Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Inseminacija i bolovanje

  1. #1
    Nardana

    Početno Inseminacija i bolovanje

    Drage cure!
    Imam li pravo na bolovanje kada idem na inseminaciju i da li je ono ograničeno određenim brojem dana. Zvala sam HZZO u Splitu ali je odgovor bio da oni nemaju pojma i da bih to trebala pitati liječnika koji će mi raditi inseminaciju. Čudno, zar ne?
    Idući tjedan idem na dogovor ali bih htjela znati unaprijed sve detalje da se znam postaviti. Zanimaju me detalji kao što su: tko odobrava bolovanje, liječnik koji će mi raditi inseminaciju ili moj ginekolog na preporuku doktora specijaliste ili pak liječnik opće prakse na preporuku nekih od dvojice doktora. U slučaju da putujem (jer sam dosta daleko) ili budem u Splitu za vrijeme postupka, gubim radne dane. Situacija na poslu već neko vrijeme je jako kritična, pa moram imati dobro pokriće za moj izostanak. Još čudnije, zar ne?
    Hvala vam unaprijed za odgovor.
    Veliki pozdrav svima!

  2. #2
    LO avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    341

    Početno

    Za Aih nisam nikada uzimala bolovanje, ali mi se čini da sve što je pod šifrom N97 ( neplodnost ) se dobiva maximum 14 dana.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    38

    Početno ...

    Draga Nardana

    odgovor na to tvoje pitanje zanima i mene, tako da cu te pratiti (kako ovo zvuci kriminalistično)

    Ja sam slijedeći mjesec na inseminaciji u Splitu (CITO), pa ko zna....

    Sretno.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim da sam ja jednom dobila bolovanje od 3 dana za inseminaciju, ne sjećam se točno jer je ta inseminacija bila prije moje ere na VV-u, ali mislim da mi je dr. opće prakse upisala neku drugu dijagnozu. Po mom iskustvu, to je česta praksa za liječenje neplodnosti (da se zaštiti intima npr. u velikim kolektivima i sl. da ne mora svaki kadrovski odjel čitati te stvari jer se oni već u šifre kuže).
    Inače, na VV-u ne preporučaju bolovanje za inseminaciju i nakon inseminacije možeš najnormalnije u život bez ikakvih ograničenja, osim u slučaju da loše reagiraš na terapiju ili da se nešto zakomplicira (u mom slučaju nikad jer klomifene subjektivno skroz OK podnosim i totalno mi je sve oko inseminacije nebolno).
    Dakle, moj ti je savjet savjet - probaj se dogovorit s dr. opće prakse, ako je netko OK, a razlog kojeg uglavnom prihavćaju je to da ne moraju svi čitati što ti je.

  5. #5
    Nardana

    Početno

    ina33 to je super ideja da se upiše neka druga šifra i time zaštiti privatnost. Nije mi to ni palo na pamet. Hvala na ideji! Meni treba bolovanje iz razloga što sam daleko od Splita, a dani praćenja rasta folikula, pa štoperica i sami dan inseminacije sigurno oduzmu 7 dana. Imam gdje biti u Splitu pa bih se ja lijepo makla iz ove stresne radne sredine, imala bolovanje za pokriće i nakon inseminacije se vratila na posao i molila Boga do bete.
    Bruna, znači isti mjesec idemo na inseminaciju. Slobodno ti mene prati. Super mi to zvuči kako si napisala. Nadam se da će nam naše inseminacije biti uspješne i da ćemo dobiti ljetne bebe.
    Voljela bih da se i pratimo tokom samog postupka da znamo kako nam ide.
    Čujemo se još!
    Velika pusa svima!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    79

    Početno

    Ja sam uvijek uzela bolovanje pod šifrom N97 za koje možeš dobiti do 14 dana.Tvoj ginekolog koji će ti raditi inseminaciju će napisati da se preporuća mirovanje, a tvoja dr.opće prakse će ti otvoriti bolovanje pod šifrom N97.
    Ne vidim razloga da se bolovanje otvara pod nekom drugom šifrom jer na taj način mi pokazujemo svijetu da se sramimo problema neplodnosti sa kojim se suočavamo.
    Nije čudo što onda i drugi ljudi imaju negativan stav prema djeci koja su začeta uz pomoć potpomognute kada se mi sami sramimo svog problema.

  7. #7
    Nardana

    Početno

    Draga mara33, stvarno se ne sramim, ja o tome čak ni ne razmišljam kao o problemu niti to zovem problemom jer to za mene i mog dragog nije. Ja sam prije živjela u velikoj sredini, a sada u jako maloj. Mentaliteti i načini funkcioniranja ljudi u tim sredinama su jako različiti. Rado bih ako se doktor s time složi stavila neku drugu šifru, jer jednostavno ne želim staviti na uvid svima moju intimu. A svi koji trebaju znati o tome, već znaju i imam veliku podršku.
    velika pusa svima!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    79

    Početno

    Draga Nardana,sama si u topiću"Ponekad je teško":napisala :"treba izbaciti na površinu da određeni problem postoji".
    Zato nemoj samo nekoliko dana kasnije govoriti da ti na to i ne gledaš kao na problem.Uskačeš sama sebi u riječ.
    Nemojmo biti prevrtljivi, ponavljam opet, nemojmo se sramiti reći da imamo problem.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mara33, isti komentar, kaki da se sramim, pa svi moji kolege već znaju da ne mogu imat djece (mislim, u ovoj sam firmi 5 godina, udana sam, 36 mi je godina i ljudi pitaju pa im kažem). Jedino treba bit i realan, koliko god sve firme i država imaju načelno kids-friendly politiku itd., ipak u vremenu nesigurnih poslova, kolabiravajućih industrija itd. moj je stav da ja osobno neću mahati činjenicom da idem na MPO unutar firme...

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Još sam se nešto sjetila, ne znam jel' to više relevatno - jednom kad sam bila svojima u firmi u kadrovskoj došla sa šifrom za bolovanje za IVF (nisam ja gledala koja je to šifra nego mi je opća dr. napisala tu dijagnozu, ali me i sestra od opće dr. 2x pitala jesam li sigurna da hoću da mi to piše - ja nisam kužila zašto, mislila sam kao da je to zbog intimnih razloga da me toliko pitaju, a kako moji u uredu znaju da ne mogu imat djece rekla sam OK nek napiše tu šifru, what the hell). Posli su me i moji u kadrovskoj u firmi savjetovali da zašto su mi pisali tu šifru jer je ispalo da se za tu šifru (u ZG-u sam) mora osobno kupit tu naknadu za bolovanje negdje po gradu (ne znam više ni gdje, ali nisam htjela komplicirat s plaćom i tom naknadnom od bolovanja) pa sam po uputi mojih iz kadrovske otišla ponovno kod opće dr. da mi promijeni tu šifru, da sad zbog 4 dana bolovanja nemam te komplikacije s nanašanjem dokumenata. Sori što ne znam sve detalje, ovako se ja sjećam - nisam nikad zvala HZZO niti se kužim u te šifre, radim u vel. sustavu pa su me uputili na najjednostavnije rješenje.

  11. #11
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Evo ja sam išla samo na IVF/ICSI i ET smrzlića, ali pretpostavljam da je to isto: Z31 postupak umjetne oplodnje - 7 dana i N98 komplikacije u postupku umjetne oplodnje - 21 dan

    Mislim da su na ovaj način nastojali pokriti cijeli menstrualni ciklus od 28 dana iako on varira, ali meni je uvijek ovo bilo dovoljno npr. od 3. dc ako sam išla na stimulaciju i sl. a i hiperstimulacije je bilo, a šifre za to nema osim ove N98

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    196

    Početno

    Pozdrav,

    samo sam htjela prokomentirati kako se kod mene na poslu prave drame oko bilo kakvog bolovanja tipa boli me grlo, imam gripu...
    Kad sam se susrela s problemima oko neplodnosti i vadenjem hormona, folikulometrijom i ostalim stvarima koje ne mozes obaviti nakon posla, otisla sam kod sefa i otvoreno mu rekla da ja i suprug moramo ici na razne pretrage jer imamo problema s plodnosu, naisla sam na nevjerojatno razumjevanje i diskreciju i mogucnost kasnjenja ili odlaska s posla kad trebam do doc. koliko god je to bilo tesko reci nekome od koga ne ocekujes razumjevanje, sad se osjecam puno ugodnije nego da molim doc. da mi pise druge dijagnoze.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo da se još jednom nadovežem - malo je i u svemu tome faktor i koliko MPO traje. Moji su prvih par godina imali više razumijevanja za sve to, veselili se sa mnom, bilo im je žao itd., a sad mi je lakše bit incognito što zbog izostanka tog "javnog" praćenja tijeka postupka (ono pitanje "ima li što, je li uspilo"), što zbog toga što sad više nemaju toliko razumijevanja na opetovane izostanke i kašnjenja kao na početku (vjerojatno misle "a zar nije već shvatila, što još izvodi"). Pa mi je osobno lakše bit under cover.

  14. #14
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Kad je već tema - moram pohvalit svog šefa. Na prvi postupak sam otišla u Zagreb na više od 20 dana, pa onda još mirovanje do bete, pa onda problemi i opet mirovanje, baš je otišlo u dugo. A šef mi je rekao da se ne gnjavim još i s bolovanjem i da samo idem i riješim to. I on i kolege su bili baš super, pažljivi i navijali su da uspije.
    Naravno, isto tako kada je trebalo ostati od jutra do navečer, raditi preko godišnjeg i sl. - radila sam.
    E da, i kod muža isto.
    Sve riješili bez bolovanja :D
    Ponekad se ipak cijene vrijedni radnici

  15. #15
    Nardana

    Početno

    Draga mara33, nije mi jasno zašto si mi na taj način odgovorila. Malo me ipak povrijedilo. Potražila si što sam prije pisala i izvadila jednu rečenicu iz cijelog teksta i prigovorila mi. Nisi primijetila da su mi neke cure čak savjetovale da ne moram reći ni roditeljima ako ne želim, da je to samo moja stvar. Što bi onda rekla na njihove stavove?
    Žao mi je što nisi čitajući osjetila da sam prilikom otvaranja tog topica bila u krizi. Žao mi je što nisi primijetila da su oko mene teške bolesti i da mi posao visi o koncu. Napisala sam i da ću ja moći bez posla, ali zašto bih im davala povoda da mi dadu otkaz? Situacija u firmi je jako teška. Teško im je dati otkaz i samo promatraju da netko nešto napravi i da im povoda. Mogla si primijetiti da lažno stavljanje šifre meni uopće nije ni palo na pamet, a kada mi je to netko drugi predložio učinilo mi se kao dobra ideja da se zaštitim. Znam da bi moji nadređeni, kada bi saznali da idem na inseminaciju, pomislili moramo joj dati plaću, a nje neće biti na poslu, tko zna koliko će to trajati itd, lakše je dati joj otkaz. Ja sam samo htjela dobiti par slobodnih dana da se daleko od stresa posvetim onom bitnom. Zar je to toliko loše? Shvaćam da imaš svoje stavove i to u potpunosti podržavam. Možda će i mene životne situacije odvesti u nekom drugom pravcu i možda ću jednom na glas vikati i na drugačiji se način boriti za moja i tuđa prava. Ne poznamo se dobro, ali da si me upitala zašto na takav način razmišljam rado bih ti sve objasnila. Mogle smo fino o tome popričati, tko zna, možda bi se uspjele već do sada bolje upoznati, nasmijati, podržati jedna drugu. Zar to nije bolji način? U svakom slučaju, znam da imaš isti cilj kao i ja i od sveg srca ti želim da što prije budeš lijepa trudnica i zatim sretna mama zdrave i prekrasne bebe. Šaljem ti veliki pozdrav!
    Svim ostalim curama hvala što ste se javili i podijelili svoje priče i iskustva! Drago mi je čuti da ste neke od vas imale i super iskustva s svojim nadređenima! Lijepo od njih! Čujemo se još!
    Pusa!
    P.S. Oprostite ako je predugo.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    79

    Početno

    Nardana imaš pp.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    106

    Početno

    Citiraj vesnare prvotno napisa
    Evo ja sam išla samo na IVF/ICSI i ET smrzlića, ali pretpostavljam da je to isto: Z31 postupak umjetne oplodnje - 7 dana i N98 komplikacije u postupku umjetne oplodnje - 21 dan

    Mislim da su na ovaj način nastojali pokriti cijeli menstrualni ciklus od 28 dana iako on varira, ali meni je uvijek ovo bilo dovoljno npr. od 3. dc ako sam išla na stimulaciju i sl. a i hiperstimulacije je bilo, a šifre za to nema osim ove N98
    Za šifru N97 imaš 14 dana a za N98 21 dan. Način isplate bolovanja za ove dvije šifre ne ovise baš o njima već o onoj drugoj stavci, sad nemam ovdje formular pa se pokušavam sjetit..... A0 ili GO.... mislim. Prvi put kada sam koristila ovu šifru zaustavila me ženskica iz računovodstva i objasnila da je bolje ne pisat GO jer je to čuvanje trudnoče i kao takvo se isplačuje iz HZZO-a 100% iznos, ali ne na plaču. Međutim, koliko kužim i tu ima ograničenja jer je maksimum mjesečno 4800..... mislim...... pa od onda koristim obično bolovanje sa šifrom N97 bez ikakvih problema.... na preporuku žene koja se time bavi. Plača je 80% manja za te dane, ali šta napravit. Da je to bar najgore u cijeloj priči.
    A firma..... ja sam sretna osoba jer ne samo da imam podršku od svih prisutnih bez dodatnih pitanja (fala Bogu na samim muškarcima oko mene) nego sam još i napredovala u međuvremenu pa mi je možda lako govorit. Moj ginekolog ispisuje uputnice bez da me i vidi, osim kada ja to želim, moja doktorica mi otvara bolovanje čim spomenem razlog, moji kolege prilagode hitne poslove ovisno o mome odlasku u Zagreb. Grupa me pokriva dok me nema koliko god mogu.... jedino se bune zašto ne nosim laptop sa sobom da mi mogu slat mailove. Djeluje prelagano, ali za taj odnos se treba i izborit, treba se postavit kao da je to nešto normalno i važno. Kada ti tako gledaš, lako zaraziš okolinu. Ljudi su u osnovi dobra bića, samo ponekad treba tu njihovu dobru stranu malo pogurnit.
    Nikome ne bi preporučila da lažira razlog bolovanja. Da sam vlasnik firme ne bi tolerirala laganja. Bolje mi nemoj ništa reći nego lagati. To bi tek mogao biti dobar razlog za otkaz. Nardana, ako ti je već trenutno tako teško, uzmi bolovanje, dođi u Split, obavi ono što trebaš..... i dobro se našetaj, odmori, opusti. Ako ti i visi otkaz nad glavom zapamti da za to nije razlog moguće bolovanje ili inseminacija. Zbog toga ti nitko i ne smije dati otkaz. Lijepo ti ostani trudna, a stvari će doći na svoje mjesto..... uvijek dođu

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Opet ja isto s relativom - ovisi i o vel. firme (mala privatna tipa do 10 ljudi), velika, broj ljudi više tisuća. Kad sam radila kod maloga privatnika , svi su sve znali i bilo je OK, niti je bilo specijalnih formalnosti s bolovanjima itd. - rekla bi šta mi je, nije se to niti pisalo. Uži tim mojih kolega i u sadašnjoj velikoj firmi zna. U kadrovskoj u sadašnjoj velikoj firmi su mi rekli da nisam ja jedina s time i da naši svi pišu druge šifre jer je jednostavnije za administrirati. Over and out na ovu temu, nadam se da će se cura snaći kako joj najbolje paše i sretno!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    I dalje mi je ostalo nejasno može li se dobiti bolovanje i ako ginekolog ne napiše u povijesti bolesti da je ono potrebno. A on ne piše. A ja bih možda rado koji put odmorila tjedan dana nakon inseminacije i maknula se od stresa.
    Što se šifre tiče, zadnji put mi je za 1 dan inseminacije doktor samoinicijativno upisao drugu šifru, to sam skužila tek kad sam predavala papire. Bilo mi je ujedno simpatično kako mi štiti privatnost (iako su i bubreg i mjehur također privatni), kao i malo bezveze da podrazumijeva da je MPO tajna.
    Također se malo pitam o statistici koju hzzo (možda) radi temeljem tih naših papira - što ispadne na kraju, koliko žena ima s tim problemom i koliko dana izostajemo s posla zbog toga. Hoće li i na koji način to predstavljati izvor analiza o rasprostranjenosti neplodnosti?

  20. #20
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    mene zanima svježa informacija vezana za inseminaciju:

    može li se i koliko dana dobiti bolovanja nakon inseminacije?

    Koja je šifra?

    Navodno je bilo nekih izmjena.

    HVALA!

  21. #21
    Malaroza avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    split
    Postovi
    13

    Početno

    meni je sifra n97 i na nju pise 14 dana

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Kadauna meni je soc. gin rekao cim krenemo da cu na bolovanje. Navodno su dobili dopis da se ulaskom u postupak moze odma na bolovanje. Al svejedno pitaj svog ginica.

  23. #23
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    antony34 - to je bilo za inseminaciju? kad ti je to rekao socijalni ginekolog-ica? Ne idem ja antony na inseminaciju, pitam za nekog drugog.

    Malaroza - to je sad pisano za inseminaciju - od dana inseminacije odnosno uključujući inseminaciju 14 dana? Ti si sad na inseminaciji bila ičekaš betu?

    Pitam zato što se navodno nešto mijenjalo, sad nedavno.

  24. #24
    Malaroza avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    split
    Postovi
    13

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    Malaroza - to je sad pisano za inseminaciju - od dana inseminacije odnosno uključujući inseminaciju 14 dana? Ti si sad na inseminaciji bila ičekaš betu?

    Pitam zato što se navodno nešto mijenjalo, sad nedavno.
    Kaduna meni je moja ginekologica dala bolovanje od prve folikulometrije jer kako radim u centru (ducan) nikako nisam mogla sa poslom uskladit...( smjene su unaprijed odredene i ima svakakvih od medju do dvokratno, a na kbc split uvjek cekas red i nikad ne znas kad ces bit gotova). Ja sam bila jucer po doze utrogestana jer sam imala male zalihe od ranije koje sam potrosila i pitala sestru za bolovanje ona mi rekla da dan kad odlucim zakljucit da dodem. tu sam i ja ostala zbunjena al ovako smotana nisam stigla pitat nista. Prosli mjesec sam bila tocno 14 dana ali od dana inseminacije ( uspjela namjestit smjenu da sam stalno popodne taj tjedan ).
    I da bila mi je inseminacija 14.11 i sad cekam strpljivo betu. Nadam se da ako sad bude negativna da cu napokon na ivf

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Kadauna ovaj mj mi je to gin rekao kad sam isla po uputnicu. Ide se sa prvim danom insemenacije al se moze od samog pocetka folikumetrija ako se putuje, odnosno ako nije iz zg. To je po novome eto to je iz prve ruke kako je meni receno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •