Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 341

Tema: Sto rade djeca koja ne idu na vjeronauk?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno Sto rade djeca koja ne idu na vjeronauk?

    Moja Omi ne ide. Nikakav plan niti rjesenje ne postoji za to gdje ce provoditi vrijeme za vrijeme vjeronauka koji nije prvi ili posljednji sat vec negdje u sredini. PRvi put je bila na satu i crtala, a danas mi je uciteljica (ne vjero, nego njena) rekla da je ona mislila da tako i dalje bude.
    Ja sam joj rekla da ja ne zelim da slusa sadrzaj vjeronauka i da sam je upravo zato ispisala i da kuzim da nije njena odgovornost, niti stvar gdje ce dijete biti, ali nisam zadovoljna s tim rjesenjem. Do doma sam se dosjetila da joj kupim discman ili mp3 playercic pa nek na vjeronauku slusa muziku. Ali onda ce vjerojatno pjevati ili sjedeci plesat pa ce ometat nastavu (mozda to i nije losa stvar?). Ok je za sad, prvih sati dok jos samo crtaju i slicno, ali ne zelim kasnije da slusa sadrzaje vjeronauka. Pa, valjda imam izbor odabrati koje sadrzaje ne zelim/zelim da moje dijete upija!!!!

    Kako je to organizirano za drugu djecu koja ne idu na vjeronauk, ako uopce ima jos koga (osim Ivara)?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    nama je ravnatelj obećao da će Eva Marija moći provoditi taj sat (tj. dva sata tjedno) u knjižnici ili informatičkoj učionici. na žalost, do sad je vjeronauk bio dva puta i oba puta je čučala s učiteljicom u zbornici, pisala zadaću ili nešto crtala. budući da je to gotovo pa kao kazna, digli smo frku i tražimo objašnjenje od ravnatelja. navodno je stvar samo tehničke prirode (treba otključati knjižnicu )
    s druge strane, čula sam od jedne mame iz Zagreba da učenici koji ne idu na vjeronauk rade na projektu iz prirode i društva. nekakav smisleni projekt ta dva sata tjedno mi se čini kao zgodna ideja, no čisto sumnjam da ćemo to uspjeti izboriti ovdje. vidjet ćemo.

  3. #3
    sandra14 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    S.Obrez
    Postovi
    173

    Početno

    Ja svoja dva učenika "čuvam" - cratamo, fotokopiramo listiće, izrezujemo.....i nije nikakav problem.

  4. #4
    Ivček avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trešnjevka
    Postovi
    380

    Početno

    Moja nećakinja bi bila u knjižnici, osim kada je vjeronauk bio zadnji sat, onda bi išla doma.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Knjiznica nam radi u nezgodno vrijeme, a zbornicu nam nisu ni predlozili. Morat cu na tome, znaci, poraditi vise. OVo s projektom iz prirode i drustva mi super zvuci, ali to se moze kad ih je vise! Omi je jedina iz razreda, a ona i jos jedna djevojcica jedine na skoli od nizih!!! :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno 3/30

    Mi petkom nemamo prvi sat : ))), a srijedom (to jos nismo probali)
    navodno uciteljica bude s djecom koja ne idu na vjeronauk u zbornici ili citaonici....bas me zanima... inace ima nas troje od trideset....

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Nama je po sadašnjem rasporedu petkom prvi sat pa će ići kasnije u školu. Inače je uvijek u sredini jer Dino ide u boravak. Njih koji ne idu ima u razredu četiri i uvijek su u knjižnici. Jučer mi je rekao da su gledali knjigu Kako mrvica raste u maminom trbuhu (to im je valjda dala knjižničarka) i da su tamo vidjeli kako se mama i tata seksaju i skinuli su se goli. Mislim si ja: super, cijeli razred je na vjeronauku, a njih 4 se obrazuju o seksu

  8. #8
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    moja bolna tocka, jos sam pretuzna i preljuta za pisati o tome ali ukratko

    kad je skola ujutro vjeronauk je zadnji sat. a ivar onda ima taj sat rupu do boravka. trebao bi biti u biblioteci ali jucer se to greskom nije dogodilo, nego je ostao sam i uplakan a onda su ga odveli u stariji boravak.

    a kad je skola popodne i kad bi ga mogla pokupiti poslije nastave, pazi sad, vjeronauk im nije zadnji sat nego predzadnji.

    nimalo nam nisu izasli u susret, jucer sam pitala jel moguce mijenjati raspored i dobila odgovor da ne, da su ga jedva slozili. pa prema kome su ga onda slagali ako ne prema prvasicima?
    njima je valjda najteze biti taj sat negdje sami dok ih stariji decki nagoravaju i plase da ce ih razbiti. to se ivaru jucer dogodilo dok je ostao neko vrijeme sam, a odgovor koji sam dobila od uciteljice je bio da to nije istina.

  9. #9
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ovisno koliko djece ima koji nisu na vjeronauku.
    zasada ostaju s uciteljicom crtaju i nesto pjevaju i posjecuju druge prve razrede.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    pa ovo je grozno. čemu uopće naziv izbornog predmeta, kad nemaš nikakvog izbora. zar je i Ivar sam u razredu koji ne ide? ja si sve mislim - knjižnica je u redu, ali ako Eva Marija tamo bude sama isto ju netko može doći gnjaviti, pa što će onda?

  11. #11
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    on i jos jedan decko. ali - taj decko nije u boravku, mama dolazi po njega kad zavrsi nastava tako da je ivar u jutarnjoj sihti sam

    a nakon jucerasnjeg predstavljanja vjerouciteljice i njihovog rada definitivno sam uvjerena da on ne treba ici na vjeronauk, zena je predivna i sve to, kaze da ce dotaknuti sve vjere, ali svako malo je ponovila da su djeca predivna, da su vecinu toga o vjeri vec dobila kod kuce (a mos mislit moga), znaju se moliti i pjevati (a mos mislit moga). u svakom slucaju ivar bi bio vanzemaljac pa nek je vanzemaljac van a ne unutra.

  12. #12
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ivarici, mozes li ti ( ne znam kakvo je tvoje radno vrijeme i koliko vam je blizu/daleko skola) mozda doci taj sat u skolu i biti s ivarom i napraviti od tog sata nesto posebno, onako po onoj poslovici , kad dobis limun, onda od njega napravi limunadu.

    znam da zvuci sumanuto, ali stvarno mi je pretuzno da mu bude tako tesko.

  13. #13
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ne smijemo vise ulaziti u skolu od ovog tjedna: djecu ostavljamo pred vratima i sami se penju na nastavu (2.kat). a kad dolazimo po njih onda prijavimo na porti i cistacica ide po njega.
    ne znam, seni, pokusat cu :/

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Postoji li kakav zakon o izbornim predmetima, u smislu ako je njihov raspored izmedju satova (ili zakon da to tako ne smije biti!!) da je skola duzna adekvatno organizirati to vrijeme za dijete? Nesto mora postojati. OVo je ludnica. I evo, vidite, zato ljudi i upisuju djecu na vjeronauk, zato da se ne zaj... kao mi sad! Ali nece to samo tako proci, NECE!

  15. #15
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    ja sam već sada toliko revoltirana cijelom tom pričom oko vjeronauka da ne znam šta će biti kada lada krene u školu.

    evo što mi pada na pamet kao moguće rješenje. možete tražiti odobrenje od škole da taj sat dijete ima npr. sat stranog jezika unutar škole, a da mu nastavu drži osoba po vašem izboru izvana. znači, nađete nekoga tko će, umjesto doma (što je čest slučaj) dolaziti u školu održavati ta dva sata tjedno.

    ili. vidjeti kakav je raspored ostalih prvašića u tom vrijeme pa pokušati ubaciti dijete na, ne znam, sat tjelesnog, likovnog ili nekog drugog predmeta.

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    nemaš pojma koliko se samokontroliram da se ne uključim na ovaj topic, i sad me ovako izazoveš!

  17. #17
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    a postoji li u skoli nekakva lista nekih vanskolskih aktivnosti ili bilo sto slicno da se ubaci u taj sat ? jer samotno sjedenje u knjiznici mi se ne cini bas primjereno prvasicu.
    i kazes ne moze se vise ulazit u skolu ? pa to mi zvuci ko zatvor, a ne skola .
    Postoji li uopce mogucnost da osoba izvana dodje animirat taj sat ucenike koji ne rade nista. npr. neki vidovi modelarstva, sporta i sl.
    Nije ni cudo sto 99% djece ide na vjeronauk, kad im se nista drugo ni ne nudi

  18. #18
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    po hnosu postoji mogucnost za sve to.
    ali valjda ne prvi dan skole.
    a njima su ti dani najbitniji.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Ivaznškolske aktivnosti su u sasvim drugo vrijeme. Npr kod nas su petkom zadnji sat.
    To što se u školu ne može samo tako unutra je meni skroz OK iz drugih razloga. Zamisli da ti je dijete samo pod odmorom a da u školu može došetati svaki pedofil u kvartu.

    Meni se čini da je jedino pošteno rješenje, da je i Vjeronauk u tom terminu ili zvan rasporeda, ili naravno preferiram u crkvi. Mi smo se doma jako puno natezali i na kraju ide na vjeronauk, prvenstveno zato jer sam se bojala ovcakvih situacija kako ivka priča.

  20. #20
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    ma, je. zalosno mi je bas to. ja bi isto da idu na vjeronauk samo iz tog razloga. da nisu sami i napusteni u trenutku kad im je najteze.
    ali je li to dovoljan razlog ?
    ja sam na vjeronauk isao kad sam sam to htio, krajem srednje skole. zelio bih da i moja djeca imaju isti izbor, a ne da ih netko forsa po prirodi stvari ili ko sto ivka kaze zbog nemogucnosti rasporeda. kvragu, jesu oni tamo zbog djece ili obrnuto ?!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj pinocchio prvotno napisa
    ja sam već sada toliko revoltirana cijelom tom pričom oko vjeronauka da ne znam šta će biti kada lada krene u školu.
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    nemaš pojma koliko se samokontroliram da se ne uključim na ovaj topic
    Isto tako.
    A ovo što ivarica piše baš je žalosno. Jest da nas još 5 godina dijeli od škole, ali već se unaprijed bojim takvih situacija.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    ma, je. zalosno mi je bas to. ja bi isto da idu na vjeronauk samo iz tog razloga. da nisu sami i napusteni u trenutku kad im je najteze.
    ali je li to dovoljan razlog ?
    ja sam na vjeronauk isao kad sam sam to htio, krajem srednje skole. zelio bih da i moja djeca imaju isti izbor, a ne da ih netko forsa po prirodi stvari ili ko sto ivka kaze zbog nemogucnosti rasporeda. kvragu, jesu oni tamo zbog djece ili obrnuto ?!

    Meni je bilo. Pogovoto jer on želi ići na Vjeronauk. Onog trena kad on kaže da mu je loše i da mu se ne sviđa, okrenzut ću brda i doline da ga ispišem, ali dotad sam barem u tom dijelu mirna, da nije sam. Škola je , bar meni, ispala dosta emotivno zahtjevna i za mene i za njega, još jedan dodatni stres mi je ovog trena previše.

    Ja sam prva za to da se pokrene akcija da to tako ne može, al na operativno nivou sam morala drugačije.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Alamama, mi smo sad 2. razred. U prvom sam iz istog razloga upisala Omi na vjeronauk.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Samo da me nitko ne bi krivo shvatio, ono moje je bio odgovor na pitanje, da li upisati dijete na vjeronauk iz "krivih" razloga ili ne.


    ja se ustvari od srca divim svima koji su vjerni svojim uvjerenjima. Ja ovaj put nisam bila, ali vjerujem Anita da ćemo kao i vi druge godine imati drugu pjesmu. Što je najgore to traje koliko sam shvcatila do 8 razreda

  25. #25
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    znam da nisi tako mislila
    a i nase situacije su skroz razlicite, ivar za razliku od adija nema nikakve veze s katolickom ili ikakvom drugom vjerom. isto tako, za razliku od adija koji voli ici u crkvu, trenutno su mu bliski samo bogovi s olimpa a o tome ce vec sam nauciti sto god ga zanima.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    ovo sad zvuči kao da ide u crkvu redovito. Bolje bi bilo reći onih 4 puta što je bio u crkvi mu je to bilo jako zanimljivo
    Meni se čini da svatko tu ima svoj problem oko škole, mene toliko boravak muči da o ovom nemrem ni mislit.
    Danas mi je rekla jedna poslovna poznanica "Život ima prirodnu obranu od problema, pronađe veći problem pa se o ovom prvom ne stigneš brinuti"

  27. #27
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ida ne ide na vjeronauk. nismo puno o tome s njom prije ni pricali, bila je to odluka mm-ova i moja.

    danas dodjem po nju u skolu i ona me pita koje to knjige gledaju neke mame pred skolom, ja kazem da su to knjige za vjeronauk. ona pita sto je to, ja kazem da je to ucenje o bogu i vjeri. pita ona: za koga? kazem ja: za one koji vjeruju u boga, mole mu se, idu u crkvu i tako...

    kakve to veze ima sa skolom? pita moja ida

    uglavnom. njima je trenutno (po privremenom rasporedu) vjeronauk zadnji sat (a tako ce i biti, najvjerojatnije). ali u svakom slucaju, taj sat ce ucitelj s onima koji na vjeronauk ne idu (jos ne znam koliko ih je) biti u drugoj ucionici i imat ce nesto sto se zove - dopunska nastava. obradjivat ce ili ono sto su vec radili, ili nesto sto ih jako zanima, uglavnom, nece biti sami i nece biti besposleni... eto prednosti male sredine...

    a da netko ostane u vakuumu izmedju nastave i boravka je jednom rjecju suludo? netko tu bas glumi budalu i pravi se da ne zna sto boravak znaci. tuga i zalost.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Ivana,
    mene je čak i moj tata koji me podržava 100% u toj mojoj odluci da Dino ne ide nastojao uvjeriti da razmislim i da ga upišem na vjeronauk ako bude sam u razredu koji je izabrao da neće ići. Jako sam se bojala da li će biti zaista jedan, jedini i sada sam jako sretna da ih ima 4. Iako bih ja bez obzira na to nastojala da on ne ide, jer tako želim i žao bi mi bilo da zbog struje moram i ja raditi kao drugi. Meni je grozno što po svemu ispada da to ipak nije izborni predmet jer kada bi bio izborni onda bi oni koji ga ne izaberu imali alternativu. Mislim da bi mi tu kao roditelji isto mogli puno napraviti ako inzistiramo da organiziraju nešto za tu djecu koja ne idu.
    Želim ti samo reći, drži se, bori se i objasni Ivaru (on je dečko za 10 i skužit će) da je lijepo bit različit (i ja sam svom). Šaljem ti samo virtualni

  29. #29
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa

    kakve to veze ima sa skolom? pita moja ida
    Bistrica mala

  30. #30
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    a nakon jucerasnjeg predstavljanja vjerouciteljice i njihovog rada definitivno sam uvjerena da on ne treba ici na vjeronauk, zena je predivna i sve to, kaze da ce dotaknuti sve vjere, ali svako malo je ponovila da su djeca predivna, da su vecinu toga o vjeri vec dobila kod kuce (a mos mislit moga), znaju se moliti i pjevati (a mos mislit moga). u svakom slucaju ivar bi bio vanzemaljac pa nek je vanzemaljac van a ne unutra.
    Slažem se! Mnogi roditelji upisuju djecu na vjeronauk da se ne bi razlikovala od većine. No kao što ivarica super kaže i upisani bi bili vanzemaljci
    Kad bi se više roditelja odvažilo suprostaviti glupom sistemu, možda bi se nešto i pomaknulo na bolje. Ovako čini se da se svi skrivaju iza većine i boje se biti druagčiji. Marko je još mali i nadam se da će se stvari za 5, 6 godina promijeniti, no u svakom slučaju na vjeronauk ga neću upisivati. Pa ne će valjda zbog toga imati traume u životu! Pa čini mi se da bi se bedastije osjećao da je upisan a ne zna se ni prekrstiti. A to da oni koji nisu upisani moraju sjediti u razredu to je vrhunac nebuloze!!! Vjeronauku je i onako mjesto u crkvama (koje se, hvala na pitanju grade na svakom čošku) i duboko se nadam da će nadležni u slijedećih 5 godina doći do te spoznaje. Haleluja!

  31. #31
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ot: u zadnje vrijeme samo otkrivam cure s faxa po forumu

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Citiraj Karin prvotno napisa
    Kad bi se više roditelja odvažilo suprostaviti glupom sistemu, možda bi se nešto i pomaknulo na bolje.

    Uopće nije problem u tome da se odvažiš. Nikad mi nije bio problem stati na barikade, niti glasno govoriti što mislim, malo je veći problem kada ti dijete plaće i kaže da želi na vjeronauk jer mu svi prijatelji idu, zabraniti mu i reći da ti misliš da je glupo da je vjeronauk u školi. To su totalno dvije različite stvari

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    Citiraj Karin prvotno napisa
    Kad bi se više roditelja odvažilo suprostaviti glupom sistemu, možda bi se nešto i pomaknulo na bolje.

    Uopće nije problem u tome da se odvažiš. Nikad mi nije bio problem stati na barikade, niti glasno govoriti što mislim, malo je veći problem kada ti dijete plaće i kaže da želi na vjeronauk jer mu svi prijatelji idu, zabraniti mu i reći da ti misliš da je glupo da je vjeronauk u školi. To su totalno dvije različite stvari
    S obje se slazem, samo sto mislim da Karin nije mislila za taj slucaj. Dijete koje place jer zeli ici na vjeronauk upravo i place zato sto svi idu, a svi idu zato sto se premalo roditelji "odvazilo".

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ajde sva sreca da ivar jos nije plakao da zeli ici na vjeronauk. plakao je da zeli dobiti poklone za prvu pricest i plakao je da ne zeli ostajati sam. nadam se da smo oboje sredili.

  35. #35
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    mene srafi vec sad u trbuhu, a imam jos dvije godine dok L. krene u skolu...
    uopce ne znam kaj cu onda, u takvom smo kvartu da ce vjerojatno biti jedina u skoli koja ne bude isla
    uf

  36. #36
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Iv, ja sam ti vec rekla, kad je po rasporedu prva pricest, javi - saljemo poklon.

  37. #37
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Iv, ja sam ti vec rekla, kad je po rasporedu prva pricest, javi - saljemo poklon.
    bit ce i popis

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    nemaš pojma koliko se samokontroliram da se ne uključim na ovaj topic...
    ...a tek ja...Vezana sam za radijator, jedva sam oslobodila desnu ruku da ovo otipkam.

    Ja ću se ponoviti - ako je tko za kakvu akciju, prosvjed, obraćanje medijima, whatever, glede ove problematike, ja ću biti u prvim redovima.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    litala, da prednosti male sredine? može li biti manja sredina od naše, a situacija crnjak. em je sama u razredu koja ne ide, em joj ništa nije ponuđeno kao alternativa, em nas župnik naziva doma, a vjeroučiteljica okreće očima kad nas vidi. s veseljem iščekujemo kad će još krenut komentari klinaca i dušebrižnih im roditelja. :/

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    a inače, cure, zašto se suzdržavate da sudjelujete na ovoj temi? više glava je pametnije.

  41. #41
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    vjerojatno zbog mene jer sam jednom napisala, a jos uvijek tako mislim, da nije isto pricati o vjeronauku kad ti je dijete u pelenama i kad ga upisujes u skolu.

  42. #42
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa
    a inače, cure, zašto se suzdržavate da sudjelujete na ovoj temi? više glava je pametnije.
    ja osobno zato što se uvijek bojim da ću nekoga povrijediti i zato jer ovakvi topici uvijek odu nekud u ćorsokak...

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Ja ću se ponoviti - ako je tko za kakvu akciju, prosvjed, obraćanje medijima, whatever, glede ove problematike, ja ću biti u prvim redovima.
    jok, nećeš. izgurat ćemo te ja i ajvica

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    ne znam, meni je ovo prevažno pitanje i voljela bih čuti što više ideja. evo: meni se nikako ne sviđa činjenica da preko djetetovih leđa dokazujem svoja uvjerenja i suprotstavljam se (tj. nju) većini. a, opet to mi se čini poštenije na duge staze.
    jasno je da je svaka obitelj različita i da svatko ima svoje razloge za i protiv.
    ono što se meni čini najpametnije u ovim problematičnim slučajevima (kad dijete ne ide na vjeronauk u školi i zbog toga ima ovakvih i onakvih problema) jest da istražujemo konkretnu situaciju - razgovaramo s ravnateljem, s učiteljicama, sa župnicima, raspitujemo se koliko još ima djece na školi i kad oni imaju rupe u nastavi, dakle pokušavamo doprinjeti praktičnom rješenju. barikade bih ja ostavila za fazu 2.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ok. Ajmo koristiti viseglavlje i krenimo!

    Ja sam predstavnik Ominog razreda. Nikakav big deal i totalno je bezveze ta "funkcija", ali mi moze posluziti za slijedece:

    - da organiziram anketiranje svih nizih (barem) razreda sa slijedecim pitanjima:

    Da li biste svoje dijete upisali na vjeronauk:
    1) kada se on ne bi odrzavao u skoli?
    2) kada bi postojao organiziran boravak djece koja ga ne pohadaju?
    3) kada bi bio odrzavan prvi ili posljednji sat nastave?

    4) Da li ste svoje dijete upisali na vjeronauk zato sto ga djelomicno dozivljavate kao obavezan predmet?
    5) Da li ste svoje dijete upisali na vjeronauk da izbjegnete da se dijete izdvajanje, osudu i slicno?

    itd itd...

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Ucinila bi to na taj nacin da predstavnicima razreda urucim isprintane ankete s pitanjima (na kojima cemo zajednicki poraditi), naravno ankete ce biti anonimne i ubacivane u kutiju. I sadrzavate ce jos pitanja!

    Poanta svega toga? Ne ocekujem puno, ali ocekujem da i drugi roditelji koji misle kao i mi malo prodrmaju stvar i porazmisle o tome malo vise, a mozda bi se moglo srediti sa medijima pa vide koliko je bilo potpisa roditelja koji vjeronauk dozivljavaju kao nametanje na koje su iz straha pristali.

    Ovo je totalno nerazradena ideja. Dobrodosla je svaka pomoc!!

    Krenimo! :D

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Takoder. Molim sve one koji imaju informacije o pogresnom informiranju s medicinskog, zdravstvenog, psiholoskog, ma bilo kojeg aspekta da sa tim informacijama pomognu!!

    Neka se ne ljute vjernici s foruma. Ne rusimo vam crkvu!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa
    evo: meni se nikako ne sviđa činjenica da preko djetetovih leđa dokazujem svoja uvjerenja i suprotstavljam se (tj. nju) većini. a, opet to mi se čini poštenije na duge staze.
    Kuzim sto mislis! I ja sam bila u toj dilemi prosle godine!
    Ali evo..ledja moje Omi patila su samo onog dana kad je preplaseno dosla doma i pitala me hoce li ici u pakao.
    Nije joj nikakav bad sto ne ide. RAdi svojih uvjerenja ne bi radila nista sto se lomi na djetetovim ledjima. Ali da dopustim da se djetetova ledja lome zato da se istopim u masi i izbjegnem potencijalno osudivanje? Hm. Meni TO izgleda kao sebican cin, samo ne radi uvjerenja, vec radi straha od neugodnosti (manjih, vecih).

    Ja nikako ne zelim da mi dijete bude odgajano u duhu: "Rodjen si grijesan, a to mozes popraviti donacijama za crkvu i prastarim, besmislenim molitvama!" Nemojte se ljutiti, molim vas, ali za mene je vjeronauk opasno ispiranje mozga i zastrasivanje! A to se lomi na djetetovim ledjima i to o-p-a-s-n-o!

  47. #47
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    molim da se suzdrzite od komentiranja vjere, crkve i sl koje vuce na vrijedjanje.....

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    molim da se suzdrzite od komentiranja vjere, crkve i sl koje vuce na vrijedjanje.....
    Naravno!

    Kao sto ja uvijek znam reci, svaka religija ima preeekrasne i predivne elemente koji su ustvari njihovi temelji! Ali nazalost, crkva i vjera u nasoj drzavi su ispolitizirani i tu su nastali straaasni problemi! Kao i pogresna tumacenja itd itd...

    Ako sam rekla nesto sto zvuci uvredljivo, zao mi je.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    vjerojatno zbog mene jer sam jednom napisala, a jos uvijek tako mislim, da nije isto pricati o vjeronauku kad ti je dijete u pelenama i kad ga upisujes u skolu.
    Istina. Ali djelovati u smjeru ukidanja vjeronauka ili barem njegovog marginaliziranja mogu i one žene koje još nemaju djecu, za to stvarno nije bitna dob djeteta.
    Meni je, recimo, jaaaaaako u interesu da se u sljedećih 6 godina vjeronauk u školama ukine. Baš zato da ne bih morala lomiti koplja preko leđa svog djeteta.

    Anita, srcem i dušom podržavam tvoju ideju, tu sam!! Možemo lagano razraditi nekakvu prvu verziju te ankete...
    Kao ni ti ne mogu prihvatiti sintagmu "na vjeronauku ne može naučiti ništa loše". Apsolutno poštujem pravo vjernika da prakticiraju svoju vjeru i da svoju djecu odgajaju u tom duhu, ali u crkvi, ne u državnim institucijama.

    I bojim se da je po pitanju vjeronauka kukanje sebi u brk i jadanje istomišljenicima od slabe vajde. Treba nešto poduzeti ako nam je doista stalo da nam djeca ne idu na vjeronauk, a istovremeno ne budu zbog toga stigmatizirana (zgodan odabir riječi, a? ) / izopćena / stjerana u prazan razred ili zbornicu i slično.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Eh... da smo svi kao Luna, pa da na vrijeme prikupimo informacije, teren, informiramo okolinu.. promjenimo ustroj i pravilnike, zakone... 8)

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •