Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: kada je beba u terminu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno kada je beba u terminu?

    cini mi se da se informacije o ovome razlikuju.
    dakle, beba je u terminu ako je napunila 37 ili 38 tjedana?
    ja sam uvijek mislila 38 tjedana ali sada cesto vidim da za 37. tjedan pise da je sada beba zrela za porodjaj.
    to me konkretno zanima zbog poroda u vodi jer sam prosli put rodila dva tjedna prije datuma termina.
    znaci da bi se smatralo da beba nije preuranila trudnoca mora biti punih 38 tjedana, ili?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Loliko je meni poznato sa punih 37 tjedana se beba 'racuna' zrela za porod.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    da, ali punih 37 tjedana je tri tjedna prije zavrsetka 40. tjedna koji se obicno racuna kao termin. zasto se onda kaze plus, minus dva tjedna, ako je ok i tri?

  4. #4
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Pretpostavljam da je 2 tjedna prije termina beba "u terminu" a sa 37 je dovoljno zrela za porod. Pretpostavljam da nakon toga dobiva na težini.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    sa 37 je dovoljno zrela za porod
    zrela, ali se ipak racuna za nedonosce dok ne napuni 38, ili?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    U NL je sa punih 37 tjedana uzima da je kucno porod razuman - upravo iz razloga sto onda ulazi u period 2 tjedna prije termina!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ali zar termin nije punih 40 tjedana (39 + 7)?
    punih 37 tjedana onda nije dva nego tri tjedna prije termina

  8. #8
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    zrela, ali se ipak racuna za nedonosce dok ne napuni 38, ili?
    Jana je rođena sa 36+5 (prema ZM), i nisu joj u papirima naveli prematura, dakle to ne računaju kao nedonošče. Doduše, po zrelosti što li, pisali su joj 37+1.

  9. #9
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    navršenih 37 tj. , to je u terminu

  10. #10
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Sa punih 37. više nije nedonošće i zrela je za porod, sa punih 38. nalazi se u terminu! Mi čekamo još par dana....pa bi onda ja što prije svog !

  11. #11
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj kikica2 prvotno napisa
    Sa punih 37. više nije nedonošće i zrela je za porod, sa punih 38. nalazi se u terminu! Mi čekamo još par dana....pa bi onda ja što prije svog !

    nije baš točno ovo što si napisala

    sa navršenih 37 nije više prijevremeni porod , već terminski

  12. #12
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    Citiraj Brunda prvotno napisa
    sa 37 je dovoljno zrela za porod
    zrela, ali se ipak racuna za nedonosce dok ne napuni 38, ili?
    Ne mora biti. Mislim da se kao nedonošće naziva dijete zbog svoje zrelosti zrelosti. Npr. ako je male porođajne težine.
    Jer trudnoća može biti 37 tjedana ali da je ovulacija bila npr. tjedan dana kasnije, pa je ustvari dijete 36 tjedana.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    grad baroka i cvijeća
    Postovi
    337

    Početno

    Janko je rođen 37+1.
    kad me sestra vodila u box i pitala me za "kilometražu" znam da je skomentirala da sam došla samo dva dana ranije da bi bio tretiran ko nedonošće. sad, to je u VŽ rodilištu... znači, tu računaju da je od 37 tjedna donošena trudnoća.

  14. #14
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    s navršenih 37 tjedana beba više nije nedonošče. ali se uvijek procjenjuje zrelost. npr. D. rođena sa 37+2, ali procijenjena na 38+1. kako, ne znam.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo sad sam pitala i ginekologa, kaze 37 punih tjedana je termin, takodjer je to ok za porod u vodi. jedino mi nije jasno zasto se onda govori "plus, minus dva tjedna", kad je 37 tjedana minus tri tjedna.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Mirta je rođena 36+4 sa 2670 g i vodili su je kao nedonošče (nedonošče je rođeno prije termina, za dijete manje porođajne težine je neki drugi izraz - nedostašče ili tako nešto).
    Leda je rođena isto 36+4 sa 3050 g i napisali su da je trudnoća bila stara 38+4 i nisu je vodili kao nedonošče.
    Obje su ocijenjene 10/10.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    evo sad sam pitala i ginekologa, kaze 37 punih tjedana je termin, takodjer je to ok za porod u vodi. jedino mi nije jasno zasto se onda govori "plus, minus dva tjedna", kad je 37 tjedana minus tri tjedna.
    Vidim da ti nitko ne reagira na ovaj matematički izraz plus/minus pa MORAM ja

    Koliko se ja sjećam, s 37 punih tjedana je beba sasvim spremna za samostalan život ako se tada rodi. To su ti već rekli i to je ta priča s brojem 37.

    A broj 38 (od 40 +/- 2 tjedna) je broj tjedana s koilko se PROSJEČNO bebe rađaju.

    Dakle, velika većina (95 ili 99% - ne znam koja je granica uzeta) beba se (prirodnim puntem) rađa sa punih 38 do 42 tjedna!

    8)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    foska, napokon...hvala puno :D

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    ma ništa!

    jedino malo zabrljah s: "A broj 38 (od 40 +/- 2 tjedna) je broj tjedana s koilko se PROSJEČNO bebe rađaju."

    Naravno, prosječno se rađaju s 40 tjedana.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    jos jedno pitanjce, premda znam da je na njega mozda nemoguce odgovoriti...
    ja sam prosli put rodila sa 38 tj+2 dana, a beba je bila procijenjena na 39 + 7, dakle rodila sam dva tjedna proije termina, a zrelost djeteta je bila kao da je na sam termin.
    znaci li to da bi i ovaj put mogla ranije roditi?
    cula sam naime da neke zene naprosto krace nose djecu. bapska ili?
    takodjer ginic mi je danas (34+4) rekao da nema bas previse plodne vode sto znaci da se beba vise nece previse okretati, jeli i to mozda znak ranijeg poroda? on mi nije nista tako rekao ali kad smo se rastajali je u sali rekao "pregled za 3 do 4 tjedana tj. u 37. tjednu ako do tad ne rodite".

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    ali zar termin nije punih 40 tjedana (39 + 7)?
    punih 37 tjedana onda nije dva nego tri tjedna prije termina
    Punih 40 tjedana je očekivani datum poroda, ne znači praktično ništa osim što je važno za birokraciju (kad možeš otvoriti porodiljni). Vrlo mali broj beba se rodi baš na termin (čini mi se da sam negdje naletila na podatak od 5%, ali nisam sigurna).

    Termin jer od punih 37. tjedana do puna 42 tjedna.

    Ako si rodila sa 38+2, a beba bila procijenjena na 39+7, ne znači (tj. ne mora značiti) da si rodila 2 tjedna prije termina. Samo je beba bila nešto veća od očekivanog. Mjere s UZV su relevantne za određivanje termina samo u prvim tjednima trudnoće, jer tada sve bebe otprilike jednako napreduju. Poslije napredovanje jako varira od bebe do bebe. Dvije bebe začete istog dana, sa 38 tjedana se mogu jako razlikovati u mjerama.

    Pred kraj trudnoće se normalno smanjuje količina plodne vode, tako da to može biti (a ne mora) znak nešto ranijeg poroda.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ako si rodila sa 38+2, a beba bila procijenjena na 39+7, ne znači (tj. ne mora značiti) da si rodila 2 tjedna prije termina. Samo je beba bila nešto veća od očekivanog. Mjere s UZV su relevantne za određivanje termina samo u prvim tjednima trudnoće, jer tada sve bebe otprilike jednako napreduju. Poslije napredovanje jako varira od bebe do bebe. Dvije bebe začete istog dana, sa 38 tjedana se mogu jako razlikovati u mjerama.
    Daj, molim te, ovo zanemari Kad ne čitam prije nego pošaljem...

    Ne znam ima li pravila da i druga trudnoća traje kraće (ako je prvi porod bio nešto ranije od 40 tjedana).

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ako si rodila sa 38+2, a beba bila procijenjena na 39+7, ne znači (tj. ne mora značiti) da si rodila 2 tjedna prije termina. Samo je beba bila nešto veća od očekivanog.
    pa bas citam i nis mi nije jasno...pa naravno da to znaci da sam rodila dva tjedna prije termina, jer jesam rodila dva tjedna prije termina.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    još jednom...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •