Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 126

Tema: štetnost antibiotika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno štetnost antibiotika

    radi se o mojoj sestri, zapravo o njenoj kćerkici od 4 ipo godine...
    danas sam saznala da je u godinu dana 14 puta popila antibiotik!!!! :shock:
    dakle, pedijatrica u zadru je 14 puta prepisala malom djetetu antibiotik. kao razlog navodila je: pa svako dijete koje krene u vrtić tako reagira (neprestano joj curi nos, zelena sluz...), to je normalno (upala uha, viroze, prehlade...)! :shock: svako dijete to mora proći!
    posebna je priča zašto je moja sestra to maloj davala, to necu komentirati.

    ne mogu naci topic o štetnosti antibiotika, a voljela bih, vjerujem da postoji.
    ako ne postoji, mozete li mi nabrojati stetnosti?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Ono što je meni pedijatrica rekla kad je Lara dobila salmonelu je da neće prepisivati za početak antibiotik, jer se bakterija može povući pred lijekom i negdje začahuriti, ponovo aktivirati, a mi nemamo lijeka nakon antibiotika. Žena se upravo vratila sa seminara "Što nakon antibiotika?" puna dojmova.

  3. #3
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    eto, ja imam curu od 6 godina koja već 3 godine ide u vrtić i do sad je dobila antibiotik dvaput ( od toga sam danas prilično uvjerena da je bar jedamput bilo nepotrebno) i mlađu curicu od nepune 3 godine koja je u vrtiću zadnjih godinu dana i do sad je popila 1 antibiotik i to prije vrtića, također više iz mog straha nego što je tad bilo neophodno.
    jer joj se problem ionako nakon a. vratio i riješili smo ga tek homeopatskim tretmanom.

    toliko o tome da to svi moraju proći.
    mada čitajući na forumu vidim da to nije rijetkost,
    grozim se takvih izjava i takve prakse još više.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i mi smo u klubu: 15 antibiotika u godinu i pol.

    Do 15 mjeseci ni šmrkav nosić.
    Onda herpes gangivitis koji joj je imunitet srušio na nulu.
    Pa antibiotici, svaka tri tjedna po jedan.

    Zadnjih 19 mjeseci... ni prehlada.

    Užas, znam... ali dijagnoza je svaki put koketirala sa upalom uha, krvni nalaz uvijek bio u korist bakterije...

    Tako je kako je, sada bih drugačije...

  5. #5
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Lijecnica mojeg starijeg djeteta (koju sam jako cijenila) je uvijek gledala u karton kada je zadnji put malac dobio antibiotik. Nije bilo sanse da mu ga da ukoliko nije proslo barem mjesec i pol od zadnje terapije. Govorila je da minimalno toliko treba jetri i organizmu u cijelosti da se "ocisti" od djelovanja lijeka. Za Sumamed (koji se, kako cujem, dijeli sakom i kapom) taj razmak je po njezinom misljenju trebao biti 6 mjeseci. Vjerujem da je zena znala sto prica.

  6. #6
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Nisam brojala koliko ih je do sada popio. Ali sva sreća pa imamo pedijatricu koja ih ne dijeli šakom i kapom pa je kroz prvu zimu u vrtiću od 6 uzastopnih bronhitisa popio tek 2 ili 3 puta antibiotik. Ostalo smo sredili inhalacijama i homeopatijom.
    Onda je nakon operacije bio skoro 3 mjeseca na antibioticima ali to je bila profilaksa koju nismo mogli izbjeći. To je bilo prije skoro godinu dana. Od tada niti jedan antibiotik, ali isto tako niti jedan bronhitis.
    Bilo je tu i tamo dvodnevnih temperaturica i koji put zaštopan nosić uz kašalj, ali smo riješavali homeopatijom i biljnim sirupom.

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj babyblue prvotno napisa
    Lijecnica mojeg starijeg djeteta (koju sam jako cijenila) je uvijek gledala u karton kada je zadnji put malac dobio antibiotik. Nije bilo sanse da mu ga da ukoliko nije proslo barem mjesec i pol od zadnje terapije. Govorila je da minimalno toliko treba jetri i organizmu u cijelosti da se "ocisti" od djelovanja lijeka. Za Sumamed (koji se, kako cujem, dijeli sakom i kapom) taj razmak je po njezinom misljenju trebao biti 6 mjeseci. Vjerujem da je zena znala sto prica.
    Ovo sam i ja čula od jednog doktora.
    Na žalost, meni je Eritromicin oštetio jetru koja mi više nikad nije nakon toga ista (mada se jetra može regenerirat i uspjela sam je prilično zaliječit).

  8. #8
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Za Sumamed je i nama pedijatrica rekla da mora proći najmanje 6 mjeseci između uzimanja.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno

    dakle, pila je summamed, clavocin, zinat....
    doktorica joj nikad nije dala uputnicu za vadit krv, a jednom kad je trazila uputnicu za bris grla, naljutila se, ali... eto na kraju je ipak dala.
    nevjerojatno.

  10. #10
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mislim da bi trebala promijeniti pedijatricu.

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    jednom kad je trazila uputnicu za bris grla, naljutila se,
    ajme taj naš mentalitet :shock:
    šta još radi kod nje...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno

    upravo sam saznala da joj godišnje plaćaju 300 kuna, za nekakve posebne usluge :shock: .
    majko moja....
    što treba napraviti kad želis promijeniti pedijatra?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Mislim da se takvo rasipavanje antibioticima dijelom prakticira i zbog nesnosnih gužvi u čakaonicama. Jer bolje da se dijete "osigura" pa se eventualno vidimo na kontroli nakon terapije, a ovako bi možda trebalo dolaziti svaki dan, pa da se preslušaju pluća, pa da se pregleda grlo, pa da se inhaliraju oni koji nemaju doma inhalator, pa krvna slika, pa brisevi...neznam gdje bi tome bio kraj, jer moram priznati da mi je stvarno nerazumljivo kako moraš da bi došao na red čekati i po dva sata sa malim i bolesnim djetetom. Mi uvijek odnesemo knjižicu prije, pitamo ko je zadnji, pa otprilike i ovisno o gužvi dođemo kasnije. Ali to je izvedivo ako su oba roditelja doma i ako imaš auto, neke mame moraju doći same s djecom i to možda pješke, pa neznam koliko bi im se to isplatilo.
    Trenutno sam ljuta na cijeli sistem države jer ama baš sve što se trenutno radi, radi se kontra roditelja i djece.

  14. #14
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    a koliko se "isplati" imati stalno bolesno dijete?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno

    ljuti me to sve....
    anja je dojena do 18. mjeseca.
    do polaska u vrtić ( tri godine) bila je samo 2 puta bolesna.
    vjerujem da se tih 14 antibiotika (ne sve, ali dio) moglo izbjeći.
    stvarno me to ljuti....

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    a koliko se "isplati" imati stalno bolesno dijete?
    Pojašnjenje?

  17. #17
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    sori, krivo sam te skužila.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    ma olako se daje a. i kod moje pedice-ne mogu ni pobrojati koliko ih je puta pio od svog 4. mjeseca do sad. čak je prije 2 tjedna trebao nakon amoxila popiti klavocin-koji mi nismo dopustili i otišli najprije na daljnje pretrage
    ja ne znam-šta si oni misle-da je to neki sokić-pa ja toliko svom djetetu ni soka ne dajem koliko mu ona prepisuje antibiotika-katastrofa

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Ništa zato, ponekad od navale bijesa pišem ko luda, pa ispadne nerazumljivo.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Samo za usporedbu.Bili smo na Sradiniji ovo ljeto kod prijatelja i njihova kći je baš navukla nešto,visoka temperatura,glavobolja,nos pa čak su je i uši malo boljele,bili su kod doktora i nije dobila nikakva lijek.........U razgovoru s njima shvatila sam da su njihova djeca,a imaju troje(10,12 i 15 god), u cijelom životu popila2-3 antibiotika.Da bi doktor dao antibiotik mora imati i više nego dobar razlog.

  21. #21
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Janko je do sada 3 puta pio antibiotik. Dva puta zbog e.colli. I sada nedavno radi jače prehlade. Jako kašljanje, šmrcanje, temperatura itd. Inače imamo isto pedicu koja baš ne dijeli antibiotik sam tak.

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    rinama u potpunosti si u pravu, pedijatar dnevno pogleda po 70-90 djece.
    dugo se čeka, roditelji su nervozni i od pomisli da bi za 2 dana tebali ponovo čekati 2 sata sami inzistiraju na antibiotiku (jako vole sumamed).
    I uglavnom uz antibiotik dijete ozdravi, i oni su uvjereni da je to baš zbog antibiotika, a ne zato što bi prošlo samo od sebe.
    Puno pedijatara nemaju uvijek hitni laboratorij, često klinička slika nije tako definirana da on može reći sa sigurnošću da je u pitanju viroza, na kraju virus otvar put bakteriji, otkud on može znati da se za 2 dana neće razviti neka bakterijska infekcija. I ako roditelj frkne nosom na ideju o kontroli za 2 dana pedijatar i da zaštiti sebe da antibiotik.
    Bila sam prisutna kada je jedan tata nezadovoljan dijagnozom viroze i nedobivanjem antibiotika počeo vikati, najprije u ordinaciji, a onda i u čekaoni da joj pas mater, tko joj je dao diplomu, nije za životinje liječiti, koza nesposobna i glupa....
    Što mislite kako je nakon toga raditi?
    Većina ljudi je jako nezadovoljna i ljuta ako iz ordinacije izađu bez lijeka, po mogućnosti antibiotika.
    Nemojte roditelje procijenjivati na osnovu roditelja s foruma, ovdje roditelji o mnogima stvarima razmišljaju drugačije od većine populacije.

    A irenas boj prijatelj liječnik ima suprugu talijanku. Dok su hodali bio je kod nje, ona je zakurila, kašljala, on nije imao ništa sa sobom i ona je otišla svom liječniku. Rekao je viroza, moj prijatelj je pitao djevojku da li joj je dr poslušao pluća, ona je rekla da ne, on ju je pitao što mu nije rekla da to napravi, a ona ga je pogledala i rekla "otkud ti ideja da ja liječniku govorim što treba učiniti". A kod nas roditelj dovede dijete i s vrata kaže "šmrca i kašlje, pogledajte mu grlo i poslušajte pluća".
    I naravno po antibiotik, jer on zna svoje dijete, svaki put završi na antibiotiku pa nema potrebe za čekanjem.
    I roditelji bi pomogli da na svaki šmrc ne trče u ambulantu.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Meni je to uzasno puno antibiotika sto su vasa djeca popila. :/

    Moja djeca, Annabel npr je bila stalno bolesno djete. Mislim non stop bolesna a za ovih 7 godina je popila mozda od 5-7 antibiotika, a od toga mozda dva od kad su joj sa 4 godine odstranjeni krajnici i treci krajnik. Znala je biti bolesna uzasno a nebi dobili antibiotik. Tad sam mislila da su ludi, mslim ljecnici a sad mislim a valjda su znali ipak bolje od mene.

    Noah je prve dvije godine bio konstantno bolestan. Krene u oktobru i bolestan je do maja. Kasalj, nos ma zivi uzas. On je za 4 godine koliko sad ima popio jedno 5 antibiotika. S dvije godine su mu uklonjeni krajnici i treci krajnik i zbog cestih upala uha i nakupljanja tekucine iza srednjeg uha ugradjene ventilne cjevcice(koje su same ispale poslije godinu i pol).

    Od operacije je popio dva antibiotika(koje sam uracunala u tih 5) jer je dobio uzasne upale uha izazvane neprestanim problemom s nosom koji je trajao dva mjeseca. Da vi samo vidite sta iscuri kod upale uha. Pa to je zivi uzas. Mi smo mogli vidjeti jer je imao cjevcice i to bi sve iscurilo van.

    Kod zadnje upale koja je bila u maju ove godine curio je gnoj pa sigurno 10 dana a pio je sumamed.

    Neznam. 15 antibiotika u godinu dana zahtjeva, po meni barem, naci razlog zasto je djete tako cesto bolesno. Vise od 7 upala uha godisnje, zahtjeva posjet otorincu jer to niti jedno djete nebi trebalo dozivjeti.

  24. #24
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    . Tad sam mislila da su ludi, mslim ljecnici a sad mislim a valjda su znali ipak bolje od mene.

    Neznam. 15 antibiotika u godinu dana zahtjeva, po meni barem, naci razlog zasto je djete tako cesto bolesno. Vise od 7 upala uha godisnje, zahtjeva posjet otorincu jer to niti jedno djete nebi trebalo dozivjeti.
    Vidiš, a ti informirana o antibioticima, i savjesna mama, a tako si mislila.
    Mnogi neinformirani i primitivni kada tako misle, to i kažu i to zna biti jako ružno.

    A ovo drugo potpisujem, to definitivno zahtijeva obradu i što se toga tiče mislim da je pedijatrica u potpunosti pogriješila.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    rinama u potpunosti si u pravu, pedijatar dnevno pogleda po 70-90 djece.
    dugo se čeka, roditelji su nervozni i od pomisli da bi za 2 dana tebali ponovo čekati 2 sata sami inzistiraju na antibiotiku (jako vole sumamed).
    I uglavnom uz antibiotik dijete ozdravi, i oni su uvjereni da je to baš zbog antibiotika, a ne zato što bi prošlo samo od sebe.
    Puno pedijatara nemaju uvijek hitni laboratorij, često klinička slika nije tako definirana da on može reći sa sigurnošću da je u pitanju viroza, na kraju virus otvar put bakteriji, otkud on može znati da se za 2 dana neće razviti neka bakterijska infekcija. I ako roditelj frkne nosom na ideju o kontroli za 2 dana pedijatar i da zaštiti sebe da antibiotik.
    Bila sam prisutna kada je jedan tata nezadovoljan dijagnozom viroze i nedobivanjem antibiotika počeo vikati, najprije u ordinaciji, a onda i u čekaoni da joj pas mater, tko joj je dao diplomu, nije za životinje liječiti, koza nesposobna i glupa....
    Što mislite kako je nakon toga raditi?
    Većina ljudi je jako nezadovoljna i ljuta ako iz ordinacije izađu bez lijeka, po mogućnosti antibiotika.
    Nemojte roditelje procijenjivati na osnovu roditelja s foruma, ovdje roditelji o mnogima stvarima razmišljaju drugačije od većine populacije.

    A irenas boj prijatelj liječnik ima suprugu talijanku. Dok su hodali bio je kod nje, ona je zakurila, kašljala, on nije imao ništa sa sobom i ona je otišla svom liječniku. Rekao je viroza, moj prijatelj je pitao djevojku da li joj je dr poslušao pluća, ona je rekla da ne, on ju je pitao što mu nije rekla da to napravi, a ona ga je pogledala i rekla "otkud ti ideja da ja liječniku govorim što treba učiniti". A kod nas roditelj dovede dijete i s vrata kaže "šmrca i kašlje, pogledajte mu grlo i poslušajte pluća".
    I naravno po antibiotik, jer on zna svoje dijete, svaki put završi na antibiotiku pa nema potrebe za čekanjem.
    I roditelji bi pomogli da na svaki šmrc ne trče u ambulantu.
    ovo potpisujem do zadnjega slova

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    A kod nas roditelj dovede dijete i s vrata kaže "šmrca i kašlje, pogledajte mu grlo i poslušajte pluća".
    I naravno po antibiotik, jer on zna svoje dijete
    I vrlo često zna koji antibotik želi

  27. #27
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj irenas prvotno napisa
    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    A kod nas roditelj dovede dijete i s vrata kaže "šmrca i kašlje, pogledajte mu grlo i poslušajte pluća".
    I naravno po antibiotik, jer on zna svoje dijete
    I vrlo često zna koji antibotik želi
    Sumamed, naravno.

  28. #28
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    ovo me podsjetilo na jednu epizodu u mom životu,
    sa 10-11 godina sam bila na antibioticima full time, u principu sam ih dobivala svakih 15 dana jer se konstantno vraćala upala grla - više se ljutim na svoje roditelje koji nisu poduzimali ništa nego na "širokogrudnu" doktorcu.
    Nakon toga sam pčela nositi naočale, možda je to slučajnost a možda i posljedica ogromne količine antibiotika :/

  29. #29
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Da se razumjemo ni ja ne mislim da je 14 antibiotika u godini dana ispravno.
    Možda se radi o pogrešno postavljenim dijagnozama u pojedinim situacijama, možda nije odabran adekvatni antibiotik, u dovoljnoj dozi i dovoljno dugo.
    Kod nas je česti problem učestalo davanje antibiotika, ali hipodozaža.
    Možda dijete treba daljnju obradu ORL, dječjeg pulmologa, alergologa.
    A možda ga treba i izvaditi iz vrtića, neka djeca su stvarno toliko često bolesna da pedijatri savjetuju ispis iz vrtića bar do proljeća.
    Tu se definitivno nešto treba poduzeti.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mirta 30, ako si kratkovidna to nije od antibiotika nego od naglog rasta u visinu. To je uobičajena dob.
    Naša doktorica je dosta oprezna s antibioticima, otprilike po ovakvoj shemi: ako nema temperature, ništa. Ako ima temperaturu duže od 5 dana onda krvna slika pa odluka. Ako nama temperaturu a kašlje, antibiotik tek nakon dužeg kašljanja ili ako pluća zvuče sumnjivo. Upala uha - antibiotik (ali ja ni ne dođem prije nego probam otčepiti kapima za nos). Grlo sumnjivo na streptokok - antibiotik (ako nema drugih znakova nekad pošalje vaditi krv).
    Za zelene šmrklje antibiotik nema nekog efekta, bolje djeluju antibiotske kapi direktno u nos.
    Meni jako pašu doktori s kojima se mogu dogovarati u stilu "pratimo što će biti", a ne odmah panika i lijekovi...

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Neznam. 15 antibiotika u godinu dana zahtjeva, po meni barem, naci razlog zasto je djete tako cesto bolesno. Vise od 7 upala uha godisnje, zahtjeva posjet otorincu jer to niti jedno djete nebi trebalo dozivjeti.
    Ja sam navela razlog, a i bilo je evidentno pa se nisam previše preispitivala: herpes joj je srušio imunitet na nulu. Kolikogod sam poslije o tome čitala, vidjela sam što može napraviti i odraslima.

    Po forumu čitam kako bebe od šest mjeseci šmrcaju, imaju temperaturu...
    Moje do tog herpesa nije... trepnulo u smislu bolesti. Čak je i tri mjeseca vrtića "odradila" bez ikakve naznake.

    Nataša, nije ona nijednom imala upalu uha, bivala je u začetcima, a ja sam prevelika kukavica jer njoj je u svakoj bolesti temperatura skakala preko 40.

    Nikada nismo išli doktoru prvih pet dana.
    I nikada nismo dali antibiotik bez diferencijalne.
    I naravno da smo išli kod otorinca, on je savjetovao povlačenje iz zajednice na neko vrijeme. Pa smo je maknuli iz vrtića na tri mjeseca.

    I tako...

    Ako je trebalo birati antibiotik ili Zarazna, ja sam odabrala prvo.
    Možda bih sada postupila drugačije, a možda i ne bih...

    Ima li ikakve "olakotne okolnosti" što je uvijek pila isti lijek, Augmentin?

  32. #32
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Moj sin je vrlo zdravo dijete. U njegovih 6 godina znalo je proći i godinu i pol bez ikakvog antibiotika. Ali, pretprošloga ljeta je zaradio streptokok negdje na moru. Antibiotik. Onda smo došli u Zagreb, slomio je nogu (neki kažu da to djeci ruši imunitet) i streptokok se vratio. Drugi antibiotik. Zaliječio se malo, krenuo tjedan dana u vrtić, upala uha, treći antibiotik. Dva tjedna ništa, a onda je zakurio, počeo loše disati, problijedio. Ja s njim na hitnu, upala pluća, kućno liječenje na Sumamedu. S tim je bilo gotovo i streptokok je konačno uništen.

    Kad sam pitala zašto je dijete moralo dva mjeseca svaki čas piti antibiotik, odgovor je bio da postoji protokol liječenja i da se Sumamed daje kada su se ostali antibiotici pokazali neučinkovitima. To mi je uvjerljivo, mislim da jake lijekove treba ostaviti za krajnje situacije. Ali, kada dijete u godinu dana primi 14 terapija antibioticima to je prestrašno. Ja bih se stvarno ozbiljno zabrinula ili nad dječjim imunitetom ili nad protokolom liječenja.

    Ono što mene smeta kod propisivanja antibiotika je da se često ne radi prethodno ispitivanje bakterije nego se antibiotici propisuju od oka. Kad sam to skužila, počela sam naprosto tražiti ispitivanje krvi, jer mislim da moje dijete ima pravo na to. A što se tiče roditelja, mislim da oni rado pribjegavaju antibioticima iz nužde, to jest zbog posla. Jednostavno ne mogu stalno izostajati s posla. Ja sam neka vrsta slobodnjaka, pa sam mogla nekako podnijeti dva i pol mjeseca prošle jeseni kad sam bila poprilično odvojena od posla. Ali je istina da još i sada u nekim projektima vučem zaostatke od tada.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Fala bogu, do sad nikad nije pio antibiotike, u stvari nije nista osim nesto lupoceta u vrijeme kad je imao salmonelu. Nadam se da ce tako i ostati. Moja necaka (u Spanjolskoj) nije nikad u zivotu popila antibiotik (10 god), niti je cijepljena. Zdrava je, velika, pametna i sve sto ide za njenu dob. Sjecam se kako sam je lovila po plazi kad bi jela smokije s mravima sa zemlje-i nista.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    što se tiče roditelja, mislim da oni rado pribjegavaju antibioticima iz nužde, to jest zbog posla. Jednostavno ne mogu stalno izostajati s posla.
    mislim da tu griješiš- jer ako je dijete na antibioticima, tak i tak ne smije u vrtić, znači uzima se bolovanje...,
    jedino ako misliš da će se brže izlječiti na a., pa onda bolovanje traje kraće-oprosti ako sam te krivo shvatila

  35. #35
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kovke prvotno napisa
    što se tiče roditelja, mislim da oni rado pribjegavaju antibioticima iz nužde, to jest zbog posla. Jednostavno ne mogu stalno izostajati s posla.
    mislim da tu griješiš- jer ako je dijete na antibioticima, tak i tak ne smije u vrtić, znači uzima se bolovanje...,
    jedino ako misliš da će se brže izlječiti na a., pa onda bolovanje traje kraće-oprosti ako sam te krivo shvatila
    to je svakako ovisno o roditelju: Orka je četiri dana išla u vrtić (uvijek je zakurila u četvrtak navečer), pa bismo u ponedjeljak otišli kod doktora... i onda bi još puna tri tjedna bila kod kuće. I zbog nje i zbog druge djece.
    Dakle, treći ponedjeljak bi krenula u jaslice, a u četvrtak navečer... Jovo nanovo.
    I tako punih godinu i pol.

  36. #36
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Ja znam da je cjeljenje štetno a nisam znala zašto dok nisam došla na ovaj forum, isto tako znam da su antibiotici štetni ali još uvijek ne znam zašto? Prosvjetlite me!

  37. #37
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Antibiotici nisu pametni, oni uništavaju štetne bakterije, ali i one dobre koje su naši normalni stanovnici i neophodne za normalno funkcioniranje organizma.
    Antibiotici su nekada neophodni (dobro, homeopati se s time ne bi složili) kod bakterijskih infekcija. Ali se nažalost često daju kod virusnih infekcija respiratornog trakta, jer je često teško postaviti ispravnu dijagnozu, a oni kod viroza ne pomažu, već samo naruše normalnu fiziološku floru organizma, pogotovo probavnog trakta i kod žena rodnice.
    Neracionalna upotreba dovodi i do razvoja rezistencije, odnosno otpornosti bakterija prema antibiotiku, i taj antibiotik više ne uništava bakteriju koju je prije mogao uništiti.

    Znači treba se davati kod infekcija uzrikovanih bakterijama, ponavljam često to nije lako raščlaniti kada je virusna, a kada bakterijska infekcija.
    Kada se odluči dati antibiotik treba znati koji, bilo bi najbolje po antibiogramu, znači da se dokaže bakterija koja je izazvala upalu i onda da se odredi koji ju antibiotik uništava, ali to je često neizvedivo.
    I treba antbiotik davati dovoljno dugo, ljudi su skloni kada im je bolje prestat davati antibiotik i ne daju propisano vrijeme i samo se zalječe, i kad dođe do povratka bolesti bude kriv i lijek i liječnik.

    Sad ne znam da li je to odgovor na tvoje pitanje, uglavnom antibiotici nisu štetni na taj način da oštećuju organizam (bilo je onih koji su oštetili slušni živac, jetru, bubreg, ali se ti uglavnom više ne koriste) štetnost je u njihovoj nekritičnoj upotrebi što vrijedi za bilo koji lijek.
    Pisala sam zbrkano, kako mi je padalo napamet, recimo da je ovo roman rijeka.

  38. #38
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    OK, ja sam krivo mislila da oštećuju organizam i baš me je to zanimalo. Hvala

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa

    Ako je trebalo birati antibiotik ili Zarazna, ja sam odabrala prvo.
    Možda bih sada postupila drugačije, a možda i ne bih...

    Ima li ikakve "olakotne okolnosti" što je uvijek pila isti lijek, Augmentin?
    Vidis, t ipak znas zasto je doslo do tako naglog narusavanja zdravlja. Znas zasto joj je pao imunitet. Na to i jesam mislila, kad sam rekla da treba saznati razloge zasto je djete cesce bolesno.

    I ja bi izabrala antibiotik a ne Zaraznu(u sustini kod nas to i ne postoji, mislim u Canadi).


    Sto se tice ovog sto pitas ima li veze da je uvjek pila isti ljek, ja kao nestrucnjak, mislim da ima. Vjerovatno joj taj ljek jednog dana vise uopce nece moci pomoci jer ga je previse popila ali plus u svemu tome je da nije probala ostale antibiotike i nije imuna na njih kao sto vjerovatno vec jeste na Augmentin.

    U tome i je problem sa prevelikim dozama antibiotika jer postajemo imuni na njih i kad nam nedaj boze jedan zatreba stvarno nece vise djelovati jer smo se previse napili.

    Npr. ja patim od migrena i uzasnih glavobolja i ono non stop se kljukam advilom(ibuprofen) i nista mi vise nepomaze. Organizam je razvio otpornost na njega. Nikad nepijem aspirine i neki dan odem i kupim aspirin jer sam imala osjecaj da se nesto zacepilo u glavi i da ce puci i glavobolja za pola sata ko odnesena rukom. Organizam nije znao za aspirin.

    Ma sta ja pametujem. Valjda svi to vec znaju Ali eto.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    OK, ja sam krivo mislila da oštećuju organizam i baš me je to zanimalo. Hvala
    Ne kuzim. :? Pa svaki ljek ostecuje organizam.

  41. #41
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Citiraj anima prvotno napisa
    OK, ja sam krivo mislila da oštećuju organizam i baš me je to zanimalo. Hvala
    Ne kuzim. :? Pa svaki ljek ostecuje organizam.
    Ni ja ne kužim, zato sam pitala :?

  42. #42
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Tanja, pliz baci inicijale doktorice ili mi posalji pp. Ne bih voljela da je to ista kod koje mi je D. :/

  43. #43
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj kovke prvotno napisa
    što se tiče roditelja, mislim da oni rado pribjegavaju antibioticima iz nužde, to jest zbog posla. Jednostavno ne mogu stalno izostajati s posla.
    mislim da tu griješiš- jer ako je dijete na antibioticima, tak i tak ne smije u vrtić, znači uzima se bolovanje...,
    jedino ako misliš da će se brže izlječiti na a., pa onda bolovanje traje kraće-oprosti ako sam te krivo shvatila
    to je svakako ovisno o roditelju: Orka je četiri dana išla u vrtić (uvijek je zakurila u četvrtak navečer), pa bismo u ponedjeljak otišli kod doktora... i onda bi još puna tri tjedna bila kod kuće. I zbog nje i zbog druge djece.
    Dakle, treći ponedjeljak bi krenula u jaslice, a u četvrtak navečer... Jovo nanovo.
    I tako punih godinu i pol.
    Znači, isto ti se piše i s antibioticima. Ne znam kako bih se s time nosila. M. je imao problema s bronhitisom do druge godine, a nakon što je to prošlo, uglavnom je zdrav kao drijen. I kad nešto bude brzo prođe. Osim ove epizode koju sam opisala.

  44. #44
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    tanjaa, vezano za placanje, nasla sam temu staru tri godine (situacija u Zadru je odonda jos uvijek ista):

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...highlight=hzzo

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno

    dijanam, hvala ti joše jednom

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno

    još

  47. #47
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    ništa, ništa

    Klia, upravo tvoja je

  48. #48
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Zbilja jest.
    Dosad nismo imali takvo iskustvo, ali ako što slično krene zbilja ću je pitati zbog čega antibiotik. Frendica mi dvoje djece liječi kod nje i baš mi je ona rekla da ova dr. ne propisuje antibiotik bez laboratorijskih pretraga.

  49. #49
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Aminoglikozidi, primarno streptomicin, su vodeći uzročnici gluhoće u generaciji naših roditelja.

  50. #50
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    No, s ovom se ped. barem dade razgovarati, što s M-ovim pedom nije bio slučaj. Objasnit ću joj svoj stav i kad čujem njeno mišljenje o tome, reći ću vam.
    Ipak, poznajem nekolicinu roditelja iz svoje okoline koji, ako ped. nije nešto propisao, odmah grakću da je nesavjestan, da štedi recepte i sl. Zato mislim da je važno naglasiti svoj stav, a moj je da bih prihvatila antibiotik samo u slučaju dokazane bakterijske infekcije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •