Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Kako uskladiti stil odgoja oba roditelja

  1. #1
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno Kako uskladiti stil odgoja oba roditelja

    Prihvacam da smo razliciti, prihvacam da imamo razlicite stilove i nastupe prema djetetu, ali me zanima kako dobiti (ljubazno i pristojno) suradnju partnera u bitnim stvarima (uzmite u obzir da smo generalne stavove dogovorili prije rodjenja djeteta)....

    Npr. ... kako mu pomoci da zapamti da dijete od 2,5 god. ne razumije preneseno znacenje rijeci (ironiju, npr.) i da sve dolsovno shvaca.
    ... kako mu utuviti u glavu da za stvari koje dijete MORA napraviti (oprati zube prije spavanja jer je to dogovor i nema iznimaka, zubi se peru prije spavanja), ne smije dijete pitati ?hoces li oprati zube?' pa kad dijete kaze 'Ne.' , tjerati ga da ipak opere
    ... kako mu pomoci da shvati da, kad djetetu dva-tri puta priprijeti da ce napraviti xy ako ono ponovi xyz, to mora i uciniti jer ga inace dijete uopce nece dozivljavati ni kao a od autoriteta, kad je potrebno

    Ima toga jos, ali samu sebe zivciram kad se podsjetim ...

  2. #2
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    PS. Gdje je edit?

    Vidim da sam izostavila bitno mi je da smo u osnovnim, najbitnijim stvarima dosljedni i istog misljenja... medjutim, nacinom na koji on pristupa svom djetetu, ispadne da sam ja mama-azdaja koja postavlja granice i cuva one bitne da ih se ne prelazi, a on je divan tata koji kuzi da je dijete dijete i da mu treba tu i tamo popustiti, ali onda gazi i po najosnovnijim smjernicama koje smo zajedno dogovorili

  3. #3
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ne znam kaj bi ti pametno rekla.
    i kod nas se znaju 'zalomit' takve stvari,al ja ih pokusavam rijesiti tu sekundu kad se dogode.
    znaci-odmah i sad!
    najcesce upali.

  4. #4

    Početno

    BusyBee...'edit' bi ti trebao biti u gornjem desnom kutu posta...kao i 'quote'...

  5. #5

    Početno

    Ali vidim da ga ni meni nema, vjerojatno nam to admini nisu osposobili...

  6. #6
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ponekad imam osjećaj da odgajam muza, a ne dijete. Često mu moram objasniti zašto njegov postupak nije O.K. i da je trebao naći neki drugi način.
    Npr. da bi imao malo mira, posjeo je dijete ispred TV-a, a dijete ga vuče za ruku jer bi se htjelo igrati s tatom.

  7. #7
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Uh.. ovaj zadnji primjer... malo mi je lakse jer nisam jedina

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Npr. da bi imao malo mira, posjeo je dijete ispred TV-a, a dijete ga vuče za ruku jer bi se htjelo igrati s tatom.
    e to me IZLUDI a Zarči ima samo 3 mjeseca

  9. #9
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Ja nemam takvih problema jer OMD-a ionak nikad nema doma pa ni ne može u nekoj većoj mjeri utjecat na odgoj. Sva sreća.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Klinci lako skuže da svaki od roditelja ima svoj stil.
    MM je manje odlučan od mene, tako da ugl. čeka da Grga na nešto pristane, a ja sam dosta odrješita. I tako njih dvojica ponekad ne dođu do vrtića.
    Kako se ja provodim puno više vremena s djetetom često je mm pitao mene kako da postupi, ali sada se okuražio i zna biti vrlo ponosan kad su njih dvojica usklađeni.
    Zgodno je da starci nisu isti jer se ovako dijete uči raznim socijalnim vještinama

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    djeci je potrebna sigurnost u oba roditelja a isto tako i jasno postavljanje granica. najbolje je da popricas sa muzem kad djete nije prisutno ili spava i objasnis mu tvoje vidjenje a ako mu nesto nije jasno zajedno prucite i citajte knjige,razgovarajte.reci mu da npr pranje zuba znaci i zdravlje vaseg djeteta pa ako on misli da to nije vazno onda.......
    napravite neku kod rijec koju cete samo vas dvoje moc razumiti ili na engleski reci muzu da ne smije tako govorit..............a djeca ce pokusavat istrazivat dokle idu granice. zato je najvaznije da oba roditelja imaju isti pristup odgoju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Mi smo se sukobljavali i svađali oko metoda samo kad je Luka bio skroz mali. Oboje smo bili nesigurni, prvo dijete, pojma nemaš zašto plače a sve si pokušao (cika, motanje, nanašanje, pjevanje......). Onda smo se znali zakvačiti jer bih ja ovako a on onako..

    U posljednje vrijeme sve manje sukoba imamo oko odgoja. Luka sluša tatu što god da mu kaže, mene ne sluša ništa . Istovremeno se s tatom igra, slažu kockice, autiće, vlakić, ja se osjećam totalno izgubljeno između njih kad se pokušam uključiti. Sve neki muški posli
    :wink:

    Ja sam samo "mamaaaaaaaaa" za ljubljenje, maženje, frfljanje uha i slično.

  13. #13
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Fortuna prvotno napisa
    najbolje je da popricas sa muzem kad djete nije prisutno ili spava i objasnis mu tvoje vidjenje a ako mu nesto nije jasno zajedno prucite i citajte knjige,razgovarajte.

    Slazem se. Najgore je kaciti se oko odgoja djeteta ispred djeteta.

    Npr., mene je cuvala baka, i kad bi i mama bila doma i ja nesto ne bih napravila ili bi napravila nesto sto ne smijem, baka bi to komentirala mojoj mami ispred mene, a ponekad joj to i spocitavala, i sada, kad sam i ja roditelj, smatram da je to mojoj mami jako rusilo autoritet.

    U svemu je najvazniji dogovor - mirno razgovarajte kada ste sami, i sve ce biti ok.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Da, da, nemoj tati pred djetetom ništa prigovarati, naročito u vezi odnosa s djetetom. Meni je to ponekad teško jer 'moram' odmah reagirati.

    Tako sam se ja nešto istresla na svoju mamu, pa me Grga odmah krenuo oponašati- koma.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •