Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 223

Tema: Šarlah

  1. #101
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Anima, i nama su preporučili kontrolni ekg. No mi smo na kraju od njega odustali. Bojim se da Lovro ne bi izdržao i mirno odslušao i napravio ono što se od njega traži.

    Možda bi ti bilo najbolje nazvati u Klaićevu i jednostavno pitati kako izgleda pretraga te da li možeš biti uz dijete tijekom pretrage.
    Nadopunila sam samu sebe.

  2. #102
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    mamma san, kako misliš ne bi izdržao? Pa zar ne mogu ja biti s njom? Mislim, nazvat ću , ako ne mogu biti s njom, ne dolazi u obzir, otići ću radije privatno, imaš li koga preporučiti, ali otići moram, jer mi dok. neće dati ispričnicu za vrtić bez nalaza, jel to opasna pretraga?

  3. #103
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    Dijagnosticirali šarlah bez ikakvih nalaza, samo na temelju osipa i jezika, i sad nakon antibiotika šalje nas na ekg u Klaićevu. Ako je netko bio tamo bila bih zahvalna da mi opiše postupak, kad je gotov nalaz i da li se predugo čeka. Malo sam zabrinuta što nas šalje na ekg? Pliz
    šalje vas zbog streptokoka za svaki slučaj, zna biti opasan za srce, zglobove i bubrege.
    s malim nakon šarlah nismo išli, ali kad je curka bila mala išli smo na ekg i kod nefrologa.
    pretraga je brzo gotova, stave se one štipaljkice i traje par minuta. ništa ne boli.

  4. #104
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    I hvala na odgovoru, još jednom

  5. #105
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Tashunica, jel može mama biti s djetetom za vrijeme pretrage?

  6. #106
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pa ja sam onda bila (prije deset godina), ali na zaraznoj.

    nemoj to uopće dovoditi u pitanje nego se postavi od početka da je najnormalnije da ideš sa svojim djetetom i ne daj se smest iako mislim da neće biti problema, možda se javi netko ko je bio.
    do sada nisam imala problema što se tiče pretraga u klaićevoj, na svakoj sam bila s malim.

  7. #107
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Još jedan prijavak.
    Sven od petka navečer ima visoku temperaturu (do 39.8), žali se na glavobolju, grlobolju i kašljuca (kašljuca već barem 3 tjedna ali do sada su grlo i pluća bili ok). Jutros smo bili kod pedijatrice i pojavio se i osip (sinoć ga još nije bilo). Osipan je dosta, ispod pazuha, po prsima, trbuhu i unutrašnjoj strani podlaktica, a grlo mu je jako crveno i točkasto. Dijagnoza - šarlah. Dobio 10 dana Silapen.

  8. #108
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    I još jedan prijavak
    Dosta visoka temperatura od subote popodne (38,5 - 39,53), danas popodne osip po preponama, trbuhu, ispod pazuha, grlo isto jako crveno.
    Terapija Silapen 10 dana.
    Nakon terapije inzistirati ću na svim pretragama. Ovo baš i nema veze, ali kod mene u obitelji jako je puno kojekakvih srčanih bolesti i baš me uhvatila nekakva panika.
    U jaslice neće ići ovaj i sljedeći tjedan.

  9. #109
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    nama je osip buknuo valjda isti tren kad i temperatura i bio je cijeli ljubičast koliko ga je bilo.

  10. #110
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Cure, koliko dugo su vam klinci imali temperaturu?
    L. ju je imao od subote do ponedjelja navečer, jučer ništa i noćas i jutros opet :/

    I još jedno pitanje , jeste koristili nekakve posebne kreme za lice i tijelo?
    Već sada mu je koža na licu jako suha.

  11. #111
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Lara01, kad mu se osip povuče, povuči će mu se i hrapava koža.


    Mi se OPET prijavljujemo. Opet šarlah. U totalno početnoj fazi. Nema temoerature. SAmo jaka grlobolja, natečeni limfni čvorovi i osip koji se tek počeo pojavljivati.

    Od jučer smo na Silapenu, a u petak ću znati bris i naziv umilnog nam streptokoka.

  12. #112
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    MS, držite se

    Ipak idemo danas još jednom kod pedijatrice da vidimo što sa tom temperaturom. I na inhalacije zbog kašlja. :/

  13. #113
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    lara, ako ćete imati mogućnosti, zadržite ga doma još jedan tjedan više. šarlah dosta ruši imunitet. :/

    I nadam se da će se sve brzo smiriti.

  14. #114
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Biti će on doma i sljedeći tjedan.
    Sinoć smo još jednom otišli kod pedice i ona je super zadovoljna razvojem situacije.
    Preživjet ćemo i to 8)

    Kako je L?

  15. #115
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Odmah je živnuo nakon što je antibiotik počeo djelovati. Kao i prvi put, na samom početku ga je šarlah dosta uništio. Bio je poprilično loše. Malaksalo. Iscrpljeno. Cendravo. (lošije nego kad ima visoku temperaturu).

    No, još uvijek je slab na klopu... :/

  16. #116
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    No, još uvijek je slab na klopu... :/
    Pod ovim mislim: ništa ne jede.

  17. #117
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    mamma san tvoj je imao šarlah? Ovo sad je drugi put?
    Koji užas, joj ja mrzim taj šarlah. Mene je tako strah, da moj dobije ponovo!
    Moj još ima traume od doktora zbog šarlaha, pa oni brisevi!!!

  18. #118
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj monax prvotno napisa
    mamma san tvoj je imao šarlah? Ovo sad je drugi put?
    Koji užas, joj ja mrzim taj šarlah. Mene je tako strah, da moj dobije ponovo!
    Moj još ima traume od doktora zbog šarlaha, pa oni brisevi!!!
    da. Lovro je imap šarlah prije godinu dana.

    Doktorica nam je rekla da nam nakon ovog ne gine injekcija ekstencilina.

  19. #119
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Evo još jedan prijavak - i Leon pokupio šarlah.

    Lupila ga jučer kasno popodne visoka temperatura (39,5-40) koja nije padala niti nakon Lupoceta i Ibuprofena pa smo noćas oko 3 (bilo nas je frka kada je temperatura počela prelaziti 40) otišli u Klaićevu, nisu mu uzimali nikakve briseve niti krv (što mi je malo :/ ), za sada nema vidljivi osip ali mu je koža suha i kod očiju pomalo ljuskava, pomalo kašljuca, doktorica napisala i da ima malinast jezik - zaključila dijagnozu: SCARLATINA, dobili smo Zinnat (imali smo prije reakciju na Klavocin) i eno ga zaspao kao top pored tatice.

    Ništa ne želi jesti, tekućinu da, ali se panično boji povraćanja pa si frajer sam dozira koliko će popiti....
    Danas idem obavijestiti tete u vrtiću, nemamo informaciju da je itko iz grupe već obolio.

    Mene glava boli od jučer, nemam grlobolje, malo curi nos - zna li netko kako to počinje kod odraslih?

  20. #120
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Maya&Leon, čim je malinast jezik radi se o šarlahu. :/

    Kod roditelja počinje na isti način kao i kod djeteta. Ako ga dobijete. Ja nisam. Ali neki jesu.


    No, mi smo uz šarlah pokupili i virozu.

    Kako su ostali bolesnici? Lara01?

  21. #121
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Uf uf uf !
    Z N A L A S A M !

    Jučer sam otišla do njegove pedijatrice po recept za antibiotik i žena me oprala što nisam inzistirala da mu izvade briseve.... :? (jer kako sad ona sa sigurnošću može znati da je u pitanju šarlah i ima žena pravo u stvari...)

    Ok, bilo mi je ti odmah, na licu mjesta, čudno što ga ne šalju na nikakvu pretragu, što mu ne uzimaju bris ili vade krv, ali doktorica u Klaićevoj je tako sigurno nastupila sa dijagnozom da mi nije palo na pamet išta pitati. Na koncu, ona je doktor, ne ja.

    Uglavnom, nakon što sam "odslušala" svoje kod pedijatrice ona mi je spomenula da je nakon 10 dana antibiotika (kod šarlaha) potrebno djetetu dati još nekakvu završnu injekciju koja ga navodno čuva od recidiva (ili streptokoka?) u narednih mjesec dana..... :?
    Nisam primjetila da je itko pisao o tome odnosno da li su vaši pedijatri spominjali išta slično?
    Mi imamo pedijatricu koja je sklona cijepljenju, ali nikad antibioticima bez pretraga zbog čega je cijenim (no njena čekaona je prepuna plakata za cijepljenje protiv KME, Hepatitisa B - to smo ipak obavili - kojekakvih koka, Rota virusa i šta ja znam, da ne ne nabrajam dalje shvatili ste?) shodno čemu sam i ja sklona tu dodatnu injekciju uzimati sa većom rezervom. Ona mu je neće dati, jer nije sigurna da je u pitanju šarlah, no načelno me muči ta dodatna "zaštita"?

    S druge strane, gledam jučer taj njegov "malinasti" jezik, i koliko sam shvatila poanta je u BOJI jezika zar ne? A ja sam vidjela samo jezik prekriven bijelim slojem, ništa neuobičajeno za dijete pod visokom temperaturom, ne vidim nikakav osip, osim što mu je lice crvenije nego inače (možda opet posljedica visoke temperature?) i flekovima tu i tamo.
    Kašlje, produktivno, no sirup od trpuca pije već nekih 10-ak dana zbog ranijeg kašlja. Jučer podvečer je temperatura pala na 37,5 a jutros još spava pa ću vidjeti kako se osjeća tek kada se probudi.

    MM i ja smo za sada dobro, ne vidimo nikakve simptome šarlaha na nama

    Totalno sam zbunjena :/

  22. #122
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    .... SAD kužim kaj ste mislile pod tim "malinastim" jezikom

    Probudio se, oprali zubiće i uklonili de-e-e-ebeli bijeli sloj sa jezika, a ispod :shock: jezik boje maline sa sitnim prištićima na njemu - to je to, zar ne?

  23. #123
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Uglavnom, nakon što sam "odslušala" svoje kod pedijatrice ona mi je spomenula da je nakon 10 dana antibiotika (kod šarlaha) potrebno djetetu dati još nekakvu završnu injekciju koja ga navodno čuva od recidiva (ili streptokoka?) u narednih mjesec dana..... :?
    Nisam primjetila da je itko pisao o tome odnosno da li su vaši pedijatri spominjali išta slično?
    Itko? Nitko?

  24. #124
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Uglavnom, nakon što sam "odslušala" svoje kod pedijatrice ona mi je spomenula da je nakon 10 dana antibiotika (kod šarlaha) potrebno djetetu dati još nekakvu završnu injekciju koja ga navodno čuva od recidiva (ili streptokoka?) u narednih mjesec dana..... :?
    Nisam primjetila da je itko pisao o tome odnosno da li su vaši pedijatri spominjali išta slično?
    Itko? Nitko?
    RAdi se o injekciji EKSTENCILINA. Ekstencilin je peniciln produženog djelovanja.

  25. #125
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    I nama je pedijatrica preporučila ekstencilin.
    Kako je u 12. mjesecu pio silapen zbog streptokoka, pa sada šarlah ja nisam puno razmišljala o tome.
    Sutra smo na kontroli i dobit će pikicu.

    L. je inače o.k. Još malo kašlje.
    I dalje ga što više držimo doma, ne damo mu da se previše umara i skače. Biti će još cijeli sljedeći tjedan doma sa bakom da se malo vrati u normalu sa hranom. Jer par dana nije ništa jeo, jučer je pojeo dvije žlice riže i šalicu mlijeka :/

  26. #126

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    237

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa
    emarink, djeca mlađa od 2 godine ne mogu dobiti šarlah
    Nije istina,moja curka ga je imala s 10 mjeseci,a sad ga ima opet(3 god).

  27. #127

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    237

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa
    emarink, djeca mlađa od 2 godine ne mogu dobiti šarlah
    Nije istina,moja curka ga je imala s 10 mjeseci,a sad ga ima opet(3 god).

  28. #128
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    izgleda da i Jan ima šarlah. jučer imao visoku temperaturu (39), koju smo skudali kod homeopatice, a jutros bijeli jezik i ospi po cijelome tijelu. ona je rekla da je šarlah i da samo pazim da dijete pije i jede.
    ja sam ga preboljela kao mala ali me danas malo boli grlo. homeopatica je rekla da nema opasnosti za bebu.
    u ponedjeljak idemo kod pedice da damo bris.

  29. #129
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Evo i nas u klubu....

    Da li je potrebno da i ostali ukucani naprave briseve grla i uzimaju penicilin?

  30. #130
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Naš obiteljski liječnik je rekao da je stara praksa koja se više na primjenjuje, da se i svi koji su bili u doticaju sa zaraženim djetetom šalju na pretrage i piju antibiotik.
    To isto je rekla i pedijatrica iz Vinogradske koju smo dodatno kontaktirali. U slučaju da netko od ukućana osjeti grlobolju ili slično treba otići na pregled i to je sve.
    Nitko od nas koji smo bili oko lavića nije se zarazio.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    I mi prijavljujemo šarlah , doktorica ga je konstatirala prije 10 dana. Imala je lagani crveni osip po trbuhu, i nešto jači osip oko vrata. Dan-dva povišena temperatura (oko 38.5). Sad smo već na kraju s lijekom, ali moja D. ne smije primati penicilin, jer je alergična, pa pije Zinnat (nadam se da će to biti dovoljno).

    Pitanje: da li je gnojna angina neki 'lakši' oblik šarlaha?

    Pet dana nakon što mi je kod D. ustanovljen šarlah, kod M. se pojavila gnojna angina. On je sada isto na Zinnatu. Uh, baš se brinem i nadam se da neće biti nekih posljedica.

    Jel' se preporučaju neke još dodatne pretrage nakon uzimanja terapije? Osim briseva? EKG, krv?

  32. #132
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    kod nas uopće nije bilo temperature, jela je normalno, bila izrazito dobre volje. samo jaki osip i rekaciju na penicilin. ali reakciju na penicilin ipak trebamo testirati.
    napravili ekg nakon mjesec dana, tata je bio s njom cijelo vrijeme u klaićevoj. i plakala je, znaju oni očitati nalaz i kad djeca plaču, samo to stave kao napomenu.
    priznajem da urin nismo dali na analizu
    sad provodimo homeopatsku terapiju protiv streptokoka, kako ga ne bi ponovno skupila. navodno oni koji su već imali streptokok ga lakše skupe ponovno.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Gitulja, hvala na brzom odgovoru.

    Ispočetka se nisam toliko brinula u vezi šarlaha, jer mi se D. skroz normalno ponašala, bila je regularno živahna, jela manje-više normalno, temp. nije bila jako visoka, osip blag, itd.

    Al' sad kad ovdje čitam kaj se sve može izroditi iz toga i kad vidim da se opet može oboliti, nije mi baš svejedno.

    Od cijele grupe u vrtiću, mi smo jedini koji ga imamo (tj. kod kojih se ispoljio ). Vjerojatno ima i druge djece nosioca streptokoka, ali se kod drugih nije aktivirao.

  34. #134
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    i mi smo bili jedini u vrtiću. nako 3-4 njeseca se opet pojavio kod većeg broja djece, nas je zaobišlo. nama je pedica napomenula mogućnost da se šarlah ponovno dobije, ali i da to više nije ista bolest kao prije 50 ili 30 godina. i da se sve ove naknadne pretrage rade preventivno, da je opasnost minimalna ako se liečenje započne na vrijeme.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Evo i naše situacije, a imam i pitanje.
    Petra ide u vrtić, prošli ih je tjedan bilo oko sedmero u grupi?! (inače ih je preko 20).
    Ona je taj cijeli tjedan dosta kašljala, pred kraja tjedna baš ružnije, onako kao da ima bronhitis.
    Za vikend je zakurila, ali ne više od 37,5-38., jako je teško disala, ali joj je nos bio prohodan.
    Inače ne trčim doktoru, ali nekako je taj kašalj bio koma, pa smo otišle u ponedeljak. Čim ju je poslušala, i čim je otvorila usta, pedijatrica je rekla da je za antibiotik.
    Pedijatrice je dr. Vidović na Krugama, koja nikad ne uvaljuje antibiotik bez veze. Napravili smo i krvnu sliku, i sve je bilo ok.
    Nema temperaturu, nije niti imala osip, sve 5, pije lijek i Bisolvon uzima, odmah joj se smirio i kašalj.
    Pedijatrica je rekla da smo u biti reagirali ok, i da smo je počeli liječiti prije pravog izbijanja bolesti.
    Ali neki dan sam saznala da je u vrtiću od prošlog tjedna par slučajeva šarlaha, Petra je tad bila u vrtiću ... e sad je moje pitanje:
    dali je Petra možda još u stadiju inkubacije (znam da je inkubacija za šarlah do 7 dana) i dali je moguće da se šarlah pojavi 24 sata nakon prestanka uzimanja Klavocina?
    Dali je Klavocin štiti samo sada ili će je i "izliječiti" ako možda ima i šarlah?
    Hvala, i brzo ozdravljenje dječici

  36. #136
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Evo i nas.
    Janko je počeo s groznim kašljem još prošlu srijedu, tj. su utorka na srijedu, po noći je zakurio, ali isto ne puno, 38,5. Ujutro smo otišli kod doktorice koja je primjetila da ima osip po lopaticama i leđima, nigdje drugdje. Otišli smo dati bris grla koji je pokazao da ima streptokok tipa A, ma što to značilo, a doktorica kaže da je to blaži oblik šarlaha :? . Nisam znala da postoji i blaži oblik. Užasno mu je smrdilo iz grla. Uglavnom, do nedjelje je na silapenu, više ne kašlje toliko, osip je polako nestao već prvi dan kada se i pojavio.
    I to je to.

  37. #137
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Evo i nas...
    N. je dobila šarlah jučer( ne ide u vrtić), simptomi za sada relativno blagi, nema temperaturu ali svi ostali simptomi u vidu osipa, crvenog grla, jezika sa naslagama su prisutni. Dobila je Silapen,
    Zanima me koliko dugo je zarazna?
    Iako znam da djeca do 2 g rijrtko oboljevaju, treba li možda D. (4 mj.) ipak uzimati profilaksu?
    Ne mogu do naše pedice do sutra jer su neradni dani, sa N. smo bili na hitnoj :/

  38. #138
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Nama je rečeno da dijete nije zarazno 24 sata nakon početka uzimanja antibiotske terapije.
    Koliko mi je poznato nije potrebno davati profilaksu mlađem djetetu.

    I samo da se požalim: kod nas se šarlah definitivno zakomplicirao.
    Točnije, od 28.02. kada mu je dijagnoticiran šarlah njega nikako da popusti taj prokleti streptokok! U međuvremenu je, osim terapije koju je dobio za šarlah, dobio još redom:
    - Zinnat (ponovo, jer početna terapija nije bila dovoljna)
    - Silapen (jer niti dvostruka terapija Zinnatom nije dala ploda, a streptokok se vratio)
    - 2 x injekcije ekstencilina (AST bio visok-700, i dalje osip, malinast jezik i ostale divote)

    I.... u nedelju je bilo točno 3 tjedna od zadnje injekcije ekstencilina, ponovo je dobio temperaturu, crvenkasti točkas jezik, bijeli sloj, nanovo se pojavljuje sitan grisasti osip (za sada na stražnjoj strani laktova, po ležima kod križa i zadnja strana bedara) i očajan zadah iz ustiju.

    Danas ponovo krećemo u pohode pedijatrici i u Klaićevu na pretrage (minimalno bris i AST titar).

    Ima li netko kakav pametan prijedlog za ovu očajnu mamu?!

  39. #139
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    dijagnoticiran = dijagnosticiran

  40. #140
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Summa summarum (barem za sada):

    - ponovo nam je dodijeljena terapija, ovaj put Amoxil
    - uzet bris
    - plovimo sigurnnim vodama do tonzilektomije....

  41. #141

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    12

    Početno obrnuta situacija

    pojavili se meni (ocu) par sitnih mjehurica na prstima (vodena tekucina) prosli ponedeljak. kad ono u utorak pred vecer ruke i stopala puna tih mjehurica, srijeda temperatura 38,5-39. e sad, posto svaki dan vozim žlumficu u jaslice i idem po nju veli moja doktorica (nakon pregleda od ravno 2-3 minute) da sam dobio šarlah (ili jedan oblik šarlaha, a po izjavi moje majke to nisam imao kao dijete). uglavnom, poslala me vaditi krv, bris grla medutim to mogu tek u ponedeljak obavit itd. uzimam u meduvremenu amoksicilin i povlaci se.

    medutim sad je žlumfi se razbolio, skoci joj temperatura na 39, pa se cepicem to spusti, ima zastopan nos, zelenkastu sluz, nikakav osip.. i sad mi nikako nije jasno kaj je to.. logicno bi bilo da je prije dobila šarlah nego ja koji sam u jaslicama svega par minuta dnevno, nema osipi, nis. u jaslicama vele da trenutno nemaju nikakvih bolest koje haraju. medutim malom misu kad skoci temperatura strasno brzo joj srceko lupa pa sam malo uplasen

  42. #142

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    12

    Početno ...

    zaboravih napisat: drugim rijecima ona nemam nikakvih naznaka tipicnog šarlaha (crvenilo, osip, "malinasti" jezik itd) pa me zanima vase misljenje cijele situacije

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    29

    Početno

    Pridružujem se klubu djece sa streptokokom ali od prosinca 2008!!!!
    Moj devetogodišnji sin je pred bozicne praznike dobio temperaturu i bolilo ga je grlo.
    Pregledom doktorica tvrdi da je to očita bakterijska upala grla i dobivamo 10 dana Silapena.
    Drugi dan nakon završetka terapije on opet dobije temperaturu ( do 38,5) i jedva vidljivi osip na par mjesta na tijelu. Opet doktorici koja misli da nije šarlah, ali je grlo dalje upaljeno. Šalje nas na Zaraznu- tamo dijagnosticiraju upalu grla, ali ne šarlah. Vadimo krv ( malo povišeni leukociti- nista sto upucuje na neku jaku bakterijsku upalu) i radimo bris grla.
    Usput dobijamo antibiotike, koje mu ja ne dajem jer čekamo bris, a on se osjeća relativno dobro. Za tri dana u brisu je nađen Streptokok i pijemo još jednu turu Silapena još 10 dana.
    3 tjedna nakon antibiotika opet radimo bris, i Streptkok je i dalje na grlu.
    Mjeseca dana nakon toga opet bris i streptokok je i dalje tamo. Vadili AST koji je nizak. Bili kod ORL, on tvrdi da ne treba vaditi krajnike i da je grlo OK.
    Svi tvrde da mu se streptokok naselio na površini sluznice i da se to ne liječi. Na moje upite što sa posljedicama streptokoka u organizmu ( bubrezi, srce, zglobovi) kažu mi da se to nekad dešavalo više zbog loših uvjeta života nego zbog prisutnosti streptokoka u organizmu, da nikad nije dokazano do kraja da je to povezano i da su najnovije smjernice medicinara ne liječe kliconoštvo.
    Išla homeopeatu koji je rekao da ako dijete nema simptoma bolesti ( jer sin od sredine prosince nema nikakvih zdravstvenih problema) da se to ne liječi i da 30% populacije nosi streptokok u organizmu pod normalno. I da je to u redu.
    I ja sad više ne znam što da radim?!
    Na moru je i sad mu navečer špricamo grlo propolisom i nadam se da će u rujnu bris grla biti čist. Ali i dalje me strah da streptpkok ne pomuti nešto u organizmu.
    Da li netko ima neki savjet?

  44. #144

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Prijavljujem se i strah me tog upornog streptokoka. Od prošlog pon smo na Silapenu, ja na tabletama a manji miš na sirupu. Ni jedno ni drugo nismo vadili krv niti uzimali bris. Meni je dijagnosticirana gnojna angina uzrokovana streptokokom, a mališu šarlah zbog osipa i malinastog jezika.

    Stariji mi je nekako slab i tužio se na bol u uhu tijekom ovog vikenda, nakon ukapavanja soka od čuvarkuće sve bi prestalo. U prošli četvrtak sam s njim pravila bris jer mu su natečene - ono bočno u ustima, lijevo i desno od resice-jesu to tonzile. Ugl.sutra popodne je nalaz. U utorak s manjim na kontrolu šarlaha. Kada se pravi kontrolni bris grla, nakon što istekne antibiotik ili prije?
    I moram pedijatrici napomenit da mu je urin intenzivno obojen i jako smrdljic. Uh, ovaj Silapen smrdi i kad ulazi i kad izlazi

  45. #145

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    smrdljic=smrdljiv

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    kikig, posljedice po bubrege srce i ostalo mogu anstati nakon neliječene streptokokne bolesti, a ne kliconoštva. kliconioštvo dapače donekle djeluje kao imunizacija.

    što se tiče šarlaha, postoji ukupno 6 sojeva streptokoka koji ga mogu izazvati i na svaki ostaje doživotna imunost, dakle može se imati šarlah šest puta u životu.

    Mislim da ekstencilin nema smisla davati, jer svakako ga neće dobitzi osd istog streptokoka, a kolika je vjerojatnost da drugi toksofgenis oj baš tada kruži u okolini?

    osim toga, ukoliko je liječenje započeto na vrijeme 8a u pravilu je, unutar 3 dana) nema realnih opasnosti od posljedica. i, da, već 24 sata nakon početka liječenaj dijete nije zarazno. a ako je uzimalo peniciolinski antibiotik (npr klavocin) kad je bilo u kontaktu s bolesnikom, nije moglo 'pokupiti' streptokoka.

  47. #147

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Nalaz brisa grla i nosa za starijeg: streptococcus pyogenes


  48. #148
    Lucky2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    skoro s obje noge na zemlji
    Postovi
    277

    Početno

    Osim temperature i osipa nakon dan-dva, je li jezik odmah
    malinast?
    Malo mi je bed jer mi je L. baš zakurio (38.5°C), saznala sam da
    vrtićem kruži šarlah, a ja u 36. tjednu

  49. #149

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj Lucky2 prvotno napisa
    Osim temperature i osipa nakon dan-dva, je li jezik odmah
    malinast?
    Malo mi je bed jer mi je L. baš zakurio (38.5°C), saznala sam da
    vrtićem kruži šarlah, a ja u 36. tjednu
    Nije odmah malinast, najčešće je u početku bijelo obložen. Postaje malinast tek 2-3. dan bolesti.
    Za trudnice je streptokokna bolest jednako bez(opasna) kao i za netrudnice. Ako kojim slučajem i dobiješ anginu izlječit ćeš je antibiotikom.
    Pokušaj izbjeći bliži kontakt ( tipa ljubljenja oko usta, spavanja na istom jastuku, držanja četkica za zube priljubljenih, virenja u usta djeteta ne bi li uočila anginu ili malinast jezik,...)

  50. #150

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Citiraj Lucky2 prvotno napisa
    Osim temperature i osipa nakon dan-dva, je li jezik odmah
    malinast?
    Malo mi je bed jer mi je L. baš zakurio (38.5°C), saznala sam da
    vrtićem kruži šarlah, a ja u 36. tjednu
    Nije odmah malinast, najčešće je u početku bijelo obložen. Postaje malinast tek 2-3. dan bolesti.
    Za trudnice je streptokokna bolest jednako bez(opasna) kao i za netrudnice. Ako kojim slučajem i dobiješ anginu izlječit ćeš je antibiotikom.
    Pokušaj izbjeći bliži kontakt ( tipa ljubljenja oko usta, spavanja na istom jastuku, držanja četkica za zube priljubljenih, virenja u usta djeteta ne bi li uočila anginu ili malinast jezik,...)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •