Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 341

Tema: Sto rade djeca koja ne idu na vjeronauk?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    ljiljan@, razmisli o ovome! Dijete sam prosvjetnih radnika,vjernika koji su umalo dobili 60-tih godina otkaz, jer su išli u crkvu. Bivaju politički proganjani i doživjeli su različite oblike šikaniranja.Od tada nisu išli u crkvu,a ni ja nisam smjela! Držali smo sve običaje vjerske,ali ne javno i u svojoj kući tajno (skrivanje zekinog gnijezda za Uskrs i sl. ). Tad smo bili NEPODOBNI kao VJERNICI! Nakon raspada Jugoslavije moji roditelji ostaju NEPODOBNI i ja, jer ne vise u crkvi svaki dan,a ja održavam vjerske običaje kao kulturno i vjersko nasljeđe moje obitelji i naroda kojem pripadam.
    Ulazak crkve u škole politička je odluka,potpisan je sporazum u Vatikanu , a za uzvrat Vatikan nas je priznao kao samostalnu RH -a.
    Po sporzumu vraća se crkvi imovina, a dugujemo i uvođenje vjeronauka u vrtiće.
    Nitko nije napravio referendum i pitao građane RH -a žele li vjeronauk u školi.
    Ja sam za vraćanje vjeronauka u crkvu,jer škole ne mogu radi broja vjeroučiteljica organizirati da njihovi sati budu prvi ili zadnji. To zaista nije moguće učiniti ! A većina škola ni ne trudi se smjestiti djecu koja ne idu na vjeronauk,bar je tako u školi u kojoj ja radim i na taj način prisilili su roditelje da sva djeca idu na vjeronauk.
    Pokrštavanje!?! Na metanje vjere !?!
    A ima dosta onih koji to ne žele!
    Ja sam na popisu građana isto navela da sam vjernik,ali ne takav kao i ti. Tvoje i moje viđenje vjere se znatno razlikuje,a i ne volim kada me netko na nešto prisiljava i oduzima mi slobodu osobne odluke.
    Vjeronauk DA,ali u CRKVI !

  2. #102
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    i mene interesira kad mi dijete krene u školu, mada je to tek za 5 godina, što će raditi kad je vjeronauk.
    mene dodatno smeta što je to samo rimokatolički vjeronauk.
    mi smo baptisti i djeca imaju svoju nedjeljnu školu - vjeronauk u nedjelju za vrijeme službe, odvojeno od odraslih gdje je sve prilagođeno njihovom uzrastu. i uredno se ocjenjuju.

    moram priznati da ni ne znam kako je to rješeno u našoj osnovnoj školi, ali sam fakat za to da se nešto rješi, odnosno kako ste rekle da se ne lomi na leđima djeteta.

  3. #103

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Jumbina, nemam što razmisliti. Vjera nije održavanje vjerskih običaja nego ljubav prema trojedinom bogu: Stvoritelju, Spasitelju i Duhu svetome. Življenje Božjih zapovijedi i zapovijedi ljubavi prema Bogu i bližnjem.I Euharistija. Ako toga nema, nema vjere. E sad, zašto se neki koji to nisu izjašnjavaju vjernicima, ja nemam pojma.
    I Uskrs nisu pilići i zećići i jaja, to je komercijalizacija Uskrsa. Uskrs je blagdan uskrsnuća Isusa Krista, njegove pobjede nad smrću i grijehom. Prema tome, Jumbina, oni koji vjeru shvaćaju kao ti, a izjasnili su se kao vjernici, sami su se doveli u tu situaciju s vjeronaukom. Dobrim dijelom. Ako su vjernici u našoj zemlji manjina, OK ja ću se prilagoditi.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Prema tome, Jumbina, oni koji vjeru shvaćaju kao ti, a izjasnili su se kao vjernici, sami su se doveli u tu situaciju s vjeronaukom. Dobrim dijelom. Ako su vjernici u našoj zemlji manjina, OK ja ću se prilagoditi.
    Nisam Jumbina i izjašnjavam se oduvijek u onih manjinskih 10%, kako si maloprije napisala. I ja i MM. I veći dio naše obitelji. Vjeru shvaćam kao osobnu stvar pojedinca. I nimalo mi ne "sjedaju" priče o većini i ideja da će moje dijete možda biti izolirano na hodniku ili odbačeno od te iste "većine". S kojim pravom?
    Ali mi imamo još dovoljno vremena, možda se neke stvari i promijene do tada. Iako, čitajući postove na ovoj temi, osjećam se prilično obeshrabreno.

  5. #105
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    jumbina napisa:

    Ulazak crkve u škole politička je odluka,potpisan je sporazum u Vatikanu , a za uzvrat Vatikan nas je priznao kao samostalnu RH -a.
    Ovo je ili neznanje ili podmetanje. Ni jedno ni drugo nije dobro. Vatikan je bio prva država koja je priznala Hrvatsku, dva dana prije sljedećih 19 zemalja, dakle 13. siječnja 1992. Nakon toga su tijekom veljače samo uspostavljeni diplomatski odnosi. Međudržavni sporazum između Hrvatske i Vatikana, koji je uključivao i pitanje suradnje na području odgoja, sklopljen je 18. prosinca 1996. godine.

    Ne razumijem ovaj dio o nepodobnosti. Što se to događa tvojim roditeljima? Netko ih šikanira na poslu jer ne idu u crkvu? Ja vidim oko sebe mnogo nastavnika koji nisu vjernici, ne idu u crkvu i nitko ih za to ne pita niti na poslu niti drugdje.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Meni je jako interesantno kako imamo različita iskustva iz mračnih komunističkih vremena. Recimo, moj tata je sedamdesetih izbačen iz Partije jer se furao na dugu kosu i stalno izvodio neke adolescentske gluposti. Ja sam uredno išla na vjeronauk od 1. osnovne i od toga me nije moglo spasiti ni da su sjekire padale. Usto je moj tata ostvario zavidan napredak u banci u kojoj je radio. Blagdane smo, kao i sada, slavili veselo, bučno i vrlo javno - nosili maslinove grančice, cvijeće, uskršnji doručak na blagoslov, odlazili na Mariju Bistricu (e to mi je trauma iz djetinjstva), a živimo pet minuta od Jelačić-placa. To je otprilike ko da živite na selu gdje svatko svakog zna makar iz viđenja. Možda ja to nisam kužila, ali meni se ne čini da smo imali neke probleme.
    Meni je vjeronauk u školi super jer ne moram posebno voditi M. u crkvu. Tako misli većina stanovnika ove zemlje pa mislim da će se teško netko izboriti za promjenu. Ne mislim da je to dobro, ali trebalo bi više od pojedinačnih nezadovoljstava da se tu nešto promijeni.

  7. #107
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Meni je vjeronauk u školi super jer ne moram posebno voditi M. u crkvu. Tako misli većina stanovnika ove zemlje pa mislim da će se teško netko izboriti za promjenu. Ne mislim da je to dobro, ali trebalo bi više od pojedinačnih nezadovoljstava da se tu nešto promijeni.
    kakvo pojedinačno nezadovoljstvo? :? zar zaista misliš da je pojedinačno?

    a ovom logikom, mogli bi u škole uvesti i balet, klavir i karate.

  8. #108
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    ja sam za balet....

    šalu na stranu

  9. #109

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    trebalo bi više od pojedinačnih nezadovoljstava da se tu nešto promijeni.
    Bojim se da je baš u ovom razmišljanju problem.
    Po sistemu, tko ti je kriv kad nisi kao ostali...

    (btw, u svojoj osnovnoj, ja sam bila među rijetkima koji nisu slavili Božić... i uglavnom su se drugi meni iščuđavali, a ne ja drugima. Da, to je bilo prije 1990.)

  10. #110

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Niste skužile cure. I ja mislim da je to loše. Mi kojima je to olakšava nekakav vjerski život sigurno se ne budemo išli buniti.
    Ali kad je u svakom razredu jedno do troje djece čiji su roditelji nezadovoljni, sustav to doživljava kao pojedinačna nezadovoljstva. To treba pokrenuti na širem planu. Neka temeljita anketa na županijskom ili državnom nivou. To će podržati sigurno i većina nas čija djeca idu na katolički vjeronauk.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    56

    Početno

    Imaju li vjeroučitelji ikakvog formalnog obrazovanja iz područja pedagogije, psihologije, metodike nastave vjeronauka i slično? U 1. razredu mali je obožavao vjeronauk. Pričali su, čitali, crtali, gledali filmove, sve 5. U 2. razredu biflaju definicije tipa što je kršćanska zajednica, nabroji apostole, nabroji evanđeliste, što znači riječ evanđelje, o čemu evanđelje govori, što je Biblija, koji je drugi naziv za Bibliju, koliko je bilo učenika, što govore poslanice itd. Došli smo do toga da vjeronauk učimo više od prirode. Istovremeno 2. razredi u nekoj drugoj školi i dalje gledaju filmove, razgovaraju, crtaju itd. Kriteriji su potpuno neujednačeni. Nadalje, vjeroučiteljica je prvi primjer kako ne vrijedi da se različitosti trebaju tolerirati. Etiketira djecu tipa razmažen si, smotan si itd. Istovremeno, ne uočava djecu koja doista imaju problema i ne zna kako im pristupiti.
    Ono što Crkva radi sa vjeronaukom u školi je teror i sa takvim pristupom ne da će odgojiti ateiste, već antikršćane. Čim odrade formalnosti, većina djece će bježati od Crkve. Umjesto da privuku tu dječicu, čine sve da ih odbiju i ono što propovjedaju u školama istovremeno najdirektnije moguće krše svojim primjerom.
    Vjeronauk u školi je nama jedno veliko razočaranje. Kako prekinuti sa vjeronaukom i u startu svoje dijete obilježiti kao drugačije? Pa unaprijed mu lijepim etiketu na čelo u društvu koje samo tako i vrjednuje ljude.

  12. #112
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja ne kužim taj strah da se donese odluka na koju imate pravo. Ja sam u doba komunizma živjela otprilike kao Ivana2, s tim što je moj tata trpio progone. Da mi je tada zakon omogućavao da ne idem na marksizam, tipss i slično, ne bi me vidjeli ti predmeti ni nacrtanu. Ako imate mogućnost odabira, zašto ne odaberete?

    Malina, ti prvo govoriš o lošem primjeru vjeroučiteljice svog djeteta i tome suprotstavljaš dobre primjere drugih vjeroučitelja, da bi onda sve poopćila na kompletnu Crkvu.

  13. #113

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Da mi je tada zakon omogućavao da ne idem na marksizam, tipss i slično, ne bi me vidjeli ti predmeti ni nacrtanu. Ako imate mogućnost odabira, zašto ne odaberete?
    Bravo Zdenka 2! Potpisujem!
    I ta potreba da svi budemo jednaki je izum bivšeg sustava. To je jednostavno nemoguće. I čemu uopće tolika strka oko vjeronauka? Neki idu na informatiku, neki ne idu; neki idu na drugi ili treći strani jezik, neki ne idu, neki idu na dodatnu iz matematike, neki ne idu; a neki idu na vjeronauk, neki ne idu. Tako ja to shvaćam. U čemu su sad oni koji ne idu na vjeronauk lošiji od onih koji ne idu na njemački?! Ili je u pozadini svega ipak nešto drugo?

  14. #114
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    u našoj je zemlji cca 90% kršćana prema popisu stanovništva - jeste li se onda i vi koji ste protivnici vjeronauka izjasnili na popisu stanovništva kao kršćani??? Ako jeste, niste li onda tim netočnim podatkom oblikovali jedan vrlo bitan , ali krivi statistički podatak o stanovništvu naše zemlje??? Jer da je samo 5, 10, 15 ili 20% kršćana u našoj domovini, onda katolički vjeronauk ne bi imao šanse u škole!!!
    ljiljana, ovdje nitko nije protiv vjeronauka. ali smo protiv vjeronauka u školi! što je bitna razlika. vjeronauk spada u crkvu. tamo sam ga i ja pohađala.

    brojka od 90% kršćana (katolika???) zloupotrebljava se u dnevno političke svrhe. stoga ću, da bih popravila "statistiku", na sljedećem popisu stanovnika reći da sam ateist.

    boga ću i dalje nositi u srcu, vjerovat ću u njega - ali će to biti moja osobna stvar. kao što je i sada.

    i još nešto: u našoj domovini SIGURNO nema 90% kršćana (katolika) . ali ima onih koji smatraju da je to poželjno reći.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Postoji li ijedan drugi izborni predmet, osim vjeronauka, koji je u rasporedu zajedno sa ostalim predmetima?
    Ili se druge izborne aktivnosti odvijaju isključivo prije ili poslije nastave?

  16. #116

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    boga ću i dalje nositi u srcu, vjerovat ću u njega - ali će to biti moja osobna stvar. kao što je i sada.

    i još nešto: u našoj domovini SIGURNO nema 90% kršćana (katolika) . ali ima onih koji smatraju da je to poželjno reći.
    Nemoj nikada da ti ljubav prema bližnjem i vjera u Boga postanu osobna stvar. Ni tebi niti ikome drugome tko to gaji u sebi. To je velika varka svijeta da takva čuvstva trebaju biti osobna stvar. Naprotiv, neka sve mržnje, neprijateljstva, zavist, zloba, egoizmi, rasipnost, oholost, samodopadnost i sebeljublje postanu osobna stavr onih koji te osjećaje nose u sebi i svijet će biti predivan...
    Ovo drugo je točno. Prvo se roditelji izjasne za nešto što nisu, onda se njihova djeca prikazuju nečim što nisu, a onda su im krivi i Crkva i škola i država i vjernici. To se zove licemjerje.

  17. #117
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Procitajte topic od pocetka i vidite sto sve rade djeca koja ne idu na vjeronauk zato sto je taj cijenjeni izborni predmet uguran usred satnice. Mozda ce vam onda biti jasno zasto neki roditelji zele izbjeci takvu situaciju, kad se sad pravite da je sve samo stvar odabira.
    Moje dijete nece na vjeronauk, ako ga tad uopce bude - a ja se nadam da ce se opametiti i vratiti ga tamo gdje mu je i mjesto, u crkvu.

  18. #118
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Procitajte topic od pocetka i vidite sto sve rade djeca koja ne idu na vjeronauk zato sto je taj cijenjeni izborni predmet uguran usred satnice. Mozda ce vam onda biti jasno zasto neki roditelji zele izbjeci takvu situaciju, kad se sad pravite da je sve samo stvar odabira.
    Moje dijete nece na vjeronauk, ako ga tad uopce bude - a ja se nadam da ce se opametiti i vratiti ga tamo gdje mu je i mjesto, u crkvu.
    OK, shvaćam koje probleme to može stvoriti, ali nastavnik vjeronauka ne može imati samo prvi i zadnji sat. Kako bi ispunio svoju nastavnu obavezu? Dužnost je škole da osigura djeci koja ne idu na vjeronauk primjerene uvjete za to vrijeme, bez obzira koliko te djece ima. I, na koncu je ipak stvar odabira.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Izbornom predmetu nije mjesto u redovnoj satnici. Zašto bi škola imala taj teret organizacije?
    Zašto i ostali izborni predmeti nisu u istoj poziciji?
    I gdje je onda tu stvar izbora?

  20. #120

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    56

    Početno

    Pa da pojasnim što sam napisala. Ako je vjeronauk uveden u škole onda bi trebao imati što je moguće sličnije kriterije ostalim predmetima. To znači da nastavni sadržaj koji se obrađuje bi trebao biti ujednačen (primjer razlika među školama koji sam dala), da bi vjeroučitelji trebali biti educirani i na drugim područjima nužnima za nastavni rad (psihologija, pedagogija, didaktika, metodika), a da bi crkva trebala preispitati svoje pristupe tim mladim ljudima, tj. da bi Ministarstvo tu trebalo imati malko više utjecaja.
    Taman da ja i jesam ateist, a nisam, svoje dijete bih dala na vjeronauk jer ima pravo na informaciju i na svoj izbor.
    Moja poanta je samo bila ako je već vjeronauk u školi, onda bi ta nastava trebala biti i primjerenije organizirana i održavana.

  21. #121

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    u našoj školi za učenike nižih razreda vjeronauk je organiziran u prvim ili posljednjim satima u satnici, a za one od četvrtog razreda naviše unutar satnice. Oni koji ne idu na vjeronauk imaju na raspolaganju knjižnicu i informatičku radionicu.
    A za one koji smatraju da su im djeca nepodobna zato jer ne idu na vjeronauk - moram priznati da ovo teško shvaćam. Naime, ja kao kršćanka i pripadnica Rimokatoličke Crkve nikada se zbog toga nisam osjećala podobnom, a niti osobito prihvaćenom od ljudi. Nikada zbog toga u životu nisam niti očekivala niti ostvarila neku prednost. Ali, svejedno sam sretna što me Gospodin izabrao.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Informatička radionica? Kao izborni? Netko tamo dežura cijeli dan?

  23. #123
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj malina prvotno napisa
    Taman da ja i jesam ateist, a nisam, svoje dijete bih dala na vjeronauk jer ima pravo na informaciju i na svoj izbor.
    da si ateist, zar ne bi radije da ti dijete sluša predmet koji obuhvaća upoznavanje sa svim religijama i vjerskim običajima, većinskim i manjinskim u tvojoj zemlji - a ne konfesionalni vjeronauk? bi li i djetetu koje pripada nekoj vjeri škodio takav predmet, kad vjeronauk ionako može pohađati u crkvi/džamiji/sinagogi?

    i potpisujem janocckino pitanje.

  24. #124
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj malina prvotno napisa
    Taman da ja i jesam ateist, a nisam, svoje dijete bih dala na vjeronauk jer ima pravo na informaciju i na svoj izbor.
    Saljes li ga onda i u dzamiju, ima onda dijete pravo i na informacije o islamu - mozda zeli biti musliman?
    Pricas li mu i o ateizmu?
    Ili smatras da je pravo na izbor ukinuto samo djeci ateista koja se eto jadna zakidaju?

  25. #125

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Kod nas je i izborni iz njemačkog unutar satnice pa se dvoje djece koja ne idu na njemači tad šeće po školi ili dvorištu. :/

  26. #126
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    vjera je osobna i privatna stvar pojedinca. u drzavama zapadne europe. i u hrvatskoj.
    pa je vjeronauku mjesto u religiskim ustanovama.
    drzave zapadne europe i hrvatska su laicisticke drzave sto znaci da su drzava i religija odvojene.
    postoje naravno razne druga uredenja drzave poput pakistana, afganistana i tako dalje, u kojim su drzava i religija neodvojene.

    to odvajanje se u drzavama zapadne demokracije dogodilo u proslom stoljecu ili prije, (ne znam tocno kada) ocito zbog vrlo jakih i jasnih razloga.

    u tom smislu je potpuno svejedno da li se u hrvatskoj 70, 80 ili 90% ljudi ( ne znam koji je postotak tocan) izjasnilo vjernicima. u smislu da bi to trebalo biti relevantno za uvodenje vjeronauka u skole. ili uvodenja religiskih znakova poput kriza, polumjeseca, davidove zvijezde itd.. u javne ustanove. ili za nesto trece. jer se radi o laicistickoj drzavi.

    + postotak sam po sebi ne znaci nista, posto se u mnogim pitanjima tipa kontracepcije, razvoda braka, istospolnih zajednica, mpo-o i drugoga misljenja vjernika (kao i ateista naravno) poprilicno razlikuju. pa bi po pitanju vjeronauka u javnim skolama, anketa mozda pokazala sasvim druge brojke.

    postotak pusaca u hrvatskoj je jako velik. ali se u skoli ne pusi.
    onih koji gledaju nogomet ili televiziju isto tako, ali to nisu skolski predmeti.
    jako puno roditelja smatra da je tjelesno kaznjavanje djece u redu. i to upraznjava. ali u skoli ono nije dopusteno.
    toliko o odnosima vecine i manjine.

    s tim da ove usporedbe se nikako ne ticu sadrzaja gore navedenog, u smislu da bih ja sadrzajno ili vrijednosno religiju izjednacavala sa pusenjem, nogometom ili tjelesnim kaznjavenjem, vec se odnosi na po meni besmislene argumente o postotcim gradana, koji se izjasnjavaju kao vjernici, kao opravdanju uvodenja vjeronauka u javne skole.

  27. #127
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    odlicno, seni

  28. #128

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    56

    Početno

    Prvo, radi se o djetetu nižih razreda osnovne škole. Vjeronauk u crkvi nužno traži i pohađanje vjeronauka u školi. Na vjeronauku ne uče samo o kršćanstvu, npr. bilo govora o vjeri i načinu života muslimana.
    Nisam za vjeronauk u školi, ali ako je već tako, onda mora postojati minimum standarda takve nastave.
    Ne mislim da se djeca ateista zakidaju na bilo koji način. Sve o čemu pričamo su osobni stavovi pojedinca, odnosno obitelji, te stvar izbora.

  29. #129

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    bravo Seni! Samo...nitko nije rekao da zbog određenog postotka katolika u državi treba vjeroanuk u škole. Meni je čudno kako neki koji sebe zovu katolicima mogu biti protiv vjeronanuka bilo gdje, pa i u školi. Ako sam vjernik to nikako ne može biti moja osobna stvar jer moje osobine djeluju javno tamo gdje se krećem. Vjernik sam u svakom trenutku i ma gdje bila. Kao što sam i nepušač svagdje i uvijek.
    Usput, kod nas se ne puši u školi nego pred školom. Nastavnici iza škole, da ne pružaju loš primjer učenicima, a učenici ispred škole. Za neke od njih pouzdano znam da njihovi roditelji to znaju. neki od tih roditelja ne mogu im ništa, a drugi čak odobravaju (bolje da puši nego da pije ). Eto, ja to smatram najgorim i najprimitivnijim oblikom kažnjavanja svoje djece - ne moći im neću reći zabraniti, nego ogaditi pušenje. To je odgojna zapuštenost...

  30. #130

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ako je vjeronauku mjesto u školi, gdje bi djeca trebala učiti informatiku? Na 120satnom tečaju koji košta 3-4000kn?
    Jer za informatiku u puno OŠ nema niti prostora u rasporedu niti sredstava. Zato me i čudi ono dežurstvo u informatičkoj učionici.

    U srednjoj školi je vjeronauk izborni predmet utoliko što djeca biraju između vjeronauka i etike. U jednoj srednjoj tehničkoj školi sa izuzetno jakim programom uvodi se takav predmet a da istovremeno ne dolazi do nikakvog rasterećenja učenika koji su i prije vjeronauka bili opterećeni. Na čiju je to korist?

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    ljiljan@ kao što rekoh Tvoje i moje viđenje vjere je drugačije: kad bi samo postojao metar s kojim bi izmjerili koja vjeruje VIŠE,BOLJE !?! A ne razumiješ da smo čitav život nepodobni zato što nisi ,Hvala Bogu, nikada bila šikanirana.
    Što se baptista i drugih vjera tiče: možete u školi prijaviti vjeronauk kao izborni predmet i donositi potvrde sa ocjenama iz svoje crkve,ali nema organiziranog vjerovauka u školi za bilo koju vjeru osim rimokoatoličke. Što je meni još jedna glupost našeg društva! Naravno tada ocjena ulazi u prosjek na polugodištu i kraju godine !
    Što se Vatikana i sporazuma tiče- nije niti neznanje ( bavim se politikom 15 godina ),niti podmetanje, to možete čuti na TV-u kada se god u nekoj emisiji raspravlja na ovu temu !

  32. #132

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Ah,da zaboravih te pitati ljiljan@ Ti ne praviš djeci gnjezdo za Uskrs i oni već sad tako mali razumiju pravo značenje Uskrsa i vjere općenito ????

  33. #133
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    što se tiče uskrsa, božića i ostalog.
    mi ne kitimo bor za božić ni ne farbamo jaja za uskrs pa nikom ništa. doduše mala ima tek 16 mjeseci, ali kako će rasti mi ćemo joj objašnjavati što je svrha i bit uskrsa, božića, a ostalo su tradicije, običaji preuzeti čak i od nekih poganskih rituala.
    naravno da nitko ko kiti bor ne štuje kult boga sunca ili pilićima i zečevima ne štuje kult plodnosti, otkud to potječe, ali smo se isključili iz svega toga.
    imamo prijatelje koji imaju stariju djecu i sve 5.

    vjeronauk bi trebalo organizirati vjerojatno na prvi ili zadnji sat ili drugoj djeci ponuditi alternativu. neke škole imaju to rješeno. ali kako se obično radi o par djece i to različitog uzrasta, alternativa satu se zanemaruje.
    na žalost.

  34. #134

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Jumbina -molim te!!! Već 17 godina nitko te neće proganjati zbog vjere. Jest da nećeš biti omiljena, ali proganjati te neće...Osim toga, Krist je rekao "tko mene zataji pred svijetom, ja ću njega zatajiti pred nebeskim ocem". I nema ovakvog ili onakvog viđenja vjere, vjere ili ima ili je nema. Vjera moje obitelji neće sasvim sigurno propasti ne bude li vjeronauka u školi, ali me smeta što se neke forumašice predstavljaju kao vjernice, da bi bile vjerodostojnije govoriti protiv vjeronauka u školi. To je neiskrenost, a neiskrenost neće čovjeka približiti čovjeku. Već sam rekla da ne smatram nevjernike lošim ljudima. Ali neiskrenost ne mogu smatrati dobrom osobinom.
    Što se tiče komercijalizacije blagdana, svi smo tome podložni. Ali s time treba imati mjeru i ne zaboraviti bit. Da, moja djeca sa svojih 14 godina, odavno znaju da je Uskrs blagdan Kristove muke, uskrsnuća i njegove konačne pobjede nad smrti i grijehom.
    Pročitaj Rianin posljednji post. U potpunosti se slažem s njom. I sviđa mi se što je iskreno i otvoreno rekla kojoj vjerskoj zajednici pripada. To je kršćanstvo. Nema maski i laži.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Tema ovog topića je kako djeca koja ne idu na vjeronauk provode to vrijeme. Mislim da se ta tema može proširiti jedino u smjeru kako provode vrijeme dok traje neki drugi izborni predmet na koji ne idu, a ne je li neki predmet potreban kao izborni ili ne. Onda možemo raspravljati je li potreban drugi strani jezik kao izborni, ili informatika. Jesu li uopće potrebni izborni predmeti?
    A suvremeno obrazovanje teži upravo tome da se djeci omogući što više izbornih predmeta kako bi radili ono što ih zanima. Cure, bolje da se držite teme pa će biti manje kritičnih točaka.

  36. #136
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    moram citirati seni:

    Citiraj seni prvotno napisa
    vjera je osobna i privatna stvar pojedinca. u drzavama zapadne europe. i u hrvatskoj.
    pa je vjeronauku mjesto u religiskim ustanovama.
    drzave zapadne europe i hrvatska su laicisticke drzave sto znaci da su drzava i religija odvojene.
    oprosti, ali ja ne vidim nikakvu sličnosti između drugog stranog jezika i vjeronauka kao predmeta u školi.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Pa nema sličnosti ni između informatike i stranog jezika, osim ako je taj strani jezik engleski.

  38. #138
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno


  39. #139

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Uopće ne kužim zadnjih par postova. Ja samo hoću da svi izborni predmeti budu ravnopravni i da se ne održavaju u sklopu redovne nastave i istu opterećuju satnicom.
    E onda možemo govoriti o pravu izbora!

  40. #140
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj jumbina prvotno napisa
    Što se Vatikana i sporazuma tiče- nije niti neznanje ( bavim se politikom 15 godina ),niti podmetanje, to možete čuti na TV-u kada se god u nekoj emisiji raspravlja na ovu temu !
    Kaj to znači? Da laži postaju istine ako ih izvali netko na TV-u? Ako se baviš politikom onda barataj točnim činjenicama.

  41. #141

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Tema ovog topića je kako djeca koja ne idu na vjeronauk provode to vrijeme. Mislim da se ta tema može proširiti jedino u smjeru kako provode vrijeme dok traje neki drugi izborni predmet na koji ne idu, a ne je li neki predmet potreban kao izborni ili ne. Onda možemo raspravljati je li potreban drugi strani jezik kao izborni, ili informatika. Jesu li uopće potrebni izborni predmeti?
    A suvremeno obrazovanje teži upravo tome da se djeci omogući što više izbornih predmeta kako bi radili ono što ih zanima. Cure, bolje da se držite teme pa će biti manje kritičnih točaka.
    Toje točno, bolje da se držimo teme. Tako je i započelo. Pa se nastavilo vrijeđanjem sadržaja nastave vjeronauka, pa se nastavilo pronalaženjem argumenata za izbacivanje vjeronauka iz škola od strane nevjernika (OK razumijem ih), a malo teže vrijeđanje od strane "vjernika" (o pokrštavanju i nametanju vjere). Lijepo je rekla Sorciere u jednoj drugoj temi - tko ne želi neka ne ide - pa će biti drugačije kada ih troje bude na vjeronauku a 27 vani.
    Ja osobno jaaako sumnjam u takav odnos snaga, ali ako se dogodi prilagodit ćemo se.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Žao mi je Zdenka2 ako ti se neke činjenice ne sviđaju.Iako ne shvaćam zašto! Crkva je prije svega velika politička ustanova,baš zbog važnosti koju ima Papa i zbog koje se mora očitovati o brojnim političkim pitanjima.
    Takve ugovore Vatikan kao država potpisuje sa svim zemljama s kojima uspostavlja državne odnose i ne samo Vatikan i sve zemlje međusobno. Zar tako malo znaš o svemu tome ?


    ljiljan@,vjeruješ ili ne!?! Vjera se mjeri i svaki dan na vjeronauku ocjenjuju se djeca s ocjenama od 1 do 5.
    Tko je bolji vjernik ?


    Sličan problem u školi se javlja oko likovnog,glazbenog,tjelesnog i pisanja sastava iz hrvatskoga...vječne rasprave u prosvjeti: treba li te predmete ocjenjivati kad se zna da se djeca rađaju sa smislom za te predmete ili ne?

  43. #143
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Prosvijetlite me (možda je ranije rečeno, pročitala sam topic letimice):

    Zar vjeronauk ne drže vjeroučitelji?
    Šta za to vrijeme rade učitelji?
    Mislim da im je satnica dovoljno beneficirana i da je itekako njihova obveza osmisliti djeci koja su taj sat slobodna primjerenu aktivnost.
    Nadzor dok se npr. piše zadaća, čita lektira, koristi kompjuter, igra...

    Uz tako organiziranu alternativu, pozdravljam uvođenje u školu svake aktivnosti za koju interes pokaže velika većina roditelja.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    satnica učitelja draga dalma NIJE beneficirana!

    što ti misliš kolika je moja plaća za 27 sati u nastavi plus 20 za pripreme?

    evo poslat ću ti faksom obje svoje liste ( kad dobijem tu beneficiranu plaću ) pa prosudi

  45. #145
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Da prekinem ovu nadasve zanimljivu raspravu jednim konkretnim pitanjem.

    Čula sam da djeca koja idu na vjeronauk u školi moraju ići u crkvu svake nedjelje inače dobiju jedinicu. Može li mi netko reći dal je to istina, dal se to uopče smije i dal to ovisi od škole (vjeroučitelja)?

  46. #146
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    OK, beneficirana nije najspretniji izraz jer nisam mislila u financijskom smislu, nego ovo:
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ...27 sati u nastavi plus 20 za pripreme...
    da se to preraspodjeli tako da je sat-dva (ne znam jel vjeronauka sat ili dva tjedno) više nastave i toliko manje za pripreme.

  47. #147
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj jumbina prvotno napisa
    Žao mi je Zdenka2 ako ti se neke činjenice ne sviđaju.Iako ne shvaćam zašto! Crkva je prije svega velika politička ustanova,baš zbog važnosti koju ima Papa i zbog koje se mora očitovati o brojnim političkim pitanjima.
    Takve ugovore Vatikan kao država potpisuje sa svim zemljama s kojima uspostavlja državne odnose i ne samo Vatikan i sve zemlje međusobno. Zar tako malo znaš o svemu tome ?
    Oprosti, ali kaj ja ne znam o tome? Ja znam što su međudržavni sporazumi i znam kako se i zašto sklapaju. Međutim, ti si ta koja je napisala da je
    ulazak crkve u škole politička je odluka, potpisan je sporazum u Vatikanu , a za uzvrat Vatikan nas je priznao kao samostalnu RH -a.
    Međutim, to zauzvrat nikako ne štima, budući da nas je Vatikan priznao pune četiri godine prije potpisivanja tog sporazuma. Koje se tebi činjenice ne sviđaju? Ja sam povjesničarka, pa mi se per definitionem sve činjenice sviđaju. Ne sviđaju mi se izmišljotine i proizvoljna tumačenja.

    Crkva nije "prije svega politička ustanova", ona je prije svega vjerska, potom društvena ustanova, a politička ustanova nije uopće. Politike se dotiče tek kolateralno, iz svoje društvene funkcije.

  48. #148
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj jumbina prvotno napisa
    ljiljan@,vjeruješ ili ne!?! Vjera se mjeri i svaki dan na vjeronauku ocjenjuju se djeca s ocjenama od 1 do 5.
    Ne ocjenjuje se vjera nego znanje iz predmeta vjeronauk (neki ateist koji je upisao vjeronauk može imati bolje ocjene od djeteta čiji otac je, primjerice, župni vjećnik). Ako te zanima koje je to znanje, na http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=2199 možeš skinuti kompletan nastavni plan i program za OŠ i unutar njega naći kompletan plan i program vjeronauka za OŠ.


    Citiraj Eci prvotno napisa
    Čula sam da djeca koja idu na vjeronauk u školi moraju ići u crkvu svake nedjelje inače dobiju jedinicu. Može li mi netko reći dal je to istina, dal se to uopče smije i dal to ovisi od škole (vjeroučitelja)?
    Ako si to i čula, molim te provjeri da li je točno i, ukoliko je, prijavi nadležnom biskupijskom uredu za vjeronauk (imaš popis na http://www.nku.hbk.hr/uredi/index.html). To je nedopustivo, jer vjeronauk je školski predmet u kojem se smije ocjenjivati samo znanje i zalaganje pokazano u školi. Nekad je takvih slučajeva bilo jako puno (mislim da neću pogriješiti ako velim da nije bilo škole bez toga), hvala Bogu 99% smo ih srezali.


    I još nešto: vjeronauk je specifičan izborni predmet: njegova specifičnost je u tome da nije obavezan za one koji ga ne žele upisati, ali je u pravima i obvezama izjednačen sa svim obaveznim predmetima.
    U skladu s time, upisivati se na vjeronauk i ispisivati s njega može samo od kraja nastave u lipnju do kraja prvog tjedna nastave u rujnu uz pismeni zahtjev roditelja za ispisivanje.
    I ono kaj su u takvim slučajevima (ispisivanja) vjeroučitelji dužni reći (na žalost, malo koji to veli): biskupi zahtjevaju da se za primanje sakramenata (Prva pričest i Krizma) redovno polazi vjeronauk u školi kao i priprava za sam sakrament u župi (primijetite dsa to nije hir župnika, nego zahtjev biskupa).

    Neki su pitali imaju li vjeroučitelji odgovarajuće pedagoško, psihološko i dr. obrazovanje. Nekad je bilo svega i svačega (kad malo pogledam arhivu poželim se križati s obje ruke i desnom nogom tko je sve bio vjeroučitelj). Danas se od kandidata za vjeroučiteljsku službu traži visoka stručna sprema teološkog ili katehetskog smjera, i bez toga ništa (čak i ljudi koji završe Filozofski fakultet Družbe Isusove u Zagrebu i steknu stručni naziv prof. filozofije i religijske kulture u Zagrebačkoj nadbiskupiji ne mogu dobiti posao kao vjeroučitelji zbog manjkavog pedagoškog i psihološkog dijela obrazovanja na studiju).

  49. #149
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa
    Čula sam da djeca koja idu na vjeronauk u školi moraju ići u crkvu svake nedjelje inače dobiju jedinicu. Može li mi netko reći dal je to istina, dal se to uopče smije i dal to ovisi od škole (vjeroučitelja)?
    Ovisi o vjeroučitelju, a ne smije se. Ako je to slučaj svakako treba razgovarati s ravnateljem koji bi trebao podsjetiti vjeroučitelja (uglavnom to rade svećenici i sestre, a ne laici) na prava i obaveze i zaštiti učenike.
    Druga stvar je priprema za pričest i krizmu. To nema veze sa školskim vjeronaukom, a priprema se vrši u crkvi, a ne školi, pa župnik ima pravo odbiti pričestiti ili krizmati dijete koje nije odradilo obaveze u crkvi vezane za pričest i krizmu.

  50. #150

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa
    Da prekinem ovu nadasve zanimljivu raspravu jednim konkretnim pitanjem.

    Čula sam da djeca koja idu na vjeronauk u školi moraju ići u crkvu svake nedjelje inače dobiju jedinicu. Može li mi netko reći dal je to istina, dal se to uopče smije i dal to ovisi od škole (vjeroučitelja)?
    Nisam čula za takvo što. Ne vjerujem jer mi nema logike. Međutim, čula sam da neke (velike) župe lupaju žigove za dolazak na misu, a što je uvjet za primanje sakramenata (prva pričest i krizma) i nema nikakve veze s vjeronaukom u školi. Iako moja župa nije baš mala, to kod nas nije slučaj. Zapravo sve se svodi na to da se oni koji idu redovito na misu bune što sakramente dobiju na kraju svi. Osobno, i to mi je neshvatljivo. Tko sam ja da bih prosuđivala ima li netko pravo na sakrament ili ne? MM i ja točno znamo što za nas znači vjera i redoviti smo na misi i nakon prve pričesti naše djece, a bit ćemo i nakon krizme. I uopće mi ne smeta da krizmu dobije i dijete koje ne pohađa redovito misu.
    Inače, ako te konkretno zanima za tvoje dijete raspitaj se u tvojoj župi, najbolje kod župnika da izbjegneš igru "pokvarenog telefona".

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •