Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: DRIP

  1. #1
    pipi

    Početno DRIP

    Nadam se da je tema svrstana u dobar forum a ako nije molim Admina da je prebaci gdej joj je mjesto.

    Nešto me jako zanima:

    Vi mame koje ste bile na dripu kada ste prikopčane?
    Dali odmah kada je pukla plodna voda, ili nekoliko sati kasnije,
    ili zato što se niste otvarale ili zašto?

    Meni je pukla voda u 9 ujutro i odmah su me prikopčali a bila sam skroz zatvorena i nekako se do 14 sati otvorila a drip me drmao ko ludu,pogotovo zadnjih 2-3 sata

    Moja šogorica koja je rodila u Njemačkoj i jedan rođakinja koja je rodila u Splitu nisu dobila drip odmah nakon što im je pukla plodna voda iz istog razloga jer su bile zatvorene nego nakon nekih 7-8 sati kad su se počela prirodno otvarati.

    Znam da beba živi u plodnoj vodi ali očito je da može kraći period i bez nje.

    Isto tako me zanima da li se u planu poroda (da ga sad ne traži,jer trenutno nemam puno vremena)između ostalog može napisati da se ne želi roditi uz pomoć dripa?

    Hvala,bok svima

  2. #2
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Pipi,

    mene uopce nisu prikopcali na drip, iako sam na stol dosla otvorena samo 2 prsta, ali sa trudovima na 5 min. Na stolu sam bila od 23:30h do 2h, kada sam rodila. Par minuta prije nego sto sam rodila jedna od babica me je htjela prikopcati na drip jer joj se cinilo da mi trudovi izgona nisu dovoljno cesti, ali joj je dr. rekao da ne treba (- 2 min. iza toga sam se porodila, a razlog zasto beba nije odmah izasla van kad je ta babica rekla da ce izaci je bio taj sto joj je pupkovina bila omotana oko noge i "vukla" je natrag).
    BTW, to je bilo u pulskom rodilistu.

    Sto se tice plana poroda - kako ja to shvacam, to je tvoj plan poroda, i u njega mozes staviti sve sto mislis da je potrebno staviti (da li ces se zaista moci izboriti za to je mozda u nekim situacijama druga stvar).

    Kad si vec spomenula koliko dugo dijete moze biti bez plodne vode - mislim da sam negdje citala da u SAD-u dopustaju trudnicama kojima je pukla plodna voda da tek za 18 sati nakon puknuca dodju u rodiliste...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    Meni je dan prije napukao vodenjak.
    Na dan poroda sam došla u bolnicu u 8. Trudovi su počeli, ali ja ih nisam osjećala. Stavili su me na drip oko 14 i tako do 22 kada sam se porodila. Počelo me "drmati" negdje nakon pola sata, a za neizdržat je bilo od 16 pa do kraja. Dakle oko 6 sati drmanja . I nisam se ni tada bila skroz otvorila, nego su me malčice više zarezali (bebi je počelo sporije kucati srce i morali su dovršiti porod)

    Tako da si ti još dobro prošla

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Meni je vodenjak puko u 1 u noći, poslije 2 sam došla u bolnicu. Bila sam otvorena 7-8 prstiju (tako je izbrojio doktor). ostavili su me do otprilike 3,30 u predrađaoni da se šećem i onda odveli u rađaonu.

    Na drip su me prikopčali nakon 2 neuspješna "tiskanja"
    sjećam se ko danas, pitala sam doktora koliko je sati i rekao je 4,00. Rodila sam u 5,10.

    bilo je užasno
    a do tada sve super, sve super do tog nesretnog dripa

  5. #5
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Meni je puknuo vodenjak i bojala sam se da ću odmah dobiti drip. Bila sam otvorena 4 prsta pri dolasku i rekla sam babici da bih ja šetala. Uvažili su moju želju i drip mi dali tek na samom kraju, možda 45 min prije izgona.
    Doživjela sam ga u tom trenutku kao pomoć, a ne kao prisilu. Znači da su dobro procijenili trenutak.
    Triput hura za zadarsku rađaonicu!!!

  6. #6
    pipi

    Početno

    Hvala cure,

    vidim da to ovisi od situacije a i sigurno od babica i dr.koji prisustvuju porodu.

    Elly i ja sam rodila u pulskom rodilištu.

    Ja sam bila zatvorena,sa slabim trudovima a u toj noći je rodilo 12 žena koje su došle poslije mene i otišle prije a ja i MM smo ih ispratili sa ovakvim izrazom na licu.

    Da ne spominjem koliko su me puta pregledavali (barem 6) i uvalili mi ruku do lakta da se brže otvorim.

    A kako su mi čupali posteljicu(brrrrrr)pa nisu sve iščupali to je priča za sebe.

    Hvala bogu (i bože sačuvaj kako je to izgledalo)da je moje tijelo to samo izbacilo kod kuće.

    Ali sve je to iza mene i nadam se da će drugi put bili lakše

  7. #7
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Pipi, ja sam dobila nekakav gel za otvaranje, a tek kasnije drip. Ne sjećam se koliko kasnije.

  8. #8
    putnica

    Početno

    Oh drip,koja noćna mora kad se sjetim. Meni je pukao vodenjak u 23h, došla sam u bolnicu nakon sat vremena, bila sam otvorena 3 prsta. Odmah sam dobila drip, trajalo je do 0910 kad sam rodila. Trudove sam imala čitavo vrijeme istom jačinom i bez intervala. Rodila sam u Merkuru.
    Žene koje su bile samnom u sobi isto su dobile drip, sve od reda, a njima nije pukao vodenjak. To je izgleda uobičajeno u Merkuru u Zagrebu.
    Pozdrav

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG-Dubrava
    Postovi
    243

    Početno

    Ja sam došla u rađaonu u 10 ujutro i prvo su mi stavili nekakav gel jer mi cerviks uopće nije bio smekšan i bila sam otvorena 1 prst a već sam bila u 43. tjednu trudnoće.
    Prokinuli mi vodenjak i iscurilo 50 ml (!!!!!!!!!!!!!) plodne vode :shock: . Ne mogu vjerovati da je bilo samo tako malo, ali očito da je. Zadnjih tjedan dana se Sara nenormalno ritala i to je bilo baš bolno. Kad sam im to govorila, svi su rekli da je to OK.
    Nakon toga, oko pola jedan su mi dali drip i tako do pola pet, a uspjela sam se otvoriti još 2 prsta.
    Par puta je nastajala panika, svi bi se sjatili i buljili u CTG a ja otkucaje nisam čula. Trudove nekakve baš i nisam imala ni sa dripom ni bez njega, onako, bolilo je ali ne tako jako.
    Oko pet je došao doktor i rekao da idem na carski!
    I moram reći da sam baš odahnula, jer tko zna kako bi to završilo da je porod i dalje išao prirodno!

  10. #10
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Nedavno sam pronašla podatak da se od puknuća vodenjaka može pričekati 8 do 12 sati da porod počne sam prije nego se počne s induciranjem. Nama su na tečaju rekli da moramo odmah u bolnicu ako pukne vodenjak. I onda su me tam polegli na leđa, stavili CT i čekali. Pa kaku bu počelo ako moram ležati.
    Mislim, da sam to znala prije ja bi se šetala cijelu noć po kući, pa išla tek ujutro, a ne ovako. Došla sam u pola noći, probudila doktoricu. Da ne govorim da sam bila mokra preko kaputa jer mi još nije prestajalo curiti iako sam se doma otuširala i stavila dvije pelene.

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Neki kažu da može proći i 24 sata od pucanja vodenjaka prije nego se posegne za dripom, jer se plodna voda stalno obnavlja.
    Meni su ga u Vinogradskoj dali vrlo brzo i mislim da to rade rutinski. A trudove smo (na njihovo čuđenje) onda čekali još 4 sata i skoro su me poslali na carski. Srećom je moja doktorica navijala da se još malo pričeka "da mi pruže šansu".
    Pa kad je krenulo, odmah su bili svake 2-3 minute, preintenzivni, pa su mi dali nešto protiv bolova...
    A da nije bilo dripa i da sam mogla biti u nekom prirodnijem a ne ležećem položaju, možda bi sve proteklo bez zabrinjavanja.
    Zato mislim da je krajnje vrijeme da se počnemo buniti protiv rutinskog dripa. Nek nas puste da šetamo, pa će trudovi doći ranije!
    8) Ali šta bi onda jadni doktori radili?

  12. #12
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Samo za ilustraciju, kod prijevremenih poroda se i nakon što vodenjak pukne čeka što se duže može ne bi li dijete što više sazrelo. Znači može se, ako nema infekcije i ako se dijete spustilo tako da pupčana vrpca ne može ispasti.

    Plodna voda se stalno obnavlja, a pred porod je normalno da je ima manje jer se dijete priprema za porod i usporavaju mu se fiziološke funkcije. Bar su mi tako rekli .

    mmama Juanita, doktori bi se onda mogli posvetiti rizičnim porodima 8).

  13. #13
    Katrin

    Početno

    Ja se tog dripa bojim ko vraga,pa sam se jučer dogovorila sa mojim gin. da ga izbjegnem ako je ikako moguće,a ako mi ga i dadu mora biti malo i strogo kontrolirano.Prošli je porod bio carski,a drip mi je dala sestra koja me brijala,klistirala i pregledala??????pa je rekla da je beba visoko i ne može je opipati,ali to je drugi porod pa će ići brzo i tako mi dade drip.a kad tamo moj momak sjedi u mojoj karlici zaglavljen,drip nas stišće i mene i njega,pa kad mu je srčani ritam opao brzo su nas poslali na carski.
    Zato sam ovaj put pametnija i ništa ne prepuštam slučaju,skupljam informacije sa svih strana i nedam da me tamo tretiraju kao neurotičnu babu.
    Imam krasnog doktora,potpuno mu vjerujem u svemu,ali kod nas je čudan običaj da te prađa doktor koji je trenutno na odjelu,a ne onaj koji ti je vodio trudnoću.

  14. #14

    Početno

    Ja sam bila u 42 tjednu, otvorena svega 2 cm pa su mi odlučili inducirati porod. Doktor mi je probušio vodenjak oko 7 nakon čega su mi dali drip. Oko 10 sam se počela gubiti od boli, u 12 više nisam mogla a rodila sam u 13. Hvala MM što je bio sa mnom i predivnoj babici koja me je hrabrila.

  15. #15
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    ja sam prenjela 5 dana pa su mi u Petrovoj na kontroli plodne vode "slucajno" probusili i vodnenjak, tako da sam odmah primljena u rađaonu. No, plodna voda je odlazila a ja se uopce nisam otvarala, i sljedeci dan kada su vidjeli da nema velike promjene odlucili su se naravno uz moju suglasnost na drip. Dobila sam ga ujutro, a poceo je djelovati popodne tako da sam rodila navecer u 20. sati.

  16. #16

    Početno

    Sve moje prijateljice i poznanice koje su dobile drip rodile su u 2-3 sata trudova. S obzirom da se nenormalno bojim boli i da me je najviše bilo strah dugog poroda ja sam sama predložila ginekologu drip odmah na dan termina. On je naravno pristao iako sam bila samo prst otvorena. Priključili su me u 8 ujutro i relativno brzo su mi počeli trudovi i to prilično snažni. Budući da se nisam previše otvarala, a pametnjakovići mi nisu iz nekog meni nepoznatog razloga htjeli staviti gel, pojačali su mi drip tako da sam imala trudove svake 2 minute i to stravično intezivne. Dali su mi nešto protiv boli tako da bih između trudova zaspala. Da mi je netko u 14 sati rekao da ću rađati još 6 sati ja mislim da bi isčupala drip i pošla preko vrata. Tek u 20,15 sam konačno rodila, znači 12 sati strašno jakih i konstantnih trudova. Rekla sam nikad više, mislim drip, iako se sjećam da dok sam je držala u rukama bila sam uvjerena da sigurno više nikad neću roditi i kako moja Mára neće imati brata ni sestru. Ali eto sve je to iza mene i već planiram drugo, ali drip , nema šanse.

  17. #17
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    sva tri puta sam dobila drip, ubrzo nakon prokidanja vodenjaka. sva tri puta sam totalno razlicito rodila.
    sad mi je uzasno krivo sto sam "obavila svoje" (jer nemam namjeru imati 4 djece) prije nego je nastala udruga Roda i prije nego se pocelo pricati o planu poroda, mogucnosti izbora...
    jer slijedeci put ne bih nikako drip.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Pipi,

    malo kasno sam se uključila, al evo mog iskustva s odbijanjem dripa. U bolnicu Sv. Duh sam došla kompletno otvorena s rijetkim trudovima i bez nagona za tiskanjem. Htjeli su mi dat drip da mi trudovi budučešći i da mogu tiskat, ali ja sam uredno odbila taj drip. Nisam imala nikakav plan poroda niti sam to igdje napismeno potvrdila osoblju. Jednostavno sam im rekla da ne želim drip i oni su to poštovali. Porodili su me onda tak da su malo pritisnuli trbuh i tako mi pomogli tiskat. I zbilja nije trebao nikakav drip.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno Pozdrav

    Evo i ja se pridružujem temi. Obzirom da sam prvorotkinja dali obavezno sve trudnice moraju dobiti drip ako su otvorene npr. cca 7 cm pri dolasku na porod ? Kada se ubaci taj drip u venu nakon koliko vremena počmu tkz. jaki trudovi i dali su to jaki bolovi u predjelu maternice i kralješnice ?
    Koliko dugo taj drip stoji u veni ako se slučajno ne otvaraš? Nakon koliko vremena se odlučuju na carski rez? Znam da je to induvidualno jer ovisi i o doktoru ali eto ako netko ima iskustva sa tim periodima :? voljela bi čuti tj. pročitati.

    Unaprijed hvala

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    Marinela,
    to sve ovisi o porodu tj koliko brzo ćeš se otvarati i moguće je čak da ti i trudovi oslabe a gotovo si otvorena (moj slučaj) pa ti moraju dati drip. Naime moja bebica je bila velika - 4030, imala sam super trudove, ali su mi dali neki koktel protiv bolova (bez da me je itko pitao) i onda su mi oslabili trudovi, a ja sam bila već gotovo otvorena. Isto nisam htjela drip, ali je babica rekla da je za bebu bolje jer nije dobro da bebe dugo bude u porođajnom kanalu. Postepeno sam osjećala kako se pojačavaju trudovi i vrlo brzo sam rodila. Sad mi je drago jer bi možda sve duže trajalo. Mislim da pred sam porod trudovi moraju biti jaki da "protjeraju" bebu kroz porođajni kanal a sad da li će to biti tvoji ili trudovi uz pomoć dripa mislim da nije bitno. Inače, još doma sam imala trudove jačine kao kad sam dobila drip. Zaista ništa strašno kad je to najljepši trenutak u životu! Uostalom, kad ugledaš bebe - sve zaboraviš taj tren! Drži se i uživaj jer ja sam u svome porodu zaista uživala, ma koliko to čudno zvučalo!

  21. #21
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Inja55 prvotno napisa
    Marinela,
    ... imala sam super trudove, ali su mi dali neki koktel protiv bolova (bez da me je itko pitao) i onda su mi oslabili trudovi, a ja sam bila već gotovo otvorena.
    A da nisu dali koktel, vjerojatno dripa nebi ni trebalo.

  22. #22
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Inja55 prvotno napisa
    Mislim da pred sam porod trudovi moraju biti jaki da "protjeraju" bebu kroz porođajni kanal a sad da li će to biti tvoji ili trudovi uz pomoć dripa mislim da nije bitno.
    Ipak je bitno. Puno je bolje da su trudovi prirodni nego izazvani ili pojačani dripom, jer se radi o umjetnoj verziji hormona oksitocina koji se inače u tijelu izlučuje poput malih impulsa. Do dan danas nije se još pronašao idealan način da se umjetni oksitocin jednakim takvim impulsima otpušta kao prirodni, pa trudovi pod dripom često izmaknu kontroli i budu jači i češći od prirodnih (moj slučaj), pa ti opet daju nešto protiv bolova... :? drugim riječima zatvoreni krug petljanja nepotrebnih intervencija.
    Drip bi trebao biti slamka spasa kad stvari zaista zapnu, a ne da se olako daje čim netko odredi da to treba ići brže :? .
    Ako nema opasnosti za bebu i mamu, ne vidim razloga za davanje umjetnog hormona.
    Sve me to neodoljivo podsjeća na priču o "umjetnom" i majčinom mlijeku ...

    Postoje i neke studije o povezanosti "epidemije" induciranja poroda s "epidemijom" autizma (izvor: M. Odent"Ljubav očima znanosti" i "Autism from a primal health research perspective").
    U jednoj japanskoj bolnici davali su čitav koktel lijekova da bi inducirali porode malo prije datuma termina i tamo je uočena znatno veća incidencija autizma nego drugdje.
    Ne tvrdim da je drip kriv za to ( tu se radilo o još nekim lijekovima, prokidanju vodenjaka, etc.), ali očito čitava praksa medikaliziranja poroda koji bi trebao biti prirodna stvar je dovela do novih problema.
    A kad su djeca u pitanju nebi trebalo riskirati. I to nije jedino istraživanje tog tipa, čovjek se stvarno zamisli kad dođe do takvih ne baš opće poznatih informacija.

    Nemojte zamjeriti na dužini posta, ali sam htjela malo pojasniti svoj stav. :wink:

  23. #23
    LedinaMama

    Početno

    Moj slucaj je jedan od onih "nepotrebno davanje dripa".

    Dva sata sam lezala u radjaoni, prikopcana na CTG i potpuno sama. Bolovi su mi vec postali neizdrzljivi, ali sam lijepo prodisavala. Prolazi jedna gdja (poslije sam saznala da je doktorica) i ja je zamolim da me netko pogleda, jer me previse boli. Zena pogledala i pocela zvati ostale da dodju i pomognu joj, glavica se lijepo vidjela.

    I kad su se svi skupili i babica mi pocela davati upute da tiskam, netko primijeti da nemam drip. Boc! u ruku i ajmo. U trenutku kad je ta tekucina dosla do moje ruke, ja sam vec rodila. Onda je netko rekao: "nema veze, i tako posteljica mora izaci, neka istece do kraja".

    Ja sam to tada pripisala normalnoj ljudskoj gresci: prvo su me pustili samu bez nadzora, pa su se svi pojavili odjednom u zadnji tren, nitko drugi nije radjao tako da ih je bilo previse bez ikakvog posla i oko mene je bilo jednostavno previse ljudi. Znate ono kad svatko zeli biti koristan pa napravi glupost.

    Ali poslije sam cula i druge slicne slucajeve i skuzila da se to jednostavno daje rutinski.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    48

    Početno

    Ledina mama, ah to splitsko rodiliste. ja sam dosla 9 cm otvorena u 7 sati, prikopcali mi drip u 7.15 (pitala je li bas drip neophodan, odgovor: Brze cete se otvoriti ) u 7.25 rodila i tih zadnjih 10 minuta mi je bilo gore nego svi trudovi tog dana.
    Totalno nepotrebno davanje dripa, pogotovo sto sam prvo dijete rodila bez dripa i nakon poroda mi je prvi kometnar bio: Mogla bi opet.

  25. #25
    Katrin

    Početno

    Evo i mog primjera "nepotrebnog dripa":u drugoj trudnoći sam sa lijepim trudovima točno po terminu došla i rodilište,sve ko slika...bilo je oko 10 navečer,dežura me sestra primi,pregleda trudničku,brijanje,klistir,brrrrrr,pa me i pregleda??,pa kaža beba je visoko,nemogu je opipati,ali to je druga trudnoća,neće biti problema,ići će to brzo,ajmo mi na drip,pa brzo doma,mene šarafe trudovi ,nemože bolje i ja samo klimam i ne kužim što ona nabraja......
    međutim.....vežu me na onaj vražji ctg,dolazi nekon nekog vremena i doktorica i ustanovi da moj dečko ulovio pozu na zadak,lagana panika,ali ona me uvjerava da će sve biti ok,drip i dalje šiba,a moj maleni neće van i gotovo,sad je već i prava panika jer kužim da tu nešto ne štima,srčani ritam mu je pao na 85 otkucaja i tad krećemo na hitni carski rez jer je bebač sjeo i moju karlicu i nemože van sve i da hoće....
    Onu masku za anesteziju sam dočekala kao zadnje spasenje!
    Zato sam tvrdo odlučila da se borim ovaj put protiv tog dripa iako me moj gin tješi da mi ga vjerovatno neće dati,možda malo i strogo kontrolirano,ali nedam i gotovo,jedino ako bude baš nužno ,a nadam se da neće....

  26. #26
    Katrin

    Početno

    Sorry,sorry,evo što se događa kad te nema dugo na forumu, i ne čitaš prijašnje postove pa se ponavljaš ko stara baba,vidim da sam o tome već pisala,sorry,ja sam jedna od onih starijih mama sa drugog topa pa sam valjda malo sklerozna

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    72

    Početno

    Cure iz Splita, šta mislite da li mi je bolje reć da ne želim drip i epiz. ukoliko stvarno nije potrebno ili ne reć?? Možda će tek onda biti "zločeti"
    I da li se obrijati doma ili to prepustit njima?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Za Piu: nece nitko biti zlocest preme tebi jer si pitala , a moje dvije prijateljice su prosle bez epiziotomoije u St jer su tisucu puta ponovile da je ne zele. Budemo li mi cesce postavljale pitanja i zahtijevale stvari koje su njima sitnice , a nama puno znace , rutina ce se promijeniti i u St ma kako nemoguce to sad izgledalo. ( Npr. koliko je buducih mama otislo bas u rodiliste i trazilo tatu na porodu? svi znamo da to tu ne ide pa nitko ni ne pita , ali kad bi se svaki dan pojavila jedna s tim pitanjem (ili zasto ne maknu staklo izmedju mama i beba) , pocelo bi se o tome barem pricat i razmisljat ).
    drugim rijecima : ne izborimo li se mi same za sebe ( a u konacnici za nase sestre , prijateljice i kceri ) - vrlo sporo ce promjene doci same.
    Zato , sve sto ti treba u rod. ti trazi , jer ako ne trazis sigurno neces ni dobit.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    sto se dripa tice - bojim ga se strasno , a s druge strane kako sam prenijela i nikako da se beba odluci - intenzivno razmisljam o indukciji .
    Na 1. porodu gdje sam imala snazne , ucestale , ali neucinkovite trudove dali su mi koktel analgetika i necega za otvaranje ( valjda je i to drip ). rezultat : totalna omamljenost ( niceg vise nisam bila svjesna i pocela sam pricat idiotarije, smijat se i vikat (dobila sam par pljuskica da se priberem , ali bi to kratko trajalo , a mene je nakon svega bilo uzasno sram ) i bol bez prestanka , a do tad sam bila OK iako je boljelo , disala sam i cekala bebaca.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    68

    Početno

    Prenijela sam 8 dana, bila 5 cm otvorena, bez trudova ikakvih, dali su mi drip, pa me ostavili i tek nakon 2,5 sata probusili vodenjak, onda su poceli jako bolni trudovi i za tri sata sam rodila.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    72

    Početno

    Nuna, ja isto razmišljam tako - ako ne tražiš nećeš ni dobiti.
    Ovo je moje prvo dijete i fakat ne znam šta me čeka! Čitam puno i pokušavam se na sve moguće naćine pripremit, ali me isto sve to jako zbunjuje!
    Muči me to npr. ja kažem da ne želim epiz. a onda se nekako raspuknem i bilo bi bolje da su mi je napravili ili sl. Isto tako i drip, kada i jeli uopće potrebno u nekim slučajevima ga davati ... razumiješ šta hoću da kažem?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Draga Pia ,
    meni je ovo drugo dijete i isto ne znam sto me ceka. Valjda bi isto bilo da radjam i 10. put!
    Sto se epiziot. tice , oni znaju kad stvarno treba rezat , a ako ih pitas da te postede - ne mozes nista izgubit. Ista je stvar i sa dripom , ali na to je vec teze utjecat , tj. izbjeci ces ga ako ti se posreci .No od dripa se oporavis odmah cim vidis bebicu , a epiz. te boli nesto duze.
    No sve to zaboravis .Bitno je da porod prodje bez komplikacija.
    Sretno !
    Irena

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Cure skuzajte , mislila sam ovo poslat Pii na PP , ali sam u out-u i poslala sam na topic.
    Sto se tice Naninog neugodnog iskustva , eto i meni se dogodilo isto : jos u cetvrtak su mi na amnioskopiji probusili vodenjak , jucer na kontroli pitam zasto "curim" (malo doduse):"Nije to nista."I danas sve vise i vise.Zvala gin.i on mi kaze kako mi je bolje ne ic u nedjelju noc u bolnicu , nego nek dodjem u pon u 8 (nemem trudove). Stavit ce me na drip...Aj ,bar smo prosli 29.2. :wink:

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ja sam u prvoj trudnoći došla u bonicu oko 23h, sa puknutim vodenjakom i otvorena 2 prsta i sa laganim trudovima. Nakon što su me obrijali, dali klizmu i ostalo, trudovi su se malo pojačali ali još uvijek su bili podnošljivi. Tada mi je sestra dala drip bez da me je pitala ili rekla što mi je dala (saznala sam kada sam poslije nekog vremena pitala). Poslije toga su ubrzo trudovi postali nepodnošljivi, bili su "sati očaja", a ne "minute očaja" kako sam negdje pričitala, i rodila sam bebicu oko 6 ujutro. Babica mi je vikala "tiskaj, ugušiti ćeš bebu", i nakon što mi je nalegla na trbuh beba je izletjela van. Izlazak bebe i rez epiziotomije u trenutku izlaska uopće nisam osjetila, jer je to bilo ništa u usporedbi sa trudovima od dripa. Beba je imala hematom na glavi i slomljenu ključnu kost (ja mislim od nelijeganja na trbuh). Pa zar se prvorotka koja je nosila konfekcijski br. 34-36 morala poroditi za 8 sati od puknuća vodenjaka? Zbog čega? Epiziotomiju su mi šivali sa lokalnom anestezijom, ali doktor nije pričekao niti 30sec. da ta anestezija počene djelovati nego je skoro do kraja bilo praktično "na živo". Nakon toga sam jedva dojila bebu u bolnici jer se nisam mogla pomaknuti u krevetu a kamoli naći neki zgodan položaj za dojenje, mjesec dana nisam mogla kako treba jesti jer se nisam mogla sjesti čak ni u polusjedeći položaj, muke sam imala sa stolicom jer sam se bojala sjesti i malo tiskati, teško sam se tuširala, boljela me i trnula noga. Do sada sam bila uvjerena da je tako moralao biti (drip) jer sam došla sa puknutim vodenjakom pa su me morali čim prije poroditi, i mislila sam si - nikad više trudna.
    Sada sam trudna po drugi put, beba je na zadak, a ja sam odlučila u Planu poroda:
    - izričito naglasiti da ne želim drip, epiziotomiju niti nalijeganje na trbuh
    Želim da se moj porod smatra normalnim sve do komplikacija, a ako bude trebalo eventualni pristanak na nešto od toga dati ću naknadno ili će ga dati MM. Obaviti ću tečaj za trudnice, kako bi MM mogao prisustvovati porodu, a ne da moramo ići od bolnice do bolnice sa puknutim vodenjakom i tražiti gdje to dopuštaju bez tečaja.
    Sada mi je jasno da ne trebam odmah trčati u bolnicu ako mi puke vodenjak, bar ne 5-6 sati, da drip nije obavezan kod puknuća vodenjaka, ali me još muči pitanje: Koliko vas je rodilo bebu na zadak bez epiziotomije i da li je netko rodio na boku (navodno je manji rizik od puknuća)? Da li je netko rodio bez epiziotomije ako je bila pupčana vrpca oko vrata?

  35. #35
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    valentina, meni su zbog zatka rekli da odmah dođem ako pukne vodenjak ili počnu trudovi. ostalo sam ti ispričala - očito je tvoje i moje iskustvo na dripu skroz različito. ne vjerujem da će te sa zatkom pustiti da čekaš trudove... ipak se to smatra rizičnim porodom i skroz te drže pod kontrolom
    epiziotomija oooogromna... sumnjam da ćeš se izvući bez nje. :/
    stvar je u tome da kod zatka doc ulazi u porođajni kanal nakon što tjelešce izađe, obuhvaća bebinu glavicu te je izvodi van - tzv. zahvat po brachtu.

  36. #36
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja sam dobila drip i bilo mi je super !!!
    prenijela sam 14 dana, bila potpuno zatvorena, prvorotka.
    drip su mi morali dati, da porod krene.
    trudovi su mi ODMAH počeli na svake dvije minute.
    ja sam mislila; ili su se zeznuli, kad su namještali dozu, ili nisu normalni !!
    mislila sam si- ja sam do kraja mrtva, ovo ne bum preživila

    ali, niš strašno; ni bolovi ni ništa.
    bilo mi je super, rodila sam za manje od 3,5 sata, a da se nisam ni oznojila kak spada.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    I ja sam prenijela oko 14 dana, potpuno zatvorena, isto prvorotka. Dosla sam ujutro na indukciju, brijanje, klistir, stavili gel, dali drip, probusili vodenjak. Trudovi odmah poceli sibati :shock: i tako drage moje sve do navecer dok nije postalo neizdrzivo. (u medjuvremenu dobila 2 puta epiduralnu - neznam kako bih prezvijela to sve bez nje).Zadnja dva sata sam mislia da cu umrijeti, sva sam se vec tresla i gubila. Tada se netko od njih pametnjakovica sjetio me pitati koliko je beba na zadnjem pregledu tezila. Tad su shvatili da je moj mali zapeo i da nem sanse da izadje prirodno van s ozirom na moju zdjelicu. Sina sam rodila u 21.30. na carski rez. (53 dug, 4640 kg).
    Sad se tek bojim sto me ponovo ceka.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Moja situacija - prvorotka, cetiri dana prije termina tocno u ponoc meni puca vodenjak i naravno u panici zovem doktoricu koju sam BTW vidjela u 18h kada sam imala redovni pregled, a zena je bila na dezurstvu. Dakle, dizem je iz kreveta tek sto je zaspala i ulovila prvi san, utvrdjujemo da je dosta vode otislo pa neka dodjem u bolnicu. U Petrovoj sam u 1h ujutro i obavljaju mi pregled, voda curi na sve strane, obavljaju klizmu i brijanje i konstatiraju da sam otvorena samo 2 prsta. Katastrofa!Doktorica mi je rekla neka se secem neko vrijeme, a da onda do trudova probam odspavati u box-u. Setala sam se valjda do 2,2:30, bolilo je onako pomalo i onda me stavljaju u krevet. Boli sve jace i to traje do 7:30ujutro kada smo utvrdili da sam otvorena 5 prstiju sto naravno nije dosta. Ja sam htjela reci da se zahvaljujem na paznji i da bih doma, jer ja iz toga ne bum ziva izasla! Nakon toga, doktorica predlaze epiduralnu i drip jer trpim dosta jake bolove i jedva da me moze pregledati, a da se ja sva ne zgrcim. Prvo sam morala primiti dvije litre infuzije kao pripremu organizma za epiduralnu te mi oko 8:30 dolazi stariji doktor i dvoje mladih koji ce izvesti zahvat za epiduralnu. To traje 30-tak minuta, ja u polozaju zgrbljene macke (jer samo tako ti mogu pogoditi kraljesak), trudovi nailaze, a ne smijem se pomaknuti ni milimetar. Kad sam konacno s tim gotova pocinje i djelovanje dripa - trudovi idu kao na traci, ali bez obzira na epiduralnu, brate mili opet boli. I tako boli sve do 11:15 kad je moja sreca izletila van kao metak iz treceg tiskanja, ali ipak mi je i doktorica malo pomogla stiskajuci trbuh. Epiziotomija da, na zalost. Nikako normalno se namjestiti ni za lezanje,a osobito ne za sjedenje, to mi je bilo gore od poroda. Da ne spominjem neprestanu glavobolju od 10 dana koju mogu zahvaliti epiduralnoj...


    Lea, 16.11.2004.

  39. #39
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Valentina prvotno napisa
    Da li je netko rodio bez epiziotomije ako je bila pupčana vrpca oko vrata?
    Ja (pulsko rodiliste).
    Nisam ni znala da je pupcana vrpa jednom oko vrata, a jednom oko noge, babica je to rijesila vrlo lako, i rodila sam relativno brzo - trudovi izgona poceli u 01:40h, beba se rodila u 02:00h.
    To ti sve ovisi o babici, njenoj volji da masira medjicu i da nije brza na skarama

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Valentina,u rodilište moraš nakon puknuća vodenjaka,a ne čekati 5-6 h.Mislim da će ti raditi epi s obzirom da je zadak.U kojem si tjednu?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Valentina,u rodilište moraš nakon puknuća vodenjaka,a ne čekati 5-6 h
    dolega, zar ne bi bilo bolje za nas sve (zene) da imamo stav da nista ne trebamo nuzno napraviti sto nam kazu, nego da mozemo uvaziti necije misljenje da je nesto pozeljno ili mozda cak i potrebno, ali da na kraju mi donosimo odluku sto uciniti?
    Mislim da je to vazno ako se zeli napraviti ikakav pomak na bolje u tretmanu trudnica i rodilja. To znaci i preuzimanje odgovornosti, ali i bolju informiranost.
    Na primjer, u Engleskoj se na savjetuje odmah otici u bolnicu kada pukne vodenjak; ono sto je vazno je promatrati koje je boje plodna voda i pratiti svakih sat vremena temperaturu rodilje . Ako je to ok, nema potrebe za odlaskom u bolnicu dok se ne uspostave redoviti trudovi. Ideja vodilja takve prakse je da je za zenu bolje "trudovati" u miru doma svoga, nego u bolnici, pogotovo ako cete tamo prikopcati prvo na drip pa onda na ctg (jer to ide jedno s drugim).
    Zato se meni cini mudrim ono sto Valentina rece, da nece hitati odmah u bolnicu kada pukne vodenjak.
    Druga stvar je i to da vodenjak kada pukne, ne znaci nuzno da sva voda istece odjednom (sto povecava rizik od infekcije i slicno pa zato oni zele zene sto prije pod nadzor), vec to moze teci i teci (osobno iskustvo), a pravilini trudovi se mogu javiti i desetak sati nakon toga (moj slucaj)
    Cisto sumnjam da bi u bolnici cekali deset sati da se kod zene ista ozbiljno pocinje dogadjati....
    Ali ovaj ostanak kod kuce opet povlaci za sobom informiranost i preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke.
    Buduci da pristup internetu i osnovno znanje engleskog daje jako dobru informiranost (cak i iskustva iz prve ruke), cini mi se da samo trebamo odluciti uciniti ovo drugo i stvari ce se, nadajmo se, poceti mijenjati na bolje. Ovo sve vrijedi, naravno, samo za one zene koje imaju neki problem s interventnim porodom i zele ga izbjeci.

  42. #42
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    Meni je vodenjak pukao u 01.50 u noći, došla u bolnicu skroz zatvorena i bez trudova, prikopčali me na Prostyn, ništa se nije dešavalo do 13 h, tada započinju lagani trudovi, daju mi epiduralnu i drip, epiduralna pomaže jedno 2,5 sati (ništa ne boli, drijemam lagano) a onda..... :shock: , boli, boli.....
    Rađam u 18.40, ne znam kako bi to izgurala bez dripa.
    Epiziotomija naravno (osjetila itekako rez), šivanje jako bolno, epiduraln a odavno prestala djelovati...
    Da je kojim slučajem to trajalo do 20 sati išla bi na carski (šapnula mi sestra).

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Saradadevii,meni ni jednom nije puko vodenjak tak da ni ne znam kak je to.Ali su mi u bolnici rekli da ukoliko se to dogodi treba doći odma,jer postoji rizik da se pored glavice spusti pupkovina.Ja samo prenosim ono što sam čula. :?
    A što se tiče odlaska u rodilište,naravno da je bolje doći što kasnije i ja sam se toga pridržavala,al me to s pucanjem vodenjaka prepalo.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Cure ja cijeli koncept drip-profilaksa ne kontam!! Meni je vodenjak puk'o u 03:00 po ponoci, babicu sam nazvala sliedeci dan nakon dorucka! Porodila sam se nekih 18 sati nakon pucanja vodenjaka i niko nije spominjao nikakvu medikaciju!!

    Otvaranje od po 1 cm po satu se smatra normalnim nakon pocetka pravih bolova!! Sad' sta su pravi bolovi!! Ja pitala babicu, a ona tvrdi da cu znati, kad' ih budem mala. Nisam znala!

    Bez dripa ide prirodno, lagano, manje boli (mislim, nisam imala drip), ali duze traje!

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Cure ja cijeli koncept drip-profilaksa ne kontam!!
    odgovor se uglavnom krije u

    Bez dripa ide prirodno, lagano, manje boli (mislim, nisam imala drip), ali duze traje!
    Tko sljivi prirodu ako duze traje. U sustavu dirigiranog poroda to znaci da te trebaju duze nadzirati. Zamisli, molim te, da si otisla u bolnicu odmah po pucanju vodenjaka; to znaci da bi te trebali "pratiti" i gombati se s tobom 18 sati!
    Rutinska upotreba dripa (za ubrzavanje trudova) povlaci za sobom i stalno pracenje ctg-om; dakle, jos jedan aparatic se time stavlja u opticaj i time opravdava svoje postojanje. Stalno pracenje ctgom za nerizicnu trudnocu (pa onda bi to bio i nerizican porod) se nije pokazalo boljim ili sigurnijim u odnosu na povremeno pracenje tako da postoji preporuka da se to ne cini. Medjutim, ako se zena prikljuci na drip, porod automatski postaje rizican, jer se nikada ne zna kako ce njezino tijelo reagirati i to otvara vrata za cijeli niz intervencija.

    Ono sto mene najvise smeta kod te drip filozofije jest to da je zenino tijelo, u nacelu, (91 posto dripa u "najhumanijoj" hrvatskoj bolnici) nesposobno samo iznijeti dijete na svijet (dijagnoza za koju se koristi drip je vrlo slikovita: "inercija maternice").
    Za maternicu bi se moglo tvrditi da je najseksualniji dio zenskih spolnih organa (sve bitne stvari za opstanak vrste se tu zbivaju....), tako da kada se napravi paralela s najseksualnijim muskim spolnim organom, tada je jasno sto u tom kontekstu "inertna/nesposobna maternica" znaci!

  46. #46
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Za maternicu bi se moglo tvrditi da je najseksualniji dio zenskih spolnih organa (sve bitne stvari za opstanak vrste se tu zbivaju....), tako da kada se napravi paralela s najseksualnijim muskim spolnim organom, tada je jasno sto u tom kontekstu "inertna/nesposobna maternica" znaci!
    hmmmm 8)...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    A soto se podrazumijeva pod inercija maternice. Mislim poznato mi je da odredjene populacije zena (ukljucujuci i mene) imaju promjenjen anatomski polozaj materice. Ali to spada u toleranciju i nema nikakvog uticaja na tok poroda. Cak sam citala da je materica svih sisara po pravilu u stanju da sama izbaci dijete na svijet (moj slucaj - 6.5 minuta koncentrisanog ne-tiskanja).

  48. #48
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj lejla prvotno napisa
    Mislim poznato mi je da odredjene populacije zena (ukljucujuci i mene) imaju promjenjen anatomski polozaj materice. Ali to spada u toleranciju i nema nikakvog uticaja na tok poroda.
    Htjela bih samo ovo potpisati: kod mene je maternica malo okrenuta udesno. Plus imam miom u vrhu maternice; (ponavljam da) nisam imala drip i cijeli porod je bio apsolutno prirodan, i vrlo brz (oko ponoci na stol, otvorena oko 3 cm; trudovi izgona u 01:40h, E. se rodila u 02:00h).

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Meni se čini da je po nekakvoj anatomiji, embriogenezi i sl. muški ekvivalent maternice prostata. A na nju muški obično počnu misliti tek kad oni drugi organi postanu "inertni".

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno



    Meni moja poredba vise pase u filozofijskom smislu

    Maternicu proglase inertnom kada se snazni trudovi ne uspostavljaju kada oni misle da trebaju i kako trebaju (centimetar otvaranja po satu, a cujem da se i to bas ne postuje i da se poseze za dripom bez obzira na to, plus sve to ovisi o tome od kada se broji i sto se uzima kao polazna tocka...)

    Ako postoji anatomski razlog za to, mislim da je u statistickom nesrazmjeru s postotkom upotrebe dripa
    A socijalni i ostali uvijeti okoline koji "stvaraju" inertnu maternicu dobro su poznati: sve aktivnosti koje aktiviraju racionalni dio mozga (ispitivanje, provjeravanje, komenitiranje, potreba da se razgovara, odgovara itd....), mjerenja, jaka svjetlost, zvukovi, strah, nelagoda.
    Ovdje dolazi moja poredba: zamislite kako bi muskarci reagirali kada bi u ovakvim uvijetima trebali izbaciti sjeme (kao sto zenska maternica treba "izbaciti" dijete...)
    Netko je to nazvao "fetus ejaculation reflex" i mislim da je to dobro nazvao!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •