Citiraj sretniroditelji prvotno napisa
Dakle, SVI VI KOJI RAZMISLJATE O TOME DA NE DOJITE, mozete se mirne duse prebaciti bebu na umjetnu prehranu. Barem iz naseg iskustva apsolutno nikakvih problema nema .
Da, živjelo slobodoumlje. Znam da okolina može biti nemoguća - nama recimo, ide na živce kad djetetu pokušavaju dati pošećerenu piškotu, kad nam prigovaraju kako ćemo je razmaziti jer je stalno po rukama, kad nam savjetuju da joj damo čaja ili dudu... no malčice je nepošteno koristiti forum za razrješenje svojih psiholoških problema, posebno kad to uključuje poturanje svojih anegdotalnih informacija kao savjeta.

Ja sam othranjen na adaptiranom mlijeku (socijalističkoj varijanti iz sedamdesetih). I to zato jer je tada bilo ho-ruk poturanja adaptiranog mlijeka i liječnici su ga preporučivali šakom i kapom. Znam da je okrutno, no statistika kaže kako vaše dijete ima dvostruko veću šansu za proljeve, upale unutrašnjeg uha i dojenački dijabetes tipa 1, pet do osam puta veću šansu za razvoj limfoma; a u kasnijem životu tu je veća šansa za multiplu sklerozu, bolesti srca, dijabetes, hiperaktivnost i brojne druge.

Adaptirano mlijeko nije, kako je netko pogrešno ustvrdio, prilagođeno potrebama djeteta - ono bi u idealnom društvu uz intenzivno istraživanje bilo na putu da to postane. U današnjem zapadnom svijetu, ono je samo proizvod, koji treba donijeti novac. Tako je u Americi izmjereno 77 hospitalizacija zbog problema s adaptiranim mlijekom na 1000 tako hranjenih beba, a istraživanje na homogenoj populaciji Amerikanaca koji pripadaju srednjoj klasi pokazala su 14 puta učestaliju hospitalizaciju beba koje su hranjene adaptiranim mlijekom.

I konačno, adaptirano mlijeko je često ruski rulet - između 1982. i 1994. zabilježeno je 22 povlačenja s tržišta, barem 7 od toga zbog problema koji su bebe mogli ubiti. U nekim slučajevima, tvrtke su mjesecima skrivale problem prije nego su povukle mlijeko s tržišta.

Meni omiljeni članci na tu temu:
http://www.theecologist.org/archive_...content_id=586
http://www.salon.com/mwt/feature/199...ula/print.html

---

Ne mislim da se itko treba osjećati krivim zato što mu dojenje nije uspjelo i ne mislim da s djecom koja nisu dojena neće sve biti u redu. Ali, kvragu, teško da je pametno kočiti pokušaje educiranja javnosti u našem društvu, u kojem je dojenje na tako niskim granama i tek se malčice oporavlja zadnjih godina. Ako pogledamo to na takav način: kad napišeš post kojim trivijaliziraš problem (a suvereno izjaviti da se "svi koji razmišljaju o tome da ne doje" mogu "mirne duše" prebaciti na umjetnu prehranu" po meni jest trivijaliziranje problema), radiš protiv budućnosti naše zemlje.