Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 74 od 74

Tema: HLA tipizacija

  1. #51
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa
    Podižem malo temu, stigao je i naš nalaz HLA i napomena je: testom miješane kulture limfocita (MLC), dobivena izrazito niska reaktivnost. Vidim da ste spominjale sniženu i normalnu reaktivnost, ali ne i izrazito nisku :?

    Što se preklapanja tiče:

    HLA-DR ja 4/11, MM 11/13
    DR 51;52;53 ja 52/53, MM NT/52
    HLA-DQ ja 3/NT, MM 1/3

    To jesu nekakva preklapanja ili? Ostalo nisam nabrajala jer kako laički zaključujem, nema preklapanja.
    Imamo preklapanja u istim lokusima.

    I jako mi je zao ako su doktori odustali od lokusa i preklapanja jer koliko vidim, dosta nas sa ovim problemima ima preklapanja u istim lokusima.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    mislim da svatko tko je to radio ima preklapanja u tim lokusima....mislim da je sonja333 isto imala, iznijela trudnoću i rodila bez ikakvih dodatnih terapija...
    meni je isto žao što se to nije više istražilo, ali isto vjerujem da previše toga ima da bi imalo toliku važnost... :/

  3. #53
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja sam ionako na decortinu zbog druge dijagnoze (a u trudnoći ću biti i na heparinu/aspirinu) tako da su mi pokriveni mogući imunološki i koagulacijski (trombofilijski) uzroci pobačaja (konačno ).
    Pitala sam jer sam u prvi mah pomislila kako nema preklapanja (isti brojevi su nam u različitim kućicama), ali mi dr. R. (kao što smo očekivali) sinoć reče da je taj nalaz o.k.
    Cure

  4. #54
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Cure,
    Podizem temu, vidim da nije nitko vec dugo pisao.
    Da li netko zna da li se i dalje ne smatra raditi ovu pretragu nakon ponavljajucih spontanih ?? Ili da li i dalje ne uvode terapiju Dexa ili onog drugog lijeka ako nalazi nisu uredni, tj.ako postoji izrazito niska reaktivnost??
    Naime,.imala sam 3 spontana, u zadnjem je bila bas krom.greska a.prva dva se ne zna.
    Imam one mutacije na trombofiliju i slabo pozitivna ACL.i u zadnjoj T mi je uveden heparin, ali to ocito nije pomoglo.
    Nismo radili tu HLA tipizaciju jer me nitko nije slao na to, sve ostale pretrage jesmo.
    Da li ima smisla raditi i tu pretragu??
    Gdje se to radi?? Na genetici na Rebru?? Jer ako da, bila sam dva puta kod Begovica i nije me to slao vaditi.

    Hvala na odgovorima!!!
    I jos nesto! Sto je taj Decortin??

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    482

    Početno

    Hej mono, evo linka o Decortinu, vani se zove Prednison. U Ceskim klinikama ga cesto ukljucuju u protokol, to je kortikosteroid koji bi trebao ublaziti imunolosku reakciju organizma u smislu prevencije potencijalnog odbacivanja ploda.

    http://www.yourivfjourney.com/predni...y-wonder-drug/

  6. #56
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Biska,
    Hvalaaa

  7. #57
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Biska,
    Jos nesto. Da li mozda znas da li ga i u Hr daju kao prevenciju neku nakon ponavljajucih spontanih??
    Mozda i kad se ne ide na potpomognutu??

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj mono111 prvotno napisa Vidi poruku
    Biska,
    Jos nesto. Da li mozda znas da li ga i u Hr daju kao prevenciju neku nakon ponavljajucih spontanih??
    Mozda i kad se ne ide na potpomognutu??
    Mi se u Hr nikad nismo lijecili, pa ne znam kako je kod nas, sorry

  9. #59
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Tnx Biska !

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    21

    Početno

    Mono111 mi smo radili Hla tipizaciju, međutim iz nalaza se ne da izčitati ništa, jer pola alela ima oznaku NT (nije tipizirano), što se tiče imunologije najvažniji su Aleli drugog reda gdje spada i DQalpha, u litaraturi koju sam ja čitala (strani forumi) najviše pažnje posvećuju upravo DQalpha, ne moram ni napomenuti da bi kod nas upravo ta dva alela kod oboje nisu tipizirali,
    uglavnom postoje teorije da preklapanja mogu biti problem pogotovo uz povišene NK stanice, koje se u slučaju preklapanja aktiviraju i dolazi do reakcije na plod u smislu ne implantacije ili odbacivanja ploda. Postoje djelomična preklapanja ako vam se samo jedan alel preklapa i 100% preklapanje kad se oba alela preklapaju (što je po toj teoriji veliki problem), ako je djelomično preklapanje u pitanju onda je pametno ići na set (transfer jednog embrije, da eventulno loš embrij ne bi uzrokovao odbacivanje dobrog). Nisam sigurna što u slučaju 100% preklapanja, možda imunoterapija za NK stanice.
    Ja sam čitajući strane forume najviše fertilityfriens.uk (sad koliko to može biti mjerodavno????), došla do nekih informacija koje me zanimaju,probaj, želim ti svu sreću

  11. #61
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Zd77,

    Hvala puno na odgovoru. Makar, posto mi ovi izrazi nisu poznati, nista ne kuzim
    Ali pokusati cu pronaci tu stranicu pa malo prouciti.
    Znaci, koliko sam skuzila, vama to nista sto je bitno nisu radili tako da ako i mi odemo na tu pretragu, nece nam raditi to najbitnije i u biti bzvz cemo raditi tu pretragu?
    Da li znas mozda i da li ima kakvih pravila kako spontani nastupi??? Na koji nacin?? mislim sigurno srce prestane samo kucati ?Pretpostavljam da do 12 tjedna se moze dogoditi spontani radi toga??
    Da li se u slucaju tog bas preklapanja nuzno uvijek dogadja spontani ili postoje i slucajevi gdje su osobe imale par spontanih i onda se bez terapije iznijela normalna T i ne znajuci za tu hla tipizaciju i preklapanja.?
    Sorry na puno pitanja !
    I ti si imala spontane??
    Hvala puno !

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    21

    Početno

    ne mono111, ja nikad nisam stigla do pozitivne bete i to u 11 transfera, više od 20 vrlo dobrih embrija, uglavnom blastocista (17)...
    pretpostavljam da ste napravili kariograme i isključili da je problem genetski?!
    Možda bi vama i napravili DQalpha, vidjela sam na starim postovima da su nekima i tipizirali.. ne znam da li postoji kakav privatni laboratorij u HR koji se bavi s tim???
    evo ti link da se lakše snađeš, prilično je opširno i komplicirano, možda da kreneš s ovim
    http://www.fertilityfriends.co.uk/fo...topic=242395.0
    Ako kreneš u tom pravcu, i otkriješ kakva preklapanja, u Pragu (prague fertility centre) nude infuziju intralipida (imunoterapija) i dođe 150 EUR (možda cure sa MPO u Češkoj znaju više),
    kod nas nisam još susrela doktora koji bi se s tim problemom ozbiljno pozabavio

  13. #63
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Zd77,
    Hvala, prouciti cu ! Tnx puno.
    Bas mi je zao cuti za toliko tvojih neuspjelih postupaka ! Zelim ti svu srecu !

  14. #64
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Da, da,.kariogrami su uredni ali zadnji put je bila bas krom.greska triploidija makar nema ta greska direktne veze s genetikom nasom nego se tako dogodilo.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    20

    Početno

    Pozdrav,
    Mi smo nakon zaredanih pobačaja napravili kompletnu obradu. No ono najbitnije nismo nažalost napravili a to je citogenetika samog ploda. Koja bi nam dala dosta odgovora u kojem smjeru krenuti dalje istraživati.
    HLA smo radili na Rebru i kako je zd77 spomenula najvažnije lokuse DQ ne rade kod nas. Prof Humar nas je uvjerila da je sa nama apsolutno sve u redu barem što se hla tipizacije tiče da nema prepreke za ostvarivanjem uredne trudnoće. U HR se HLA tipizacija i NK stanice smatraju bespotrebnim pretragama jer su metode liječenja za većinu specijalista eksperimentalne i sama terapija ako govorimo o IVIG-u jer iznimno skupa.
    U Americi i nekim europskim državama sve popularnija i uspješnija terapija je ona intralipidima...kod nas naravno još uvijek nema govora o tome...
    nažalost...pred desetak godina terapija u HR je bila dostupnija nego sada...baš kao što se i heparin dijelio šakom i kapom...a sada imam dojam da kada kod nas i postoji neka imunološka komponenta da se nitko ne želi uhvatiti u koštac s tim...imunolozi se uglavnom ne žele baviti ženama koje nemaju nekih "opipljivih" tegoba, također sve su rijeđi ginekolozi koji se uopće žele upuštati u tu granu te sve više zaziru i od preventivnih doza kortikosteroida za koje se ne mogu dogovoriti da li imaju placebo učinak ili ne

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    21

    Početno

    Lost in wonderland, vidim da smo na istom tragu, samo naši doktori nas slabo prate...
    Ja sam ti odlučila te imunološke pretrage koje mi još fale napraviti kako god, bez obzira na mišljenje mog dr. jer sam uvjerena da je kod nas problem baš imunološki.
    U Ateni postoji lab (LOCUS MEDICUS), u koji se može poslati krv na analizu, ili naravno otići u Atenu pa tamo raditi pretrage,
    Immunophenotyping of peripheral blood lymphocytes: €120.00
    - NK cell cytotoxicity assay: €90.00
    - NK cell cytotoxicity assay with intralipid: €120.00
    - Regulatory T-Cell Panel: €60.00
    - Th1:Th2 cytokine ratio assay: €130.00
    - Leukocyte antibody detection panel (cross-match): €165.00
    - HLA DQα-1 detection/typing: €90.00
    - HLA Typing any other single allele typing: €90.00

    Reproductive Immunology Panel (3 tests): €300.00
    - Immunophenotyping of peripheral blood lymphocytes
    - NK cell cytotoxicity assay with Ιntralipid
    - Th1/Th2 cytokine ratio assay

    Anti-phospholipid antibody tests in one panel: €220.00

    Anti-nuclear antibody tests in one panel: €130.00

    Other auto-antibody tests in one panel: €80.00
    -Anti-thyroid Antibodies
    -Anti-β2 Glycoprotein I Antibodies
    -Lupus Anticoagulant
    Ovo su pretrage i cijene s fertilityfriend foruma,
    Uglavnom kontaktirala sam ih prošli tjedan, poslala upit za Reproductive Immunology Panel (3 tests) i HLA DQα-1 detection/typing, još mi se nisu javili, ovih dana ću im ponoviti mail...

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    20

    Početno

    Zd77
    Ja sam ti napravila kompletnu imunolosku obradu kod nas u privatnoj klinici. Imam obostrano opterecenu obiteljsku anamnezu. Moji nalazi su na vise podrucja granicni sto lijecnicima nije indikacija za uvodjenjem dodatne terapije za sada.
    Panel NK stanica je moguce napraviti preko poliklinike imunomed...tako je barem navedeno u njihovom cjeniku.
    Iskreno s tom informacijom nemam sto traziti u HR.
    Svjesna sam toga :/
    Atitireodina,antinuklearna i i antifosfolipidna antitijela su prema ovom cjeniku sto si navela jeftinija kod nas.
    Mozes mi se javiti na pm pa ti objasnim gdje sam to sve rijesavala.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    21

    Početno

    Lost in Wonderland ne mogu ti poslati pm, nemaš dovoljni broj postova,
    Gledala sam za imunomed, nisam sigurna da su to baš iste NK stanice, tako da sam to prekrižila, kao što si rekla, i da dobijem nalaz povišenih NK stanica, sto ću s tim,

    moram ih nazvati u vezi HLA tipizacije, vidim da rade, cijena 500kn, da li je to cijena po lokusu?, ili komplet? ako rade HLADQalpha onda super, 500 kn je prihvatljivo

    jesi radila kariograme, obzirom na spontane

  19. #69

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    20

    Početno

    Ah da...moram skupiti jos postova
    Predostavljam da ne rade cjelokupan NK panel.
    Inace polikliniku vodi imunolog s kojim popricas na dolasku i on na osnovi tvoje anamneze predlozi sto bi bilo korisno napraviti od pretraga.
    Za HLA DQ nisam pitala jer sam iskreno odustala od toga s obzirom da znam parove koji imaju utvrdjeno preklapanje alela pa su ostvarili trudnocu koja je rezultirala zivorodjenim djetetom.
    Mi smo napravilo sve od pretraga osim NK stanica. Kariogrami su nam uredni

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    162

    Početno

    Za hla meni su rekli imunolozi da moze da bude razlog za spontanih pobacaji I mi smo to ispitali I hvala bogu nema poklapanja inace I u mk ima ivig inekcije u apoteci u plodnost bitola

  21. #71
    Bulbi91 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    6

    Početno

    Pozdrav,
    Vidim da dugo nije pisano u ovoj temi.Radili smo hla tipizaciju na Rebru,ali nismo dobili nikakvo zavrsno misljenje kao sto nam je receno.Provati cu sutra zvati dr.Humar.Ali posto sam neatrpljiva molila bih objasnjenje ako se netko razumije u nalaze
    HLA-A ja 3/10 muz 3/32
    HLA-B 18/62 muz 18/21
    HLA-DRBI 13/15 muz 11/13
    Koliko vidim tu ima nekih preklapanja.Inace imala sam 2 biokemijske trudnoce,1 missed u 9tt i prije nesto vise od mj.dana spontani u 14.tt (beba se dobro razvijala,ali dobila sam preuranjene trudove i otvorila sa...phd pokazao da je beba bila zdrava,ali da je doslo do akutne upale)...

  22. #72
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Molim pomoc oko nalaza, stvarno sam se sada jako uplasila, sto tocno pokazuje ovaj nalaz, isla sam guglati i tresem se od straha
    HLA-A 1,2
    HLA-B 44,57
    HLA-C NT,NT
    HLA-DRB1 13,16
    HLA-DQB1 NT,NT

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj romi prvotno napisa Vidi poruku
    Molim pomoc oko nalaza, stvarno sam se sada jako uplasila, sto tocno pokazuje ovaj nalaz, isla sam guglati i tresem se od straha
    HLA-A 1,2
    HLA-B 44,57
    HLA-C NT,NT
    HLA-DRB1 13,16
    HLA-DQB1 NT,NT
    Daj kontaktiraj lijecnika neka ti on objasni. Nema sanse da bih isla sama pokusati tumaciti nalaz tipizacije tkiva iako radim u laboratoriju. To je prekomplicirano i nista ne razumijem.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    4

    Početno

    HLA rezutlati da li neko razumije B* 38 57
    dijete 7 godine

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •