Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 136

Tema: Porod u vodi

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Mislim da sam shvatila zasto su se neke od vas odlucile za Rijeku, a ne za Petrovu. Bila sam danas prvi put na pregledu u Petrovoj i dvije sestre (jedna dok mi je mjerila tlak, druga dok mi je vracala papire) su mi uspjele izreci svoj stav o porodu u vodi, koji je sasvim negativan.

    Prva me pitala zasto ne zelim roditi kao moja majka (pa sam joj rekla da bih ipak htjela da mi bude bolje nego njoj), i da je taj porod u vodi sad moderan, al' nek ne mislim da ce mi biti ugodno i da me nece boljeti, i nek ne ocekujem nemoguce, i da nista necu dobiti tim i blabla. Kao da umjesto poroda u vodi zahtijevam da ucine da mi narastu krila, a svi znaju da je to nemoguce.
    Druga je bila malo ljubaznija, pitala me zar ne zelim roditi kao moja baka ( htjela sam odgovoriti da nemam nikakvih nostalgicnih ideja o medicinskim dostignucima i postupcima iz doba Austro-Ugarske, ali sam se ipak suzdrzala :> ), i takodjer rekla da porodom u vodi nista necu dobiti i nek se ne zanosim previse.
    Ono sto je meni cudno je da se cini da su te sestre osobno iziritirane samom mogucnoscu da se zena porodi u vodi, valjda su zadnjih 50 godina brijali po jednome, i sad se to sve mora MIJENJATI, oni su prisiljeni na promjene i odustajanje od ustaljenje rutine gdje imaju potpunu kontrolu i sve je prilagodjeno tome da njima bude lakse, a zena je samo objekt nad kojim vrsis radnju. Mijenjati nesto, to je GROZNO!!!!!! Stvarno sam imala dojam da sam medju neprijateljima, kao da sam dosla u neku cudnu sektu gdje svi briju jednu brijicu, a ja se ne uklapam. Tek sam sad shvatila koliko mora da je Rodama bilo tesko i na koliko su otpora morale naici kod svake male sitnice za koju su se izborile, jer izgleda da to med. osoblje doslovno ne zeli nista mijenjati jos iducih 100 godina. Takodjer, tek mi je sad jasno koliko je ponasanje Maje (iz price: 'Bebica koja mijenja svijet!' ) bilo hrabro i neuobicajeno. Ja zadnjih godina uopce nisam imala nikakav kontakt niti sa doktorima niti sa bolnicama, isla sam kod privatnog ginekologa, i pojma nisam imala koliko je zapravo stanje lose (iako sam dosta citala o tome, ali osobno iskustvo je daleko dojmljivije), pogotovu ono u glavama tih ljudi (med. osoblja).

    Mislim da cu sljedeci put probati objasniti doktoru kako bih ja to htjela roditi (totalno prirodno, u polozaju koji ja odaberem, bez lijekova, CTG sa zicama, i ostalog), cak i ako kada ne bude spremna, pa cu vidjeti sto ce biti. Razmisljam cak i o porodu doma kao alternativi . Rijeka mi se cini malo riskantnom u 12. mjesecu, posebno ako zapnemo u nekakvom snijegu, na putu tamo ili nazad.

    Inace, treba im 2 dana da kadu spreme za iduci porod, pa je moguce da ne bude spremna, ili da bude zauzeta kad meni bude trebalo - navodno ima jos jedna zena prijavljena na isti datum, 21.12.. Ono sto me cudi je da su mi izracunali termin za 21.12. a 40 tjedana od zadnje menge je zapravo 19.12. , kako mi je moja doktorica rekla prije). No, to nije toliko ni bitno.

    Sto mislite cure, kakve su sanse da ne prodjem kao krava na klanju ?

  2. #52
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Pa ne mogu vjerovat da im treba 2 DANA(!!! :shock: ) da pripreme kadu?!!

    Violet, ,na žalost, čovjek ne vjeruje dok se sam ne uvjeri...
    To je stvarno frustrirajuće, dobili su tu kadu od Radenske i hvale se time po medijima, a glave su ostale jednako zatvorene za bilo koje promjene...tužno.
    Ja nisam sigurna da bih se imala snage protiv toga boriti na samom porodu, a pozdravljam tvoje nastojanje da se tome suprotstaviš . Možda uskoro budemo čitali još jednu priču o bebici koja mijenja svijet, ali ovaj put iz Petrove :wink: .

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    [quote="violet"

    Inace, treba im 2 dana da kadu spreme za iduci porod, pa je moguce da ne bude spremna, ili da bude zauzeta kad meni bude trebalo - navodno ima jos jedna zena prijavljena na isti datum, 21.12.. Ono sto me cudi je da su mi izracunali termin za 21.12. a 40 tjedana od zadnje menge je zapravo 19.12. , kako mi je moja doktorica rekla prije). No, to nije toliko ni bitno.

    [/quote]

    E ovako! BITNO!! U Rijeci je naravno samo jedna kada i ovakva su iskustva:
    - Za kompletnu dezinfekciju kade i ostalih tehnikalija potrebno je 45 min do maximalno 1 sat!
    - O rezerviranju termina za kadu mogu reći da je to glupost! Niti jedan doktor NE MOŽE točno odrediti termin (vjerovatnost točnog termina je cca 5%). Tu se radi o najavi kako bi se prošli potrebni pregledi i trudnica upoznala sa detaljima.
    - Ako dodju dvije trudnice istovremeno (u Rijeci se to još nije desilo) ide ona koja je spremnija za porod (više je otvorena i uhodaniji trudovi)

    Tako da draga moja Violet - nemaj straha, a priče onih dvaju sestara sa početka su samo priče za malu djecu - njih je strah alternativnih metoda jer bi to možda značilo da se moraju malo raspitati i educirati više nego do sada.

    Ovom prilikom bih htjela pohvaliti riječke sestre i doktore koji su porod u vodi na tečaju predstavili kao lijepu i lakšu opciju poroda, a pritom nisu zaboravili ni na druge - lopta, stolica i krevet....

    Pozdrav, Winnie

  4. #54
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Winnie, tvoj post mi uvijek digne moral! :D :D :D

  5. #55
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja sam bas htjela napisati da im treba onoliko vremena za ocistit kadu kolko treba i tebi doma. KOja glupost.

  6. #56
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    sad vidim da mi post skroz glupo zvuci. naime, htjela sam rec da im sigurno ne treba 2 dana za ocistit kadu. kada se sigurno moze ocistit i dezinficirat za puno manje vremena.

  7. #57
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Samo izmišljaju da te odgovore...a navodno i na tečaju u Petrovoj odgovaraju trudnice od tog načina poroda. Mislim u čemu je smisao toga- nude nešto u što sami ne vjeruju?! Možda bi trebalo upitati ravnatelja bolnice (dr. Kuvačić?).

  8. #58
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Možda Ankika zna nešto više. Nije bila rekla da su joj davali takve informacije. Tamo ima puno liječnika i sestara, ne znam da li postoji službeni stav bolnice ili svatko samo govori svoj stav (pozitivan ili negativan). A promjene su često teške za prihvatiti .

  9. #59

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Pa ne mogu vjerovat da im treba 2 DANA(!!! :shock: ) da pripreme kadu?!!
    Da, ni ja nisam mogla vjerovati. Navodno nakon sto ju srede moraju uzeti uzorak iz kade i onda ga odnijeti na bakteriolosku analizu da vide je li sve ok, a to onda traje. Meni se cini da su oni to smislili tako da se osiguraju da imaju manje posla. Ne kuzim, ako ovima u Rijeci treba sat vremena, zasto bi njima trebalo 2 dana? I isto tako, kod drugih stvari koje treba dezinficirati/stogod nisam nikad cula da moraju na takav nacin provjeravati je li postupak uspio.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Violet, ,na žalost, čovjek ne vjeruje dok se sam ne uvjeri...
    To je stvarno frustrirajuće, dobili su tu kadu od Radenske i hvale se time po medijima, a glave su ostale jednako zatvorene za bilo koje promjene...tužno.
    Ne znam kako je to tocno islo, zasto je bas Petrova dobila tu kadu a ne neka druga bolnica, ali imam dojam da su u jednom trenutku malo bili izlozeni javnosti sa tim svojim odvratnim ponasanjem, pa su probali uciniti nesto da si poprave imidz, a kada za porod zvuci tako dobro u javnosti, jos su prvi u Zagrebu, daj zamisli kako su se radikalno promijenili

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Ja nisam sigurna da bih se imala snage protiv toga boriti na samom porodu, a pozdravljam tvoje nastojanje da se tome suprotstaviš . Možda uskoro budemo čitali još jednu priču o bebici koja mijenja svijet, ali ovaj put iz Petrove :wink: .
    Ja jos nisam bila na porodu, pa ne znam kako to tocno izgleda Probat cu se psihicki pripremiti bas za to, a vidim da je i Maja uspjela, pa mozda i meni nesto podje za rukom

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj Winnie The Pooh prvotno napisa
    E ovako! BITNO!! U Rijeci je naravno samo jedna kada i ovakva su iskustva:
    - O rezerviranju termina za kadu mogu reći da je to glupost! Niti jedan doktor NE MOŽE točno odrediti termin (vjerovatnost točnog termina je cca 5%). Tu se radi o najavi kako bi se prošli potrebni pregledi i trudnica upoznala sa detaljima.
    - Ako dodju dvije trudnice istovremeno (u Rijeci se to još nije desilo) ide ona koja je spremnija za porod (više je otvorena i uhodaniji trudovi)
    Ni u Petrovoj nitko nije govorio o rezervaciji, jer je naravno nemoguce predvidjeti koja zena ce kad imati trudove. Rekli su mi samo da ako je vec netko u kadi, ili ako kada nije spremna, onda nista od poroda u vodi.

    Citiraj Winnie The Pooh prvotno napisa
    Tako da draga moja Violet - nemaj straha, a priče onih dvaju sestara sa početka su samo priče za malu djecu - njih je strah alternativnih metoda jer bi to možda značilo da se moraju malo raspitati i educirati više nego do sada.
    Ma nije problem u tome sto ja mislim da to sto te sestre govore ima nekakvog smisla, ili da one imaju nekakvog pojma, meni je problem sto su mi se cini da mogu takvu vrstu neinformiranosti i otpora ocekivati na svakom koraku. Doduse, upoznala sam jednu babicu koja me se jako pozitivno dojmila, i sad tek kuzim koliko je zapravo ona iznimka, i kako joj mora biti tesko u takvom okruzenju (nisam imala pojma da su toliko zatucani, mislila sam da se samo nisu privikli, a ne da im je zivotno pitanje da se nikad nista ne promijeni u toj njihovoj bolnici).

    Pozdrav i tebi

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Samo izmišljaju da te odgovore...a navodno i na tečaju u Petrovoj odgovaraju trudnice od tog načina poroda. Mislim u čemu je smisao toga- nude nešto u što sami ne vjeruju?! Možda bi trebalo upitati ravnatelja bolnice (dr. Kuvačić?).
    Meni se sve nekako cini da je taj porod u vodi uletio u nekakvom trenutku kad su bili malo izlozeni javnosti zbog tog svog bahatog i zaostalog ponasanja, pa im je to super uletjelo da se malo popravi slika o njima.
    Takodjer sam cula da ni doktori nisu bili bas zainteresirani za sudjelovanje u takvim porodima, sto ce im ta voda kad im je ovako bolje.
    Mislim da zbog toga postoji toliki nesklad izmedju onoga sto ide u javnost, onoga sto bi covjek ocekivao od osoblja prve bolnice u Zagrebu koja se za takvo sto odlucila i onoga sto oni stvarno misle i kako se ponasaju.
    Sto se tice ravnatelja, ne znam kakvo je njegov stav o svemu, a cak i ako je pozitivan, sto i kako on moze uciniti da promijeni stanje u glavama svih tih ljudi? Doduse, ja bih se vec nekih metoda dosjetila

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Pitanje za ankiku: u kojem si polozaju rodila, odnosno, u kojem si polozaju bila kad si izasla iz kade van?

  13. #63
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    buduce mamice.......
    ovo sto cu reci mozda i nije prevazno ali za razmisliti je
    bebicu se prijavljuje u maticnom uredu opcine u kojoj je bolnica, u kojoj se beba rodila........
    e pa samo da znate ...............da cete svaki put po rodni list morati trcati u Rijeku,prvo vi a onda vase dijete kad postane punoljetno (moze se podici samo osobno).
    znam,znam nije jako bitno,ali osjetljiva ja sam poprilicno osjetljiva na papirolo_iju u zadnje vrijeme,pa me dodatno iznerviralo sto sam zbo_ takve stvari morala sefu objasnjavati da mi je potreban jos jedan slobodan radni dan.
    ________________________
    bebac bi trebao 8.4.2004.

  14. #64
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Zar se ne može rodni list dobiti i poštom? Mislila sam da se može nazvati, dogovoriti se i poslati biljege i onda ti oni pošalju dokument.

    Znam da, recimo, ako rodiš vani, dobiješ papir s kojim dijete prijavljuješ na svoju općinu i onda tamo vadiš rodni list.

  15. #65
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Nadam se da će se do punoljetnosti naše djece takvi šašavi zakoni promijeniti. :wink:
    Bdwy, mislim da sam za prvo dijete vadila samo 1 rodni list (ja već jesam mama :wink: ), pa smo ga po potrebi kopirali.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    upravo sam se vratila sa pregleda i danas me doc poslao da mi pokazu odio di se radja

    kada je ogromna, tako da cu moci i cucati, i klecati, sto god mi padne na pamet

    predraga sestra mi je onako obzirno objasnila da ako je vodenjak pukao, onda ne mogu u kadu, ali pokazala mi je kupaonu u sobi di radjam u tom slucaju, imam tus i sve pa mogu tamo namakati

    indikacije kad ne mogu u kadu su i ako je bebica u polozaju na zadak i ako sam bolesna (npr. gripa)

    kod nas je u prostoriji sa kadom i dosta lopti, tako da mogu izlaziti ako hocu pa ici na loptu. za razliku od samaritanke koja se zalila da joj je bilo hladno ja se pak bojim da cu se skuhati jer tamo toliko griju da se svi secu u ljetnjim uniformama

    u sobi di radjam je toliko mjesta za plesanje da opce nije frka, muziku si mora donijeti na cd-u, oni imaju cd-playere

    i vidila sam uzivo onu ljuljacku na onom metalnom okviru, sad vise stvarno nisam pametna sto hocu.... uglavnom, spremamo se za vodu, alternativno za polozaj na sve 4, to mi preporuca instruktorica sa joge. a sestra u bolnici mi je pak jos dodala alternativu na toj ljuljacki

    napomena, ovdje su prestali obavljati izgon u vodi, znaci radjam na suhom

    ono sto je jako bitno, imajte samopouzdanja, vjerujte u sebe, u svoju trudnocu, kaj ce vam neka sestra pokvariti raspolozenje?

  17. #67
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Stray, :D :D :D !

    Nisam samo skužila zašto ne možeš u kadu ako je puknuo vodenjak?

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    e ne znam, ali nema poroda u vodi ako je puko vodenjak. citala sam ali sam zaboravila tocno koj je razlog za ne-ulazak u vodu kad pukne vodenjak. sigurno neces radjati u vodi ako pukne vodenjak

    mogu se bacit na citanje, (imam knjige) ali sam tanka s vremenom i ne garantiram dan kad ti budem odgovorila

  19. #69
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ok, malo ću i ja proučit...

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    e ne znam, ali nema poroda u vodi ako je puko vodenjak. citala sam ali sam zaboravila tocno koj je razlog za ne-ulazak u vodu kad pukne vodenjak. sigurno neces radjati u vodi ako pukne vodenjak
    Nama na tečaju uopće to nisu spomenuli!!!

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Moram priznati ni da ja takvu informaciju nikad nisam cula a isto sam iz Nizozemske

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Ankika, znaš li ti što o tome?

  23. #73
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Zna li itko nešto više o tome???

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    natasa, jesi opce isla na tecaj? i jesi isla u bolnicu koja ima kadu? meni su i na jogi rekli za indikacije kad nemozes u vodu (tecaj za trudnice, samo baziran na jogi)

    meni su to rekli u bolnici di cu radjati a predhodno sam istu stvar procitala iz nekoliko izvora (jedna od knjiga je "choosing waterbirth" od lakshmi bertram, kupljena je u zagrebu u algoritmu)

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    zapravo, zasto ovo pisem.... ja sam sebi od prvog dana zabila u glavu porod u vodi, i sva sam u tome, ali.... nekad se moze dogoditi da do poroda u vodi nedodje, i spomenula sam neke indikacije

    nemojte se zbog tih podataka preplasiti, ali imajte otvorenu alternativnu kombinaciju ako voda ne moze. najgore je sto se moze dogoditi da se uplasite poroda zbog toga sto recimo nemozete u vodu, ili vam se vise ne da sjediti u vodi.

    meni je alternativa porod na sve 4 kako nas vjezbaju na jogi. ili sjedeci polozaj, a jos nisam sigurna da li cu se odluciti za onu ljuljacku za radjanje ili za stolicu za radjanje.

    dakle, voda mi je cilj, ali spremna sam na sve. voda je djetetu prirodno okruzenje, manji je stres ako na svijet dodje u vodu, ali.... ako ne mozemo, odradit cemo to na najbolji moguci nacin

    kad krenete traziti indikacije zbog kojih ne mozete u vodu, molim vas da metnete linkove na forum, jer je cinjenica da su zene koje su rodile u vodi toliko odusevljene i pisu o svojem iskustvu, velicaju porod u vodi, necete naci previse podataka kada i kako ne mozete u vodu.

    a da, podatke sa curenjem plodne vode i polozajem na zadak kao indikacija da e nemre u vodu nasla sam jos u knjizi "veilig bevallen" (siguran porod) od beatrijs smulders & mariël croon. pretpostavljam da je natasa to procitala jer je to u nizozemskoj biblija za porod

  26. #76
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    [quote="stray_cat"] najgore je sto se moze dogoditi da se uplasite poroda zbog toga sto recimo nemozete u vodu, ili vam se vise ne da sjediti u vodi.

    meni je alternativa porod na sve 4 kako nas vjezbaju na jogi. ili sjedeci polozaj, a jos nisam sigurna da li cu se odluciti za onu ljuljacku za radjanje ili za stolicu za radjanje.

    /quote]
    Stray, mene nije strah poroda, nego ako ne budem u vodi da neću moć birat između sve 4, čučanja itd., nego da će koprcanje na leđima bit jedina alternativa koju mi nude (protiv čega ću se jaaako borit!) Meni je kod 1. poroda vodenjak puknuo par sati prije trudova i izgona, pa ako mi se to dogodi opet i ne puste me u kadu, ne bih htjela da moram leć na krevet.
    (Winnie, znaš li ti možda jel' su u Rijeci otvoreni prema alternativnim položajima ako rađaš "na suhom"?)
    Tak ti je to uglavnom u HR... (Bdwy, za tu ljulčjačku nikad nisam ni čula.)
    Zato me to zanima, a vjerujem i druge cure.
    Ako nađem neke informacije , stavit ću linkove. :wink:

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    natasa, jesi opce isla na tecaj? i jesi isla u bolnicu koja ima kadu? meni su i na jogi rekli za indikacije kad nemozes u vodu (tecaj za trudnice, samo baziran na jogi)

    meni su to rekli u bolnici di cu radjati a predhodno sam istu stvar procitala iz nekoliko izvora (jedna od knjiga je "choosing waterbirth" od lakshmi bertram, kupljena je u zagrebu u algoritmu)
    Kako mislis?Pa normalno da sam isla na tecaj jer se nisam rodila kao sveznalica Ovu knjigu koju navodis o porodu u vodi nisam procitala.Zato ti i kazem da nisam cula za tu informaciju pa me zanimalo zasto se ne smije u kadu ako ti je vodenjak puko.Koliko prica do sada smo procitali o porodu u vodi i sve su zene do kraja u vodi sto znaci da ako su i rodile u vodi onda im je vodenjak i pukao.Cuj meni je oba puta vodenjak probijen jer nije pucao sam od sebe pa mozda zato nisam cula o tome.

    Inace i ja sam bila u obilasku bolnice a ovaj zadnji put tj sa Noah tri puta godisnje se cijela bolnica pretvori u sve o porodima.trudnoci,dojenju tako da cijeli dan imas predavanja o svemu sto te zanima vezano za te teme i mozes obici radjaone i radjaonu sa kadom i tu niko nije spomenuo tako nesto.
    Mene zanima razlog zasto se ne smije u vodu ako je vodenjak pukao jer sam u Torontu prisustvovala porodu moje najbolje frendice i ona je isla u kadu.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    nije me bilo jedno vrijeme ... malena mi je dobila grceve

    ako ti pukne vodenjak prije - nista od vode ..., pucanjem vodenjaka povecava se vjerojatnost infekcije, a voda tu je onda jos jedan dodatni rizicni faktor moguce infekcije.

    Pauzu od 2 dana rade zato jer nakon pranja i dezinfekcije kade uzimaju bris kade, te taj nalaz tj.. uzgoj bakterija (slicno kako i kad ti rade urinokulturu) ne moze biti gotov prije.

    Ja bas ne bih rekla da je ta pauza od dva dana losa stvar ... vec naprotiv je dodatno osiguranje da neces zaraditi kakvu infekciju ... jer iako moras imati sve nalaze papire da nemas nikakvu infekciju (u Petrovoj osim klamidije traze sve cervikalne briseve i urinokulturu) ti nalazi su najmanje tjedan dana stari, .. a u tih tjedan dana mozes zaradit nesto niti neznajuci - sto kasnije moze pokupiti netko tko ide iza tebe na kupanac - jer svaka dezinfekcija nije uvijek 100% ucinkovita. Tako da ta dodatna provjera uzimanjem brisa nije za baciti

    a tako i onako tih poroda u vodi nema previse tako da su snase da kada nece biti slobodna vrlo male, te mislim da te to ne treba brinuti. Zapisujes se za termin...no njima to sluzi samo da okvirno znaju koliko trudnica ima zainteresirano - naravno da se ne ocekuje da ces rodit bas taj dan.

    Sa oprecnim stavovima osoblja tamo prema takvom porodu sam se i ja susrela, te je i mene na pocetku to zbunjivalo. No, oni izgleda nemaju zajednickih uputa kako istupati u javnosti - pa svako govori svoje osobno misljenje ... u koje ja ne bih sada ulazila - no mislim da ti najvaznije mora biti da si ti na cisto sto ti zelis i da si u to sama sigurna - a oni moraju biti tamo da ti to omoguce.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa kaj nisu cure pisale o planu poroda? mozda ja fantaziram, ali ako dodjete samouvjerene, sa planom poroda i jednostavno im velis "ja to hocu uradit ovako" ma tesko da ce te neko zafrkavati ako lupis sakom po stolu. meni se ne dopada lopta koju imaju u mojoj bolnici pa nosim svoju loptu i svoj madrac za jogu da se mogu valjati po podu. kad vec nemogu rodit doma, onda cu si dopeljati svoje bitne stvari

    sestra mi je rekla dok smo pricali o porodu u vodi da se vidi da sam se dosta informirala, i oni tvrde da je maje posla sa zenama koje se pripreme za porod tako sto se pokusavaju sto vise informirati.

    nama stalno tupe da je jako bitno da imamo samopouzdanja, u trudnocu, u sebe, u porod i sebe na porodu

    svaki trud je trud manje, i ako vas obuzme strah i panika bol se povecava.

    ono sto su nam jako naglasili, ako smo umorne i zelimo leci da se ne ispruzimo na krevetu ko klada, nego da to bude neki polusjedeci polozaj, noge se privuku trbuhu. mozete se osloniti na partnera, na jastuke, ali nemojte leci na ledja ko klada.

    ma i kao vas polegnu, zabij te si u glavu da je svaki trud korak blize, vizualizirajte si maternicu, kontrakcije, otvaranje cervixa i bebu koja putuje van i uopce joj nije ugodno i zabavno, pa joj pomozite. vele da bi ta vizualizacija trebala takodjer pomoci kod otvaranja, i pokusajte trud doziviti ko pomoc da beba izadje van. kao sve je u tome kako si poslozite u glavi.

    skoncentrirajte se na disanje, vjezbajte doma sa partnerom da on vodi disanje uz stopericu (3v i 5v). mislim na ono kad se plitko dise za vrijemetruda, udah na nos pa u tri ili 5 puta uz pufff pufff pufff ispustate zrak, s tim da je zadnji pufff najduze ispustanje zraka

    vele da ako sve ovo, od vizualizacije, do disanja imas na pameti da ce trud proci lakse, jer se ne stignes toliko koncentrirati na bol.

    e fakat cu nekako probati ukratko napisati ove upute iz mojih knjizurina

  30. #80

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Evo ja danas zvala frendicu koja je radjala doma tu u Rotterdamu prije tri mjeseca i ona je sa puknutim vodenjakom isla u kadu ali babica joj je napomenula da mora biti cista kada.Kako je u bolnicama nemam pojma ali mi ima logike ovo sto Ankika kaze oko infekcija

  31. #81
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Meni to s vodenjakom ima i nema logike. Mislim, vodenjak pukne prije ili kasnije, a moguc je izgon u vodi. Sto to zapravo znaci, da nakon pucanja vodenjaka moras izaci iz vode, da ispuste vodu, ponovno dezinficiraju kadu i zatim te puste unutra?! Sumnjam. :?

  32. #82
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ne znam što bih mislila u vezi takvih mjera predostrožnosti :? , trebalo bi provjeriti kakva su drugdje iskustva i koliko je stvarna mogućnost infekcije nakon svih tih pretraga i dezinfekcije.
    S obzirom da se nikad ne može sve predvidjeti, moraću uzet i tu mogućnost u obzir, šmrc .
    Ipak sam se malo utješila danas vidjevši u novom broju DMM da u Rijeci možeš, ako ništa drugo, koristiti i onaj šareni stolac za rađanje (sliči na ginekološki, ali možeš sjedit). Samo da nije ležanje , to mi se čini najpasivnija opcija za porod.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Winnie, znaš li ti možda jel' su u Rijeci otvoreni prema alternativnim položajima ako rađaš "na suhom"?
    U Rijeci imaju i onu stolicu, što je meni alternativa! Pa vidjet ćemo za koji dan kako ću roditi, s obzirom da mi je termin 12/12!

    Ako vam ne budem mogla ja o svemu tome pisati, ne brinite se, jer se moj suprug jako za sve ovo zainteresirao, pa ćete imati informacije od njega!

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Nije mi vrag dao mira, pa sam upravo nazvala Riječko rodilište i priupitala ih za "famozno" pucanje vodenjaka i dobila sljedeći odgovor kako je sve to priča rekla kazala, te da je pucanje vodenjaka jedan od znakova početka poroda. Vodenjak može i ne mora puknuti prije nego se uđe u kadu, važno je da su trudovi dobro uhodani i da je rodilja otvorena min. 5 cm.
    Što se tiče infekcije uzrokovane pucanjem plodne vode i miješanjem iste sa vodom u kojoj se rađa, najprije se sestra nasmijala, a potom mi dala logično objašnjenje da je to nemoguće jer u toj plodnoj vodi beba živi 9 mjeseci!

    Eto, pa vi sada dalje vidite!

  35. #85
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Winnie, opet si mi razvedrila dan :D . Ma nije da sam loše volje, ali stalno neke "sabotaže" i mistifikacije oko vode...
    Meni je sestra takodjer rodila u bazenu, a u vodu je ušla nakon što je pukao vodenjak :D . Nitko iz toga nije radio problem.

    Jedva čekam tvoju priču s poroda, već je tako blizu?
    Pozdrav i pohvale TM što je tako dobra podrška, zaposli ga da nas izvještava dok budeš u rodilištu 8) :wink: .
    I sretno ti bilo! :D

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Pozdrav i pohvale TM što je tako dobra podrška, zaposli ga da nas izvještava dok budeš u rodilištu 8) :wink: .
    I sretno ti bilo! :D
    Vjeruj mi, on će to i samoinicijativno napraviti!!!
    Prije sam uvijek ja bila ta koja je inicirala odlazak na RODE, ali evo kako se bliži dan D, prva stvar koju napravi kada se priključi na internet, osim sto pregleda mail, ode na Rode!

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    Citiraj Winnie The Pooh prvotno napisa
    Što se tiče infekcije uzrokovane pucanjem plodne vode i miješanjem iste sa vodom u kojoj se rađa, najprije se sestra nasmijala, a potom mi dala logično objašnjenje da je to nemoguće jer u toj plodnoj vodi beba živi 9 mjeseci!
    winnie, naravno da se beba nemoze inficirati od plodne vode... vodenjak je opna koja izmedu ostalog stiti bebu od vanjskih bakterija koje se nalaze u rodnici i u urinarnom traktu (dodatna zastita je i cervikalni cep) .. tako da je plodna voda sve dok je vodenjak citav sigurno bakterija free :D i tu beba moze biti bez problema 9 mjeseci
    no kad vodenjak pukne fetus je direktno izlozen bakterijama ... gdje je voda jos dodatni rizicni faktor ... a pogotovo ako si u vodi 2 i vise sata sata.

    Nitko ne kaze da ce beba sigurno pokupiti neku infekciju - vec samo da je rizik visi, a oni vjerojatno si oni to ne zele priustiti ... pogotovo jer su tek krenuli s tim nacinom poroda i oko svega su vrlo oprezni - mozda i previse za neciji ukus :wink: ... otud i ono uzimanje brisa kade i sl.

    Inace, kad vodenjak pukne u pravilu se porod mora odviti u roku nekih 24 sata ... bilo kako - jer svakim satom je rizik od infekcije veci - zato i moras odma put pod noge pa u rodiliste cim ti pukne vodenjak.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    ma ja sam napisala samo ono što mi je rekla sestra iz rodilišta koja je na porodu u vodi. To nije bilo moje mišljenje, a s obzirom da oni već skoro godinu dana rade porode u vodi i strašno ga propagiraju (na tečaju), ja im nekako vjerujem!

  39. #89
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Mislim da ipak pretjeruju, jer se beba može na taj način zaraziti i običnim porodom "na suhom", a i sama si rekla da je voda protočna, dakle to nije ista voda u kojoj sjediš već 2 sata. Kako to da onda nakon sterilizacije porođajnog stola i instrumenata ne šalju i to na pretrage? I zašto to onda nije praksa u svim rodilištima s kadom (i izvan HR) nego samo u Petrovoj?
    Mislim da je ipak u pitanju zaziranje od nečeg što oni smatraju novotarijama, a vani se obavlja već više od 20 godina.

  40. #90
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ovaj gornji post je bio odgovor Ankiki, a ne Winnie .

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Mislim da je ipak u pitanju zaziranje od nečeg što oni smatraju novotarijama, a vani se obavlja već više od 20 godina.
    Slažem se s tobom!

  42. #92
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Mislim da ipak pretjeruju ... Kako to da onda nakon sterilizacije porođajnog stola i instrumenata ne šalju i to na pretrage? I zašto to onda nije praksa u svim rodilištima s kadom (i izvan HR) nego samo u Petrovoj?
    Uzela si mi rijec iz usta. :wink:

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ja cu pitati kad opet odem na pregled (29.12) zasto je indikacija da se ne smije u vodu ako ode vodenjak. sestra mi je rekla da se onda ne moze, a sad cuinsistirati na detaljnom objasnjenju. ionako planiram dofurati plan poroda na pregovore pa cu i ovo obaviti usput

    do petka imam trcanje za poklone, ali ovaj vikend cu opet iscitavati svoje knjigice o porodu pa cu prepisati sto pise

    ovdje ne propagiraju porod u vodi, svi propagiraju da radjas doma ako nema medicinskih indikacija da ides u bolnicu. ja na zalost idem u bolnicu

    zapravo, kad razmislim o tecajevima koje nude, tu je joga, tuje tradicionalni tecaj i tu je ples kao ono sto se najvise trazi. nemam pojma koj je kriterij ali od svega sto sam citalameni se osobno voda cini najbolji izbor

    inace idem sad i na gimnastiku za trudnice na bazen. u trenu kad udjete u vodu nestane sva tezina, bolovi u ledjima, i natecena stopala su ponovo ugodna. mozete se istegunti, razgibati kao da niste trudni (ok trbuh smeta ali prekrasno)

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Mislim da ipak pretjeruju, jer se beba može na taj način zaraziti i običnim porodom "na suhom", a i sama si rekla da je voda protočna, dakle to nije ista voda u kojoj sjediš već 2 sata.
    moram samo ispraviti netocan navod ja nisam rekla da je voda protocna - mislim da je to netko rekao za kadu u Rijeci ... vec dapace koliko se meni cini mislim da ova kada u Pertovoj nije kada s protocnom vodom ... odnosno dok sam bila u kadi nisam osjetila neko strujanje - no mozda se varam - bi bilo najbolje da ih nazoves i pitas.

    A sto se tice sterilizacije instrumenata ... vjerujem da se ono odvija na drugi nacin nego sterilizacija kade. Naime za sterilizaciju instrumenata obicno se koriste neki oblici sterilizacije na principu vrlo visoke temp. (za to bi trebali postojati posebni uredaji....) - dok ne znam kako bi to izveli s kadom - nju vjerojatno samo operu s nekom kem. tekucinom ili sl. Mozda bi bilo najbolje i da ih to pitas na koji nacin rade sterilizaciju?

    Ne znam, iskreno meni nije smetalo to sto oni rade te dodatne provjere... vec naprotiv to mi je bilo dodatno osiguranje da se osjecam opustenije i sigurnije.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj Winnie The Pooh prvotno napisa

    Voda u kadi je protočna, znači da stalno prolazi nova voda, a cijevi kroz koje prolazi voda su jednokratne! Rekli su nam i da im je potrebno 30-45 min da se kada očisti, dezinficira i da se promijene te cijevi, tako da je toliko potrebno i da prođe između dva poroda.
    Dakle, to je što se tiče Rijeke, ali pretpostavljam da je u svakoj kadi za porode tako. Ili se mozda varam!!!

  46. #96
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Nije, u Osijeku se kada tj. voda sterilizira UV svjetlom - drukčija je vrsta kade.

  47. #97
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Vedrana, znaš li koja je u Osijeku praksa: koliko im treba vremena za sterilizaciju između 2 poroda i šalju li i oni uzorak iz kade na analizu?

  48. #98
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ne znam, mogu pitati, ali ne tako skoro .

  49. #99
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Već sam postala na topic Rodilišta- Vinogradska, ali mislim da je dobro obavijestiti vas i ovdje da su u Vinogradskoj kupili kadu za porod u vodi :D i uskoro šalju tim svojih liječnika na edukaciju u Rijeku!! :D
    Danas bila na pregledu i doznala! :D

  50. #100
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Predlažem administratoru da ovaj topic preseli (rano sam se sjetila )s teme Kružoci trudnica - treće tromjesečje na temu Porod, sad sam skužila da mi je trebalo vremena da ga pronađem. :wink:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •