Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: 'dojenje' u Petrovoj

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno 'dojenje' u Petrovoj

    Mislila sam da će me tri mjeseca nakon rođenja F. pustiti ljutnja, ali još sam jednako ljutita i uvjerena da se stvari mogu i moraju promijeniti na bolje. Riječ je o Petrovoj...
    Dakle, nedonoščad i bebachi narušena zdravlja bivaju smješteni na inzenzivnoj, moj F. bio je rođen skoro pet tjedana prije termina i s 2400 g su ga stavili u tu sobu. Da ne duljim, nisam ga tri dana smjela dodirivati, viđala ga 2xdnevno po minutu i čitavo se vrijeme sama izdajala i radila na proizvodnji mlijeka. Četvrti dan zovu da dođem u sobu za podoje, gdje doje mame koje su odvojene od beba. Sjedi nas desetak u sterilnim ogrtačima, bebe stižu, mnoge spavaju, sestre zavire par puta, a dojenje pokazuju tako da bebi glavu silom turaju na dojku i odu. Beba se otkači s cice ili zaspi, premala je da bi vukla dugo, sestara nema...Onda ti vele za pol sata (toliko traje podoj) koliko je pojeo. F. nije papao, uglavnom je spavao jer je dolazio sit, a ja sam slušala jezikovu juhu kako mi ne ide dojenje. Neke mame su vikale, neke su i psovale sestre jer nisu znale pravilno postaviti bebu, neke su pak bebama davale bočice sa svojim mlijekom, uvjerene da je to bolje od dojenja jer sestre kažu da im baš ne ide...
    Tri dana sam ga dojila po tri puta, nemam ni mrvicu dobre riječi za ikoga tamo, osim za glavnu sestru jer se barem malo trudila oko beba i nas. Ali žena ne radi čitav dan...
    Imala sam mlijeka i izdajalicu u bolnici, nudila sam da ću se izdojiti, rekle su da on mora biti na (kršitelj koda)u.
    Bisera je bilo još, ovo je najkraće što sam mogla napisati.
    Možemo li išta promijeniti da se takve stvari ne događaju i da bebe u Petrovoj dobivaju mamino mlijeko???

  2. #2
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ah, sunce...
    trudimo se, pokusavamo naci nacina, ali toliko su tvrdokorni po bolnicama i tesko je nesto utjecati na njih. ali necemo prestati.

    jesu ti mozda ponudili bolnicku elektricnu izdajalicu, s kojom mozes izdajati obje dojke istovremeno? (to je efikasnije)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Ne, ništa mi nitko nije nudio, nego sam svakog dana sama 'trenirala', MM mi je od doma donio (kršitelj koda)ovu. Prvih dana sam se ručno izdajala a mlijeko bacala. Da ne govorim kolika je frustracija zbog razdvojenosti, pa kad sam non stop plakala jer mi nitko nije ništa objašnjavao, vikale su da dramatiziram.
    Premda je ranije rođen, F je imao razvijene reflekse sisanja i gutanja, tako da je i s te strane bilo opravdano da se učimo dojenju. Nakon osam dana rodilišta, MM i ja stigli kući, F je plakao, dojenje je katastrofalno išlo jer bi vukao pol minute pa spavao. Onda sam se latila SOS telefona...

  4. #4
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Sunce, kad čitam tvoj post osjećam se kao da sam ga sama napisala.
    Ja sam to isto, doslovno po istom scenariju doživjela 7 dana prije. Šteta da smo se mimoišle jer smo moja mrvica i ja izašle iz bolnice 3.3.
    Sva sreća da sam nabasala na ovaj podforum, jer su otada stvari s dojenjem konačno krenule pravim smjerom.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno Re: 'dojenje' u Petrovoj

    Citiraj SUNCE prvotno napisa
    Imala sam mlijeka i izdajalicu u bolnici, nudila sam da ću se izdojiti, rekle su da on mora biti na (kršitelj koda)u.
    Bisera je bilo još, ovo je najkraće što sam mogla napisati.
    Možemo li išta promijeniti da se takve stvari ne događaju i da bebe u Petrovoj dobivaju mamino mlijeko???
    Uzas. Ranije bebe jos vise trebaju majcino mlijeko i majcinu prisutnost nego one koje su rodjene "na vrijeme" ; u nekim bolnicama u svijetu, mame ih stalno drze na sebi u marami (kangroo care) jer se pokazalo da tako brze i bolje napreduju.

    Mozda da napises pismo zalbe i posaljes ga odgovornima u Petrovu (za pocetak) i zatrazis od njih objasnjenje, na primjer, zasto je beba morala biti na (kršitelj koda)u.
    Mozda se cini kao kapljica u moru koja ne moze donijeti promijene, ali 'kap do kapi rijeka biva....'
    Sretno!

  6. #6
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Strava. Vrlo slično je i u Zadru. Najžešća su mi objašnjenja: ne ide vam dojenje, morat ćete na bočicu.
    A ovo da si ti morala bacati svoj kolostrum je :shock: :shock: :shock: :shock:

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Strašno i prestrašno ...imamo mi Rode još jaaako puno posla.
    Ali krajnje je vrijeme da mame koje su svjesne toga da takvi postupci nemaju nikakvog opravdanja same podignu glas.

    Zašto nitko od mama u bolnici jednostavno ne kaže: "Ja izričito zahtijevam da se moju bebu ne nadohranjuje NIČIM, pa ni vodom!"
    Ja sam im to u Rijeci rekla, doduše odgovorili su mi da oni to ni ne rade ako vide da majka doji (što god to za njih značilo :? ).


    Hraniti bebu, pogotovo nedonošče, (kršitelj koda)om, pored majke koja baca izdojeno mlijeko je meni za plakat .

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Samo da pojasnim, u RI ionako imaju rooming-in pa je beba stalno s mamom, tako da mama zna šta beba jede, ali onaj moj komentar je bio na dan kad su nas otpuštali iz bolnice i kad su bebe odnijeli na nekih sat-dva na ped. pregled.
    Ipak smo mi mame tamo dežurale pored njih većinu tog vremena dok smo čekale na red (bilo je puno poroda ta dva :wink: ).
    Tad sam vidjela da nekim bebama sestre daju bočicu, pa sam zato to napomenula, ali su mi odgovorile da su to bebe kojima mame nemaju dovoljno mlijeka i da one znaju da ih sestre nadohranjuju.
    Hmm.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Tad sam vidjela da nekim bebama sestre daju bočicu, pa sam zato to napomenula, ali su mi odgovorile da su to bebe kojima mame nemaju dovoljno mlijeka i da one znaju da ih sestre nadohranjuju.
    Hmm.
    Stvarno su ti bas tako rekle?!! A Rijeka je kao baby friendly bolnica...
    Koliko ja znam, zene u Hrvatskoj obicno su u bolnici oko tri dana, a kazu da u prosjeku "pravo" mlijeko "dodje" tri dana nakon poroda, nekima cak i kasnije. Kako se ikako moze znati da mama nema dovoljno mlijeka par dana nakon poroda??? :shock:
    Ili valjda za bebe nije dovoljno ono sto mama prirodno ima u odredjenom trenutku, nego uvijek treba vise i vise, pogotovo ako bebe placu (a to je valjda sto postotni znak da mama nema dovoljno mlijeka!)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Pismo žalbe ne kanim pisati, čuli su me već tamo, bila sam totalno narogušena na pedijatre (sa sestrama se nisam ni pokušavala natezati jer one ne odlučuju) i tek kad sam zaista podigla glas, promijenili su pristup.
    Jer, željela sam doznati kako beba raste, koje mu pretrage rade, kakav mu je nalaz krvi, zašto je na intenzivnoj, pogotovo što sam rodila dosta prije termina... Ma i da nisu znali je li sve OK, bilo bi makar u redu da su rekli koje sve pretrage treba učiniti kako bi to ustanovili!
    Tri dana ništa, a onda se pedijatrica nakon moje bukvice nacrtala u roku 2 minute. I odmah je odlučeno - beba ide mami na prsa.
    Pedijatarske vizite ne želim ni komentirati, gotove su i prije no što počnu.
    A potpora dojenju u tom rodilištu svodi se na 2 medicinske sestre koje su spremne uskočiti.
    Rooming in imaš ako platiš 850 kuna dnevno za apartman.
    Ali ono što me najviše rastužilo u čitavoj priči jest da s tih 850 kuna dnevno kupiš i ljubaznost osoblja bolnice.

  11. #11
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    Da, slično sam i ja doživjela, mislim ponašanje sestre. Tara mi je prvo dijete, i kada su mi je nosili na dojenje naravno tražila sam pomoć, sestra bi Taru grubo primila za vrat, stavila je meni na prsa i otišla iz sobe, nedaj bože da je ponovno pozovem. Radi se o jednoj sestri, neznam joj ime, ali već kada sam došla nakon poroda u sobu čula sam o njoj sve negativno. Jedne prilike kada sam je ipak zamolila za pomoć još jednom njen komentar je bio "draga moja, pa kak ceš ti doma dojiti ako sada neznaš!"

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    SUNCE, mi smo se vjerojatno i viđale uplakane na hodnicima
    Ja sam rodila 12.03. i bila sam tamo 13 dana.
    O pedijatrici (glavnoj) nemam riječi, ne znam stvarno kako takva osoba može raditi u najvećem rodilištu u Hrvatskoj.
    Meni su isto maloga bacili na bočicu 1 dan, ali u svađi sam saznala zašto i hvala Bogu druga pedijatrica je to ukinula preko vikenda. Naravno, nakon toga je nastala svađa s glavnom...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Hraniti bebu, pogotovo nedonošče, (kršitelj koda)om, pored majke koja baca izdojeno mlijeko je meni za plakat .
    da, upravo tako, a mene su sestre pitale što se plačem kad je to dobro za moje nedonošće :? ja mu dajem bočicu a mlijeko mi curi do koljena, užas jedan

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Oriana, u kojoj si sobi bila?
    Ja sam prva tri dana bila u 39 (zadnja, na kraju hodnika), zatim u aptmanu.
    Jeza me lovi kad se sjetim tuseva i WC-a, valjda će Caritasova akcija barem malo popraviti stanje...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno

    I ja sam rodila u Petrovoj. Istu stvar sa dojenjem sam doživjela. Naravno noću spavaš, pune ti se cice, ujutro nabreknute da ih moraš izdajati, masirati a onda dolazi beba koju dojiš i dojiš, onda ti je uzmu, pa opet donesu. Sve u svemu imaš osjećaj otimanja vlastitog djeteta. Kao da one bolje znaju sa mojim djetetom osim mene kao mame. One kao
    žele da se mame opuste i odmore. Pa ja se najbolje opuštam i odmaram kada u rukama imam vlastito rođeno dijete. Nekako se te sestre ponašaju diktatorski. Daj djete, uzmite dijete, dojite ovako ili onako. Pokrijte se dok dojite, ne brbljajte dok dojite, nemojte da vam zazvoni slučajno mobitel i tako još nedostaje da ti diktiraju kako da dišeš dok dojiš.

  16. #16
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Grozno je ako ste imale problema sa sestrama i posebno u vezi s dojenjem. Na žalost ne znam kakva je situacija sa nedonoščadi, ali ja sam isto rodila u Petrovoj (dan prije termina) i moja iskustva sa sestrama i postupanju sa bebama su više nego super. Dapače, toliko su pozitivna da imam samo riječi pohvale (i to ne samo za jednu, nego za sve koje su zalazile u sobu). Ne samo da su imale strpljenja pokazati kako se dijete stavlja na prsa (meni su to pokazivali sva tri dana svaki podoj!!! ) već su uskakale kod bilo kakvog problema ili pitanja. Posebno s velikim hvalama ističem mladu sestru koja nam je na lutki demonstrirala presvlačenje, njegu pupka, dojenje, kupanje, itd.....

    Također i meni je moj Lovro nedostajao tijekom dana i noći! Ali isto tako bila sam strašno umorna od poroda, mučili su me hemeroidi, rana, piškenje i ono dugo piškenje ( ) itd...

    S druge strane, kad sam došla doma od početka sam preuzela cjelokupnu brigu o svojoj bebi i ako zanemarim 2 sata maminog boravka kod mene doma (i to dok mi nisu otpali konci i kako bih se otuširala, obavila nuždu i jela) moja beba je bila uz mene i isključivo na mojoj brizi puna 24 sata!!!! Također, na meni je od prvog dana kako sam došla doma bila i briga o stanu i mužu (na žalost duže je radio i prvih mjesec dana se nije usudio presvuči sam bebu!! :D ).

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    93

    Početno

    ljuta sam ko pas... najbolja frendica mi je dosla iz Petrove da ju nisu naucili dojiti nego se sada izdaja i ceka patronaznu da joj ona pokaze pa ce onda zvati sos telefon... glavno da je placala preglede 300 kn i da nije dobijala za to racun (nema veze, glavno da sve bude u redu...), da joj taj dr. nije bio na porodu (a pretpostavljala sam da ce za te novce barem biti na porodu) i da je pri trazenju pomoci od sestara jer ne zna dojiti dobila to da su joj onda uzeli dijete i odnijeli ga nahraniti
    najradje bih otisla tamo i dobro se izvikala na te nazovi humane sestre/pedijatre i sl...
    ŽIVIO SV. DUH!!!

  18. #18

    Početno

    Pa možda bi i trebalo...fakat, da se organizira nekakav prosvjed majki s bebama...

    Hebemu, ako mogu prijatelji životinja, onda mogu valjda i ljudi...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Ja sam prosvjedovala na sav glas u bolnici, i pedijatrima i doktorima i sestrama s odjela babinjača. A stvarno sam bila pukla, ozbiljno.
    I makar sam svu teoriju o dojenju a priori poroda proučila na Rodi, praksa je sasvim drugo. I cvilila sam od jada i cmizdrila a onda sam vikala.
    I potrudili su se malo više, al svejedno sam tog petka (jer patronaže ne idu popodne i vikendom!!!) zvala SOS telefon. I izdajala sam se u bočicu i u žličicu i u šalicu, jer nije htio sisati. A nije ni u bolnici sisao kako treba!
    I slažem se da se tamo barem nešto treba POKUŠATI promijeniti jer na 5000 beba i mama godišnje ima solidan postotak onih kojima treba pomoći kako bi dojenje profunkcioniralo. I da ih je pet na 5000, treba im pomoć!

    Joj, svaki put se naljutim kad ih se sjetim

  20. #20
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    O porodu i onome nakon poroda u Petrovoj nebi pricala,jer volim cijelu situaciju nazvati: "Splet nepovoljnih okolnosti".
    Medjutim ne izlaze mi iz usta rijeci pohvale za sestre.i to i one za zene ,a i one za bebe.
    Meni su pokazali nekoliko puta dojenje.nekoliko sam ih puta zvala i tijekom dojenja,jer bi Fran zaspao, pa da ga probude jer ja nikako nisam mogla.
    U sobi je bila jedna cura koja je bila 13 dana u bolnici,jer su i ona i beba imele neku bakteriju.
    I sestre i pedijatri su je,svaki dan tjesili i objasnjavali zasto je bitno da bude strpljiva i da ostane jos koji dan u bolnici, a sestre su joj bebu donosile i prije od nas ostalih ako bi beba plakala.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    ja sam rodila u Vinogradskoj i cini mi se da je tamo situacija ipak bolja, i ja sam s vise strana za Petrovu cula sve najgore...U Vin. sestre dosta pomognu /..ako ih pitas!/, a s obzirom da sam se ja uspanicila da ne dobijem upalu nakon sto sam se par dana od poroda probudila s cicama ko silikoni Pamele Anderson, ali prepuni mlekeca, a malisa kad ga donesu par minuta cica, ostalo spava...Izdajalica me spasila tih par dana, a sve sam sestre davila da mi sve objasne. Iako sam prije poroda procitala by the way prekrasnu knjigu o dojenju "SVE O DOJENJU" od Hannah Lothrop /preporuka!!/; teorija je jedno, a praksa drugo - ali ipak mi je pomogla i imala sam je sa sobom u bolnici. Cak su mi Vida donosili i cesce od predvidjenog kad sam ih to zamolila i vagali nakon podoja da vidimo kako ide../u bolnici sam bila 7 dana zbog carskog/. Cak su i na otpusnom pismu napisali da se dijete treba dojiti na zahtjev...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •