Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Aspergerov sindrom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7

    Početno Aspergerov sindrom

    Roditelji sa djecom sa aspergerovim sindromom javite se radi izmjene iskustva i informacija

  2. #2
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

  3. #3
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Aspergerov Sindrom

    Definicija
    Aspergerov sindrom (AS) je razvojni poremećaj obilježen nesposobnošću razumijevanja kako društveno međudjelovati. Druga su obilježja nespretnost i neusklađeni pokreti, poremećaj društvenog kontakta s ekstremnom egocentričnošću, ograničenim interesima i/ili neuobičajenim zanimacijama, ponavljanim rutinama i ritualima, osobitostima govora i jezika i neverbalnim komunikacijskim problemima. Općenito, djeca s Aspergerovim sindromom pokazuju vrlo malo izraza lica osim ljutnje i žalosti. Mnoga ova djeca imaju izvrsnu memoriju i glazbene talente te ih zanimaju jedno ili dva područja. Mogu nadugo i naširoko razgovarati o omiljenoj stvari, ili ponavljati riječ ili frazu nebrojeno mnogo puta. Djeca s AS sklona su boravku u "vlastitom svijetu" i zaokupljena sobom i svojim rasporedom. Nastup AS-a obično je u trećoj godini. Neke osobe koje iskazuju osobitosti autizma (razvojni poremećaj mozga karakteriziran poremećajem društvenog ponašanja i komunikacijskih vještina), ali koje imaju dobro razvijene jezične vještine mogu imati ovu dijagnozu.

    Postoji li liječenje?
    Ne postoji specifično liječenje za Aspergerov sindrom. Liječenje je simptomatsko i rehabilitacijsko i uključuje psiho-socijalne i psiho-farmakološke intervencije kao što su: psihoterapija, edukacija roditelja, promjena ponašanja, vježbanje društvenih vješina, edukacija i/ili primjena lijekova (psihostimulansi, antidepresivi, beta blokatori).

    Kakva je prognoza?
    Djeca s Aspergerovim sindromom imaju bolju prognozu od ostalih oblika razvojnih poremećaja te imaju veću vjerojatnost odrastanja i neovisnog samostalnog funkcioniranja. Ipak će ove osobe u većini slučajeva i dalje pokazivati blage poremećaje pri društvenim kontaktima. Također je povećan rizik za razvoj psihoza (mentalni poremećaj) i(ili) poremećaja raspoloženja kao što je depresija u kasnijim godinama.

    Kakva se istraživanja provode?
    Provode se brojna istraživanja kojih je svrha povećati razumijevanje ovih bolesti i nalaženje načina za njihovo liječenje i sprječavanje.

  4. #4
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    U poremećaje iz autističnog spektra ili pervazivne razvojne poremećaje (PDD) trenutačno ubrajamo autistični poremećaj (Kannerov sy.), Asperger sindrom, Rett sindrom, dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu (Hellerova psihoza) i atipični autizam ili neodređeni pervazivni razvojni poremećaj.

  5. #5
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Dali je cjepivo uzrok ???

    Pročitajte više

    http://www.galaksija.com/planeta/opa...od_cjepiva.htm

  6. #6
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Podižem ovu temu, jel sam nedavno dobila, za sina ( 6 god. ) dijagnozu Aspergerov sindrom, pa bi htjela ćuti i iskustva drugih roditelja!!

    kad su vam dijagnosticirali Aspergera?
    kamo idete na terapije?
    koje su karakteristike vaše djece ?
    imate li stereotipija?

  7. #7
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Znam da imaju Udrugu http://noviplanet.bloger.index.hr/.

    Ja imam dijete iz spektra ali nije Asperger. Nedavno sam bila na procjeni za školu kod dr. Bujas i rekla mi je da nije upoznala Aspergera koji nema stereotipije.

  8. #8
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da imaju Udrugu http://noviplanet.bloger.index.hr/.

    Ja imam dijete iz spektra ali nije Asperger. Nedavno sam bila na procjeni za školu kod dr. Bujas i rekla mi je da nije upoznala Aspergera koji nema stereotipije.
    koliko ti je staro dijete? Mi smo odgodili školu za jednu godinu! Strah me što će biti nagodinu!! Nekako mi se sve ćini da niti tada neće biti spreman za školu!!

  9. #9
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ima 7 godina. Prošle godine smo uzeli odgodu a ove krećemo u redovnu sa asistentom. Imate dosta vremena. Mi intenzivno radimo i gradivo je već svladala tako da možemo poraditi na koncentraciji i ostalom što šteka.

  10. #10
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ima 7 godina. Prošle godine smo uzeli odgodu a ove krećemo u redovnu sa asistentom. Imate dosta vremena. Mi intenzivno radimo i gradivo je već svladala tako da možemo poraditi na koncentraciji i ostalom što šteka.
    Da i mojemu je koncentracija na jako niskoj razini!! A i grafomotorika je slaba, uopće nema volju za držati olovku u ruci!!
    Reci na koje terapije idete, i što misliš da vam je od terapija najviše pomoglo?

  11. #11
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Mi idemo već 4-tu godinu u SR a tamo ima logopeda, defektologa, kineziterapiju, glazboterapiju, likovnu terapiju, stimulacije pokretom, senzoriku...išli smo i privatno logopedu, na ABA terapiju, uključena je na tri sportske aktivnosti i radimo sa pspihologom pripremu za školu.

    Ne znam što je najviše pomoglo, po meni kontinuiran i svakodnevni rad zadnjih 5 godina.

  12. #12
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Mi idemo već 4-tu godinu u SR a tamo ima logopeda, defektologa, kineziterapiju, glazboterapiju, likovnu terapiju, stimulacije pokretom, senzoriku...išli smo i privatno logopedu, na ABA terapiju, uključena je na tri sportske aktivnosti i radimo sa pspihologom pripremu za školu.

    Ne znam što je najviše pomoglo, po meni kontinuiran i svakodnevni rad zadnjih 5 godina.
    SR ????
    Mi idemo na Goljak, defektologu i logopedu!! Nedavno su nas maknuli sa senzorike i radne terapije ( kao više nema potrebe )!! Idemo još i u udrugu Srce kod logopeda, i tamo imaju i nešto tipa senzorike!! Uskoro ćemo i tamo dobiti radnog terapeuta i fizio terapiju!! Još sam ga naručila na pregled u privatnu logopedsku polikliniku, pa ćemo i tamo krenuti na terapiju!!

    Što točno radite na kineziterapiji?? ( imaju ju na Goljaku, al nitko mi ju nije preporučio pa neznam dal da ga ukljućim na to )!!

    Na koje sportske aktivnosti ste ukljućeni??? Reci jeste li probali neurofeedback?

  13. #13
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    SR = Slava Raškaj

    Ne znam šta točno rade na kineziterapiji, nisam nikada bila na satu. Mi nemamo problema sa motorikom pa mi nije bilo ni bitno.

    Trenutno idemo na plivanje (već 5-tu godinu) 2xtjedno, klizanje 2xtjedno i u sportsku akademiju 2xtjedno (tu prolaze kroz sve sportove), a dvije godine smo išli na gimnastiku.

    Logoped nam je bolna točka jer su nas Suvag i Klaićeva odbili, prošli smo 3 privatna ali nismo bili zadovoljni pa ću najesen vidjeti šta i kako.

    Nismo probali Neurofeedback, ali bih voljela.

  14. #14
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    SR = Slava Raškaj

    Ne znam šta točno rade na kineziterapiji, nisam nikada bila na satu. Mi nemamo problema sa motorikom pa mi nije bilo ni bitno.

    Trenutno idemo na plivanje (već 5-tu godinu) 2xtjedno, klizanje 2xtjedno i u sportsku akademiju 2xtjedno (tu prolaze kroz sve sportove), a dvije godine smo išli na gimnastiku.

    Logoped nam je bolna točka jer su nas Suvag i Klaićeva odbili, prošli smo 3 privatna ali nismo bili zadovoljni pa ću najesen vidjeti šta i kako.

    Nismo probali Neurofeedback, ali bih voljela.

    Kako ste došli do SR, jel primaju i vanjske pacijente? Recimo ako bi ga htjela ukljućiti u pojedine terapije, misliš li da bi me primili?

    jel još uvijek idete na ABU i kod koga ste išli?

    Da znam kako je s logopedima, mi imamo sreće što imamu tu blizu udrugu Srce i sjajnu logopedicu koju moj sin obožava tako da s njom izvrsno surađuje!!

    Sad ću vidjeti kako će biti kod privatnika u sesvetama!!

  15. #15
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Mi smo u SR upali sa 4 godine. To ti ide preko CZSS-a. Nakon obavljene kategorizacije tražili smo patronažu defektologa, dobili smo ju u SR ali su oni procijenili da je ona idealan kandidat za njihov vrtić. Imaju rad s vanjskima, dođe se jednom tjedno i obavi logoped, defektolog itd. Ali sve mora ići preko CZSS-a.

    Na ABA-u smo išli skoro 2 godine kod http://aba-terapeut.net/. Ne bih preporučila.

  16. #16
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo u SR upali sa 4 godine. To ti ide preko CZSS-a. Nakon obavljene kategorizacije tražili smo patronažu defektologa, dobili smo ju u SR ali su oni procijenili da je ona idealan kandidat za njihov vrtić. Imaju rad s vanjskima, dođe se jednom tjedno i obavi logoped, defektolog itd. Ali sve mora ići preko CZSS-a.

    Na ABA-u smo išli skoro 2 godine kod http://aba-terapeut.net/. Ne bih preporučila.
    Kako preko centra za soc. skrb!?!
    Što moram napraviti da bi to išlo preko njih?
    Znam da je nekada sve išlo preko CZSS-a, al već par godina ide preko HZZO-a!!

    Zašto ne preporučaš ABU??

  17. #17
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Centar SR je u sustavu CZSS-a. Kad obaviš kategorizaciju onda podneseš zahtjev za njihove usluge. To ne ide preko HZZO-a, preko njega idu prava roditelja a ovo je pravo djeteta.

    Nije da ne preporučam ABA-u, već ne preporučam ovu konkretnu gđu.

  18. #18
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Centar SR je u sustavu CZSS-a. Kad obaviš kategorizaciju onda podneseš zahtjev za njihove usluge. To ne ide preko HZZO-a, preko njega idu prava roditelja a ovo je pravo djeteta.

    Nije da ne preporučam ABA-u, već ne preporučam ovu konkretnu gđu.
    Kategorizaciju radim u CZZ-u??

  19. #19
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Da, u CZSS-u. Gomila papirologije, čekaš njihovu Komisiju, čekaš Rješnje itd. To ti je proces od preko nekoliko mjeseci. Ako misliš na jesen koristiti usluge SR onda moraš krenuti s tim u ponedjeljak.

    Zašto do sada niste obavili kategozaciju? Imala bi pravo na invalidninu, DD, defektologe itd.

  20. #20
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u CZSS-u. Gomila papirologije, čekaš njihovu Komisiju, čekaš Rješnje itd. To ti je proces od preko nekoliko mjeseci. Ako misliš na jesen koristiti usluge SR onda moraš krenuti s tim u ponedjeljak.

    Zašto do sada niste obavili kategozaciju? Imala bi pravo na invalidninu, DD, defektologe itd.
    Bili smo jednom davno, al su nas odbili, jel po njima nije bilo osnove za dobivanja tih prava!! S obzirom da smo prije par mjeseci dobili dijagnozu Aspergera, možda bi mogla pokušati ponovno, što ti misliš???

    Na osnovu ćega ste vi dobili pozitivno rješenje?

  21. #21
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Probaj, zašto ne. Mi smo već sa 3 godine imali dijagnoze kašnjenja u govorno-jezičnom razvoju i poremećaja iz autističnog spektra.

  22. #22
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Probaj, zašto ne. Mi smo već sa 3 godine imali dijagnoze kašnjenja u govorno-jezičnom razvoju i poremećaja iz autističnog spektra.

    Krećem u ponedjeljak!!

    Hvala ti na informacijama i nadam se da te mogu još kontaktirati ako me bude još nešto zanimalo!!??!!

  23. #23
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Naravno! Javi se u pp!

  24. #24
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno! Javi se u pp!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Postoji li trenutno aktivna udruga za podršku roditeljima djece s AS?

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji li trenutno aktivna udruga za podršku roditeljima djece s AS?
    Probaj potražiti ove - imaš na FB:
    http://magazin.hrt.hr/329100/zivjeti-s-aspergerom

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Hvala ti!

  28. #28
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Našoj je djevojčici dijagnosticiran PSA (poremećaji iz spektra autizma) prije par mjeseci.
    Ima 8. godina i teškoće u školi sa savladavanjem gradiva te društvenim interakcijama s vršnjacima. Kako mi je ovo sve novo, cijenila bih iskustvo drugih roditelja djevojčica s Apergerovim.

  29. #29
    Su1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    100

    Početno

    Pozdrav, svima.Mi imamo djecaka 4god, ide prema Aspergeru punom parom. doduse motam se ja sa njim na ovom forumu od njegovih 1,5godine samo po drugim temama, gdje se raspravljalo o "tesko odgojivoj djeci". Idemo na terapije 1tjedno kod logopeda, psihologa i senzornu. Stereotipije ima rijetko i to pred bolest ili kad je prepunjen podrazaja. Stalno je u nekoj fazi...faza legica, faza "ne smijes parkirati na nijedan dr.parking", faza brojeva... rastura matematiku, sad zbraja bez prstiju do 20, piše sva slova pisano i štampano, ali ne povezuje rijeci ka dih procita, intelektualno je debelo ispred generacije, ali ne zeli imati prijatelje i za socijalizaciju ga moramo"gurkati". voli voziti romobil, a bicikl nikako, nit ga zanima, niti zna.U vrticu je 8h, ali se vecinom igra sam, eventualno sa 1djetetom..Nadam se da će se i dr prikljuciti ovoj temi, tuda iskustva su dobro dosla

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •