Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 166

Tema: bespotrebno forsiranje dojenja

  1. #101

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    54

    Početno Re: bespotrebno forsiranje dojenja

    Citiraj sretniroditelji prvotno napisa
    Dakle, SVI VI KOJI RAZMISLJATE O TOME DA NE DOJITE, mozete se mirne duse prebaciti bebu na umjetnu prehranu. Barem iz naseg iskustva apsolutno nikakvih problema nema .
    Da, živjelo slobodoumlje. Znam da okolina može biti nemoguća - nama recimo, ide na živce kad djetetu pokušavaju dati pošećerenu piškotu, kad nam prigovaraju kako ćemo je razmaziti jer je stalno po rukama, kad nam savjetuju da joj damo čaja ili dudu... no malčice je nepošteno koristiti forum za razrješenje svojih psiholoških problema, posebno kad to uključuje poturanje svojih anegdotalnih informacija kao savjeta.

    Ja sam othranjen na adaptiranom mlijeku (socijalističkoj varijanti iz sedamdesetih). I to zato jer je tada bilo ho-ruk poturanja adaptiranog mlijeka i liječnici su ga preporučivali šakom i kapom. Znam da je okrutno, no statistika kaže kako vaše dijete ima dvostruko veću šansu za proljeve, upale unutrašnjeg uha i dojenački dijabetes tipa 1, pet do osam puta veću šansu za razvoj limfoma; a u kasnijem životu tu je veća šansa za multiplu sklerozu, bolesti srca, dijabetes, hiperaktivnost i brojne druge.

    Adaptirano mlijeko nije, kako je netko pogrešno ustvrdio, prilagođeno potrebama djeteta - ono bi u idealnom društvu uz intenzivno istraživanje bilo na putu da to postane. U današnjem zapadnom svijetu, ono je samo proizvod, koji treba donijeti novac. Tako je u Americi izmjereno 77 hospitalizacija zbog problema s adaptiranim mlijekom na 1000 tako hranjenih beba, a istraživanje na homogenoj populaciji Amerikanaca koji pripadaju srednjoj klasi pokazala su 14 puta učestaliju hospitalizaciju beba koje su hranjene adaptiranim mlijekom.

    I konačno, adaptirano mlijeko je često ruski rulet - između 1982. i 1994. zabilježeno je 22 povlačenja s tržišta, barem 7 od toga zbog problema koji su bebe mogli ubiti. U nekim slučajevima, tvrtke su mjesecima skrivale problem prije nego su povukle mlijeko s tržišta.

    Meni omiljeni članci na tu temu:
    http://www.theecologist.org/archive_...content_id=586
    http://www.salon.com/mwt/feature/199...ula/print.html

    ---

    Ne mislim da se itko treba osjećati krivim zato što mu dojenje nije uspjelo i ne mislim da s djecom koja nisu dojena neće sve biti u redu. Ali, kvragu, teško da je pametno kočiti pokušaje educiranja javnosti u našem društvu, u kojem je dojenje na tako niskim granama i tek se malčice oporavlja zadnjih godina. Ako pogledamo to na takav način: kad napišeš post kojim trivijaliziraš problem (a suvereno izjaviti da se "svi koji razmišljaju o tome da ne doje" mogu "mirne duše" prebaciti na umjetnu prehranu" po meni jest trivijaliziranje problema), radiš protiv budućnosti naše zemlje.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    A zašto nam se sretniroditelji neće javiti na ovu temu sa svojim mislima, odgovorima na naše postove?

    :?

  3. #103
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Možda su ostali bez teksta

  4. #104

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    Ovo je postalo kao lov na vještice. Pa nije ni čudo da su "sretni roditelji", i uporabili izraz srednjovjekovno jednoumlje.
    Slažem se da je prirodno najbolje; to uostalom i podržava Svjetska zdravstvena organizacija, ali za one koji iz nekog razloga to ne mogu, postoji supstitut u vidu adaptiranog mlijeka. I to je to sve ostalo postaje zadiranje u privatnost svakog pojedinca i njegovo pravo da sam odluči kada želi prijeći s dojenja na adaptirano. Poznajem ljude koji su izdajanjem dojili djecu do treće godine a i one koji ma je dojadilo nakon 6mjeseci i nastavili su dalje s adaptiranim. Bilo kako bilo to je osobno pravo svake majke.
    Sretni roditelji su s nama samo podijelili svoje iskustvo s adaptiranim mlijekom što bi također trebao znati svatko tko će u dogledno vrijeme iz nekog od razloga prijeći i na taj vid hranjenja. "Sretni su roditelji " imali hrabrosti i snage pa su nam to rekli.
    Dalje svakom po njegovom bez da se tko vrijeđa.

  5. #105
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno

    Čitam i jednostavno ne mogu vjerovati. Kako netko može misliti da je bolje nešto izumljeno ljudskom rukom prije nekoliko desetaka godina bolje od onoga što MAJKA PRIRODA stvara i usavršuje tisućama godina.

    Svatko ima pravo na izbor. Sretniroditelji su izabrali adaptirano. Ali ja vas lijepo molim nemojte promovirati adaptirano kao nešto okay i normalno. Dojenje i majčino mlijeko je NAJBOLJE za dijete. Vi jedino možete reći da ste odabrali nešto drugo ali reći da je to jednako dobro je vrlo neodgovorno.

  6. #106
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Slazem se da nije potrebno biti niti zajedljiv niti sarkastican. Sretniroditelji su rekli sto su htjeli, ocigledno nemaju potrebu dalje o tome razgovarati. I to je u redu. Njihov izbor i odluka.

    Citiraj purple prvotno napisa
    to uostalom i podržava Svjetska zdravstvena organizacija, ali za one koji iz nekog razloga to ne mogu, postoji supstitut u vidu adaptiranog mlijeka.
    Samo da napomenem, po svjetskoj zdravstvenoj adaptirano nije odmah iza majcinog mlijeka, ono je na 4. mjestu.

    1. dojenje
    2. izdajanje
    3. mlijeko druge majke ili banka mlijeka
    4. adaptirano


    I to je to sve ostalo postaje zadiranje u privatnost svakog pojedinca i njegovo pravo da sam odluči kada želi prijeći s dojenja na adaptirano. Poznajem ljude koji su izdajanjem dojili djecu do treće godine a i one koji ma je dojadilo nakon 6mjeseci i nastavili su dalje s adaptiranim. Bilo kako bilo to je osobno pravo svake majke.
    Je pravo svake majke. Ali isto tako je pravo svake majke da je u stanju napraviti INFORMIRANI izbor. Do sada to nije mogla napraviti jer se informacije o potencijalnoj rizicnosti konzumacije adaptiranog nisu bas mogle naci. O tome se u nasem drustvu bas ne govori. I ako roditelji neznaju rizike prehrane adaptiranim, onda oni bas i ne mogu napraviti informirani izbor. Mogu napraviti izbor, ali ne informirani s tocnim i ispravnim podacima.


    Sretni roditelji su s nama samo podijelili svoje iskustvo s adaptiranim mlijekom što bi također trebao znati svatko tko će u dogledno vrijeme iz nekog od razloga prijeći i na taj vid hranjenja.
    Nemoj se ljutiti, ali sretniroditelji nisu rekli bas nista puno sto bi moglo pomoci buducim roditeljima koji ce hraniti djecu adaptiranim. Njihovo javljanje je bilo iskljucivo u cilju velicanja adaptiranog - no da bi to culi, nismo morali citati taj post, to vidimo svuda oko sebe od roditelja do reklama nasmjesene djece koja konzumiraju adaptirano.


    Dalje svakom po njegovom bez da se tko vrijeđa.
    Podrzavam u potpunosti

  7. #107

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    Točno.
    Ali baš zbog te slabe informiranosti o adaptiranom mlijeku treba skinuti zabranu na temu adaptiranog mlijeka na ovom forumu.
    Ovo je ipak forum koji bi trebao pomoći majkama po raznim pitanjima pa tako i u izboru kako dalje kad majčino mlijeko nije više dobro. Kako stoje stvari s bankama mlijeka, kod nas, ne znam. Ali nažalost sve je više majki koje nemaju dobro mlijeko tako da izdajanje otpada. A uzeti mlijeko od druge dojilje dolazi u obzir samo ako tu osobu dobro poznajem (znam nažalost dosta majki dojilja koje su pušile i dalje puše i kroz trudnoću i nakon nje, pa baš ne bi htjela takvo mlijeko za svoje dijete).
    S toga bi bilo dobro, za one majke kojima je adaptirano mlijeko nužno, otvoriti topic na ovom forumu i da se pomogne u izboru nadomjesnog mlijeka jer je dosta onih koji imaju u tome dobrog iskustva po primjeru "sretnih roditelja".
    A ne da se zabranjuje govoriti o tome i šalje jadne i očajne majke na druge forume i razgovore s pedijatrima. Jel ako ćemo tako o svakom pitanju ovdje postavljenom (ovom forumu) i problemu prodiskutiranom postoje stručne službe i osobe koje bi dale stručniji odgovor, pa ipak i međusobna pomoć i savjetovanje dobro dođe. Isto tako i po pitanju adaptiranog mlijeka.

  8. #108
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i evo nas na temu predrasuda:
    slabo mljeko
    nervozno mljeko
    preplaašeno mljeko........

    protiv toga se treba boriti
    protiv tih mitova

    moja prababa je oddojila 9-ero djece s prehranom neusporedivo gorom od moje (jednolična, meso 4-5 put godišnje, uvjeti života nikakvi, sirotinja...), a dojila ih je do 5 godine

  9. #109
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno

    [quote="purple"] u izboru kako dalje kad majčino mlijeko nije više dobro. quote]

    Od kuda uopce ideja da mlijeko nije dobro. Svako mlijeko je savrseno radeno za dijete majke koja proizvodi to mlijeko. Nema loseg mlijeka, nema slabog mlijeka, nema vodenog mlijeka - to su sve mitovi.

  10. #110
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj purple prvotno napisa
    znam nažalost dosta majki dojilja koje su pušile i dalje puše i kroz trudnoću i nakon nje, pa baš ne bi htjela takvo mlijeko za svoje dijete
    Poznavajuci rizike adaptiranog, bez razmisljanja bih pristala na mlijeko majke dojilje koja pusi. Rizik pusenja uz dojenje je kud i kamo manji od rizika koje nosi prehrana adaptiranim.




    S toga bi bilo dobro, za one majke kojima je adaptirano mlijeko nužno, otvoriti topic na ovom forumu i da se pomogne u izboru nadomjesnog mlijeka jer je dosta onih koji imaju u tome dobrog iskustva po primjeru "sretnih roditelja".
    Ukoliko neki roditelj bude zelio razgovarati o alternativama hranjenja a dojenje ne ide, topic se moze slobodno otvoriti. Mislim da je tu puno majki dojilja koje bi rado ponudile svoje mlijeko tom djetetu, ili da se zajednicki pronadje neka alternativa.



    A ne da se zabranjuje govoriti o tome i šalje jadne i očajne majke na druge forume i razgovore s pedijatrima
    .

    Ne, ne saljemo mi njih na druge forume. Mi samo ne podrzavamo izmjenjivanje informacija o prednostima prehrane ovim ili onim brandom adaptiranog mlijeka. Preporuka za manje grceve ak koristis ovo ili ono mlijeko. A takve rasprave ne idu bez spominjanja brandova i "velicanja" adaptiranog.


    Jel ako ćemo tako o svakom pitanju ovdje postavljenom (ovom forumu) i problemu prodiskutiranom postoje stručne službe i osobe koje bi dale stručniji odgovor, pa ipak i međusobna pomoć i savjetovanje dobro dođe. Isto tako i po pitanju adaptiranog mlijeka.
    Istina je. No mi smo odabrali promociju dojenja, i isto tako smo odabrali raditi monitoring koda, a razgovori i podrska majki jedne drugoj o koristenju adaptiranog na nasem forumu se ne uklapa u to.

    I dalje ces vidjeti da se s vremena na vrijeme pokrene tema o adaptiranom, i na taj nacin se odvija edukacija clanova. Nije nuzno da se moze slobodno pricati koja marka je "bolja" od koje, i od koje dijete ima "manje grceva" ili "bolje spava" ili vec sta god.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    Možda izraz: "nije dobro mlijeko" , nije najsretniji, ali mislila sam i na druge situacije npr. kad majka prerano ostane bez mlijeka (vidi slučaj sretnih roditelja), ili majčino mlijeko nije dovoljno - te je nužna nadohrana(slučaj moje poznanice), ili iz nekog drugog razloga dijetetu nije dovoljno dobro ili dostatno majčino mlijeko.
    To su na sreću rijeđi slučajevi ali takvim majkama treba pomoći kroz savjet i utjehu a ne ih napadati pitanjima " pa kako, pa kako".

    A što se tiče majki koje ne doje iz čiste obijesti, komoditeta ili nekaj trećeg - one su priča za sebe; takve se sigurno ne zamaraju čitanjem postova na ovom forumu i kritika na račun adaptiranog mlijeka nego se sada , vjerojatno lijepo i smireno , izležavaju negdje u toplijim krajevima(imaju baby-sitericu), dok mi ovdje razglabamo: adaptirano - dojeno, da - ne itd.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    Poznavajuci rizike adaptiranog, bez razmisljanja bih pristala na mlijeko majke dojilje koja pusi. Rizik pusenja uz dojenje je kud i kamo manji od rizika koje nosi prehrana adaptiranim.

    sorry ali ja ne bi

    Ukoliko neki roditelj bude zelio razgovarati o alternativama hranjenja a dojenje ne ide, topic se moze slobodno otvoriti. Mislim da je tu puno majki dojilja koje bi rado ponudile svoje mlijeko tom djetetu, ili da se zajednicki pronadje neka alternativa.

    Dobro je znati da se može. Dakle javite se sve koje imate problem s dojenjem.

    [Ne, ne saljemo mi njih na druge forume. Mi samo ne podrzavamo izmjenjivanje informacija o prednostima prehrane ovim ili onim brandom adaptiranog mlijeka. Preporuka za manje grceve ak koristis ovo ili ono mlijeko. A takve rasprave ne idu bez spominjanja brandova i "velicanja" adaptiranog.

    Ali kako to izvesti a da ne spomeneš proizvođača?

  13. #113
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj purple prvotno napisa
    Poznavajuci rizike adaptiranog, bez razmisljanja bih pristala na mlijeko majke dojilje koja pusi. Rizik pusenja uz dojenje je kud i kamo manji od rizika koje nosi prehrana adaptiranim.

    sorry ali ja ne bi
    Ok, svako ima pravo na izbor Idealno bi bilo da roditelj ima SVE moguce informacije prije nego donese odluku. Samo to je bitno.



    Ne, ne saljemo mi njih na druge forume. Mi samo ne podrzavamo izmjenjivanje informacija o prednostima prehrane ovim ili onim brandom adaptiranog mlijeka. Preporuka za manje grceve ak koristis ovo ili ono mlijeko. A takve rasprave ne idu bez spominjanja brandova i "velicanja" adaptiranog.

    Ali kako to izvesti a da ne spomeneš proizvođača?
    Nikako. Neizvedivo. (Dijelom) zato i nisu dozvoljene rasprave medju majkama i njihova medjusobna podrska pri koristenju adaptiranog.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj purple prvotno napisa
    Možda izraz: "nije dobro mlijeko" , nije najsretniji, ali mislila sam i na druge situacije npr. kad majka prerano ostane bez mlijeka (vidi slučaj sretnih roditelja), ili majčino mlijeko nije dovoljno - te je nužna nadohrana(slučaj moje poznanice), ili iz nekog drugog razloga dijetetu nije dovoljno dobro ili dostatno majčino mlijeko.
    takvim roditeljima ćemo objasniti da nekvalitetno mlijeko ne postoji, a ako mama trenutno nema dovoljno mlijeka objasnit ćemo joj kako da poveća produkciju i vrati se na isključivo dojenje.
    Citiraj purple prvotno napisa
    To su na sreću rijeđi slučajevi ali takvim majkama treba pomoći kroz savjet i utjehu a ne ih napadati pitanjima " pa kako, pa kako".
    tako je, ovdje će i naći koristan savjet.
    i to uopće nisu rjeđi slučajevi, problemi u dojenju se javljaju vrlo često i mogu se relativno lako savladati, samo ako znaš kako. zato smo mi tu

  15. #115
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    da se vežem na naslov: bespotrebno forsiranje...
    koje forsiranje? pa samo par plakata

    a zašto se nitko nije bunio kad su ljepili plakate MUP-a s slikama smrvljenih auta i leša s ceduljicom na nozi 182km? meni su to bili jezivi plakati
    i zanimljivo je da je u vrijeme njihovog "forsiranja" sigurne vožnje bilo manje nesreća nego sada s ovim restriktivnim zakonom

    plakati daju rezultate

  16. #116
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Daj mamaja, nemoj tako! nazalost ja spadam u skupinu zena koja je samo mjesec dana dojila svoju djecu. Ali to se dogadalo i mojoj mami i mojoj baki! Sve imamo velika prsa i u pocetku jako puno mlijeka ( citaj morale izdajati poprilicnu kolicinu) , a onda se zatvori spina! Napominjem da je baka bila zena sa sela koja i nije znala za drugo mliko osim svog! Imaj malo milosti prema nama!

  17. #117
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    bebelina, nemoj shvacati postove osobno. zao mi je sto nisi dojila , vidim da ti to tesko pada...probaj razumjeti da nama nije cilj napadati majke koje nisu dojile, ili ne doje, vec educirati majke koje zele dojiti. nazalost, mnoge odustanu jer ih se uvjeri da imaju "slabo mlijeko", ili im je dijete navodno gladno, ili bilosto...

  18. #118
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Ma znam Storma, sve ok, ali ponekad znate stvarno biti ostre! Treba razlikovati majke koje NE ZELE i NE MOGU !! I naravno da shvacam osobno kad nas se ( grupa "ne mogu") stavi u isti kos sa grupom "ne zelim".

  19. #119

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    bebelina, ne znam znači li ti to šta, ali ja sam marina dojila samo tri tjedna. dakle, nisam stroga prema "vama", ja se isto računam u "vašu" skupinu i apsolutno sam sigurna da je za moj neuspjeh glavni krivac neznanje. imala sam jako puno dobre volje, ali nisam imala ni podrške, ni izvor informacija i nisam uspjela. zato sam sada najžešći pobornik edukacije mama, jer dojenje iako je prirodno traži i znanje.
    najveći dio mama koje misle da ne mogu bi mogle dojiti baz problema, samo da imaju pravog pedijatra, patronažnu ili rodu koji će im dati informacije kako prevladati probleme.

    žao mi je što ovo shvaćaš kao napad, jer to mi nije bila namjera. ti si dala sve od sebe, trudila si se i nemaš si što predbacivati. osim možda onima koji su ti trebali pružiti konkretnu pomoć, a nisu.

  20. #120
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    vjeruj da sam imala predivnu pedijatricu i endokrinologa uz sebe , ali nazalost nije islo Slazem se , treba educirati mame narocito danas kad se ne mozes obraniti od ovog nasilnog marketinga . I jako mi je zao sto ni tvoj bebec nije dojen

  21. #121
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ja bih se vratila na naslov "Bespotrebno forsiranje dojenja..." koje su SR tako jako osjetili u svom srcu da su se odlučili očitovati na našem forumu.

    Postoje mišljenja, stavovi, činjenice.

    Mišljenje o dojenju može biti zaista svakakvo.

    Stavovi ovog foruma su potpuno jasni.

    Činjenica je da je dojenje prirodna prehrana bebe i djeteta a tako potcijenjeno u današnje vrijeme.
    Činjenica je i da si mnogi daju za pravo prozivati sve i svakoga jer oni imaju pravo odlučiti hoće li ili neće (u ovom slučaju - dojiti).
    A činjenica je isto tako da se ne razmišlja i ne govori puno o djetetu i njegovim pravima. Pravu na ljubav, pažnju, majčino mlijeko...

    I uostalom, otkud meni pravo da zakinem svoje dijete za ono što je upravo njemu namjenjeno?

    Mogu dojiti, dojim i osjećam to kao izuzetno važnu stvar koju činim za svoje dijete i kao svoju obvezu prema njemu. Sve ostalo bilo bi sebično i malodušno.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    Najnesretnija stvar je vezna uz dojenje lezi u cinjenicama:
    -majka nije jedini roditelj djetetu, tu je i otac koji mozda nije educiran koliko i majka, koji vjeruje u zablude o slabom mlijeku i sl, te takodjer kao ravnopravan roditelj moze vrsiti pritisak da se uvede adaptirano
    -sestre u rodilistima u 90% slucajeva nemaju blage veze o dojenju, a ako i imaju rijetke su one koje imaju i volju da pomognu i pokazu kako ispravno postaviti dijete na dojku ( svaka cast Rijeckom rodilistu i sl)
    -nakon poroda u iducih mjesec dana majke su poharane takvim hormonalnim tornadom da je tesko biti stalozen, cvrst, siguran u svoje odluke i stavove vezane uz dojenje i gledati djete kako place, muza koji mase bocicom, svekra i svekrvu koji vicu kako je snajka nemajka jer drzi dijete gladno, a njihova kci ima taaako puno finog i gustog mlijeka dok je njeno neko vodenasto, sestara u rodilistu koje vriste kako se dojka mora drzati u hvatu skarice iako su joj prsti cevapi a dojke lubenice od 10kg pa aureola ne moze uci u usta kako treba, pa nakon 3 dana ostaje bez pola bradavice......
    -dolazi doma i zove sos i dobija savijet da samo stavlja dijete na dojku, a nakon sto djete povuce mlijeko od bola prestane ici, patronazna savjetue fen( :shock: ), muz i dalje mase bocicom, ona po cijeli dan samo placce jer se osjeca nesposobnom, sos ne zove jer ne moze srociti tri rijeci od suza, mastitis 3 noci za redom, (kršitelj koda) razvaljuje bradavice do kraja, rucno izdajanje ne ide, kvrge velicine breskve na obje dojke a mlijeko ne moze van jer su kraste zatvorile izlaze, na kraju lijecnici jedino sto su napravili dali antibiotike, zabranili dojenje, povezali grudi, a ni trenutak ne probavaju pomoc ranama da zacijele i ponovnoj uspostavi dojenja..
    Ajd sad budi uz ovakvu antidojenje kampanju i okruzje uspjesna dojilja...
    E a sad se odjednom pedijatrica osvrce na taj period da je eto mozda trebalo probati to zalijeciti ( di si bila sa takvim savjetima kad sam ih trazil), okolina mi sad nabija na nos kako sam grozna mama sto jede adaptirano (Rode su tu uvijek bile za pomoc nikad nisu osudjivale ), Sestra od mm je najbolja majka na svijetu jer kod nje mlijeka u potocima a problema nigdje ( iako joj je mrsko po noci hraniti djete nego mu gura dudu u usta da usuti ). .....
    Sta sam htjela reci, nekad dojenje ne uspije al ne zato jer zena ne moze dojiti, svi znamo za 99%, nego zato sto u trenutku kada je naajosjetljivija i najranjivija dobija samo pokude i napade a podrske niodkuda, pa onda ko je jaci karakter uspije to izignorirat a onaj ko je ionako nesigurna osoba .....(a stitnjacu da ne spominjem)
    E a zasto ovo nisam pisala u prvom licu, zato sto sigurno nisam jedna koja je ovo dozivjela
    Griznju savijesti ecu ni spominjati jer bi onda ovaj predugacak post prerastao u knjigu neprezaljenih momenata bliskosti koje sam mogla imati sa svojim djetetom da sam uspjela u nakani da dojim...
    U svemu ostalom se smatram AP mamom osim u najbitnijem, nisam pruzila ono najbolje sto mi je priroda dala svom dijetetu, majcino mlijeko...
    Nadam se da ce s drugim biti bolje, tj znam jer cu tada platiti apartman zbog roominga al i da mi nitko ne ulazi u njega osim ako JA ne zovem u pomoc, a o onome sto me ceka doma...e to ne znam kako cu rijesiti al nadam se nekako hocu

  23. #123

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    e da a majke koje u startu odluce ne dojiti ne razumijem ni najmanje ( znam jednu), mislim odluka je njena, al ne kuzim kako je steriliziranje bocica, prokuhavanje vode, podgrijavanje u neko doba noci, nosenje cijele artiljerije pribora kad ides negdje u goste i jos more toga jednostavnije i bolje od jedne dojke koja uvijek daje svijeze, savrseno cisto i temperirano mlijeko prilagodjeno djetetovim trenutnim potrebama.
    Ja sam odrasla na adaptiranom, imam problema sa stitnjacom, gastritisom cim pojedem bilo sta jace od povrca, dosta bolesna cijelo djetinjstvo.....
    Brat dojen do 2 godine, zdrav ko dren, nikakvih problema nikada pa ni sada sa zdravljem( kuckuc o drvo)

  24. #124

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    cjoj opet sam zaboravila, da i mene su pogodil spotovi u tjednu dojenja koji su se vrtili na tv, al zato sto JA imam griznju savijesti i sto su me oni podsjecali na moj neuspjeh, al mi je drago da se vrte jer njihova svrha nije bila u tome da meni nabiju griznju savjesti nego da utjecu na mame koje bi mozda da njih nije bilo odlucile da nece ni probati dojiti, a i na okolinu koja bi trebala biti podrska. Steta je samo sto su se vrtili tako kratko..
    Kad vec pisem knjigu da pitam, da li postoji mogucnost da se posalje sestre iz rodilista na nekakvu edukaciju o dojenju ili nesto tako, jer je vrijeme provedeno u rodilistu jedno od najbitnijih perioda za uspjesno dojenje

  25. #125

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    mvolpe

  26. #126
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj mvolpe prvotno napisa
    Kad vec pisem knjigu da pitam, da li postoji mogucnost da se posalje sestre iz rodilista na nekakvu edukaciju o dojenju ili nesto tako, jer je vrijeme provedeno u rodilistu jedno od najbitnijih perioda za uspjesno dojenje
    radi se na tome u više smjerova, i putem nacionalnog povjerenstva za dojenje i putem UNICEF-a..I,da, slažemo se da je to jedan od ključnih preduvjeta za povećanje stope dojene djece.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    Mislim zalosno je da sestre u koje rade na odjelu rodilista u SB NE ZNAJU nista o dojenju. Ja sam stiskala ono dugme da mi dodju pomoc medjutim jedina sestra na odjelu koja je kao nes znala radi u djecijoj sobi i nije imala vremena da mi dodje pomoc ( sad znam da mi je samo odmogla ). Pa kako je to moguce :? Mislim zamislite da vam udje sestra u sobu i vi kazete, molim vas dajte pomozite zasto nece da uhvati dojku, jel nesto krivo radim, dijete urla od placa a ona vam kaze - znate sad cu vam ja zvati sestru iz djecije sobe, ja ne znam kako da vam pomognem :shock: ( sestra dolazi tek nakon sat vremena)...

  28. #128
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Nadovezujem se na žalosnu priču o medicinskim sestrama u rodilištu...

    Kad vam donesu bebu prvi put obavezno prvo pitaju:

    "Gospođo, imate li vi mlijeka?"

    Molim? Kad sam ja neljubaznoj balavici odgovorila da ne mogu to ja odmah osjetiti, ali da sam sigurna da kolostruma ima ona je odgovorila: "Ah, još jedna pametna!" Izašla ljuta ko ris i zalupila, nevjerojatno ali istinito, svom snagom vrata od sobe.

    Ok, mislim si neka mala, nabrijana, a nema blage veze, ali isto pitanje su dobile cure koje su poslije mene stigle u sobu i to od starijih, iskusnijih sestara. Motivirajuće do bola.

  29. #129
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa trebala si joj reći da još nisi na rezervi , ne svjetli crveno

  30. #130
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno


  31. #131

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    e da i ta sestra iz djecije sobe je dosla pomoci sa bocicom . A u sb ne pitaju godpodjo jel imate mlijeka nego idu redom i stiscu bradavice

  32. #132
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Prestrašno!

    Na Svetom Duhu u Zg su sestre svaki put kad bi donijeli bebe obilazile sobe i pitale "Da li netko treba pomoć oko dojenja?" Već su kao išle na živce s tim X puta na dan, ali sad vidim da su anđeli na pravom mjestu...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    mvolpe

    Ovako, iz moje perspektive: do sad nam je dojenje bez ijednog problema (ok, tu i tamo štrajka, ali to je normalno). Osim edukaciji tijekom trudnoće (hvala Rodama ), to mogu zahvaliti slijedećem:

    -24h roominig in,
    -Andrija je odmah savršeno primio bradavicu,
    -nije bilo uopće prepunjenosti dojki (pretpostavljam zvog 24h RI, A. je stalno bio na cici i papao mlijeko kako je dolazilo, nije bilo praznina od 2-3 sata između podoja da bi se cice stigle prepuniti)
    -veći dio sestara je bio jako strpljiv, n puta su mi dolazile popraviti položaj (dojenje u sjedećem položaju smo malo teže apsolvirali)
    -nije dohranjivan, osim 20ml drugu noć - uz moju suglasnost,
    -kad smo došli doma, svekiji su dolazili u posjetu pola sata dnevno, MM i ja nismo dozvoljavali ni da se dulje zadržavaju ni da nam pomažu oko Andrije, MM je prvih mjesec dana bio doma,
    -kad mi je padalo napamet da je gladan (večer, on plače neutješno, ja ne znam šta mu je) MM je bio dovoljno priseban da odbije otići u dežurnu apoteku po adaptirano .

    Dakle, unatoč edukaciji, bez podrške okoline pitanje je bi li nam dojenje bilo toliko jednostavno.

  34. #134
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj momtobe prvotno napisa
    Na Svetom Duhu u Zg su sestre svaki put kad bi donijeli bebe obilazile sobe i pitale "Da li netko treba pomoć oko dojenja?" Već su kao išle na živce s tim X puta na dan, ali sad vidim da su anđeli na pravom mjestu...
    Onda se tamo nesto stvarno promijenilo - ja sam u veljaci 2005. u suzama puno puta tijekom 5 dana trazila pomoc oko dojenja od sestara, dobila je na jedvite jade, uz zivcane komentare tipa: to je vase dijete, kako ga ne znate hraniti, kako nece, vi ste mama, natjerajte je da vuce i sl. Molila sam da mi netko pomogne, niti jedna sestra nije imala vremena ni volje..

  35. #135

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    čitan, čitan i ne znan šta da vam kažen
    sretni roditelji su vas došli provocirat i uspili su u tome
    a s druge strane
    ..........ja nisan dojeno djete, a upala, viroza i tih stvari prošla san u granicama kao i svo normalno dojeno ili nedojeno dijete
    i nemojte sad o tome kako dojenoj djeci ni jodnom nos nije procurija, aj nemojmo
    stigmatizirate
    da, i to dosta, po vašem neko je lošiji roditelj ako ne može pa i ne želi dojiti svoje dijete, šta s onim majkamo koje se MORAJU vratit na posal nakon 3 miseca ako upce žele ikako prehranit svoje dijete, ,
    moje prvo je bilo dojeno svega 5 dana, ne dojeno, nego na izdajalici jer nakon šta je izašla deseti dan iz bolnice, sisu nije tila ni pogladat, nego je kričala i zaspala od gladi dok san ja pokušavala namistit nju da pojede malo mog mlika, nakon šta bi je slušala kako plače i neće jer je bila nadohranjivana od prvog dana jer ja nisam imala krevet u bolnici na odjelu zbog gužve i šta san dite vidila na pola sata 2 dana nako poroda ,a tome je kriv naš sustav i st rodilište, šta mi je doslovno bacila dite na krevet, ja prvorotkinja, ne zn an kako dite izgleda kamoli podoj, šta ti niko nije pokaza, a ako pitaš spraši te, i ja bi dojila, svi bi drage moje, a nekad to jednostavno nije moguce, teško to vama palo ili ne, rekla san, ma ne ....rađe sito dijete i umjetno hranjeno nego gladno i dojeno, pa vi sad pljucajte koliko oćete, mogla san ja deset dana proć muku isusovu s ditetom i naučit ga na sisu al čemu mučit i izgladnjivat dijete koje neće, nego oće bocu, jer to prima od prvog podoja...i šta je sad po vama tu pravilno, moralno ili ispravno....
    .....................

  36. #136
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vjerojatno bi se drukčije postavila da ti netko na servisu auta umjesto kvalitetnog strojnog ulja ponudi repičino. A kad je dijete u pitanju onda nema veze - važno je samo da se dobro napuni

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    da se razumimo, onaj prvi post sretnog roditelja je...a šta da kažen, provokacja
    ja nisan za nedojenje jer mi se eto ne da, nije mi lakše posegnit za bocom nego za sisom
    ali konstantno upiranje dojenja dok dijete plače ili je gladno i iz nekon razloga nije odma na ti sa dojenjem
    i naravno mučenje dan i noc a dijete opet plače od gladi.....a ti imaš grižnju savjesti jer kad ideš malo internetom tražit naiđeš na ovo
    pa kome to ne bi diglo tlak
    ...svaako ima svoj izbor i pravo na bilo šta ako sretna mama misli da ce joj se sise obisit jer doji, nek joj bude, nek hrani bebu (kršitelj koda)om a to ne znači da je njeno dijete i manje inteligentno, i da ce bit bolesno, i na kraju krajeva da ona ne uživa sa svojim ditetom i da ga manje voli jer ne doji......
    jer ako ocete reć da bi vi bile manje bliske sa djetom da ga ne dojite, onda vam je ista stvar dojile ne dojile problem je negdi drugo

  38. #138
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Radi se o potpuno različitim stvarima, poput vožnje na tačkama i ferariju. O prednostima dojenja govore ozbiljne studije, a o prednostima formule govori samo marketing. Bolje je priznati sebi pred ogledalom kada ti svizac zamota čokoladu nego dopustiti da ti zamota još poneku.

  39. #139
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj "palcica1987"...svaako ima svoj izbor i pravo na bilo šta ako sretna [b prvotno napisa
    mama misli da ce joj se sise obisit jer doji[/b], nek joj bude, nek hrani bebu (kršitelj koda)om a to ne znači da je njeno dijete i manje inteligentno, i da ce bit bolesno, i na kraju krajeva da ona ne uživa sa svojim ditetom i da ga manje voli jer ne doji......
    Al svoje sise više voli

  40. #140
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    super tema, morala sam sve pročitati. Nemam što dodati, ima toliko fantastičnih postova. Lijep primjer kako i na provokaciju može krenuti dobra rasprava.

    Naravno, tko je svoj stav izgradio neće pomoći argumenti (kao što ni meni nisu "pomogli" argumenti o pokvarenom mlijeku...). Dobro je znati da ipak postoji mjesto gdje se može dobiti dobar savjet o ovoj temi.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    Davore, koliko si ti djece rodio i kako si se tada osjećao? hvala na odgovoru

  42. #142

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    koliko ja vidim od prvog do zadnjeg posta niko nije reka da je adaptirano ni bolje ni zdravije od majčinom, pa ne vidim razloga tvom objašnjavanju, mislin da to svi ionako vrlo dobro znaju, neki su needucirani, neki posustanu lako, neki su manje uporni, neki su jači, neki slabiji, a neki ne žele od prvog dana dojit. i to mi je :/ a i

    al ipak nas je najviše needuciranih(moje 1.dijete)...a i spašenih od ad -moje drugo dijete (hvala apricot :D )

    ..premaa tome, nekima ovdje bi tribalo malo humanosti kod odgovora, a i razumijevanja, nismo svi isti

    a osim onog najbitnijeg, zdravlja i ljubavi prema djetetu na prvom mistu, na drugom su osjećaji majke, srića da postoje savjetnice za dojenje, koje imaju puno bolji pristup prema nama pridošlicama ....od nekih...jelte..

    a sad

    podoj.....



  43. #143
    call me mommy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    334

    Početno

    ma nema ljepseg nego kada vidis bebu kako je spokojno zaspala od tvog savrsenog mlijeka

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    X

  45. #145
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    Citiraj palcica1987 prvotno napisa
    .....a ti imaš grižnju savjesti jer kad ideš malo internetom tražit naiđeš na ovo
    pa kome to ne bi diglo tlak
    O kako je meni sve ovo dizalo tlak. I kako je već netko u starim postovima napisao...."mrzila" sam sve ove "babe" kojima je dojenje pis of kejk.
    Lupala sam doslovno glavom o zid...i o krevetić...i o sve tvrdo što mi je došlo pod glavu. Plakala sam danima i noćima.
    I koliko sam puta "Rodu" poslala k vragu , koliko sam samo puta mom mališanu rekla - e od sutra si na boci ja ti kažem"
    Ali baš sve ovo što mi je dizalo tlak i što mi je išlo na živce me je natiralo da budem borac i da ipak ne posegnem za bočicom.


    Citiraj palcica1987 prvotno napisa
    mogla san ja deset dana proć muku isusovu s ditetom i naučit ga na sisu al čemu mučit i izgladnjivat dijete koje neće, nego oće bocu
    Nakon CR sam 10 dana bila u bolnici sa bakretijom u rani, viskom temperaturom, punim dupetom voltarena za snižavanje temperature, intravenozno antibioticima, svakodnevno jako mučno čišćenje rane, ragadama, divnim i ljubaznim sestrama koje su govorile "mama, odspavajte malo, dajte da mu damo bocu", pedijatricom koja je rekla" gospođo, maleni je super ali je gladan i dobit će vam žuticu" (naravno da su mu u rodilištu dodavali bocu jer bilo je nemoguće da se izborim protiv svega u stanju u kojem sam bila).
    A o depresiji u koju sam upala nakon poroda i svega što mi se izdogađalo neću niti pričat.

    Ovo sve pišem da ne bi mislila da si ti bila u nešto većim problemima nego ja. I razumijem potpuno zašto si odustala
    Ali se nadam da ćeš sa drugim djetetom ipak iskoristit tu nabijenu grižnju savjesti i pokušat proć tu muku Isusovu (ako te ne daj Bože opet snađe)
    i uvjerena sam da ćeš uspjeti sa dojenjem ( i neće ti biti žao)

    Jako dobro razumijem sve mame koje su odustale (ovo se odnosi na one koje su se trudile i imale želju) jer i sama sam bila nebrojeno puta na pola koraka od takve odluke.
    I danas mi je ponekd teško dojiti (noći me taru i trenutno sam u užasnoj krizi dojenja a maleni ima 8 i po mj) ali sigurna sam da sam svom djetetu dala naj bolje.
    Čak i ako je samo 1 % onoga lošega što se piše o adaptiranom istina, isplatila se sva moja muka.


    I i dalje mi ponekad ide na živce agresivno promoviranje dojenja ali podržavam ga 100 %. jer klin se klinom izbija.
    I taj agresivan marketing adaptiranog je stvarno nanio veliku štetu našem čovječanstvu i samo istim oružijem se može zaustavit.

  46. #146
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    I molim te palcica1987 nemoj moj post shvatiti kao "pljucanje" kako si ranije napisala.
    jer to mi uopće nije bila namjera
    Samo sam ti pokušala objasniti iz perspektive majke koju nervira "agresivno promoviranje dojenja" zašto je to u biti jedini ispravni način
    da se dopre do svjesti koja AD prihvatila kao nešto sasvim cool i jednostavnim rješenjem.

    Sad vidim da je tvoje drugo djete dojeno i uvjerena sam da ti je sve to što te nervira jako puno ovaj put pomoglo.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    sve super, razumin skroz šta si tila reć
    ma ne smeta meni niti agresivno promoviranje, stvarno klin se klinom izbija
    prvi put san prelako odustala, i ja priznajen da san ja kriva, i da san tribala se više educirat, bit upornija a i nisan znala za ovaj portal a ni forum, i to me grize pogotovo rad drugog uspješnog dojenja
    drugi put kad su se pojavili problemi, prvo san otvorila topic s jednim problemom, svatila da je ipak sve ok, a s drugim se obratila savjetnici koja mi je pomogla
    i ovaj forum stvarno može pomoć(meni svakako), naravno i da se sa svim ne slažem, al kad mi je uletia problem nisan tila otvarat novi topic, češljala sam malo stare, na nekima su bili stvarno neumjesni komentari za ad
    a eto ja iman srića uspjeha u dojenju 2 put(isto nije bilo lako, al s vrimenom sam uspila), a i neuspjeha i iskustvo s umjetnim mlikom tako da eto razumin i jednu i drugu stranu, al su me stvarno znali pogodit neki komentari , zato san sad i odreagirala kako jesan na ove postove prije

    sve u svemu, sritna šta san bar drugi put osjetila čari dojenja

  48. #148
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj palcica1987 prvotno napisa
    Davore, koliko si ti djece rodio i kako si se tada osjećao? hvala na odgovoru
    U principu nema smisla odgovarati na retorička pitanja. Svejedno hvala na pitanju. Kad na ovakvom roditeljskom forumu ne bi bilo i ovakvih pitanja čovjek bi se zapitao - postoji li ženski šovinizam uopće :? U ovakvim prigodama možeš odahnuti - živ je i zdrav i jednako pogrešno usmjeren kao i na svim ostalim mjestima.
    Prekrasno je znati, a ne bez veze neutemeljeno pretpostavljati, da postoje roditelji koji će svoju djecu odgajati u duhu netolerancije i neuvažavanja razlika.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    a isto tako je dobro znati da nekome titula mr.sc.dr ili prof neće osigurat onu dozu ljudskosti , več samo baljezganje svisoka...klasika


    ..i zanemareno...

  50. #150

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    palcica, ako želiš ostati na forumu bez opomena i bana potrebno ti je nekoliko savjeta
    ( da je bar netko to meni rekao )

    1. ne konfrontiraj se direktno s davorom, to je jedino emsi polazilo za rukom, no koliko vidim više je nema , pouka davor ostaje forumaši prolaze

    2.
    ako zanemariš dozu cinizma u njegovoj retorici od njega dosta toga možeš saznati ako pitaš konkretne stvari, čovjek zna dosta toga i to znanje voli podijeliti

    3.eme na koje si emocionalno osjetljiva izbjegavaj

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •