Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Zapečena tjestenina

  1. #1
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno Zapečena tjestenina

    E sada nisam sigurna da li se tako zove...ukratko to se sastoji od mljevenog mesa, sira i lazanja....

    To mi se već danima jede a ne znam kako napraviti pa bi žicala recept

    Hvala

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Pa sad si me zbunila. Govoriš o lazanjama ili?

  3. #3
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Ma vidi....to ti je onako u slojevima malo lazanja...pa malo mesa, a ne znam kako da ti objasnim to se još zove pastičo (seljo sam pa ne znam kako se piše pravilno ) i znam da je to grčko jelo.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Pasticcio. To ti ja zovem lazanje.

    1/2 kg mlijevenog mesa (ja uzmem junetinu, ali možeš i pomiješati sa svinjetinom)
    konzerva pelata ili passata od rajčica
    kapula
    sol
    začini po želji

    Poprži kapulu na ulju, dodaj meso, pa nakon toga paradajz. Začini i napravi umak od toga, ali pazi da ne bude pretekuć, mora biti malo gušći.

    1/2 l mlijeka
    četvrtina maslaca
    dvije i pol žlice brašna
    sol
    muškatni oraščić

    Od ovoga radiš bešamel umak. Mlijeko zagriješ da bude toplo. U drugu posudu stavi da se rastopi maslac.Kad se rastopi, dodaš brašno i pomiješaš. Nemoj pustiti da brašno požuti, nego odmah pomalo sipaš mlijeko uz stalno miješanje. Treba ti doći gusto kao puding. Ja obično začinim mlijeko prije uljevanja. Znači malo soli (probaš da li je dovoljno) i naribaš malo oraščića.

    Sad slijedi slaganje. Možeš uzeti ono tvrdo tijesto za lazanje, a imaš i friško, mekano. Meni nema razlike. Staviš u namašćenu tepsiju sloj lazanja, meso pa bešamel. Pospi sa parmezanom i tako redom. Na vrh stavi samo bešamel i pospi parmezanom. U pećnici pečeš dok ti ne porumeni vrh, cca pola sata na 180.
    Savjet: ne stavljaj previše mesa i bešamela u filu i ostavi si malo bešamela na kraju za kuteve tijesta da ne ostanu suhi.

  5. #5
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Paulita hvala, javim ti kako je uspjelo

  6. #6
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Paulita sinoć sam to napravila i stvarno je ispalo super, ali su mi lazanje na vrhu koje su prekrivene bešamelom ispale suhe i hrskave.

    Zašto :?

  7. #7
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Paulita sinoć sam to napravila i stvarno je ispalo super, ali su mi lazanje na vrhu koje su prekrivene bešamelom ispale suhe i hrskave.

    Zašto :?
    Pitala si Paulitu, ali ja ti mogu reći što sam ja napravila.
    Meni su isto tako prvi puta gornje listovi lazanja ostali suhi (ja ne pravim sama bešamel, nego kupim onaj Dukatov) i onda sam pronašla način da ne budu takvi. Radim ih puno prije nego ih trebam peći!
    Npr., ako ih hoću za ručak (naravno kad sam doma i kad ja kuham ) onda ujutro sve poslažem i prelijem bešamelom i to duplom dozom zadnji sloj, stavim u pećnicu i onda popodne uključim ( one se do tada nasaftaju pa je i gornji sloj mekan).
    Ili probaj peći pod folijom!

  8. #8
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Pepi hvala ti puno...to je dobra ideja jer ipak one upiju taj bešamel pa se ne stvrdnu.

    Hvala

  9. #9
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Gornji sloj lazanja neće biti tvrd ako prije pečenja staviš malo maslaca. Ja uzmem maslac i s nožem ga nastružem te stavim na gornji sloj.

  10. #10
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ja radim s minimalno 1 litrom mlijeka tako da ima dovoljno bešamela za završni sloj

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ili ga pokrij krpom čim izvadiš iz pećnice.
    Lijepo se "zdunsta"

  12. #12
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja tijesto za lazanje ( ono suho iz kutije ) najprije malo prokuham u slanoj vodi . Listove vadim iz vode i slažem red tijesta red nadjeva i bešamela, gore sloj bešamela i nikad mi nije gornje tijesto suho ni tvrdo.
    Priprema je brza i može se odmah konzumirati.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ma da moram kuhati tijesto ne bi nikada pravila lasagne. Osim toga, s tijestom koje se mora kuhati je meni premljackavo.
    Inače, ja baš volim gornji red hrskav 8)

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    73

    Početno

    Baš to jelo danas radim za ručak.Imam grčku kuharicu pa ti mogu dati originalni recept.Ima posla oko toga, a i dosta je zasitno.

    Pastitso

    Tijesto:
    250 g makarona
    2 jaja, lagano izmješana
    60 g naribanog parmezana

    Meso:
    2 žlice maslinovog ulja
    2 srednje velika luka, isjeckana
    750 g mljevenog mesa
    425 g rajčice pelata
    80 ml koncentrata rajčice
    125 ml vode
    60 ml suhog bijelog vina
    1 žličica koncentrata goveđe juhe
    1/2 žličice mljevenog cimeta
    1 jaje, lagano izmješano
    Preljev:
    90 g maslaca
    75 g oštrog brašna
    875 ml mlijeka
    80 g naribanog parmezana
    2 žutanjka

    2 žlice krušnih mrvica

    Postupak:
    1. Premažite maslacem vatrostalnu posudu (zapremine 2,5 l).Skuhajte tjesteninu u loncu.Kad je skuhana, ocijedite.Pomiješajte jaja i parmezan i umiješajte u kuhanu, ocijeđenu tjesteninu i zatim je rasporedite po vatrostalnoj posudi.
    2.Meso:Zagrijte ulje u loncu, dodajte luk i meso.Kad meso bude dobro zdinstano umiješajte pelate, koncentrat rajčice, vodu, vino, koncentrat goveđe juhe i cimet.Dinstati dok se umak ne stisne.Kad se ohladi umiješati jaje.
    3.Preljev:Otopite maslac u tavi, dodajte brašno i napravite laganu zapršku.Maknite s vatre i kad se malo ohladi postepeno umiješajte mlijeko.Vratite na vatru dok se umak ne zgusne, a zatim umiješajte parmezan.Malo ohladite.Na karju umiješajte žutanjke.
    4.Preko tjestenine u vatrostalnoj posudi ravnomjerno prelijte meso.Kad ste to napravili preko mesa prelijte ravnomjerno preljev i pospite s krušnim mrvicama.Pecite nepokriveno u umjereno vrućoj pećnici 1 sat ili dok površina ne posmeđi.Nek odstoji 10-tak minuta prije serviranja.

    Kao što rekoh, ima posla, al se isplati.Ovo je doslovan recept, ali ja naprimjer ne stavljam bijelo vino niti koncentrat goveđe juhe i bude jednako fino.Umjesto koncentrata goveđe juhe stavim vegetu i sol.Ne stavljam niti koncentrat rajčice nego sos od rajčice.Ovaj recept je za 6 do 8 ljudi.Ako ostane možeš ga imat i sutra za ručak.

  15. #15
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Melita, recept stvarno djeluje mljac, ja radim klasične lazanje, ali mislim da će ovo biti sutra za ručak.
    Samo mi se čini 250 gr pašte za 8 osoba i toliku količinu mesa malo.
    MM i ja zveknemo redovito toliko pašte sami.

  16. #16
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Ma vidi....to ti je onako u slojevima malo lazanja...pa malo mesa, a ne znam kako da ti objasnim to se još zove pastičo (seljo sam pa ne znam kako se piše pravilno ) i znam da je to grčko jelo.
    Pasticcio = lasagne = jedno te isto, samo u Istri i na sjeveru Italije zovu pasticcio, a u centralnoj Italiji i juznije lasagne.
    Radi se od tijesta (vrsta tijesta se zove pasticcio/lasagne), mljevenog mesa u umaku od paradajza (kao za bolognese), neki dodaju i sunku, besamela, i tako se dalje slaze a vrh se pospe parmezanom.

    Grcka inacica je pastitso.

    Inace, bilo koju tjesteninu mozes napraviti da bude "pasta al forno", tj. tjestenina iz pecnice - samo pospes besamelom ili parmezanom ili vrhnjem i pustis da se zapece. Ja cesto tako napravim od ostataka tjestenine.

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    73

    Početno

    Istina za tjesteninu aleksandra70vanja! Kad sam prvi put radila to jelo stavljala sam točno po receptu i onda vidjela da taj recept i nije baš za 6 do 8 ljudi.Više za 4.Sad kad radim pastitso, radim od oka.Tjesteninu skuham toliko da mi potpuno prekrije dno posude.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •