Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Zimnicaaaaaaa

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno Zimnicaaaaaaa

    Hajd, evoooo!!!! Da preduhitrim moderatora.

    MP, kako cetiri ture paradajiza??? Sta radi sa njim???? Sosss :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Radi žena sos paradajz - 4 ture je nekih 30 flaša - pa svako malo uvali meni par flaša. Organski uzgoj, svježi bosiljak... Divota!

  3. #3
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    eto, i mene zanima sta s paradajzom.
    ove godine smo sijali svasta nesto u basti, imamo dosta paradajza, pa me zanima:

    kako napraviti sos koji bi mogao biti podloga za bolognese, pizzu i sl. a da se ne kvari? citala sam neki dan da se u paradajz koji se kuha, kuha i kuha doda vrecica sa zacinima (celer, persun, mrkva, da li i luk :? ), pa se na kraju samo izvadi.

    drugo - sta je najpametnije uciniti s persunom: zamrznuti u ledu, samljeti pa u ulje, isjeckati pa u kesu, usoliti?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    već sam ovo pisala, pa evo opet:

    rajčice dobro oprati, prepoloviti i žlicom izvaditi sjemenke. staviti kuhati. napraviti zavežljaj od peršina, celera, ružmarina i bosiljka i kuhati zajedno s rajčicom cca 20min. kad je gotovo zavežljaj izvaditi a rajčicu pasirati štapnim mikserom. stavljati u vrecice i zamrznuti.

    preporučam, odlično je. i može se koristiti za sve. pizza, varivo, etc.

  5. #5
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    hvala, Anushka!

    hoce li ko kiseliti paprike ove godine? meni se ne da, posebno sto vegafruit (nasa bh firma) pravi odlicnu, a jeftinu kiselinu!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Wewa, kako ces persun metnut u ulje?

    Pricala mi je svekrvina svekrva (imam dvije svekrve) da zene u njihovom kraju mrkvu stave u ulje (potope) da bi bila svjeza. Medjutim, ona to ne radi jer mrkva nikako ne moze dobro da se skuha. Za taj postupak nisam jer ulje ubije u mrkvi sve sto valja.

  7. #7
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja od paradajza kuham sos, šalšu, sataraš.
    Paradajz sos dosta ukuham, dodam samo soli odokativno- da se može piti a da nije preslan.
    Sipam ga vrelog u vruće čiste boce, zatrpam u neke deke i postepeno se hladi. Još imam dvije boce od prošle god. ne kvari se.
    Začine dodajem jelima, a sos mi je jednoobrazan. Pošto je dosta gust odličan je kod izrade pizza.

    Od peršinovog lista, lista celera i paprike ajvarice radila sam začin uz dodatak soli.
    2 kg. očišćenih paprika - zrelih ( crvenih )
    200 g peršina lista
    200 g celera lista
    sve isjeckati u multipraktiku i na tu masu dodati 1 kg soli. Sipati u čiste teglice.
    ( Na i kg mase dodaje se 400-500 g soli )
    Taj začin dodajem skoro svim jelima .

  8. #8
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Snorki, nisam ni sigurna da cu tako, ne volem tu silnu masnocu bas. Ali ide po principu da se zacini samelju i doda dosta ulja, da popliva po povrsini kako se ne bi kvarilo.

    mislim da je najjednostavnije samljeti sve i zamrznuti u malo vode, u onim kutijama za kocke leda.

    Kalimero, hvala puno za ideju s paprikama, jako dobro zvuci! jel taj zacin ista zgusne saftove?

    sta bi onda bilo najbolje uraditi s mrkvom? ovdje se zimi moze kupiti samo ona holandska mrkva koja od svega ima oblik i boju, ali miris i ukus nikakav.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    wewa,možeš napraviti i šug.


    kuhaš paradajz,mrkvu,celer,korabu,papriku,luk...dodaš začine,usitniš štapnim mixerom,spremiš u vrečice i u škrinju.

    za brzinski ručak samo otopiš u rajnglici i preliješ po špagetama,a isto tako možeš kombinirati za bolognese i sl.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    imate li kakvu ideju za patlidžane?? ja ih obožavam.

  11. #11
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Začin ne zgusne saftove, samo im daje specifičan okus.
    Ja saftove ugušćujem sa pšeničnim klicama.

    Sa mrkvom ću isto probati načiniti začin tako da ću mrkvu izribati na multipraktiku, dodati peršin korijen, zeler i na to isti omjer soli 0,5 kg. / kg mase

  12. #12
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    hvala za savjet
    nije mi problem praviti sosove, to mi je najdrazi dio kuhanja, a i ne volim zamrzavati termicki obradjeni luk, totalno promijeni ukus. zato idem na ove druge varijante.

    nego, spomenula si kelerabu. kako je mogu sacuvati frisku sto duze?
    ja je najradije jedem na salatu, sirovu, sitno narendanu.

    Anusha, patlidzane mozes napraviti kao djuvec, mislim da se on dugo odrzi, a moze se i zamrznuti. mozes obariti kockice patlidzana pa zamrznuti. a oni idu i u ajvar, mljac!

  13. #13
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    moze'l mi netko zdravo seljacki, molim vas

    kolko paradajza u kolko vode kolko dugo kuhat?
    jel se treba ogulit kozica s paradajza?
    i kaj onda kad se skuha- samo hladim i u skrinju?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    thanks Wewa.

    ja ih režem na ploške, pofurim vrelom vodom pa zamrzavam. uglavnom ih poham. ali budući da izbjegavamo pohanje dobrodošli svi savjeti.

  15. #15
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    kad smo kod zamrzavanja, u cemu zamrzavate hranu na duzi period?
    ja imam tupperware, ali niti ga imam dovoljno, niti mi je zamrzivac dovoljno velik. znaci, sljedeca opcija su vrecice. koje su najbolje - suskave, obicne plasticne, neke fensi-smensi?

  16. #16
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    U posudama od sladoleda ili svježeg sira.

  17. #17
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    U posudama od sladoleda ili svježeg sira.
    hvala za ideju!

  18. #18
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    A jesam rječita, , valda ste skužili da se prethodni odgovor odnosi na zamrzavanje hrane .

  19. #19
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    A jesam rječita, , valda ste skužili da se prethodni odgovor odnosi na zamrzavanje hrane .
    ma naravno

  20. #20
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ines reče:

    moze'l mi netko zdravo seljacki, molim vas

    kolko paradajza u kolko vode kolko dugo kuhat?
    jel se treba ogulit kozica s paradajza?
    i kaj onda kad se skuha- samo hladim i u skrinju?
    Ja bih rado pomogla, radim pravo seljački , ali ne kužim čemu voda za kuhanje paradajza.
    Paradajz operem, isječem, posolim kad pusti vodu stavim kuhati. Kuham oko pola sata i onda ispasiram, ( imam posebnu mašinicu za to koja odvaja kožice i sjeme )
    Ispasiran paradajz ponovo kuham bar sat vremena , ako želiš gušći onda i duže, i vrel sipam u čiste vruće boce, koje odmah zatvaram i pokrivam dekama.
    Paradajz isto zamrzavam ali sitniji i cijel - bez rezanja. Samo ga operem, osušim i stavim u pl. vrećice. Ogulim ga kad ga koristim, tako smržnjen se stavi pod vrelu vodu i kožica se odvoji . Smržnjen se može i narezati nožem.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    uh, jeste se raspisale
    Ja mislila rano nam za zimnicu, sad izadjem napolje, kad kod nas uveliko snijeg :shock:

  22. #22
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    uh, jeste se raspisale
    Ja mislila rano nam za zimnicu, sad izadjem napolje, kad kod nas uveliko snijeg :shock:
    :shock:

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    srbija
    Postovi
    586

    Početno

    :shock: za sneeeeg

    ajde neki recept za sos od paradajza
    najobicniji za testeninu.
    ono, dok se testo kuva,
    dinstam meso ili pecurke,
    pa na to bacim smrznuti sos.

  24. #24
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Ines reče:

    moze'l mi netko zdravo seljacki, molim vas

    kolko paradajza u kolko vode kolko dugo kuhat?
    jel se treba ogulit kozica s paradajza?
    i kaj onda kad se skuha- samo hladim i u skrinju?
    Ja bih rado pomogla, radim pravo seljački , ali ne kužim čemu voda za kuhanje paradajza.
    Paradajz operem, isječem, posolim kad pusti vodu stavim kuhati. Kuham oko pola sata i onda ispasiram, ( imam posebnu mašinicu za to koja odvaja kožice i sjeme )
    Ispasiran paradajz ponovo kuham bar sat vremena , ako želiš gušći onda i duže, i vrel sipam u čiste vruće boce, koje odmah zatvaram i pokrivam dekama.
    Paradajz isto zamrzavam ali sitniji i cijel - bez rezanja. Samo ga operem, osušim i stavim u pl. vrećice. Ogulim ga kad ga koristim, tako smržnjen se stavi pod vrelu vodu i kožica se odvoji . Smržnjen se može i narezati nožem.
    hvala!
    daj mi jos reci.
    jel stavljas neko sredstvo protiv kvarenja?
    ili je i ovako dobro?
    i- to drzis u spajzi, jel- ne mora u frizider?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    ja kuhala bez pasiranja i bilo mi super - nit' imam pasirku a i prelijena sam za to:
    1. opranim paradajzima zarezala lagani križić na vrhu u uvalila minutu u vrelu vodu, pa oglulila
    2. narezala i stavila kuhati sa soli dok se ne zgusne
    3. ohladila i uvalila u vrećice i čašice od jogurta, pa u led

    ove bih godine probala u staklenke, bez zaleđivanja
    mislite li da to može na ovaj način?

    i gdje nabavljate paradajze? po zagrebu su sada 10-ak kn na placu!

    anushka, narezane patlidžane možeš ispeći u pećnici pa zalediti
    nakon toga ih možeš jesti s masl. uljem i češnjakom na salatu, kao prilog uz rižu, zapeći s paradajz sosom i sirom, ili ubaciti u sendviču s ajvarom savršeno! u svim varijantama!

    kalimero, pretpostavljam da ovaj začin sa soli ne ide u led, da ga sol konzervira

  26. #26
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ines:
    daj mi jos reci.
    jel stavljas neko sredstvo protiv kvarenja?
    ili je i ovako dobro?
    i- to drzis u spajzi, jel- ne mora u frizider
    Ne stavljam konzervans, stavim soli kao kad solim jelo, sipam vrelo i ne skidam sa vatre dok sve ne isipam u boce . Oprane boce držim bar 30 min na 100 stup. u rerni i u vrele boce sipam paradajz, odmah zatvaram . Nakon postepenog hlađenja ,
    to spremim u špajz i drži se godinu dana.

    metvica:

    kalimero, pretpostavljam da ovaj začin sa soli ne ide u led, da ga sol konzervira
    Da , sol ga konzervira. Nemora biti ni hermetički zatvoreno, spremam to u teglice od senfa ili tartar umaka pa odmah imam i poklopac.

  27. #27
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Da mi je netko prije par godina rekao da ću radit zimnicu ovako bi ga pogledala .

    Dakle, kiselila sam ciklu i kuhala paradajz, naravno zato što imamo svoje domaće.
    Cikla je prefina, preslatka, ma predobra. To sam i tako planirala raditi, ali paradajz baš i nisam.
    Samo sam shvatila da imam previše paradajza da ga pojedemo u sljedećih tjedan dana pa sam
    ga samo ogulila, narezala i ubacila u lonac da se skuha. Kad je bio skuhan samo sam ga izmiksala, još malo dokuhala
    i poslije spremila u čaše pa u zamrzivač.
    Mislim si - i tako ga svježeg samo narežem u ubacim u varivo i pa nema potrebe
    sada nešto nakuhavati, kad i tako ne znam koji bi recept od predloženih odabrala.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj anushka prvotno napisa
    imate li kakvu ideju za patlidžane?? ja ih obožavam.
    Ispeces ih u pecnici, onako citave s kozom. Peces ih skroz dok koza ne dobije smedju boju.
    Kad se malo ohlade skines kozu, prerezes ih po duzini, izvadis sjemenke, stavis ih na drvenu dasku, posolis i nagnes dasku tako da se iscjedi sok.
    Nakon jedno sat vremena, kad izadje vecina soka, zgnjecis ih i ubacis malo cesnjaka. To zamrznes u male vrecice.
    Jedes kao namaz kojem mozes dodati malo majoneze, ili zdravija verzija - kuhani slanutak i przeni mljeveni sezam.
    Meni je to mljac!

  29. #29
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    Wewa, kako ces persun metnut u ulje?

    Pricala mi je svekrvina svekrva (imam dvije svekrve) da zene u njihovom kraju mrkvu stave u ulje (potope) da bi bila svjeza. Medjutim, ona to ne radi jer mrkva nikako ne moze dobro da se skuha. Za taj postupak nisam jer ulje ubije u mrkvi sve sto valja.
    ne ubije ulje ništa u mrkvi,čak šta više samo tako(u masnoći) organizam može iskoristiti vitamin A iz mrkve koji je liposolubilan(topiv u mastima)

  30. #30
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    kad smo kod zamrzavanja, u cemu zamrzavate hranu na duzi period?
    ja imam tupperware, ali niti ga imam dovoljno, niti mi je zamrzivac dovoljno velik. znaci, sljedeca opcija su vrecice. koje su najbolje - suskave, obicne plasticne, neke fensi-smensi?
    gledala sam jednu reportažu (naučnu) u kojoj se vršila analiza posuda za zamrzavanje i baš su (izmeđuostalog) analizirali i tu vrstu plastike(sladoled i sir) i onda su pokazali da u slučaju zamrzavanja kuhanih namirnica dolazi do difuzije nekih materija iz plastičnih posuda u hranu!!!
    A zatim su pokazali kako to negativno djeluje na tijelo i koliko žestok kancerogeni učinak takav tip čuvanja hrane sa sobom nosi.

    Na tom testu su pobjedile kese za zamrzavanje, ali one skupe(ja mislim da su se zvale topix).

  31. #31
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Eto sad znamo nešto više. Sve i da hoćemo ne možemo živjeti bez kancerogenih tvari , unesemo ih na bilo koji način

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    Ispeces ih u pecnici, onako citave s kozom. Peces ih skroz dok koza ne dobije smedju boju. Kad se malo ohlade skines kozu, prerezes ih po duzini
    Hm, meni su patlidžani bolji bez koze, možda s janjetinom?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •