Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 136

Tema: Porod u vodi

  1. #1
    ross

    Početno Porod u vodi

    Znam da je o porodu u vodi podosta pisano. Mene zanimaju iskustva, dakle onih koji su to stvarno i prošli.
    Stoga, ako ima netko na forumu tko je to i prošao, molim javite se sa svojim iskustvima.

  2. #2
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ja sam rodila u vodi. Pitaj što te konkretno zanima?

  3. #3
    ross

    Početno

    Interesira me pomalo sve.Je li istina da porod kraće traje i da je mnogo lakše? Mislim da je vlastito iskustvo, vlastito iskustvo, a članci po raznim časopisima i knjigama priča za sebe.
    Konkretno, kako si ti doživjela sam porod? Jesu li tvoja iskustva pozitivna? Bi li sljedeći put ponovno u vodu? Je li sam izgon bio u vodi? Kakva je temperatura voda, ugodna ili? Je li na tebe voda uistinu
    djelovala relaksirajuće? itd.,itd. napiši sve što ti padne na pamet.
    Znam da je svaki porod individualan, ali možda bi mogla malo pomoći vlastitim iskustvom.
    Hvala!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno Re: porod u vodi

    Citiraj ross prvotno napisa
    Znam da je o porodu u vodi podosta pisano. Mene zanimaju iskustva, dakle onih koji su to stvarno i prošli.
    Stoga, ako ima netko na forumu tko je to i prošao, molim javite se sa svojim iskustvima.
    Ross, mene isto zanima sve o porodu u vodi jer sam ga planirala (u Petrovoj). Jedna babica mi je rekla da porod traje duze, jer si u vodi, opustena, i cijela stvar je usporena (???), pa je navela primjer neke zene koja je izasla van iz kade, jer joj se vise nije dalo jos sate provoditi unutra.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ja se spremam za porod u vodi

    prema literaturi koju koristim u vodu ulazis kad si otvorena bar 6 cm jer ako udjes prerano mozes stvarno usporiti otvaranje (izvor informacija "choosing waterbirth" od lakshmi bertram, preface my michael odent, knjiga je kupljena u algoritmu)

    do tad pleses, mrdas, sjedis na lopti. ja kanim raditi i joga vjezbe

    voda opusta perineum, vele da se manje puca. navodno su i bolovi podnosljiviji (sto mi je i logicno, otkako sam krenula na vjezbanje na bazen za kornjace preporodila sam se, kad udjes u vodu sva tezina nestane, totalno si opustena i mislim da se mozes bolje skoncentrirati na vizualizaciju i porod)

    vise cu ti informacija imati za tri mjeseca ako sve prodje kako treba i stvarno rodim u vodi

    nebi me opce cudilo da u hr hite trudnicu odmah nutra u kadu, da opce dobro ne griju vodu......

  6. #6
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Dobro griju vodu, to je sigurno. Mislim i da paze na 6 cm. Prošli su edukaciju za porod u vodi, ne radi se to samo tako.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Dobro griju vodu, to je sigurno. Mislim i da paze na 6 cm. Prošli su edukaciju za porod u vodi, ne radi se to samo tako.
    ma znas kaj, opce se ne bi cudila i da ne griju, pa koliko sam zena cula da su se smrznule na porodu jer ih nisu dobro ili uopce pokrili

  8. #8
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Re: porod u vodi

    Citiraj violet prvotno napisa
    Jedna babica mi je rekla da porod traje duze, jer si u vodi, opustena, i cijela stvar je usporena
    Ja jos nisam rodila (vidi moj potpis ), no citala sam dosta o porodu u vodi i pogotovo o prvom porodu u vodi u Petrovoj - znam samo ono sto je bilo u novinama, no zena o kojoj je rijec rodila je za 2,5 sati od ulaska u kadu (ne znam koliko joj je bilo potrebno da postane sest cm otvorena).

    Istina je da je to njoj bio drugi porod, a i mlada je, pa je mozda i zato sve skupa islo brze.

    Meni osobno sve to zvuci jako dobro.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    u knjizi koju sam spomenula (choosing warerbirth) nasla sam podatak da je porod u vodi u prosjeku brzi, a slicne podatke nalazim i na netu. jos nigdjenisam naisla na podatak da u prosjeku traje duze

    e sad sto je prosjek, kad je svaki porod prica za sebe i o tome bi se dalo

    ja u svakom slucaju pokusavam ici u vodu jer ovoplivanje za kornjace na koje idem je totalni oooommmm, osjecaj je savrsen, pa bolje da sam satima u bestezinskom stanju

  10. #10
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Stray, ja sam isto svugdje nalazila taj podatak (o brzini).

    Samaritanka, ako jos uvijek imas volje i vremena za odgovoriti na par pitanja, mene bi zanimalo konkretno
    1. Koliko ti je trebalo (vremenski) da dodjes do 6 cm, za ulaz u kadu?
    2. Koliko ti je trajao porod od ulaska u kadu do izgona?
    3. Kakav je bio feeling?
    4. Jesi li imala izgon u vodi ili vani?
    5. Kakav je to bio osjecaj?
    6. Da li je bila potrebna epiziotomija?
    7. Bi li, opcenito uzevsi, preporucila porod u vodi?

    Puno, puno ti hvala!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    I nadam se, u vodi mozes zauzimati polozaje kakve hoces?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    evo javlja vam se jedna friska kupacica :D koja je rodila prije sad vec skoro 2 tjedna u Petrovoj.

    Prvo moram pohvaliti ekipu tamo - babice su bile fenomenalne i imala sam osjecaj da me drze ko malo vode na dlanu. Stvarno ugodno iznenadenje nakon svih onih mucnih prica o porodu koje sam stalno slusala. Moj je zapravo bio upravo suprotno - jedno stvarno prekrasno iskustvo velikim dijelom zahvaljujuci i njima.

    Ja sam odmah u pocetku se dogovorla s njima da bi izgon ipak napravila na suhom, odnosno da bi bila u vodi samo za vrijeme dok traje otvaranje, (da mi voda zapravo djeluje opustajuce i da mi olaksa trudove), jer sam ipak prvorotka, a u vodi nije moguca nikakva asistencija tijekom poroda, znaci ni epizotija, niti okretanje bebe da lakse izade... odnosno prepusten si sam sebi, sto se ja za prvi put nisam usudila.

    U kadu sam usla otvorena 5 cm. Do tada mi je bilo super jer sam imala CTG na daljinski - tako da sam se mogla setati okolo i okretati kako god mi je pasalo. U pocetku sam se setkala okolo po boxu, no nakon nekog vremena su me poceli grcevi hvatati u nogama (a mozda i zato jer sam cijeli dan od kada su me poceli hvatati prvi trudovi se setala i bila na nogama) i jednostavno mi nije vise pasalo setanje, pa sam se ipak odlucila leci i cuvati snagu za kasnije.

    U kadi je bilo fenomenalno, topla voda stvarno opusta i trudovi su jedno 50% manje bolili nego vani. Mozes se izvaliti i namjestiti kako hoces, dobila sam cak i male luftice za namjesti si pod glavu... zakljucili smo da kadi jedino fali jacuzzi :D da bi dozivljaj bio potpun.

    Bila sam u kadi preko sat i pol, ugodno sam pijuckala kavicu razgovora s babicama i sa mm koji mi je bio najveca potpora. Svaki put kada bi mi dosao trud bi napravili jednu minutu pauze dok me ne prode i poslije nastavili s razgovorom...bas ko na kavici.

    Problem je nastao kad sam izasla van i kad su ustanovili da nakon sat i pol u vodi, sa urednim trudovima prema ctg-u, se nisam nista otvorila od onih pocetnih 5 cm s kojih sam i usla u kadu. Pa sam odlucila jedno vrijeme provesti vani.

    No, kako sam izasla van najedamput su me copili jaki trudnovi ... i to je sad pocelo bolit ko vrag, nije vise bilo razgovora :D, i pocela sam se naglo otvarati, tako da sam odlucila da bolje izdrzat ove jake trudove vani koji su efektivni ... samo da to cim prije zavrsi jer sam vec bila preumorna, tako da se nisam vise htjela vracati u kadu.

    Rodila za jedno sat vermena nakon izlaska iz kade.

    Na kraju stvarno ne znam da li je voda djelovala na to da sam se na kraju pocela brze otvarati, no i pitanje je zasto se nisam otvarala dok sam bila u vodi...

    U svakom slucaju mislim da je pravilo da nema pravila - te da se treba prilagoditi onome sto u danom momentu osjecate i mislite da bi bilo najbolje.

    Ako se odlucis na porod u vodi (u Petrovoj), moras prvo ispunti neke preduvijete:
    1. da imas urednu trudnocu bez ikakvih komplikacija
    2. Potrebni su ti i uredni nalazi na hepatitis, hiv, urinokultura, te cervikalni brisevi
    3. Moras se prije predbiljeziti za porod u vodi..odes u Petrovu, 1. kat, rodiliste
    4. Cijena takvog poroda je 1500kn, no do kraja ove godine Radenska sponzorira porod - tako da je on do kraja godine besplatan.

  13. #13
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure, evo mene po drugi put pišem odgovor, makar sam ga preksinoć već napisala i onda skužila da me bog dugog čekanja delogiralo i sav moj trud otišao u nepovrat i to nakon sat vremena pisanja i sjećanja na moj porod u vodi. Valjda je to tako trebalo biti. Morat ću večeras pokušati još jednom u miru božjem. Čitajući o Ankikinom porodu čini mi se da je prerano legla u kadu pa se porod usporio. To sam i ja nažalost učinila na vlastitu ruku još dok sam bila kod kuće u fazi otvaranja pa sam se legla u kadu da isprobam "mokri medij" za porod i da se ne umorim previše od šetanja okolo.

    Međutim o tome ću kasnije iscrpnije.

    Da se trudovi lakše podnose u vodi nema govora. Pukla mi je međica u vodi. Kada je bila prevelika tako da sam plutala na površini vode pa mi je teško bilo bez oslonca tiskati, voda se ohladila, itd. Sve u svemu mislim da me je porod u vodi još više učinio ovisnijom o drugima...

  14. #14
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Hvala vam objema na odgovorima. Moram priznati da mi porod u vodu zvuci fantasticno. 8)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj ankika prvotno napisa
    evo javlja vam se jedna friska kupacica :D koja je rodila prije sad vec skoro 2 tjedna u Petrovoj.
    Hvala ti sto si se javila unatoc tome sto je proslo samo 2 tjedna od poroda (pretpostavljam da pored tako male bebe nemas puno slobodnog vremena). Ja cu iskoristiti priliku da te pitam sto me zanima, pa ako nadjes vremena, pisi.

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Prvo moram pohvaliti ekipu tamo - babice su bile fenomenalne i imala sam osjecaj da me drze ko malo vode na dlanu. Stvarno ugodno iznenadenje nakon svih onih mucnih prica o porodu koje sam stalno slusala. Moj je zapravo bio upravo suprotno - jedno stvarno prekrasno iskustvo velikim dijelom zahvaljujuci i njima.
    Bas me ovaj tvoj post razveselio, zvuci stvarno ohrabrujuce (ja takodjer planiram porod u vodi u Petrovoj, termin mi je 19.12. i takodjer sam cula grozne stvari o Petrovoj, da nemaju jedini porod u vodi, nikad se za Petrovu ne bih odlucila). Zanima me je li jedna od babica bila Mirjana M. (znam da se ne smiju pisati puna imena)?
    Jako me se pozitivno dojmila.

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Ja sam odmah u pocetku se dogovorla s njima da bi izgon ipak napravila na suhom, odnosno da bi bila u vodi samo za vrijeme dok traje otvaranje, (da mi voda zapravo djeluje opustajuce i da mi olaksa trudove), jer sam ipak prvorotka, a u vodi nije moguca nikakva asistencija tijekom poroda, znaci ni epizotija, niti okretanje bebe da lakse izade... odnosno prepusten si sam sebi, sto se ja za prvi put nisam usudila.
    Je li ti sto od toga na kraju trebalo (posebno me zanima epiziotomija)? Jesi li 'pukla'? Jesi li radila perinealnu masazu prije poroda? I opcenito, jesi li radila nekakve vjezbe i pripreme za porod- tecajevi, literatura, gimnastika itd?

    Citiraj ankika prvotno napisa
    U kadu sam usla otvorena 5 cm. Do tada mi je bilo super jer sam imala CTG na daljinski - tako da sam se mogla setati okolo i okretati kako god mi je pasalo. U pocetku sam se setkala okolo po boxu, no nakon nekog vremena su me poceli grcevi hvatati u nogama (a mozda i zato jer sam cijeli dan od kada su me poceli hvatati prvi trudovi se setala i bila na nogama) i jednostavno mi nije vise pasalo setanje, pa sam se ipak odlucila leci i cuvati snagu za kasnije.
    Koliko si bila otvorena kad si dosla u bolnicu, i koliko je vremena proslo do ovih 5 cm? Jesi li dobila klistir (kod poroda u vodi mi klistir ima smisla, cisto da se voda ne zaprlja )?

    Citiraj ankika prvotno napisa
    U kadi je bilo fenomenalno, topla voda stvarno opusta i trudovi su jedno 50% manje bolili nego vani. Mozes se izvaliti i namjestiti kako hoces, dobila sam cak i male luftice za namjesti si pod glavu... zakljucili smo da kadi jedino fali jacuzzi :D da bi dozivljaj bio potpun.
    Odlicno )) dakle mozes biti u polozaju u kojem hoces unutra i radis sto hoces, super

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Bila sam u kadi preko sat i pol, ugodno sam pijuckala kavicu razgovora s babicama i sa mm koji mi je bio najveca potpora. Svaki put kada bi mi dosao trud bi napravili jednu minutu pauze dok me ne prode i poslije nastavili s razgovorom...bas ko na kavici.
    Osim babica je li bilo tamo nekog (doktori)? I jesi li imala plan poroda (napisan)? Sto mislis, da si htjela odbiti CTG, da li bi ti dozvolili?(Kakav je to CTG na daljinski? )

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Problem je nastao kad sam izasla van i kad su ustanovili da nakon sat i pol u vodi, sa urednim trudovima prema ctg-u, se nisam nista otvorila od onih pocetnih 5 cm s kojih sam i usla u kadu. Pa sam odlucila jedno vrijeme provesti vani.
    Sto mislis zbog cega se vise nisi otvorila u kadi, zbog opustene atmosfete, vode?

    Jesi li nakon poroda dobila bebu u ruke, i na koliko dugo? Na koliko dugo su je nakon toga odnijeli? I za kraj, koliko dugo si ostala u bolnici nakon poroda?

    Pozdrav tebi i bebici

    I jos jedno pitanje (svima koje su radjale): mozete li osjetiti da se otvarate, da ste otvorene, ili to samo pregled moze pokazati?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Cure, evo mene po drugi put pišem odgovor, makar sam ga preksinoć već napisala i onda skužila da me bog dugog čekanja delogiralo i sav moj trud otišao u nepovrat i to nakon sat vremena pisanja i sjećanja na moj porod u vodi.
    Ja nisam mogla na forum od srijede navecer, ne znam sto je to bilo.

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Čitajući o Ankikinom porodu čini mi se da je prerano legla u kadu pa se porod usporio. To sam i ja nažalost učinila
    A sto mislis kad je bi trebalo u kadu?

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    na vlastitu ruku još dok sam bila kod kuće u fazi otvaranja pa sam se legla u kadu da isprobam "mokri medij" za porod i da se ne umorim previše od šetanja okolo.
    A ti si rodila u kadi u Petrovoj ili negdje drugdje?

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Da se trudovi lakše podnose u vodi nema govora. Pukla mi je međica u vodi. Kada je bila prevelika tako da sam plutala na površini vode pa mi je teško bilo bez oslonca tiskati, voda se ohladila, itd. Sve u svemu mislim da me je porod u vodi još više učinio ovisnijom o drugima...
    A jesu ti napravili epiziotomiju? I jesi li mozda vjezbala epiduralnu masazu? Sto mislis, zasto si pukla (kolika je bila beba)?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    evo me malena spava ko andelak, tako da sam uhvatila malo vremena poviriti na forum

    Sto se tice babica, sa mnom su bile ukupno tri i sve tri su bile stvarno super, nazalost nisam im zapamtila imena, no lica nikad necu.

    Dok sam bila u vodi, stalno je netko morao biti samnom, a to mi je i sama babica rekla da je takvo pravilo, odnosno s tobom mora barem jedna babica. Dok kod klasicnog poroda (jel' tamo...) te uglavom ostave samu, te te "cekiraju" svako toliko da vide ctg, koliko si otvorena, dal sve ide kako treba...

    No, kako tu noc nije bila pretjerana guzva, dok sam bila u vodi samnom su bile 2 babice & mm te smo ugodno cavrljali. Kasnije, kad sam odradivala drugi dio na suhom :D, samnom je pak bila treca babica koja mi je smirivala i pomagala tj. govorila kako da prodisem i lakse podnesem svaki trud.

    No, da te ne zavaravam... prica s poroda je jedno, no prica s odjela za babinjace je drugo. Taj drugi dio nije prosao tako ugodno kao porod, cak sam htjela vikat da me vrate dole :D.

    Nakon poroda, odvezli su me na odjel babinjaca, a ko za peh dosla sam u ruke neke opake sestre ...prvo sto je napravila ostavila me u sobi da lezim ispod deke tik do vrelog radijatora, te odmah do ogromnog prozora, a sunce je taj dan przilo ko ludo ...tako da sam se osjecala ko u stakleniku ... skoz sam se skuhala i sva bila mokra. Kad vise nisam mogla izdrzat, zamolila sam ju da spusti roletu..na sto se izderala na mene ... da koji vrag izvoljevam, da je roleta strgana i da nek pisem minstru zdravstva da ju popravi. Sljedece sto sam ju pitala je da li mogu sada popit ili pojest ... opet se izderala na mene da nek ju nista ne pitam jer ce mi ona rec sve sto trebam znat - i izisla iz sobe, bez da mi je odgovorila. Taj dan se svako malo izderala na nekoga... zivi uzas ..tako da ne mislis da toga nema.

    Sto je najbolje, svi znaju da se oni tako ponasaju .. i to je ononajzalosnije i nedopustivo, da je to njima normalno - da neko lijeci svoje komplekse i frustracije na izmucenim zenama koje su prije koji sat rodile.

    Za utjehu mogu reci da su djecije sestre (sestre koje se brinu samo za bebice) sve bile ok i uvijek voljne pomoci oko dojenja.

    Ajmo natrag na porod :D ...
    Nazalost, nisam prosla bez rezanja (rez je bio relatvno mali), no nisam pukla. Iako sam namjeravala...masazu nisam izvodila bas redovito.

    Dosla sam u rod. sa 3 cm otovrena, dobila klistir i brijanje, nakon toga je sljedilo tusiranje. Prikljucili su mi taj ctg na daljinski. Slican je klasicnom ctg-u, no oni senzori nisu povezani zicama na stanicu, vec preko odasiljaca odasilje otkucaje srca, kao i kontrakcije (a mogu i pod vodu) - tako da se s tim ctg-om mozes setkati u krugu nekih 5-10 metara...

    Ja nisam htjela odbiti ctg, a pogotovo zato sto mi ovaj nije smetao,a sama sam se osjecala sigurnije da sam cijelo vrijeme znala da je s bebom sve ok.

    Dok nisam usla u kadu, jedno vrijeme sam se setala po boxu, a kada su me poceli u nogama grcevi hvatat legla sam se na krevet. Box gdje je kada je dosta veci od ostalih, u njemu se nalazi i kada /koja je prilicno velika/ i klasicni lezaj ko u ostalim boxovima.

    Nisam imala napisemeno plan poroda, vec kada sam dosla tamo sam objasnila sto zelim i razgovarala o svemu s babicom koja me je zaprimila, te smo se oko svega slozili bez problema, te je i sve na kraju bilo kako sam zeljela ...osim samog finala, odnosno moja zelja je bila da me navode kroz kontrolirano tiskanje... Na kraju sam ipak rodila (izgon) samo iz 2 susa. No, moram priznat - kad je i doslo do samog kraja, vise nisam niti inzistirala na tome, jer sam bila vec preumorna i htjela sam da cim prije bude gotovo.

    Cim sam rodila dobila sam malenu na ruke, a dokle smo se mi mazile, izvadili su mi posteljicu, tako da to nisam niti osjetila, ...nakon toga su je odveli, a mene su krenuli sivat. Odmah su mi rekli i tezinu, visinu, Apgar, te naravno spol.

    Kad su me poslili, lezla sam jos 2 sata na promatranju... i onda su me odveli na odjel.

    Bebu (na hranjenje) mozes dobiti tek nakon detaljnijeg pregleda pedijatara, no kako tamo bebe donose svaka tri sata na hranjenje (a ostaje po sat vremena s tobom ) ... bila sam taman fulala jedno hranjenje, pa sam ju dobila tek kasno popodne.

    Sve skupa ostala sam 4 dana ...rodila u cet, a kuci isla u ponedjeljak. Isli bi jos u nedjelju ... samo se malena bila malo zazutila, pa smo morali ostati jos jedan dan extra.

    huh ..evo uspjela sam sve napisat iz nekoliko navrata

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj ankika prvotno napisa
    evo me malena spava ko andelak, tako da sam uhvatila malo vremena poviriti na forum
    :D

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Nakon poroda, odvezli su me na odjel babinjaca, a ko za peh dosla sam u ruke neke opake sestre ...prvo sto je napravila ostavila me u sobi da lezim ispod deke tik do vrelog radijatora, te odmah do ogromnog prozora, a sunce je taj dan przilo ko ludo ...tako da sam se osjecala ko u stakleniku ... skoz sam se skuhala i sva bila mokra. Kad vise nisam mogla izdrzat, zamolila sam ju da spusti roletu..na sto se izderala na mene ... da koji vrag izvoljevam, da je roleta strgana i da nek pisem minstru zdravstva da ju popravi. Sljedece sto sam ju pitala je da li mogu sada popit ili pojest ... opet se izderala na mene da nek ju nista ne pitam jer ce mi ona rec sve sto trebam znat - i izisla iz sobe, bez da mi je odgovorila. Taj dan se svako malo izderala na nekoga... zivi uzas ..tako da ne mislis da toga nema.
    Uzas Moze li se tim gadurama zapisati ime ili nesto i onda nekako intervenirati? Bojim se da su se neki jednostavno navikli da se tako mogu ponasati nekaznjeno, pa se takvo stanje samo produzuje.

    Nego, za cijelo vrijeme poroda ne smijes ni jesti ni piti?
    I sto mi je jos palo napamet : imas li mozda za vrijeme poroda potrebu pisati?

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Sto je najbolje, svi znaju da se oni tako ponasaju .. i to je ononajzalosnije i nedopustivo, da je to njima normalno - da neko lijeci svoje komplekse i frustracije na izmucenim zenama koje su prije koji sat rodile.


    Citiraj ankika prvotno napisa
    Nazalost, nisam prosla bez rezanja (rez je bio relatvno mali), no nisam pukla. Iako sam namjeravala...masazu nisam izvodila bas redovito.
    Ovaj dio me posebno zanima. Jesu li ti obrazlozili zasto treba rez, jesi li ga mogla odbiti, i sto mislis, da jesi, da li bi pukla? (je li beba bila velika? )

    Citiraj ankika prvotno napisa
    ...osim samog finala, odnosno moja zelja je bila da me navode kroz kontrolirano tiskanje... Na kraju sam ipak rodila (izgon) samo iz 2 susa. No, moram priznat - kad je i doslo do samog kraja, vise nisam niti inzistirala na tome, jer sam bila vec preumorna i htjela sam da cim prije bude gotovo.
    A da nisi bila preumorna, onda bi te one vodile kroz kontrolirano tiskanje i da li bi onda rez trebao?

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Cim sam rodila dobila sam malenu na ruke,
    Odlicno :D :D


    Citiraj ankika prvotno napisa
    a dokle smo se mi mazile, izvadili su mi posteljicu, tako da to nisam niti osjetila,
    Kako to oni vade (zar ne bi trebala izaci sama)?

    Citiraj ankika prvotno napisa
    Kad su me poslili, lezla sam jos 2 sata na promatranju... i onda su me odveli na odjel.
    To sivanje je na zivo? I kakvo je to promatranje od 2h (je li obavezno)?

    Citiraj ankika prvotno napisa
    huh ..evo uspjela sam sve napisat iz nekoliko navrata
    Puno ti hvala! :D Ti si mi trenutno glavni izvor informacija

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Evo ja se spremam na porod u vodi, i kako stvari stoje, bit će ubrzo, tako da kroz koji tjedan očekujete i moje izviješće. Ja sam 37+4 trudna, ali s obzirom da sam na oba ušća otvorena već 3 cm, rekli su mi da će porod biti sigurno prije termina.

    E sad, što se samog poroda u vodi tiče, kao i svi koje je zanimao, puno sam čitala, uglavnom neku stranu literaturu i na internetu, ali sam prilično svježa sa tečaja o porodu koji je završio u ovaj četvrtak. Sada ću vam napisati samo ono što sam čula od doktora i sestara na tečaju, a za koji tjedan, pisat ću vam i svoje iskustvo.

    Dakle,
    U Rijeci su prvi počeli sa porodom u vodi, početkom ove godine i do sada ih je bilo 60tak, što je 4% od ukupnog broja poroda. Kažu da su žene jako zadovoljne čak su i same sestre rekle da bi išle na takav porod.

    U boxu u kojem je kada, sami regulirate temperaturu kao i temperaturu vode (bili i uvjerili se svojim očima).

    U kadu se ulazi kada ste minimalno otvoreni 5 cm i kada su trudovi skroz uhodani (možda je u tome bio problem kod ankike!). U međuvremenu, može se hodati, plesati, ležati na krevetu, "cupkati" na lopti (koja, by the way, ubrzava otvaranje i trudove - tako nam rekoše), ili bilo šta drugo što vam padne na pamet, ali da ste opet u krugu koji lovi bežični CTG.

    U kadi se može biti maksimalno 1,5 do 2 sata i onda se izlazi van na pola sata, ali kažu da se do sada to još nije desilo, odnosno da je rodilja u tih 2 sata rodila.

    Kada se beba rodi, odmah vam ju daju na prsa na par trenutaka, onda ju uzimaju radi mjerenja i Apgara, i onda ju ponovno dobivate nazad. U međuvremenu se voda iz kade ispušta i čeka se porod posteljice (treće porodno doba), nakon kojeg se izlazi na krevet, šiju vas (ako je potrebno) i otprilike 2 sata ste na promatranju (4.porodno doba), odnosno gledaju koliko krvarite i sl. Kada vas sašiju bebu odnose u dječju sobu, i ponovno ćete ju vidjeti i od nje se više nećete razdvajati kada vas odvezu na odjel za babinjače (u Riječkom rodilištu se primijenjuje rooming in).

    Voda u kadi je protočna, znači da stalno prolazi nova voda, a cijevi kroz koje prolazi voda su jednokratne! Rekli su nam i da im je potrebno 30-45 min da se kada očisti, dezinficira i da se promijene te cijevi, tako da je toliko potrebno i da prođe između dva poroda.

    Eto to bi otprilike bilo to! Ako se sjetim još nečega, napisat ću, a ako ništa, pišem vam osobna iskustva za koji tjedan!!! :D

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    To Winnie The Pooh:

    Zanima me da li ovo sto si opisala vrijedi i za Petrovu (jednokratne cijevi itd).? U svakom slucaju, mozes li napisati linkove vezane za porod u vodi, koji ti se cine zanimljivim?

    Thnx

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    winnie, nemam pojma u cemu je na kraju bio problem, no ja sam usla u vodu otvorena 5 cm i s uhodanim trudovima ... no mozda je bio problem sto je kod mene je i tih prvih 5 cm islo prilicno polako.. jer sam prve trudove dobila taj dan ujutro oko 10-11 sati, cjeli dan se setala i bila na nogama ... a u rodilste sam otisla tek u tri ujutro - tad vec sljedeci dan

    violet, samo kratko ..jel' mi se malena vec pomalo budi

    piti i jest u pravilu ne dopustaju za vrijeme poroda...no kako sam ja imala super babice ... dozvolili su mi da si svako malo gutnem kako bi si svlazila usta. Cure si cesto znaju ponjet one strcaljke za vodu. Bilo mi se i pripiskilo i cak su me pustili da odem na wc, inace dobijes onu posudicu.

    Kad su me rezali, nitko me nije nista ni pitao, ali nije bilo tad niti vremena, jer mi je sam izgon bio u 2 truda tj. guranja .. tj. za manje od koje minute - prvi glava , drugi tijelo i malena je bila vani.

    Tak da sve sto zelis moras puno prije s njima dogovoriti - jer kasnije se nema kad :wink: a nit si ti u stanju za neki razgovor (bar ja nisam bila)... meni je iskreno bilo tada samo na pameti da to izguram van

    Da me nisu rezali i da sam bebu tim tempom gurala van - vjerojatno bih jako popucala, no da je izgon islo polakse vjerojatno bi bila druga pjesma.

    Poseljica ti izide tako da babica lagano povuce za pupcanu vrpcu ... i ona je za cas vani.

    Tih 2 sata poslije moras lezat na tzv. promatranju, da ne bi pocela krvariti ili da ti se nesto ne bi pocelo zbivati, svako toliko te babica obide da vidi kao si ... no to za cas prode, a mozes i za to vrijeme mobom slati poruke :D :D

    Nadam se da ce ti moje iskustvo pomoci i da ces imati ugodan porod kakav si zelis

  22. #22
    pipi

    Početno

    A šta će biti od druge godine kada možda nitko ne bude sponzorirao porode u vodi?

    Recimo ti fino platiš 1500 kn, a onda iz bilo kojeg razloga ne rodiš u kadi nego na stolu,

    Hoće li ti vratiti lovu?

  23. #23
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Winnie, s obzirom da i ja planiram porod u vodi u Rijeci, htjela bih još jednom kod tebe provjerit neke informacije ( s obzirom da živim u ZG, pa ne mogu ići tamo na tečaj):

    1. jeli istina da u RI pupkovinu ne režu dok ne prestane pulsirat?
    2. što znači da bebu dobiš odmah na par trenutaka, znači li to da je odmah možeš dojiti?(tak sam ja shvatila)
    3.dali ti daju nešto za porod posteljice ili puštaju da se desi prirodno?
    4.dali upućuju ženu na kontrolirano tiskanje (da ne popucaš)?
    5.dali treba doći s nekakvom uputnicom ili ne?
    6. od testova koje treba napraviti:
    rekli su mi na HIV, hepatitis B i C,cervikalni bris na klamidiju. Treba li još koji ili je to -to?

    Znam da puno pitam :D , ako ti nije problem probaj doznat i obavezno se javi nakon poroda!

    Sretno! :D :wink:

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj ankika prvotno napisa
    violet, samo kratko ..jel' mi se malena vec pomalo budi
    <cut>
    Nadam se da ce ti moje iskustvo pomoci i da ces imati ugodan porod kakav si zelis
    Hvala ti, pusa tebi i bebi

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Winnie, s obzirom da i ja planiram porod u vodi u Rijeci, htjela bih još jednom kod tebe provjerit neke informacije ( s obzirom da živim u ZG, pa ne mogu ići tamo na tečaj):
    Mene zanima zasto planiras porod u vodi u Rijeci kad postoji u Petrovoj, a iz Zagreba si? Znas li nesto sto ja ne znam ?:

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Violet, već sam ti odgovorila na isto pitanje nedavno ( valjda nisi skužila da se radi o istoj osobi)
    Moj post se nalazi na:

    http://roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=295

    Eto, tamo ti sve piše :wink:

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Violet, već sam ti odgovorila na isto pitanje nedavno ( valjda nisi skužila da se radi o istoj osobi)
    Moj post se nalazi na:

    http://roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=295

    Eto, tamo ti sve piše :wink:
    Uf, uopce nisam uocila da si odgovorila, sorry. Thnx

  28. #28
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Mamma Juanita, imam pitanje za tebe. Buduci da smo obje iz Zagreba, a razmisljamo o Rijeci, reci mi kak mislis doci do njih - samo se pojaviti i reci im zelju da bi rodila kod njih ili imas nekog poznatog? Oprosti na otvorenosti pitanja, ne mislim nista lose, nego se raspitujem zbog sebe. Ja isto ne bih u Petrovu. :wink:

  29. #29
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Sanja, ja sam ih jednostavno nazvala i pitala i bili su (zapravo sestra Lela koja je kontakt za porod u vodi) vrlo ljubazni .
    Rekla mi je da nije nikakav problem što sam iz ZG, da su već imale trudnice iz cijele HR.
    Sve što treba je napraviti potrebne testove i doći na pregled-upoznavanje nekih 3-4 tjedna prije termina.
    Mislim da ti nije potrebna nikakva veza, ja je barem nemam :wink: .
    Samo mi je Flower preporučila dr. Sindika, da se probam s njim dogovorit, jer je dosta pozitivno orjentiran što se tiče prirodnog porođaja.
    Pokušat ću doć do njega kad odem na pregled i doznat još više detalja. (to će biti vjerojatno prije Božića.)
    Za tatu na porodu ne treba nikakav tečaj, ali je sigurno dobro da dođe s tobom na pregled.
    Ovo je direktni broj na kojeg možeš dobiti sestru Lelu, pa ti preporučam da im se fino najaviš i saznaš sve što te zanima. I sretno! :D

    Dakle, ovo su brojevi: 051/658-214 ili
    051/658-215

    A kako su nam termini u razmaku od 3 mjeseca, ja ću te obavijestiti kako je bilo (ak' ne zapnemo negdje u snijegu.. to mi je sad glavna briga, he, he... :wink

  30. #30
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    mamma Juanita, i ovdje ti zahvaljujem!

    Ja ti drzim fige da sve bude u redu i da ne zapnete u snijegu! :wink: Ma, necete, ne putuje se vise onom cesticom preko Gorskog kotara, nego lijepo autoputom... A on je valjda ociscen?! :?

    Nemoj nas zaboraviti, ima nas dosta koje ocekujemo tvoja iskustva! I sretno!

  31. #31
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    :D Sanja :wink: !

    Ma ionako planiramo nekih 10 dana prije termina otić i iznajmit nešto u Opatiji. Kažu da je upola jeftinije van sezone, a dobro će nam doć odmor prije nego se beba rodi :wink: .
    Bez brige, neću vas zaboravit! :D

  32. #32
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Pozdravljam porod u vodi kod nas, ali s druge strane cure imam film da ste jednu stranu poroda za mene vrlo bitnu, a tako kaže i fenomenalni Michel Odent, a to je PRIVACY ili PRIVATNOST. Stopiranje poroda vam je neminovno sa svim rezultarujućim problemima, ako ta strana nije zadovoljena. Odlazak u bilo koju kliniku je već problematičan za tok poroda, zato se i treba raditi na tome da upoznate osobu koja će vas poroditi najmanje par mjeseci prije. Ne znam kako ćete to učiniti s Rijekom, mislim vi iz Zagreba. Odlazak u drugi grad, vas podvjesno opterećuje više nego što mislite, jedino ako vam Rijeka nije rodni grad. Pokušajte se rađe saživjeti i upoznati s klinikom koja vam je bliže, koju lakše možete posjetiti ili doći u nju kad počne porod. Partner koji će vas pratiti isto je u novoj sredini u novom gradu, tako da se i on ne može opustiti koliko bi trebao da na vas djeluje smirujuće.
    Cure koje se u Udruzi bave projektom porod kod kuće dobro znaju što znači Privacy i da je to pola, ako ne i više pola od poroda. Mislim da i to trebate znati kad se upućujute na put.

  33. #33
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ja sam još prije par mjeseci pročitala 2 knjige Michela Odenta (Preporod rađanja i Ljubav očima znanosti), tako da znam o čemu pričaš. Meni je važnije od samog mjesta poroda ljudi kojima ću biti okružena. A u bolnici u kojoj je ipak prirodniji pristup porodu i njezi nakon poroda od onih koje se nude u ZG, meni to puno više ulijeva povjerenje nego to što bi mi smetalo što ću biti u RI a ne u ZG. Ionako, kad dođeš u bolnicu, bilo to u tvom rodnom gradu ili negdje drugdje, sve ti je tamo ionako novo. I doktori i babice i prostorije... Kako ćeš se ti osjećat, to prvenstveno ovisi o ljudima kojima ćeš biti okružena. Mogu ti reć da kad sam prvi put rodila, iako mi je trudnoću pratila doktorica koja radi u toj bolnici, porodila sam se bez njenog prisustva. I ako ih ranije upoznaš, nitko ti ne garantira da će ti se baš oni zateć na porodu.
    Da je idealno- nije. Zato RODE i imaju još tako puno posla pred sobom.
    Ja bih najrađe rodila kod kuće u bazenu (kao nedavno moja sestra u Engleskoj), u privatnosti vlastitog doma, samo uz svoje najbliže (kćer i MM) i babicu u koju imam povjerenje.. Ali dok je to kod nas tako kako je- svatko bira ono što mu je najprihvatljivije.
    Ali hvala na komentaru i dodaj slobodno još (znam da si ti rodila u vodi, a najbolja su iskustva iz prve ruke :wink: ).

  34. #34
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Da još dodam , ni meni ni MM Rijeka nije nepoznat grad, tamo imamo i dosta prijatelja. :D :wink:

  35. #35
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Onda se još samo moram potruditi opisati svoj porod na vrijeme za tebe MJ.
    Nekako sam kratka na vremenu, ali i to da mi se sve izbrisalo me je naljutilo.

    Za početak u kadi nemojte samo ležati nego mjenjajte pozicije kako vam paše. Nemojte dozvoliti da vam buše ovojnice. Također nikakve sprejeve u nos. Meni su dali sprej oksitocin koji je zapravo u vodi zabranjen kako sam kasnije čula da mi se pospiješe trudovi. Izlaz glavice i tijela je bio u jednom trudu, što je također bilo krivo, itd.

  36. #36
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Hvala ti, ovakve informacije su dragocjene!
    Valjda te neće više ljutiti comp. :wink: :D

  37. #37
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    E da, MJ preporučujem ti da Preporod rađanja čitaš stalno do poroda. Primjetit ćeš hrpu novih stvari koje u prethodnim čitanjima nisi. Ja to zovem izoštren osjet trudnice. Pogotovo ono o bitnosti topline za porod. To je meni kod poroda u vodi mrvicu upitno jer se u vodi brzo hladiš, a to opet produžuje porod. Mislim da je bitno kožu trenirati kući u kadi jer je koža puno tanja zimi pa i reagira alarmatno što se onda prenosi na tijelo.

  38. #38
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Cura koja tamo odlazi na tečaj kaže da se temperatura vode može stalno podešavati, pa nebi smio biti problem s hlađenjem vode.

  39. #39
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nemoj nikako da ti to daju mužu u zadatak. Moj je eto zaboravio, sav je bio u porodu. Glupo od njih da je muž bio za to zadužen.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj violet prvotno napisa
    Zanima me da li ovo sto si opisala vrijedi i za Petrovu (jednokratne cijevi itd).? U svakom slucaju, mozes li napisati linkove vezane za porod u vodi, koji ti se cine zanimljivim?

    Thnx
    Prvo: linkovi - sorry ali sve zam zaboravila, probaj na Google-u, tako sam i ja došla do podataka

    Drugo: za vjerovati je (a i za nadati se) da je tako i u Petrovoj - to je ipak neophodno zbog eventualnih boleština i sl:

    :shock:

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj pipi prvotno napisa
    A šta će biti od druge godine kada možda nitko ne bude sponzorirao porode u vodi?
    U Rijeci nema sponzora za porod u vodi, tako da sami snosimo troškove ( 950 Kn + 150 za tatu ili pratnju). Taj se iznos plaća po izlasku iz rodilišta, tako da ukoliko iz bilo kojeg razloga ne rodiš u vodi (bez obzira na interes) odnosno odustaneš - ne plaćaš ništa!

  42. #42
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Curice drage, puno vam hvala na odgovorima, stvarno ste divne.

    Samaritanka, ja sam isto razmisljala o tome o cemu si pricala, ali mamma Juanita ti je odgovorila i u moje ime. Prilike kod nas su takve da se zapravo ne mozes povezati s osobama koje ce ti biti na porodu. Ja se, na primjer, za kontrole pouzdajem u privatnog lijecnika, tako da cu u bolnicu doci tek kratko prije poroda (recimo mjesec dana), i nitko mi ne garantira da cu doci na preglede kod lijecnika koji ce mi biti na porodu, a pogotovo da cu upoznati babice koje ce biti dezurne u vrijeme koje cu ja provesti tamo.

    Tako da, kad vec moram birati izmedju nepoznatih i nepoznatih, radije cu izabrati one nepoznate za koje unaprijed imam dobru vibru, nego one za koje ju nemam. :wink: Nadam se da kuzis sto zelim reci.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Winnie, s obzirom da i ja planiram porod u vodi u Rijeci, htjela bih još jednom kod tebe provjerit neke informacije ( s obzirom da živim u ZG, pa ne mogu ići tamo na tečaj):

    1. jeli istina da u RI pupkovinu ne režu dok ne prestane pulsirat?
    2. što znači da bebu dobiš odmah na par trenutaka, znači li to da je odmah možeš dojiti?(tak sam ja shvatila)
    3.dali ti daju nešto za porod posteljice ili puštaju da se desi prirodno?
    4.dali upućuju ženu na kontrolirano tiskanje (da ne popucaš)?
    5.dali treba doći s nekakvom uputnicom ili ne?
    6. od testova koje treba napraviti:
    rekli su mi na HIV, hepatitis B i C,cervikalni bris na klamidiju. Treba li još koji ili je to -to?
    1. O pupkovini - NEMAM POJMA!
    2. Prvo ti bebu daju, pa je okupaju, izmjere i sl., a onda ju dobiješ na prsa
    3. Porod posteljice ide prirodno ( kažu u idućih 30min max)
    4. Vidi 1.
    5. Uputnica je ista kao i za porod na suhom!
    6. To su ti testovi! - rezultati su svi gotovi 3. dan od uzimanja, osim brisa na klamidiju koji čekaš 7 dana. Bris na klamidiju može napraviti i tvoj ginekolog i onda to nosiš na Zavod za javno zdravstvo, a krv rješavaš na Transfuziologiji (Informacija iz Rijeke)

    Osim gore navedenog OBAVEZAN je pregled na poliklinici u Rijeci kod doktora Sindika (zadužen je za porode u vodi)

    Trebaš se javiti tri tjedna prije očekivanog termina sestri Leli na tel 051 / 658-215, a onda te ona uputi na Ginekologiju radi dogovora termina pregleda (051 / 658-441)

    Pregled za porod u vodi se radi samo četvrtkom!

    Pozdrav, Winnie

  44. #44
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Winnie, ti si pravi izvor informacija.

    Reci (sramim se zbog ovog pitanja, ali kaj cu - tko pita, ne skita ), koja je razlika (ako znas) izmedju rezanja pupcane vrpce dok pulsira i kad prestane pulsirati?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Winnie, ti si pravi izvor informacija.

    Reci (sramim se zbog ovog pitanja, ali kaj cu - tko pita, ne skita ), koja je razlika (ako znas) izmedju rezanja pupcane vrpce dok pulsira i kad prestane pulsirati?
    Kao što rekoh - o tome nemam pojma! Možda bi nam mamma Juanita mogla nešto reći s obzirom da je ona tu temu uvela u ovaj forum.

  46. #46
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Jako laičko objašnjenje - dijete dobiva kisik preko pupkovine. Ako je prerežu odmah, dijete ostaje bez kisika i MORA početi odmah disati, a osjećaj kad si bez kisika nije ugodan ni odraslima, najblaže rečeno. Ako čekaju da pupkovina prestane pulsirati, dijete ima više vremena da počne disati samo. Osim toga, kroz pupkovinu dobije još krvi u svoj organizam.

  47. #47
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Sorry, malo kasnim, ali vidim da je Vedrana već odgovorila. Još da dodam kako je rezanje pupkovine nakon što prestane pulsirat pogotovo blagotvorno za bebe koje su imale stresan porod, fali im kisika ili sl., jer na taj način dobivaju dodatni kisik još tih par minuta, a to može puno značiti. Meni uopće nije jasno zašto se onda to tako svugdje ne radi, ako zdrav razum na to upućuje.
    Winnie, puno ti hvala! :D
    Sa sestrom Lelom sam ja već prije 2 mjeseca telefon. razgovarala i ona me svojim stavom "dobila" da se odlučim na Rijeku. A nalaze sam već sve tu obavila, samo me zanimalo jel' to sve, a ove informacije će sigurno pomoći i drugim curama koje se za to odluče.
    Thnx! :D

  48. #48
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Hvala vam na odgovorima!

  49. #49
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Mora se samo paziti da kada pupkovina pulsira, dijete ne bude iznad mame tako da krv ne curi u majčin organizam umjesto u djetetov.

  50. #50
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Wow, to nisam znala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •