Mislim da sam shvatila zasto su se neke od vas odlucile za Rijeku, a ne za Petrovu. Bila sam danas prvi put na pregledu u Petrovoj i dvije sestre (jedna dok mi je mjerila tlak, druga dok mi je vracala papire) su mi uspjele izreci svoj stav o porodu u vodi, koji je sasvim negativan.

Prva me pitala zasto ne zelim roditi kao moja majka (pa sam joj rekla da bih ipak htjela da mi bude bolje nego njoj), i da je taj porod u vodi sad moderan, al' nek ne mislim da ce mi biti ugodno i da me nece boljeti, i nek ne ocekujem nemoguce, i da nista necu dobiti tim i blabla. Kao da umjesto poroda u vodi zahtijevam da ucine da mi narastu krila, a svi znaju da je to nemoguce.
Druga je bila malo ljubaznija, pitala me zar ne zelim roditi kao moja baka ( htjela sam odgovoriti da nemam nikakvih nostalgicnih ideja o medicinskim dostignucima i postupcima iz doba Austro-Ugarske, ali sam se ipak suzdrzala :> ), i takodjer rekla da porodom u vodi nista necu dobiti i nek se ne zanosim previse.
Ono sto je meni cudno je da se cini da su te sestre osobno iziritirane samom mogucnoscu da se zena porodi u vodi, valjda su zadnjih 50 godina brijali po jednome, i sad se to sve mora MIJENJATI, oni su prisiljeni na promjene i odustajanje od ustaljenje rutine gdje imaju potpunu kontrolu i sve je prilagodjeno tome da njima bude lakse, a zena je samo objekt nad kojim vrsis radnju. Mijenjati nesto, to je GROZNO!!!!!! Stvarno sam imala dojam da sam medju neprijateljima, kao da sam dosla u neku cudnu sektu gdje svi briju jednu brijicu, a ja se ne uklapam. Tek sam sad shvatila koliko mora da je Rodama bilo tesko i na koliko su otpora morale naici kod svake male sitnice za koju su se izborile, jer izgleda da to med. osoblje doslovno ne zeli nista mijenjati jos iducih 100 godina. Takodjer, tek mi je sad jasno koliko je ponasanje Maje (iz price: 'Bebica koja mijenja svijet!' ) bilo hrabro i neuobicajeno. Ja zadnjih godina uopce nisam imala nikakav kontakt niti sa doktorima niti sa bolnicama, isla sam kod privatnog ginekologa, i pojma nisam imala koliko je zapravo stanje lose (iako sam dosta citala o tome, ali osobno iskustvo je daleko dojmljivije), pogotovu ono u glavama tih ljudi (med. osoblja).

Mislim da cu sljedeci put probati objasniti doktoru kako bih ja to htjela roditi (totalno prirodno, u polozaju koji ja odaberem, bez lijekova, CTG sa zicama, i ostalog), cak i ako kada ne bude spremna, pa cu vidjeti sto ce biti. Razmisljam cak i o porodu doma kao alternativi . Rijeka mi se cini malo riskantnom u 12. mjesecu, posebno ako zapnemo u nekakvom snijegu, na putu tamo ili nazad.

Inace, treba im 2 dana da kadu spreme za iduci porod, pa je moguce da ne bude spremna, ili da bude zauzeta kad meni bude trebalo - navodno ima jos jedna zena prijavljena na isti datum, 21.12.. Ono sto me cudi je da su mi izracunali termin za 21.12. a 40 tjedana od zadnje menge je zapravo 19.12. , kako mi je moja doktorica rekla prije). No, to nije toliko ni bitno.

Sto mislite cure, kakve su sanse da ne prodjem kao krava na klanju ?