Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Rigojancsi - madzarski njami kolac

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Rigojancsi - madzarski njami kolac

    Jos malo ethno recepata - odlican madzarski kolac, recept je iz prve ruke, od jedne madzarske familije!

    Najbolji Rigojancsi se jede u slasticarni u Budimpesti blizu lancanog mosta, a ni onaj u Nagykanizsi (slasticarna kod parkica) nije za bacit', slurp!

    ===========
    Rigó Jancsi (Joĉjo Merlo)

    Biskvit

    300 gr šećera, 300 gr brašna, 6 jaja, 12 žlica vode, 1 prašak za pecivo

    Izmiješati žumanjke sa šećerom i vodom dok mješavina ne postane bijela. Dodaj brašno sa praškom za pecivo i na kraju pjenu od bjelanjaka.
    Peci otprilike 30 minuta (ne zatvori pećnicu dok se ne osjeti miris biskvita – inače neće imati želejnu veličinu. Provjeri biskvit ubodom metalne vilice – ako se ne lijepi onda je pečeno.) Pusti biskvit da se ohladi i makni rubove biskvita (to će vjerojatno isto netko pojesti ...)

    Krema

    Izmiješaj 150 gr šećera u prahu, 1 vrećicu vanilin šećera i 150 gr. margarina dok se smjesa ne zapjeni.
    Izmiješaj 3 žlice brašna sa 1 jajetom i pola litre mlijeka i kuhaj smjesu. Kad se to ohladi, dodaj prvu smjesu i izmiješaj ih.


    Glazura

    Izmiješaj iznad kipuće vode 150 gr šećera u prahu, 100 gr putra, 2 žličice kakao praha i 5 malih žličica crne kave.

    Na kraju, budi strpljiv nekoliko sat dok se sve to ne ohladi i zatim izreži u kocke!

    Bonan apetiton!

  2. #2
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno Re: Rigojancsi - madzarski njami kolac

    Citiraj tatek prvotno napisa
    (ne zatvori pećnicu dok se ne osjeti miris biskvita – inače neće imati želejnu veličinu.
    :? :? Peći sa otvorenom pećnicom? (mislim tak je ispala rečenica), vjerojatno ne otvarati pećnicu....

  3. #3
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    tatek, kja nemrem vjerovati da si se ti ubacio i na recepte.
    Mislim da je ktajnje vrijeme da se TZ logira (ako već nije negdje tajno), a ne samo škica.

  4. #4
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Re: Rigojancsi - madzarski njami kolac

    Citiraj pepi prvotno napisa
    Citiraj tatek prvotno napisa
    (ne zatvori pećnicu dok se ne osjeti miris biskvita – inače neće imati želejnu veličinu.
    :? :? Peći sa otvorenom pećnicom? (mislim tak je ispala rečenica), vjerojatno ne otvarati pećnicu....
    IMas pravo, ne otvarati pecnicu ... pardoncek prosim!

    Nanoibeba: tu i tamo imam poneku rupu u poslu pa me sad ima vise na Forumu pa sam se dokacio i recepata ... A MZ ... vec sam ju nagovarao x puta da se prijavi, ali joj se ne da, kaze da radije samo cita ...

  5. #5
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Joj, nemoj se ljutiti. MM ima neke pokušaje u kuhinji pa mi je to momentalno aktualno a i nekak se vidi da nisi pekao te kolače. Pretpostavljam da si recept prevađao s esteranta
    (pjena=snijeg od bjelanjaka
    izmješaj iznad kipuće vode= kuhaj na pari)

    Sve u svemu jako simpa i samo dalje. Ovaj kolač zvuči super.

  6. #6
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Joj, nemoj se ljutiti. MM ima neke pokušaje u kuhinji pa mi je to momentalno aktualno a i nekak se vidi da nisi pekao te kolače. Pretpostavljam da si recept prevađao s esteranta
    (pjena=snijeg od bjelanjaka
    izmješaj iznad kipuće vode= kuhaj na pari)

    Sve u svemu jako simpa i samo dalje. Ovaj kolač zvuči super.
    Nemas frke, s kolacima zaista nisam na ti, uglavnom sam radio tiramisu, baklave i mozda jos neki ... samo za ova prva dva mogu reci da ih zaista znam dobro napraviti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Ja sam to prvi put jela ljetos na moru, u slastici u Vinodolskom su kolač nazvali Rigojanči, haha. Džizs, pojma nisam imala otkud to ime.

    Ista je shema, al kužim da su u tamo filu stavili puding, što je brža varijanta, al nije tak fino ko izvorni recept.

  8. #8
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ova glazura ide na vrh, po kremi?

    iz studenskih dana se najrađe sjećam rigojančija, najboljije bio u skalstičarni studenske menze. Čini mi se da je krema ipak bila malo drugačija, laganija i sa mrvicama čokolade. Ah, nostalgije....

  9. #9
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    sad kužim, ne ide u glazuru voda nego se miješa iznad vode :D

  10. #10
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Iz nekog razloga tog kolaca se moze naci u Rijeci i okolici (danak vremenima iz K&K imperije? ).
    U Zagrebu ga ima samo u Centar slasticarni u JUrisicevoj, no nije ni sluga pravoj verziji iz Madzarske.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •