Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Naknada za porodiljni nakon 6 mjeseci

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno Naknada za porodiljni nakon 6 mjeseci

    Drage forumašice,
    imam jedan gorući problem pa vas trebam da mi date savjet a i da vidimo da li se unutar Udruge može pokrenuti kakva inicijativa za promjenom.
    Dakle stvari stoje ovako: slijedeći mjesec ističe našem malom prvih 6 mjeseci, a time se i moja naknada prepolovljuje za 2000kn.
    Slijedećih 6 mjeseci moja naknada će biti svega 2500kn.
    Nedovoljno za život i otplatu kredita. I htjela-nehtjela mali mora u jaslice, ali gle čuda u gradu Zagrebu osim na dvije lokacije ( Šalata i Ferenčica), ne primaju mlađe od 1god :?
    Mi živimo u Podsusedu i nemamo auto
    Ako uzmemo tetu čuvalicu moj povratak na posao opet nema nikakvog smisla jer ću nju više plaćati nego što ću odlaskom na posao dobiti.
    Pa sada ja vas pitam kako je moguće da se takve situacije uopće događaju Zašto nas država na neki način sili da se nakon 6. mjeseca vratimo na posao a da pri tome ne osiguraju vrtiće za tako malu dob ili nam ne daju i dalje našu plaču :?
    U ZG. je još dobro, u drugim gradovima koliko čujem ni nema ništa ispod godine dana.
    Lako je onima koji imaju dobro stojeće supruge ili pomoć sa strane ali kada živiš od suprugove plaće od 3000kn i svoje naknade od 2500 i pokušavaš otplatiti kredit ili stanarinu + sve troškove života, osjećaš se jadno, kao socijalni slučaj. A što je najtragičnije mnogima je još gore. Pa di je tu ta demografska politika, gdje su sad svi oni koji se brinu za demografski prosperitet, gdje su svi oni protivnici abortusa i poticatelji rađanja, kad i ovo, jedno, jedva čovjek izgura.
    Eto nije sve bajno u rađanju, treba i živjeti poslije, koliko toliko dostojanstveno bez da si zadužen i u minusu na sve strane kako bi dijete imalo sve potrebno.
    Nadam se da će Roda po tom pitanju isto nešto poduzeti jer je već do sada u vezi puno stvari uspjela napraviti promijene na bolje a mi, žene kojih se to tiće čemo je poduprijeti
    Hvala na razumijevanju i podršci

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    129

    Početno

    ja cu se naci u potpuno istoj situaciji za par mjeseci (bebica mi sada ima 25 dana) i isto tako nemam pojma sto bi napravila...vratiti se na posao pa davati pola place nekome da mi cuva dijete i ili ostati kuci sto mojim poslodavcima nije uopce opcija...jaoooooooo, a da ne govorim kako sam uvjerena da ce mi srce pukniti ostaviti bebu od 6 mjeseci nekome na cuvanju...i sto sa dojenjem, ne bih htjela to preklinuti a ne daje ti drzava drugu opciju...ma uzas!!!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    imam nekad feeling kako je sve u ovoj drzavi napravljeno zapravo da NE radjas .
    eto, ti ces se anik (mozda) vratiti na posao i davati pola place teti cuvalici umjesto da budes s bebicom doma a financijsko stanje ce ti biti isto kao da si i ostala doma. a da ni ne pricam o nedostatku jaslica za bebe od 6.mjeseca nadalje.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    129

    Početno

    ma definitivno se necu vratiti pod tim uvjetima na posao, neka mi pokiusaju dati otkaz, pisale bi sve novine o tome...
    NOa je presladak..[/url]

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    8

    Početno

    cure,slažem se sa vama u potpunosti.
    treba nešto napraviti a samo zajedno to i možemo.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    119

    Početno

    Curke a jeste razmišljale da vam vaši m. idu na porodiljni? 8) ....ja sam počela radit nakon 6.mjeseci al sam m. sprašila na porodiljni i mogu vam reći to je bio pun pogodat... :D mala ga obožava, ja još uvijek dojim i uvijek se prek noći izdojim da ima svježeg mlekeca dok sam na poslu tak da ona ne gubi puno svoje mame...a znate li da m. ima pravo biti doma 8 mjeseci samo kaj zadnja 2 mjeseca dobiva svega 1600,00 kn :? ...mi smo se na tu soluciju odlučili jer mm. gubi manje nego ja od primanja....al u svemu tome mene ljuti to kaj ja nemam pravo na pauzu za dojenje u trajanju 2 sata a razlog je taj kaj je mm. na porodiljnom pa ne možemo bit po istoj osnovi na teret HZZO-a jer tih moja 2 sata bi trebao platit HZZO ...Meni je to skros glupo i nepravedno jer mm joj nemre dat cicu....a da ju čuva bakaservis il da je u jaslicama onda bi mogla na pauzu...koja glupost....a kaj u slučaju da sam trudna i moram čuvat trudnoću a mm još na porodiljnom?!
    Onda bi valjda moglo jer su kao druge osnove....ajoooooj, kak su ponekad jednostavne stvari komplicirane!!!!!!!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    129

    Početno

    mi bi se rado odlucili na tu opciju, ali nismo sigurni da moj muz moce ici na porodiljni s obzirom da nema stalni posao...koji su uvjeti?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    118

    Početno

    Citiraj Marina mama prvotno napisa
    ja sam počela radit nakon 6.mjeseci al sam m. sprašila na porodiljni i mogu vam reći to je bio pun pogodat... mala ga obožava, ja još uvijek dojim i uvijek se prek noći izdojim da ima svježeg mlekeca dok sam na poslu tak da ona ne gubi puno svoje mame...
    kod mene je bilo isto tako i super je funkcioniralo.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    119

    Početno

    Anik mislim da sam negdje na forumu pročitala da je nečiji m. išao na porodiljni iako je bio na određenoi čak mu je ugovor istekao a HZZO mu je normalno plačao porodiljni do kraja....
    Najbolje da muž pita na vašem HZZO-u i isto tak nek vidi s poslodavcem jer nažalost poslodavac mu može zabranit odlazak na porodiljni...

  10. #10
    BlueFish

    Početno Ne generaliziram,ali...

    Smatram da u Hrvatskoj ipak i nije tako lose sto se tice porodiljnog. U Njemackoj kada odes na porodiljni ne dobivas niti jedan euro naknade. Padas potpuno na muzev proracun. Nema doplatka niti iceg slicnog.
    Normalno da je tesko pasti na 5000 kn ukupnih prihoda, pogotovo ako si podstanar ili imas kredit, a da ne govorim o roditeljima s vise djece...
    No, izbora uvijek ima. Podstanari-vratite se roditeljima na par mjeseci i ustedite stanarinu (stisnite se, pregrizite smanjen luksuz), ako otplacujete stambeni kredit vrijedi isti prijedlog (stavite u svoj stan podstanare koji ce otplacivati kredit...strpite se is stisnite kod roditelja godinu dana).
    Mislim da smo ipak svi pomalo razmazeni i cesto ne zelimo pronaci rijesenje iako ga uvijek ima.
    Kod nas dijete gotovo uvijek mora imati sve. Roditelji kukaju da nemaju novaca, a s druge strane njihove bebe imaju doslovno sve. Kupuju se kolica od nekoliko tisuca kuna, kinderbeti takoder, pa cak i kadice od par stotina kuna iako ih se na placu moze naci za 20 kn.
    Meni i suprugu su jednom rekli:"Djeca se nemaju kako bi se na njih trosilo vec da bi ih se voljelo."
    Kad se to prihvati zivot sa 5000 kn postaje puno,puno laksi!
    Pozdrav svima!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    NOa je presladak.

    Hvala, hvala

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    jao, meni to obrnuto ispalo

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj BlueFish prvotno napisa
    U Njemackoj kada odes na porodiljni ne dobivas niti jedan euro naknade. Padas potpuno na muzev proracun. Nema doplatka niti iceg slicnog.
    Jesi ti 100% sigurna u ovo?



    http://www.htnet.hr/klinci/mojedijet...2/0562006.html

    Njemačka

    Zaposlena žena koja ima zdravstveno osiguranje plaćeni porodiljni dopust može koristiti 6 tjedana prije i 8 tjedana nakon rođenja djeteta. Naknada odgovara prosjeku neto zarade osigurane osobe, ali do visine od 13 eura dnevno.
    Nezaposlene majke da bi ostvarile porodiljnu naknadu moraju imati privatno osiguranje. Tada im naknada iznosi 204 eura mjesečno, 14 tjedana.
    Roditeljski dopust traje 2 godine, a naknada je linearna, ovisi o prihodima.
    Naša terminologija oko naziva tog dopusta razlikuje se od europske. Naš se cijeli dopust oko djeteta zove rodiljni dopust, mi uopće nemamo pravi termin za to, već dio tog dopusta u drugim zemljama zovu roditeljskim dopustom.

    Dakle, ono što je nama rodiljni dopust, to je u drugim zemljma rodiljni+roditeljski.

    Njemačka = ukupni dopust koji bi se kod nas zvao rodiljnim dopustom: 6 tjedana prije poroda + 8 tjedana nakon poroda + 2 godine.

    Hrvatska = 45 do 28 dana prije poroda + godina dana

    U svakom slučaju dopust je u Njemačkoj debelo duži nego kod nas, a i čisto sumnjam da je gornji limit nakande na roditeljskom dopustu (ovom dvogodišnjem) 340 eura mjesečno, kao kod nas na onom od 6-12 djetetovih mjeseci.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    311

    Početno Re: Ne generaliziram,ali...

    Citiraj BlueFish prvotno napisa
    Smatram da u Hrvatskoj ipak i nije tako lose sto se tice porodiljnog. U Njemackoj kada odes na porodiljni ne dobivas niti jedan euro naknade. Padas potpuno na muzev proracun. Nema doplatka niti iceg slicnog.
    Normalno da je tesko pasti na 5000 kn ukupnih prihoda, pogotovo ako si podstanar ili imas kredit, a da ne govorim o roditeljima s vise djece...
    No, izbora uvijek ima. Podstanari-vratite se roditeljima na par mjeseci i ustedite stanarinu (stisnite se, pregrizite smanjen luksuz), ako otplacujete stambeni kredit vrijedi isti prijedlog (stavite u svoj stan podstanare koji ce otplacivati kredit...strpite se is stisnite kod roditelja godinu dana).
    Mislim da smo ipak svi pomalo razmazeni i cesto ne zelimo pronaci rijesenje iako ga uvijek ima.
    Kod nas dijete gotovo uvijek mora imati sve. Roditelji kukaju da nemaju novaca, a s druge strane njihove bebe imaju doslovno sve. Kupuju se kolica od nekoliko tisuca kuna, kinderbeti takoder, pa cak i kadice od par stotina kuna iako ih se na placu moze naci za 20 kn.
    Meni i suprugu su jednom rekli:"Djeca se nemaju kako bi se na njih trosilo vec da bi ih se voljelo."
    Kad se to prihvati zivot sa 5000 kn postaje puno,puno laksi!
    Pozdrav svima!
    E ovo za stiskanje s roditeljima ti je :shock: Neko se nemože vratiti roditeljima, nije svakome situacija bajna pogotovo to nije npr masu ljudi koje znam u Zg. Osobno sam kod roditelja jer si i nemogu priuštiti privatan stan pogotovo sad kad dolazi beba. Ali stan prodajemo pa želimo uzeti neku zemlju i početi graditi kućicu, jedan stan mojim starcima jedan meni.
    Stvarno kad vidim koliko se ljudi muče i na koje načine preživljavaju Evo npr. ja i MM znači živimo s mojim roditeljima, ono imamo svoju sobu i to jer nemožemo si od naše dvije plaće priuštiti stan u St. A stan bi npr. garsonjera ili jednosoban došao najmanje 250 E i to da budeš sretan da je bilo kakav ( a da ti ne govorim kakve sve rupčage iznajmljuju za te pare). Pa onda računaj to je 1800Kn + režije (struja,voda,komunalije) uzmimo najmanju svotu 400Kn + troškovi trenutni goriva koje oboje imamo a oni su negdje 1000 Kn + troškovi mobitela mjesečno oko 200 Kn (trudimo se da ih minimalno koristimo). I sad kad to sve sračunaš to ti izađe 3400Kn što je iznos moje plaće. I onda imamo njegovih 3500 za život u što bi trebali potrpati moje i njegove minuse na kartici, normalno hranjenje, svu opremu za dijete a kasnije i kvalitetne namirnice, a u tome svemu nisam spominjala odjeću ili bilo kakve luksuze. Zato sam još sa starcima, i mjesečno im plaćamo režije, kupujemo hranu, potrepštine i opet nam ode 5000 samo na kućanstvo, a onda ide benzin, marenda....

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    311

    Početno Re: Ne generaliziram,ali...

    Zaboravih na kraju dodati ovaj face :/

    Iako uvijek govorim dok smo živi i zdravi sve će biti ok. Radila sam do sada svakakve poslove od čišćenja pa na dalje, imam faks pa se nadam bar da će mi to biti neki olakšavajući faktor iako do sada to nije bilo tako
    Kako ono kažu nada umire zadnja

  16. #16
    BlueFish

    Početno Minnie & Astralis

    Minnie:
    za njemacku sam sigurna. Sestra mi je rodila prije 2,5 godine. Mozda oni imaju neki svoj obracun tko dobiva naknadu tko ne. Ona ima nadprosjecna primanja pa mozda zato nije dobivala nista. Na porodiljnom imas pravo biti 3 godine (s tim da kad rodis mozes birati, ona ce sada iskoristiti 2,5 godine, a preostalih 6 mjeseci kad necak krene u skolu!!).
    Mogu tocno ispitati no, kod nje je slucaj takav...

    Astralis:
    znam da nije svima jednostavno,a pogotovo lako. No, kazem da izbora uvijek ima dok god jedno u kuci ima barem neka primanja.

    Zato sam još sa starcima, i mjesečno im plaćamo režije, kupujemo hranu, potrepštine i opet nam ode 5000 samo na kućanstvo, a onda ide benzin, marenda....
    To isto odnosi svoje. Nisam mislila na taj tip stanovanja kod roditelja. Mnogi moji prijatelji,ali i rodaci su se iz podstanarstva vratili roditeljima i roditelji ne zele uzeti niti kunu od njih, tako da oni zapravo dosta stede. Normalno, neki roditelji si to ne mogu priustiti...

    Definitivno priznajem da je kod nas stvarno teze biti roditelj nego vani, no kad tad ce se i to promijeniti. Zivi bili pa vidjeli koliko ce godina trajati sve te najavljene promjenje za borbu protiv "bijele kuge"!

    Pozdrav od nas!

  17. #17
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    mene zanima kako se izracunava naknada za drugih 6 mj.
    dal se prepolovi ili se dobija neki postotak

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    dia...ovo ti je sa rodinog portala...

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=173&Show=2206
    c) rodiljne naknade

    - zaposleni roditelj ima pravo na rodiljni dopust do godine dana za prvo i drugo dijete, a do tri godine za blizance, treće i svako slijedeće dijete. Period rodiljnog dopusta do 42 dana nakon poroda rezerviran je isključivo za majku, a već od 43. dana nakon rođenja djeteta pa nadalje, zaposleni otac (obrtnik ili poljoprivrednik) može, uz majčinu suglasnost i uz njen povratak na posao, započeti s korištenjem rodiljnog dopusta. Ukoliko otac djeteta koristi pravo na rodiljni dopust u trajanju od najmanje tri mjeseca, rodiljni dopust produžuje se za dva mjeseca (prema tome, za prvo i drugo dijete do djetetove dobi od 14 mjeseci, za blizance ili više djece do 38 mjeseci). Rodiljne naknade za zaposlene roditelje izračunavaju se prema prosjeku njihovih primanja u periodu od šest mjeseci prije početka korištenja dopusta, ali najveći iznos koji se isplaćuje u prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta (obvezni rodiljni dopust) iznosi 4.250,00 kn, a za vrijeme drugih šest mjeseci najviša naknada iznosi 2.500,00 kn (dodatni rodiljni dopust). Naknada na rodiljnom dopustu iza prve godine djetetova života (za blizance, treće i za svako slijedeće dijete) iznosi 1.600,00 kn.

  19. #19
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    pitanje
    zadnja doznaka za otvaranje porodiljnog je bila 45 dana prije termina
    16.4., a pise da je do 12.10.
    koliko znam produzit treebam u toku 5 mjeseca djetetovog zivbota znaci izmedu 15.10 i 15.11.
    jel ima to kakve veze, da nebi imala problema oko naknade
    hvala

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    ja sam svoju doznaku (lazem...MM je otisao u HZZO ) predala kad je Noa imao oko 5,5 mjeseci. tako mi je rekla zena na info kad sam zvala. kao sto rekoh, to ti moze i suprug obaviti. ne sjecam se vise da li je trebao neke dokumente nositi ali mozes nazvati HZZO u koji spadas pa ce ti reci. nakon toga ce ti stici doma rjesenje o produteku porodiljnog i da ce ti placati i dalje a takav isti primjerak ce oni poslati i u tvoju firmu (ako si zaposlena). s time da su meni naknadu za 9 mjesec (isplacenu u ovom mjesecu) vec skratili jer je Noa rodjen 20-tog u mjesecu pa su obracunali preostalih 10 dana po tarifi od 2500kn

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    e da, doznaku tj.izjavu dobijes u HZZO i tamo sve ispunis i odmah predas.....

  22. #22
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    a meni su rekli da nosim u klovicevu bez obzira na mjesto stanovanja :?

    ma zvala me sefica danas da je knjigovotkinja rekla da donesem doznaku od 13.10. na dalje pa mi nista nije bilo jasno, pogledam u papire kad ono pise do 12.10. ne kuzim zasto taj datum?

    mislim da ti treba zdrastvena, izvod iz maticne knjige rodenih od djeteta i ta izjava
    jel sam nekaj zaboravila?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    ja stvarno ne znam kaj hoce tvoji u firmi ...ti ne mozes ionako nista donijeti kad im to HZZO dostavlja. pa nisi ti na bolovanju da im nosis doznake od lijecnika opce prakse. reci im da ce im stici dopis iz HZZO-a...(mozes im reci da si vec bila produziti pa su ti tako tamo rekli ). moj racunovodja je isto nekaj pametno stalno trazio a pojma nije imao kaj zapravo i kako treba
    ja spadam u jukicevu jer sam u zapadnom dijelu grada. u sesvetama recimo imaju svoj ured.....ako si prijavila porodiljni u klovicevoj onda tamo moras i produziti.
    mislim da ti treba samo tvoja zdravstvena...ali ponesi ti sve (zlu ne trebalo)

  24. #24
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Kaj ak ja odem radit nakon pšrvih 6 mj, pa mm uzme drugih, koliko onda on dobiva, ako uzmemo da mu je plaća u prosjeku zadnjih 6 mj. bila 5000 kn.?!

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    2.500,00 kn, to je limit za dodatni rodiljni (od 6-12 mj.).

  26. #26
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    purple i ja sam u jukicevoj
    nis budem ih prvo nazvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •