Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Pohana riba i riba u tepsiji

  1. #1
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno Pohana riba i riba u tepsiji

    Dakle, osobno imam veeeeeeeliki problem - udala sam se za Dalmatinca, a ne volim morsku hranu. Katastrofa. Srećom da je mesojed, pa voli moju kuhinju. Ipak, ima dana kad bih pripremila nešto "morskoga", a ne želim zvati svako malo sveki. Zapravo ni nema puno stvari koje u mojoj kuhinji dolaze u obzir. Tako tražim recepte za pripremanje ribe u tepsiji (npr. orade) jer to je nešto što bih rado i ja jela. A može i kakve upute za to kako i koju ribu pohati...

    Potpis: totalna i očajna neznalica

  2. #2
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    - srdelice, girice, manulice i drugu sitnu ribu možeš frigati. posoliš, uvaljaš u brašno i na ulje (ko lignjine kolutiće)
    - filete oslića možeš pohati, ili ih spremini na "lažni bakalar" (prodinstaš kapulu, baciš luk, peršin, malo mrkvice, podliješ vodom, a još bolje bijelim vinom. Dodaš krumpir izrezan kao za gulaš, ali malo sitnije, dodaš vode da sve pokrije i posoliš po želji. Kad su krumpiri napola gotovi ubaciš filete oslića izrezane na kockice i skuhaš do kraja. Pred kraj možeš uliti malo vina ili prošeka, možeš dodati grančicu ružmarina i sl. Ja nekad radim i verziju s pamidorima)
    - od oslića možeš skuhati riblju juhu, a njih poslužiti na lešo s masl. uljem, lukom, peršinom i malo čorbe od juhe ) to se sveprelije preko lešo kuhane i posoljene ribe i služi)
    - lignje možeš spremiti i ovako: izrežeš na trakice ili komadiće, izrežeš krumpir na kockice, pomiješaš i jednoj zdjeli sve skupa, dodaš vegete, papra, maslinovog ulja, češnjaka i peršina. kad si sve promiješala, uspeš sve to u tepsiju ili vatrostalnu ili neku drugu (keramičku) zdjelu i ispečeš u pećnici. Ako imaš malo lignji, staviš više krumpira, i eto dobrog obroka za dvoje. Ja umjesto u pećnicu ubacim u teflonsku tavu s poklopcem i "ispečem" na plinu

    Od ribe, ja u pećnici ispečem zubace (kad ne mogu na ribarnicu, pa kupim smrznute iz dućana)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    možeš ispeći u pećnici svu veću ribu;
    namažeš ono u čemu ćeš peći s maslinovim uljem, ribu posoliš, pa unutra poredaš /napraviš na ribi "recke" nožem s obje strane/.
    ja okolo obično dodam kuhanog krumpira i obarenog povrća /tipa mrkva, luk, rajčice, korijen komorača../, grančice ružmarina.
    sve posoliš i poškropiš maslinovim uljem i u pećnicu.
    prvo 10-tak min. pečeš pod folijom, onda malo zaliješ bijelim vinom i još pečeš dok sve ne porumeni i dobije finu koricu, bez folije.
    možeš prije posluživanja preko svega nabaciti usitnjenog češnjaka i peršina, i to ti je totalno mljac ručkić 8)

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    moja šogi (st) mi je dala super recept za oradu (negdje sam napisala)...

    uglavnom, u protvan staviš maslinovo ulje, na ulje postaviš narezane fete limuna na koje staviš posoljenu oradu (na limun!!) pokriješ alu folijom i pečer u rerni...kad se oči izbelje ( ), makneš foliju pa kad zapečeš jednu stranu, okreneš na drugu..

    brzo, fino....

  5. #5
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Meni ti je fina riba iz pećnice (bilo koja, al bolje ak je neka veća)

    Narežeš krumpir na ploške i poslažeš u maslinovim uljem namazan pleh (tepsiju). Gore staviš posoljenu i popaprenu ribu, i još malo preliješ uljem. Staviš peći.

    Prije nego je skroz pečeno, preliješ sljedećom smjesom.

    maslinovo ulje, limunov sok, bijelo vino, kosani češnjak i peršin, lovorov list i još pokoji "morski" začin (ružmarin, timijan,..)

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Pecena grdobina omotana s pancetom s umakom od komoraca je moj osobni favorit.

    Grdobina se nareze na fete od 2 cm (posoli i popapri) i omota se dugackim fetama pancete (zabode se s cackalicom da se ne odfrce)

    Za umak se riba komorac (odmah zaliti sa sokom od limuna da ne pocrni)
    Nasjeckati sjaloticu i pustiti da polagano kuha na maslacu (ne smije pocrveniti), dodati bijelo vino i reducirati.
    Kad je vino dovoljno reducirano (na 1/3) dodati slag ili vrhnje za kuhanje i opet reducirati.
    Zgusnuti umak s komadicima hladnog maslaca koji se brzo umjesaju.
    Dodati naribani komorac (bez vlage), popariti i posoliti.

    Grdobina s ispece na tavu i umak se posebno posluzuju.

    Moze se posluziti s palentom i mladim povrcem.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Pecena grdobina omotana s pancetom s umakom od komoraca je moj osobni favorit.

    Grdobina se nareze na fete od 2 cm (posoli i popapri) i omota se dugackim fetama pancete (zabode se s cackalicom da se ne odfrce)

    Za umak se riba komorac (odmah zaliti sa sokom od limuna da ne pocrni)
    Nasjeckati sjaloticu i pustiti da polagano kuha na maslacu (ne smije pocrveniti), dodati bijelo vino i reducirati.
    Kad je vino dovoljno reducirano (na 1/3) dodati slag ili vrhnje za kuhanje i opet reducirati.
    Zgusnuti umak s komadicima hladnog maslaca koji se brzo umjesaju.
    Dodati naribani komorac (bez vlage), popariti i posoliti.

    Grdobina s ispece na tavu i umak se posebno posluzuju.

    Moze se posluziti s palentom i mladim povrcem.



    mmmmmmmm njami

  8. #8
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Pecena grdobina omotana s pancetom s umakom od komoraca je moj osobni favorit...
    Od glave napraviš juhu? Jednom sam je probala (juhu) i dobro da tada nisam znala kako ta čudovišna riba izgleda...

    Inače, hvala vam cure, ovi recepti su zaista sjajni, toliko da čak ja ogladnim kad ih čitam.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Devet_mjesecu, u pravu si - grdobina fuj izgleda ali zato je meni meso genijalno, nema sitnih kostiju i cvrste je teksture, mljac Od glave napravim juhu (voda, mrvica maslinovog ulja, kapula, krumpirica na fete, mrkvice, papra, soli, lovora), gotovo za 20 minuta i za prstice polizati

  10. #10
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Ma definitivno je odlična - sveki mi je jednom davno pripremila pohani rep od grdobine, tartar umak i, naravno, krumpir za prilog... jaaaaako fino. Ali nema teoretske šanse da to čistim, moram priznati da mi se toliko gadi da nisam spremna tu glavurdu uzeti u ruke. Kad se napokon odlučim spremiti grdobinu, dragom ću dati da obavi čišćenje.

  11. #11
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Nasjeckati sjaloticu
    Kaj je to? Luk?

    Racept ti fenomenalno zvuči...

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Deja2: kapule = luk

    Devet_Mjeseci: otkad sam trudna mi se sve i svasta gadi pa tako i mrkaci (hoba) i ribe pa ih ili muzic ocisti (i pripremi) ili zamolim tete na Dolcu da mi ociste - covjek se mora snaci

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •