Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 193 od 193

Tema: Od rodjenja bez pelena (V dio)

  1. #151
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    samaritanka, tregerice s kopcanjem izmedju nogu su mi najspretnija odjeca. najcesce uopce nije zakopcan pa mu samo izmaknem noge iz nogavica i skinem pelenu. to mi je bilo lakse i dok je nosio gacice, nego skidati i navlaciti hlace.

    anchi, imam jedno 6 gacica, kupila u turbo limachu. velike su ali mu ne spadaju. dobro da znam za mercatone za kasnije.

    sun, dobra ideja to s razgovorom. mogla bih pokusati, bar da sebi olaksam.

    a sto se tice frustracija i osjecaja da sam nesposobna mama, mogla sam si i misliti da ce tako biti kad se jedan perfekcionist i control freak uhvati ipt-a...

    pomoc u stanu imam, evo upravo teta cistilica pere prozore. skoljkice, niste navalili, mozda bi skidanje pelene stvarno pomoglo. razmisljam o tome, mozda za koji dan i pokusamo par sati dnevno u gacama. zao mi ga je gledati ovako zapakiranog u pelene i zastitne, koliko god ga cesto stavljala na tutu (inace jucer i danas katastrofa sto se tice pisanja, nikako nece pisati u tutu, samo mokre pelene mijenjam a tuta prazna)

    ono sto bi mi dobro doslo, su instrukcije. da jedna iskusna mama provede dan s nama, uhvati me za ruku i veli: vidis, felix, ovo je ocito njegov znak za pisanje, stavi ga na tutu!

  2. #152
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    ono sto bi mi dobro doslo, su instrukcije. da jedna iskusna mama provede dan s nama, uhvati me za ruku i veli: vidis, felix, ovo je ocito njegov znak za pisanje, stavi ga na tutu!

    Ahahahhahahahahahaha!!!!!!!!!!! Dobra fora! Ajd nazovi da popricamo.

  3. #153
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Tregerice sa metalnim nezakopcanim drukerima nisu dobra solucija.
    Skidanje normalnih hlaca normalnim putem ce koristiti i kasnije i ne vidim zasto ti je to problem. Mozda tvoja beba ne zeli tutu nego wc. Moras probavati jer se stvar mjenja.Tvoja beba je naucila pisati obucena, medutim sigurno je senzibilizirana na pisanje i kakanje. Pokusaj ga drzati bez gacica i paziti na ponovno na tajming. Znas ono: kad se ustane prvo pisanje, nakon dorucka drugo itd.

  4. #154

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Htjela sam ovo ve napisati neko vrijeme, ali nisam bila sigurna koliko ce trajati. Jednoj mojoj prijateljici ovdje u USA sam ispricala o vama mamama koje bebama ne stavljate pelene. Ona ima bebu od nekih 7-8 mjeseci, curicu. Ona je onako iz radoznalosti pocela bebu stavljati na tutu svaki put kad bi joj se kakilo. To joj je bilo lako prepoznati i pohvalila mi se je da se malena vec od tada samo kaki u tutu. Piski u pelenu, ali stalno kaki u tutu. To se vec odvija dva mjeseca i ona to radi jer joj je zanimljivo sto komunicira sa svojom bebom tako. Muz joj nista ne kuzi, samo vrti glavom. Ja mislim ako nista ustedila je bar 40-tak pelena. Bas me zanima kako ce to ici dalje. Nisam bas vjerovala da je to moguce, posebno sto ona skoro pa nista o tome nije nikada cula.

  5. #155
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    ono sto bi mi dobro doslo, su instrukcije. da jedna iskusna mama provede dan s nama, uhvati me za ruku i veli: vidis, felix, ovo je ocito njegov znak za pisanje, stavi ga na tutu!
    Eh, draga, svako je dijete drugačije! Jagor je jedno, Vedran drugo,... svi su drugačiji. Samo se ti opusti. Ja se smijem nezgodama, uopće se ne uzrujavam. Veseli se svakom uspjehu!

  6. #156
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    sto mi se smijete, bas bi mi dobro dosle instrukcije ili da neka vila mahne carobnim stapicem...

    mi smo trenutno u totalnom raspadu sistema. i mislim da to nema toliko veze s pelenama ili ne, nego je naprosto takva faza. zubici samo sto nisu izbili i place nonstop, a kad ga pokusam staviti na tutu izvija se i dere. ista stvar s umivaonikom. i zapisa pelenu. jedino sto dolazi u obzir je kakanje na tuti. pokusava i puzati a jos ne kuzi kako pa je isfrustriran, a da ne govorim o spavanju tek u ponoc i da sigurno osjeti moje frustracije, kronicni umor i manjak roditeljskog samopouzdanja.

    neka prodje ova faza pa cu ozbiljnije razmisliti o totalnom skidanju pelena. ako se pocne buditu manje od xy puta po noci, nocnu pelenu odmah skidam. jer po noci nam bolje ide nego po danu, uredno javlja da hoce pisati i pisa tek kad ga skinem i dam znak.

  7. #157
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Felix ja mislim da bi svakoj mami par instrukcija dobro doslo jer tako se najbolje uci. Inace kad metodu jednom savladas mozes je primjeniti na svako dijete. Bitna je starost i tome nastale navike, situacija u kuci.

    Pazite cute da ne perfekcionirate situacije i to zna bacati u depru.

  8. #158
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    ja vas na ovom pdf-u nisam pretjerano čitala. a trenutno imamo skokić u razvoju pa sam malo rastrgana :/
    ali zadnjih par dana pratim sljedeće; maja piški neposredno nakon dojenja i složi specifičnu facu za popišavanje
    zadnjih mjesec dana kakimo samo utorkom pa mi se čini zgodno pokušat sa bezpelenaštvom. mislite li da imamo dobre šanse obzirom na ove "znakove" koje mi daje? ono konkretno šta me zanima je stavljate li bebama pelenu pa svlačite navrat - nanos kad je frka ili su uopće bez pelena? stavljate li noću pelenu? sorry na blesavim pitanjima ali ja bi neke upute za početnike.
    jednostavnije mi je pokušat sa bezpelenaštvom kad joj ionako svaki put odmah promijenim pelenu nakon pišanja.

  9. #159
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Draga Mayaa, drago mi je da nam se priključujete. Molim te pogledaj ovaj topic http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...espelena%9Atvo tu je Momze linkala sve što smo do sada pisali, a ona prva dva bespelenaštvo su baš ukratko upute o tome kako započeti s bespelenaštvom (prvi je za bebe do 4 mj, drugi za one od 6 mj) pa prouči malo i odluči kako ć eš započeti.

  10. #160
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Sun dobar prijedlog!
    Najbitnije je od svega skinuti pelenu i promatrati. Na pocetku se malo instruirati o bebinom fizioloskom tajmingu koji je ucestaliji od naseg. medutim zajednicko nam je da idemo svi piskiti nakon spavanja. Male bebe cesce spavaju preko dana pa je utoliko pisanja vise. nakon obroka takoder se za 10-15 minuta popiski. Onda se i pokaka. To je za sasvim male novorođene bebe pravilo. To je start promatranje u učenje našeg malog bića.
    Drugo je senzibilizacija da se i to prati poput hranjenja, ritma spavanja koje moramo takoder nauciti servisirati.
    Trece je proizvoditi zvuk koja beba treba oponasati da bi s nama uspostavila prema njihovim razvojnim mogućnostima za nas jasnu komunikaciju tj. dala signal. Na pocetku je to kao vožnja auta, moras paziti na puno stvari, a onda ti je stvar sve jasnija.
    Znaci recept je PROMATRANJE i pokusaj signaliziranja. Začudit ćeš se da će ti i kakanje postati učestalije ako se komunikacijska veza uspostavi.

  11. #161
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    Znaci recept je PROMATRANJE i pokusaj signaliziranja. Začudit ćeš se da će ti i kakanje postati učestalije ako se komunikacijska veza uspostavi.
    upravo zato i jesam tu. u utorak sam je skinila golu, izvalile smo se na krevet i rekla sam joj ajde sad ćeš kakat
    baš smo radile na tome, prevrtanje, malo masaže, igre... i bilo je. ok, bio je utorak, ali znalo se dogodit i da ga preskoči.
    baš mi se čini da bi nam išlo, da je ta komunikacijska veza uspostavljena. a kažem, sve radim instiktivno, bez da sam pročitala puno toga na ovom pdf-u. i inače mi je instikt vrlo jak, zato ga i kanim upotrijebit.

  12. #162
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ok onda nemaš frke ako ti je INSTINKT normala i vjeruješ mu. Nekima nije jer im je uspavan pa se receptira uvijek materijalistički dok ne kreneš u njegovanje instinkta koje ti je neminovnost i nešto kao nadgradnja i razlog zašto se svi zaljube u ovu metodu.

    Oboružaj se praktičnim detaljima tipa dvodjelna odjeća za bebe, nepropusne podloge zlu ne trebalo, mali ručnici, gaze, tetra pelene koje ti mogu koristiti kao wc podloge. Vani male vrečice. ja ti predlažem metodu držanja na krilu jer je praktičnija i ne zahtjeva nosanje kahlice koja je vrlo često hladna i neugodna.

    Na krilo posjedni bebu gole guze i stavi neku podlogu dolje nepropusnu i daj joj signal za kakanje kao kaka i napreži se. tako će se lakše pokakati. isto uzmi za pisanje i kaži pipi.Oni ti vrlo cesto mjesaju znakove makar znaju sto rade i razlikuju signale. Probaj! Pazi da ne rastegneš previše čmar što ćeš provjeriti sa svojim prstom kad je posjedneš na krilo s nogicama okrenutim u smjeru tvojih nogu. Ako je čmar napet skupi svoje ili bebine noge malo više dok se huza ne opusti. Beba se nasloni tebi na tvoj trbuh svojim leđima, a ti je primiš lagamo za tabane i to tako da ih samo pridržavaš, a beba zna nekada gurati tvoje ruke. Prpbaj pa javi!

  13. #163

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Mayaa dobrodošla, čitaj nas redovito tu, posebno cure koje imaju manje bebe kao ti, ipak su njihova iskustva tebi trenutno korisnija, mi "veliki" već pišamo i svakih 1-2 sata.

  14. #164

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Imam jedno pitanje!
    Ili bolje receno zapazanje.

    Nama je bez pelena tako dobro vec duze vremena, bez nezgoda nocu, a danju ili nista ili sporadicno tu i tamo pokoja nezgoda, nista znacajno.
    Manuel vec stabilno hoda, ne daje bas znakove, zapravo dosta su suptilni a ja se najvise oslanjam na intuiciju. Piski svakih 1-2 sata i to takoder dosta olaksava sve skupa. (nisam nikad vjerovala da cemo doci do ovog "stupnja")
    Kada se djeca obicno mogu sama skinuti, u kojoj dobi? Manuel je bez pelena i to zbilja lijepo funkcionira, ali mene zanima kada ce on otprilike moci sam skinuti hlace i gace i piskiti sam?

  15. #165
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Emy, nisam sigurna, ali moja nećakinja ima 3 godine i mama je još vodi na wc (ona je bila u pelenama skoro 3 godine). To je jedini primjer koji znam...

  16. #166

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Pa mislim daje to prije 3 godine definitivno. Ja sam u jaslicama u našoj grupi vidjela curicu kako sama skida hlače, ne znam koliko ima ali nije puno starija od nas, 3-4.mj.Ona je hodač, iako ih nije skidala iz razloga koji emy zanima, ali mislim da je bitno da može izvesti taj pokret, tj. da je vješt u tome i da sam pokaže inicijativu.
    Moja A. pokušava sama skinuti majicu i neke koje su joj šire kad joj malo pomognem i uspije.

  17. #167
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Emy gledaj to ovisi također o tebi... Kako?
    Pišanje i kakanje je u bezpelenaštvu komunikacija, a kasnije ako ne pređeš u učenje "ti to možeš i sam, skinuti se" dijete misli da je tvoja zadaća majke skinuti ga i pridržati da piški i kaki. Da ne bismo došli u slijepu ulicu da dijete očekuje da mi sve primjećujemo i s njim izvodimo skidanje krećemo s objašnjavanjem, a tvoj je dečko Emy spreman za to jer ti to pitaš. Znači objasni mu da ti pokazuje dolaskom do wc-a ili kahlice, objasni mu skidanje tako da ga jednostavno obućeš što bi po tebi mogao skinuti. Pokazuj mu na lutki, pokazuj mu na sebi. Bitno je za piškenje jer će možda on fazi "sam ću" obaviti sam. Za kakanje ćeš se skinuti ali ćeš još dosta vremena prati i brisati guzu pa ćeš biti pozvana. Karlo je počeo svjesno skidati gaće i hlače tek u vrtiću nakon treće, ali znam da se to može i ranije. Tu sam ja pogriješila jer nisam pričala na vrijeme. Ne treba u tome pretjerivati, ali skidanje je kod usvojenog da se ne piski u gaće nego negdje drugdje, samo nadgradnja.

    Probaj objasnjavati jezikom i pokretom. Igrajte se skidanja. to je isto kao kad ga ućiš oblačiti i skidati jaknu. Ako misliš da je sposoban za oblaćenje i skidanje jakne bit će i za skidanje gaća. mi ih nekada previše dugo gledamo kao bebe, a u društvu vidimo da oponašanjem ide sve i ranije.

    Probaj i lagano napreduj...Postoje djeca koja u naučena da dopuze ili dohodaju do toaleta i da donesu kahlicu i to kad su puzanje ucvrstili.

  18. #168

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    evo moram vam se malo izjadat
    kako izgleda bespelenaštvo i nahodavanje po našim bolnicama-horor
    jutros smo bile na pregledu za oči
    Oko 7. se probudila dobro se ispišala i znala sam da je mirna bar 2 sata, spremila ju bez pelene u maramu i došle u bolnicu oko 9, u čekaonu koja izgleda užasno za odrasle, a kamoli za djecu, veličine malo većeg kupea u vlaku, bar 5 beba, srednjoškolci i druga djeca, čak je i jedan dedica zalutao s time da je uredno odsjedio tamo dok mu sestra nije rekla da je ovo dječji odjel. WC-a naravno nigdje na vidiku, niti bilo kakvog mjesta za presvuć bebu, ja sam ju nosala u marami jer za puzanje tamo nije bilo uvjeta, a još ne hoda.
    Oko 9 i pol počela se meškoljit i znam da je to vrijeme kad kod kuće najčešće ide piškiti, šta ću sad, i odoh kat nize tražiti wc, našli nekav u kojem se jedva okreneš, tu sam je uspjela skinut, al naravno nije htjela piškiti, ja sam bila jako nervozna,jedva sam sve stvari negdje stavila, jedva je obukla i otišla gore, i dalje je noseć u marami. Na red smo došle oko 10 i pol i tad sam unutra dok smo malo čekale stavila joj pelenu jer sam stvano mislila da će mi se u krilu popišatza vrijeme pregleda. Pregled je grozno prošao, ona nervozna, ja isto, doktorica bez puno razumjevanja što dijete nije suradljivo (ja kažem pa nervozna je jer dugo smo čekali, a ona :je pa kaj mislite da mi tu sjedimo, plakala bi ona i da niste čekali).
    Uglavnom izađemo oko 11 iz bolnice ja tražim pogledom bar nekakav parkić, niš, našla sam neki stupić pored komada tratine, sjela na njega, skinula je -naravno da je pelena bila suha-popišala se iako joj je trebalo malo vremenada se opusti, nije odmah.
    Eto koliko su u stanju trpiti kad im ne paše okruženje. Toliko mi ju je bilo žao, naše bolnice i dječji odjeli su horor.
    Još sam zaboravila da su tamo i radovi i uz to što u čekaoni nije bilo zraka od velikog broja djece, unutra sve smrdi po farbi da te glava zaboli.

  19. #169
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Skoljkice steta je sto je tako, ali sto ces. Mozda si odmah trebala izaci van i obaviti to negdje vani. Strani wc su obicno teska frka za bebe, jos je najbolje zbun ili drvo ili nesto vani. Prisjetim se nas kad te citam.
    Mi smo isto pisali po nekim kutevima u krpu ili baby love podlogu ili na sigurnosnu pelenu. I Karlo je u takvim situacijama zadivljujuce dugo trpio, a i ja s njim.

  20. #170

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Ma mislila sam da mi je bolje odmah stavit pelenu od početka, ali ne mogu to.
    A dok izađemo ode red, naručen si u 9 dođeš na red u 10 i pol, to je koma, i onako sam stalno šetuckala po stepenicama jer unutra nije bilo zraka, da sam izašla van ne znam kad bi uspjela doć na red.
    Ipak preživjeli smo, sljedeći put tek za 2. mj.

  21. #171
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Ako bebu stavljam na tutu samo poslije podoja i buđenja, da li time radim više štete odnosno da li ga time samo zbunjujem? Ne osjećam se sposobno za kompletnu priču i moji instinkti su nikakvi te nikako ne uspijevam prepoznati signale dok nije prekasno, ali sviđa mi se ideja da što manje vremena provodi u mokroj peleni. Je li to koketiranje zapravo opasno za kasnije?

  22. #172
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Zbunjujemo se zapravo mi, a oni znaju sto rade samo vremenom primjete da mama tu radnju ignorira, pa je i oni pocnu ignorirati. Samo ces dobiti na komunikaciji s djetetom, a ne izgubiti. Mozda si dijete i kakanje narichta na jutro. Ignoriranje je po meni gore, nego ovo solucija da ga bar pousas staviti da nije dugo mokar. Ako imas decka onda je i to dobra taktika da se pisonja ispravi i jos je k tome dobro da nauci pisati gol do pasa, a ne obucen.

  23. #173
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Hvala na brzom odgovoru. Kakanje je već namjestio ujutro i uglavnom kaka u razmotanu pelenu. Isto tako često piški u razmotanu jer ga pričekam, ali ne piški na poticaj iako ja uvijek govorim "psssss". Isprobavali smo to s razmotanom pelenom još kad je bio mlađi, s jedno 2 mjeseca, ali u to doba kao da je osjetio da nešto očekujem i nikad se ne bi popiškio dok ja ne bih negdje otišla. Onda sam malo prestala s čekanjem, ali u zadnje vrijeme se par puta popiškio dok sam s njim i sad ga opet baš ciljano čekam i ide nam malo bolje. Jučer smo kupili tutu jer sam mislila da će tako biti još jednostavnije, da će prepoznati situaciju, ali me to sve skupa malo zbunjuje jer mi se čini kao da ja njemu dajem signal umjesto on meni.

  24. #174

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Balarosa ako ti je vruće u stanu( a kod mene je, hodamo u potkošuljama i ja i mm)probaj ga skinut jedan dan na sat dva i vidi kakav ima ritam pišanja, opažaj ga u to vrijeme, ne mora bit gol, nekako omotan u tetru, al tako da odmah skužiš kad je mokar, najbolje odmah nakon spavanja, ako se popiša nakon spavanja.Imaš li platnene ili jednokratne?

  25. #175
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Nije vruće, ne može biti gol, to sam namjeravala na proljeće (ili u kojem će godišnjem dobu već biti toplo). Imamo platnene pelene, ali stvarno vjerujem da nisam sposobna za cijeli taj koncept, previše sam control freak i mislim da nisam dovoljno opuštena.

  26. #176
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Balarosa ti si već ušla u to makar si to svjesno ne dopuštaš. Polako, ne moraš osvojiti zlatnu medalju. Radi po svom ritmu i uči, opusti se uživaj u tome da kužiš bar startnu jutarnju eliminaciju. Mali će ti biti zahvalan.

  27. #177
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Super, jos novih, a i samaritanka malo aktivnija! :D
    Mayaa, mozemo se naci na kavi kad mi cure ozdrave, za demonstriranje uzivo.

    Da malo napisem kako nam je prosao onaj losi period, za slucaj da se jos nekome dogodi.

    Trajalo je poprilicno dugo, 10 ili 15 dana, dnevno po 12 ili 13 zapisanih i gaca i hlaca i hulahopki, puno susilo, a vani kisa. Poludila sam. Intuicija totalno zakazala (mislila sam da mi se to nikad ne moze dogoditi).

    Onda sam pocela voditi evidenciju kad doji, a kad piski. Nakon 2 dana takvog evidentiranja sve je pocelo sjedati na svoje mjesto, ona je bila manje bolesna, ja sam se sabrala i sad je sve OK (iako je ona sad opet bolesna, jos gore nego prije).

    Eto, pomoglo je ne znam sto. Mozda to sto sam "stala na balun", nemam pojma. Jednostavno, kad sam se ja sabrala, ona je pomalo pocela suradjivati. Sad vec duze imamo max. 3 zapisanca, sto je uz 15 praznjenja dnevno odlicno. BTW, nisam ni znala da toliko pisa i doji dok nisam pocela pisati.

  28. #178
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Prvo da poželim dobrodošlicu Balarosi i Mayi!
    Vedran već dugo preko dana boravi samo u gaćicama (bez zaštitnih) i stvarno mogu reći da smo napredovali! Vjerojatno zato što ja puno prije skužim da se popiškio, a i opreznija sam kada mi daje signal (to je još uvijek nejasno, zvuči slično kao kad traži cicu ili pažnju pa sam prije češće fulala). Zato mi je noćno bezpelenarstvo koma...

  29. #179
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    kod nas je obratno - nocu uredno javlja da hoce pisat, skinem pelenu, popisa se, spava dalje. danju zove za kakanje, a pisanje kako kad. ima previse zanimacija po danu - pokusava puzati (ovih dana mu se stalno desi da se pokaka u pelenu kad naprci guzu, vjerojatno mu pobjegne jer ga polozaj podsjeca na tutu ili mu se sfinkter opusti)
    inace nisam jos skinula pelenu, mislim da cu se odvazit u novoj godini
    sinoc sam se budila barem 15 puta. pa sam po danu malo spora. proci ce...

  30. #180
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    da ne bi bilo zabune, nije pisao 15 puta, nego 5-6, a ovo ostalo klasika, dojenje, nanasanje...

  31. #181
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Mi prijavljujemo prvu suhu noć!!! :D Mama je happy!!!

  32. #182
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Hurra Anchi :D

  33. #183
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Super pozdravljamo anchi i bebicu...

  34. #184
    mama_28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    313

    Početno

    drage žene, super ste! =) evo, ja se nakon dugo vremena javljam s pitanjem i malim update-om na našu situaciju. već sam ispitivala o noćnom EC-u. mi smo sad već navršili 1.5 godinu (EC-amo od cca 5. mjeseca života) i dan nam je super: najavljuje, ode sama po tutu, dosta priča pa je taj dio stvarno ok. ali zato noć... ne možemo nikako jutro dočekati suhi. po noći ne kaže, ja skužim kad će (tu definitivno ne pogriješim), ali ako pokušam da pišamo u tutu (odmah pored kreveta) ili da odemo do wc-a (koji nam je odmah do sobe) nailazim na jak protest i negodovanje. ne želi pišati ni u položaju ni da sjedne na tutu ili wc. i onda pustim da se popiša, promijenim ručnike ispod, stavim suho i spavamo dalje. ne razbudi se kad piša, onako je u polusnu. čak ponekad i kad se popiša, kaže da je mokro, popišano. molim vas, dajte ideje, savjete, pišite mi sve što mislite da bi moglo biti od koristi.

    meni je EC super i za ovu bebu sam presretna što sam uopće pokušala, a za svaku sljedeću bebu planiram početi ranije.

  35. #185

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Tebam pomoc, zapravo savjet.
    Nama su noci postale problem, u sto mi je tesko povjerovati jer su nam isle tako super. Od kako je imao ovaj zadnji kasalj pa i nocnu pelenu, nikako da se vratimo natrag na stari ritam. Jeste da je poceo spavati 1-2 puta dnevno, pa tako i ja s njim manje spavam, ali to traje vec vise od 2 tjedna. Imali smo samo jednu jedinu suhu noc. To znaci da sam ulovila sva njegova pisanja.
    A desava se da se popisa a da ja uopce to ne odsjetim i onda kada se ponovo probudim vidim da je vec sav hladan tamo gdje je bio mokar i osjecam se lose jer se bojim da bi se mogao opet nahladiti i razboljet. Tako si najcesce dozvolim jeno zapisavanje nocu i onda mu poslije toga stavim pelenu (jednokratnu) do jutra. Ujutro hvatam prvo pisanje i kakanje i dalje je sve u redu, ali ja bih opet da moje dijete spava bez pelene, a ne mogu.
    Evo blizi se njegov prvi rodendan i uistinu sam sretna sto smo sve ovo vrijeme izdrzali unatoc svim problemima i predrasudama, ali osjecam da nismo uspjeli isplivati do kraja od njegove zadnje bolesti. Help!

  36. #186
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Emy to sa rashlađivanjem je i mene mučilo. Međutim idemo analizirati problem. Sada su hladnije noći i bitno je da li spava u vreći ili samo sa pokrivačem. Oni se znaju popišati ako se otkriju i hladno im je, a mi spavamo...i ne pokrijemo ga ponovno.
    Što jedeš i piješ, jesi li što promjenila u ove praznične dane, razmisli, puno čokolade, šampanjac, više soka ili više čaja?
    Da li je on što promjenio u ishrani u ovo praznično vrijeme?
    Da li jede bilo što čokoladno ili od kakaa? Da li pije soka bilo kakvoga?
    Uvijek kod ovakvih promjena misliš i na njegovu razvojnu fazu pokretnost, zube?
    Da li spavate u sobi s grijanjem ili na hladnom? Da li brineš da je dovoljno vlage u zraku? Da li doji po noći i koliko?

    Negodovanje je zapravo normalno za noć, međutim tu trebaš pokušati razgovarati s njim tihim glasom i reći mu da idete na wc, uz ova sva pitanja koje sam napisala Emy, malo razmisli o njima, možda možeš postići da i ne mora ići na wc čitavu noć. Dečli imaju erekcije koje ih zbunjuju u razlikovanju dali ima potrebu za piškenjem ili samo erekciju. Međutim ako ide pišati tek ujutro onda je to u momentima za tu dob uhvatljivije.

  37. #187

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    U zadnje sam vrijeme pocela jesti cokoladu, ne pretjerano ali za razliku da ju prije nisam uopce jela i to je puno, priznajem. I pijem kavu bez kofeina. A Manuel uzme gutljaj tu i tamo ledenog caja, a mislim da je i on na bazi crnog caja, bez obzira sto je s okusom kajsije ili limuna.
    Prehrana je ostala nepromijenjena. Ne dajem mu nista od kakaa ili cokolade.

    Sto se tice spavanja, on spava sa nama u krevetu tako da je pod istim pokrivacem. Imamo centralno grijanje, dakle radijatore (u zgradi smo) ali nam je u spavacoj sobi ukljucen ovlazivac zraka (umidifikator). Zubi su mu izrasli, opet tri u komadu i to kutnjaci, tako da je to sada za nama.
    Nocu cica jos uvijek dosta, svaka 2 do max 4 sata, i kada ga nosim na pisanje obavezno mu je cica u ustima, i pusti ju tek kada se nasisa.

    OK. Mislim da bih mogla ponovo izbaciti cokoladu i kavu iz svoje prehrane, i rijesiti to sa ledenim cajem, pa cemo vidjeti.

    e da. Pijem i dosta vit. C zbog sebe i zbog njega. Ne znam da li i on ima kakvo diuretsko djelovanje. ?

  38. #188
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Emy ako već piješ crni čaj ili malom daješ nešto tako, onda to učini prije podne, nikako navečer ili bolje rečeno poslije tri - četiri sata po podne. isto ti je s čokoladom i kavom bez kofeina, sve su to diuretici, a usudila bi se reći i vitamin C, u principu sama znaš. Ako nešto zagolica antidiuretski hormon po noći onda on ne djeluje pa češće pišaju, bude se i sisaju. Probaj malo zamjeniti i pij navečer samo vodu i ništa više i to je ok.

  39. #189

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Ma znas sto sam jos primijetila?
    Prije sam ga svaki puta kada bi usao u REM fazu sna dizala i nosila na pisanje i on bi piskio. Znaci da sam ustajala puno puta, ali bih i ja to napravila u nekom polusnu tako da sam se uspjela naspavati unatoc svemu i nisam se osjecala umornom.
    Onda sam primijetila da nece piskiti svaki puta kad ga odnesem iznad kade. Ocito mu je mjehur narastao pa uspjeva zadrzati vecu kolicinu i jednostavno mu se ne piski. Tako sam odnedavno pocela kalkulirati kada bi mu se piskilo a kada ne, da se ne ustajem bezveze iz kreveta i tu su uslijedile nezgode i zapisavanje po krevetu.
    Mozda ne bih trebala kalulirati nego ga opet samo nositi, ali nekako sam se ulijenila, priznajem, pa mi pase kada se moram samo okrenuti prema njemu i dati cicu u polusnu bez ustajanja do wc-a.

  40. #190
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj emy prvotno napisa
    Mozda ne bih trebala kalulirati nego ga opet samo nositi, ali nekako sam se ulijenila, priznajem, pa mi pase kada se moram samo okrenuti prema njemu i dati cicu u polusnu bez ustajanja do wc-a.
    Eh, kako mi je ovo poznato... Meni se tako ne da ustajat, a još kad skužim da sam ga nosila bezveze...brrrr... Mali brzo zaspi nazad, a meni opet treba malo više vremena pa sam stalno zombi. :/

  41. #191

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Prijavljujem da su nam se noci popravile! Juuupiii! :D :D :D
    Pripazila sam na prehranu a i odlucila sam leci na spavanje kada i on tako da sam odmornija i lakse mi je ustajati nocu.

    Ne mogu a ne priznati kako je noc zbilja drugacija od bilo koje stvari u vezi djece i odgoja. Zapravo bespelenastvo je nesto cemu se bas moras posvetiti i ustrajati u tome. I nije lako. Ne znam da li je ovo sada samo moje cisto ispuhavanje, uf,..... ali dode mi nekad malodusnost pa bih sve to poslala na neko mjesto.
    A druge strane, ne mogu to napraviti jer jednostvno ne mogu, onda to vise ne bih bila ja, a niti moje dijete ne bi bilo moje dijete kakvog ga poznajem.

  42. #192
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Malo ću se ubaciti...

    Čitala sam vaše topice o bespelenaštvu, i cijenim trud vas mama, jer svjesna sam koliko je to posla, koliki angažman je potreban oko djeteta- ja to sigurno ne bih mogla- ja sam odlučila da sebi to ne želim.
    Malo me duša boli kad vidim da moja cura piški ili kaka, jer vidim to na njoj, pa uglavnom i govorim piššššš i ka-ka, ali ja za stalno skidanje, oblačenje, čišćenje itd. nemam vremena ni volje.
    Ipak se tješim, možda i to što obraćam pažnju na njene fiziološke potrebe može pomoći da se ranije skinemo iz pelena.

    Da vas pitam, da li imate neka očekivanja, kada će se vaša djeca potpuno skinuti iz pelena? Da li je to kod bespelenaštva ranije nego inače? Mislim baš na potpuno odvikavanje i samokontrolu piškenja i kakanja...

  43. #193

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    pa većina nas tu je bez pelena, ali mislim da je odgovor na tvoje pitanje (kako sam ga ja shvatila)-očekujem promjenu kad ona počne verbalno prijavljivat, ali i onda ima posla i veliki dio obaveze je na meni jer ja moram skinut, obrisat i obuć.
    Ona sad neverbalno prijavljuje-imamo novi znak-počne se rukicama stiskat među nogama. To nije za svako pišanje. Inače ide nam predobro, pa se ne javljam često
    Danas smo se družili s Zekom i Felix i fino im popiškili pod. , bila je toliko zaokupljena hrpom novih igračaka da kad se popiškila uopće nije kužila i dalje je kopala po igračkama, inače odmah počne dirati hlače i gledati što se to desilo.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •