Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 109 od 109

Tema: Koliko dugo dojiti?

  1. #101
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Pitanje: kako se obicno prekida dojenje kod drugih sisavaca i kod drugih kultura (kod kojih dugo dojenje nije tabu) - na inicijativu majke ili djeteta?

  2. #102

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    cijeli je zivot kompromis...i zapravo bez ucenja kako se nositi s kompromisom nema drustvenog zivota, stvaras jedinku koja je naucila samo zadovoljavati potrebe (svoje) ne postujuci drugoga...
    u ovom slucaju radi se o zadovoljavanju potreba djeteta, a majka je ta koja radi kompromise.
    Dijete ne treba uciti kako raditi kompromise u dobi od par godina i to na uzorku snazne bioloske potrebe. Ima vremena da to nauci, a znanje o tome moze polako usvajati kroz npr. razvijanje strpljivosti i sposobnosti da priceka na dojenje dok majka dovrsi zapocetu radnju itd...


    dojenje - ne znamo sto bi bilo dugo/kratko/iskljucivo...i nije mi bitno ...meni bi bilo bitno pitanje - kako vam je islo, jeste li uzivali, koja je kvaliteta tog odnosa...
    sa stajalista optimalnog zdravstvenog pocetka zivota, iskljucivo dojenje je bitno. Dakle, ako se "moze" iskljucivo, bolje je iskljucivo, ako se moze dok dijete ima potrebu, bolje je do tada nego krace itd...
    Meni, s druge strane, pitanje jeste li uzivali je manje vazno, dapace, ne bi mi palo na pamet mojku pitati je li uzivala u dojenju. Poredba s trudnocom je opet interesantna. Mozes uzivati ili ne uzivati u (zeljenoj) trudnoci, ali kakve to direktne veze ima s time trebas li ju odrzati do kraja ili ici na elektivni carski u osmom mjesecu (drastican primjer, samo da ilustriram point).


    plase me razmisljanja u kojima roditelji sluze samo za zadovoljavanje potreba djece - pa tako i gledanje na dojenje samo kao na pravo djeteta koje je ispunjeno ako se predje neka duzina...plosno i rekla bih - netocno...
    djeca su pojam koji obuhvaca raspon od novorodjenceta do 15godisnjaka (ili tako nekako, ne znam tocno gdje covjek prestaje biti legalno djetetom)
    Nije svejedno reci da majka treba zadovoljiti potrebe novorodjenceta, djeteta od par godina i 10goisnjaka. 10godisnjaci rijetko kada doje, ovi od par godina bi mozda dojili puno cesce da ih se ne ometa, ali ne bi dojili ni priblizno takvom frekvencijom kojom doji novorodjence.
    Mene razmisljanja u kojima majka sluzi za zadovoljavanje potreba svojeg novorodjenceta, ne plase, nego su mi nekako normalna.
    Majka trogodisnjakinje nije tu da zadovolji sve njezine zahtjeve, ali je tu da zadovolji jednu od njezinih temeljnih bioloskih potreba i da radi s njom kompromise kada je uvjerena da bez njih nikako ne moze i da gain overides the pain (i preuzme na sebe odgovornost za ono sto radi).

  3. #103

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Ja ipak vjerujem u spontani završetak dojenja, iniciran od strane djeteta. To što ne znam nikoga u HR mi, s obzirom na okolnosti, nema težinu.
    I ja se slažem.
    I ja isto.
    Upoznala sam zene koje su to, cini mi se postigle.
    Ali problem je to sto su brojke tako visoke....(6,7,8), mislim da je to malo too much za probaviti modernom svijetu...

  4. #104

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    gdje mi je upao ovaj s naocalama 8) ,trebao je biti broj 8

  5. #105
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    a zakaj, proguglaj za Kathy Dettwyler, ona je antropologinja koja se bavila upravo tim pitanjima koja postavljaš. Došla je do raspona od 2,5 do 7 godina. Kod životinja, mislim da je Marta jednom spomenula da kobila ne odbija, nego ždrijebe samo prestane, s tim da zadnje ždrijebe najdulje doji. Ovi prije njega obično prestanu zbog nove trudnoće, valjda kad se smanji količina mlijeka.

    Telce, recimo, ljudi odbijaju i to dosta rano jer im ih je kasnije puno teže odbiti. Pa se telci nerijetko razbole. Muka mi je bilo kad sam to čitala, vegetarijanstvo mi je još privlačnije nakon toga.

  6. #106
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Jedan primjer spontanog završetka dojenja (ako im izaberete vjerovati), meni jako fora:

    "Reed nursed before he went to sleep and upon waking," recalls his mother, Catherine Carr, a Hardwick, Massachusetts, La Leche League leader. "After his last nursing he turned to me and said, `Thank you, Mom,' and that was it."
    http://www.findarticles.com/p/articl...100807176/pg_1

  7. #107
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Da se ovo gore ne bi shvatilo kontra tandema, evo još jedan citat iz istog članka:

    Nursing is simply not the norm in America. In light of this, research by anthropologists and primatologists that shows that extended nursing is actually the norm among primates is all the more important. World-renowned primatologist Franz de Waal has observed that tandem nursing is common in bonobos, who nurse their young until they are approximately four years old.

  8. #108
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    proguglaj za Kathy Dettwyler, ona je antropologinja koja se bavila upravo tim pitanjima koja postavljaš.
    jesam, ali ona se vise bavi duljinom dojenja, a mene je bas (off topic) zanimalo na koji se nacin odvija weaning na prirodan nacin bilo kod ljudi ili zivotinja - da li je inicijator obicno majka ili dijete/mladunce.

    probala sam guglati, ali me zacudilo koliko je malo informacija o tome (ili ih je tesko naci), ali evo dva teksta koja bas ne govore o child-led weaning:

    Natural weaning is a gradual process. It implies that the infant, over a period of several weeks or months, is more and more consistenly discouraged by his/her mother to suck on her breasts. Once the mother stops nursing the infant for good, the affectionate bond between the two is not broken
    Artificial Weaning of Old World Monkeys: Benefits and Costs

    Male infants are weaned earlier compared to females. Males react to their mothers' rejections more fearlessly and are more vocal compared to females. By and large, infants were found in stress during this period as their mothers are often very harsh, hostile, punitive, and indifferent to their infants. By severing ties with their infants, mothers serve dual purpose of allowing their infants to become independent and may be to become ready to bear offspring.
    The process of weaning in hanuman langursPresbytis entellus entellus

  9. #109
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    jesam, ali ona se vise bavi duljinom dojenja,
    Da, u drugim kulturama. Za to si isto pitala pa sam se zato nje sjetila .

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •