ne stavljam nikakav metal ni plastiku.

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja stavljam plastične posude namijenjene za mikrovalnu. Ne bojim ih se, mogu se onda tako bojati i mikrovalne kao takve.
    Hrana mi je bolja kad ju zagrijem poklopljenu, jednom sam grijala nepoklopljeni muffin pa sam ga skurila, a pod poklopcem nema problema.
    Kad odmrzavam meso nepoklopljeno zna mi se 'skuhati' po rubu.

  9. #59
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stavljam plastične posude namijenjene za mikrovalnu. Ne bojim ih se, mogu se onda tako bojati i mikrovalne kao takve.
    Hrana mi je bolja kad ju zagrijem poklopljenu, jednom sam grijala nepoklopljeni muffin pa sam ga skurila, a pod poklopcem nema problema.
    Kad odmrzavam meso nepoklopljeno zna mi se 'skuhati' po rubu.
    Pa nije baš tako. Ja mislim da se ne treba bojati polimera, što kaže Peterlin, nego dodataka polimerima. Polimeri su makromolekule, isparit ne mogu. Posude su većinom od polipropilena, on se sigurno neće otopit ni u kakvom grahu, ni filanoj paprici, ali na deklaraciji ne vidiš kakvi su dodaci i da li će se ti dodaci (npr. pigment ili UV stabilizator ili...) osloboditi u gablec pri povišenim temperaturama. Velika je vjerojatnost da neće - ipak se u EU poštuje REACH program, i rade se ozbiljne kontrole proizvoda, ali dio toga padne na testiranjima. Baš sam gledala neke priloge o laboratorijima u Hamburgu kroz koje prođe masa uzoraka. Al i ja ako bih trebala birati, izabrala bih staklo i keramiku. Premda ne bih paničarila ni s plastikom, ne mogu to biti velike doze, a ja sam se pobrinula da imam veliku masu

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •