Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 223

Tema: Šarlah

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno Šarlah

    Da prijavim: Grga ima šarlah.
    Počelo je jučer ujutro s temperaturom i malim crvenim osipom (izgledalo je kao da je od vrućine). Vađenje krvi i bris grla su pokazali da treba piti antibiotik.
    Jutros se probudio osut po vratu, malo po leđima i trbuhu i malo po licu.
    Pedijatrica je rekla da je to definitivno šarlah. 10 dana antibiotika i kontrola nakon kure.
    Evo da znate vi neki koji idete s nama u vrtić (javila sam i teti).

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Annabel je imala sarlah prije dvije godine i tocno tako kako si ga opisala sve se razvijalo. Cim je antibiotik krenuo djelovati sto je jedno poslije 48 sati bila je bolje.

    Zelim vam brzo ozdravljenje

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Da pokucam, temperatura je trajala kratko, osip se povukao,
    očekivala sam da je šarlah puno duži i teži.
    Važno je samo nakon kure antibiotika otići na još jedno testiranje krvi da se vidi da je gotovo.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Leu su prošli tjedan čuvali moji tata i mama. Tati je jučer bilo jako loše i navodno ima šarlah. Sad je mene uhvatila panika radi Lee. Dr. je rekla (doduše, ne naša, nju ne mogu dobiti) da joj se može preventivno dati penicilin (Silapen) ili čekati 21 dan koliko traje inkubacija i vidjeti hoće li dobiti. Ne želim je bez veze filati s antibioticima, ali bilo me je strah jer ne znam kak tako mala djeca reagiraju na šarlah i imaju li posljedica. Onda sam čula za par djece koja su ga imala tako mala. Odlučila sam da joj neću davati ništa preventivno. Ako ga dobije onda ćemo se liječiti. jedino što je moji moraju i dalje čuvati. Tata valjda više nije zarazan, a mama i sestra će piti Silapen. Nadam se da joj i dojenje još daje dodatnu zaštitu pa možda ni nije pokupila. Nadam se da ni neće od moje mame.
    Jel netko ima iskustva sa šarlahom u tako ranoj dobi, ni 14 mjeseci i kako je bilo?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Htjela bi samo naglasiti da je inkubacija za šarlah 1-5 dana, a ne 21.
    21 dan je za vodene kozice.

    Ivan je prebolio šarlah i bio na Silapenu, imao je nešto više od dvije i po godine, a Marija ga uopće nije dobila. A non stop su bili zajedno. Čak nije niti preventivno dobila antibiotik.

    Ako do sada nije dobila šarlah, mislim da ju je zaobišao.
    Držim vam palčeve.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Evo da i ja ponovno prijavim. Ivan ima opet šarlah. U nedjelju je dobio temperaturu a osip nisam primjetila jer je i inače imao osip od vrućine. Nakon par dana jezik mu je bio malinast. Bili smo na zaraznoj i rekli su mu da je upaljeno grlo, te je dobio Silapen zbog sumnje na streptokok. I jučer su nam bili gotovi nalazi brisa i kad sam vidjela koja je vrsta streptokoka nisam mogla vjerovati da je to šarlah. Nažalost doktorica mi je samo potvrdila da je to šarlah i rekla da sirup moramo piti deset dana a nakon toga ponovno bris, vađenje krvi, kontrola urina i EKG.
    Zanimljivo je da u vrtiću nitko nema šarlah i neznam gdje ga je pokupio. Jedino je prije tri tjedna bio u kontaktu s djetetom kojji je imao streptokok. Ali ne ovaj što uzrokuje šarlah, pa mislim da to nema veze s tim.
    Inače ovo nam je već drugi put da Ivan ima šarlah.Prvi smo imali negdje u drugom ili trećem mjesecu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    O baš ga je napao taj šarlah. Velika pusa i što brže ozdravljenje!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Hvala na željama za brzo ozdravljenje. Ma njemu je dobro. Temperaturu je imao samo u nedjelju, osipa nema, jezik se isto vratio na normalnu boju i više mu ni grlo nije upaljeno. Samo čekamo kontrolu.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Bitno je nakon što se popije kura antibiotika opet napraviti bris grla i krvnu sliku. Šarlah uzrokuje streptokok tipa A.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Da li se sa šarlahom može izlaziti van na zrak i da li se može dijete kupati?
    Laura nema temperaturu, a to sam jutros zaboravila pitati pedijatricu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mislim da se kupati može, ali nikako izlaziti dok sasvim ne prođe, streptokok može napasti srčani mišić i ako se napreže veći je rizik od oštećenja. Dakle i doma mirovati što više.

  12. #12
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Karlo ima šarlah. Mi ne pijemo antibitike po uputi pedijatrice jer su češći recidivi, kaže pedijatrica i homeopat, a tako i moja knjiga. Dobili smo hoemopatske globule i tablete. Kontrola urina i askultacija srca za dva tjedna radi ne daj nože komplikacia. Pencilin mu ne bi ni dala jer smo i ja i muž alergični na njega pa se bojim reakcije. U ambulanti sam susrela jednu mamu sa osmogodišnjom djevojčicom koja ima blaži oblik šarlaha bez osipa. Dobila je šarlah drugi put, a imala ga je prije dvije ili tri godine i nije bila liječena s antibioticama, nego homeopatski. Pa ti sad misli. Starija djeca navodno nemaju sve klasične simptome šarlaha.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Želim vam brzo ozdravljenje. Imali smo beta hemolitičkog steptokoka (tonzilitis) ,sa antibioticima smo imali 4 puta recidiv.Kad smo (nakon toga) uzeli homeopatski (morali sm raditi konstitucijski pregled zbog silnih recidiva) nikad više :D ! I od onda smo u vrtiću svaki dan bez izostanaka(bez upale grla ,bez bronhitisa ,čak i bez prehlade!!) više od 6 mjeseci.

  14. #14
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Sirius super. Ako nekog zanima sto je Karlo dobio za lijecenje iako je to individualno:
    od Welede:
    Erysidoron 1
    Tableta sadrzi Carbo Betulae 10 mg i Sulfur Trit. D1 20 mg
    Erysidoron 2
    Kapi u 40% alkoholu sadrze u 10 g Apis mellifica Dil. D2 1g i Belladonna Dil. D2 1g

    Daje se naizmjenicno. Kapi nije htio piti iz razumljivih razloga pa smo dobili od druge firme globule:
    od Wala:
    Apis Belladonna Globuli velati 20g
    u 10 g Globula nalazi se
    Apis mellifica Dil. D4 0,1 g i Atropa belladonnna Dil. D3 0,1g

    Jucer smo poceli. Danas je srijeda 4. dan od izbijanja bolesti u nedjelju.
    Crvenilo sa lica se povuklo. Karlo je imao temperaturu dobar dio noci i ujutro mu je pala. Inace temperaturu ima od nedjelje koja jača prema noći. Karlo jede i pije. On je dosad u svom trogodišnjem životu dobio u 1. mjesecu života pola ćepića paracetamola za dojenčad i ništa više direktno do evo prošlog tjedna.

    Sirius što je dobila tvoje dijete od homepatskih preparata?

  15. #15
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ovdje u becu su misljenja isto tako podjeljena. jedni zagovaraju antibiotike u strahu da se nesto ne iskomplicira.
    drugi navijaju za hoomeopatiju i tvrde da onda nema recidiva, odnosno su rjedi. (jer se sarlah moze dobiti vise puta u zivotu).
    dosada su vec par puta djeca u vrticu imala sarlah. ina nikad do sada nije dobila. nadam se da ce tako i ostati. 8)

  16. #16
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    mi smo u Njemackoj i pedijatrica također...
    I ovdije se mnogi liječe antibioticima, rijeđi su ovi drugi...

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    U Zagrebu se malo ljudi liječi homeopatski ,a djeca još manje.
    Infekcije koje su uzrokovane bakterijom nikako.Ne znam nikoga tko se protiv beta hemolitičkog streptokoka borio homeopatijom(osim nas).
    Mi smo imali tonzilitis ,a ne šarlah(uzročnik je isti-slika bolest drukčija) te smo koristili smo Belladonnu i Mercurius.Nadam se da će uskoro i ostali roditelji u Hrvatskoj imati više informacija i mogučnosti za liječenje djece osim samo klasične medicine...

  18. #18
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    samo da prijavim da Karlu četvrti dan bolesti pala temperatura, a tek od jučer pod homeopatijom. Osip se ne širi više po tijelu i u licu je otok spao i crvenilo. Ostala su sitna kapilarna petehijalna krvarenja na licu. Puno je bolje, igra se i zadovoljniji je. Danas je uspio uklještiti i nogu. Jučer smo svaki sat davali globule, a danas smo tri puta dali tablete sulfura i 4 ili 5 puta globule. Valjda ču danas imati mirnu noć, koliko toliko.

    Sirius i ja se nadam da će se šarlah pokušati liječiti i drugačije.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    U Markovom vrtiću 2 djece iamju šarlah, on kuri, što da očekujem



    help

    potpis mama u pndjuru od svega što ju je ovih dana strefilo

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    koji je prvi simptom?

    U Rokovoj grupi samo 10 klinaca od 24 NEMA šarlah,vidim,inkubacija je kratka,a bojim se da nas ne zadesi vikend.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    koji je prvi simptom?

    U Rokovoj grupi samo 10 klinaca od 24 NEMA šarlah,vidim,inkubacija je kratka,a bojim se da nas ne zadesi vikend.
    Sonja se prvo žalila na jaku grlobolju, zatim slijedi temperatura s blažim osipom i jako crvenim jezikom. Na karju se gule prsti i dlanovi. tako je barem bilo kod nas

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    grlobolja?

    hm...klinci se zasad na nju ne žale...al mene grlo boli za poludit :/

  23. #23
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    evo i noa ima šarlah.

  24. #24
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    da li se kod šarlaha kašlje?
    noa danas cijeli dan kašlje,strah me da nije nekakva reakcija na sirup ili to tako mora kod šarlaha?

  25. #25
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Moj mali nećak isto izgleda ima šarlah. Da li mogu nekako spriječiti da mola L ne dobije? Bila je s njim u društvu jučer i danas. Sada je više ne vodim tamo. Ipak ima tek 10 mjeseci pa se bojim da se ne razboli.

  26. #26
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    A što se kašljanja tiče, nećak ne kašlje. Boli ga grlo i ima osip po tijelu.

  27. #27
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    emarink, djeca mlađa od 2 godine ne mogu dobiti šarlah

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa
    emarink, djeca mlađa od 2 godine ne mogu dobiti šarlah
    Da, to sam i ja pročitala na više mjesta, šarlah se kod njih ne može razviti, ali mogu pobrati streptokok i razviti neku drugu bolest (anginu npr.).

  29. #29
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    maxi hvala, iako mislim da mogu ali da je vjerojatnost jako mala jer još uvijek imaju neka antitijela od majke u organizmu koja ih štite. Negdje piše da nisu ugrožena djeca do 3-4 godine, a moj nećak ima tek 2,5.
    Sva sreća prošlo je dva dana i L je zdrava ko dren

  30. #30
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    i moja noa ima 2,5 god., inkubacija ti traje mislim do pet dana

  31. #31
    Varda

    Početno Šarlah

    :shock:
    Upravo me zvala prijateljica da njezina mala s kojom se moja R. redovito druži i idu zajedno u vrtic, ima šarlah! Priznajem da me copila panika. Od nedjelje kašlje ali sam to uzimala u obzir kao redovnu zimsku nuspojavu asme. Što se radi s tim šarlahom? A joj.

  32. #32
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    [/quote]Što se radi s tim šarlahom?

    Dobije antibiotike i kroz par dana im bude bolje. Mislim da im je najgore kad dobiju visoku temperaturu i taj osip koji ih svrbi ali od antibiotika brzo prođe.

  33. #33
    Varda

    Početno

    Hvala!
    Malo sam si dala truda i informirala se u međuvremenu o šarlahu: inkubacija 2-5 dana, obično započinje tamperaturom, nakon 12-48 sati javlja se grimizni osip na vratu i prsima a zatim po cijelom tijelu, na dodir sličan brusnom papiru?, jezik otekne. Nakon 3 dana osip i vrućica se povuku. MORA se aktivno liječiti. Uzrokuje ga stafilokokna bakterija, širi se dodirom ili udisanjem bakterije, razmnozava se u ždrijelu ili grlu. Pedijatar pregledava grlo i uzima bris. Antibiotik treba uzimati najmanje 10 dana, cak i ako se simptomi povuku. Dijete treba mirovati. piti puno tekucine da bi se otrovi isprali iz organizma. Treba pregledati i druge članove obitelji. Prije otkrića antibiotika, kućanstva se zbog šarlaha stavljalo u karantenu.
    Ovo su info iz medicinskih knjiga koje posjedujem u kući i stare su 3 godine.
    A ne znam. Nadam se da nece pokupiti šarlah.

  34. #34
    Varda

    Početno

    Povlačim se. Odoh vidjeti ima li šarlaha.
    Pozdrav.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Varda prvotno napisa
    Hvala!
    Malo sam si dala truda i informirala se u međuvremenu o šarlahu: inkubacija 2-5 dana, obično započinje tamperaturom, nakon 12-48 sati javlja se grimizni osip na vratu i prsima a zatim po cijelom tijelu, na dodir sličan brusnom papiru?, jezik otekne. Nakon 3 dana osip i vrućica se povuku. MORA se aktivno liječiti. Uzrokuje ga stafilokokna bakterija, širi se dodirom ili udisanjem bakterije, razmnozava se u ždrijelu ili grlu. Pedijatar pregledava grlo i uzima bris. Antibiotik treba uzimati najmanje 10 dana, cak i ako se simptomi povuku. Dijete treba mirovati. piti puno tekucine da bi se otrovi isprali iz organizma. Treba pregledati i druge članove obitelji. Prije otkrića antibiotika, kućanstva se zbog šarlaha stavljalo u karantenu.
    Ovo su info iz medicinskih knjiga koje posjedujem u kući i stare su 3 godine.
    A ne znam. Nadam se da nece pokupiti šarlah.
    misliš streptokokna? beta hemolitički, tip A

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    ema ga je imala prije dva mjeseca, počelo je povraćanjem, glavoboljom i temperaturom, ja sam kod kuće čekala cijelu noć ujutro je već bila katastroa i izbio osip. doktorica je rekla da sam došla puno prekasno, ali nakon prve injekcije počinje sve biti bolje.u biti to je samo malo jača upala grla. inače nećek od godinu dana je cijelo vrijeme bio kod nas i nije dobio. dobivaju djeca od 4 godine na dalje
    na spomen šarlah ja sam počela plakati jer su nam uvijek govorili kako je to strašna bolest, ali ispostavilo se da su to samo priče

  37. #37
    Varda

    Početno

    U pravu si, streptokokna bakterija, oprostite, pogrešno sam prepisala, ocito!
    A zna li netko, koliko dugo dijete ne smije ici u vrtić? Varičele su me uništile...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    mi nismo išli tri tjedna

  39. #39
    Varda

    Početno

    Ovi u Dubrovniku traže sve po zakonu. Joj moram se raspitati o svemu.
    Hvala. Laku noć.

  40. #40
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    I moj miš stariji dobio šarlah.
    Prvi dan pojavio se bol u grlu i mjehurići, a zatim i temp. Noću grčevi i povraćanje.
    Drugi dan osip, malaksalost pa smo završili na infektivnoj na infuziji i antibiotiku.
    Nisu mu dali penicilin jer ga nikad do sad nije primao i neznaju kako će reagirati, dobio je Zinnat 10 dana. Jedva mu uspijem dati sirup u usta.
    Drugom mišu od 7 mj. rekli da dam preventivno par dana antibiotski sirup, navodno nemože dobiti šarlah ali može nos da curi pa et preventivno.
    Naša pedica je protiv sirupa za bebana. Nadam se da će ga zaobići.

    Jeli neko kupao dijete dok ima osip? Rado bih ga istuširala.

  41. #41
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    A zasto bi ga tusirala?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    A zasto bi ga tusirala?
    :?
    Ja se volim istuširati kad sam bolesna.
    Vjerovala sam i ostali, no svakodnevno me razuvjere.

    Monax, smiješ ga istuširati.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    ja sam ju otuširala drugi dan jer je dok. rekla da 24 sata nakon početka terapije nema opasnosti

  44. #44
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Tuširala bih ga jer dok je imao temp. iznojavao se pa da ga malo osvježim.

    Kad ste ih počele voditi u vrtić?
    Jel se jako ljuskaju?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    ljuskala se nije ništa, dobila je puno injekcija i sirup,

    nismo išli 3 tjedna na preporuku dok.

  46. #46
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Mojem su prepuručili da pređe na penicilin ali pedica nije htjela mijenjati sirup jer nije do sad primao peniciline. (Zbog reakcije.)
    A valjda bude ok.
    Sad se nadam da neće preći na bebu, a mene grlo štipa.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    na tebe možda hoće alo na bebu ne, mi imamo nećaka od 1 god i cijelo vrijeme je bio kod nas pa ništa. to imaju malo starija djeca

  48. #48
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    mi smo nakon 10 dana krenli u vrtić,a ljuskala se nije

  49. #49
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Ovo je fakat teško. Koliko sam mogla pročitati on mora čim više mirovati a mali nema mira. Guza nikad ne miruje, bar se vrpolji. Neznam kako da ga smirim.
    Sad spavamo do kasno pa mi ga teže staviti na spavanje.

    Mene pomalo grlo boli, uzimam pastile.
    MM bolesniji i jako se uplašio i sam si propisao sumamed.
    Beba se još drži.

  50. #50
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    i mene je grlo jako bolilo kada je noa imala šarlah,mislila sam da ću i ja pokupiti,ali na sreću prošlo mi je nakon tri dana.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •