Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 104

Tema: Slovo "R"

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Samo da kažem da sam, potaknuta vašim postovima, nazvala vrtićku logopedicu i opisala joj situaciju.
    Rekla mi je da ga još malo pustimo, da možda samo isprobava, a ako primijetimo da sve češće koristi taj "francuski" r, da joj se opet javimo, pa će ga uzeti na vježbe. I potvrdila je ono što sam i ovdje pročitala, a prije nisam imala pojma, da se takav izgovor glasa "r" dosta teško ispravlja :/
    Kod nas je otegotna okolnost što Andrej ne izgovara ni "l", a bez "l" nema ni "r"... ja se samo nadam da će ga ta faza isprobavanja proći. Ionako u izgovoru kasni za prosječnom djecom svoje dobi, ali da onda bar nauči točno, a ne krivo.

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo, meni šogorica nakon dva dana intenzivnog druženja sa Leom tvrdi da ne trebamo još ništa poduzimati, da Lea R sasvim solidno izgovori u nekim riječima (ja to ne čujem :? ), a da se ovo francusko kuži da namjerno forsira i naglašava. Ja svejedno mislim da ću nas naručiti i logopedu za jesen, čisto radi dijagnostike i drugog mišljenja, jer teško da ćemo na Goljaku moći dobiti terapiju.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    A mene je vrtićka logopedica zvala prošli tjedan, išla je samoinicijativno u grupu čuti kako to Andrej priča i zaključila je da ga treba ispravljati, jer se taj grleni "R" teško ispravlja, kad se jednom uglavi.
    Sad kad razmišljam, odkud problemi, sve mi je jasno: s jedne strane, MM izgovara grleni "R" (doduše, ne čuje mu se jako, ali tko zna što Andrej čuje u njegovu govoru), a s druge strane, otkako je počeo samostalno čitati, silno se trudi razlikovati "R" i "L" (ne zna izgovoriti ni jedno ni drugo). I tako je "R" postao francuski :/
    A kaj sad da radim, da mu zabranim da čita :? mislim da to nema smisla.
    Uglavnom, krenut će s vježbama za koji tjedan. Nadam se da dotad francuski izgovor neće još više uzeti zamaha (sad ga je počeo ubacivati i usred riječi, pa govori "thri", "dobhro", i sl.)

  4. #54
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    a s druge strane, otkako je počeo samostalno čitati, silno se trudi razlikovati "R" i "L"
    Čita?
    Kako ste počeli čitati? K. je dosta starija, raspoznaje sva slova, riječi od tri slova poveže u riječ sama, npr. PAS, ali dalje ne ide...

  5. #55
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Lea isto ubacuje i usred riječi i svuda :/ i još namjerno naglašava -- npr.
    pHRekHRasno joj je omiljena riječ

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    a s druge strane, otkako je počeo samostalno čitati, silno se trudi razlikovati "R" i "L"
    Čita?
    Kako ste počeli čitati? K. je dosta starija, raspoznaje sva slova, riječi od tri slova poveže u riječ sama, npr. PAS, ali dalje ne ide...
    Počeo je prije mjesec dana. I tako nekako je počelo i s francuskim "r".

  7. #57
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    podižem jer mi treba hitno kontakt priv.logopeda, ima li itko?

  8. #58

  9. #59
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    hvala
    sad nam je ipak najveći problem psiholog...čekati jesen ili platiti 610 kn dr.Sever :/

  10. #60
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    može li se negdje kupiti/nabaviti "napravica" koja se stavi pod jezik i sa kojom se onda vježba izgovaranje slova R

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    može li se negdje kupiti/nabaviti "napravica" koja se stavi pod jezik i sa kojom se onda vježba izgovaranje slova R
    To sam vidjela da imaju u Suvagovoj vanjskoj ambulanti u Ivanićgradskoj još prije puno godina. Stvar se zove "aparat za fonetsku korekciju". Nisam sigurna da se to može kupiti, mislim da su ovaj oni sami radili, ali ne mogu tvrditi da je tako.

  12. #62
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    thanx

  13. #63
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    To ima i naša logopedica (nije Suvag) pa ju mogu pitati gdje bi to bilo za kupiti

  14. #64
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Bucka,
    te sonde ima svaki logopedski kabinet al uz duzno postovanje mislim da vi dijete tesko da mozete naucit slovo R bez strucne pomoci logopeda.

    Moja kcerka je zbog toga isla logopedu.

    jel dijete ima ispravno postavljen jezik kod L? Ako nema onda ni R ne moze doci.

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Nekako mi u sjecanju da su ih zvali sonde.

  16. #66
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Bucka,
    te sonde ima svaki logopedski kabinet al uz duzno postovanje mislim da vi dijete tesko da mozete naucit slovo R bez strucne pomoci logopeda.

    Moja kcerka je zbog toga isla logopedu.

    jel dijete ima ispravno postavljen jezik kod L? Ako nema onda ni R ne moze doci.
    ide redovito od jeseni privatno kod logopeda
    termin u suvagu imamo za godinu dana
    L je naučio

  17. #67
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    A ha ti si to mislila kao ispomoc dodatno a cuj ako mislis da znas probaj. Ja to fakat nisam kuzila.

    sretno!

  18. #68
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    moj kad je išao u suvagovu ispostavu to nije imao

    počeo je vježbati jezik s T, pa L , pa tek na kraju R, mada je sva slovaznao osim R , uspio je to tad s 6 godina i mjesec dana u manje od 2 mjeseca vježbe.
    sjećam se da je logopedica imala isti dan rođendan ko on pa mu je poklonila ribu za na zid , on je tak bio ponosan na poklon da ga je to možda i vodilo naprijed. inače je i sama rekla da je začuđujući to brzo savladao.

  19. #69

  20. #70
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Djeca koja su isla na vjezbe za glas R, koliko im je trebalo da ga savladaju?

  21. #71
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Kod Suvagove logopedice jalovih godinu i par mjeseci (uz >2 g. čekanja), kod privatne logopedice oko 3 mjeseca.
    Ova Suvagova bila je, vjerujem, neka iznimka.

  22. #72
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Uz kako ceste vjezbe?

  23. #73
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    1xtjedno. kod privatne je tu i tamo (rijetko) bilo 2xtj.
    doma nismo ništa radili.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.03.2019. at 21:34

  24. #74
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moj ide u vrticu jednom puta tjedno od prosinca. Doduse par tj za redom nije imao :rolleyes: i doma citamo te rijeci.
    Pa me bas zanimalo koliko djeci treba. I jel ce uopce savladati

    U rujnu imamo termin u Suvagu, al dijagnostika samo. Nadam se da bude do tad uspio

  25. #75
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Nakon dijagnostike ćeš čekati sigurno više od godinu dana na terapiju .

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca koja su isla na vjezbe za glas R, koliko im je trebalo da ga savladaju?
    Isto oko 3 meseca, išao je 2 x nedeljno, imao je punih 5 god. Nismo nešto puno vežbali kod kuće koliko se sećam. Davala mu je logopedica neke recitacije da uči pa je tako ponavljao reči, to mu je bilo zanimljivo.

  27. #77
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon dijagnostike ćeš čekati sigurno više od godinu dana na terapiju .
    Sto znaci da ce vec krenuti u skolu, ako ga ne odgodim...

    Super mi kod nas,prvo svi vicu rano rano rano,cekajte. A onda kad dode "ok" vrijeme, dok sve obavis vec kasnis

    Isla bih privatno vec sad da sam u Zagrebu bas. Ovak nemamo nikako u rasporedu jos to ugurati. Al budemo nekako ako bude trebalo
    Posljednje uređivanje od Vrci : 07.03.2019. at 22:37

  28. #78
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Samo r je problem?Moj ga je uspio savladati tek par mj.prije 7.rockasa i polaska u skolu.
    Nikako i nikako.Isao je na vjezbe kod logopedice iz Suvaga.Godinu dana ,ako ne i vise.....

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Moj je ti ekspresno rješio u manje od dva mjeseca sa šest godina,inače i ja imam R,a moja sestra ima zvučni samo preko telefona.
    Ima ona knjiga od D do R,tam ima vježba jezika.......

  30. #80
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    U suvagovim ordinacijama pretežno daju terapiju pred skolu

  31. #81
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    2-3 mjeseca kod privatne logopedice, 1x tjedno. U drzavne je dobio termin 1x mjesecno, isao godinu dana, bez ikakvog efekta. Ta logopedica je bila jako losa.

  32. #82
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Da, samo R je problem. Ne govori ni "francusko" R, nit mijesa sa drugim slovom. Kao da ga nekako drugacije izgovori, koliko sam citala,fali mu vibratnosti. Nekako vuce na v

    Logopedica iz vrtica je rekla da doma samo ponovno prolazimo te rijeci,nista drugo
    Posljednje uređivanje od Vrci : 08.03.2019. at 06:16

  33. #83
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    aha ja imam francusko, i moj veliki je isto imao takav

    probajte doma ipak vježbati to kaj su vam rekli u vrtiću, to je da razradi jezik, ali taj koji radi s njim trebao bi dobro znati izgovarati

    ali vježbati treba svaki dan


    knjiga za preporuku http://www.alinea.hr/149.html
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 08.03.2019. at 09:24

  34. #84
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    A kakve su vasi imali vjezbe?

    Mi imamo rijeci na pre, pro, tre, tro, tri, vrt, tra.... I tak hrpa rijeci koje prolazimo.

    Koliko sam imala doticaja, vrticka logopedica je super. Al mene smeta sto bude par tjedana za redom,pa nje nema, pa je moj bolestan,pa imaju par puta,pa opet jednom nema.

  35. #85
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    je to je to da razradi jezik

    inače i kod vanjskih logopeda se može desiti tako recimo mi smo imali radi jedne druge stvari zadnji tjedan u sječnju, pa je onda ona išla na go, ali smo otkazali prošli tjedan jer je klinac imao povredu neku.

    vježbajte to doma s njim, nadam se da vam ipak svaki put da i neku pjesmicu više

  36. #86
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Vrci,

    Kod svih logopedskih vježbi redovitost je bitna. Kod mene je kćerka puno brže krenula napredovat kad sam inzistirala na 2x tj.
    Išli smo privatno.
    Nakon 4-5mj je ulovila vibraciju R, al za automatizaciju glasa joj je trebalo još cca 2 mj, u totalu nekih 7 mj.

    Nismo vježbali doma uz to, prvo jerr nismo znali kako pokazat djetetu vibraciju (to rade sa sondom),a nije nam ni logopedica rekla da vježbamo.

    Nije mi žao nijedne kune ni vremena koje smo uložili tada 2god pred školu.2x tj od listopada do travnja.

    Sretnooo vam!!!

  37. #87
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Prva 2-3mj je išla 1xtj.

  38. #88
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    moj je stalno išao 1X tjedno, baš mu je brzo išlo

  39. #89
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Jelena.O to je iznimka kod vas bila za tako malo vremena. I to i sama znaš jer se i vaša logopedica iznenadila, sjećam se da si to pisala.

    Postoji norma sati unutar kojih se očekuje da dijete svlada glas R što je puno veći fond sati od vašeg. Sad sam zaboravila brojku al mislim da se kretalo u prosjeku kao kod nas negdje oko 2xtj 6-7 mj tako nekako.

  40. #90
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Lili e to me zanimalo zapravo,koliko je neki prosjek

    Vidjet cemo kako bude do ljeta pa cemo dalje planirati. Volim zivjet van Zg,al za ovakve stvari je ful nezgodno

  41. #91
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Lea isto ubacuje i usred riječi i svuda :/ i još namjerno naglašava -- npr.
    pHRekHRasno joj je omiljena riječ
    suze mi idu

    mima, je li kod vas ovo s R prošlost?

  42. #92
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, ali još uvijek nas pita zašto smo joj uzeli njeno R

  43. #93
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali još uvijek nas pita zašto smo joj uzeli njeno R

    moja se, bome, ne bi žalila, a u 'torterie' joj je najdraža torta fehrehrito :D
    meni je to slatko, šta sad kad nije išlo.. ali njoj nimalo.

  44. #94
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Vrci meni se čini da se puno lakše organizirat za odlaske logopedu s vrtićarcem nego s prvašićem koji dolazi umoran iz škole. A i što je dijete starije, to treba više vremena za ispravit govor jer se s vremenom autonatizira taj pogrešno izgovarani glas.

    Ja sam inače tip koji voli sve radije preventivno rješavati unaprijed.
    Meni se činilo kod kćerke da nema pomaka nikkavog a onda je samo preko noći,al kažem redovito 2xtj.

  45. #95
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    A kakve su vasi imali vjezbe?

    Mi imamo rijeci na pre, pro, tre, tro, tri, vrt, tra.... I tak hrpa rijeci koje prolazimo.

    Koliko sam imala doticaja, vrticka logopedica je super. Al mene smeta sto bude par tjedana za redom,pa nje nema, pa je moj bolestan,pa imaju par puta,pa opet jednom nema.
    Pa vježbajte doma po njezinim uputama. Ako hoćeš, pošalji mi svoj e-mail u inbox, još čuvam Suvag-ov materijal u ppt formatu (L i R) i hrpu teorije. Bitno je da ona povremeno nadzire dijete i da vam govori što dalje, gdje pojačati i gdje ohanuti...

  46. #96
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Mi smo baš pitali u vrtiću je l trebamo na vježbe, rekli su nam da ne trebamo, ali mi se čini da bi se isto to moglo dogoditi da prvo bude prerano, a onda prekasno. Sačekat ćemo do 4. godine i držat si fige. Al vidim da i njemu smeta. On izgovara L i R, kao engl. W.

  47. #97
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Moja klinka je s četri i pol jako naglašavala R,ali njoj kasnije nisu trebale nikakve vjezbe

  48. #98
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Jelena,
    Sa 4 god ti je taman da se sve riješi na vrijeme. Poznajući ovako preko foruma kolike su djetetove intelekt.mogućnosti, vjerujem da mu i samome smeta jer je toga svjestan.

    Mene je kćerka sama tražila s 4,5 god da je negdje odvedem da nauči glas R.

    Batali vrtićke logopede, nikad nisam čula da je neki rekao da treba dijete počet s vježbama ranije, njima uvijek može što kasnije ma i do pred školu jer imaju gužvu i “teže“ slučajeve, to je njima samo još više posla.

    Pričekaj da uđe u 4.god, pa polako krenite.

    Najčešće ako dijete nema R s vibracijom pogrešno izgovara i L.
    Ja sam misila da moja L.nema issue s L. dok mi nije objasnila logopedica.

    Vidi gdje drži jezik kad govori L, jel ga diže do gornjeg nepca ili ga drži među zubima. Glas jednako zvuči, ali nije ispravna pozicija jezika i to otežava i R.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.03.2019. at 15:40

  49. #99
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Mi smo rano krenuli logopedu na moje inzistiranje.Sa 4 god.smo bili na testiranju u Suvagu.Nije govorio r i l ispravno i bio je brzoplet.
    U startu nam nisu dali nikakve vjezbe vec kontrolu za 6.mj.
    I onda su zakljucili da to ipak nece samo tj.nije razvojno i vjezbe.Pa cekas termin mjesecima.Na kraju je isao log.2 puta tjedno,plus pred skolu 3 puta tjedno.
    I jos kratko u 1.r.
    Dg.dislalia s elementima brzopletosti.
    Logop.je bila izvrsna i jako jako puno mu je to sve skupo pomoglo.
    Bolje djelovati preventivno.
    Plus moj je imao skraceni frenulum i to je otezavalo izgovor r.

  50. #100
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Hvala cure. Meni on sam kaže da idemo vježbati L i R, a ja mu kažem da ja ne znam kako se to vježba. Ne bih htjela nešto još pokvariti, stvarno nemam pojma o tome.

    (Lili, ovo moje svemirsko dijete je još uvijek u fazi štrebera - ujutro kaže "ajmo raditi zadatke..." Ne znam koliko će to trajati i kamo to vodi.)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •