Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: "R" umjesto "L"

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG i okolica
    Postovi
    52

    Početno "R" umjesto "L"

    Zadnjih nekoliko dana MIhael je poceo u izgovoru mijenjati slovo "l" sa "r".

    Slovo r izgovori dobro, a l mu je isto r. Kad u nekoj rijeci postoje obadva slova onda dobro izgovori.

    Valjda je to takva faza u razvoju.

    Tako on kaze Mihaer, rura (lula), ropta (lopta), vrak (vlak),...

    To nam je smijesno, ispravljamo ga, a nekad se moramo i smijati.

    Bas smo se nasmijali kad je umjesto Dugo Selo, rekao Dugo Sero !

  2. #2
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno Re: "R" umjesto "L"

    Citiraj mmila prvotno napisa
    Bas smo se nasmijali kad je umjesto Dugo Selo, rekao Dugo Sero !

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Logopedi kažu da se izgovor glasa "r" razvija do 6. godine. Ali s obzirom da on već izgovara "R", možda bi bilo dobro da se posavjetujete sa logopedom, pa da vam da neke lagane vježbice gdje bi Mihael kroz igru mogao naučiti razlikovati ih.
    Naši prijatelji na to nisu obraćali toliko pažnju (isto im je bilo simpatično!), ali im je zato sin sada u prvom razredu imao velikih problema (u diktatima najviše). Krenuo je kod logopeda u drugom polugodištu i iako on kaže da je velik napredak, ipak je završio prvi razred, a još uvijek kaže Raura, Rogoped, reptil umjesto leptir....

  4. #4
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    :D Ja sam umjesto slova R i L govorila J (a imam u imenu i slovo R i slovo L, tako da sam na "moj nacin" zvucala vise kao neki indijanski poglavica kad bi se predstavila :D :D ). I onda one beskonacne vjezbe "Riba ribi grize rep" (u mojoj varijanti: "Jiba jibi gize jep") i "Navrh brda vrba mrda" (u mojoj varijanti: "Navjh bjda vjba mjda")... :D

    Sada nemam nikakvih problema, otislo uz vjezbice (kod kuce) takoreci samo od sebe prije nego sto sam krenula u skolu.
    Mislim da je faza, sigurno ce ga proci (a u medjuvremenu cete se barem dobro nasmijati!) :D

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    MMila kad je poceo govoriti R. Adi je nama kad ga je progovrio neko vrijeme umetao svuda. pretpostavljam da mu je bilo super kad proizvodi taj zvuk, ubrzo je prestao i poceo normalno pricati

  6. #6
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    nemamo tih problema, ali eugen sam napreduje prema tome da kaze R. ako ne uspije do jeseni idemo logopedu na konzultacije.

  7. #7
    Ribica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    381

    Početno

    Mi imamo malo vise problema:

    Mis nase slovo G izgovara kao D, K kao T, R kao J i L kao J

    najveca frustracija mu kada nam kaze nesto novo, a mi onda pogadamo sto je htio reci, a pogotovo prezimena djece u vrticu

    Odlucila sam da cemo na jesen posavjetovati se s logopedom u vrticu, ali ce onda imati tek 3,5 godina, a neki su mi rekli da se govor ne ispravlja do 4, 5, pa cak i 6 godina.

    Ja sam uvijek za onu da se ranije pocne da se sve stigne, a u nasem slucaju toga ima previse.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •