Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 176

Tema: Zašto bojkotiramo paket "Sretna beba"?

  1. #51
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    vladimira i maaja, teski su bili vasi putevi

    Za savjete je zaista najbolje nazvati SOS telefon i potraziti pomoc od lijecnika kao sto ste vi i ucinile.

    Rijetke su reklame koje ce dati istinu o necemu, a posebno ne reklame za adaptirano mlijeko.

    Ono sto zelimo postici nasim djelovanjem je osvijescivanje cinjenice da veliki broj ljudi reklame smatraju informiranjem (sto je nazalost upravo to sto proizvodaci zele "prodati") iako one to nisu, te poguban utjecaj koji to ima za dojenje, u ovom kontekstu.

    Nije RODA protiv adaptiranog mlijeka, dapace, nit je protiv informiranja o adaptiranom kad se za tim pokaze potreba. Al je protiv marketinga adaptiranog kao neceg savrsenog za dijete i ciljanog potkopavanju dojenja.

    Nemojte plakati, napravile ste sto ste mogle u okolnostima u kojima ste se nalazile uz podrsku koju ste imale (ili neimale) i niste zbog adaptiranog nista losije majke od onih koje doje.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ono sto zelimo postici nasim djelovanjem je osvijescivanje cinjenice da veliki broj ljudi reklame smatraju informiranjem (sto je nazalost upravo to sto proizvodaci zele "prodati") iako one to nisu, te poguban utjecaj koji to ima za dojenje, u ovom kontekstu.
    Danas je nažalost informiranje tj. reklamiranje postalo silovanje a sve na fin način.
    Hvala na utješnim riječima

  3. #53
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sjajno receno Ancice Meni bi trebalo par strana pisanja da prenesem istu poruku

    Maaja i Vladimira

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Sjajno receno Ancice Meni bi trebalo par strana pisanja da prenesem istu poruku

    Maaja i Vladimira
    x

  5. #55
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Sjajno receno Ancice Meni bi trebalo par strana pisanja da prenesem istu poruku

    Maaja i Vladimira

  6. #56

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    OT (ali jako bitno ) - s idućim djetetom (djecom) ću ostati malo duže kod mame Stvarno se nadam idućem duuuugom i uspješnom dojenju

  7. #57
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    želim ti puno sriče

  8. #58
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Moja jako draga prijateljica nije dojila svoju kcer. I jako pati zbog toga.
    Kod nje je u igri bio splet nezgodnih okolnosti - izuzetno traumatican porod, grubost i hladnoca bolnickog osoblja, njene traume i frustracije...sestre koje su joj pomagale da doji ucinile su jos vise stete i nanijele joj groznu bol, i mlijeka nije bilo, ni kapi. Razboljela se, i odustala, uvjerena da nema mlijeka, i shvatila to kao svoju veliku majcinsku manu.

    Tracak sumnje ukazao se nakon tjedan dana, kada je na grudnjaku pocela primjecivati kapljice mlijeka. Ako ne moze dojiti, i nema mlijeka, odakle sada to? I od tada se grize, iako je fantasticna majka, jer je mozda mogla, jer je mozda trebala...

    Mozemo sada reci, mogla se vise informirati ranije, trebala je ovo ili ono, no ostaje cinjenica da je zeljela dojiti, a nije uspjela jer joj nije pruzena odgovarajuca pomoc vec "jednostavnije" rjesenje - bocica.

    Iskreno suosjecam sa svim majkama koje su zeljele dojiti,a nisu uspjele. Sve one koje su imale svu mogucu pomoc a nisu uspjele, mogu biti mirne, jer znaju da su iscrpile sve druge mogucnosti. No sto s onima kojima se nije pomoglo?

  9. #59

    Početno

    draga Maaja,
    vjeruj mi i meni sada doslovce suze naviru kada čitam ovo što si napisala. jako, jako me to podsjeća na ono što sam ja prolazila. ipak, priznajem da kod mene nije bilo tako strašno. nije bilo mastitisa, krvarenja iz bradavica isl. kako se meni, vrlo vjerojatno zbog carskog, moj plan vezan uz dojenje totalno poremetio (beba se već naučila na dudu, a i mlijeka je bilo malo), ni uz svoju najbolju volju i trud i pomoć stručnih osoba oko mene nije profunkcioniralo kako treba. i drago mi je što sam u bolnici dobila taj paket, jer je u njemu bila jedna odlična knjiga, vodić novopečenim roditeljima. autori su pedijatrica i patronažna sestra s dugogodišnjim iskustvom u svojoj struci. autorice su zbilja navele bezbroj razloga zašto je dojenje najbolji izbor! navele su hrpu korisnih savjeta, uz fotografije kako staviti bebu na prsa. ali uz sve to, spomenule su da nažalost postoji mali broj žena koje iz opravdanih razloga posežu za ml. formulama, i ako je već majka na to prisiljena, da je onda najbolje kupiti potpuno adaptirano mlijeko (za razliku od djelomično adaptiranog). i također mi je i jedna nuticionistica koja se bavi isključivo analizama dječjih hrana koje postoje na našem tržištu, rekla da u slučaju posezanja za ml. formulama uz takvo potpuno adaptirano mlijeko treba tražiti i da je obogaćeno probiotikom. tako sam i napravila, s obzirom da cijenim stručnost u poslu i za pomoć oko takvih stvari nisam imala namjeru obratiti se bilo kome do liječnicima i nutricionistima. mislim da oni ipak najbolje mogu pomoći kad se o takvom problemu radi. uz to sam se izdajala do zadnje kapi i dijete odlično napreduje od prvog dana. žao mi je što nije bilo drukčije i što ga nisam hranila isključivo svojim mlijekom, ali ni uz svu pomoć nažalost nije išlo bez problema. smatram da nažalost ponekad na neke stvari ne možemo utjecati, makar dajemo sve od sebe. zato se nemoj osjećati krivom! napravila si sve i svaka ti čast na tome! ipak si mu na taj način osigurala određenu količinu svog mlijeka. ako te interesiraju još neki detalji vezani uz savjete koje su mi dali liječnici s kojima sam razgovarala, javi mi se putem privatne poruke, pa ću ti sve u detalje napisati.
    uz sve to, ponavljam, svaka čast Rodama, ovom forumu, njihovom djelovanju... puno je divnih i korisnih stvari. ja sam im zahvalna među ostalim i na savjetima vezanim uz pelene! kada sam pročitala sve ono o jednokratnim pelenama, doslovce sam preko noći prešla na platnene. malo jest više "zezancije" s time, ali nakon par dana sam se tako ufurala u sve to da mi nije apsolutno nikakav problem. ma nema toga što ne bih učinila za zdravlje i dobrobit svog djeteta, makar ne spavala cijelu noć!!! ali uz sve to smatram da se ne bi takav veo tajne trebao obavijati oko tih ml. formula, jer ima majki kojima ni rodini savjeti, ni stručni pedijatri i patronažne sestre ne mogu pomoći. a da ne govorim o onim sirotim ženama kojima je zbog bolesti zabranjeno dojiti. ja sam za slobodu govora i za to da žene budu informirane. nisam za reklamu, već za pravo na informaciju. jer činjenica jest da se na tržištu nudi svašta i da nema svaka žena, koja za time mora posegnuti, sreću poput mene da ima stručne ljude oko sebe koji joj mogu preporučiti što je bolje u odnosu na nešto drugo. i za kraj mogu napomenuti da sam u tom paketu dobila i puno uzoraka kremica i na taj način vidjela koja mojoj bebi najbolje odgovara. stoga nisam ni za kakve bojkote ili bilo kakve radikalne mjere. ne znam je li se pokušalo npr. kontaktirati liječnike, voditelje rodilišta po našim bolnicama i predložiti im da žene koje su stručnjaci za dojenje, u praksi jednom-dvaput tjedno (ili već prema mogućnostima i dogovoru) pomažu novopečenim majkama?? mislim da bi im one bile jako zahvalne, kao i medicinsko osoblje kojeg je u našim bolnicama malo i (u pravilu) ne stignu se posvetiti svakoj pojedinoj rodilji koliko bi to možda njoj u toj situaciji trebalo. to je samo prijedlog, ne znam jeli bilo možda pokušaja tog tipa?

  10. #60

    Početno

    draga Ancica, slažem se, naravno, s time da se svim silama treba truditi prosvijetliti i informirati žene, vezano uz dobrobit dojenja. jasno da je to najbolji i najzdraviji način kako da hranimo svoje bebe! ali opet mora postojati način da se i o tom "nužnom zlu", tj. mliječnim formulama pruže informacije. nekima će to možda izgledati kao reklama.... trebalo bi povući granicu između informiranja i reklamiranja i donijeti pravila kako se ovo prvo može provoditi. osobno, mogu također napomenuti da ni na jednoj kutiji s ml. formulom (a detaljno sam proučila sastav valjda svih koje na našem tržištu postoje) nisam vidjela da nisu naglasili da je majčino mlijeko najbolje i najzdravije za bebu. a i ukoliko analizirate sastav istih, zaista se može vidjeti znatna razlika. i zato treba znati (ako se već u toj situaciji nađete) izabrati ono bolje. isto tako, što se sastava tiče i toga koliko npr. hrana sadrži određenih vitamina, folne kiseline isl., možda sam naivna, ali smatram da u tome ne lažu. mislim da dječje hrane prolaze vrlo stroge kontrole i bio bi vrlo velik rizik za proizvođača da stavlja krive informacije o sastavu. ne znam, nisam te struke da bih se upustila u analize i sastav dječjih hrana, formula isl., ali dobro poznajem ljude koji jesu i dovoljno ih poznajem, kao i njihovu stručnost, da im mogu vjerovati kada mi određeni proizvod preporuče kao dobar.

  11. #61
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ali opet mora postojati način da se i o tom "nužnom zlu", tj. mliječnim formulama pruže informacije.
    te informacije pruža liječnik.
    isto kao što se ne reklamira voltaren ili sumamed, nego informacije o njima dobivaš od liječnika, tako bi trebalo biti i s AD

  12. #62

    Početno

    slažem se da te informacije pruža liječnik. barem bi tako trebalo biti. ali što ako imate arogantnu i bahatu pedijatricu, ili ako se nađete u bolnici, a osoblje je isto tako nesusretljivo i ne pruži vam potrebnu informaciju? tada ćete ostati sami, frustrirani i izgubljeni u situaciji koja je ionako teška. po meni, trebalo bi, ponavljam, donijeti pravila prema kojima bi se svaka rodilja koja to želi mogla informirati, od nepristrane i stručne osobe, o sastavu formula koje se nude na našem tržištu. smatram da samo one majke koje su prošle određenu "kalvariju" vezano uz sve ovo to mogu objektivno sagledati. sve one žene kojima je dojenje teklo glatko ni same ne znaju koliko mogu biti sretne i Bogu zahvalne za to. i ne mogu u potpunosti razumjeti nas koje smo to mogle djelomično, ili one žene koje uopće nisu mogle.

  13. #63
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    čula sam da u rodilištima gdje nema paketa SB, ipak dijele letke il sl. ili daju informaciju mamama da isti mogu podići u ljekarnama

  14. #64
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    imas li info u kojim rodilistima?
    jer nije u svakom tako

  15. #65
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj vladimira prvotno napisa
    slažem se da te informacije pruža liječnik. barem bi tako trebalo biti. ali što ako imate arogantnu i bahatu pedijatricu, ili ako se nađete u bolnici, a osoblje je isto tako nesusretljivo i ne pruži vam potrebnu informaciju? tada ćete ostati sami, frustrirani i izgubljeni u situaciji koja je ionako teška. po meni, trebalo bi, ponavljam, donijeti pravila prema kojima bi se svaka rodilja koja to želi mogla informirati, od nepristrane i stručne osobe, o sastavu formula koje se nude na našem tržištu. smatram da samo one majke koje su prošle određenu "kalvariju" vezano uz sve ovo to mogu objektivno sagledati. sve one žene kojima je dojenje teklo glatko ni same ne znaju koliko mogu biti sretne i Bogu zahvalne za to. i ne mogu u potpunosti razumjeti nas koje smo to mogle djelomično, ili one žene koje uopće nisu mogle.
    to stoji. cesto cak i od med. osoblja neces dobiti "nepristranu" informaciju.
    i ta problematika spada pod doseg pravilnika.
    (pogledaj clanak 6 i clanak 7 Pravilnika)

    naime, cesto su i pedijatri sponzorirani od pojedinih proizvodjaca nadomjestaka te samim time je njihova objektivnost kompromitirana.

    u paketu SB neces dobiti informacije od nepristrane i stručne osobe, vec sponzora. to je ono protiv cega se borimo.
    pravilnik nije protiv formule niti proizvodnje vec protiv reklamiranja. ono potkopava dojenje, bilo krivim informacijama bilo na nacin da se med. osoblje ne trudi pomoci majci i uputiti je jer od proizvodjaca dobiva uzorke, donacije ili pak neke privatne usluge (za vise informacija pogledati na npr. youtube Formula for Disaster). s druge strane, kako mozes znati da je to adaptirano koje ti je pedijatrica preporucila bas "najbolje" za tvoje dijete kad joj je ordinacija sva u plakatima i reklamama istog?

    da se nase medicinsko osoblje pridrzava pravilnika, one bi bile te osobe o kojima pricas, dobila bi informacije od nepristrane i stručne osobe, o sastavu formula koje se nude na našem tržištu.

  16. #66

    Početno

    Leonisa, slažem se s Tobom. znam iz iskustava svojih poznanica da su pedijatri često nespremni dati dobar savjet. slažem se također da postoje i oni koji svoju korist vide u tome da određeni proizvod "reklamiraju" (iako postoji i bolji i kvalitetniji), jer od toga imaju koristi. na sreću, imala sam prilike razgovarati odmah nakon poroda s nepristranim osobama, od kojih se jedna, kao što sam spomenula, bavi analizom dječjih hrana i mliječnih formula koje postoje na našem tržištu. iz razgovora s tom osobom i nakon što sam pročitala neke stvari vezane uz tu temu, odabrala sam proizvod koji mi se činio najboljim od onoga što se nudi. i iz tih razloga smatram da je i to jedna stvar za koju se treba izboriti. u bolnicama i ambulantama ne bi se smjelo reklamirati određeni proizvod, nego dati edukativne materijale napisane od strane nepristranih stručnjaka koji će prije svega naglasiti važnost i potrebu dojenja, ali i informirati na objektivan način, majke koje su bolesne ili iz bilo kojeg razloga imaju poteškoća s dojenjem, o svim mliječnim formulama koje se mogu naći na našem tržištu. znam da to sada možda zvuči kao nemoguća misija i da mnogi i u tome, nažalost, samo gledaju svoju korist, ali vjerujem da se stvari i u tom smislu mogu pokrenuti na bolje. osobno, imala sam slučaj, kada je moj bebač imao svega mjesec dana, da mi je jedna medicinska sestra s kojom sam razgovarala navela koju mliječnu formulu ona preporučuje majkama. kada sam joj rekla da se s time ne slažem, s obzirom na sastav, te navela zašto smatram da je jedna druga formula (pretpostavljam da prema pravilima foruma ne bih smjela navoditi ime, pa stoga ni neću) kvalitetnija, žena je doslovce ostala bez teksta. očito je dakle da mi je iz svojih nekih razloga pokušala "uvaliti" nešto što po svom sastavu nije kvalitetno u toj mjeri kao proizvod koji mi je prethodno preporučen. mogu sada samo reći da je sreća što sam neke stvari znala. u protivnom bih uslijed neimanja pravih informacija odabrala formulu lošijeg sastava. nadam se da će se u sklopu programa koje provode rodilišta-prijatelji djece omogućiti majkama da ih upravo takvi nepristrani stručnjaci educiraju o svemu na pošten i objektivan način. ja osobno u to vjerujem. trebat će vremena i dobre volje, ali nadajmo se da će se i to realizirati

  17. #67
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    vladimira, sve što si napisala stoji ali ajmo samo malo pomaknuti perspektivu - nepristrane i točne informacije o formuli majka treba dobiti tek kad joj zaista zatrebaju. malobrojne su majke koje unaprijed znaju da neće moći dojiti, ali (nažalost) mnogobrojne one koje su umjesto pomoći pri dojenju dobile "pomoć" u vidu mliječne formule i savjeta o nadohrani i prestale dojiti bez prave potrebe. formula bi trebala biti zadnja opcija.

  18. #68

    Početno

    ivy, slažem se s time da je to zadnja opcija. međutim, na ženi je da odluči hoće li se unaprijed educirati o svemu (što će joj trebati, a možda i neće) ili će za određenim savjetima posegnuti tek kada se za time pokaže prava potreba. po meni je pravo svakog pojedinca da to odluči. a s obzirom na to da je dio medicinskog osoblja nažalost "kupljen" da reklamira određene proizvode, možda ipak nije loše neke stvari unaprijed znati i ne dati se dovesti u zabludu. svatko od nas ima svoju savjest (barem bi tako trebalo biti), pa neka prema tome čini ono što smatra da je najbolje.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Svi naši liječnici reklamiraju određene proizvode jer dobivaju određene nagrade i bonuse za što više prodanih tj. propisanih recepata određene farmaceutske tvrtke....
    Ali, meni su u rodilištu rekli da ako bude iakda ikavih problema s dojenjem da dijete nadohranjujem (kršitelj koda)om. Zašto, kako... to mi nisu objasnili I nakon svih muka i suza i živaca i nesvjestica još uvijek ne znam hranim li dijete ispravno i s najboljim nadomjestkom jer pedijatrica kao što sam rekla nije znala što da mi preporuči, vidjela sam tamo hrpu blokića i raznih promidžbenih materijala od (kršitelj koda)a i vjerujem da bi mi to i preporučila ali apropos mm koji joj je kolega ipak je napravila iznimku i savjetovala se sa stručnijom osobom od sebe. Dakle, ni liječnici ne znaju što preporučiti
    Bojim se i pomisliti da ne budem opet ovakvu kalvariju prošla s idućim djetetom a moja želja je prevelika.
    Ja ne zavidim zlobno majkama koje doje, ja im zavidim jer uživaju u nečem tako prirodnom i normalnom i još uvijek se pitam zašto ja nisam bila u stanju nahraniti svoje dijete tim svojim tekućim eliksirom i zlatom; zašto moram slušati neke budale koje imaju mlijeka na izvoz ali su se svjesno odlučile ne dojiti

  20. #70

    Početno

    to je i meni nevjerojatno... ima takvih slučajeva gdje žene imaju puno mlijeka, ali iz nekih glupih i sebičnih razloga ne doje. grozno, ali njima na savjest!

  21. #71
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ali ako zdr. djelatnici često ne daju dobre informacije, čemu se nadati od marketinga - čija svrha i nije dati objektivan podatak nego prodati proizvod.

    pa kad s jedne strane staviš industriju koja raspolaže ogromnim sredstvima i svrha joj je prodati i zaraditi, a s druge strane majčino mlijeko na kojemu nitko ne zarađuje (direktno, a indirektno zdravstvo i ekonomija itekako profitiraju ali tu treba biti malo dalekovidniji), jasno ti je na koju stranu preteže vaga.

    osim toga, dojenje je standard dječje prehrane i bilo kakav nadomjestak ne smije imati ravnopravan status i tretman. kao da informacije o zdravoj prehrani idu otprilike: dakle, ako želite biti zdravi i živjeti 100 godina jedite toliko voća i povrća iz čistog uzgoja te toliko mesa... ali ako ne volite mrkvu i jabuke možete sve potrebno dobiti iz ove bočice multivitamina i proteinskog praha /uz to ide privlačna reklama suplemenata tog i tog proizvođača/.

    ima i dodatni moment - nakon poroda, u periodu kad se uspostavlja dojenje, mama je često osjetljiva, nesigurna da sve radi kako treba, podložna sugestiji okoline... i iznad svega joj je važno da se dobro brine o svojem djetetu. marketing to itekako dobro koristi, pogledaj samo sve one nasmiješene bebe rumenih obraščića na reklamama. isti učinak ima i pedijatrica koja sumnja u dojenje i preporuča nadohranu jer dijete nije dobilo kilu i pol nego "samo" kilu. tome će se othrvati samo mama koja je jako dobro educirana o dojenju i sigurna u svoje tijelo, te potpuno sigurna u to da ne postoji jednakovrijedna alternativa dojenju.

  22. #72
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    Ali, meni su u rodilištu rekli da ako bude iakda ikavih problema s dojenjem da dijete nadohranjujem (kršitelj koda)om. Zašto, kako... to mi nisu objasnili
    vjerojatno zato što time nadohranjuju bebe u rodilištu. a to čine vjerojatno zato što su tu marku dobili besplatno ili povoljno ili im je firma donirala štogod od opreme, edukacije...

  23. #73
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj vladimira prvotno napisa
    to je i meni nevjerojatno... ima takvih slučajeva gdje žene imaju puno mlijeka, ali iz nekih glupih i sebičnih razloga ne doje. grozno, ali njima na savjest!
    Ja nikad nisam cula niti jednu do sada da nije dojila iz glupih i sebicnih razloga. Ali sam cula PUNO puta do sada da to mame prezentiraju tako (tjeseci sebe da im je to bio izbor), a u stvari istina je puno drugacija, i u stvari nisu dobile adekvatnu podrsku i savjete kada su trebale.

    Isto tako je i sa vama cure. Vi sigurno niste dobile adekvatnu podrsku i pomoc - da ste je dobile, vjerojatno biste uspjele s dojenjem. Davanje bocice djetetu u rodilistu NIJE ADEKVATNA podrska, to je jedan od koraka ka sabotazi dojenja (jer cesto klinci imaju problema sa zahvacanjem dojke nakon probavanja bocice), i jos milion malih sitnica koje su sve nekakve male prepreke ali koje se kontinuirano bacaju pred mamu, pa tko se uspije probiti uspije, a tko ne uspije ili zivi u uvjerenju da nije imala mlijeka, da se nije dovoljno potrudila ili nesto trece. A realnost je brutalna - neadekvatna pomoc i krivi savjeti na sve strane. To davanje bocice je samo jedan mali detalj... a takvih detalja je jos puuuuno i svi oni vode ka prestanku dojenja, a mame to ni ne slute - one zive u uvjerenju da joj ti ljudi pomazu jer su medicinske struke pa sigurno znaju o cemu pricaju. Realnost je nazalost daleko od toga

  24. #74
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    Ali, meni su u rodilištu rekli da ako bude iakda ikavih problema s dojenjem da dijete nadohranjujem (kršitelj koda)om. Zašto, kako... to mi nisu objasnili
    eto greske u startu.
    zasto se ide s pretpostavkom da bi bilo problema?
    zato se i u slucaju potencijalnih problema prvo majci ne savjetuje pomoc?
    grozno. e TO me ljuti.

  25. #75
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I zalosno je to koliko zaista medicinska struka NE ZNA rijesiti problem vezano za dojenje kad dodje do njega. Koliko pedijatara i patronaznih znate da ce mami znati postaviti prava pitanja i znati joj pomoci da dijete dobije vise na kilazi sljedeci mjesec? Koliko ih znate da nece toj mami reci "a gledajte, probali ste, izgleda vam mlijeko nije dovoljno dobro ili ga nema dovoljno, vase dijete ne dobiva dovoljno na kilazi, trebali biste poceti s dohranom"?

    Ja ih znam premalo... Svi mi stanu na prste jedne ruke i jos ostane mjesta

    Njihov maksimum je upravo to
    meni su u rodilištu rekli da ako bude iakda ikavih problema s dojenjem da dijete nadohranjujem xxx
    Oni jedino znaju reci "nadohranjujte dijete". Pa ja se cudim sto uopce zene iole doje. Kad cujem ove sve savjete i podmetanja noge na svakom koraku, cudim se da imamo cak i ovakve stope dojenja.

  26. #76
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Citiraj Riana prvotno napisa
    čula sam da u rodilištima gdje nema paketa SB, ipak dijele letke il sl. ili daju informaciju mamama da isti mogu podići u ljekarnama
    ispravak, nema nikakvog letka.
    oglas se nalazi na web str. family service-a, a takve vijesti se valjda šire ko požar

  27. #77

    Početno

    anchie, ja sam imala pomoć kod kuće u nekoliko navrata od patronažne sestre koja je prošla i vaše edukacije. imam dovoljno liječnika u obitelji, koji jako zagovaraju važnost dojenja, te stoga vjerujem da smo zajedno dali svoj maksimum u svemu tome. i drago mi je što sam svojoj bebi barem izdajanjem osigurala određenu količinu (i to još uvijek radim) svoga mlijeka. stoga ne vjerujem da sam bila žrtva nečije nebrige ili još manje da nisam imala adekvatnu pomoć. a problemi poput carskog reza, šoka uslijed gubitka drage osobe i bolesnih majki koje ne mogu dojiti su stvari o kojima trebaju raspravljati isključivo stručnjaci u tom području. smatram da se tu ne radi o neadekvatnoj pomoći, već o puno dubljim stvarima.

  28. #78

    Početno

    anchie, zaboravih samo još ovo vezano uz "glupe i sebične razloge". da, ja sam nažalost imala prilike razgovarati s čak dvije takve majke. jednoj je karijera bila na 1. mjestu i strah da će time narušiti svoj izgled (znam da ovo zvuči odvratno, i ja sam se šokirala). druga mi je opet rekla da ona za to nema vremena i da će usprkos tome što ima puno mlijeka i dijete želi cicati, prestati s dojenjem nakon prvih mjesec dana. eto, s mnogo sam žena u zadnjih pola godine o tome razgovarala, te nažalost ima i takvih primjera. pa pogledajte uostalom i neke izjave osoba iz javnog života što govore u svojim intervjuima vezano uz prve dane majčinstva, dojenje, isl.

  29. #79
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj vladimira prvotno napisa
    anchie, ja sam imala pomoć kod kuće u nekoliko navrata od patronažne sestre koja je prošla i vaše edukacije. imam dovoljno liječnika u obitelji, koji jako zagovaraju važnost dojenja, te stoga vjerujem da smo zajedno dali svoj maksimum u svemu tome. i drago mi je što sam svojoj bebi barem izdajanjem osigurala određenu količinu (i to još uvijek radim) svoga mlijeka. stoga ne vjerujem da sam bila žrtva nečije nebrige ili još manje da nisam imala adekvatnu pomoć.
    Ja cu ti opet reci da nisi imala adekvatnu pomoc, jer je zaista nisi imala. Da si bila u sistemu koji podrzava dojenje i pomaze majkama da uspiju onda se ne bi desilo ovo:

    Citiraj Vladimira prvotno napisa
    kada je došlo, par dana nakon što sam s intenzivne prebačena na odjel babinjača, išlo je doslovno kap po kap. beba je u tih par dana u bolnici hranjena na bočicu.
    Tih prvih dana dati bebi bocicu pa se onda "pomagati" mami da dojenje profunkcionira. Njihova pomoc je bila ocigledno samo deklarativna. U bilo kojoj drugoj bolnici gdje zaista zele da zene uspiju s dojenjem hrane djecu na zlicu, casu, spricu - bilo sto, samo ne bocicu, jer se ZNA da bocica sabotira dojenje.


    Citiraj vladimira prvotno napisa
    a problemi poput carskog reza, šoka uslijed gubitka drage osobe i bolesnih majki koje ne mogu dojiti su stvari o kojima trebaju raspravljati isključivo stručnjaci u tom području. smatram da se tu ne radi o neadekvatnoj pomoći, već o puno dubljim stvarima.
    Ako pricas o dojenju i svim ovim problemima koje si nabrojala, onda se svakako osjecam prozvanom da raspravljam o tome jer jesam strucnjak na tom podrucju

  30. #80
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj vladimira prvotno napisa
    anchie, zaboravih samo još ovo vezano uz "glupe i sebične razloge". da, ja sam nažalost imala prilike razgovarati s čak dvije takve majke. jednoj je karijera bila na 1. mjestu i strah da će time narušiti svoj izgled (znam da ovo zvuči odvratno, i ja sam se šokirala). druga mi je opet rekla da ona za to nema vremena i da će usprkos tome što ima puno mlijeka i dijete želi cicati, prestati s dojenjem nakon prvih mjesec dana. eto, s mnogo sam žena u zadnjih pola godine o tome razgovarala, te nažalost ima i takvih primjera. pa pogledajte uostalom i neke izjave osoba iz javnog života što govore u svojim intervjuima vezano uz prve dane majčinstva, dojenje, isl.
    Ma to je toliko rijetko da se ne treba uopce zamarati s tim slucajevima. U tom slucaju to zaista JE njihov izbor i ja ga postujem u potpunosti.

  31. #81

    Početno

    anchie, pretpostavljala sam da si stručnjak vezano uz dojenje. ali ako si stručna (sorry ali doista ne znam što si po struci) i za probleme kao što je carski rez ili gubitak voljene osobe, onda te molim samo za 2 odgovora.
    1. koji bi konkretno tvoj savjet bio u slučaju carskog reza dok se žena ne probudi iz narkoze? u međuvremenu treba nahraniti dijete. na koji način? u istom slučaju, znamo da mnogim majkama mlijeko kasni. nas tri koje smo tim putem rodile počele smo dobivati mlijeko tek 4. dan. do tada ni kapi, iako smo pile i čajeve koji potiču stvaranje mlijeka isl. kako u tom periodu hraniti dijete?
    2. prijateljici koja je imala iskustva s dojenjem, jer je prvo dijete dojila preko godinu dana, s drugim djetetom je sve super krenulo. međutim, nakon što joj je otac iznenada umro, doslovce je preko noći ostala bez kapi mlijeka. što god da je pokušavala nakon toga, ništa nije uspjelo. molim te, kakav bi savjet dala vezano uz ovaj primjer.

    ja znam da mnoge žene bez pravog razloga prestaju s dojenjem, bilo zato što nemaju pomoć, ili je u pitanju bilo koji drugi razlog. ali, bilo bi mi drago kada bi mi konkretno odgovorili na ova 2 pitanja, jer su i to stvarni primjeri. unaprijed hvala!

  32. #82
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    kao carica moram reći da sam jednu zanimljivost primjetila kod našeg dojenja: dan-dva nakon što je prošao termin kad se ona u stvari trebala roditi (da nismo morali ići na carski tri tjedna ranije) je počela odlično jesti. do tada je jedva vukla i u svojih prvih 9 dana izgubila toliko na kilaži da su je odmah prebacili na neonatologiju. dojila sam, izdajala sam (električnom izdajalicom) - jako malo sam imala mlijeka (recimo uspijem izdojiti 60 ml), no i to malo ona nije bila u stanju sama popiti (recimo popije u vrh glave 30-40 ml), pa čak i na bočicu, ostalo (a recimo dnevna doza je morala biti 100ml u svaki drugi dan bi se povećavala, da ne bi još više gubila na tezini) je moralo ići preko sonde.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Vi sigurno niste dobile adekvatnu podrsku i pomoc - da ste je dobile, vjerojatno biste uspjele s dojenjem.
    Itekako adekvatnu podršku i pomoć sam dobila, najprije od dvije prodojeće patronažne sestre koje su se trudile svim silama oko mog dojenja, ja koja sam stalno iščitavala tekstove s rode o dojenju, moja okolina koja me bezuvijetno podržavala u dojenju, SOS telefon koji sam u nekoliko navrata zvala, mm i moja doktorica ali nakon što mi je bradavica doslovce visila o koncu i nakon što sam dobila hrpu antibiotika i kortikosteroida i mukotrpnog liječenja, 2 mastitisa, temperature i tako 2 mj. a mlijeka sve manje, usprkos što sam ga stavljala na prsa na svaki njegov zahtjev, radila točno kako treba, mlijeka - NIJE BILO, ne znam gdje sam i jesam li pogriješila i ne znam zašto još uvijek mislite da se nisam dovoljno trudila; padala sam u dva navrata u nesvjest od iscrpljenosti i sad opet plačem....

  34. #84
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    1. koji bi konkretno tvoj savjet bio u slučaju carskog reza dok se žena ne probudi iz narkoze? u međuvremenu treba nahraniti dijete. na koji način? u istom slučaju, znamo da mnogim majkama mlijeko kasni. nas tri koje smo tim putem rodile počele smo dobivati mlijeko tek 4. dan. do tada ni kapi, iako smo pile i čajeve koji potiču stvaranje mlijeka isl. kako u tom periodu hraniti dijete?
    vladimira, ja cu ti kao majka koja je rodina Leu carskim rezom reci odgovor.
    neke stvari sam dobro radila, neke ne.
    naravno, vodjena krivim uputama u rodilistu.
    srecom, izlaskom iz njega, uz pomoc rode, tekstova i savjeta dojim i dan danas, Lea ce za mjesec i pol 2 godine.
    osim u bolnici, nije nikad hranjena nicim osim mojim mlijekom.

    u slucaju carskog reza, mlijeko moze doci kasnije zbog kasnijeg stavljanja djeteta na dojku. no kako su uvjeti u nasim rodilistima daleko od idealnih, cesto i majke koje su rodile vaginalno prvi put stave dijete na dojku nakon nekoliko sati.
    produkcija pocinje onog trena kada izvade posteljicu iz tebe. tada prestaje lucenje hormona koji u trudnoci stoje kao zapreka lucenju hormona prolaktina.
    no kako je za stvaranje mlijeka potrebno sisanje, bitno je da je dijete sto prije i sto cesce na dojci.
    majke koje su rodile pod opcom anestezijom su u startu sto se tice prvog podoja u boljem polozaju od majki koje su rodile pod spinalnom (poput mene) jer mogu dobiti na prsa svoje dijete cim se probude i dodju sebi a to je koji sat nakon poroda, dok kod spinalne majke ne dobivaju bebu 24h. naravno, svaka bolnica ima svoju politiku.
    s druge strane, "dobivati mlijeko" cesto se misli zrelo mlijeko, a zanemaruje se kolostrum, njegova vaznost i kolicina- on se mjeri u kapima. kazes da nije bilo ni kapi. pretpostavljam da si probala izdajati. no ima majki koje nikad nisu uspijele izdojiti niti jednu kap a uspjesno su dojile godinama. nema izdajalice do bebe.
    mlijeko se ne stvara cajevima, mlijeko se stvara tako sto beba sisa i salje impulse mozgu koji otpusta hormon prolaktin. koliko beba posisa mlijeka toliko se mlijeka napravi. zbog toga je bitno u slucaju razdvojenosti izdajati se da bi se odrzala produkcija.
    takodjer je bitno da beba sisa, pa makar ti mislila ili lijecnici rekli "u prazno" jer beba tako salje impulse da joj treba mlijeka. takodjer time pomazes da ne zaboravi tehniku sisanja- ona je urodjena, no princip sisanja dojke i dude nije isti te ako u startu bebu hranimo flasicom, ona ce "zaboraviti" sisati dojku. tu nastaju komplikacije.
    i naravno, alfa i omega uspjesnog dojenja- pravilan polozaj od prvog podoja.
    i ja sam mislila da "mlijeka nema" i da sam ga "tek dobila" 3. dan, a zapravo je doslo do naviranja, tj. pocetne prepunjenosti. posto su je prije toga vagali prije i poslije podoja rekli su kako je sisala samo 20mg. premalo. krivo! koliki je zeludac bebe stare 2 dana? i da je bila 24h samnom, sisala bi kad bi htjela i koliko bi htjela. sto je i poanta dojenja na zahtjev.

    takodjer se savjetuje da ako majka ne moze iz nekih razloga dojiti svoje dijete (u inkubatoru je) da mu se daje izdojeno i to na zlicicu ili casu.

    naravno da je tu greska lijecnickog osoblja jer:
    1. ne daju majci dojiti odmah, bilo cim se probudi, bilo cim dode na intenzivnu.
    2. cesto ni ne donose bebu na intenzivnu, znaci dojenje tek nakon 2 dana
    3. nema pomoci od lijecnickog osoblja da i u slucaju spinalne stave bebu na trbuh i pomognu mami podojiti je
    4. ne donose bebe cim pocnu plakati vec ih nahrane flasicom, po rasporedu i po rasporedu donose na dojenje
    5. nema mogucnosti rooming ina uz pomoc i podrsku
    6. krivi savjeti (voda, cajevi, razni mitovi)
    7. ne poznavanje pravilnog polozaja na dojci i prepoznavanje pogresnog
    8. nadohrana flasicom


    nadam se da sam donekle uspijela odgovoriti na tvoje pitanje.

  35. #85
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Probat cu ti odgovoriti

    Citiraj vladimira prvotno napisa
    1. koji bi konkretno tvoj savjet bio u slučaju carskog reza dok se žena ne probudi iz narkoze? u međuvremenu treba nahraniti dijete. na koji način?
    Nisam sigurna koliko dugo treba da se zena probudi iz narkoze, da li znas otprilke o koliko sati se radi? Rekla bih da to nije bas strasno dugo. No recimo i da dijete treba nadohraniti jer se mama ne osjeca dobro i da je recimo sve krenulo nizbrdo, tada bi se dijete trebalo nadohraniti na SALICU, ZLICU, SPRICU, SONDU ili vec nekom drugom metodom. Ne pomocu bocice.

    Citiraj vladimira prvotno napisa
    u istom slučaju, znamo da mnogim majkama mlijeko kasni. nas tri koje smo tim putem rodile počele smo dobivati mlijeko tek 4. dan. do tada ni kapi, iako smo pile i čajeve koji potiču stvaranje mlijeka isl. kako u tom periodu hraniti dijete?
    Isto kao i majke koje su rodile vaginalno Ni jedna mama nema mlijeka odmah nakon poroda. Obicno mlijeko nadodje u periodu od 3. do 7. dana. Tjekom tog perioda mame imaju kolostrum u dojkama. Kojeg je vrlo malo, ali je vrlo jak sastavom, i kolicinski odgovara djetetu jer je djetetov zeludac prvih dana vrlo mal i ne moze se prosiriti. Dakle tijekom tih dana (dok ne dodje zrelo mlijeko) dijete treba sisati kolostrum.

    U bolnici koja je baby friendly bi odmah nakon budjenja iz narkoze trebali pomoci majci da namjesti bebu na dojku i da djetetu da sisati. Pomazu joj i dalje da se dobro namjesti, ohrabruju je rijecima da je ok da "nema" mlijeka jos, da ima kolostrum koji je jako bitan za bebu i tada nakon par dana nadolazi zrelo mlijeko i sve dalje ide svojim tokom.


    Citiraj vladimira prvotno napisa
    2. prijateljici koja je imala iskustva s dojenjem, jer je prvo dijete dojila preko godinu dana, s drugim djetetom je sve super krenulo. međutim, nakon što joj je otac iznenada umro, doslovce je preko noći ostala bez kapi mlijeka. što god da je pokušavala nakon toga, ništa nije uspjelo. molim te, kakav bi savjet dala vezano uz ovaj primjer.
    Tesko mi je sad ovako retroaktivno pricati obzirom da nemam sve info, i nije ni iz prve ruke - najlakse je problem rijesiti taj tren, kada mamu mogu pitati 100 raznih detalja vezano za dojenje. To je u ovom slucaju neizvedivo.

    No mogu ti opcenito reci da je svako dijete drugacije, i svako dojenje sa svakim djetetom je drugacije. Sto se "nestajanja" mlijeka preko noci tice (zbog stresa od gubitka voljene osobe), mlijeko ne moze nestati preko noci. Priroda je cak napravila da se tjekom stresnog razdoblja luci VISE mlijeka (valjda neka prirodna zastita mladunaca). ALI, stres ometa jedan hormon koji je nuzan za uspjesno dojenje - oksitocin. Oksitocin omogucuje da proizvedeno mlijeko izadje (potece) iz dojki. Ukoliko je mama pod stresom, onda cesto taj hormon ne funkcionira dobro, i bude problema s otpustanjem mlijeka iz dojki. To moze izgledati kao da mlijeka nema. No situacija je takva da mlijeka u stvari ima, ali ne moze van. Postoje nacini kako to rijesiti, od opustanja, obloga, vizualizacija, umjetnog oksitocina itd. No to je sve najlakse rijesiti taj tren i kroz direktan razgovor s mamom

  36. #86
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Maaja u vasoj prici si rekla:

    Mali mi je imao žuticu i bio je lijen sisati, nikad nije naučio pravilno obuhvatiti bradavicu.
    Mozda da ti nisu odnosili dijete, da se mali nije odvajao od tebe, mozda ne bi ni dobio zuticu. A mozda da su ti vise pomagali u rodilistu oko ispravnog polozaja, i da je mali to naucio u startu vi bi moguce prosli bez vecine problema koje ste imali (slutim da je sve zapocelo zbog loseg polozaja).


    ne znam gdje sam i jesam li pogriješila i ne znam zašto još uvijek mislite da se nisam dovoljno trudila; padala sam u dva navrata u nesvjest od iscrpljenosti i sad opet plačem....
    Ja niti jednom rijecju nisam rekla da se ti nisi dovoljno trudila Ja bi svakoj koja je prosla kalvariju kao ti podigla spomenik. Nije to uopce lako i vi to najbolje znate.

    Ja ti cijelo ovo vrijeme pokusavam reci da je sistem zeznuo i tebe i Vladimiru. U oba slucaja su vas uvjerili da ste dobili maksimum podrske u dojenju, a NISTE. Obje ste trebale dobiti vise podrske u rodilistu i vjerojatno bi vasi problemi bili manji ili ih ne bi ni bilo

  37. #87
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    kao carica moram reći da sam jednu zanimljivost primjetila kod našeg dojenja: dan-dva nakon što je prošao termin kad se ona u stvari trebala roditi (da nismo morali ići na carski tri tjedna ranije) je počela odlično jesti.
    Bit ce da je tada tek bila spremna (fizicki) za klopu Zanimljivo nadasve.

  38. #88
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja bi ovo naglasila jer je u ovome sve:

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ja ti cijelo ovo vrijeme pokusavam reci da je sistem zeznuo i tebe i Vladimiru. U oba slucaja su vas uvjerili da ste dobili maksimum podrske u dojenju, a NISTE. Obje ste trebale dobiti vise podrske u rodilistu i vjerojatno bi vasi problemi bili manji ili ih ne bi ni bilo

  39. #89

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    ALI, stres ometa jedan hormon koji je nuzan za uspjesno dojenje - oksitocin. Oksitocin omogucuje da proizvedeno mlijeko izadje (potece) iz dojki. Ukoliko je mama pod stresom, onda cesto taj hormon ne funkcionira dobro, i bude problema s otpustanjem mlijeka iz dojki. To moze izgledati kao da mlijeka nema. No situacija je takva da mlijeka u stvari ima, ali ne moze van. Postoje nacini kako to rijesiti, od opustanja, obloga, vizualizacija, umjetnog oksitocina itd. No to je sve najlakse rijesiti taj tren i kroz direktan razgovor s mamom
    upravo na ovome sam se jako trudila kada smo se vratili u grad u kojem živimo, dakle, šok mi je bio što ću većinu vremena provoditi sama s djetetom koje ima grčiće i stalno se nosi,, ne smoijem ga spustiti jer ako ga pustim da plače može doći do ukliještenja kilice a nema me tko odvesti do bolnice jer nikoga ne znam; nisam stizala jesti ništa osim malo kruha s mutelom ili paštetom, tu i tamo juha i komad mesa, pizza i dostava , nisam imala luksuz biti u kuhinji pola sata i napraviti ručak a kamoli sjesti za stol i pojesti isti
    I kako da majka koja uz sve ostale probleme koje je muče s bradavicama, neprestanim krvarenjem i ragadama i frustriranog djeteta koje ne zna obuhvatiti bradavicu(jer on nikada nije jako otvorio usta da bi mu ja mogla "uvaliti" cijelu bradavicu u usta već bi trljao između usnica) , kako da oslobodim mlijeko iz dojke?? Radila sam sve po uputama SOS telefona; masirala ih kružnim pokretima lagano, lagano radila kompreije tijekom dojenja, radila tople obloge, tuširala prsa toplom vodom, stavljala bebu u pravilan položaj (znam da sam ga stavljala u dobar položaj jer mi je to potvrdila i patronažna); zašto mlijeka nije bilo?

  40. #90
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    upravo na ovome sam se jako trudila kada smo se vratili u grad u kojem živimo, dakle, šok mi je bio što ću većinu vremena provoditi sama s djetetom koje ima grčiće i stalno se nosi,, ne smoijem ga spustiti jer ako ga pustim da plače može doći do ukliještenja kilice a nema me tko odvesti do bolnice jer nikoga ne znam; nisam stizala jesti ništa osim malo kruha s mutelom ili paštetom, tu i tamo juha i komad mesa, pizza i dostava , nisam imala luksuz biti u kuhinji pola sata i napraviti ručak a kamoli sjesti za stol i pojesti isti
    I kako da majka koja uz sve ostale probleme koje je muče s bradavicama, neprestanim krvarenjem i ragadama i frustriranog djeteta koje ne zna obuhvatiti bradavicu(jer on nikada nije jako otvorio usta da bi mu ja mogla "uvaliti" cijelu bradavicu u usta već bi trljao između usnica) , kako da oslobodim mlijeko iz dojke?? Radila sam sve po uputama SOS telefona; masirala ih kružnim pokretima lagano, lagano radila kompreije tijekom dojenja, radila tople obloge, tuširala prsa toplom vodom, stavljala bebu u pravilan položaj (znam da sam ga stavljala u dobar položaj jer mi je to potvrdila i patronažna); zašto mlijeka nije bilo?
    Definitivno ti nije bilo lako

    Gle vasi svi problemi krecu od loseg polozaja - dijete ne moze prazniti dojku kako treba, ne dobiva dovoljno na kilazi, mlijeko ostaje u dojci=> zastoj, mastitis; dijete losim polozajem ostecuje bradavicu itd.

    Sve je otud krenulo - od loseg polozaja jos iz rodilista.

    Odoh sada, nastavak slijedi sutra

  41. #91
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Bit ce da je tada tek bila spremna (fizicki) za klopu Zanimljivo nadasve.
    pa usudim se (mada nisam neki stručnjak) pomisliti isto.

    a zanemaruje se kolostrum, njegova vaznost i kolicina- on se mjeri u kapima
    nije zanemareno, dapače... ja sam bila jako sretna što je zxuja barem u ovome uživala.

    i stalno sam isčekivala taj šub mlijeka koji dođe tek nekoliko dana kasnije. jest to nešto došlo, al nikad ne u pretjeranim količinama. il barem kako sam ja (možda i pogrešno) očekivala.

    inače, nevezano za te naše "probleme", moja je dojila i pila na bočicu istim intenzitetom. nije odbacila ni u jednom trenutku dojku.

  42. #92
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja bi samo u prilog htjela da pogledate ovaj link- procitati i pogledati sliku
    http://www.llli.org/FAQ/colostrum.html
    kad bi to znala svaka trudnica, bila bi na konju

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    anchie od početka sam bila upućena u svu važnost mlijeka i kolostruma i znala sam da se količina mlijeka povećava sa rastom želuca i da je kolostrum prvo "mlijeko" ali ja sam nakon dva i pol mjeseca doslovce preko noći ostala bez mlijeka, izdajala sam se još 10-ak dana svakih sat i pol i ništa nisam uspijevala izvući a do tad je bilo nešto malo mlijeka... Tužna sam i očajna, nakon 2 mastitisa mlijeko je krenulo ali zašto je tako naprasno nestalo iako sam masirala dojke da oslobodim mlijeko iz njih

  44. #94
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ali draga, količina izdojenog nije nikakav pokazatelj količine proizvedenog mlijeka - jer izdajanje je nešto sasvim drugo od sisanja.
    ja se u prvih nekoliko mjeseci dojenja mogu izdojiti max 20 ml, a nakon tih prvih mjeseci ne mogu izdojiti niti kap. a imam mlijeka, dojila sam svoju prvu kćer 4.5 godine i sada već 10 mjeseci dojim drugu kćer.

    anchie ti je već napisala, ti si najvjerojatnije imala mlijeka, problem je bio s njegovim izlaženjem van (bilo kod sisanja, bilo kod izdajanja)

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ali draga, količina izdojenog nije nikakav pokazatelj količine proizvedenog mlijeka - jer izdajanje je nešto sasvim drugo od sisanja.
    ja se u prvih nekoliko mjeseci dojenja mogu izdojiti max 20 ml, a nakon tih prvih mjeseci ne mogu izdojiti niti kap. a imam mlijeka, dojila sam svoju prvu kćer 4.5 godine i sada već 10 mjeseci dojim drugu kćer.

    anchie ti je već napisala, ti si najvjerojatnije imala mlijeka, problem je bio s njegovim izlaženjem van (bilo kod sisanja, bilo kod izdajanja)
    Ma sve ja to znam da količina izdojenog nije mjerilo i da osjećaj da su dojke prazne nije realan ali zašto mi je dijete nakon sat vremena dojenja popilo 100ml ad?

  46. #96
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    razloga može biti 100
    - možda je popilo samo zato što si dala (a nije bilo gladno)
    - možda je imalo skok u razvoju - to su periodi kada bebi naglo zatreba veća količina nego što tvoje cice proizvode, pa je stvarno gladna. ali jedini način da cice počnu proizvoditi veću količinu jest da beba doji i doji i doji pa makar i satima. i za par dana se količina poveća i sve je ok. a ako si tokom skoka u razvoju uvela flašicu, nisi dopustila cicama da stvore tu veću količinu mlijeka i eto ti gdje sve krene nizbrdo

  47. #97

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Lutonjica znam sve o skokovima, mastitisu, ragadama, pravilnim položajima, upalama, dojenju na zahtjev; pa čak sam uspjela pomoći dvijema mladim mamama koje su mi rekle da bi bez moje pomoći odavno odustale od dojenja. SVE sam primjenjivala i bio je gladan nakon tog dojenja jer iako je u početku gubio na težini nisam odustajala jer znam da je to normalno u početku, znala sam da se fiz. žutica liječi upravo čestim dojenjem; meni je nestalo mlijeka od šoka a ja ga nisam uspjela izvući van iz dojki, ni s dojenjem ni izdajalicom....

  48. #98

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Skrenule smo s teme (i pritom se ispričavam) ali imam još jedno pitanje; zar nije bitno da se dojilja zdravo i redovito hrani? Ne utječe li i taj važan segment na proizvodnju mlijeka?

  49. #99
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zapravo i ne utječe. prehrana nema utjecaja na stvaranje niti na "kvalitetu" mlijeka. ako se loše hraniš, mlijeka će svejedno biti, i ono će svejedno davati djetetu sve što mu je potrebno. ono što može propasti je tvoje tijelo.
    ja sam se užasno loše hranila, pogotovo kad je zara bila beba. isto je bila jako zahtjevna, i nisam imala vremena skuhati ručak, često nisam imala vremena niti napraviti si sendvič i pojesti ga. živjela sam na pecivima i lisnatim tijestima. :/ također, pijem jako malo tekućine (2 dc dnevno). naravno, to je užasno loše za mene, ali nema veze s mojom produkcijom mlijeka.
    prehrana utječe na količinu mlijeka samo u ekstremnim uvjetima (npr. mjesec dana si usred sahare i ništa ne jedeš niti piješ)

  50. #100

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    zapravo i ne utječe. prehrana nema utjecaja na stvaranje niti na "kvalitetu" mlijeka. ako se loše hraniš, mlijeka će svejedno biti, i ono će svejedno davati djetetu sve što mu je potrebno. ono što može propasti je tvoje tijelo.
    ja sam se užasno loše hranila, pogotovo kad je zara bila beba. isto je bila jako zahtjevna, i nisam imala vremena skuhati ručak, često nisam imala vremena niti napraviti si sendvič i pojesti ga. živjela sam na pecivima i lisnatim tijestima. :/ također, pijem jako malo tekućine (2 dc dnevno). naravno, to je užasno loše za mene, ali nema veze s mojom produkcijom mlijeka.
    prehrana utječe na količinu mlijeka samo u ekstremnim uvjetima (npr. mjesec dana si usred sahare i ništa ne jedeš niti piješ)
    Ovo nisam primjerice znala :? Zašto se onda dojiljama preporučuje jesti što zdravije (osim naravno samog zdravlja majke)?
    Uglavnom, znam da sam dala sve od sebe ma koliko god vama to izgledalo ovako kao da ipak nisam bila dovoljno upućena i upoznata; žao mi je da je tako svršilo ali da sam također znala da postoje i bolja i lošija ad mlijeka bilo bi također jako dobro. U časopisima to nisam znala pronaći a niti u knjigama.... Kod liječnice također...
    I kako pronaći činjenice o ad mlijeku osim na webu?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •