Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Pokvareno brasno

  1. #1
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno Pokvareno brasno

    neki dan otvorim posudu s brasnom, a unutra gmizu one male smedje tockice :shock:
    srecom, nije ga bilo puno i dala sam N. da radi figurice od tijesta
    posuda u kojoj drzim brasno je keramicka ali ima drveni poklopac, pa sam ju za svaki slucaj oprala i izribala, da se koja nije gdje zavukla.

    Danas otvorim opet (brasno stavljeno prije tjedan dana), ista stvar!
    Uzmem novo brasno jos zapakirano (2kg - best before 11.7.2007.) i unutra isto nekoliko :shock: plus po par komada na kartonskoj vrecici iznutra

    zasto? kako?
    sta da radim s tim brasnom, da sve bacim? ili odvojim te bubice, a ostatak upotrijebim?

  2. #2
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    meni su te bubetine napale cijelu špajzu, sve sam pohitala u smeće :/

  3. #3
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Mi zbog tih beštija brašno držimo u škrinji (za smrzavanje). :/

  4. #4
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja nemam tih problema
    samo sam dosla reci emilly da je bajadera po njezinom KA receptu u frizideru 8)
    :D :D

  5. #5
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Možda držiš blizu nekog izvora topline?
    Ja držim u visećima, na drugoj strani kuhinje od štednjaka i to uvijek samo u originalnom pakiranju.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    znas li ti da je brasno najkkvalitetnije kada se podje crvati
    Ziva istina!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Kupujem po 1 kg brašna i gledam ga čim prije potrošiti, ako slučajno i ostane nešto pa nakon par dana idem upotrjebiti, prosijem ga kroz sito sa turbo-turbo malim rupicama, ako nađem koju beštiju sve hitim u smeće jer mi se gadi.
    Obavezno moraš sve iz ormarića izvaditi, baciti ono što se dugo ne koristi, oprati ormarić, hranu čuvati u zatvorenim posudama, a nažalost za brašno ponekad mislim da možda čak te bubice budu u orginal pakiranju.

  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja sam se nabacala brašna... :? kupovala sam neko slovensko (bilo je super), nakon toga podravkino (živo leglo za beštije ) i sad kupujem tena brašno (nemam pojma čije je). brašno držim u frižideru, a ono koje koristim - u staklenim posudama s onim "hermetičkim" poklopcem.

    kad su beštije krenule u brašnu - morala sam baciti i rižu, kakao, griz, kukuruzno brašno - pa čak i crvenu papriku! :shock:

    dobro pregledaj sve što imaš i baci sve što je sumnjivo.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Tenino brašno je iz Đakova

    Ja brašno prosijavam kroz gusto sito. Vjera mi zabranjuje bacanje hrane koja nije pokvarena.
    Kad se jabuka ucrva izrežem taj dio i ostalo pojedem. Jedino trešnje nikad ne provjeravam.

  10. #10
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj sabaleta prvotno napisa
    Vjera mi zabranjuje bacanje hrane koja nije pokvarena.
    :/ ????????

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    znaš za ono litalino: vjera mi zabranjuje peglanje

  12. #12
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    mama mi je savjetovala da prosijem brasno, i ubuduce da uvijek prosijavam brasno kad ga presipam iz originalne ambalaze u posudu
    sutra idem u akciju ciscenja ormarica+posudjem sito od mame

    znas li ti da je brasno najkkvalitetnije kada se podje crvati
    Ziva istina!!!
    ovo je vjerojatno utjeha onima kojima se to cesce dogadja

    ja kupujem po 2 kg, jer mi toliko stane u posudu. a i onda znam da ga ima, a ne da nakon jednog kolaca moram odmah u ducan

    hermeticki zatvoren poklopac - jel bi to bio lijek? (naravno ne u slucaju ako su bestije u originalnoj ambalazi)

  13. #13
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    emily, probaj držati brašno u manjim posudama. kupuj brašno u pakiranju po kilu, i drži rezervu u frižideru.

    ja imam za neke namirnice određenu rezervu, a to znači npr:

    2 kg brašna...
    5l ulja (ostalo mi od ratnih dana )
    1 kg šećera (malo ga trošim)
    itd..

    kad otvorim rezervno pakiranje - odmah pišem na popis (na frižideru zaljepljen magnetom). slijedeća kupovina - automatski se dopunjavaju zalihe. ne moram razmišljati - sve je na popisu.

  14. #14
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    kad bubice udju u nesto, sva hrana mora u smece.
    ja sam skuzila da od buba stiti svjetlo i otad hranu ne drzim po zatvorenim ormaricima nego na otvorenom i to iskljucivo u ambalazi u kojoj je kupljena.
    tako odma znam i rokove

  15. #15
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    joj ivarica - ja sam ove godine imala najezdu moljaca u kuhinji! ne daj bože da mi je nešto bilo u original ambalaži na otvorenom... :shock:

  16. #16
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    snorki:
    znas li ti da je brasno najkkvalitetnije kada se podje crvati
    Ziva istina!!!
    Kad se brašno pođe crvati, znači da je staro- odležano ( odležano brašno je kvalitetnije), ali može biti odležano i bez crvi :/ .
    Mali smeđi nametnici u brašnu su brašnari, brašno je zaraženo, ima i nevidljivih jajašca i najbolje ga je baciti. Toplo vrijeme pogoduje bržem razvoju brašnara, pa treba ljeti imati manje zalihe, jer većina mlinova nema klimatiziran skl. prostor.

  17. #17
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Gdje me nađoste?
    U subotu sam praznila cijeli plakar, nešto mi se bilo ucrvalo,bacila sve otvoreno brašno, neotvoreno otvorila i što nije imalo "paučine" bacila u zamrzivač, bacila palentu altanatura, neotvorenu, bile "muce", 1 otvorenu rižu (zlato polje, nije bila vakumirana, 1 vakumirana zlato-polje isto je bila otvorena nije se "umucila")
    I na kraju u dnu plakara nađem metalnu kutiju i u njoj zaboravljeni medenjaci od Vanjinog rođendana (u maju) i u njima farma moljaca i crva, to još nisam vidjela, život mi se ogadio.
    Uglavnom je sve išlo van, plakar sav opran i prebrisan lavandinim uljem (ima li to smisla?).
    Bilo me sram to prijaviti, ali vidim da nisam jedina s mucama, moljcima i sličnim beštijama.

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    ...spremam se isto u akciju evakuacije...po ormarićima u kuhinji lete mi neki reptili... :/

  19. #19
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    imam plasticnu kutiju s poklopcem (prozirna) iz Ikee, mislim da joj je svrha drzanje igracaka, ali ja cu jednu zrtvovati i u nju staviti brasno, griz, palentu, rizu ... i otvorenu policu na balkonu. sad ide zima, znaci nece biti na toplome, a opet je na svjetlu. sve u originalnoj ambalazi
    jel to dobra ideja?

  20. #20
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Brašno je dosta hidroskopno- upija vlagu iz zraka nakon čega se zgrudva, pa opert može kreniti kvarenje. Pošto će biti u pl. kutiji, pretpostavljam da je dobar poklopac te da neće biti velike zalihe

  21. #21
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja koristim staklene posude (one šesterokutne).

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Imam još 1 problem. Još od vremena rata i odlaska u Italiju u šoping po paštu, tunjevinu i pelate imam običaj raditi ratne rezerve u plakaru.
    Kad sam spremala pregledala sam sve pašte i sve su bile OK i otvorene i neotvorene osim nekoliko paketa neotvorenih pužića ljubljanskog žita.
    U njima su bile mucice i mrvice, i vidjela sam i moljca.
    Sve su istog roka, do 10/2007.
    Imam nekoliko paketa do 02/2008, te su OK.
    Kupljeno u Mercatoru, naravno da nemam račun.
    Nije mi do love, ali bi im htjela pokazati jer mislim da nije stvar u meni, samo su te, ista vrsta, s istim datumom takve, a sva druga pašta (našla sam i sa prođenim rokom) ispravna, i ona otvorena.
    Što mogu napraviti?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ...spremam se isto u akciju evakuacije...po ormarićima u kuhinji lete mi neki reptili... :/
    znas li razliku izmedju moljca i vocne musice. Nemoj da i tebi hajvica podje slati fotku kako koja bubica izgleda


    mm-ovi su pred sami rat u Bosni imali tolike zalihe brasna, da im je moglo biti za vrijeme cetverogodisnje okupacije. Pola familije su brasnom pomagali. Oni su to drzali u vrecama i stvarno ne znam jel se za cetiri godine uspjelo ucrvat. Znam da su ga sa vremena na vrijeme prosijavali.

  24. #24
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    aleksandra70vanja:

    Nije mi do love, ali bi im htjela pokazati jer mislim da nije stvar u meni, samo su te, ista vrsta, s istim datumom takve, a sva druga pašta (našla sam i sa prođenim rokom) ispravna, i ona otvorena.
    Što mogu napraviti?

    Naj djelotvornije je da proizvod koji je neispravan a u roku je trajanja, spakujete i pošaljete proizvođaču kao reklamaciju. Zato vam ne treba račun, a adresu imate na ambalaži proizvoda.
    Uslijedit će debelo izvinjenje pa čak i naknada štete , obično u proizvodima, jer svaki proizvođač jako pazi da mu kupac bude zadovoljan i da ga ne izgubi.Proizvod mora biti ispravan do datuma upotrebe na ambalaži
    Možda ljudi ni ne znaju da im se roba kvari u roku. :mrgreen

  25. #25
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Naj djelotvornije je da proizvod koji je neispravan a u roku je trajanja, spakujete i pošaljete proizvođaču kao reklamaciju. Zato vam ne treba račun, a adresu imate na ambalaži proizvoda.
    Baš mi se ne šalje paket u Sloveniju, mislim da bi me došlo 10x više nego što vrijedi 6 paketa pašte.
    Ili da probam poslati uvozniku?

  26. #26
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj sabaleta prvotno napisa
    Tenino brašno je iz Đakova

    Ja brašno prosijavam kroz gusto sito. Vjera mi zabranjuje bacanje hrane koja nije pokvarena.
    Kad se jabuka ucrva izrežem taj dio i ostalo pojedem. Jedino trešnje nikad ne provjeravam.
    Potpisujem. Sve. Od rijeci do rijeci.
    Brasno prosijes, bube bacis.

  27. #27
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    aleksandra70vanja:
    Baš mi se ne šalje paket u Sloveniju, mislim da bi me došlo 10x više nego što vrijedi 6 paketa pašte.
    Ili da probam poslati uvozniku?
    Možeš probati poslati sadržaj uvozniku, ali ja bih barem dopis poslala proizvođaču.
    Mislim da posrednike neće to baš tangirati. :?

  28. #28
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Zvala jutros uvoznika, rekli da im je žao, kao poslat će dostavljača s paketićem za nas, uzeli su adresu, ali nisu pitali, a ja se nisam sjetila dati, broj moba, nismo baš uvijek doma. I tek na moje inzistiranje da im pokažem robu su rekli da je ostavim i dam tom dostavljaču.
    Ćemo vidjeti. Javim.

  29. #29
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Vjerovatno su već imali istih primjedbi , pa ne žele vidjeti uzorak. Možda dođu do br. telefona preko informacija ????

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ja sam ovo ljeto poludila s moljcima. U akciju istrebljenja bila je uključena cijela uža i šira obitelj. Odvratni su. Morala sam sve izbaciti s polica (brašno, rižu, palentu), sve prebrisala s deterdžentom, isprala, pa sve prebrisala lavandinim uljem (vidjela sam da je još netko pokušao s istim uljem), dušu sam ispustila dok sam sve obrisala i kad sam napokon sjela i odahnula, vidim jednog gada kako leta , pa drugog iza njega..odakle dolaze sad, mislim se i ludim.. Opet sve vadim vani, ovaj put čak i lonce, mikser, tostere i pogodite gdje sam ih našla? U TOSTERU :shock: , između duplog dna su se ugnijezdili i tamo ostavljali ona svoja crna jaja..Skoro sam bacila toster, ali ga je na kraju MM temeljito očistio. (još mi se ne da peći tost u njemu)
    Uh..sad je sve ok, al baš sam se namučila s njima. Stavila sam posvuda male tufniće natopljene lavandinim uljem (ne baš direktno uz hranu) za svaki slučaj..

  31. #31
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Možeš probati poslati sadržaj uvozniku, ali ja bih barem dopis poslala proizvođaču.
    Mislim da posrednike neće to baš tangirati. :?
    I nije ih tangiralo, nazvala sam još 1x nakon 10 tak dana, bili su ful nezainteresirani, kao netko će me kontaktirati, ali odmah je bilo jasno da nšta od toga.
    Ali ja sam pristojno čekala, i prije tjedan dana poslala mail Slovencima.
    Mislila sam da i od toga ništa, ali su mi danas odgovorili da se tako nešto može dogoditi zbog greške u transportu ili skladištenju, kao žao im je, i da će kontaktirati uvoznika i da će mi se javiti za nekoliko dana.
    Baš me zanima da li će biti isto kao i sa zagrebačkim Žitom.

  32. #32
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Mojoj mami su se moljci zalegli u čokoladi, negdje je stajala u ćošku u visećoj.
    Izvor malih smeđih brašnara je kod mene bio u mueslijima. Jedan dan sam samo skužila da su mi na visećoj (bijeloj) na vratima smeđe mrvice kao od mljevene kave, kad sam bolje pogledala skužila sam da se MIČU, a kad sam otvorila vrata :shock: ... A sigurno dan dva prije sam otvarala ta vrata i ništa nije bilo sumnjivo, bar onako na površni pogled. Tad sam stvarno sve pobacala. Inače mi se zna dogoditi da vidim bubicu-dvije i u relativno svježem brašnu, u par navrata sam prosijavala ali nisam vidjela crviće, i to sam brašno i dalje koristila. Mislim, pa ne koristim ga sirovog, ako kakva buba u njemu i ostane, nakon termičke obrade pretvori se u čisti protein .
    Jedino me sad brine ta priča da su ti brašnari otrovni, jel zna tko više o tome?

  33. #33
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Evo kraj priče o mojoj pašti.
    Prije nekoliko dana mi kaže rođaka, onako usput da su je zvali iz neke firme da bi joj kao nešto donjeli, kao za neku reklamaciju, ali je ona rekla da nema pojma o čemu govore i otkanatala ih (a dan prije su zvali njenu mamu za adresu, žena im dala i kasnije nije cijelu noć spavala, mislila da nisu neki lopovi koji će provaliti noću ).
    Danas sam ih zvala, tip je rekao da su pokušavali doći do mene (na stranu što sam im dala adresu i broj mobitela prije još 2 mjeseca).
    Uglavnom popodne je došao paket sa proizvodima, ima svega.
    Pohvalno i poslovno.

  34. #34
    anabela avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    314

    Početno Re: Pokvareno brasno

    Citiraj emily prvotno napisa
    neki dan otvorim posudu s brasnom, a unutra gmizu one male smedje tockice :shock:
    srecom, nije ga bilo puno i dala sam N. da radi figurice od tijesta
    posuda u kojoj drzim brasno je keramicka ali ima drveni poklopac, pa sam ju za svaki slucaj oprala i izribala, da se koja nije gdje zavukla.

    Danas otvorim opet (brasno stavljeno prije tjedan dana), ista stvar!
    Uzmem novo brasno jos zapakirano (2kg - best before 11.7.2007.) i unutra isto nekoliko :shock: plus po par komada na kartonskoj vrecici iznutra

    zasto? kako?
    sta da radim s tim brasnom, da sve bacim? ili odvojim te bubice, a ostatak upotrijebim?
    hmmm ja bi to sve bacila u smeće. A mjesto gdje spremaš brašno pošpricaj nekim sprejem protiv beštija, imaš ih dosta kao Raid.

  35. #35
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    ispod mog stana propali dućan mješovite robe... trebalo mi je neko vrijeme da skužim otkud sve te bube i moljci u mojoj kuhinji!
    rješenje - biokil. ne šteti toplokrvnim životinjama i ljudima. pošpricala sam sve prozore i uglove, pa čak i prebrisala malo ormare, bacila sve u smeće i ispočetka. već godinu dana sam buba-free :D

  36. #36
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Vidim stara tema, ali problemi su isti i nakon 14 godina.
    Evo link, najbliže opisuje bube kojih se ne mogu riješiti.
    https://m.sibenik.in/sibenik/foto-si...da/36151.html#

    Šta uradit? Da špricam tim biokilom? Stalno su tu, ma šta uradila. Pobacam, pocistim, pa opet. Kao da se negdje skriju pa čekaju da izađu na novo brašno. Istina, tu je blizu izvor toplote ali ih isto imam i u komodi koja nije blizu. Bit će da sam ih preselila ja tamo

  37. #37

  38. #38
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Meni će, izgleda, najbolje bit da izbacim taj dio kuhinje, jer su se bestije zavukle, a i gdje ću nabavit ove otrove
    Hvala Peterlin!

  39. #39
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Imaš li staklenke s hermetičkim zatvaranjem ne vidim gdje bi kukac treba ić i sakrivat se kad ide jedino na svjetlo.

  40. #40
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ja sam neko veče vidjela dva crva brašnara na zidu u špajzi. Pa sam dobila živčani slom, sve povadila, dezinficirala police , i zidove , naravno, pobacala sve što je otvoreno, oprala sve posude dvaput u suđerici, sve što je ostalo prebrisala dez. maramicama.

    Nema ih više. Srećom se otvorio Trdi u susjedstvu, idem kupovat pikse za sve što već nije u njima.

    Luda žena, znam. Ali u bivšem stanu sam ih se jedva riješila. Neću opet u tu borbu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •