Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: jeftinija vs. skuplja struja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno jeftinija vs. skuplja struja

    Je l se netko bavio izračunima uštede struje u kućanstvu?

    Evo, ja kao prava domaćica čekam da stroj za pranje rublja završi s pranjem da mogu prostrijeti robu - i tako najmanje 3 puta tjedno.
    Suđerica se isto pali uglavnom tek nakon 22 sata.

    Hoću li ja uštedjeti takvim režimom pranja ili da ove kasne noćne sate iskoristim za nešto pametnije - tipa spavanje?!

    Čekate li vi jeftiniju struju za paljenje strojeva za pranje i sl.?
    Žale li se susjedi na buku?
    (Mislim da se prema kućnom redu ne bi smjeli paliti kućanski aparati (koji stvaraju buku) nakon 22 sata. No, nedavno je na radiju neki gospodin iz HEP-a pedložio uštedu baš na način pranja rublja nakon 22 sata - očito nije upoznat s kućnim redom u zgradama. Op. ja živim u kući, a to što "ovima" na katu smeta )

  2. #2
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Sudjericu upali MM koji bitno kasnije od mene ide spavati. Ves masinu ili palim prije nego odem spavati ili namjestim tajmer da se upali pred jutro i zavrsi taman kad se dizem.
    Ako je bas frka i lijep dan, onda ne pazim kad perem jer zelim uhvatiti sunce i vjetar i brzo posusiti robu.

  3. #3
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno Re: jeftinija vs. skuplja struja

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa
    Op. ja živim u kući, a to što "ovima" na katu smeta )
    ti si sretna žena. ne stanuješ iznad mene!

    ja sam u pola noći digla dreku susjedu, jer je mašina užasno lupala. nije bilo šansi da zaspim ...

    ušteda? možda ima, možda nema. pitanje je da koju klasu potrošnje imaju tvoji uređaji. ja perem i po danu i po noći (nariktam tajmer) - ovisno o tome kakvo je vrijeme, koliko ja imam vremena, itd...

    moja mašina ne lupa (hehehe) pa mi je to prednost. jedino malo zuji kad centrifugira.

  4. #4
    Ineska avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    806

    Početno

    eh...uvijek poslije ručka posložim sve u suđericu i kažem da ću upaliti poslije 22 sata...a-ha...malo-morgen, do 22 sata zaboravim šta sam jela za ručak (i da li sam uopće jela ) a kamoli da trebam upaliti mašinu.
    I naravno pošto bi nam onda za ručak sljedeći dan falili tanjuri ili neka padela, upalim ju ujutro

    Veš mašinu uspjevam upaliti poslije 22, ali isto kao Busybee ak vidim da je ultra sunčan i suh dan palim ju bilo kad.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Svaki put kad dobijem obračun, odlučim da perem iza 22 sata. Ovaj sad me ubio u pojam. Ali, ako je sunčan dan, onda operem po danu da se osuši na suncu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    357

    Početno Re: jeftinija vs. skuplja struja

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj Vrijeska prvotno napisa
    Op. ja živim u kući, a to što "ovima" na katu smeta )
    ja sam u pola noći digla dreku susjedu, jer je mašina užasno lupala. nije bilo šansi da zaspim
    A ja sam u pola noci budila susjede jer su zaboravili crijevo za odvod vode prikljuciti na odvod, pa je perilica svu vodu ispustala na pod odakle se ravno slijevala u moje kupatilo. Najzalosnije je sto im se to dogodilo tri puta. Prestalo im se dogadjati kad su platili radove u mojem kupatilu.

  7. #7
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Ves masinu ili palim prije nego odem spavati ili namjestim tajmer da se upali pred jutro i zavrsi taman kad se dizem. Ako je bas frka i lijep dan, onda ne pazim kad perem jer zelim uhvatiti sunce i vjetar i brzo posusiti robu.

    Ovako i ja. Prije sam više vodila računa o tome, sve se palilo iz 10, a sad kako kad. Peglu uhvatim i preko dana, pa opeglam veš, a sve češće mi se zna dogoditi da uključim i mašinu.

    Što se susjeda tiče, kod nas u zgradi ima 4 stana. Nekad se kasno navečer (iza ponoći, a pogotovo vikendom), mogu čuti sve 4 vešmašine kako rade...

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    nemam susjede

    palim u pravilu nocu. sama ili tajmerom (masinu za robu).

    ako nisam ovu za sudje nocu upalila (zaspali, zaboravili, nismo stigli poslozit...) upalim je danju.

    robu perem danju ako mi je hitnoca.

  9. #9
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    zaboravih, i bojler palimo nocu...

    a racun za struju nam iznosi oko 150-200kn mjesecno. ovo ljeto je dva put bio nesto preko 200kn, to kad smo klimu koristili

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Covjece, mi imamo plinski bojler i bar duplo vec racun, cak i ljeti. :shock: (a tek zimi, bez obzira sto je palimo iskljucivo nocu, termo pec nam napravi ohoho racun)

  11. #11
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    si vidla, ha? low mainteinance house 8)

  12. #12
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    bas lijepo od tebe sto mi se rugas

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Suđericu palimo iza 22, ali veš mašinu rijetko, perem na 95 ili 60, dodatno ispiranje i to traje oko 3h, ne mogu čekati do 1h u noći, a ne volim pustiti mokru robu u mašini. Nekad namjestim timer pa se upali ujutro, ali najčešće palim oko 20h pa bar ispitanje odradi po jeftinoj struji, je da najviše troši kad zagrijava, ali što ću.
    Pegla se po danu, navečer iza 22h stvarno nemam snage za to.

  14. #14
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa zar još postoji jeftinija i skuplja, šta nije sve ista tarifa?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    ja sam jos u podstanarima, i mi imamo jeftinu struju ujutro pa do podne . Netko je prije tako namjestio sat, sto sam ja nazalost skuzila tek prosli tjedan, iako smo tu vec godinu dana, kada sam stalno gledala u sat i cekala da ona strelica ode dolje, a ona nikako... do jutra

  16. #16
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    bas lijepo od tebe sto mi se rugas
    :shock:

    pa nisam komentirala tvoju, vec svoju kucu...

    nisam se rugala, vec hvalila

  17. #17
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    zaboravih, i bojler palimo nocu...
    i ja sam nekad. Onda mi je dozlogrdilo, jer bi nekad navečer morala čekati do 10:30 da mi se stopli voda da se mogu otuširati, a meni se spava. Sad nam je uključen po cijeli dan i nemamo neku veću razliku u rati struje.
    Ljeti nam je oko 200 kn a zimi oko 400-450. (grijanje je na klimu, kao i hlađenje ljeti).

  18. #18
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    uvijek trošim el. energiju po jeftinijom tarifi.

  19. #19
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa moram priznati da baš i ne gledma na to :/ . Ali nisam ni primjetila da mi se nešto povećao račun za struju. Čak mi je sad došao onaj obračun po novome, kaj će ići svakih 6 mjeseci i čak mi je i nešto manji račun.
    Veš perem kad stignem. Nekad ga stavim navečer, pa ga ujutro sam isperem i objesim, preko vikenda ujutro palim mašinu, peglam kad mi se da, iza deset nema šanse da peglam jer mi se više ništa neda. Suđericu ni nemam, a ako pečem nešto u pečnici, nebum to valjda pekla iza 22h.

  20. #20
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    E da račun za struju nam je 145kn. Uvijek isto, osim kad je obračun, pa bude par kuna gore ili dole.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    znate li da jeftinija struje u ljetnom obračunskom razdoblju počinje tek iza
    23 h, a u zimskom iza 22h? ja sam se neugodno iznenadila...
    ne znam je li to novost,ali tako je pisalo u nedavnoj ''obavijesti''
    tj. nekom ugovoru kojeg sam dobila od hep-a jer smo prevodili brojilo...
    tako je barem kod nas/mene (Osijek)..
    !?
    koji tajmer imate? obični? ništa special?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Mi plaćamo 260 kn za struju. Dvotarifno brojilo, ali ne pazim - uključim kad mi padne na pamet.

    I po obračunu sam još doplatila 1000 kn.

  23. #23
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj may prvotno napisa
    znate li da jeftinija struje u ljetnom obračunskom razdoblju počinje tek iza
    23 h, a u zimskom iza 22h? ja sam se neugodno iznenadila...
    ne znam je li to novost,ali tako je pisalo u nedavnoj ''obavijesti''
    tj. nekom ugovoru kojeg sam dobila od hep-a jer smo prevodili brojilo...
    tako je barem kod nas/mene (Osijek)..
    !?
    koji tajmer imate? obični? ništa special?
    Kod nas je ljeti jeftina od 22 do 8 ujutro; zimi od 21 do 7 ujutro, i tako već par godina

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Za sve pokusavam koristili jeftinu struju. Pranje robe, sudja. Ako planiram praviti torte (sto se jaaaaako rijetko desava) onda kore pecem noc prije.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj tinkie winkie prvotno napisa

    Kod nas je ljeti jeftina od 22 do 8 ujutro; zimi od 21 do 7 ujutro, i tako već par godina
    blago vama...tko će prati veš i čekati od 23 h pa dok mašina završi..
    možda kad se bebach rodi..onda i tako neću puno spavati...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    ww.hep.hr

    ZIMSKO RAČUNANJE VREMENA


    Od nedjelje 29. listopada 2006. godine, s povratkom na zimsko računanje vremena, električna energija utrošena od 7 sati do 21 sata obračunava se prema višoj tarifi (VT), a energija utrošena u razdoblju od 21 sata do 7 sati prema nižoj tarifi (NT).
    27.listopada 2006.

    _________________________

    Ja perem kad stignem.

  27. #27
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Re: jeftinija vs. skuplja struja

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa
    Čekate li vi jeftiniju struju za paljenje strojeva za pranje i sl.?
    Uglavnom ves perem/susim u masini navecer po jeftinoj struji ako je neki duzi program, ako mi je hitno ili je kratki program (onaj na 40 C), onda to nabrzinu obavim i preko dana.
    U HR imam dvotarifno brojilo za svaki stan u kuci, s limitatorom kad pretjeram, sto se pokazalo OK.
    Ljetni racuni su cca 100 Kn, zimski 300 Kn, s time da je u stanu sve na struji.

    Imam razliku od 367 Kn u moju korist.

    U Italiji imam jednu tarifu pa perem kad me volja.

    Susjedi mi se nikad nisu bunili :D

  28. #28
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Sušilica, suđerica i veš mašina mi uvijek rade isključivo u jeftinoj tarifi. Npr. veš stavim prati iza 22 sata, a ujutro rano taj isti veš stavim sušiti i on se osuši do kraja jeftine tarife
    Suđericu stavim na tajmer i ona se isto pali u neko doba noću.

    Samo na ova tri aparata uštedili smo dosta jer nam je akontacijska rata ispala za oko 100 kn mjesečno manja nego prije kad nisam pazila na skupu i jeftinu tarifu. Mi zadovoljni!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Morwen.. znaci ipak to ima smisla. 100 kn mjesecno je super! To je 1200 kn godisnje!

  30. #30
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Gle, ima tu još nešto... Robu iz sušilice nastojim složiti odmah kad signalizira kraj sušenja. Tako se roba ne pogužva i moguće ju je odmah složiti. (Dobro, tome mi pogoduje i radno vrijeme, jer ja naizmjenično radim ujutro i poslijepodne.)
    Zašto to kažem? Zbog sušilice većinu toga uopće ne trebam peglati. To mi je daljnja ušteda i na peglanju jer i pegle cuclaju struju

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ma i ja ne peglam.

  32. #32
    hildegard avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    769

    Početno

    naš račun je 192 kn, dvotarifno brojilo.
    Sušilica rublja uglavnom radi po danu ali ponekad i kad je struja jeftinija, veš i suđe se peru kad je jeftinije (uglavnom), imam dvije šivaće mašine koje su često u upotrebu, peglam samo kad mi je u opisu posla kod šivanja, dva kompjutora koja su stalno upaljena....
    Ponekad veš stavim prati na večer a u jutro ga MM kad ide na posel stavi sušiti pa je sve po jeftinijoj tarifi.

  33. #33
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    hee,tete,bolje bi nam (vam) bilo da se naviknemo na ustedu el.energije.
    cijena energije u nas je jos uvijek preeeemaaala,i uskoro se to mijenja.
    Jedan od uvjeta prikljucenja Europi je prestrukturiranje iliti otvaranje tržišta EE,te povišenje cijena iste.
    Pa kroz negdje godinu-dvije-tri...cijena ce se vjerojatno povecat nekoliko stotina posto...
    a taj barba koji prica na TVu o tome je gosn prof Željko Tomšić,
    i trebalo bi ga slušat
    pogotovo ako je lakooo moguće da nam struja bude trošak ko benzin.malo manji.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    sada je jeftinij aod 21 do 7

    :D
    ne moram čekati ponoć ili jedan sat ujutro da mi završi perilica, završi do 23,30

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    kod mene je jeftina tek od 22 h prema zimskom računanju ...
    prema obavijesti koju sam dobila od hepa..tako da...
    ali svakako ću ih nazvati da provjerim...

  36. #36
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Svakih 6 mjeseci dođu nam računi za Hep za 6 mj.unaprijed, dakle plaćamo po procjeni, dvotarifno brojilo. Nekad palim mašine u nižoj tarifi, nekad ne, ali neki dan su nam došle nove uplatnice sa iznosom za 100kn veći od prijašnjih! U šoku sam... da li se stvarno isplati potpisati ugovor pa svaki mjesec javljati potrošnju?

    Kakva su vaša iskustva?

  37. #37
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    moja iskustva su dobra. potpisala sam ugovor u HEP-u, i svaki zadnji dan u mjesecu upišem stanje brojila u njihovu aplikaciju.
    akontacije su mi bile veće, a ovako ipak mogu sama vidjeti koliko trošim i ima li odstupanja.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    U hepu ili heppy?
    Ja imam happy

  39. #39
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Hep

  40. #40
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ne treba potpisati ugovor za isporuku struje nego zatražiti da sam dostavljas stanje. Ja to radim u stanu gdje iznajmljujem da imam čistu situaciju. Zahtijeva 5min mjesečno da odem tamo, slikam brojilo i upisem stanje preko weba. Naplata je točno po ocitanju. Nema razlika za plaćanje

  41. #41
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba potpisati ugovor za isporuku struje nego zatražiti da sam dostavljas stanje. Ja to radim u stanu gdje iznajmljujem da imam čistu situaciju. Zahtijeva 5min mjesečno da odem tamo, slikam brojilo i upisem stanje preko weba. Naplata je točno po ocitanju. Nema razlika za plaćanje
    ja sam morala potpisati ugovor ZA samoočitanje (ne ugovor s HEP-om).

  42. #42
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam morala potpisati ugovor ZA samoočitanje (ne ugovor s HEP-om).
    OK onda pričamo o istom, samo sto se ja ne sjećam da je to bio neki ugovor, ostalo mi u sjećanju da je zahtjev
    Ja sam to morala napraviti jer je bila suluda situacija gdje sam bila u ogromnoj preplati pošto nitko nije živio godinu dana tamo a placali smo struju, a s druge strane podstanar je dobivao smijesne akontacije pa da na kraju ne dobije razliku od preko tisuću kuna...

  43. #43
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Zahtjev printan iako žena na HEP telefonu spomenula da se potpisuje ugovor, ja pitam kako da ga potpišemo vlasnik je slabo pokretan...printajte s neta, rekoh na netu je samo zahtjev za samoočitanje, kaže ona e to je to haha

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    znači taj zahtjev se isprinta s interneta i potpiše i odnese u Gundulićevu i preda na šalter, jel tako?

  45. #45
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Rekli su mi da dostavim u hep u svom gradu. Nisam u Zg. Ali moze i na mail. Info neki nemam sad pri ruci

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ako prodeici ce tek od iduuceg mjeseca

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •