Pokazuje rezultate 1 do 48 od 48

Tema: Heljda

  1. #1
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno Heljda

    Upisala sam u pretražnik ali nisam dobila konkretan odgovor, sve nešto polovično..Zanima me mogu li dati papati heljdu devetomjesečnoj bebi..nešto sam pročitala da je preteška pa da se ne daje čak do navršenih djetetovih pet godina dok drugi tvrde da je jako hranjiva i da se može dati i bebama koje nisu navršile godinu dana..Sad ti znaj...a ja nadobudno kupila heljdicu danas...Šta sad?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Jedino što znam je da heljda uz proso i amaranth NE sadrži gluten.
    Nisam je još davala ni sinu ni kćerki.

  3. #3
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam noviju davala po malo, u nekim kombinacijama, od oko 10-11 meseci.

  4. #4
    blondie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    249

    Početno

    I ja ju dajem Luni od kako je imala godinu dana. Ono što ja izrazito pazim je samo da je iz ovih bio dućana, zato što heljda kupljena u Konzumu ili drugim dućanima je iz Ukrajine, a to ne bih davala djetetu.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb- Dubrava, Špansko
    Postovi
    188

    Početno

    Riža, ječam i proso najčešće su žitarice u bebinoj prehrani.
    Nešto kasnije uvodi se zob( s 10 mjeseci) i kukuruz( oko 1. godine), na kraju pšenica i raž.
    Heljda se daje starijoj djeco ( oko 5 godine).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Ječam se daje bebama kasnije jer sadrži gluten, a kukuruzna krupica su žganci ili palenta i to se daje među prvim žitaricama.

  7. #7
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Pingu prvotno napisa
    Heljda se daje starijoj djeci ( oko 5 godine).
    zasto?

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    322

    Početno

    Ja sam nabavila heljdu (heljdino brasno, krupno mleveno) i probali smo ga u kasici. Ne sadrzi gluten, jako je zdrava. I mene zanima: zasto cekati do 5. godine?

  9. #9
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    i mene zanima, zašto čekati 5 god?

    i kako je spremate?

  10. #10
    Prihonja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka, istok
    Postovi
    301

    Početno

    Mi poceli dohranu prije 3 tjedna i pedijatrica nam je rekla da ukoliko volimo zitarice da osim onih glutenskih poznatih, slobodno dajemo i heljdu...sad se ne mogu sjetiti, al rekla mi je da ima neceg u heljdi u izobilju...

  11. #11
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    U tablici dohrane koju je tiskala riječka dječja bolnica (piše "prema preporukama Europskog udruženja za pedijatrisku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu") heljda ide na početku dohrane, zajedno s kukuruzom i rižom.

    MM i ja jedemo heljdu za doručak, kuham cijela zrna (ne brašno) s Vegetom i maslinovim uljem i to je mljac. (Sunčica još nije stigla do nadohrane ali nadam se da će joj se svidjeti skuhana i smiksana, bez ulja i Vegete naravno)

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Heljdina kaša jedan je od najboljih izvora bjelančevina u biljnom svijetu. U usporedbi s drugim žitaricama ima iznimno visoku biološku vrijednost i iskoristivost bjelančevina. Organizam može iskoristiti 74% bjelančevina iz heljde. Ona sadrži sve esencijalne aminokiseline u odgovarajućim omjerima i ima naročito visok sadržaj lizina koji je vrlo bitan za iskoristivost i pretvorbu bjelančevina.

    Masnoće su u heljdinoj kaši prisutne u manjim količinama i sa zdravstvenog stajališta veoma su dobre jer sadrže dosta nezasićenih masnih kiselina i lecitina, važnog u razvoju djece. Heljdina je kaša i odličan izvor niacina, pantotenske kiseline, vitamina B1, vitamina E, magnezija, fosfora i željeza te dobar izvor vitamina B2 i kalija. Energetska vrijednost iznosi 343 kcal na 100 g.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Inače heljda NE sadrži gluten i mogu je jesti i djeca koja boluju od celijakije.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa
    MM i ja jedemo heljdu za doručak, kuham cijela zrna (ne brašno) s Vegetom i maslinovim uljem i to je mljac. (Sunčica još nije stigla do nadohrane ali nadam se da će joj se svidjeti skuhana i smiksana, bez ulja i Vegete naravno)
    Ja Andriji od samog početka dohrane u povrće stavljam maslinovo ulje (ekstra djevičansko), po preporuci pedice i patronažne sestre. Pogotovo ako jede mrkvu.

  15. #15
    Prihonja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka, istok
    Postovi
    301

    Početno

    dinosaur, svaka čast na opisu. Mi zaboravili već na heljdu, a sve si mislim sa čime upotpuniti temelje (riža, palenta, krumpir) .... uz koje idu povrćke. U ponedjeljak kupujemo heljdu.

  16. #16
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Malo o.t. ali... U subotu sam bila na jednom piru u Međimurju i kao prilog su poslužili heljdu (tamo ju zovu hajdina). Ljudi moji, kako je to bilo dobro... Nisam je jela već godinama, ali sada ju definitivno namjeravam ponovno vratiti u prehranu.
    Način pripreme je bio: na masti se preprži luk i malo špeka, na to voda, heljda, začini. Nije baš primjenjivo za bebe i ljude s visokim kolesterolom, ali svi su me uvjeravali da ako se radi na ulju nije ni približno tako dobra.

  17. #17
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ja Andriji od samog početka dohrane u povrće stavljam maslinovo ulje (ekstra djevičansko), po preporuci pedice i patronažne sestre. Pogotovo ako jede mrkvu.
    Nisam znala da male bebe smiju maslinivo ulje.
    Mi idemo kod pedice za 15 dana, vjerojatno ćemo dobiti upute za dohranu. Baš me zanima što će nam reći, kako da krenemo.

    Audrey moja mama je bila Salvonka i ona je tako spremala heljdu. Meni je bolje s maslinovim uljem jer nisam jubitelj špeka, ali moj tata se ne bi složio sa mnom

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    može li pitanje može li se heljda nači u obliku pahuljica ko recimo zob, da je se može jesti "frišku", tj može li se i grugo mljevena dodat u nekaj gdi su se upotrebljavale zobene pahuljice bez kuhanja

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne bih ja te žitarice nekuhane davala djeci. Zbog fitinske kiseline. Bolje namoči dan ranije, skuhaj jer fermentacija i termička obrada većinom riješe fitinsku.

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    nije za dijete, to me muž tražio da mu zamjenim zob s heljdom, jer je nju sad počeo više ljubit ( svašta dođe njima na pamet u poodmakloj dobi).
    usput ne znam dal se cijeli topik može prebacit u recept5e, jer kao nije za klince do 5 godina, a kamoli za dohranu

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Njemu isto trebaju vitamini i minerali, a fitinska to veže na sebe.

    Baš sam mislila maloj danas raditi heljdu jer sam ovdje pročitala sa ipak može ići.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Ovdje si mogla pročitat da to nije zabebače

  24. #24

  25. #25
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Heljda je meni najbolja kao žganci. Pa sa juhom od gljiva, njemsi. U slo je to tradicionalno jelo, jelo moje mladosti. Ili žganci u mlijeku.
    Ovaj recept je dobar
    http://www.coolinarika.com/recept/zg...koroski-nacin/

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Čitala si isti topik koji sam podigla žuta, bilo ih je još

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne znam za druge topike, ali ako su pedijatri rekli da može onda valjda znaju.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    pedijatri najćešće savjetuju dohranu s 4 mjesec, pa tad ne slušaš

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Udruženja pedijatara govore isključivo dojiti do 6. mj. Ovako pojedinačno neki znaju izvaliti dohranu od četiri. Osim toga, postoje argumenti zašto dojiti do 6. mj, dok ovdje kada je netko pitao zašto ne bi trebalo dati heljdu odgovor je da je jaka. Jaka su i kuhana jaja, bože moj.

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    usput našla ja da bi i prije kuhanja trebalo namakati http://www.sensaklub.hr/clanci/prehr...-samo-namocena

  31. #31
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da, pa to sam ti i napisala.

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    4
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.03.2016. at 18:29

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    i kaj je mala danas jela?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.03.2016. at 18:31

  34. #34
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    E, pa to ti neću reći ovdje. Onda sam offtopic.

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    po tome ispada da se ne bi smjelo brašno uopće upotrebljavati, nego raditi od fermentiranih heljdinih sjemenki, kaj ti veliš na to? ništ idem namoćiti mu jednu porciju za sutra
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.03.2016. at 18:35

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Kajjaznam, ja sam samo pročitala da je dobro fermentirati ili kuhati, odlično kada oboje, a kada ne dobro je i kuhati.

  37. #37
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Udruženja pedijatara govore isključivo dojiti do 6. mj. Ovako pojedinačno neki znaju izvaliti dohranu od četiri. Osim toga, postoje argumenti zašto dojiti do 6. mj, dok ovdje kada je netko pitao zašto ne bi trebalo dati heljdu odgovor je da je jaka. Jaka su i kuhana jaja, bože moj.
    Ili znaš pretraživati internet (ili bilo koje baze podataka) ili ne znaš, a ti kao znaš, a malo malo se očituje da ne znaš.
    Ne može ti (ili može?) post od sunčice, milice biti referenca u odlučivanju što ćeš bebi dati jest.

    Jedno objašnjenje "jačine" heljde http://sretnodijete.net/namirnica-sijecnjaheljda/.

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne znam jesmo li izgubljene u prijevodu, ili što. Referenca su mi ESPGHAN. Post koji nije dobro objasnio zašto heljdu ne dati sam navela kao primjer lošeg objašnjenja. Nedovoljnog da bih poslušala tu uputu o nedavanju. Ovaj tekst koji si linkala je isto ništa što se tiče argumentacije i ne može biti neka referenca. Heljda je energetska bomba? O, pa super. I kokošja jaja su.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.03.2016. at 20:37

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Recimo meni je gastrička rekla da pričekamo, klinka je počela je jest negdje oko 2 godine, klinac iza 3. Mislim da obični pedijatri ne daju preporuku za nju
    , bar ja nisam to čula , ali nedaju ni za proso ali za čoko...ino obavezno daju(ali ne meni)

  40. #40
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Što je rekla gastrička zašto ne ranije? Ovdje (PDF) je ta brošura i piše za 5. mj. da ide heljda. Jedino mi je upitno to 5. mj. Jer ESPGHAN na prvoj stranici ovog dokumenta (PDF) jasno kaže da je najbolje isključivo dojiti do 6. mj. Čini se da je riječka bolnica neke stvari uvažila, a neke po svome.

  41. #41
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Krivo sam shvatila tvoje navođenje posta. Kao referencu za da, a ne kao primjer kako ne uzimati neki post za referencu.
    Link koji sam dala bio je samo brzinski odabrano objašnjenje što i zašto se heljda spominje kao jaka za malce. Makrobiotika jel.
    Protiv heljde osobno nemam ništa. Dala bih bebi par žlićica i čekala da vidim kako će joj sjesti.
    Vjerujem da Jelena.o misli na potencijalnu alergenost heljde pa stoga zagovara protivan stav.

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Za to sa, poslušala gastričku, zakaj mi je to rekla sad se stvarno ne sječam, ali u dogledno vreme ću je pitat pa javim
    Nego ja jučer namočila malo u teglu do jutra je to procvalo i sasvim mekano za pod zub

  43. #43
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Jelena meni je odlicna kasa sa sirovom heljdom slicna ovoj koju si nasla.Ja ju nit ne miksam.Dodam u zrnu .Ako za muza pitas

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    meni je to isto jestivo, pacalo se manje od 20 h, ujutro malo više od 12 h i tad je bilo meko

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    ajde da pitam koju uopće heljdu upotrebljavate parenu ( crvenkasto-smeđe boje) ili natural ( zeleno-svjetlo smeđe boja)?

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    7

    Početno

    Moje dijete će za koji mjesec 10 mj i nedavno smo baš odradili tri dana heljde. Uz svoje dijete sam do sad , moram priznati, i sebi uvela neke nove žitarice. Isto tako, moram priznati da su me više izludila ova pusta pravila sa svih strana kada što i kako. Recimo, amaranth jedemo već duže vrijeme i upravo danas sam pročitala u jednoj knjizi da ide 12+.

  47. #47
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ma to su gluposti.

  48. #48
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jedino sto obavezno ide nakon 12 mjeseci je med. Sve drugo se uvodi kad ti je pri ruci, a nakon navrsenog 6. mjeseca zivota.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •