Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Cipal: da ili ne?

  1. #1
    vesela

    Početno Cipal: da ili ne?

    Danas na placu kupujem ribu (za nas srdele), za Tina bijelu (ima 7 mj.). Gđa nema oslića pa mi ponudi cipla. Nije iz uzgoja - kaže. OK, mislim si, znam da je cipal, ako je s otvorenog mora, vrhunsko bijelo meso. Dođem doma, a muž mi veli- pa cipal ti je morski svežderač, ja ga ne bih jeo ni u ludilu!

    Pitam svekrvu (kuži se u ribu), a ona veli: ako ima narandžasto-žutu točku kraj škrga (a ovaj ima), ako mu je trbuh bijel (a ovom je), ako su mu leđa svijetlo-srebrno-siva (e-sad počinju problemi; meni ovo liči na tamno sivo!?) i ako ne smrdi po luci (a meni nekako baš i smrdi!), onda ti je sigurno s otvorenog mora!

    Recite vi meni, imate li slična iskustva i da li uopće kupujete cipla?

    P.S. Ovaj današnji je završio u smeću! Ipak je rezultat bio 2:2

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Hm, dođi u Rijeku i baci pogled na Mrtvi kanal. Imaš cipala ko u priči. Istina je da je onaj cipal sa otvorenog mora dobar, ali ako nemaš neku stvarno pouzdanu prodavačicu na ribarnici, ja bih ti preporučila da radije izbjegneš. Pogotovo ako ga kupuješ za malecku.

  3. #3
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ako smrdi, sve ostalo je nebitno. Nije problem u načinu prehrane (srećom većina ne zna prehrambene navike riba i ostalih životinja koje konzumiramo) nego o lokaciji. A istina je da je cipol najveći po lukama i to gdje se više kanalizacije izlijeva to su veći i brojniji. A osobno sam i iz najgoreg giblina vidjela prekrasnih srebrnih primjeraka. A kad kupujem, dobro pazim kod koga (u Zg je pretpostavljam nemoguče znati odakle su). I da, djetetu dosad nisam nudila cipola.

  4. #4
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    dakle, ima 5 vrsta cipla u nasem moru i niti jedna vrsta nije da zivi na otvorenom moru. svi cipli vole plitke vode, neki one koje su vise bocate, neki vise oneciscene ali ja ne bi ukoliko zbilja ne znas ko je i gdje ulovio jela cipla a kamoli ga davala djeci....onaj kojeg znas pouzdano da je ulovljen di nema zagadenja taj je zbilja vrhunsko bijelo meso!!!!
    nadam se da sam ti pomogla....i da, ja radije dajem uzgojenu ribu nego nepouzdanog mjesta ulova....

  5. #5
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj vanjci prvotno napisa
    dakle, ima 5 vrsta cipla u nasem moru i niti jedna vrsta nije da zivi na otvorenom moru. svi cipli vole plitke vode, neki one koje su vise bocate, neki vise oneciscene
    Preciznosti radi, plava riba živi na otvorenom moru, ali mislim da se u pitanju zapravo mislilo na čisto more.


    radije dajem uzgojenu ribu nego nepouzdanog mjesta ulova....
    To bi bilo pametno, ali ako je npr. riba u kavezu hranjena prije prodaje (riba treba biti "gladna" kad ide na tržište) užasno smrdi i ogadi papanje ribe na dugo vremena (bar odraslima, a na djeci definitivno nije za eksperimentirat).

  6. #6
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    cipal nije plava riba!!! da stoji to da ako ima pun zeludac pa bude dugo na suncu ona moze smrdit ali nije to bas uvijek tako...bar si za vecinu sigurna odakle dolazi...
    plava riba je zato sigurnija za jesti ejr se prekratko zadrzava ako i dode u zagadeno more, ali opet tesko pada na zeludac pa je ne mozes skroz amlima dati...

  7. #7
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj vanjci prvotno napisa
    cipal nije plava riba!!!
    Zar je netko rekao da jest??????

  8. #8
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    ja skuzila tebe tako prema onim citatima..sori imam profesionalnu deformaciju po pitanju riba

  9. #9
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Shvatila sam to odmah. Njušim kolegicu pa šalem poseban pozdrav

  10. #10
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    i meni je bilo sumljivo

  11. #11
    vesela

    Početno

    Hvala cure, vidim da su se stručnjakinje javile! Cipal ide van iz jelovnika, definitivno!

  12. #12
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Cipal je super, ali ne bih ga kupila na ribarnici iz razloga koje su cure već prije navele. Ali, ako imaš sreću da znaš nekog tko lovi ribu za svoj gušt, znači ne u luci i Mrtvom kanalu (i ja sam Riječanka u "dijaspori"), to je druga priča. MM je ulovio cipla ostima u jednoj pješčanoj uvali nedaleko od Krka, bio je fin i tečan, ma bolji od oslića!!!!!! Inače, svoj ribi od pijeska malo vonja drob - molete obožavam, ali malo ih se "čuje".

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Za mene je cipal definitivno da, bez ikakvog razmišljanja, ali ja ga ne kupujem. Muž lovi ribu uvijek sa stijena i sa divljih plaža u najčišćem moru.
    Tu gdje on lovi sve vrvi od rakova, školjaka i raznih drugih pokazivača čistog mora. Meni je cipal najukusniji, bolji je i od divljeg brancina i komarče.
    Ali kupovnog ne bih jela. I meni se čini da je najgori otrov riba iz dućana... To ne bih ni dušmanu podvalila. Uostalom i ja sam pokojeg ulovila, zato štap u ruke,
    nabaviti dozvolu i na ljetovanju se rekreirati i zdravo jesti. Svašta se može uloviti, čak i srdele.

  14. #14
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    mi kada smo na moru, često jedemo jezerskog cipla (baćinska jezera). Meni je OK, ništa posebno, ali fino, čvsto meso bez previše kostiju.
    a tek sušeni/dimljeni cipal - prefino nešto!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Nemam pojma o ribi, a vidim da se vi kužite pa pitam: Gdje je u Zagrebu najbolje/najsigurnije kupovati ribu? Ne jednom sam kupila ribu koja je dobro izgledala, ali je okus bio koma (gorčilo je). Nikom nije bilo zlo, ali daleko je to bilo od gastro-užitka. Kakva su vam iskustva s ribom iz velikih centara? I da, potaknuta ovim topicom pitam još: koje se vrste riba preporučuju? Thnx.

  16. #16
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    ribu kupujem na placu (utrinskom jer nam je taj najbliži) u ribarnici,nekako imam averziju od ribarnica u velikim centrima...
    Kupujem ovisno o inspiraciji/željama za ručak/ponudi
    najčešće srdele ili inćune od plave ribe, od bijele znam probrati iz mixa za brudet, tamo bude baš lijepih primjeraka malih škrpinica/škrpuna, čačeva i slično...
    volim i kovača, ali si ga rijetko priuštim kao i grdobinu ili divlju oradu(komarču) ili brancina.
    Ono što ne kupujem su tovljene ribe (brancin, orada) jer ne mogu taj okus nikako "priožvakat" + ne kupujem ribu koja je očišćena od glave - dakle moram joj vidjeti oči/škrge

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •