Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Jutros na TV

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno Jutros na TV

    Ovo je tekst kopiran iz "Poslovnog vodica kroz BiH" o ovom Centru. Jutros sam na TV gledala prilog o ovom Centru i zabolila me i dusa i srce za ovom djecicom. Da sam kojim slucajem blize Kulen Vakufu, istog bi trenutka otisla i posjetila tu djecicu. U ovom konkretnom Centru su smjestena djeca do 6 godina, s tim da u ovom trenutku imaju i male bebe - mladje od godinu dana. Ljudi moji koja me tuga obuzela kad je voditelj Centra rekao da imaju i beba koje se dovoze direktno iz porodilista ... Ja to ne mogu nikako da shvatim, pa ta su djeca predivna... Jako mi se dopalo kad je taj isti covjek (nisam upamtila ime) rekao da je primarni zadatak svih zaposlenih svaki dan izmamiti osmjeh na licu ove djece . Centar je jako lijepo uredjen i trenutno je u njemu smjesto 110 djece. Neka djeca su tu privremeno, a neka su slobodna za usvajanje. Ja sam i prije razmisljala o usvajanju djeteta, ali kad sam ovo jutros vidjela jos sam sigurnija da cu to stvarno i uraditi. Morala sam podijeliti ove informacije sa vama, pogotovu sa curama iz BiH koje razmisljaju o usvajanju djeteta ili koje zive u blizini da barem ponekad odu i posjete ovu djecu. Nadam se da cu i ja otici, cim budem imala slobodno od poslla...

    Centar za djecu bez roditeljskog staranja, Kulen Vakuf

    Centar za djecu bez roditeljskog staranja DUGA formiran je 1.11.1999. godine u Kulen Vakufu. Cilj ove ustanove je zbrinjavanje i pružanje pomoći napuštenoj djeci u saradnji sa centrima za socijalni rad općina USK (Unsko-sanski kanton). Centar DUGA je privremenog karaktera sa trajanjem smještaja do šest mjeseci ili duže, na zahtjev centra za socijalni rad.
    Do sada je centar prihvatio sedamdesetosmero djece od kojih je 19 trajno rješeno usvajanjem. Ustanova DUGA finansira se donacijama humanitarnih organizacija iz Njemačke i BiH, te donacijama privrednika i građana.
    Centar DUGA raspolaže sa preko 300 m2 prostora za boravak, igranje i pedagoški rad sa djecom te 200 m2 pratećih prostorija i uređenim dvorištem za boravak djece.
    Prijem djece se vrši na zahtjev centra za socijalni rad uz potrebnu dokumentaciju i nalaz pedijatra. Svaki zahtjev stručni tim centra obrađuje i odlučuje o prijemu.
    Djeca centra DUGA su pod stalnim nadzorom personala ustanove kojeg čine dva pedagoška radnika, tri medicinske sestre i pet pomoćnika vaspitača. Rad u centru upotpunjuju i jedna kuharica, dvije spremačice te jedan radnik u upravi.
    Na sedmičnim sastancima osoblja o svakom djetetu se pojedinačno raspravlja i prati njegov razvoj. Djeca su podjeljena u tri grupe: od 0 - 15 mjeseci, od 15 - 30 mjeseci i od 30 mjeseci na dalje.
    Stalno zaposleno osoblje se strucno educira i izmjenjuje iskustva sa stručnjacima iz naše zemlje, Njemačke, Mađarske i Hrvatske.
    Djeca imaju redovan pedijatrijski pregled, a po potrebi se angažuje psiholog, logoped i drugi specijalisti.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Malo tu, malo tamo
    Postovi
    41

    Početno

    Ah da, meni je jako teško podnositi takve stvari.
    Ja odmah plačem.
    Ja čak imam osječaj kad bih otišla među takvu djecu da bih samo plakala, a ne njima izmamila osmjeh na lice....
    uf, uf....srećice malene...

  3. #3
    Eva*

    Početno Re: Jutros na TV

    Več dugo posjetujem njihov link i bila sam več nekoliko puta u kontaktu sa direktorom Adminom ali za mene nema dece kazali su. Ja i MM zaljubili smo se u devojčicu Esmeldinu i vrlo radi bi je usvojili ali kako sam vam kazala, za nas nema dece.

    :( Tužna je priča te dece i jako sam tužna kad vidim prepune domove mališana a mi još uvjek čekamu na neki čudesni telefonski poziv da ima dece za nas.

    Pusa svima iz Slovenije :P

    Eva

  4. #4
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    misliš ne daju jer nisi iz iste države?

    pa da, bolje nek su tamo jadni

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Da, da to je strasno da ima tako puno djece koju stranci ne mogu usvojiti. Sad cu bas da malo procackam da vidim kako je to regulisano za strance.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Evo nadjoh nesto malo... moram naci taj Porodicni zakon da vidim kako je to regulisano.
    "Potpuno usvajanje moguće je samo za djecu do pet godina i to onu koja su bez roditelja. Po aktuelnim zakonima u F BiH djecu mogu usvajati isključivo državljani BiH, osim u izuzetnim slučajevima kada se usvajanje odobrava i strancima, odnosno kada se iscrpe sve druge mogućnosti u okviru kojih bi dijete ostalo u BiH: srodnička porodica, hraniteljska, smještaj u ustanove. Kako za AIM pojašnjava pravnica iz pomenutog Vladinog ureda Sadmira Čajo, i po konvenciji o pravima djeteta, ono ima pravo da raste u okruženju u kom je rodjeno, ima pravo na svoj jezik, ime, odrednice porijekla... Za samu proceduru usvajanja nadležni su centri za socijalni rad koji prvo ispituju da li dijete ispunjava zakonom predvidjene uslove. Naime, dijete bez roditeljskog staranja koje živi u srodničkoj porodici, koja je u tom slučaju i starateljska, ne može biti usvojeno ukoliko se ta porodica ne slaže. Dalje, postoje dvije vrste usvojenja - potpuno, isključivo za djecu do 5 godina starosti i nepotpuno, koje je moguće za djecu do 18 godina starosti: "Kod potpunog usvojenja brišu se veze sa biološkim roditeljima i srodnicima, u matičnu knjigu rodjenih se usvajatelji upisuju kao roditelji, a kod nepotpuno usvojene djece u napomeni u rodnom listu upisuje se ime usvajatelja i zadržavaju se nasljedno-pravni odnosi sa biološkim roditeljima", kaže Čajo, uz napomenu da usvajatelji sami naznače koju vrstu usvajanja žele.


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •