Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 193

Tema: Od rodjenja bez pelena (V dio)

  1. #1
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Mi smo bili jucer na jednom djecjem rodjendanu. Lana se uredno piskila tamo 2 puta. Trebalo joj je vremena da se opusti, pogotovo sto su djeca stalno trcala i vikala oko nas (nikako pronaci miran kutak) i uspjela bi se popisati samo u pauzi izmedju njihovih vikanja.

    S nama je na rodjendanu bila curica od 2.5 godine, upravo u fazi odvikavanja od pelena. Zaigrala se i popisala u gace. Njena je mama bila odusevljena Laninim bezpelenastvom, kaze da u zivotu za to nije cula, ali da joj je to super. Meni je bilo super da je nekome to super 8) jer obicno dozivaljvam prazne poglede i prezacudjene face.

    Novosti? Imamo. Puno jasnije daje znak, stisne noge i rezi dosta glasno. Sad nema teorije da je ne skuzim, cak i kad nije uz mene, nego je netko drugi drzi (onda je posebno glasna kad mene ugleda).

    Druga stvar je moj problem, odnosno moja (ne)pristojnost. Kad pricam s nekim, Lana mi da znak i ja jednostavno odem, usred razgovora. Uopce ne kazem osobi s kojom razgovaram zasto idem, jer je meni jasno "mama, piski mi se", a ta osoba ne cuje nista, samo skuzi da sam joj okrenula ledja. Koma. Nikako da se naucim objasnjavati.

  2. #2
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Dopisujem se sama sa sobom.

    Jutros smo imali mli strajk. Kao prosli put. Odvela bih je da se popisa, ona nece, obukla bih je, a ona bi se popisala. Jedino sto je isto za oba puta: obukla sam joj pelenu ujutro, jer sam imala previse posla i nisam imala vremena kontrolirati je li popisana, treba li je presvuci, ...

    Znaci, ne smijem joj vise uopce stavljati pelenu. Kad razmislim, to je svejedno glupo od mene, i tako je nebitno je li zapisana u peleni ili u gacicama i hlacama, zar ne?

    Ali, kako cu autobusom u grad? Kako uopce kuzi da ima pelenu, a ne npr. previse gacica?

    Mozda uopce nije stvar u tome da je imala pelenu, nego je bila predugo mokra?

    U autu sam joj prestala stavljati pelenu, samo joj stavim zastitne gacice ispod guze (da i njih nekako iskoristim ).

    E da, moram u kupovinu, nemam dovoljno hlaca. Cini mi se da su najbolje one sa sirokim lastikom vrecastog kroja, najlakse ih svlacim/oblacim.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Nas Manuel je definitivno presao u neku novu fazu, i sada nece vise piskiti da ga ja drzim, nego samo stojecki. Trebalo mi je neko vrijeme da skuzim sto zapravo zeli, i njegov strajk se prekinuo kada mi je zapravo sam pokazao sto zeli.
    Manuel sada ima skoro 8 mjeseci, a prije 1-2 tjedna je poceo sve vise stajati sam na nogama i dizati se uz ravne povrsine (prozor, zid, ormar...). I od tada vise nije hio piskiti iznad kade da ga ja pridrzavam i samo bi se izvijao. I onda je jednom dopuzao za mnom u WC, ovaj put sam ja imala potrebu i sav sretan se dignuo sam na nogice uz rub kade i odmah se popiskio u gace. Bilo mi je to cudno, ali nisam jos kuzila. Sljedeci dan je ponovio isto, s tim da su vrata od WCa bila samo odskrinuta a on se igrao u hodniku, pa kad je skuzio vrata opet je ponovio cijelu stvar.
    Od tada sam ga pocela skidati u WCu i pustila bih ga da stoji uz kadu, stavila sam mu rucnik na pod da na njega piski, i govorila i dalje PISSSSS, i sada nam to funkcionira.
    Kada smo vani u parkicu, isto piski stojecki nasuprot drveta, kao veliki. sve je rijede u mojim rukama, i ja se jedva navikavam na to , ali sam sretna sto on sam pokazuje svoju samostalnost u tome.
    Jucer je napravio i par korakak sam, drzeci se za mene samo jednom rukom.
    Dvoumim se da li da mu kupim tutu jer za pisanje nam ne treba, a za kakanje ga jos uvijek drzim u krilu, najcesce na terasi gdje ima zanimljivog cvijeca za gledanje. WC daska mu je valjda dosadna. A mozda i nju promijenim.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    E da, nocu ga nosim isto iznad kade na pisanje, samo sto ne zeli piskiti ako nema sisu u ustima. Napokon smo nasli polozaj u kojem moze sisati, a i da se ne popisa, ili mene da ne smoci. Ako sam bas jako umorna ne nosim ga do kade vec to obavimo na rubu kreveta u obicnu platnenu gazu. Uglavnom, ne sjecam se kada je zadnji puta popisao krevet nocu.
    A znak da treba pisati nocu jeste nemir i digne se na sve cetiri, kas kao da zeli otpuzati sa kreveta da ne bi popisao mjesto gdje spava, i onda se ja tu vec razbudim i nosim ga iznad kade. Zbog prakticnosti nocu spava gologuz.

  5. #5
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    Ja se ne užim, padali mi neto može pojasnit...
    Možete li mi reći smisao toga da djete naučiš biti bez pelena?
    Od kakve važnosti će mu to biti u daljnjem životu? :?

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Irena001 prvotno napisa
    Ja se ne užim, padali mi neto može pojasnit...
    Možete li mi reći smisao toga da djete naučiš biti bez pelena?
    Od kakve važnosti će mu to biti u daljnjem životu? :?
    Ti svoje mislis drzati u pelenama do punoljetnosti? :?

  7. #7
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Iskreno, meni cijela ta filozofija djeluje kao nagovaranje djeteta na nešto za što još nije spremno pa bih jako cijenila kad bi mi netko lijepo objasnio smisao, stvarno me zanima.

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nema nikakvog nagovaranja. Djeca od rodjenja pokazuju znakove za eliminaciju koje vecina roditelja negira ili ne primjecuje jer je dijete u peleni. Kad skuzis znakove, onda mozes skinuti dijete na vrijeme da se popiski i pokaka u tutu, wc, rucnik ili nesto peto, a ne po sebi.
    Znaci, rijec je o komunikaciji.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    marta, ali ja mislim da se bar 95% roditelja fućka za znakove.
    Lakše je i komotnije klinca svaka 3 sata premotati i gotovo.

    Meni bi bilo užasno gledati Hrvoja kako se napinje i trudi pokakati, a da mu ja pelenu ne skinem i ne stavim na wc.
    Pa - zar se nije bebi lakše pokakati kad nema pelene, nego u pelenu? Još ako bebu netko čuva pa, npr. sjedi na guzi - ajd' sad ti kakaj. :/

  10. #10
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

  11. #11
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    1. Attachment parenting podforum je podrške roditeljima koji prakticiraju ovakav način odgajanja djece. Nije nam cilj omalovažavati one nemaju ovakav pristup odgoju djece, ali želja nam je imati podforum gdje će, bez osuđivanja, svi AP-roditelji moći međusobno komunicirati. Ponekad je veoma teško slušati kritike okoline i ovaj forum zaista doživljavamo kao našu malu oazu. Zato molimo sve one koji imaju namjeru pisati poruke u svrhu osuđivanja, kritiziranja, izražavanja negodovanja i neslaganja s određenim metodama odgoja, da se suzdrže od pisanja poruka na ovom podforumu.

  12. #12
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Ne kuzim čemu ovakav pristup. Pravila sam odavno pročitala. Ono što sam željela je da mi netko objasni smisao. Nisam kritizirala ni išta slično. Zanima me samo zašto. I ja sa svojom bebom komuniciram i znam točno kad će kakiti, čim obavi - previjem ju. Meni se pelena uopće ne čini lošom opcijom. Ako ćete me napadati bez objašnjenja - ne morate se truditi. Ako ima neka dobra duša koja bi mi odgovorila na pitanje - ja zahvalna!

  13. #13
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    prenosim zgodan teks s jednog topica na m&b

    Nikad nisam sanjala da bi se, u našem društvu, ovdje i sada, moglo dogoditi da moja beba nema pelene, odnosno, da ih ne treba, i to u kulturi u kojoj je imati dijete gotovo sinonim s mnoštvom pelena, započela ja svoj razgovor s nama Ingrid Bauer, Kanađanka njemačkog podrijetla, inače autorica knjige «Diaper Free! The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene», u slobodnom prijevodu «Bez pelena! Blaga mudrost prirodne higijene dojenčadi», zasad objavljene samo na engleskom jeziku. Pritom se smije na našu asocijaciju dojenčeta koje odmah juri u toalet, i odmahuje glavom da sve to ipak nije tako. Poslije rođenja prvog djeteta, danas šesnaestogodišnjeg sina, kaže nam, vjerovala je da sva dojenčad treba pelene i da je djecu, zbog same njihove fizičke predispozicije, posve nemoguće naučiti da kontroliraju mokraću prije otprilike 24-og mjeseca života. Uostalom, sve o čemu je dotad čitala, čula i sve što su joj govorile starije i iskusnije majke, potvrđivalo je da su pelene jednostavno nužne. No, danas majka troje djece, od kojih je najmlađa 9-tomjesečna kći Sarah, 40-togodišnja Ingrid Bauer, samouvjereno tvrdi da su pelene- nepotrebne. Jeste li ikada vidjeli dijete u Africi ili u Indiji koje nosi pelene, pita nas, odmah objašnjavajući da je od te polazišne točke i krenula u svom razmišljanju o tome trebaju li djeca pelene ili ne. Tako je po rođenju drugoga sina, danas petogodišnjaka, počela razmišljati o nečemu, što je tek poslije nazvala, prirodnom higijenom dojenčadi. Tada sam otkrila da se mogu uskladiti s njegovim osnovnim potrebama, i da mogu prepoznati kad je gladan, što se i očekivalo od mene, ali i kada mora obaviti nuždu, nastavlja Ingrid, i da tako mogu trošiti manje pelena, od onih uobičajenih barem pet na dan. Spoznavši da vlastitom intuicijom može prepoznati potrebe svog djeteta, počela je proučavati druge kulture. I došla do zanimljivog otkrića da je korištenje pelena tipično samo za zapadne i/ili razvijene zemlje, odmah to povezavši s nečijim profitom. Za ne- zapadne zemlje, kako naziva zemlje Afrike, pa čak i azijske zemlje, tipično je, kaže, da majke ne koriste pelene. Odnosno, kaže nam dalje, ako baš moraju, koriste nešto nalik na pelene, prvih mjesec- dva, a poslije toga odlično prepoznaju potrebe djeteta. Pod svojom sintagmom, prirodnom higijenom dojenčeta, podrazumijeva upravu tu sposobnost afričkih žena koje nose dojenčadi na leđima i spuštaju ih točno pred samo obavljanje nužde, jer jednostavno znaju da je sad vrijeme da se mališan pomokri. Za to je potrebno mnogo prirodnih urođenih osobina, kao što su primjerice intuicija, neverbalni jezik, prepoznavanje bebinih ritmova i poznavanje signala koje dojenče šalje. A i ne odnosi se sve samo na učenje djeteta da krene na svoju posudu, jer takvo učenje postaje bespredmetno, ako već u kući imate dijete koje od svojih 3 ili 4 mjeseca zna pokazati da mu je sila, kaže Ingrid. Kad su malo starija, ta djeca jednostavno sama krenu u toalet ili uzmu posudu, i time se izbjegava cijeli, za neke roditelje i prilično mučan dio, učenja kontrole. Kaže da vjeruje kako je izvorna zamisao kreatora pelena dobra i kako su pelene stvorene da djecu poštede traumatiziranja, srama ili nelagode, ali da je potrošačko društvo u kojemu živimo otišlo predaleko, ne dopuštajući djeci da kontroliraju svoje potrebe u dobi kada su savršeno sposobni za to. A po Ingrid, ta dob je već oko 4 mjeseca djetetova života, iako se može početi i odmah, čim dijete dođe kući. Njezin drugi sin bez pelena je ostao s 4 mjeseca, dok je najmlađa kći, Sarah, bez pelena od samog početka. Danas ih, priznaje, tu i tamo stavi, pogotovo kad idu van i kad na javnom mjestu ne može skinuti Sarah na brzinu i staviti joj neku posudicu pod nju. No, najčešće se, kaže, dogodi da joj Sarah signalizira kako mora ići, pa joj skine pelene i, nakon što obavi nuždu, ponovno vrati. Po noći, Sarah spava s njom i suprugom u krevetu, i kaže da ju samo probudi kada joj je sila. Ingrid tada posegne za malom noćnom posudom koju drži odmah do kreveta. Kaže da majke mogu započeti takvo učenje odmah, ali i u bilo kojoj dobi, iako preporučuje početi prije 6 mjeseca djetetova života . Kasnije će, tvrdi, možda biti teškoća jer je dijete već izgubilo sposobnost da dojavi majci svoju potrebu.
    Kad je počela s takvim odgojem djeteta, kaže, nije poznavala nikoga tko je to već učinio, samo je čula za nekolicinu žena. Danas poznaje više od nekoliko stotina majki koje svojoj djeci ne stavljaju pelene, a i svakodnevno joj se javljaju, pročitavši knjigu. Svoju knjigu je, po vlastitim tvrdnjama, prodala već u mnogim zemljama, poput Italije, Kanade, Singapura, Japana, Francuske, Novog Zelanda, SAD-a, Australije, Španjolske, Hong Konga, pa čak i u Hrvatskoj, a odaziv koji je dobila iznenadio ju je. Jer, kaže, očekivala je mnoštvo ljutitih odgovora o okrutnosti tjeranja djece da rade nešto na što još nisu spremni, a dobila je mnogo pozitivnih odgovora. Inače, sama knjiga Ingrid Bauer nastala je od prvobitne zamisli novinskog članka, a potom prerasla u knjigu od 256 stranica, koju sama autorica dijeli u dva veća poglavlja: prvo u kojem prirodnu higijenu dojenčeta povijesno ukorjenjuje u nastanak čovječanstva i drugi dio knjige koji se sastoji od savjeta kako se uskladiti s potrebama djeteta, uz praktičan dio kako sve to iz zamisli prevesti u djela. Uostalom, kaže Ingrid, iako sam diplomirala jezike u Torontu, zaista vjerujem da sam najveće znanje stekla u prirodi, rađajući i odgajajući djecu, putujući, a sve se to slaže s odgojem djeteta bez pelena, i nekako je bilo logično da napišem knjigu takve tematike, koja se bavi djecom. Danas, Ingrid u Kanadi predaje na radionicama o prirodnom roditeljstvu, uči o nenasilnoj komunikaciji koju uskoro planira predavati, bavi se planinarenjem, vrtlarstvom, prodaje dječju opremu i pokatkad napiše neki članak za novine. Zar to nije dosta, smije se, nakon što nam je odgovorila na pretenciozno pitanje čime se još bavi osim odgojem troje djece i pisanjem knjiga, i otkriva da razmišlja o još jednoj knjizi koja bi se bavila odgojem djece.


    babyparenting.about.com/c...tpottying/ - adresa na kojoj ćete naći mnoge druge linkove i adrese o prirodnom odgoju djeteta

    www.gentleparents.com/bauer.html - članak koji u sažetom obliku predstavlja knjigu Ingrid Bauer
    www.natural-wisdom.com/index.htm - kako što prirodnije odgajati dijete i što više živjeti u skladu s prirodom može se saznati na ovoj web adresi



    Knjiga Ingrid Bauer Diaper Free! The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene može se naručiti poštom i to na sljedećoj adresi:
    Natural Wisdom Press,
    115 Forest Ridge Road
    Saltspring Island, BC
    Canada V8K 1W4,
    Ili putem Interneta www.natural-wisdom.com
    Cijena je $ 16.95 plus poštarina od $ 4.50.


    Zanimljivosti:
    Gotovo sva djeca iz bivšeg dijela Istočne Njemačke ne nose pelene nakon 18 mjeseca života, dok ih djeca iz zapadnog dijela Njemačke počesto trebaju i nakon treće godine života. Kada im netko kaže da postoje studije po kojima je dokazano da djeca nisu spremna kontrolirati nuždu prije 24 mjeseca, bivši istočni Nijemci slatko se smiju, govoreći da oni pelene jednostavno nisu imali, pa su taj problem riješili ranijim učenjem djece na toalet.


    Dijete do druge godine života potroši oko 3800 jednokratnih pelena, što bi prevedeno u kunama bilo oko 7000 kn. Odlučite li se za moderne pamučne pelene, koje izgledom neodoljivo podsjećaju na jednokratne, pa čak i imaju «čičak» i nepropusne su, one će vas u početku stajati skuplje, oko 25 eura po komadu. Njih ćete kroz dvije godine djetetova života trebati najviše 15. Uz to, neće vas optuživati da ste ekološki nesvjesni jer se jednokratne pelene, po Green Peacu, razgrađuju tek za oko 450 godina, dok su pamučne prirodne. Ali, ćete se uz njih svakako više naraditi- svaki dan pranje, peglanje, o trošku praška za rublje, struje očito nitko nije vodio računa. Doduše, živite li u Njemačkoj, postoje praonice rublja gdje ćete za pranje i peglanje 60-tak pamučnih pelena platiti oko 10 eura.

    tekst je objavljen u Mili, 2001.

  14. #14
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja ne znam puno o bezpelenastvu, ali tu su cure koje ce ti moci objasniti i koje su vise u tome...moj post se odnosio prvenstveno na post irene001, mozda netko ne zna pravila, pa eto...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Dijete do druge godine života potroši oko 3800 jednokratnih pelena, što bi prevedeno u kunama bilo oko 7000 kn. Odlučite li se za moderne pamučne pelene, koje izgledom neodoljivo podsjećaju na jednokratne, pa čak i imaju «čičak» i nepropusne su, one će vas u početku stajati skuplje, oko 25 eura po komadu. Njih ćete kroz dvije godine djetetova života trebati najviše 15. Uz to, neće vas optuživati da ste ekološki nesvjesni jer se jednokratne pelene, po Green Peacu, razgrađuju tek za oko 450 godina, dok su pamučne prirodne. Ali, ćete se uz njih svakako više naraditi- svaki dan pranje, peglanje, o trošku praška za rublje, struje očito nitko nije vodio računa. Doduše, živite li u Njemačkoj, postoje praonice rublja gdje ćete za pranje i peglanje 60-tak pamučnih pelena platiti oko 10 eura.

    tekst je objavljen u Mili, 2001.
    Uz ove moderne, nema niti peglanja!

  16. #16
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    1. Attachment parenting podforum je podrške roditeljima koji prakticiraju ovakav način odgajanja djece. Nije nam cilj omalovažavati one nemaju ovakav pristup odgoju djece, ali želja nam je imati podforum gdje će, bez osuđivanja, svi AP-roditelji moći međusobno komunicirati. Ponekad je veoma teško slušati kritike okoline i ovaj forum zaista doživljavamo kao našu malu oazu. Zato molimo sve one koji imaju namjeru pisati poruke u svrhu osuđivanja, kritiziranja, izražavanja negodovanja i neslaganja s određenim metodama odgoja, da se suzdrže od pisanja poruka na ovom podforumu.
    Ni meni nije jasan ovaj odgovor :?
    Zar je itko bio bezobrazan? Samo smo cvijetak i ja zamolile da nam netko objasni čemu to. Mi smo zbunjene :/

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    irena i cvijetak, za početak pogledajte topic sve o bezpelenaštvu. sigurna sam da će vam cure rado odgovoriti na sva pitanja koja ćete kasnije imati.

    pravila je zrinka već navela i nadam se da će ih se svi korisnici pridržavati.

  18. #18
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Cvijetak i Irena, a i ostali kojima to sve skupa nije jasno, detaljno procitajte sto je Zrinka napisala (tekst s topica na MiB), a mozete malo prouciti i stare topice (1-4. dio).
    Sto se mene osobno tice, svrha ovoga je moja zadovoljna beba. Nista vise.

    Inace, niste jedine koje to ne kuzite, cesto dozivljavam komnetare tipa "sto mucis dijete".

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    evo me
    bez kompa neko vrijeme, vratili se u zg, za sada sve funkcionira, mislila sam da će biti štrajk ali sve ok
    emy, drago mi je da nisam jedina koja primjenjuje taktiku cika u ustima po noći. Ja jedino sve to napravim uz krevet da ne šećemo po kući, već sam se ispraksirala u pozi, tako da i u mraku sve naciljam.
    Nataša javi opet gdje si obavila šoping, ja za sada imam dosta toga, ali nekako mi je zima pred vratima a hlača debelih nemam. Ne znam hoće li mi biti prekasno da čekam rasprodaju.

  20. #20
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Jooj, Skoljkice, ja obavljam shoping u Splitu, nismo bas skroz blizu.

    Ima jedan ducan u Kaleti u Splitu 3, tu sam nasla donje dijelove tutica po 35 kn, kupila 5 komada, vel. za 1 godinu. Pretrazila Ledinu staru robu, imam jos 10 kom. Sve skupa dovoljno. Jos moram nakupovati hulahopki, nisu stigle u ducane.

    Malo mi je falilo da spremim ljetnu robu, kad ono - ljeto nam se vratilo. Bas lijepo.

    Kod nas uvijek nesto novo, stalno neke promjene, tesko je to sve pratiti. Sad se npr. uvijek popisa po meni ako sjedi na meni. To joj je skoro pa poza za pisanje, nema potrebu nista javljati. Zato sam je opet pocela nuditi kad dobijem osjecaj da bi trebala ici, a trebam sjesti s njom, ne cekam da mi sama javi. Rezultira pobunom. Ponudim je, ona nece, sjednem, popisa se nakon 5 minuta.

    Trebala bih otici sebi kupiti donjih dijelova tute, kad dodje zima bit ce gadno. Ili ce se do tada stanje unormaliti, tko zna.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Nataša imaš pravo, treba u kupovinu robe za sebe a ne za njih.
    gdje su nam druge mame, zar smo sad samo nas dvije u akciji trenutno.
    Za pelenaše- moj razlog za ovo je sretna beba i osjećaj da možeš razumijeti svoje dijete i u nečemu sto je nekome nezamislivo. Meni je žao što nisam prije počela jer kad se sjetim onih njenih pokakanaca to je bilo grozno, po više dana ne bi kakala a onda bi to bio takav nered da se išlo odmah pod tuš. Mislim da bi nam i ona prva 4 mjeseca bila manje plačna, ali eto, preživjela sam ih.
    Kako ja gledam na ovo-ako mislite da je loša paralela slobodno me ošpotajte- Slično kao dojenje, može biti teško na početku i treba ti vremena da se ispraksiraš naučiš što sve paše tvom djetetu, koje poze, kakav vremenski raspored. Al kad krene nema ljepše stvari, toliko je prirodno da ne možeš zamisliti da bi moglo bez dojenja. Tako i ja sad gledam na bespelenaštvo.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    sad sam se sjetila da je i emy tu, al ona je iskusna bespelnašica, dođe nam kao savjetnica za bespelenaštvo.

  23. #23
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Slično kao dojenje, može biti teško na početku i treba ti vremena da se ispraksiraš naučiš što sve paše tvom djetetu, koje poze, kakav vremenski raspored. Al kad krene nema ljepše stvari, toliko je prirodno da ne možeš zamisliti da bi moglo bez dojenja. Tako i ja sad gledam na bespelenaštvo.
    Otkad smo ja i Lana pocele s ovim mislim si kako je to to, a nikako da ovdje to i napisem. Je, bas je kao s dojenjem - ispocetka tesko, a poslije skuzis koliko je tako lakse.

    Mislim da i samaritanka jednom napisala - kad u to udjes, nema van.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Skoljkice, i ja sam prije nocu Manuela stavljala piskiti na rubu kreveta u gazicu, ali onda sam puno prala. Od kako ga nosim piskiti iznad kade, i danju i nocu, perem jako malo. Dobro, kad sam bas jako umorna pribjegnem staroj metodi, ali to je rijetko. i uopce mi nije tesko nositi ga i ustajati se nocu, to mi je tako prirodno i normalno, on obavi svoje i nastavimo spavati svi dalje.
    A cica je spas ne samo nocu, ali nocu ju trazi i u snu i ja mu dam bez dvoumljenja. Mislim da je to najprirodnija stvar, osim toga zasto bi mu to uskracivala? :?

    I ja moram reci kako je ze nes to bezpelenastvo tako lijepo i da smo vise nego zadovoljni. Stvarno je predivno imati tako intimnu komunikaciju sa svojim dijetetom. A kad cujem od neke mame kako moraju ici sada zamijeniti pelenu, prenem se, to mi tako para usi, neopisivo. Tek tada mi padne na pamet da bi i Manuel bio sada u pelenama da jednostzavno nije. I bude mi jaaaako drago!

  25. #25
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    A kad cujem od neke mame kako moraju ici sada zamijeniti pelenu, prenem se, to mi tako para usi, neopisivo.
    I meni. A Leda je bila u pelenama do 2 godine i 7 mjeseci. Sjecam se kad sam procitala onaj prvi dio ovog topica kako mi je to bio SF, a sad ...

    Danas smo bili u pedijatrice, bila je odusevljena iskljucivo dojenom bebom bez pelena, ostala je malo duze s nama popricati. A kad smo izasli iz ordinacije, Lana samo u gacicama, ono dvoje roditelja u cekaonici pored nase su nas jaako zacudjeno gledali. MM je cvao. bila sam u pravu, sad se ponasa kao da je on izmislio bezpelenastvo.

    Kod nas opet neke promjene u ritmu i pozama, vise ne znam kad ce sto, povremeno mi govori "tsssssssss" kad ce piskiti, povremeno ne, ako sjedi na meni zapisa me, nad kadom nekad hoce, nekad nece, ... Premorena sam konstantno, ona to sigurno osjeca i trenutno mi je kaos. Valjda cu se jednog dana naspavati i bit ce bolje.

    U svakom slucaju, od kad piski nad kadom i lavorom, manje perem, sto je dobro.
    Takodjer je dobro i to sto nemam pojma kad sam zadnji put stavila pelenu. Kad idem po Ledu u vrtic, autobusom moram samo 3 stanice, to i nije previse i ne treba mi pelena. MM kaze "kog smo vr*** trosili ..."
    Sad je i lakse, jer dobro drzi ledja i skoro pa moze sjediti, tako da mi je lakse drzati (naravno, ako ne pokusava uhvatiti nesto van njenog dometa). Kad se sjetim perioda kad ni glavu nije drzala!

    A najbolje od svega je to sto je ona zadovoljna i lijepo napreduje.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Samo da vam prvo velim kak mi je super citati vasa iskustva i iako sam se vec skroz isfurala iz te price, bas me ponesu lijepa sjecanja kad vas citam .

    Natasa, jel planiras misicu dati u vrtic s godinu dana?
    Mi nismo bili skroz bez pelene ali nam je relativno dobro islo. Uglavnom na tajming, ona nije davala nikakve znakove.
    Ocekivala sam da ce do godine dana poceti davati znakove ali to se nije dogodilo.
    I onda mi je bilo drago sto je ipak imala pelenu jer mislim da bi joj bilo prepregrozno da sam joj sa godinu dana prvi put stavila pelenu.

    Za drugo dijete s jedne strane planiram krenut skroz bez pelena, mislim da je tada komunikacija bolja ali me i dalje muci to s vrticem (doduse nadam se da cu, nekim cudom, moci ostati doma ali za sad se to cudo jos ne nazire ).

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Šmučka mi idemo u vrtić s godinu dana i uopće ne znam što očekivati, ne znam kako će za par mjeseci ona signalizirati. Mi smo beze pelene skroz već dva mjeseca (osim kad idemo u neke "fine" goste) i ja ne mogu zamisliti da joj sad opet natrag stavljam pelenu. A opet ne znam kako će tete reagirati na svu tu moju priču. Još nismo bili na inicijalnom razgovoru.
    Emy, ni je ne perem niš, pored kreveta je lavor, ja ju stavim da piški nad lavor, tako da se čim manje razbudi i da lakše zaspi opet. Nama su se noći malo ustabilile, evo noćaš samo 2 puta je piškila i manje se budila za ciku tako da je i ujutro lavor bio "prazan" nije bilo puno tekućine.
    Ja pokušavam čim više uvesti tutu, al kolko ide ide. Npr, nakon spavanja kad znam da je pišanje sigurno ju stavljam, al ima dana kad ju odbija, nakon pokušaja s tutom lavor pali ko od šuba, zato što ju sjednem sebi u krilo i tamo joj je udobnije nego nad tutom. Vani isto uvijek u krilu i zato vani vrlo lako sve to ide-ja sjednem negdje nju u krilo i pipi. Ako nemam gdje sjest onda čučnem i opet je posjednem na bedra.

  28. #28
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Šmučka, ne namjeravam je davati u vrtic, iskombinirat cu se s bakama ili platiti tetu cuvalicu. Glavna baka (sveki je glavna je zivi kat nize, moja mama pricuvna jer zivi u drugom selu) se boji kako ce, ali do tada ima dosta, nadam se da ce barem nesto skuziti. U svakom slucaju, kad je zapisa 2 puta, 3. put ce sama reagirati - kako je vec marta jednom opisivala. BTW, od kad je zapisala MM par puta i on je skuzio.

    Mi jos peremo dosta robe, jednostavno mi ne javlja ako sjedi na meni, samo osjetim da mi curi niz noge. Medjutim, situacija je bolja nego prije, jer rjedje piski, svakih sat vremena ako je budna, nocu i 6 sati moze izdrzati u komadu.

    Je li i vama ostalima 6 mjeseci bila neka prekretnica? Meni se cini da mi je postalo lakse vec kad je imala 4 mjeseca, a sad mi je opet jos bolje.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ne znam, jer smo tek sa 6 mjeseci počeli

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    meni je Videk postao pokretan pa malo strajka. uglavnom presmjesno pokusava puzati bacajuci se s koljena na prsa jer se jedino tako krece prema naprijed. inace ode unatrag i to ga toliko zivcira da pocne cviliti. onda se skoncentrira i baci se na prsa, pa se malo zaljulja ko upijac i onda opet na koljena...
    ali inace dobro sljakamo. svako jutro kakanje i pisanje. po noci nazalost nisam u stanju. prekasno se probudim.

  31. #31
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Jos je netko pisao o problemima s puzacem, ne sjecam se tko.
    Znaci, to je kriticna faza.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    evo da se mama malo hvali i da trača tatu i da traži pomoć. Danas je MM sav pun znanja o bespelenaštvu, ja sam trebala ić do trgovine i kažem mu da bi uskoro mogao staviti A. na tutu, a on kaže pa nema znakova, a ja pa ne mora uvijek biti. A on meni, a ne, ne, to onda nije pravo bespelenaštvo kad je bez znakova.
    A hvaljenje: već dva puta (priznajem, možda je bilo i slučajnost) smo imali sljedeću situaciju. A. dopuzi do tute i počne ju gurati, ja ju stavim na nju i ona se popiki. Sad dal je to znak ili se samo igrala s tutom , a ja sam znala da je vrijeme pa sam ju stavila, hm?
    Skužila sam da sve manje daje znakove, a to je vjeroajtno zato jer ja dosta pratim vremenski i već znam s obzirom na to koliko je pila ili cikila, i onda je stavim kad imam osjećaj da bi bilo vrijeme. Dal je to pogrešno? Tako neće moći funkcionirati u jaslicama. Dal da sad pustim da se zapišava da ponovo počne češće signalizirati-malo sam se pogubila.
    Noći su nam ok, ne pamtim kad nam je bila zadnji put zapišana noću, ustalilo se na neka 2 pišanja noću, čak u zadnje vrijeme i duže izdrži- evo noćas se budila i više puta za ciku a nije htjela pišati tako da je 6 sati bila bez pišanja.
    Kako ide ostalima?
    Malo sam žalosna što nas nema više trenutno na forumu tu ili se ljudi ne stignu javit

  33. #33
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Evo i nas s ne tako dobrim vjestima... Nakon što sam mislila da smo skoro pa sve savladali, u zadnje vrijeme L piša kao lud na sve strane bez ikakvog znaka. I tako to već danima. Bili smo na barci 10 dana, puno se kupali, pa možda zbog svih tih promjena, zbog ljuljuškanja, ne znam. Uglavnom sad smo se vratili u platnene jer jednostavno ne znam više od kuda da krenem i nekako sam jadna.. Trudim se držati ga preko dana golog, ali nekad mi jednostavno zapiša svu robu pa moram u pelene... I opet piša strašno puno. Uf ne znam, možda mi treba par dana da se malo odmorim jer nekako znam da nešto krivo radim ja a ne on kad se više ne kužimo. Ili je to protest radi nečeg? Ne znam, može malo podrške?
    Inače jučer mi je rekao ma-ma, ajme koji feeling, rasplakala sam se od sreće...

  34. #34
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj NatasaM... prvotno napisa
    . MM je cvao. bila sam u pravu, sad se ponasa kao da je on izmislio bezpelenastvo.
    :D mogu ga zamisliti

  35. #35

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    sun ne brigaj kreni od najmanjih koraka, ako uhvatiš par pišanja dnevno i to je nešto, bar one nakon spavanja. Ne znam kako je kod tebe, al možda mu je hladno ili se prehladio na barci, a ponekad štrajk i nema nekih očitih razloga (bar ne nama očitih) Proći će, mi nismo imali neki pravi štrajk, čini mi se, ako bi i imali više zapišanaca dnevno ja bi nekako uvijek našla razloge za njih-nisam pazila, pomislila sam sad će a nisam slušala instinkt, vani smo pa nisam našla dobro mjesto...
    drž se i proći će, stavi pelenu i prati ga pa mu nudi ako ga skužiš.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Sun, i mi smi imali takvih faza.
    i proci ce, pa ces tek onda skuziti zasto je strajkao.
    A ako i ne skuzis, nema veze, bitno ja da ste opst uspostavili komunikaciju.

  37. #37
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    uf hvala na lijepim riječima, borba i dalje traje! Totalna vriska i dreka kad ga pokušam staviti na pišanje...
    A jučer je čak krenuo kakati u gaće, to pak nije nikad napravio u svom malom životu! Tako da valjda stvarno ima neki dobar razlog kojeg ja ne kužim.. Jer stvarno to s kakanjem smo savladali još kad je imao dva tjedna. UfUF

  38. #38

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ja jučer tješim sun, a danas sam u totalnoj krizi. I mi izgleda imamo štrajk. Zašto ova riječ "izgleda", zato jer ja očito ne želim sebi priznati da je štrajk, a je-ostala sam bez robe , zapišala se u slingu, zapišala se nakon dnevnog spavanja, ujuto isto malo prije buđenja(al malo). Popodne bar 3 puta. Ja sam jučer cijeli dan kihala, a navečer me skroz dotuklo, nemam temp. al su mi sinusi koma i sva sam malaksala. Pa valjda je od toga. jOš mi je neš palo na pamet, kako nemam doma nikakvog čaja osim kadulje danas pijem to, pa ne znam dal kadulja utječe nekako na mokrenje. Inače A. je imala prije par dana malo nos šmrdav, al samo tu i tamo bi ju čula dok ciki kako unutra ima neš, i nju sad prošlo a mene napalo još gadnije. Ne znam šta ću joj obuć, sad spava samo u hulahopkama, a za noć ću izgeda morat stavit pelenu

  39. #39
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Upalo mi je u oci par izjava:
    nekad mi jednostavno zapiša svu robu pa moram u pelene
    i
    ostala sam bez robe
    Dok nisam nabavila dovoljno gacica i hlaca, imala sam ovakve situacije. Rezultirale su mojom velikom nervozom, koja je opet dovodila do njenih zapisavanja, pa bih bila jos nervoznija, pa ona jos zapisavala, ... pa bih joj stavila pelenu i - dovelo bi do strajka, jer u peleni ne bih toliko pazila i odgovarala na njene signale i dugo bi bila mokra. Zacarani krug.

    I namjerno kazem zapisavala, a ne pisala, razlika je u tome sto se kad je stavim u poziciju za pisanje isprazni potpuno, a kad se zapisava pusta malo po malo i tako se u 15 minuta popisa 5 puta, a inace pisa svakih sat vremena.

    Zbilja, isplati se potrositi jutro i malo obici ducane u potrazi za hrpom jeftine donje robice, angazirajte malo i rodbinu i prijatelje koji imaju vec malo vecu djecu, sigurno imaju nesto od njih (ja sam danas tako uzicala 2 pidzame i 1 tutu).

    I ovo mi je upalo u oko:
    možda mi treba par dana da se malo odmorim
    Bas sam primijetila da kad sam jako umorna ne odgovaram na njene signale skoro uopce, bas nista ne kuzim. Povremeno budem toliko umorna da mi se vrti u glavi i imam mucninu, u takve dane je grozno. Ali, uvijek znam da ce do sutra to zavrsiti, a i obicno ovdje trazim malo podrske, pa lakse izdrzim.

  40. #40
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Uf Nataša kad mi ne spavamo ni po noći, sve je postalo prestrašno u zadnje vrijeme.. Svakih pola sata se budi i miran je jedino na mojim rukama, s cicom u ustima. Tako da ja umor akumuliram i nemam pojma kad ću ga se barem djelomično riješiti

  41. #41
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Tako da ja umor akumuliram i nemam pojma kad ću ga se barem djelomično riješiti
    Upravo sam van sebe od umora.
    I imam samo jos 5 cistih gaca.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Ja sam bolje, malo me pustila prehlada,
    Nataša ovo sa zapišavanjem je živa istina, kao da malo popusti da si olakša, zato joj ja unatoč zapišanosti ponudim da se još popiša ako oće u poziciji i često tako dovrši. To sam našla na forumu taj savjet.
    A roba... ja čekam rasprodaju ovaj vikend da se naoružam hlačama i trenerkicama. Koliko imate hlača? Ni sama ne znam koliko mi treba, a trebat će mi i za jaslice ako mi bespelenaštvo upali tamo(ako me ne proglase zrelom za ludnicu kad im dođem s tom pricom)

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    Uf Nataša kad mi ne spavamo ni po noći, sve je postalo prestrašno u zadnje vrijeme.. Svakih pola sata se budi i miran je jedino na mojim rukama, s cicom u ustima. Tako da ja umor akumuliram i nemam pojma kad ću ga se barem djelomično riješiti
    Sun, pa sto vam se to desava?
    Ako su vam ovake noci onda nije niti cudo da vam i signaliziranje ne ide. Ja bih na tvom mjestu trenutno napravila jedan "time out" i stavila pelene bez osjecaja griznje savjeti, poskusala se naspavati zajedno sa djetetom, pa kad se napune baterije i meni i njemu poceti ponovo.
    Bitno je da nemas osjecaj pritiska zbog bezpelenastva, jer onda taj pritisak prenosis i na sina pa ce ti on zbog toga strajkati. Pokusaj otkriti zbog ceka toliko ocito strajka? Da nije bolestan, prehladen? Mozda ti zeli dati do znanja da treba "vise prostora", i da zeli ON upravljati svojom eliminacijom. Upamti da si ti samo sredstvo da on obavi svoju nuzdu, a ne ta koja odlucuje kada on treba i sto obaviti. I vjeruj mu u tome. Ako se zeli pokakiti u gace, napravit ce to (i Manuel je isto tako eksperimentirao), nemoj se osjecati krivom zbog toga. Pocistis i ides dalje. Ili stavis pelenu dok se ne odmorite. I zapamti, svaki dan i tjedan je drugaciji. Djeca nam rastu i moramo se prilagodavati ti m promjenama.


  44. #44
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Uf hvala Emy na ovim riječima, izgleda da nam se stvarno nešto dešava jer baš ne spavamo nikako. Počeo se svega bojati i nekako je puno osjetljiviji na sve podražaje. Nisu zubi, imamo već 8 zubića i znamo kako to ide...
    I pomirila sam se sa novonastalom situacijom i stavila mu pelenu i krenuli smo izpočetka I recimo danas smo samo jednom mjenjali pelenu, ostalo smo sve uspjeli popiškiti u zahod :D
    Ma uspjet ćemo se valjda vratiti na staro samo da prođe ovo nespavanje!

  45. #45
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Školjkice, ja ti imam 18 hlaca, ali 2 su rel. tanke i nece mi proci za zimu. Bas si me sad potakla, na susilu je tura od prethodna 24 sata i prebrojala sam 12 hlaca! Koliko ce ti trebati za jaslice, pojma nemam, ali cini mi se logicno da ce tamo zapisavati i usput i tebi strajkati, ne vjerujem da ce toliko voljeti jaslice da ce sve ici bez problema. A gdje su jos i vrticke bolesti i prehlade, znas kako je onda! Ja sam Ledu ostavljala s bakom, pa je i meni i baki ispocetka pravila probleme, a da ne pricam da je plakala punih godinu dana svako jutro kad bih isla na posao.

    Mislim da ti samaritanka ima iskustvo jaslica i bezpelenastva, trebalo bi je nekako alarmirati da se javi ili da pretrazis stare nastavke ovog topica, mozda nesto ima. Znam da sam davno davno nesto procitala.

    Ne mogu vjerovati da se Lana jucer toliko zapisavala. Nije bio u pitanju strajk, nego moj umor, nista nisam kuzila, a ona se jos i prehladila, ap je i tu vjerojatno uzrok. Pojma nemam kad cu se naspavati (Sun ). Noci su nam relativno OK, ali po danu mi je obicno ludnica, a i Leda mi prolazi neku ludu fazu. Ipak, danas je nesto bolji dan.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ja mislim da imam oko 10 hlača, nisam baš brojala, s time da su neke tanke i sad su već ne baš nosive kad je malo hladnije. Morat ću ovaj vikend kupit bar još toliko. Da li ih ima smisla stavljat u hulahopke po zimi, ja A. to nikad nisam oblačila (nedavno 1. put kad je bas sve zapišala) i gore haljinicu. Dal im je u tome hladno?
    Čitala sam i ja u starim postovima o jaslicama, ne znam u kojem(ima ih puno i sve sam snimila) morat ću to potražit.
    Nama je srećom spavanje manje više ok, iako znam često već od 5 gledat u strop i stalno ju namještat da imam ja mjesta za spavanje jer se vrti ko luda tako pred zoru. U biti malo spavam (kasno legnem) al nekako funkcioniram preko dana. Ja često onu turu prvu ujutro (oko 8-9) odspavam skupa s njom pa tako malo povratim snagu.
    Kako ćemo po zimi sa pišanjem van? Mi svuda pišamo kad idemo van, al sam tek sad skužila da će biti prehladno tako ju skidat po zimi.
    Svima želim puno spaaavanja.

  47. #47
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    mjesecima vas vec citam, a procitala sam i knjigu, i napokon sam se odvazila pokusati s ipt-om. s kakanjem sam pocela prosli tjedan, a od jucer ga cesce poticem. inace je vec cijelo ljeto po danu uglavnom bio gol, a ja sam mu mijenjala tetre ispod njega. (a mijenjala sam ih svakih 15-20min ) usput mu vec dugo govorim sssss dok se eliminira.

    ukratko: skuzila sam da mi kada i wc ne odgovaraju, radije se sluzim tutom. posebno zbog kakanja, jer to kod njega zna trajati dugo, odrvenila bih stojeci iznad kade i drzeci ga u rukama u zraku. imam osjecaj da kuzi kad kazem ssssss (a ponekad pak imam osjecaj da ipak ne kuzi), evo ujutro se probudio, popapao, stavila sam ga na tutu, pocela ssss, i odmah se pokakao i obilno popisao. bas mi je izgledalo kao da zna sto radi. a opet, veceras nije islo. mozda je samo bio umoran, neznam...

    nisam skinula pelene, nekako mi je to preveliki korak, nisam jos spremna na to.
    od ona 4 faktora, cueing, timing, pracenje ponasanja i intuicija, sluzim se s ova prva dva, dok mi je intuicija na nuli a iz njegovog ponasanja nikak da skuzim sto bi htio.

    citam vas kako imate po 12 hlaca za prati u jednom danu, pa mi nesto nije jasno. zapisanu odjecu perete u vesmasini, ili kako? ne vidim nekog razloga za pranje, zapisano obicno preperem u malo tople vode i osusim, ili cak samo osusim bez pranja. cemu vesmasina? ili nisam dobro skuzila.

    druga stvar, kako rjesavate eliminaciju dok spava ili jede? evo npr sad me zvao papati usred sna, dala sam mu dojiti i usput pripremila tutu. medjutim, dok sam ga skidala i dizala razbudio se i nikako mu to nije pasalo (nije nista obavio u tutu) pa sam ga jos morala dojeci uspavljivati. inace bi pojeo svoje i nastavio spavati. da mu stavim tetru ispred pisonje i dam znak, pa da se popisa u tetru? recite mi iz iskustva, da li vam se djeca popisaju bas dok doje ili ipak neposredno nakon toga?

    osim zvuka sssssss za eliminaciju, za uspavljivanje i da ga smirim koristim šššššššš, a kad je histerican i uznemiren zzzzzzzzzz. sto mislite, jesu li previse slicni, hoce li ga to zbuniti?

    evo to je to zasad, nadam se da cu se javiti s novim pitanjima i uspjesima iducih dana

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    noviiii jeeee
    baš mi je drago Felix da si nam se pridružila.
    Ja ću ti samo na neka pitanja odgovoriti jer mi smo kasniji početnici pa je malo drugačije krenulo kod nas.
    Hlače i pranje-po ljeti sam i ja ako bi se zapišala samo posušila vani na suncu i to je za sekundu gotovo, ali sad nisam na moru(šmrc) i tu nemam takvih mogućnosti, a po kući sad bez radijatora nema šanse da se sasuši. Mi sad imamo dosta pranja i zbog dohrane, ja uopće ne vidim svrhu barvajola, slinčeka, moje dijete sve uneredi osim tog dijela, pa perem dosta robe od hrane (bar 2 kompleta dnevno)
    Ja sam namjerno izabrala znak pipi jer i mi uspavljujemo sa ŠŠŠŠŠ ili ssss, i to je MM predlozio da izaberemo pipi.
    Ovo za dojenje ne znam, nama se često na početku znala popišati kad je hranimo (ručak, kruti) jer je pila vodu u toku jela, al sad se nekako naučila, gotovo uvijek se popiša nakon jela jer se onda odemo kompletno oprati u kadu.
    Mjesta su vrlo individualna, isto kao i nama odraslima, a znaju se i nakon nekog vremena mjenjati, ali mamino krilo je uvijek najdraže
    moram ici
    probudila se

  49. #49
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Felix :D

    Glede pocetka, Lanu sam skinula sa 2.5 mjeseca. 3 dana mi je trebalo da uopce ista skuzim, a 2 tjedna da je prokuzim i opustim se i organiziram kako-tako. Znaci, daj sebi neko vrijeme da se uhodas i nemoj odustati na prvu loptu (ja bih bila odustala 3. dan da me cure ovdje nisu podrzale).

    Za znak koristimo ššššššššš (ja to ovdje cesto napisem kao ssssss, jer ne koristim nase znakove) za pisanje, odnosno imitiram tiskanje za kakanje. Lana je sama uvela "tsss" uza prdenje.

    Samo sam ja pisala o masini i 12 hlaca, pa da malo objasnim.

    12 hlaca - Lana puno pisa kad ce se prehladiti (sutradan joj procuri nosic) i tada ponekad ne daje znakove. Takodjer, ima dana kad sam uzasno umorna i uopce je ne kuzim, iako je ona dosta jasna i laiku, glasno se dere, ali ja jednostavno ne kuzim. Tada imamo puno popisanih hlaca i gaca. Najcesce ih ne brojim, ali ovaj put sam skuzila da ih je previse.

    masina - to je moje pravilo i inace, NISTA ne perem rucno. Ako kupujem npr. novu majicu i na njoj pise da se pere rucno, necu je kupiti, ma kako mi dobro pristajala. Ako imam 3 para zapisanih hlaca, stavit cu ih u masinu. Meni je ono sto ti kazes "oprati u malo tople vode" ustvari "staviti u masinu na 40 na najkraci program pranja". Stvar je samo u navici i komoditetu.

  50. #50
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ma pranje rucno - pod tim mislim stvarno zbrljati malo pod pipom i to samo popisano mjesto. tako se puno prije osusi nego da se u masini cijela odjeca natopi vodom.
    natasa, ti si u zgb ili...?
    skoljkice, ne znam jesi li i inace blizu bundeka, ako ces ici na bundek u setnju svakako se javi, rado bih da mi uzivo ispricas tips and tricks s koliko mjeseci ste vi poceli?
    danas je malo manje uspjesno nego jucer, triput se fino popisao u tutu ali jednom je odbio, i popisao se minutu poslije kad sam ga stavila u krilo u slicnu poziciju kao na tutu. skuzila sam da kad je cendrav i umoran ne zeli na tutu, odbija i buni se.
    misilm da bih trebala ponovo procitati knjigu, zaboravila sam vec sve... zasad sigurno ne odustajem.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •