Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 341

Tema: Sto rade djeca koja ne idu na vjeronauk?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Eh... da smo svi kao Luna, pa da na vrijeme prikupimo informacije, teren, informiramo okolinu.. promjenimo ustroj i pravilnike, zakone... 8)
    Mah...Luna je takva samo kad se radi o njezinom debelom dupetu. :/

  2. #52

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Reći ću samo ovo-ako baš vjeronauk mora biti u školi, onda su se mogli potruditi da bude prvi ili zadnji sat nastave ili osmisliti-ponuditi nešto drugo također kao opciju u vrijeme vjeronauka.

    btw, mislim da je slušanje vjeronauka u Crkvi, s vjeroučiteljem/svećenikom/časnom puno ljepše i zanimljivije nego u školi..sjećam se da smo mi imali nezaboravna druženja, puno naučili i saznali u opuštenoj atmosferi (i još bi nam časna dala kolača ) u našoj župi..u srednjoj školi je postao dosadan nakon što nam nastavnik nije dao zadovoljavajuće odgovore..eto toliko od jedne vjernice

  3. #53
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja mogu prihvatiti vjeronauk u skoli, mislim da djeci u nizim razredima, a pogotovo ako ih je bar 80% vjernika, vjeronauk ne bi trebao biti popodnevna aktivnost jer je to vrijeme bolje potrositi na neki sport ili hobi.
    i ako se vec cine ustupci zbog sporazuma sa s.stolicom i ako vec trebaju biti 2 sata tjedno (mene bas briga koliko ima sati vjeronauka jer nije mojem djetetu obaveza, ali da ga ima vise nego likovnog, to ne mogu shvatiti), onda bi se trebali adekvatno pobrinuti i za one koji ne idu na vjeronauk, jedna od mogucnosti je da je nastava vjeronauka u blok satu, u jutarnjoj smjeni prva dva sata a u popodnevnoj zadnja dva. ako ne to, bar da su djeca cijelo vrijeme pod paznjom ucitelja. sandra14 je napisala da je ona sa svojima u to vrijeme, to je nazalost samo stvar njene dobre volje , treba traziti da postane obaveza razrednika.

  4. #54
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    bila danas s uciteljicom uzeti ivarove radne biljeznice jer je bolestan doma, a sve mu u skoli, i rekla mi je da se nece vise dogoditi onakva situacija, da ce sad paziti, to im je bio prvi tjedan i oni su smeteni (to isto kuzim) i pitala me jel mi vise odgovara da je u to vrijeme u biblioteci ili u boravku sa prvasicima i trecasima. meni je draze prvo, i mnejmu, ali odlucile smo ne izbaciti nijednu kombinaciju, nek on vidi kasnije sto mu vise odgovara, a i ona je rekla da ce ostajati s njim.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ivarica, tebi znaci nisu predlozili da dijete bude na satu vjeronauka?

  6. #56
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    meni je to neprihvatljivo.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    I meni je! Nego, da li su ti to uopce predlozili?

  8. #58
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nisu

  9. #59
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ustvari, mama ovog drugog decka je pitala moze li on ostajati na satu, negdje zada, a ja sam tad (prosli tjedan jos) rekla da to nije nasa opcija pa ne znam jel nam zato nisu ponudili.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    ni nama to nije opcija. jutros smo se sjetili pa je Eva Marija u torbu ubacila i knjigu koju trenutno čita doma (neka Petrica pričalica, ne znam sad točno) pa je onda za vrijeme vjeronauka u zbornici najprije napisala zadaću, a onda čitala, da joj ne bude dosadno. učiteljica je, citiram "zadivljena njenim čitanjem" - tako je rekla tati kad je došao po nju. i Eva Marija je zadivljena jer ju je učiteljica počastila kolačima i kolakolom. . pitam ja nju pa otkud učiteljici to, a ona veli: pa znaš da oni tamo imaju razne sastanke, moraju nešto valja jest i pit. tako da smo mi za sad zadovoljni, samo ćemo isto nastojati da se donese neko sustavno rješenje, jer ne mogu baš zamisliti da mi dijete svih osam godina dvaputa tjedno čuči u zbornici, pa makar ju i kokakola uveseljavala. no, možda se može ubaciti ona ideja o nekom projektu na kojem će raditi, s vremenom.
    za sad nam ostaje još obaviti razgovor sa župnikom, jer ne želim da se izbjegavamo na cesti.

  11. #61
    cutecat

    Početno

    Evo mi krenuli u 1.razred ove godine i naravno, prvi tjedan se povela anketa o vjeronauku. Na uvodnom sastanku nam je receno da je nastava izborna, da postoji vjeronauk i informatika. Naravno da smo mi, obzirom da nismo vjernici i vjeronauk ne dolazi u obzir, pretpostavili da ce onda dijete ici na IZBORNI predmet informatika. Od njih 18-oro u razredu, mislim da na vjeronauk ne ide njih 4. I ne, za njih se nece organizirati informatika (ili ih barem pridruziti recimo 2. razredu -onima koji imaju informatiku), jer je opet masa pobjedila (gdje pola razmislja u stilu: bolje na vjeronauk nego sjediti sam), a mi nevjernici ispadamo MANJE VRIJEDNI pa nemamo pravo na izbor. Ovdje je izgleda jedini izbor vjeronauk, a vi ostali se snadjite!
    Receno je da ce djeca biti sa uciteljicom u knjiznici.
    Ne moram ni reci da sam jako razocarana i da se osjecam diskriminirano da u ovoj danasnjoj modernoj HNOS-ovskoj skoli i dalje sve po starom...

  12. #62

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nama su vjeronauk složili u blok-satove na kraju dana - kako Daniel ne ide u boravak to je super. Ali vjerojatno neće moći tako biti sve 4 godine, i nadam se nekoj alternativi tipa informatike.

  13. #63
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zika, to je super, tako bi trebalo svugdje
    blok satovi su preporuka i hnosa

  14. #64

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno zbornica

    Marin me je jucer nakon sto je proveo 2.sat u zbornici s uciteljicom i dvije curice za vrijeme vjeronauka pitao da li bi se ja "LJUTILA" ako bi on bio
    u razredu za vrijeme istog jer mu je u zbornici : ((.....
    pa smo se dogovorili da cemo za drugu srijedu smisliti neki nas mali "projekt" koji ce on raditi u zbornici (nesto sto ce ga veseliti...).
    ....ispada da je zabranjujem da on bude na satu

    alternative naravno nema.....
    ionako su svi umorni i zbunjeni i padaju s nogu..a uz to smo mi "bili"
    sretni popodnevni spavaci sve do skole, pa mu i san valjda fali..
    znam da ce se nauciti i da mu nista nece biti, ali bas mi nije svejedno..
    a projekt cu mu tako smisliti da ce biti lud za zbornicom :D

  15. #65
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Meni je, recimo, jaaaaaako u interesu da se u sljedećih 6 godina vjeronauk u školama ukine. Baš zato da ne bih morala lomiti koplja preko leđa svog djeteta.
    I meni! Potpisujem u potpunosti.
    Nemam ništa protiv vjernika ali mislim da je mjesto za prakticiranje vjere obitelj i crkva, a nikako ne škola. Samo je u tome problem! Ne vidim zašto djeca ne bi išla na vjeronauk u svoju crkvu. Pa tako je bilo čak i komunizmu. MM je mama slala na vjeronauk u onu prelijepu Crkvu Svetog Blaža kod Kinoteke i išao je dok sam nije shvatio (odlučio) da mu se to ne sviđa. I nitko ga više nije tjerao.
    Super je Anitina ideja s anketom. Mislim da bi se to trebalo provesti i svim školama da se vidi kako stvari stoje.
    Da li mislite da bi mi roditelji nešto mogli poduzeti da se vjeronauk izbaci iz škole. Ovo kako sada stvari stoji je čista diskriminacija djece koja nisu vjernici!!!
    Inače, u razredu od prijateljičinog sina ima jedan mali dečko koji je musliman i on mora sjediti na satu vjeronauka iako naravno nije upisan. Nije li to čisti primjer diskriminacije drugih vjera!
    Sve u svemu grozno!

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    iako imamo jos stvarno dosta vremena do skole, ali podrzavam vas u potpunosti i slazem se sa Lunom.

    ja se sjecam kad sam ja isla u srednju skolu, svi su se upisali pa sam zato i ja. i naravno da su me objerucke primili, onda sam se za tjedan dana htjela ispisati i to mi nisu dali. i cijelu godinu sam morala ici na vjeronauk. jer upisati se uvijek mozes a ispisati ne.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Javljam se za potporu neke buduce akcije koja bi sadrzavala zahtjev da se vjeronauk odvoji od drzavnog skolskog programa.

    Poznajem dosta ljudi u Hrvatskoj koji bi podrzali takav zahtjev i jednu osobu koja je prije desetak godina bila vrlo angazirana oko moguceg pokretanja neceg takvog pa mogu pitati je li jos zainteresiran, ako ideja o akciji zazivi.

    Mislim da se samo odvajanjem nastave vjeronauka od skole, ovi vasi problemi mogu dosljedno i dugorocno rijesiti. Opcije poput blok sata ili nekih drugih aktivnosti se uvijek mogu izjaloviti ma koliko ih netko propisao.
    Cak i kada bi ih mogli doslijedno sprovoditi, sto je gotovo nemoguce (jer bi to znacilo da se ponudi svima izborni predmet u isto vrijeme kada je vjeronauk, i to bez obzira na broj ucenika), vjeronauk u drzavnim skolama je jako tesko opravdati, a da se ne pribjegne diskriminaciji i metodama totalitarnih sistema.
    Iako se 80 posto stanovnistva izjasnjava kao vjernici (postotak kojeg bi ja dovela u pitanje...), dok je skola drzavna, a drzava je svjetovna, i , stovise, dok je skola obavezna, religiozna nastava pojedine vjere ne bi trebala biti sastavni dio te skole.

  18. #68
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Nama su vjeronauk složili u blok-satove na kraju dana - kako Daniel ne ide u boravak to je super. Ali vjerojatno neće moći tako biti sve 4 godine, i nadam se nekoj alternativi tipa informatike.
    ovako je kod nas, baš po hnosu

  19. #69
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    Meni je bilo. Pogovoto jer on želi ići na Vjeronauk. Onog trena kad on kaže da mu je loše i da mu se ne sviđa, okrenzut ću brda i doline da ga ispišem, ali dotad sam barem u tom dijelu mirna, da nije sam. Škola je , bar meni, ispala dosta emotivno zahtjevna i za mene i za njega, još jedan dodatni stres mi je ovog trena previše.

    Ja sam prva za to da se pokrene akcija da to tako ne može, al na operativno nivou sam morala drugačije.
    ista situacija je i kod nas. karlu se vjeronauk svidio kroz priče u vrtiću, i osim par krštenja na kojima smo bili, ovo mu je prvi dodir s crkvom.
    imala sam istu situaciju kao i ti, i odluka je da ide, čim poželi prestati, tako će i biti.

  20. #70
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Javljam se za potporu neke buduce akcije koja bi sadrzavala zahtjev da se vjeronauk odvoji od drzavnog skolskog programa.

    Poznajem dosta ljudi u Hrvatskoj koji bi podrzali takav zahtjev i jednu osobu koja je prije desetak godina bila vrlo angazirana oko moguceg pokretanja neceg takvog pa mogu pitati je li jos zainteresiran, ako ideja o akciji zazivi.

    Mislim da se samo odvajanjem nastave vjeronauka od skole, ovi vasi problemi mogu dosljedno i dugorocno rijesiti. Opcije poput blok sata ili nekih drugih aktivnosti se uvijek mogu izjaloviti ma koliko ih netko propisao.
    Cak i kada bi ih mogli doslijedno sprovoditi, sto je gotovo nemoguce (jer bi to znacilo da se ponudi svima izborni predmet u isto vrijeme kada je vjeronauk, i to bez obzira na broj ucenika), vjeronauk u drzavnim skolama je jako tesko opravdati, a da se ne pribjegne diskriminaciji i metodama totalitarnih sistema.
    Iako se 80 posto stanovnistva izjasnjava kao vjernici (postotak kojeg bi ja dovela u pitanje...), dok je skola drzavna, a drzava je svjetovna, i , stovise, dok je skola obavezna, religiozna nastava pojedine vjere ne bi trebala biti sastavni dio te skole.
    podržavam i ideju i mišljenje. uvijek imam opciju vjeronauka u crkvi, prema željama i volji djeteta.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    jesi li sigurna u to da imaš opciju vjeronauka u crkvi? mene neopisivo ljuti izjava našeg župnika da vjeronauka u crkvi nema, jer je u školi. ima, doduše neka priprema za pričest i krizmu, ali i to se nadovezuje na školski vjeronauk. :?

  22. #72
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    moja kcer je tokom svih godina u OS bila sama po hodnicima ili na igralistu za vrijeme vjeronauka. Kada je razrednica u 7. razredu prigovorila sto je ona na igralistu, ja sam joj cool rekla:"Ja sve ove godine od skole trazim da nestoo organizirate, pa nista"
    Moj sin je sada 6. razred i isto ne ide na vjeronauk.
    Moja djeca ne mogu obaviti vjeronauk u crkvi jer ga - NEMA osim kao dodatak za 1. pricest i krizmu. Nema veze, kada budu odrasli i svjesniji religije, budu sami odabrali da li to zele ili ne.
    Ja odgajam svoju djecu u skladu sa svojim uvjerenjima i moja djeca su uvijek bila cudna vecini okoline - ne slusaju narodnjake, nije ima vazna marka odjece, idu u muzicku i druge vanskolske aktivnosti, ne gledaju Big brothera i ostale sapunice, ne puse i ne piju alkohol. U skladu s time i ne idu na vjeronauk i ne mislim da ja nesto prelamam preko njihovih ledja.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Nadice, pozdrav.
    Moj sin je jučer izjavio da su mu 2 dečka u školi govorila: ti ne vjeruješ u Boga, ti vjeruješ u vraga i da su ga zezali, na što im je on odgovorio da ne želi o tome razgovarati. Ja isto tako ne mislim da prelamam nešto preko njegovih leđa, jednostavno živim onako kako želim i mislim da imam pravo na to, žao mi je ako mu se budu izrugivali, ali mislim da ćemo to riješiti. Ja ga uvijek učim da su ljudi različiti, i uvijek bi našli nešto zbog čega bi ga zezali. Mene su u osnovnoj školi zafrkavali zbog kovrčave kose.

  24. #74
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    haj, Davorka
    Evo, bas sam pitala Viktora sto radi za vrijeme vjeronauka - veli s frendom iz razreda seta po hodnicima. Znaci, ceka me razgovor s ravnateljicom, a ako treba, pisat cu i Ministarstvu.

  25. #75
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam danas ivaru u torbu stavila jednu biljeznicu u koju ce crtati u biblioteci. dobit ce biljeznica ovih dana i naljepnicu

  26. #76

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Citiraj nadica_b prvotno napisa
    haj, Davorka
    Evo, bas sam pitala Viktora sto radi za vrijeme vjeronauka - veli s frendom iz razreda seta po hodnicima. Znaci, ceka me razgovor s ravnateljicom, a ako treba, pisat cu i Ministarstvu.
    Problem je što, tehnički gledano, za njih NITKO ne odgovara za to vrijeme. Ovise o nečijoj dobroj volji da ih nadgleda, zabavi, zaposli itd. To nikom nije obaveza, ni učiteljici, ni ravnateljici, ni bibliotekarki... koma.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Evo, npr. jučer nije bilo glavne Dinine učiteljice i djeca koja ne idu na vjeronauk su odsjedila uredno blok sat na vjeronauku (to je neki novi zamjenski raspored, ali su nam dali jučer za jučer i to vrijedi samo za ovaj tjedan) jer ih nije imao tko voditi u knjižnicu niti bilo što drugo organizirati. Da smo dobili taj raspored u petak, onda bi mi dijete doma spavalo i išao bi u školu teko oko 10.40 (jer mu je eto baka čuvala brata koji je bolestan ).Meni ne smeta da on koji put bude u razredu za vrijeme tog sata, ali ipak, ako smo rekli da ne ide na vjeronauk bilo bi mi draže da ne ide i da ima organizirano nešto drugo. Jako mi je sve to traljavo napravljeno, sutra imamo roditeljski pa ću probati nešto pitati oko toga.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    :D :D :D
    eto koliko sam sretna. promijenili su nam raspored i sad nam je vjeronauk ponedjeljkom prvi sat (ostajemo duže spavati) a srijedom zadnji sat (odlazimo ranije doma). bili smo pristojni i strpljivi, s povremenim suosjećajnim razgovorčićima. i eto, urodilo plodom. budući da naša mala jedina od oba prva razreda ne ide na vjeronauk, vjerojatno to i nije bilo baš jako komplicirano za izorganizirati, ali sam ipak vrlo ugodno iznenađena.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Aleta, super! Ja se nadam da ce isto biti kod nas. Morat cu se malo vise potruditi izgleda.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    to je bilo u interesu svima - i učiteljici da nema brige za Evu Mariju, i školi da ne mora organizirati dodatni program, a bogme i nama. samo, eto, mora proć malo vremena da se sve posloži. držim fige i vama!

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Čitam svoje postove na ovom topiku i nemrem vjerovati kako su dvije stvari koje su me mučile prošle super. Prvo boravak kojeg me bilo tako strah je ispao savršeno. Drugo vjeronauk, koji je Adiu skoro pa najdraži predmet uživa u svakom satu, vidim po bilježnici koliko mu je sve zanimljivo i koliko se trudi. Naime njemu je to u školi jedina stvar koja je donedavno bila potpuna nepoznanica i sve to skupa mu je super zanimljivo. Nastupio je i na Božićnoj priredbi zajedno sa još dvoje djece iz razreda. Ma cijeli si je važan.
    Sad mi je drago da sam ovako odlučila, tj da sam mu dala mogućnost da bira. Kad on kaže da ne želi ići podržat ću ga. Do tada može gledati dvije solucije našu ateističku doma i katoličku na vjeronauku. Više opcija od toga mu ja zasad ne mogu dati.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Nama nije tako super. Prvi razred je bio jer je bila odlična vjeroučiteljica.. onda je došla nova sa pričama o paklu i teskim temama.

    Ove godine Omi ne ide na vjeronauk i nikakvo još rješenje nisu našli gdje će biti za vrijeme satova. Ili ostane na satu ili je vani bez nadzora :? ili su joj stavili stol ispred učionice.. (izopćenje, zar ne?).. ne znam. Nisam zadovoljna. MOrat cu porazgovarat s pedagogicom, jer učiteljica očigledno ne mari puno.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Jako mi je žao nadam se da ces uspjeti nešto srediti

  34. #84
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    Čitam svoje postove na ovom topiku i nemrem vjerovati kako su dvije stvari koje su me mučile prošle super. Prvo boravak kojeg me bilo tako strah je ispao savršeno. Drugo vjeronauk, koji je Adiu skoro pa najdraži predmet uživa u svakom satu, vidim po bilježnici koliko mu je sve zanimljivo i koliko se trudi. Naime njemu je to u školi jedina stvar koja je donedavno bila potpuna nepoznanica i sve to skupa mu je super zanimljivo. Nastupio je i na Božićnoj priredbi zajedno sa još dvoje djece iz razreda. Ma cijeli si je važan.
    Sad mi je drago da sam ovako odlučila, tj da sam mu dala mogućnost da bira. Kad on kaže da ne želi ići podržat ću ga. Do tada može gledati dvije solucije našu ateističku doma i katoličku na vjeronauku. Više opcija od toga mu ja zasad ne mogu dati.
    Ovo mi je bilo baš drago pročitati.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    Jako mi je žao nadam se da ces uspjeti nešto srediti
    I ja se nadam. Čak sam se požalila staroj vjeroučiteljici i obje smo se složile da su neke stvari preteške i neprikladne za tu dob... ona uopće nije radila po programu upravo zato. Tako da, na kraju priče, ako naletiš na vjeroučiteljicu koja ne zna ništa o psihi djeteta, nisi dao neki otvoren izbor, nego si ga suzio. Jer vjeronauk može svatko nadoknaditi i imati kad tako poželi, a isprat um od strahova je puno, puno teže.

    Ipak, bottom line je... prvi razred je sasvim ok, posebice ako se naleti na normalnu vjeroučiteljicu. Treba imati u vidu 3. razred kada dolazi časna sestra koja nije pedagog i kada će dijete jako, jako puno vremena ulagati u odlaske u crkvu itd... a školski program je težak i bez toga.

    A tek u 7 razredu kad dođe biologija? Prijateljica mi je učiteljica biologije pa kaže da joj je jaako dugo bilo potrebno objasniti kako čovjek nastaje jer su djeca apsolutno povjerovala idejama i mitovima naučenih na vjeronauku. Ne znam, meni je to premlad um da se s njime tako poigravamo. :/ I ma koliko ti kasnije objašnjavao, u njihovim je stanicama nešto drugo, nešto za što nisu bile spremne.

    Uopće ne želim da moje dijete kroz usta progovara molitvu koja sadrži riječi "ja, griješnik, nama griješnicima...".... ona je dijete i nije nikakav griješnik samim time što se rodila! To mi je apsolutno neprihvatljivo. No, odoh predaleko.

  36. #86
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Moja E. ide na vjeronauk, ali ozbiljno razmišljam da je ispišem... ovaj tjedan ćemo imati sastanak s učiteljicom. Naime, vjeroučiteljica im je pričala priču o Sv. Nikoli. Jedan dio priče:... bio je u to vrijeme jedan mesar koji je zaklao tri dječaka i sasjekao ih u komadiće, te spremio u bačvu i htio prodavati njihovo mesu, al je onda naišao Sv. Nikola i oživio tu djecu :shock: To mi je dijete ispričalo kad je došlo iz škole. Ovo je samo dio priče, naime, vjeroučiteljica im je grozna, ne smiju ići van na wc pod satom, ja pitam E. pa što ako ti se jako piški? Ona kaže da mora trpiti :shock:
    Počela je dolaziti s raznoraznim idejama, kad se neprihvatljivo ponaša, ja je pitam zašto to radi, ona kaže da u nju uđe neki vrag koji ju tjera na takvo ponašanje (to im je vjeroučitaljica rekla)! Ostala sam šokirana! Između ostalog, mora svake nedjelje ići u crkvu, gdje nosi knjižicu u koju se dobivaju pečati. Onda su tražili mjesec dana pred Božić da moraju ići i četvrtkom popodne na klanjanje s mamama.... ja sam joj samo rekla da poruči vjeroučiteljici da ja i ona imamo klanjanje pred sekama dok ih kupamo u to vrijeme!
    I što sad? Jel se može dijete ispisati s vjeronauka?

  37. #87
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Ove godine Omi ne ide na vjeronauk i nikakvo još rješenje nisu našli gdje će biti za vrijeme satova. Ili ostane na satu ili je vani bez nadzora :? ili su joj stavili stol ispred učionice.. (izopćenje, zar ne?).. ne znam.
    Užas, scenarij kojeg se već bojim mada nas od škole dijele 3 godine.

  38. #88
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    Uopće ne želim da moje dijete kroz usta progovara molitvu koja sadrži riječi "ja, griješnik, nama griješnicima...".... ona je dijete i nije nikakav griješnik samim time što se rodila! To mi je apsolutno neprihvatljivo. No, odoh predaleko.
    potpisujem i živim u nadi da će se vjeronauk ukinut dok krenemo u školu. da sad odmah moram odlučit, platila bih tetu čuvalicu tih koliko sati tjedno.

  39. #89
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj suzyem prvotno napisa
    I što sad? Jel se može dijete ispisati s vjeronauka?
    To nije baš jasno definirano. Naime, kada se učenik upiše na neki izborni predmet obavezan ga je slušati do kraja programa. Je li to kraj te školske godine ili kraj svih razreda u kojima se program sluša svatko tumači kako mu odgovara. Uglavnom to ovisi o predmetnom nastavniku i politici škole. S vjeronaukom ispisivanje ide osjetno teže nego ispisivanje s ostalih izbornih predmeta.
    U mojoj školi je praksa da ako roditelj ima opravdani razlog za ispisivanje s izbornog progama tijekom školske godine napiše molbu Učiteljskom vijeću koje onda ispis odobri ili ne.
    Mislim da bi bilo korektno odslušati ovu školsku godinu upisani izborni predmet, a iduće više ne upisivati.

    Ranije se govorilo o tome, pa da kažem usput: vjeronauk je u većini škola u satnici, a ne van satnice zbog inzistiranja biskupije (ili kojeg već tijela). Vjeroučitelj ima pravo žaliti se svom nadređenom van škole ako je vjeronauk van satnice, pa onda oni urgiraju kod ravnatelja, a on kod satničara i vjeronauk uleti usred satnice. A teoretski je nemoguće da svi razredi imaju vjeronauk prvi ili zadnji sat.

  40. #90
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Hvala Blis.... morat ćemo to riješiti s vjeroučiteljicom onda :/

  41. #91

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    267

    Početno

    Imamo istih problema,ja idem u školu i budem to vrijeme sa svojim djetetom,šetamo,pričamo ma nekako se trudim da to prođe što bezbolnije.Ne sviđa mi se da mi djete šeta samo po hodniku,pa dođem ja pa šetamo zajedno a nadam se da će se to promjenit i podržavam tu inicijativu.Pozdrav mamama!

  42. #92
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Jel mislite da ako vam djeca ne idu na vjeronauk da će biti izopćena od vršnjaka? Kako će se osjećati kad se druga djeca budu u trećem razredu pripremala na prvu pričest? Naime, trenutno su me izrešetale svekrva i neki bliski ljudi zbog razmišljanja da E. ispišem!

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Suzyem....

    Upravo radi ovog stava 99% ljudi upisuje djecu na vjeronauk, pa čak i ja u prvom razredu , pa čak i roditelji druge vjeroispovijesti!



    Citiraj suzyem prvotno napisa
    Jel mislite da ako vam djeca ne idu na vjeronauk da će biti izopćena od vršnjaka?
    To nikako. Ali naravno postoje djeca koja su nauk vjeronauka shvatila na način da su se mojoj Omi obratile rječima: "Ti nisi sveta. Mi jesmo.".... ali kako je Omi iznad toga, pametna, inteligentna i već joj sad teško možeš "isprati mozak".... samo je odmahnula rukom i rekla: "Ja sam sveta jer sam dobra, a ovo što ti govoriš baš i nije dobro, pa to ustvari znači da TI nisi sveta iako ideš na vjeronauk... ni on ti nije pomogao."

    Ali da... bilo je znači te rasprave tog dana koju je čak učiteljica čula, koja mi je to i ispričala. Bas sam bila ponosna.
    Druga su djeca onda ušutkala tu malu i rekla da uopće nije važno tko ide na vjeronauk. !!


    Citiraj suzyem prvotno napisa
    Kako će se osjećati kad se druga djeca budu u trećem razredu pripremala na prvu pričest?
    Bit će presretni što ne moraju šetati u bijelim kutama tjednima i što ne moraju svaku večer ići u crkvu dok ih istovremeno muči tablica množenja za koju nemaju dovoljno vremena radi pričesti!


    Citiraj suzyem prvotno napisa
    Naime, trenutno su me izrešetale svekrva i neki bliski ljudi zbog razmišljanja da E. ispišem!
    Takve odluke moraju biti samo na roditeljima. Zna se stav starijih ljudi, zna se stav mase.... radiš sve što rade drugi i nemaš problema, bez obzira na druge suptilne posljedice.

    Ja to gledam ovako. Učim na vrijeme svoje dijete da se razlikuje od drugih iako je to već u kategoriji norme. Stoga joj već sad omogućavam da zna da svaku odluku mora donijeti sama, a ne se povoditi za većinom i raditi nešto samo zato što se radi. Jer jednog će dana biti u društvu gdje će se tko zna što raditi po defaultu, a kako ona neće biti defaultno dijete, neće slijepo na sve pristajati. Ja to vidim tako.
    Ona je sama zahtjevala ispis sa vjeronauka, iako sam joj ja objasnila da će biti jedina koja ne ide. Da je htjela ići, ja bi pronašla druge načine da sačuvam njenu psihu od neprimjerenih sadržaja (koji ovise o vjeroučiteljici ponavljam!).

    Teško je biti drugačiji od drugih. Ali teško je biti i isti.

  44. #94
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Hvala Anita, u pravu si! U biti treba mi podrška ponekad da se sjetim onoga tko sam i što sam i po kojim načelima živim, a to je u maloj sredini jako teško :/

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj suzyem prvotno napisa
    Hvala Anita, u pravu si! U biti treba mi podrška ponekad da se sjetim onoga tko sam i što sam i po kojim načelima živim, a to je u maloj sredini jako teško :/
    Cijela naša Hrvatska je jedna mala sredina ustvari. :/

  46. #96
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Živim u gradu, ali radim u školi u malom mjestu. Kada se netko od učenike ne upiše ili želi ispisati s vjeronauka časna i vlečasni hvataju roditelje i obitelj po mjestu i dave ih dok ne posustanu. Isto tako, doživljava se strašno neprimjerenim upisati djete druge vjeroispovjesti na RKT vjeronauk.
    U takvim sredinama stvarno treba biti jak i izdržati pritisak okoline. Ne zbog sebe, nego zbog djeteta.
    Inače, moj sin ne ide na vjeronauk, ali njih iz razreda ne ide 10 tako da imaju super tulum po školi, najprije s učiteljicom, a sada sami (7.r.), dok ostatak razreda ima vjeronauk.

  47. #97
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Meni nije problem gdje će biti kad ne bude na vjeronauku, škola nam je 2 min od kuće! :D

  48. #98

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Logoka većine ne odnosi se samo na vjeronauk. U našoj školi ponuđen je kao izborni i njemački, očekujući da će djeca koja ne idu na vjeronauk uzeti drugi strani jezik. Tada se dogodilo da je većina uzela i vjeronauk i njemački . Škola ima sto problema sa sastavljanjem rasporeda. Zamislite što će biti sad kad svi krenu samo u jutarnji turnus.
    Ja sam odgojena u katoličkoj vjeri pa sam i u vrijeme komunizma morala dvaput na tjedan u Palmu na vjeronauk i nedjeljom na misu, bez prigovora. Imam na to razdoblje svoga života stvarno lijepe uspomene. ALI: Dajem glas protiv vjeronauka u školi, ako bude kakve relevantne ankete.
    Nama vjeronauk u školi štedi vrijeme jer ne moramo ići u crkvu poslijepodne. Ja znam da bih ga upisala u crkvu na vjeronauk da ga nema u školi, ali ovako nam je lakše.
    U biti, osjećam se posramljeno kad vidim koliko to obilježava djecu koja ne idu na vjeronauk. Klinci međusobno komentiraju i "tračaju" čak i one koji ne idu na njemački.
    Sve izborne predmete treba izdvojiti iz obveznog programa i obavezno pomiješati grupe. To bi bilo korisno za svu djecu.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    maksimir
    Postovi
    213

    Početno

    Nama je vjeronauk ušao u kuću (sin krenuo), a da se nekako nisam ni snašla. I to me užasno muči, jer nisam na čisto s time.
    Nisam vjernik, niti ću ga odgajati u duhu kateheze(valjda se to tako kaže), ali on je jednostavno fasciniran Bogom i vjerom općenito i to je zaista bio njegov izbor.
    Izgleda da mu je vjeroučiteljica o.k. Sve 5.

    Ali, čini mi se licemjerno da on jadničak ide na vjerkač, a ja ne mogu i neću npr. sudjelovati na svečanostima 1.pričesti i sl. Ili, on taman usvoji priču o Evi i Adamu kao prvim ljudima i bla,bla, a ja ga onda odvedem u Krapinu-hušnjakovo gdje mu pokazujem Neandertalce i razvojni put čovjeka, potpuno suprotan od onoga što je naučio na vjeronauku.
    Grozno mi je to što mu radim kaos u glavi, a opet, on sam ima potrebu ići na vjeronauk. Ja mu to dopuštam i istovremeno ne znam šta bi s time.Grr.

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Ja sam kršćanka i moja djeca idu na vjeronauk (u crkvi i u školi, jer tako se to kod nas traži). U njihovu razredu ima djece koja ne idu na vjeronauk i nikakvih problema u smislu izrugivanja zbog toga nemaju. Znam pouzdano, jer sa svojom starijom djecom dosta razgovaram. Valjda su u nekim stvarima male sredine naprednije od velikih.

    Bog je ljubav i on ljubi vjernike i nevjernike. Ove potonje joši više jer je svog Sina žrtvovao za njih. Prema tome nevjernici za mene nisu niža bića, naprotiv!

    Kršćanin želi Isusa u svim segmentima svog života i on neće reći - Isuse u crkvi te želim, a u školi ne. Kršćanin je Isusov u svakom trenutku...

    A vi koji ne rezonirate tako -OK -samo bih vas malo htjela potaknuti na razmišljanje - u našoj je zemlji cca 90% kršćana prema popisu stanovništva - jeste li se onda i vi koji ste protivnici vjeronauka izjasnili na popisu stanovništva kao kršćani??? Ako jeste, niste li onda tim netočnim podatkom oblikovali jedan vrlo bitan , ali krivi statistički podatak o stanovništvu naše zemlje??? Jer da je samo 5, 10, 15 ili 20% kršćana u našoj domovini, onda katolički vjeronauk ne bi imao šanse u škole!!!
    Ne zamjerite, samo sam htjela potaknuti na razmišljanje!!!

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •