Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 244 od 244

Tema: Jesper Juulov pristup odgoju

  1. #201

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Ali velik broj nas...supstancijalnih žderonja etiketirati da smo gluhi na svoje tijelo zbog nutkanja u djetinjstvu..nije put ka istini
    Vidiš, tu mislim da si u pravu i ti i anči(mislim da je ona ovo poslije komentirala). Jer život je kompleksan.
    Ja sam upravo doživjela prosvjetljenje.Ja se u principu ne prežderavam-osim sa manistrom usuvo ili tzv. spageti sa umakom i sl. I ludo je to koliko u njoj uživam. A nisu bili "nutkatori" kad je na stolu bila manistra, a o ostalim ručkovima normalni.
    Dakle, kako sam postala luda za manistrom? Jednostavno, u jednom periodu života sam živjela sa starom bakom koja je zbog starosti-senilnosti počela loše kuhat-i jedino što redovito ne bi zabrljala je bila manistra s nekim toćom. I ja sam taj ručak s guštom jela. I onda je ona uvela lijep običaj da je moj omiljeni ručak nedjeljom. Da je ne iznevjerim i da potvrdim "da toje moj omiljeni ručak"onda dolazimo do famoznog izraza DIJETE SURAĐUJE)ja sam stvarno jela toga puno...i danas nastavila...
    U međuvremenu sam otkrila razna druga jela koja su mi super, mogu reći da se rijetko prežderavam njima-al manistra mi je ostala slaba točka
    Eto vidite nije sve u nutkanju...
    A Juul nas potiče da širimo vidike. On je primjetio da nutkanje ne rezultira nečim vrijednim na duge staze.
    Zato je super imat njegovu knjigu u ruci, jer nam potvrđuje onaj neki unutarnji feeling. Poziva nas da se posvetimo sadašnjim potrebama djeteta, da živimo u sadašnjosti. To je u određenom smislu lako jer nije protuprirodno. Da budem konkretna:pitamo prijatelja oće li kavu-kaže da neće, mi to prihvatimo. Kad pitamo dijete trebalo bi biti isto, zar ne? Jer, protuprirodno je stalno nutkati. Isto kao što je i protuprirodno tući-ne tučemo ga dok je u stomaku, pa nećemo valjda počet nakon što izađe (ili mu netko vraća za ono silno ritanje )

  2. #202
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Da budem konkretna:pitamo prijatelja oće li kavu-kaže da neće, mi to prihvatimo. Kad pitamo dijete trebalo bi biti isto, zar ne?
    vrlo cesto kad nisam sigurna kako da reagiram, upitam se sto bih napravila da se radio o mm-u, mmovoj mami, prijateljici, kolegi.
    ponekad se zaprepastim kada vidim da nesto sto mi ni u ludilu ne bi palo na pamet da kazem mm-u, bez problema kazem djetetu.

  3. #203
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Ovo što ti kažeš da slatkiša nema doma za mene je previše ograničavajuće.
    I za mene je To je bio samo primjer.

    Ma nije uopce bitno kad i koliko ce dijete jesti slatkisa (upetljali smo se nepotrebno) - to je na svakom roditelju, dio njegove odgovornosti. Pitanje je samo KAKO roditelj djetetu komunicira tu poruku. I to je poanta svega

  4. #204
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa

    mislim, ne cini mi se hodanje bosim nogama neka alarmantna situacija....
    Pa ni meni! Spomenuvši taj primjer ja nisam željela sebe predstaviti kao osobu koja je nemoćna pred svojom malom kćeri, naprotiv, nas dvije jako dobro funkcioniramo na njenu i moju radost!
    Iako moje dijete nije jedno od onih koji ne dobiju sladoled ili sok koji nije sobne temperature zbog eventualne grlobolje, niti dobije upalu mjehura ako jednom bude boso duže od 1/2 sata, razumijem roditelje koji imaju razloga za tu brigu.
    Različiti su uzroci i načini obolijevanja. Dozvolite da ipak najbolje zna liječnik. Mogu se i ja igrati doktora pa reći:dijete je ove god. zbog alergije oboljelo jače, jer nitko od susjeda nije pokosio ambroziju. A o narušenom imunitetu zbog nekoliko čimbenika, pa tako i neadekvatne ishrane neću reći ni slova. Isto se tako ni ova veza obuće i prehlade ne može olako tumačiti. A uopće se nije radilo o tome. Mene je zanimlo kako bi Juul mojoj Ini rekao da obuje šlapice, a to bi još pri tom upalilo! :D Zanimalo me, kako Anchie reče, dugoročno rješenje.
    Da pojasnim: ne radi to moje dijete kako bi meni prkosilo. Ona jednostavno obožava mijenjati obuću (između koje često, dobar dio ostaje bosa). Obožava ovu ljetnu razgolićenost i već dva mjeseca nitko nije sretniji od nje. Priznajte da je zahladilo, pa svi smo iz Hrvatske! Ako ove nenormalne temperaturne razlike ne mogu utjecati na čelik, na moje dijete mogu. I na svu djecu iz susjedstva. Pa ne oblačim samo ja duge rukave već danima, to, vidim, rade svi roditelji oko mene. Valjda je generalno zahladilo!? A da ona nije od čelika govori i njen pun, cureći nosić zbog kojeg JEDINO (do prije neki mjesec) nije mogla u potpunosti uživati na cici. Znate o čem pričam.

  5. #205
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    vrlo cesto kad nisam sigurna kako da reagiram, upitam se sto bih napravila da se radio o mm-u, mmovoj mami, prijateljici, kolegi.
    ponekad se zaprepastim kada vidim da nesto sto mi ni u ludilu ne bi palo na pamet da kazem mm-u, bez problema kazem djetetu.
    To je to, tako i ja radim, s poštovanjem prema sinu, no, ipak uzimajući u obzir da on nije odrastao i da ne može donositi sve odluke kao da jest.

    Anchie76, pet!

  6. #206
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    I htjela sam reći kako, razgovarajući o ovoj temi ne razmatramo tuđu misao u cjelini, već vadimo rečenice iz konteksta i (vjerojatno nehotice) otvaramo teme za druge topice. Od drveta ne vidimo šumu, pa tako i nastojanje pojedinaca da iznesu svoj stav o temi - gubi smisao.

  7. #207
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    I htjela sam reći kako, razgovarajući o ovoj temi ne razmatramo tuđu misao u cjelini, već vadimo rečenice iz konteksta i (vjerojatno nehotice) otvaramo teme za druge topice. Od drveta ne vidimo šumu, pa tako i nastojanje pojedinaca da iznesu svoj stav o temi - gubi smisao.
    Ne bih se slozila. Mislim da je problem u pisanoj komunikaciji. Puno je teza, i ne da se svima (meni prvoj!) pisati sve zivo sto mi je na pameti, nego se to nekako proba sazeti al da ipak ima smisla. I onda dolazi do nesporazuma - pogotovo kad se ne cuje ton kojim je to izgovoreno itd.

  8. #208
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj seni prvotno napisa
    vrlo cesto kad nisam sigurna kako da reagiram, upitam se sto bih napravila da se radio o mm-u, mmovoj mami, prijateljici, kolegi.
    ponekad se zaprepastim kada vidim da nesto sto mi ni u ludilu ne bi palo na pamet da kazem mm-u, bez problema kazem djetetu.
    To je to, tako i ja radim, s poštovanjem prema sinu, no, ipak uzimajući u obzir da on nije odrastao i da ne može donositi sve odluke kao da jest.

    Anchie76, pet!
    to se podrazumjeva. ja sam mama, ina je 6-godisnja kcer.

  9. #209
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    "seni"]adio mare, evo ja bih jos malo nadopunila zrinku i anchie, cije misljenje o bosim nozicama dijelim.
    Pa i ja isto!
    dakle ako hoces iskreni odgovor od mene kako da ti uspijes da tvoje dijete obuce papuce, moj odgovor je : pojma nemam.
    odnosno drugi odgovor: postoji vjerojatno puno nacina.
    To sam i sama zaključila!
    cesto smo imali topice o slicnim problemima, pa smo cesto jedna drugoj davale savjete o papucama, oblacenju ujutro i slicno. dakle nekakva osobna iskustva kako smo mi to hendlale. i vjerojatno neka od tih iskustava mogu pomoci. kako sto imas i hrpu knjiga koja se bave time kako uspjeti da djeca peru zube, jedu spinat i slicno.
    metoda probe i pokusaja. pocesto uspije.
    to bi bio jedan nivo razmatranja bosih nogu.
    Nije u tome bila poanta.

    da sam ja profesionalno psihologinja ili psihijatrica, sto nisam, ja bih se prije bilo kojeg savjeta potrudila steci sliku o odnosima u vasoj obitelji i tek onda nesto reci na temu. mozda bi bose noge bile tek banalna situacija koja bi se jednostavno rjesila.
    mozda bi s druge strane to bio samo mali kamencic u cijelom moziku kompliciranih odnosa pa bi banalna situacija papucica ukazivala na neke druge dublje probleme.
    to bi bio nesto drugaciji nivo razmatranja bosih nogu.
    Niti u ovom.

    teze kompetentnog djeteta ne znace :
    necemo nista na silu, OK?
    niti
    A ja sad tražim pomoć u duhu postupka dobrog roditelja koji neće plašiti babaRogom. Doduše, roditelja koji zna da je veći, nadmoćniji, mudriji, iskusniji i jači, ali je u toliko mali da ne zna koju bi svoju prednost bilo mudro iskoristiti kako ne bi narušavao integritet svog tvrdoglavog djeteta?
    Onda ćemo na silu? Vidiš kako je ovo dobar primjer kako nije sve crno ni bijelo!
    vidim da te juul zanima, pa ga zaista procitaj, pa ce biti lakse razgovarati.

    to kazem zato sto mislim se stavljas u usta juula neke teze koje nemaju puno veze sa tim sto on prica u svojim knjigama i onda to postane apsurdno prepucavanje.
    Ja Juulu ne stavljam u usta ništa. Naprotiv, unaprijed sam se ogradila kako zaključke o knjizi iznosim na osnovu vaših dojmova, pa valjda znate što pričate? No hard feelings!


    Seni, obećajem da se neću javljati dok ne pročitam famoznu knjigu! Pošto to može trajati neograničeno dugo, nek vam bude žao što me neće bit na forumu.

  10. #210
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    sto si me secirala, jao, jao
    nisam valjda bila tako ostra, to sa citanjem knjige?

    samo ti nama budi na forumu, a knjigu citaj paralelno.

  11. #211
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    sto si me secirala, jao, jao
    nisam valjda bila tako ostra, to sa citanjem knjige?

    samo ti nama budi na forumu, a knjigu citaj paralelno.
    I to nemaš pojma koliko me stajalo dok sam prokužila kako se secira komentar!!! :shock:
    Učim se, pa mi treba malo više vremena.
    Ajde, dobro, neću vas u potpunosti napustiti već ću dovršit posao koji imam, a s veseljem škicati što ima novog kod vas.

  12. #212

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Mene i sestru odgajali su isti ljudi, ja sam militantni antipušač, a eto, ona nije Ja se ne volim isticati, ona voli. Ja sam introvertna, ne dijelim svoje probleme rado s poznatim ljudima..ona da. Ja ne volim noćne izlaske..ona voli isključivo noćne izlaske. Ja sam u tehničkoj struci, ona u društveno-humanističkoj. Ja volim red, ona voli nered.
    Ista nas mati i otac natjeravali
    virgo, to je sve ok.
    ali dobar odgoj ne znaci da ce on klonirati iste jedinke.
    pa jasno je da smo mi svi razliciti i nasa djeca isto.
    nutkanje je samo kamencic u cijelom mozaiku.
    Poentirano. Nutkanje (iz roditeljske ljubavi ili zabrinutosti) bilo kojeg tipa nije dobro, ali smatram da nije ni presudno, već da je..nazovimo to..umjereno utjecajno na formiranje naših poroka ili vrlina. Generalni koncept poštivanja osobnosti i izbora djeteta u stvarima koje su njemu najvažnije (a prehrana to svakako nije)..eee to je već drugo...ako djetetu gurnem žlicu više jogurta ili natjeram da obuče te famozne čarape (iako to ne radim), mislim da može stvoriti neki kompleksić..čisto neminovan i sladak ..ali recimo..uplitanje u (navodim primjere iz moje blizine)...prijatelje ..ovaj ti je prijatelj bezvezan, a viš ovaj mali je pristojan i super.. ili u hobije...što će ti kopanje po blatu kad možeš svirati klavir...ili ...igri...hajde..prekini sve aktivnosti, ne čujemo vijesti..ili...kad ćeš nacrtati nešto što ima glavu i oči...ili zašto ti ne možeš plivati kad sva druga djeca plivaju i eto razloga za kompleksine veličine Hulka...

  13. #213

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    letimično sam pročitala vaša mišljenja o Juulovoj knjizi i njegovim stavovima.
    Pa vas pitam da li se isplati kupiti tu knjigu?
    Meni se ok čini i knjiga od Penelope Leach, Vaše dijete!?
    dakle, što kupiti?

  14. #214
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj may prvotno napisa
    letimično sam pročitala vaša mišljenja o Juulovoj knjizi i njegovim stavovima.
    Pa vas pitam da li se isplati kupiti tu knjigu?
    Meni se ok čini i knjiga od Penelope Leach, Vaše dijete!?
    dakle, što kupiti?
    Kupi Juula.
    Citao sam i Penelopu, ta knjiga i ona od Juula govore o razlicitim stvarima na razlicit nacin (bar je takav moj dojam).

  15. #215
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citao sam i Penelopu, ta knjiga i ona od Juula govore o razlicitim stvarima na razlicit nacin
    da.

    ili kupi obje

  16. #216

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    ako sam dobro shvatila (listala sam Penelope), Penelope je više praktičarka!?

  17. #217
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Juul ne nudi konkretna rješenja za konkretne situacije već određeni svjetonazor u odgoju, penelopica je u nekim djelovima meni jako koristila dok je B bio mali, sa sasvim konkretnim savjetima...

  18. #218

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Juul ne nudi konkretna rješenja za konkretne situacije već određeni svjetonazor u odgoju, penelopica je u nekim djelovima meni jako koristila dok je B bio mali, sa sasvim konkretnim savjetima...
    da, meni konkretno savjeti i trebaju jer čekamo bebu...
    možda za početak penelope pa onda juul!
    thanks!
    mislim da je odluka pala!

  19. #219
    laurica

    Početno

    Tek sam se nedavno registrirala u forum, i to zato da dobijem što više korisnih informacija o odgoju djeteta, a vidim da spominjete neke pametne knjige u kojima se može naći svakakvih savjeta. Imam curicu od 14 mjeseci, pa dajte mi molim vas preporučite neke knjige i gdje ih mogu nabaviti, jer vidla sam da spominjete Juula i Searsa, a čula sam samo za P.Leach. Korisni savjeti su dobrodošli!!!!!!! :D

  20. #220

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Ja sam tek nedavno pročitala spomenutu knjigu, naime, radi se o:
    JESPER JUUL: VAŠE KOMPETENTNO DIJETE
    PENELOPE LEACH: PRVO DJECA
    ima i drugih kn jiga istih autora al ove su mislim najaktualnije.
    U gradskioj knjižnici u Zagrebu ima svih knjiga na posudbu pa ne treba kupovati.

  21. #221
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja nešto ne razumijem. Zašto se govori o prisiljavanju na spavanje?
    Zašto to, provedeno na pravi način, ne bi bilo STVARANJE DOBRIH NAVIKA?
    Pa i kad se govori o odraslima, uvijek se ističe važnost redovitog i dostatnog spavanja. A ljudima koji imaju problema sa spavanjem savjetuje se, između ostalog i odlazak na počinak uvijek u isto vrijeme.
    Ne kužim, zašto onda i usvajanje higijenskih navika nije prisila? Ili radnih?
    Moj mališ kad se pokaki, baš ne bi mijenjao pelenu. a koža mu nije uopće osjetljiva, nije mu se u životu zacrvenila. Da ga pustim tako ili da ga učim da je ljepše bit čist?

  22. #222
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Rastežem Kompetentno dijete već par mjeseci. Uglavnom, zastala sam kod onog da je povreda integriteta ako dijete neće jest, pa ga potapšaš po glavi, i onda ono jadno se preda i nastavi otvarati usta i samo gutati.

    Čini se da sam to napravila. Nesvjesno. Ne želeći povrijediti integritet. Onog dana kada sam strpljivo sjedila s njom dok nije pojela do kraja. A onda je rigala ostatak popodneva. Sada gledam pa se pitam koliko ću joj još puta povrijediti integritet iz neznanja dok ne progovori i bude jasno znala izraziti svoje želje. Da je ona meni nekako znala reći "Mama, nemoj, dosta. Sita sam." ja bih stala. Ne bih dalje nudila hranu.

  23. #223
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne vidim poveznicu...?

  24. #224
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa sto treba napraviti ako ne prica? Pljunuti? Prestati otvarati usta? Okretati glavu? Baciti zdjelicu? Plakati?
    Neka djeca nikad ne nauce reci direktno. Neka cak i nauce, ali roditelji ih uvjere u suprotno.
    Iako , sto se tebe tice, mislim da si prestroga prema sebi. Ne vjerujem da si je bas silila, a rigati je mogla zbog neke prolazne viroze. Probaj obracati paznju na neke znakove u buducnosti i vozi dalje.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.03.2016. at 21:15

  25. #225
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto se jela tice, pusti je da jede sama.

  26. #226
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se jela tice, pusti je da jede sama.
    to je uvijek najbolji nacin.

  27. #227
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Rastežem Kompetentno dijete već par mjeseci. Uglavnom, zastala sam kod onog da je povreda integriteta ako dijete neće jest, pa ga potapšaš po glavi, i onda ono jadno se preda i nastavi otvarati usta i samo gutati.

    Čini se da sam to napravila. Nesvjesno. Ne želeći povrijediti integritet. Onog dana kada sam strpljivo sjedila s njom dok nije pojela do kraja. A onda je rigala ostatak popodneva. Sada gledam pa se pitam koliko ću joj još puta povrijediti integritet iz neznanja dok ne progovori i bude jasno znala izraziti svoje želje. Da je ona meni nekako znala reći "Mama, nemoj, dosta. Sita sam." ja bih stala. Ne bih dalje nudila hranu.
    Pa ne mora dijete govoriti da bi ti prenijelo poruku. Ti moraš paziti na njene znakove.

    Važno je dijete, a ne količina hrane koja je ostala u zdjelici.

    Biti roditelj nije lako , sad otkrivam toplu vodu.
    PS. posudi P. Leach i čitaj, meni je olakšala roditeljstvo, u konkretnim stvarima.

  28. #228
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne znam na koju foru će mi jesti kašicu od heljde ili sir s vrhnjem sama kada još ne razumije koncept žlice.

  29. #229
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Napravi male loptice.

  30. #230
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma zašto misliš da ne razumije koncept žlice?

  31. #231
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jer je koristi kao grickalicu za zube koji rastu.

    Kaj su vaša deca jela sa žlicom već sa devet mjeseci?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 19.03.2016. at 09:43

  32. #232
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa igra se.
    Ali vidi tebe što radiš sa žlicom.
    Mislim da sam ja prije dala vilicu nego žlicu. Ne znam koja je dob bila.
    Pusti je da se igra i istražuje.

  33. #233
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Moja je jela rukama od pocetka dohrane. Kad je to usvojila dobila je malu vilicu sa oko 11 mj..
    Samostalno je koristila zlicu sa 13 mj.
    Na pocetku dohrane hranu na zlicu smo mi davali , ali veliki postotak hrane sam nudila tako da moze jesti samostalno .

  34. #234
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kaj da radim dupli obrok? Jedan kaj ide na pod, drugi kaj bu jela?

  35. #235
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Cuj, radi sto god hoces.
    meni je svejedno.
    Ne sjecam se da je nesto puno na podu bilo , ali se sjecam da je sa 9 mj . samostalno jela lubenice , marelice, kukuruz , kuhano povrce, tijesto...

  36. #236
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Moja je vise pobacala na pod nego pojela. Ali nešto je i pojela. Sama. To je cilj. Čupala sam kosu ponekad ali preživjeli smo.

  37. #237

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Jao, zutaminuta, preoštra si prema sebi, stvarno ( a i prema drugima ).
    Čestitam ti na trudnoći ovde kada već nisam na vreme videla pravu temu .
    Izgleda da imaš saradljivo dete i to isto ima svoje rizike kao i totalno nesaradljivo dete.
    Ja imam oba i stvarno sam se dugo osećala budalasto, jer je jedno dete uvek trebalo pomalo kočiti, a drugo dete stalno treba pogurkivati napred.
    Naviknućeš se.
    Prosto upotrebi zdrav razum.
    Ako je dete već pojelo onoliko koliko obično jede za obrok, razmisli da li mu stvarno treba još ili mu je samo zabavno da sedi uz tebe.
    Osim toga, i moj saradljivi sin zaista voli da jede, uživa u jelu, i u stanju je da se povremeno neverovatno natrpa hranom kada mu je nešto fino. Više puta je povraćao posle - i nikom ništa. Nikakve traume. Sledeći put je bio umereniji.
    A roditeljskih grešaka i pogrešnih procena ćeš napraviti još milion do prvog rođendana, kao i svi roditelji. Izgubićeš živce ako se oko ovakvih sitnica budeš zabrinjavala.

  38. #238
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Rastežem Kompetentno dijete već par mjeseci. Uglavnom, zastala sam kod onog da je povreda integriteta ako dijete neće jest, pa ga potapšaš po glavi, i onda ono jadno se preda i nastavi otvarati usta i samo gutati.

    Čini se da sam to napravila. Nesvjesno. Ne želeći povrijediti integritet. Onog dana kada sam strpljivo sjedila s njom dok nije pojela do kraja. A onda je rigala ostatak popodneva. Sada gledam pa se pitam koliko ću joj još puta povrijediti integritet iz neznanja dok ne progovori i bude jasno znala izraziti svoje želje. Da je ona meni nekako znala reći "Mama, nemoj, dosta. Sita sam." ja bih stala. Ne bih dalje nudila hranu.
    Meni je ovo malo diskutabilno jer moj živahni sinčić naprosto neće jesti dok je neka akcija oko njega. Nema kad. Takav je bio i dok je dojio. Šta podoji snen i pregladnio - podojio. Povuče malo samo da ima snage dalje se bacati po krevetu.

    Tako i sada. Ako idemo na obiteljski ručak, obavezno moram doći pola sata ranije i dati mu da jede, jer čim dođu druga djeca, nema šanse da će taj jesti. I onda uskoro nastupe tantrumi uzrokovani glađu. I onda kada ga uspijemo primiriti i skloniti od društva, jadan navali na hranu kao da nije tri dana jeo.

    Hoću reći, on objektivno nije pojeo koliko bi trebao i radije će trpiti glad samo da ne propusti igru i ludorije (isto mu se događa i sa nuždom, trpit će sve dok je ne obavi u gaćice, samo da ne propusti zabavu!).

    I ja imam izbor povrijediti njegov integritet, natjerati ga da pojede koliko treba i odvući ga na wc i držati na šolji ili ga pustiti da izgladni i obavi nuždu u gaće. I sve i kad se dogodi ovo drugo, on neće naučiti lekciju.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 19.03.2016. at 15:07

  39. #239
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je vise pobacala na pod nego pojela. Ali nešto je i pojela. Sama. To je cilj. Čupala sam kosu ponekad ali preživjeli smo.
    Šta udi, ako je čist pod, kasnije samo puže i ćopa ostatke

  40. #240
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E da... Nisam ju jednom nasla kako hranu s poda stavlja u zdjelicu i jede.
    Da mi je netko rekao da ću ja, deklarirani bakteriofob, to s mirom gledati...

  41. #241
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jer je koristi kao grickalicu za zube koji rastu.

    Kaj su vaša deca jela sa žlicom već sa devet mjeseci?
    Da.. Najozbiljnije, jeo je i sa prstima, i sa zlicom.. Hrani se samostalno od pocetka, hrane je bilo posvuda, mi smo imali puno zivaca i strpljenja a on puno slobode. Sa 12 mjeseci je pojeo juhu sa zlicom bez da ju je prolio..

  42. #242

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Moja je sa 9 mjeseci jela kao sirius,komadice voca ,sira,zlicom prstima cime god,ali je sama jela. I sada sama jede sa dvije i pol godine..

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  43. #243
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jer je koristi kao grickalicu za zube koji rastu.

    Kaj su vaša deca jela sa žlicom već sa devet mjeseci?
    Ima dana kad ne jede zlicom ni sad, s preko tri godine. Ali to je njegov problem - ja mu kazem da se doticno jelo jede zlicom, a on ako nece, ne mora. Poslije pocistim. Pazim vise jedino ako je izuzetno neuredan u tudjoj kuci ili negdje drugdje, cisto da ne radimo nered nekom drugom.

    Inace je kod nas praksa u vrticima da dijete dobije zlicu u ruke u trenutku kad krene dohrana (a netko hrani dijete kasicama). Ili jedu sami od samog pocetka, to ostaje na roditelju da odabere. I tad im se daje zlica. U nasem vrticu dobiju vilicu (pravu, metalnu) sa 16 mjeseci, kad prelaze u toddler sobu.

    Inace djeca bez problema mogu jesti kasastu hranu rukama.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 19.03.2016. at 16:38

  44. #244
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A ovo s poda... nek jede s poda, kod kuce. Ionako stavljaju u usta svasta. Osim ako je nikad ne drzis na podu. (U tom slucaju - pocni. )

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •