Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 195

Tema: Moljci

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    46

    Početno Moljci

    kako ih se rješavate kad dođu,što je najbolje i gdje ima za kupiti?

  2. #2
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Čiste vunene predmete stavljam u zasebne vreće u koje stavim nekaka čudesa kupljena u Konzumu. To su neka eterična ulja koja polako hlape . Vreću gore zatvaram gumicom . Pakovanje je takvo da se može objesiti u ormar između robe . Mogu kod kuće vidjeti naziv, ali mislim da je neki Raid.

  3. #3
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa... ako nemaš vune - nemaš ni moljaca

    U svim ostalim slučajevima dobar je kamfor, a prirodni se prepoznaje po kristalićima koji se bljeskaju. Jeftino se kupuje u apoteci, a u ormaru se drži u papirnatoj vrećici. Umjetni je odličan za izbjegavanje i na pogled je mutan.

  4. #4
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Kamfor ima užasan miris , barem meni .

  5. #5
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    lavanda, lavanda

  6. #6
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Smrdi, ali valja, a za razliku od naftalina prozrači se bez ostataka.

    OT kada se uzme podjednake dijelove kamfora (krutina) i mentola (krutina) i stavi zajedno, za koju minutu se dobije otopina, a najčešća joj je primjena u uljima za masažu. Nije za trudnice.

    Ova fora sa krutina + krutina = otopina je jedinstvena baš za kamfor i mentol.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Baš htjedoh otvoriti topic slična imena.
    Naime u špajzi su mi se naselili moljci.....

    I kaj sad. Pobacala sam nekoliko stotina kuna u namirnicama, jer . oni najviše vole skupe stvari tipa orašasti plodovi....

    oprala špajzu, pošpricala i sad kako spriječiti da se vrate?

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Jednostavno: nemoj praviti zalihe.
    Čak i Feng Shui pozdravlja takve odluke.
    Ima doduše fora sa zamrzavanjem namirnica prije skladištenja, ali mi je to totalno bez veze.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj mara prvotno napisa
    Baš htjedoh otvoriti topic slična imena.
    Naime u špajzi su mi se naselili moljci.....

    I kaj sad. Pobacala sam nekoliko stotina kuna u namirnicama, jer . oni najviše vole skupe stvari tipa orašasti plodovi....

    oprala špajzu, pošpricala i sad kako spriječiti da se vrate?
    jesam li ja skrenula sa pameti :? Odakle moljac u hrani
    koliko znam oni idu u vunu.
    mislim da su to kod tebe tzv. zize (ovo Z sa kvacicom)
    mi smo nekada donijeli grah iz Bosne, i ja budala ga stavila u ormar. Poslije izvjesnog vremena samo vidim po cijeloj kuhinji gmizu nekakve bubice To su te zize. To se kod nas kaze uzizio ti se grah. Od tada grah ide u frizider.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Nisu žiže (to znam zato kaj sam i njih imala)

    Baš su moljci, samo se nadam da ti kaj jedu žitarice i grahorice ne jedu odjeću.

    A ti Davore me čitaš ko knjigu.
    Stvarno sam sklona hrčkariti

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    ista stvar kao kod mare!

    vratila se s mora (nije me bilo 2 i pol mjeseca), a stan mi doslovno pruzeli moljci (a nemam vune).
    i ne samo oni nego i njihova preteča - crvi :shock: !

    to mi se dogodilo već drugi put - uvijek im je izvorište u špajzi. najriskantnije su riže i tjestenina, ali im je 'rodno mjesto' ovaj put bila otvorena vrećica sezama (našla sam ju punu ličinki, crva i moljaca koji su samo čekali da izlete van - bljak!). naravno, pol sam hrane bacila, a zatim otišla u kiku i nakupovala plastičnih posuda svih veličina za skladištenje hrane (čak i zgodno izgledaju poredane na polici) i sve što je otvoreno sada stavljam u njih ...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Ja sutra spremam desant na Kiku :D

    Ima da pokupujem sve pikse!

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj mara prvotno napisa
    Ja sutra spremam desant na Kiku :D

    Ima da pokupujem sve pikse!
    sretno! najjeftinije su cca 20kn po komadu... pa sad ti vidi - riža, tjestenina, zobene, rižine pahuljice...

    možda ima negdje i jeftinijih - getro ili nešto slično?

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj miha prvotno napisa
    Citiraj mara prvotno napisa
    Ja sutra spremam desant na Kiku :D

    Ima da pokupujem sve pikse!
    sretno! najjeftinije su cca 20kn po komadu... pa sad ti vidi - riža, tjestenina, zobene, rižine pahuljice...

    možda ima negdje i jeftinijih - getro ili nešto slično?
    Ja sve potrpam u staklene flašice za zimnicu (one od 2,5 l i 0,7l) dobro ih zatvorim i moljci se ne mogu uvući unutra, a dobre su mi i plastične posude od kakaa (kraš expres ili benko). U plastičnima obično čuvam muslije i žitne pahuljice, a u staklenima rižu, makarone, rezance, kokos, rogač, gris itd. sve namirnice kad kupim, odmah isipam u flašice jer se moljci znaju uvući i u nove, neotvorene vrečice.

    kad se moljci uvuku u smočnicu, nema druge nego pobacati hranu, sve izvaditi, očistiti i pošpricati, namirnice u staklenke. U smočnicu povješati aromatične biljke koje ih tjeraju i nadati se najboljem jer ih je jako teško istjerati.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    a kako moljci izgledaju. Znam ono kad se izlegu u vuni da se dobije ono njihova kucica bas ko od vune... nego, kakvi su "ko veliki"
    Je li lete

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Slični su nočnim leptirićima, smeđe sivi i lete. Kad ih pljesneš rukama, na rukama ti ostane siva prašina.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    jao pa onda i ja imam moljaca. Ja cijelo vrijeme mislim da su mi ostale musice od starih banana :shock: Kuhinja ima onaj klizeci dio sto se izvlaci, i tu sam doskoro znala zaturit bananu. Onda ona istrune i eto ti leptirica. Pa na sta idu moljci?Mislim od hrane?
    Iscistila sam taj dio kuhinje preksinoc, i imam rizu, tjesteninu, kruh nekada stavlja, ulje...Jucer sam na kutiji od ulja sa vanjeske strane primijetila tu jednu "leptiricu". Zaljepljena...Nisu valjda moljciii :/

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj brigita2 prvotno napisa
    Slični su nočnim leptirićima, smeđe sivi i lete. Kad ih pljesneš rukama, na rukama ti ostane siva prašina.
    jel moguce da su ovo kod mene vocne musice. MM sad gledo i kaze da sam ja ocito prespavala biologiju. Kaze, nisu moljci, nego vocne muhe. I nisam primijetila da su u hrani (riza, tjestenina), nego samo lete oko dijela sa hranom i zacinima u kuhinji. I oko mape :shock:

  19. #19
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    snorki

    ovo je voćna mušica

    http://en.wikipedia.org/wiki/Drosophila_melanogaster

    a ovo moljac

    http://en.wikipedia.org/wiki/Tineidae

    voćne mušice su malene i tamnosive a moljci izgledaju kao jako mali noćni leptiri, krila su im s vanjske stane sivkasta ili smećkasta.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    uh, kod mene su ipak vocne musice. Imaju bas ovakvu smeckastu boju. A i primijetila sam ih otkad mi je banana istrula u kuhinji. Kako je banana istrula, tako je kapalo dole u onaj klizni dio koji se fino ne vidi, te mi je ostao komad banane na duze Prekison sam sve to fino iscistila, ali musica i dalje ima... kako cu ih se rijesit. :?
    Eto, sad me sve svrbi

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    meni je moja sveki u ormare poslagala sapune,kaze da to pomaze protiv moljaca,a u dzepove kaputa je jos posebno stavila po manji sapuncic
    inace i ja slazem kriticnu robu u space vrece i od tada je sve pod kontrolom

  22. #22
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Kod pojave moljaca u namirnicama ( kod nekih namirnica je to žižak ) ne vrijedi zatvarati namirnice. Ličinke tih životinjica su u namirnici samo im treba vrijeme i uvjeti da se razviju. pojavljuju se u riži, pš. klicama, brašnu. krupici, crvenij paprici, orašastim plodovima itd. U kutijama će ostati zarobljeni , ali ne znači da se namirnica neće pokvariti. Svaka namirnica ima svoju vrstu, sa oraha neće ići npr. u rižu.
    Izlaz je u malim zalihama . :?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Meni je super taj Raid, ali ne od lavande, nego onaj sa nekim češerima na slici, ne mogu se sad sjetit od čega je. Jel može to ići i u ormar sa bebinim stvarima ili ipak ne? Šta da onda tamo stavim? Tako mrzim te moljce, stalno ih nalazim gdje lete, ali moram priznat da na robi nisam još primijetila rupice (kuc-kuc drvo!).

  24. #24
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    ja koristim neke tabletice iz DM-a i u principu nemam moljaca.

    Da li moljci koji idu na vunu odnosno na hranu spadaju u istu vrstu moljaca???

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne, pravi moljci su sitniji i jedu samo vunu (lanolin), a brašneni su nešto veći i malo kao prugasti. Idu čak i na čokoladu :bljuc:

  26. #26
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Mi doma iammo lavandu u vreicama i moljaca nema.
    Protiv gamadi u hrani stavljamo zitarice i slicne u prazne staklenke sms-ovih maslina (prakticno, a lijepo, dekorirali smo si sa 10-tak njih cijelu jednu policu u kuhinji) i trenutno nam je jedini problem sto se kukci nekad nasele u cajeve pa ih sve povremeno pregledamo i od tada je OK.

    Vocne musice su neminovne ako se voce drzi izvan frizidera. Najbolje i najukusnije rjesenje je odmah pojesti voce ,a rezervno staviti ga na balkon pa nek se musice roje tamo gdje nikome ne smetaju (a i paukovi se fino napapaju ).

    Usput, jel vi tamanite doma paukove ili ne?
    Mi u stanu tu i tamo, jednom svakih 3-4 mjeseca, nema ih puno, a ove na balkonu i uz prozore rijetko diramo - cak ih je zabavno nekad gledati kako klopaju musice, prava predstava za djecu i odrasle.
    Jedan nam je na kuhinjskom prozoru jos od zime ...

  27. #27
    elie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    364

    Početno

    paukove ne tamanim, jedino ako je neki veliki, humano ga preselim na balkon... od gamadi sam najnesmiljenija prema komarcima, njih klepim bez griznje savjesti. kako mjesta za spajzu nemam, nemam ni zaliha pa ni brasnjavih moljaca ili kak se vec zovu.

    protiv moljaca u robi pakiram pulovere nakon zime svakog u svoju vrecicu, i zatvorim ih. no, mislim da moji puloveri bas i nisu neka vuna, nego mjesavina sintetike, sto bestije bas i ne vole (hm, bas me ceka raspremanje ormara, bit ce veselo kad nakon ovog sto sam napisala izleti roj s najgornje police; a nit ih mogu tamanit kamforom jer sam trudna, sto pak za posljedicu ima nepodnasanje mirisa lavande )

  28. #28
    elie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    364

    Početno

    inace, hvala bogu da nemamo mjesta za spajzu - jer mm ima u genima upisano skupljacko ponasanje - on bi najradije kupio svega po 10 kila i imao za 'crne dane' (ko da nemamo ducan pod prozorom)... stalno kuka sto nemamo mjesta za skrinju i spajzu

  29. #29
    nelitza77 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Tresnjevka u srcu, srce 2500 km sjevernije
    Postovi
    242

    Početno

    joj, meni prije par mjeseci moljac izletio iz kocke za juhu! nisam mogla vjerovati da su se i tamo naselili. mislim, kuzim zitarice, orahe, cokoladu, ali kocka za juhu :shock:
    inace, radilo se o starom stanu i starom namjestaju i dok se nismo preselili nisam ih se mogla rijesiti!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Joj, najgore mi je kada mi uđu u čaj. Jesu li to žiže? (ms.ivy, imaš li njihovu sliku )

    Inače ja sam ih našla u čiliju, mljevenom. Ali krepane.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    htjela sam napisati da moja sveki stavlja među vunene maje cigaretu. Navodno im smeta i miris duhana.

  32. #32
    elie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    364

    Početno

    to onda objasnjava zasto kod nas zive samo pauci naime, mm je prestao pusit tek kad sam ostala trudna, a prije toga je sve posteno nadimio....

  33. #33
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Paulita prvotno napisa
    htjela sam napisati da moja sveki stavlja među vunene maje cigaretu. Navodno im smeta i miris duhana.
    Hm, ne znaci li to da onda roba smrdi po duhanu? :?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj Paulita prvotno napisa
    htjela sam napisati da moja sveki stavlja među vunene maje cigaretu. Navodno im smeta i miris duhana.
    Hm, ne znaci li to da onda roba smrdi po duhanu? :?
    Da. Ali ona to sve opere kada se krene nositi. Meni se ta tehnika ne sviđa. Otvoriš ormar, a ono smrad cigarete.

  35. #35
    zebra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    134

    Početno

    moram pitati: zna li netko tjera li lavanda i špajzne moljce. voljela bih znati prije nego si cijelu špajzu "zasmrdim" jer ja baš ne podnosim najbolje miris lavande, a nikako ih se ne mogu riješiti. već je sve u staklenkama, brašno je u frižideru, a oni i dalje odnekud izlaze... :/

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Moj jedini problem cijelog spektra buba je svekrva koja stvarno čuva u prizemlju svega i svaćega.
    Moramo podhitno zatvoriti stubište vratima, jer baš i nije neki sport kad idem sto puta dnevno dolje zatvarat vrata od njenih prostorija.
    Tako povremeno kad je nema doma našpricam kuteve hodnika i ostalih doljnjih prostorija i jedino tako imamo na katu mir.
    Najgore je bilo pri pojavi žohara, nakon što sam od :shock: jedva krenula u napad, nestali su, ali imam noćne more i kad krajičkom oka zamjetim nešto na podu, sve dlake na tijelu mi se nakostriješe.
    Druga stvar je što ona obožava cvijeće i stvarno ima "ruku" za to, da posadi čačkalicu iz nje bi za dva tjedna izrasao grm, ali ona ostavlja vodu za zaljevanje da odstoji pa je to fino leglo komaraca u ljetnim danima, sada trenutno tražim neke poklopce kojima bi pokrivala te baćvice s vodom.

  37. #37
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Nemamo moljaca koji idu na odjeću, ali zato onih koji idu na hranu imam za izvoz. I nikako ih se ne mogu riješiti. Dovode me do ludila! Čim zatopli - eto njih! Kako je kod nas sve "integralno", to im je još veća poslastica. Sve sam probala, čak sam kupovala kartončiće s feromonima koji ih privuku pa se zalijepe, ali zaključak slijedeći: definitivno imati male količine (što je u mom slučaju nemoguće). Integralni griz i brašna držim u frižideru, to pomaže. Žitarice stavim u staklenku i par suhih listova lovora - pomaže. Ali je problem što dosta toga kupim što već ima u sebi "zvijeri". Jedino nisam probala to najprije zamrznuti, pa onda spremiti. Neki se stvore u zatvorenim staklenkama i limenim kutijama :?
    Tiješi me jedino kad dođem kod prijateljica vegetarijanki pa vidim da i kod njih "letaju"

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    evo ih i kod mene u kuhinji - poludit cu...
    a ovaj topic me nije bas utjesio...

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Evo što Glas slavonije piše o tome:

    "MOLJCI U SMOČNICI
    Nepozvani gosti kojih se teško riješiti

    U mnogim našim stanovima i kućama moljci su stalni, nepozvani gosti kojih se zaista teško riješiti. Ovi su insekti, naime, odavno napustili prirodni okoliš u kojem su nekada živjeli i prilagodili se životu uz čovjeka gdje nalaze više hrane i bolje životne uvjete - zaštićen prostor i toplinu. I upravo zbog toga što im je u kući toplo oni se u našoj smočnici, sobi ili kuhinji nesmetano množe i razvijaju tijekom cijele godine, što vani na otvorenom ne bi mogli.
    Štete u našim stanovima i skladištima prouzročava nekoliko vrsta moljaca. Jedan od najštetnijih je bakrenasti moljac dužine 4-10 mm čija su krila bakrenasta, ali mogu biti i sivkasto-smeđa što ovisi o hrani koju jede. Gusjenice moljca izlaze iz jajeta i hrane se 60-180 dana ovisno o temperaturi prostorije u kojoj se nalaze, nakon čega se pretvaraju u kukuljicu, a zatim u odraslog insekta. Ovaj moljac zaista nije jako izbirljiv. Jede razne vrste suhih proizvoda i ako nam se zavuče u smočnicu napravit će štete na brašnu, grizu, keksima, čokoladi, sušenom voću, začinima, čajevima i nizu drugih proizvoda. Gusjenice koje se uvuku u vrećice ili kutije s pojedinim proizvodima prave u njima paučinaste niti - zapredu ih - a onečišćuju ih i svojim izmetom pa takav proizvod treba baciti.

    Jajašca u brašnu
    Na nekim proizvodima - uglavnom na brašnu i krupici - živi pravi i brašneni moljac. On je nešto veći od bakrenastog moljca. Dužina tijela mu iznosi do 14 mm, a gusjenice se hrane na našim namirnicama koje smo im pripremili do 80 dana i poslije toga se zakukulje. Ti moljci u kuću nam često dolaze s brašnom koje smo kupili jer njihova jajašca dospijevaju u brašno još u nekim mlinovima u kojima ih je teško suzbiti. Kako su mu jajašca mikroskopski sitna, u brašnu koje kupimo još ih i ne primjećujemo. Tek kad ono duže stoji u toplom prostoru - razviju se male gusjenice slične crvićima i odrasli moljci. Brašno se tada može baciti ili prosijati i odmah potrošiti.
    Međutim, ako bademe, orahe, suhi grašak, suho voće, ljekovito bilje ili neke druge proizvode u stanu napadne ambarski moljac, tada ti proizvodi više nisu za upotrebu. Naime, proizvodi zagađeni od ove vrste moljca smrde i moramo ih baciti. Ako u kući ili spremištu držimo i nešto pšenice ili kukuruza za kokoši, kuniće ili druge domaće životinje mogli bismo imati štete i od žitnog moljca. Taj moljac žutih krila, dug do 9 mm ubušuje se u zrna žitarica, a izlazi iz njih tek kad se "dobro najeo". Taj moljac napada kukuruz i pšenicu već u polju kad oni još nisu ni potpuno sazreli, a nastavlja činiti štete u uskladištenim usjevima.

    Temeljito čišćenje
    Ovo su najčešće vrste moljaca koji napadaju prehrambene proizvode u stanovima. Stoga, ako uočimo da su nam se uselili ovi nepoželjni podstanari treba sve onečišćene proizvode baciti, smočnicu isprazniti i temeljito je očistiti i oprati. No, i nakon toga tu će ostati mikroskopski sitna jajašca pa će prostor trebati poprskati ili naprašiti i nekim insekticidom - po mogućnosti vrlo malo za čovjeka škodljivim Neopitroidom, iako i tada nije preporučljivo da taj preparat dospije u namirnice. Zato je najbolje da se nakon toga na police stavi čisti papir i tek tada ponovno unesu nezagađene namirnice u smočnicu.


    (Autor: Mirta BLAŽEVIĆ, dipl. ing. )
    "
    http://www.glas-slavonije.hr/mozaik....ID_VIJESTI=270

  40. #40
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Nisam autoritet za suzbijanje moljaca, ali da sam se načistila i nabacala raznih vrsta hrane koju su oni odlučili popapati, jesam. Tokom devedesetih, ali i kasnije, "strah od gladi" nas je kolektivno tjerao na skladištenje svega i svačega. Na stranu što je moja mama takav hrčak da je to nevjerovatno, jednom sam joj rekla da je "hrčak" presitno za njene "ratne rezerve", "dabar" bi više odgovaralo
    Elem, moljce iz robe, i bilo čega drugog što sadrži vunu, provjereno tjera lavanda. Ja nakapam malo lavandinog ulja na vaticu i ostavim u ćošku ormara. Pri čišćenju ormara završno brisanje sa mlakom vodom i par kapi lavandinog ulja. I, naravno, temeljno "pretresanje" odjeće bar sezonski, da se na vrijeme uoči eventualni podstanar.
    Moljce iz brašna i drugih namirnica, kao što neko već napisa, najčešće unesemo u kuću donijevši ih iz prodavnice. Ja rizične namirnice zamrznem nekoliko dana, pa onda stavljam u staklene tegle sa gumenim dihtungom (da se ne "razmile" okolo ako su preživjeli). Možda nije dobro, ali funkcioniše.
    Žižak u grahu, ako ne želite da ga držite u frižideru ili zamrzavate, vrlo efikasno rješava orahov list koji treba prosušiti pa staviti u grah. Kako to radi, ne znam, ali radi, moja baka nikad nije imala žižljiv grah. Sitni komadići lišća se lako isperu iz graha prije pripreme.
    Nadam se da sam nekom pomogla.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    srce mi je danas pucalo dok sam bacala hranu... iako nisam neki posebni hrcak... al ne kuham za puno ljudi tak da i manji paketi znaju stajati...

    oprala deterdzentom, obrisala...
    pa pospricala octom (ne znam zasto - zamisljala sam kako ih kiselina przi kao neke zle vanzemaljce )
    pa nas

  42. #42
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    a ako se ponovno pojave - nabavljam sacmaricu i sjedalicu na ljuljanje ter kaubojski sesir te dezuram i pucam po kuhinji :cool:
    slatko me nasmija Srećno sa kaubojkama

  43. #43
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    okupacija u 26 slika.... :/ :?

    lete po cijelom stanu.

    da li je netko probao one (basnoslovno preskupe) listiće koji se stave u ormar, pa se na njih nakelje te leteće napastii???

    više ne znam kaj da radim - jer ne mogu otkriti di im je baza....

  44. #44
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    sorci, a koji su? oni što idu na odjeću ili na hranu?
    imala sam u špajzi karton na koji su se ljepili - ružno izgleda, a ne zaljepe se svi.
    Nema druge nego maknuti im "papicu" s vidika

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Nedavno sam kupila stori i u njemu je na poklon bila autan kartica za sakupljanje, odnosno "lijepljenje" kuhinjskih moljaca. Bila sam 100 % sigurna da u kuhinjskim elementima nemam moljaca, no ipak sam karticu nalijepila... ah kada sam je već dobila. Za par dana sam ostala :shock:
    Na kartici je bilo zalijepljeno barem 20-ak tih leptirića. Fuuujjjj. Već "troše" i drugu karticu, no nema ni jednoga.
    Mislim da se pakovanje Autana sastoji od dvije kartice, kupila sam ih u dm-u i koštale su oko 35,00 kn. Preporučujem!

  46. #46
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Tessa prvotno napisa
    sorci, a koji su? oni što idu na odjeću ili na hranu?
    imala sam u špajzi karton na koji su se ljepili - ružno izgleda, a ne zaljepe se svi.
    Nema druge nego maknuti im "papicu" s vidika
    lete mi po sobi, a u kuhinji sam prije kojih tjedan dana imala rošadu, tako da znam da ih nema u hrani... sve sam vadila, čistila, prala - ali ni traga...

    jel te trke idu i za ove koji papaju robu? :?

  47. #47
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Mislim da idu. Na kutiji je bilo naslikano više vrsta raznih letjelica.
    Ako su maleni moljci i kad ih zdrobiš pod prstima ostane zlatasti prah (kao sjenilo za oči) - onda su moljci koji idu na odjeću.
    Najbolje da prepereš svu robu. Vruće je, pa će se brzo osušiti

  48. #48
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Tessa prvotno napisa
    Najbolje da prepereš svu robu. Vruće je, pa će se brzo osušiti
    :shock:

    imaš suicidalne misli...

    kupit ću trake - pa vidjeti rezultat... u lavandi izgleda uživaju :? :?

  49. #49
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    suicidalne su samo ako ćeš peglati!
    probaj lavandu ili me zovi na kavu pa ćemo ih skupa tamaniti.
    imam ja još suicidalnih ideja

  50. #50
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    :shock:

    jedva sam sve nagurala u ormar, ne znam kak bi sve to izvela

    a ovo sam skužila:
    Citiraj Tessa prvotno napisa
    imam ja još suicidalnih ideja

    po ovom:
    Citiraj Tessa prvotno napisa
    ili me zovi na kavu


    hrabra ženo!

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •