Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Tražim savjete vegetarijanaca

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno Tražim savjete vegetarijanaca

    Molim savjete i prijedloge od vegetarijanaca i onih iz "mješovitih"(mesno-vegetarijanskih) obitelji.
    Ja sam već godinama (zapravo već pola života) simpatizer vegetarijanstva i svakih nekoliko mjeseci me uhvati želja i potreba da prestanem jesti meso,kao sada.Ali...
    1. Nikako da se čvrsto odlučim.
    2. Ne znam kako to uskladiti s MM-om koji je teški mesojed:za doručak neka salama ili jaja,za ručak u firmi meso,doma kad dođe opet ručak s mesom a za večeru ostatke od ručka(dakle,opet meso!)Kod njega pale samo 3 jela bez mesa:grah,pečeni krumpir s vrhnjem i pite(sirnica i zeljanica).On načelno nije protiv da ja kuham bez mesa ali:"da bude fino i dobro začinjeno".To sa začinima je sljedeći problemn voli slano i sa dosta vegete a ja dosta blago,kad je meni na granici da mi je preslano i da jedva jedem njemu je taman ili može još malo slanije!Pokušala sam s tim da ja malo posolim pa da si onda on dosoli,ali njemu je to bez veze i to mu onda nije to(uglavnom nikad ne posoli nego kvoca).
    3. Inače se trudim kuhati zdravo:dosta maslinovog ulja,ne jako masno,dosta povrća i voća,crveno meso jako rijetko;uvođenje smeđe riže bilo je neuspješno,a integralne tjestenine nemoguće(to mu nije fino)
    4. Ja zapravo ne volim kuhati!

    Dakle,kako se uskladiti a da se ne kuhaju 2 ručka i da koristim uobičajene namirnice(to što jedemo proso je vrhunac "čudnih" namirnica.
    Znam da je umjesto mesa OK kombinacija žitarice-mahunarke,ili seitan-ja ga volim ali mi se čini skup (vidjela u Mercatoru 400g 30-tak kn).

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Odi na tečaj indijske kuhinje.
    Najveći problem čini mi se točka 4. jer se odnos prema spremanju hrane osjeti u gotovom proizvodu - ne kao začin, nego kao ono nešto što čini razliku

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    nemam baš vremena sad za tečajeve dok tina ne bude mogao netko drugi pričuvati,a zapravo volim kuhati sebi ono kaj mi se jede (na kraju je tak da to volim samo)

  4. #4
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Maloprije sam podigao topic Tečaj indijske kuhinje. Mislim da ima dovoljno podataka ako se ipak odlučiš.

  5. #5
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Ja ti imam sličan problem... dnevno sam kuhala tri vrste jela. Za sebe, MM i sad za bebe. MM je sličan tvom, meso i pečeni krumpir su mu vrhunac kuhinje. O slanome da ne pričam, soljenka se puni svakih nekoliko dana. Neke stvari sam riješila ovako: Meni se ideja vegetarijanstva sviđa, al ne vjerujem da ću ikada postati pravi, uglavnom mi je cilj za sada smanjiti konzumaciju mesa. Probaj recimo spremiti sebi neko povrće, a za to vrijeme bacit neku šniclu na tavu. Onda ti imaš obrok za sebe, a on neka ga koristi kao prilog uz meso. Ako mu se prilog ne sviđa, nek jede meso i kruh
    Problem soli i ostalih žestokih začina rješavam tako da kad je jelo gotovo, njemu prebacim u manju padelu i natrpam začine, dok je onako vruće i bude mu ok. Ili možeš još malo prokuhati. Čak i meso mu jače začinim i spremam zajedno s našim, samo moram upamtiti koje je njegovo. Imaš malo više suđa za prati, al bar ne moraš kuhati posebno, a suđerica spašava stvar. Moj se s vremenom naviknuo na priloge, valjda mu je dosadilo samo meso i krumpir, al i dalje ako mu se recimo ne sviđaju mahune, pa šta, nemoj jesti, eto ti mesine

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb,centar
    Postovi
    55

    Početno

    ne trebaju to biti bas 2 rucka. ako npr njemu radis krumpir sa mesom,napravi krumpir, meso spohas, speces u tavi.. svejedno. a sebi napravi tofu. eto primjera.
    nije puno veci problem. tako barem mi kombiniramo.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Kad se vratim unazad dok smo jos svi u nasoj obitelji jeli meso i ostalo, mogu reci da je moj muz bio tipicni meso, krompiri, pasteta za dorucak, salama, prsut, ali isto tako i ribe i grah i povrca. Ali povrce mu je bio samo prilog. Mali, mali koraci, puno isprintanih informacija, zasto i kako, odmah je skuzio. ALI je sam rekao da nikad vjerovatno nece moci bez mesa, jednostavno puno radi i GLADAN je, kad ogladni voli pojesti!
    Uglavnom, sad vec tri godine ne jede meso, ako necemo racunati rijetko ribu, koju mu s gustom spremim, jer kad se sjetim kako se je hranio :shock:
    Poanta je da ne spominjes vegetarijanstvo kao cilj, vec naucis dobro kuhati, sa puno povrca, zitarica, novih i zanimljivih, mahunarki, i ostalog. Glavno da je ukusno, a ispocetka ce mu biti malo drugacije ali ce se naviknuti i uskoro ce mu biti puno ukusnije. Vegeta ima jedan zanimljiv sastojak MSG, koji je veoma opasan po zdravlje, isto tako ostavlja ovisnost na sol, tocnije sve je manje i manje slano. Izbaci vegetu i za koji mjesec ces rijesiti problem. Dvije sedmice bez soli, i nepci se naviknu na manje slano.
    Ja pravim jela koja su inace mesna, bez mesa. Npr. lasanje, ostale paste, sarme i punjene paprike, punjene patlidjane i tikvice, uz to lijepi gusti sos od gljiva sa pire krompirima. Za dorucak smiksano voce i namazani tost, palacinke, wafle, zitarice itd. Jaja su sad ono sto najgore pojede, a i to je rijetko.
    Kad je odlucio da nece vise jesti meso, ja sam samo odmahnula rukom, kao ono nema sanse. I on je bio tvrdoglav i nije odustao, iako je par puta se vracao na neke delicije.
    Jedno malo olaksanje je to sto je MM to napravio ovdje, daleko od svoje mame. Jer ona nikada to ne bi dopustila, ali buduci da je toliko tisuca milja udaljena od nas, onda moze samo puhati u telefon

    Samo polako....

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj marilu prvotno napisa
    Vegeta ima jedan zanimljiv sastojak MSG, koji je veoma opasan po zdravlje, isto tako ostavlja ovisnost na sol, tocnije sve je manje i manje slano. Izbaci vegetu i za koji mjesec ces rijesiti problem. Dvije sedmice bez soli, i nepci se naviknu na manje slano.
    .
    potpisujem
    i pripazi, monosodium glutamata ima u mnogim gotovim jelima,pa ako jede dosta fast fooda i gotove hrane mogao bi ostati zakacen na slano....

    moj je isto 'mesojed'...
    za sada to rjesavamo da ja kuham po svom cefu i inspiraciji dakle - sebi a on si ispece meso uz to ako zeli...

    meso nikad nisam spremala (osim jednom skuhala hrenovke psu i pougljenila neke hamburgere bratu jer sam stalno mislila da jos nije gotovo i da ima krvi unutra) pa ga ni ne bi mogla 'usreciti'...

    pazim vise na to da ga ne unesrecim sa nekim od povrca koje ne voli ili detalja tipa - spinat voli samo onak obicno a nedjaboze zapecen u rerni

    no jos se uskladjujemo...
    stvarno nije lako a jos imas bebu za koju treba skuhati...
    mm je uz mene naucio kuhati i sam me cesto zna obradovati ruckom/vecerom...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    Hvala na savjetima.
    Moglo bi nešto od toga i funkcionirati!
    Jučer sam kupila sojine medaljone-okus Meksika i na vrećici je recept za medaljone s povrćem-ja napravila(doduše ide sa pancetom pa je to bilo u svrhu sprečavanja šoka jer je pokušaj jedenja tih medaljona prije par godina propao)-i svidjelo mu se jedino je bilo malo gorko od limunove korice:recept sa puno svega i bez vegete!
    A MM je rekao da je odlično,samo još malo vegete...!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    Hm, i ja kad pečem meso pečem ga barem sat vremena najtanje komade!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb,centar
    Postovi
    55

    Početno

    ne znam dal znate ali ti medaljoni su radeni od ostataka soje koje im ostaju. prevedimo to u meso i dobimo pastetu.
    tako da ih ja osobno rabim jako jako rijetko.

  12. #12
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ja kuham po svom, a meso pripremam posebno ako netko ima želju.


    Pečeno sa strane, na drugom stolu u drugoj sobi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •