Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: bespelenaštvo i jaslice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno bespelenaštvo i jaslice

    ne znam dal je bilo sličnih tema, nešto se ponekad pisalo na našem topiku o bespelnaštvu, a ja bi voljela imati na jednom mjestu iskustva ljudi koji su to već prošli.
    Kako su tete to prihvatile, s koliko su klinci krenuli u jaslice, kako su signalizirali, koliko je bilo nezgoda i još sve što vam padne na pamet, a i ja ću se u toku sjetit ponekog pitanja.
    Nas to čeka krajem 11. mjeseca pa bi se htjela pripremit (ako se to uopće može) na ono što me čeka. Malo se bojim da ćemo se morat vratit u pelene, a to mi je zadnje što bi htjela.

  2. #2
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nemam iskustva po tom pitanju, mi smo imali curu čuvalicu.
    Ali čini mi se da je to individualna stvar. Sumnjam da vrtići imaju neku proceduru po pitanju dječje eliminacije, nego je pitanje na kakve tete ćete naletit! Mogu biti skroz otvorene za to i ne brinuti za nezgode, a mogu biti one koje će se zgroziti i objasniti ti kako je to prekomplicirano i da će ti život biti jednostavniji ako dijete po doma ima pelene. Ili bilo što između dvije krajnosti. S time da, za razliku od pojedinačnog čuvanja, ulogu će vjerojatno igrati i broj djece u grupi, jer je logična posljedica većeg broja djece da će teta nekad zakasniti na signal ili ga niti ne primjetiti..

    Držim fige da će vam se poklopiti super uvjeti. I čekam iskustva drugih mama..

  3. #3
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ne znam kako dijete signalizira...ali znam da je medju minimum 10 djece uzasno tesko cekati na signal jednoga, bojim se da je to pretezak zadatak za odgojit. u nasim uvjetima.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    pa nemojte mi se smijati al ja ne znam što mogu očekivati od mog djeteta za koji mjesec, i dal mogu tako rano naučiti neki znak, pretpostavljam da je za verbalni(pipi) prerano, čitala sam da se može uvesti neki neverbalni znak rukom.
    Ne znam tko je pisao o jaslicama, mislim šmučka, čekam da se javi

  5. #5
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ne znam kako dijete signalizira...ali znam da je medju minimum 10 djece uzasno tesko cekati na signal jednoga, bojim se da je to pretezak zadatak za odgojit. u nasim uvjetima.
    ja ovo moram potpisati. iako, naše tete ne pametuju roditeljima koji su odlučili djeci skinuti pelene, i jako se uzrujaju ako teta na zamjeni stavi, djetetu koje se odvikava, pelenu za vrijeme spavanja a roditelje je tražio da se ne stavlja.
    Šmučka će ti se javiti sigurno.
    Do tad razmisli koliko je tebi trebalo vremena da skužiš signaliziranje jednog jednogodišnjaka, a da u usto vrijeme maoraš zadovoljavati potrebe još najmanje 10 jednogodišnjaka. sad sam navela samo zadovoljavanje potreba (dočekivanje ujutro, pranje ruku, doručak (većina djece ne jedu samostalno, neki se uče, manjina to obavlja sa proljevanjem i razmazivanjem kojekud), pospremanje doručka, brizanje malih zamazanih ruku i lica, oblačenje za van, briga da su vani svi sigurni, ulazak natrag u vrtić pa pnovno presvlačenje cipela i jakni, pranje ruku, ručak, brisanje malih ruku i lica, presvlačenje pelena, uspavljivanje (neke se treba nositi, neke, dragati, nekima pjevati), nakon spavanca presvlačenje oblačenje, užina..... ).
    Tu fali još presvlačenje svakog pokakanca izvan redovnog presvlačenja.
    Onda još nisam spomenula npr. bojanje vodenim bojicama, rad s plastelinom, itd.
    Da sam ja na mjestu tete, ne znam kad bi uspjela pratiti signale jednogodišnjeg djeteta, osim ako oni nisu jako vidljivi.
    Taman i da je moje vlastito dijete bilo bezpelenaš, ne znam kako bi to izvela u jasličkoj grupi od min. 10-toro djece iste dobi.

  6. #6
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Trebalo je pisati: koliko bi tebi trebalo vremena...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    znači natrag u pelene?

  8. #8
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj Školjkica prvotno napisa
    znači natrag u pelene?
    ma to mi zvuči tužno. ne znam. probaj razgovarati sa tetama

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    A. nije signalizirala kad je krenula u vrtic i nije bila bezpelenasica nego smo joj skidali pelenu kad smo mislili da treba piskiti/kakati.
    Tak da nisam imala taj problem ali me muci za drugo dijete jer planiram krenuti od pocetka bez pelena :? .

    E sad, moje iskustvo s vrticem nije bas neko.
    Iako ih je kad je A. krenula u grupi bilo 4, tete me uopce nisu dozivljavale kad sam im objasnjavala da si mogu jednu mokru pelenu ustedit tako da je nakon budenja stave piskiti. Jer je to apsolutno uvijek palilo.
    Kad je, 5 mjeseci kasnije, skinula pelene nisu bile odusevljene jer nemaju tute u sobama a, wc je dvije prostorije dalje sto je znacilo da malce moraju ostavljati bez nadzora da bi nju vodile na zahod.
    I prilicno sam uvjerena da su mislile da sam ludakinja koja je ne znam kakvim metodama dijete natjerala da ide na wc.

    To sve jako ovisi o teti i naravno, nacinu na koji klinac signalizira.
    Ak je signal neki izraz lica, nema sanse da teta moze o tome voditi racuna.
    Ak je signal verbalni ili klinac zna povuc tetu za ruku (to smo mi A. govorili da napravi ak misli da je teta ne cuje - ne znam jel je ili nije) onda je to puno lakse.

    Kad je A. skinula pelene, govorila je pisi tako tiho da je ni ja ponekad nisam cula. I brinulo me da je tete u gunguli koja tamo vlada (tad ih je vec bilo 13) nece cuti i da ce to biti problem.
    Ali, sve je funkcioniralo. Ona je, valjda, skuzila da mora biti glasnija. Tete su, pretpostavljam, malo vise energije ulozile u to jer bi inace morale cistiti za njom.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    šmučka s kolko je krenula u jaslice?
    Tweety, ma ja sam tužna, valjda sam se cijelo vrijeme zavaravala da će to nekako moć bit izvedivo. A ono što si pisala da "kad se dijete skida iz pelena", priča sa bespelanaštvom je skroz drugacija(vjerojatno znaš) mi smo pelenu ustvari već skinuli.
    Dal je moguće kod tako malog djeteta uvesti neki neverbalni znak, rukom?

  11. #11
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Navodno da je moguće uvesti znak rukom, čak ima preporučeni znak, ne sjećam se točno, nešto tipa da dijete napravi figu sa rukom i vrti šaku lijevo-desno. ili je možda samo bio palac u zraku. U svakom slučaju, taj znak moja Neva duuugo nije uspjela izvesti. A sa nekih 10 mjeseci je izgovorila 'tuta', pa je ubrzo tu riječ počela koristiti za najavljivanje (doduše, u prvo vrijeme ne sto posto pouzdano, ali..). Pa si ja nekak mislim da ak dijete neš brblja, radije uvesti neki glas. Uočljiviji je nego znak (osim ako je kao Šmučkin, povlačenje tete za rukav). Neva je pipi i kaka počela govoriti sa recimo 13 mjeseci, tako da ja zagovaram: tuta.

    Školjkice, ne gubi nadu. Velik dio leži na tome kakvu ćeš tetu dobiti. A šalji happy thoughts da bude baš po mjeri za bezpelenaša :D

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Krenula je u jaslice sa godinu dana i to joj je bilo dosta stresno tako da smo mjesecima uspijevali uloviti samo pisanja nakon budenja i pokoju kakicu.

    Kad se uhodala i sve tamo prihvatila kao svoje, mogli smo nastavit s IPTom.

    Skoljkice, ne mozes znati kaj ce biti, mozda ti dijete do tad vec uvede neki znak a mozda ga pelena nece smetati :/ .
    A. je bila prva u svojoj grupi, mozda je jos uvijek jedina, koja ja skinula pelenu. I vec mjesecima se igra tako da trazi da joj stavimo pelenu pa malo paradira u njoj - ona uopce ne kuzi da je super sto je nema, samo vidi da je u tome sama.

    Velik dio leži na tome kakvu ćeš tetu dobiti. A šalji happy thoughts da bude baš po mjeri za bezpelenaša
    potpisujem .

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    svjesna sam da je velika stvar u teti, pa se nadam samo da će bit neka ok, ma važan je i način na koji ću ja objasniti zašto smo skinuli rano pelenu, dajte mi ideju kojim riječima i što da od sveg u IPT-u istaknem.

  14. #14
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ja sam Karla bzpelenaša stvail u vrtić sa 8 mjeseci. Teti je Karlo demonstrirao pišanje sa 6 mjeseci u krpu kad smo bili na razgovoru. Teta je bila oduševljena i zapanjena istovremeno. Ona ga je i nosila na pišanje jednom dnevno i to je bilo sve.

    Teško je od njih to tražiti i to je s obzirom na rašireni stav skoro pa i ne moguće. Međitim mislim da je bitnije da ti doma provodiš to kao i uvijek.
    Razgovaraj s tetama i pokaži im knjige da ih bar senzibiliziraš u tom smjeru.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    i namjeravam doma provoditi i dalje kao i do sada osluškivanje njenih znakova, jedino ne znam kako će to utjecati na nju, hoće li ju zbuniti da ujutro ne može na tutu, a popodne da
    ma svjesna sam ja da ne očekujem puno od vrtića, pa pokušavam se staviti u kožu teta sa 15 bebača

  16. #16
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Njih to ne zbunjuje. Oni se naviknu na uvjete i na to da odgojateljice ne kuže. Bebe imaju mogućnost nijansiranja ponašanja odraslih. O tome pišu i ove žene u svojim knjigama. Recimo kod bake ili babysiterice se piški u pelenu, a doma u tutu. Problem je u tome što to mi ne vjerujemo i što moramo smanjiti drugi stres da dijete percipira situaciju. Znači u navikavanju na jaslice svakako i s time računati. To je sve.

  17. #17
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    noah je bio od početka bez pelena u jaslicama, krenuo sa 17 mjeseci.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    mamamišić kako su tete reagirale, je li bilo puno nezgoda, koliko si robice nosila u jaslice?
    ne znam dal da inzistiram na tome da je bez pelene i da donesem hrpu robe pa da mjenjaju hlače ili da mjenjaju pelenu (koja je inače bila platnena)
    baš bi joj danas za probu mogla malo stavit pelenu da vidim kako će reagirati, već ju dugo nije nosila.

  19. #19
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    skoljkica kad planiras dijete staviti u jaslice?

    Mi smo predali hrpu robice, a to puno znaci jer je i to poruka.
    Daj tetama nesto napismeno da kuze da ti nisi neki frik. Mnogi se s time prvi put susrecu jer su i tete iz novijih generacija.

    Pokusaj im pokazati i demonstrirati, to pali. Ako ti dijete ide na tvoju tutu, predaj tutu u ekvipmentu.

    Nesto moras napraviti da pocrtas sto ti je bitno. Ima i znatizeljnih teta, mozda upali nikad se ne zna.

  20. #20
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    ...ako vec dajes svoje pelene uzmi platnene i to pocrtava uz ovo sve gore nabrojeno tvoju ozbiljnost.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    u jaslice krećemo oko 20.11 kad napuni godinu dana, naravno da ću dat platnene, ne pada mi na pamet da kupujem jednokratne pelene, preko toga neću preći ni u ludilu, iako sam čitala ovdje iskustva mame koja je imala problema u jaslicama zbog platnenih.
    Kupila sam sad na rasprodaji brdo hlačica, a i još ću ako treba, moram samo nabaviti literaturu.Imam na cd- u ali bi voljela i knjigu nabavit.

  22. #22
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    starija teta je bila zakon;puna razumjevanja.rekla je da je to nešto novo za nju u 30 god staža; u početku ga je nosila pišat oko tri,četiri puta. uglavnom kad su djecu prematale. onak kak je i doma išao. kasnije kad je počeo govorit, nosila ga je pišat ako dugo nije tražio.mlađa je znala radit frku;u početku adaptacije događale su se "nezgodice".No Bože mili to se događa i starijoj djeci. Samo kaj je novo da tak mala djeca nemaju pelene;kao nemoguće je.uvijek je u svom rupsaku imao tri hlače,3 gačice,ovisno o vremenu tri čarapice ili tri štramplice, dvije potkošuljice i jednu majcu. kaj sve stane u jednom sloneka .noah je bio u platnenima do 14 mj. onda smo ih totalno prestali nosit. e da za par mjeseci došla nam je nova teta i bez problema ju je prihvatil kaj se tiče pišanja

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    baš ti hvala mamamišić na iscrpnom izvještaju, tvoje iskustvo baš ohrabruje, a kako smo već pisali, tete su ključ svega, a u tvojem slučaju su bile, tj. jedna je bila ok.

  24. #24
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    treba razlikovati dijete koje je uslo u jaslice bez pelene i vec usvojilo naviku (ima vec par godina da je BB pisala o tome kako je islo s njenom malom) i tu nema povrata na pelene...ja sam skuzila da dijete s pocetka topica tek uci i tu je problem da tek treba uspostaviti znak i paziti i sl... to je tesko - ali ako dijete zna reci tuta ili ista drugo ili pokazati jasno...onda nema povratka
    ne kuzim, pa u doba naseg djetinstva vrijedilo je da iza prvog rodj. djeca idu na tutu ili wc...i to tete jako dobro znaju njima je u biti lakse ako dijete ide na wc, kao i nama

  25. #25
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    da...samo kad je dijete u peleni lakše je tetama, jer ne moraju misliti na jednog klinca koji ih nema. premata kad i ostale i ak mu pobjegne nije greda tu je pelena, makar nije neka umjetnost presvući dijete. treba proći adaptaciju tj. treba steći povjerenje u tete da bi sve to skupa funkcioniralo.

  26. #26
    bubimirko

    Početno

    Bez pelena od rođenja..........koja je svrha toga? i koje su prednosti toga? :?

  27. #27
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Babies are aware of their elimination needs from birth and communicate about those needs through various vocal and bodily signals. Within the first few months of life, babies have the ability to consciously release their bladders and bowels. By taking them to appropriate elimination places during infancy, we enable them to maintain a connection with their bodily sensations and learn from an early age what to do when they experience those sensations.

    A few common reasons that parents choose to practice EC are:
    to recognize and respond to baby's self-awareness;
    to promote close communication between child and parent;
    to prevent diaper rash;
    to avoid struggles often associated with diaper changing and toilet training;
    and, as side benefits, to save money and use fewer environmental resources

  28. #28
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ili npr. pročitaj ovo:

    http://www.natural-wisdom.com/faq.htm

  29. #29
    bubimirko

    Početno

    gleč...razmišljal sam o platnenima.....ali to je top mojoj otvorenosti prema eksperimentiranju...ovo mi je fakat too much, ali tenks na odgovoru 8)

  30. #30
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    bubimirko pitaj Davora, on ti tu ima iskustva.

  31. #31
    bubimirko

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    bubimirko pitaj Davora, on ti tu ima iskustva.
    ne kužim kaj tu hoćeš reći.....jel sam već nakon kratkog Lutonjičinog uvoda zaključil da ova fora od rođenja bez pelena je nekaj fakat too much za mene...dakle no hard feelings ali to smatram idijotarijom

  32. #32
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Bubimirko danas si prvi put čuo za bezpelenaštvo?

  33. #33
    bubimirko

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Bubimirko danas si prvi put čuo za bezpelenaštvo?
    nisam prvi puta čuo, ali sam prvi puta smogao snage da otvorim topic i pročitam ga, te pitam kaj je to i čemu služi.
    Zakaj pitaš?

  34. #34
    bubimirko

    Početno

    gleč nekaj ne kužim.....beba stara 1 minutu pa na više, zna pokazati tj. poslati nekakav tzv. signal ili znak kad joj je sila ..... i vi želite da ja to prihvatim i shvatim a s druge strane tvrdite na tom AP da djeca se ne ostavljaju kod DiB zato jer ona sama ne znaju još izraziti želju za tim.....nije li to sve malo kontradiktorno i bedasto

  35. #35
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    iskreno bi me začudilo da nisi čuo, ali provjeravam jer su svi u nekim svojim svjetovima...pa zašto ne...
    Bezpelenaštvo je samo podtema na AP, ali ga sljedbenici AP nisu uzeli strogo pod svoje makar pozdravljaju metodu. Negdje je morao biti svrstan.
    Prije je bio samo jedan topik Od rođenja bez pelena kojeg sam ja započela, međutim postao je nepregledan pa seu zadnje vrijeme otvaraju novi topici da bi u različitim fazama razvoja djeteta našli oni koji to rade odgovarajuće odgovore, a za to ne bi morali pročitati sve od početka do kraja na jednom topiku u nastavcima.
    Ako se ne interesiraš za ovaj topik nemoj se ni javljati. To ti uostalom i znaš. Ovdije cure koje su već nešto provele u dijelo i one nove žele izmjeniti svoja ili čuti tuđa iskustva. Rasprava o tome da li je to ok ili nije već više puta vođena i začatavala bez veze topike. Ako želiš pročitaj nešto od prijašnjih topika. Možda će ti nešto i biti zanimljivo.

  36. #36
    bubimirko

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Možda će ti nešto i biti zanimljivo.
    Pa kažem ti da mi je zanimljivo.....pokušaj mi objasniti onu situaciju o kojoj sam pisao gore....jer sve to ima veze s AP....tak da nisam izvan teme i po jednom i po drugom kriteriju.

  37. #37
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Ne kuzim zasto bi sad netko trebao posebno tebi ici objasnjavati zasto nesto prakticira kad si ti to fino unaprijed nazvao idiotarijom. Idi citaj topice na koje te je samaritanka fino uputila pa sam pokusaj shvatiti.

    Dolazak na podforum i proglasavanje teme pdf bedastom je i protiv pravila ponasanja.

  38. #38
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    bubimirko:

    1. Attachment parenting podforum je podrške roditeljima koji prakticiraju ovakav način odgajanja djece. Nije nam cilj omalovažavati one nemaju ovakav pristup odgoju djece, ali želja nam je imati podforum gdje će, bez osuđivanja, svi AP-roditelji moći međusobno komunicirati. Ponekad je veoma teško slušati kritike okoline i ovaj forum zaista doživljavamo kao našu malu oazu. Zato molimo sve one koji imaju namjeru pisati poruke u svrhu osuđivanja, kritiziranja, izražavanja negodovanja i neslaganja s određenim metodama odgoja, da se suzdrže od pisanja poruka na ovom podforumu.

    2. Molimo sve koji odluče sudjelovati u izmjenjivanju poruka da se suzdrže od upotrebe vulgarnih izraza, psovanja, vrijeđanja i omalovažavanja forumaša.

    lijepo te molim da se pridržavaš pravila ponašanja. pitaj sve što te zanima, ali vrijeđanje zaista nije potrebno.

  39. #39
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    Dal postoji prevedena knjiga na HRVATSKI; o bezpelenaštvu od rođenja?
    to bi baš bilo zakon,ovak se malko zezati s engleskim mi se ne da. moje dijete ima vec dvije i pol i to je sve iza nas, ali htjela bi takvu knjigu

  40. #40
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

  41. #41
    bubimirko

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    bubimirko:

    1. Attachment parenting podforum je podrške roditeljima koji prakticiraju ovakav način odgajanja djece. Nije nam cilj omalovažavati one nemaju ovakav pristup odgoju djece, ali želja nam je imati podforum gdje će, bez osuđivanja, svi AP-roditelji moći međusobno komunicirati. Ponekad je veoma teško slušati kritike okoline i ovaj forum zaista doživljavamo kao našu malu oazu. Zato molimo sve one koji imaju namjeru pisati poruke u svrhu osuđivanja, kritiziranja, izražavanja negodovanja i neslaganja s određenim metodama odgoja, da se suzdrže od pisanja poruka na ovom podforumu.

    2. Molimo sve koji odluče sudjelovati u izmjenjivanju poruka da se suzdrže od upotrebe vulgarnih izraza, psovanja, vrijeđanja i omalovažavanja forumaša.

    lijepo te molim da se pridržavaš pravila ponašanja. pitaj sve što te zanima, ali vrijeđanje zaista nije potrebno.

    Pa evo pošto sam naišao na dvije vrlo zanimljive teme koje spadaju pod AP.....postavio sam pitanje jerbo mi fakat nije jasno kako bi mogao skužiti signale jednodnevnog djeteta kad mu je sila a kad ne.....a to isto dijete samo 6,7....12 mjeseci starije ne zna dati signal dal mu se kod nekoga sviđa ili ne...dakle nema tu pisanja o tome s čim se ja slažem ili ne samo me zanima kako je ovo kaj vas pitam moguće

  42. #42
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    samo me zanima kako je ovo kaj vas pitam moguće

    Znao bi i sam odgovor kada bi doista poznavao svoje dijete.
    Svako dijete daje drukcije signale i ne postoji univerzalan odgovor.
    Jednostavno je to takva povezanost roditelja i djeteta, koja se, pored svega, manifestira i na ovaj nacin.

  43. #43
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    samo me zanima kako je ovo kaj vas pitam moguće

    Znao bi i sam odgovor kada bi doista poznavao svoje dijete.
    Svako dijete daje drukcije signale i ne postoji univerzalan odgovor.
    Jednostavno je to takva povezanost roditelja i djeteta, koja se, pored svega, manifestira i na ovaj nacin.
    pa na koji to način.....kad tamo kažete da se dijete ne treba ostaviti kod DiB dok samo to ne pokaže---dakle nema signala :?

  44. #44

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    molim lijepo da se ovdje priča o bespelenaštvu i jaslicama, topik je izgubio smisao

  45. #45
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ima li kakvo novije iskustvo?

    Ovaj tjedan mi je prvo dijete krenulo u jaslice, ali je grupa mjesana, pa bi ako ju prime i mladja spadala u istu grupu. Zbog toga cak razmisljam o opciji da ju damo cuvati u jaslice. Druga opcija je teta cuvalica ili baka kad ce moci...
    E, sad, ona je mala bespelenasica i ne voli piskiti u gace/hlace nego ce radije trpiti, ne piski dok spava, ne piski dok jede nego nakon (ili napravi pauzu za vrijeme jela kad dodje vrijeme za piskinje). Tako da ju treba samo periodicno stavljati na tutu ili skuziti ako je zaboravila da joj djete bezveze cendra pa ju tada staviti. Ima li tko takvo dijete i koliko je vjerojatno da smijem donjeti svoju tutu i da ce se teta brinuti za to u situaciji kad ima 20ak djece 1-3 godine starosti. Muz je isao u vrtic, a ne ja pa ne znam niti tetu jos ni nista ali on krece raditi slijedeci tjedan...
    Hvala

  46. #46
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno

    Nasa iskustva su pozitivna. Dali smo ju u jaslice s godinu i 6 mj. Odgajateljicama smo dali dopustenje da joj stave pelenu, ako ce im biti komplicirano. U pocetku, u fazi prilagodbe (prvih tjedan dana) n. se cak i pokakala nekoliko puta u gace, a i pisanja je bilo dosta. Odgajateljice su nakon tih tjedan dana zamolile za mogucnost da joj stave pelene, na sto smo mi pristali ako je njima tako lakse. One su insistirale da joj pelenu stave zbog nas uz argumentaciju da cemo imati previse robe za prati. Mi smo to odbacili i insistirali da joj stave pelenu samo ako je njima tako lakse.Pelenu nije niti trebalo stavljati jer je nakon tih tjedan dana sve bilo odlicno. Tu i tamo se desi zapisavanje dnevno (u jaslicama je od 9 do 14,30), ali zbilja rijetko. Odgajateljice su odusevljene jer im je to puno jednostavnije. Jedino sto smo mi bili na prilagodbi u pocetku kada je bilo samo cca sestero djece. Kasnije ih je doslo dvadesetak, ali ona je vec bila kul s piskenjem. Kad je puno djece mislim da bi se moglo desiti da je ta prilagodba teza.

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    kod moje nije bilo problema, par puta se zapišala i sve ok. počeli skidat pelenu s 17 mjeseci , s 19 bila u jaslicama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •