Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 104

Tema: Slovo "R"

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    43

    Početno Slovo "R"

    naša malićka ima problema sa izgovorom slova R. izgovara ga kao nijemci. u vrtiću je logopedica prvo rekla da je još rano za ispravljanje a godinu nakon toga nekoj djeci je odredila termine kada da dolaze kod nje. našem djetetu nije ništa rekla.

    razmišljamo o privatno logopedu.
    kakva su vaša iskustva?
    da li je moguće ispraviti takvo "germansko R"?
    da li je moguće da je stvar nasljedana budući da tata govori isto tako?

  2. #2

    Početno

    i moje dijete ima "francusko" R al ima i sest godina tj. predskolac je. u isto vrijeme malko zamuckuje pa smo je dali na terapiju kod psihologa i logopeda usporedno. sama logopedica je rekla da neznam sta bi s njom, dal da ispravlja R ili zamuckivanje, jer ako ispravlja R boji se da bi se zamuckivanje moglo pojacati, a ako rade na zamuckivanju onda ce R ostat...
    meni je draze da R ostane a rijesi se zamuckivanja. osim toga i ja oduvijek imam problem sa izgovorom slova R pa mi nije smetalo u skoli. ja i dandanas u isto vrijeme izgovorim TLR da bi mi R zvucao donekle kako treba

  3. #3
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    zirafic, koliko tvoja djevojcica ima godina?
    ja mislim da se svako njemacko ili francusko R moze ispraviti, osim ako se radi o nekoj anomaliji nepca, ili jezika ... koja sprijecava pravilan izgovor
    logopedi preporucuju tretman od 5. god. na dalje, jer se do tada vecina nepravilnih izgovora spontano ispravi

    vrticki logopedi (barem je u nasem vrticu tako) su prebukirani, i pocinju sa akcijom tek sa predskolcima ako je potrebno, bas zbog mogucih problema sa citanjem i pisanjem u skoli

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    slažem se da je važnije riješiti se mucanja.

    ma niti nama niti djetetu ne smeta njezin izgovor "R". time više što i tata tako govori.
    ali ipak bi pokušali to ispraviti pa ako ide - ide, ako ne - nema veze.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    ima 7 godina i već je krenula u prvi razred. obadvije predškolske godine ju je logopedica "zaobišla".

  6. #6
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    odite po drugo misljenje

  7. #7

    Početno

    flower kad si vec tu da te pitam....
    princeza o kojoj pricam ovdje je takodjer i ambidekster(pise s obje ruke podjednako)... danas nakon terapije mi kaze psihologica da je moram forsirati da se odluci za jednu ruku(nije bitno koju)
    sad je predskolska grupa...
    jedino sto sam primjetila da svoje ime pise unatrag, ovako: AJITAM
    sta mislis o tome?

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    to radi kad pise lijevom rukom?

  9. #9

    Početno

    znas da neznam.... nisam pratila... pogledat cu pa javim...
    ima to nekakve veze???

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja sam ambidekster, kasnije sam sama izabrala da ipak pisem desnom rukom da se ne guram s kolegicom iz klupe.
    jos uvijek mogu pisati s obje ruke istovremeno, lijevom s dena nalijevo u ogledalu a desnom normalno. valjda si skuzila sta hocu reci.
    objasni joj da ljudi uglavnom koriste samo jednu ruku radi pisanja i potpisa, i pazi da ju ne zbunis s lijevo i desno. mene su tak zbunili ko klinku da jos uvijek fulam, kazem lijevo pokazujem desno i slicne nebuloze.

  11. #11

    Početno

    skuzila sam
    hvala

  12. #12
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno

    Moja malena je izbjegavala slovo R u riječi, nije ga uopće izgovarala. S 5 god sam je počela u bolnicu voditi logopedu, ali imali smo termine jako rijetko... Otišli smo privatnoj logopedici, 120kn/satu, 2 puta tjedno i 10 tretmana R je došlo!

    Super zadovoljni!!

  13. #13
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Ja nisam isto mogla izgovoriti R, ali sam odbijala ici logopedu

    Tek u 5 razredu natjerala me profesorica hrvatskog da se time pozabavim. Otisli u Klaicevu i tamo su mi cvaknuli neku kozicu ispod jezika. Opet su mi prepisali logopeda, kod kojeg se opet nisam dala. Danas govorim R normalno.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Moja T je naučila R tek sa 6 godina , a I sa 4 godine.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Deaedi, to smo i mi primjetili da naša curica ima ispod jezika tu kožicu koja je malo više spojena nego inače. kako se to uklanja? tko šalje na to - logoped ili pedijatrica?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    56

    Početno

    zirafic moja curica je imala tu kozicu mislim da se zove frenula, tako nekako. Primijetila ju je pedijatrica, kada je imala oko godinu dana vodili smo je otorinolaringologu i one je cvaknuo tu kozicu,nije bilo nista strasno,par kapljica krvi i to je sve. Ona ce ubrzo napuniti 5 god. jos uvijek ne izgovara ni L ni R tako da i mi razmisljamo o logopedu i vjerovatno cu je brzo odvesti. A mozda sam vec i trebala pojma nemam sve sam se nekako nadala da ce sama savladati jer sve ostalo izgovara savrseno. Nisam pametna.

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Citiraj zirafic prvotno napisa
    Deaedi, to smo i mi primjetili da naša curica ima ispod jezika tu kožicu koja je malo više spojena nego inače. kako se to uklanja? tko šalje na to - logoped ili pedijatrica?
    To je bilo prije kojih 20tak godina: znam da smo dobili uputnicu za Klaicevu - mozda za kirurga: napravili su to ambulantno, za 5 min je bilo gotovo.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Podižem temu s jednim konkretnim pitanjem:
    naime, Andrej ne izgovara "r", ali primjećujem da se trudi u zadnje vrijeme, kako bi ga nekako razlikovao od "l" (koje zvuči kao j) i "pravog j". I pritom izgovara "r" grleno, kao da račla.
    Što da radimo? Treba li ga ispravljati već u ovoj ranoj fazi (dok još nije pravo ni svladao izgovor) ili da ga pustimo, pa što bude - bude?
    S jedne strane, drago mi je da se trudi, svaki novi glas je napredak, a s druge strane, ne znam koliko je dobro da u startu nauči krivi izgovor koji bi poslije opet trebalo ispravljati :/

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    tanja_b, ne bih te htjela uspaničiti, ali.. :/
    Ni Luka još ne izgovara R već ili J, ili englesko R (nemam ovdje fonetički znak) s jezikom uvijenim prema nepčanom svodu. Krenuli smo kod logopeda na govorne vježbe i koliko sam shvatila to naše i nije neki nesavladivi problem. Ali, u razgovoru mi je nešto spomenula što mislim da je vrlo bitno za vaš slučaj.
    Navodno treba brzo reagirati ako počne 'grleno' izgovarati R kao, na primjer, u francuskom. To je obrazac koji se puno teže ispravlja, pogotovo ako ga dijete duže koristi.
    Mislim da bi bilo dobro otići kod nekog što skorije.

  20. #20
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    Navodno treba brzo reagirati ako počne 'grleno' izgovarati R kao, na primjer, u francuskom. To je obrazac koji se puno teže ispravlja, pogotovo ako ga dijete duže koristi.
    Mislim da bi bilo dobro otići kod nekog što skorije.
    Moje dijete ima ovakav izgovor tog glasa, i rečeno mi je da je "bolje" (za dijete lakše kasnije ispraviti) potpuno ga ispustiti, nego ga naučiti govoriti korijenom jezika.
    No, kako je L prethodnik glasa R, a ona L ispušta, mijenja s V i još sto čuda, prvo se mora raditi na dobivanju korektnoga L, a potom na R.

    E sad, ovo hitno, što hitnije...

    Ja sam dijete vodila s 3,5 god. logopedu, čim sam uočila da R formira krivo, no tada mi je rekla da se R tolerira do 4,5, čak 5,5 godina i ako se spontano ne ispravi tada treba dijete dovoditi na seanse.
    Ona sada ima 4,8, vrtićka logica mi joj je dijagnosticirala guturalni rotacizam (grlenog R), a privatnice koje sam posjetila redom su mi govorile: čekati jesen, ne kretati sa seansama (one ih tako zovu) prije ljeta i pauza za GO jer nije "za glavu", ali i: hitno, hitnije, svakodnevno ako je ikako moguće (financijski moguće, jelte, samo da se zna, seansa od pola sata doseže i vrtoglavih 130 kuna ) tako da ću prvo krenuti od dijagnostike sa SUVAG-a, a onda postupiti prema njihovom mišljenju: hitno, hitnije ili čekati još neko vrijeme da se spontano ispravi.

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Malo cu skrenuti s teme, ali znatizeljna sam, pa ako mi tko moze odgovoriti.

    U druzenju s jednim parom cije dijete ima poprilicnih problema s izgovorom, primijetila sam da oni nikad nisu obracali paznju na to sto dijete krivo izgovara. Nisu nikad rekli nesto tipa, "pokusaj reci ovako: ____". Jednostavno su se ponasali ko da dijete prica u najmanju ruku ko Oliver Mlakar. I to je otislo, cini mi se, predaleko. Dijete je potpuno nerazumljivo, svjesno toga, i izgleda posramljeno cim progovori.

    Ne mislim da roditelj ima potpunu kontrolu nad tim, al ne mogu ne pitat se koliko njihov opusteni stav pogorsava cijelu tu pricu.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Malo cu skrenuti s teme, ali znatizeljna sam, pa ako mi tko moze odgovoriti.

    U druzenju s jednim parom cije dijete ima poprilicnih problema s izgovorom, primijetila sam da oni nikad nisu obracali paznju na to sto dijete krivo izgovara. Nisu nikad rekli nesto tipa, "pokusaj reci ovako: ____". Jednostavno su se ponasali ko da dijete prica u najmanju ruku ko Oliver Mlakar. I to je otislo, cini mi se, predaleko. Dijete je potpuno nerazumljivo, svjesno toga, i izgleda posramljeno cim progovori.

    Ne mislim da roditelj ima potpunu kontrolu nad tim, al ne mogu ne pitat se koliko njihov opusteni stav pogorsava cijelu tu pricu.
    koliko sam ja shvatila, nije preporučljivo ispravljati dijete, već ponoviti za njim ispravno
    U vutiću smo se igali... ---> Da? Što ste igrali u vrtiću?

    a da treba reagirati, naravno da treba.
    Odvesti dijete nekom stručnom da ga posluša i eventualno predloži što i kako dalje.

  23. #23
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Marta, sigurno da pogorsava Dijete si ne moze samo pomoci u toj prici, a kuzi da ga ljudi ne razumiju. Nadam se da nece ostati prevelike traume djetetu.


    Mi idemo kod logopeda, on ima 5 god, problem L i R. L je savladao vrlo brzo i sad rade na R. U razgovoru nam je logopedica isto spomenula da je to "francusko R" najteze ispraviti. Tako da bih ja svakome od vas savjetovala da cim primjetite da ide krivim smjerom da odete na pregled. I u takvim slucajevima ja osobno ne bih nikako cekala da dijete bude 5 god. Nece njima nista biti ni ako krenu na terapiju sa 3 ili 4. Vrlo je zabavan nacin vjezbanja za tu dob, tako da mislim da bi im u starijoj dobi cak moglo biti dosadno.

  24. #24
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja ne ispravljam dijete u smislu da mu kazem: "Ne, ne, ne, ne kaze se tako, nego ___", ali ako vidim da ima problema s izgovorom neke rijeci (Videk se povremeno s necim bori) onda mu polako izgovorim nekoliko puta.
    Jasno mi je da je tanka ta linija, ali opet mi se cini da roditelji trebaju imati aktivnu ulogu u svemu tome.

  25. #25
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Slazem se

  26. #26
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Anchie, kada ste vi prvi puta zbog tog problema posjetili logopeda?

  27. #27
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Prije mjesec dana

  28. #28
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Prije mjesec dana
    Onda i mi možemo čekati jesen.

    Šalim se.
    Neću te više gnjaviti, samo me još zanima koliko vam je trebalo za dobiti L? Za R predviđaju cca 30 odlazaka, iako znam da je individualno.

  29. #29
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mislim da cemo i mi otici kod logopeda, H prica dosta nerazumljivo. Pedijatrica nam je jos prije rekla da se ne treba nista poduzimati do 4g. No, sada smo radi prehlade bili kod novog pedijatra i rekao je da se kod logopeda moze ici vec sa 3g i da je bolje ne cekati. Prvo neka je dovedemo kod njega na pregled, pa ce nas uputiti logopedu da je pogleda. Mislim otici koji dan iduci tjedan, kad jos malo ozdravi.

    Inace, vidim da u DZ Vrapce ima logoped iz Suvaga. Da li se i kod njih dugo ceka? I kolike su cijene kod privatnih logopeda i kojom se dinamikom obicno ide na terapiju (koliko cesto)?

  30. #30
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    da li je moguće da je stvar nasljedana budući da tata govori isto tako
    znam da je post već star ko grčka, al iz osobnog iskustva imam osjećaj da je to prije oponašanje, nego naslijeđe. ja govorim to R i moja mala kad je sa mnom me imitira (ne sprda se, nego želi govoriti kao ja, valjda jer sam joj uzor ). kad je s ocem izgovara normalno.

    AM, mogle bi zajedno krenuti na jesen. il ćeš već ovih dana do suvaga ?

  31. #31
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mi smo L vrlo brzo dobili kod logopedice jer sam ja probavala dobiti L s njim doma... ono zezali bi se pa mu kazem "ajde otvori jako usta i stavi vrh jezika gore iza zubica" pa tak x puta kad bi se sjetila.. pa onda mu pokazivala kak izgleda izvodjenje slova L i tak. Uz to smo mi dosli do toga da je uspio izgovoriti L i u kombinaciji sa la, le, li, lo, lu ali nikud dalje od toga. I nisam znala kako da implementiramo to L u rijecima.

    Nastavio je kod logopedice i u roku x dana eto L u rijecima. Jos je trebalo 10 dana da automatizira i sad ga imamo posvuda - i gdje je L i gdje je R - pa je meni trebalo da se naviknem i da ga kuzim sto prica

    A nacin kako se implementira L u rijeci.. jednostavan da ne moze biti jednostavniji. Kad je dijete u stanju reci npr "le", onda ti kazes "le-le-le-leptir", i dijete treba to ponoviti. Nevjerojatno je kako mozak fukncionira - kad ga zaletis s tim le-le-le na pocetku, bez beda kaze "leptir". I onda vjezbanje tih kombinacija x puta, pa ponavljanje recenica u kojima ima L i tako.


    I jos nesto sto mi je palo na pamet. Pricala sam s jednom frendicom oko toga do koje dobi se tolerira koje slovo, pa je komentirala kak joj ide na zivce to "ukalupljivanje" ono, svi do te dobi moraju znati to i to slovo. Pa smo razglabale o tome kak je to individualno i tak. No poslije mi je palo nesto na pamet. Mislim da je to zaista neka krajnja granica, ne zato jer bi dijete trebalo znati reci do 5 god zato sto to pise u nekoj knjizi.. nego zato sto i samo dijete pocinje primjecivati da ga vrsnjaci ne razumiju sto kaze i to moze biti izvor frustracije. Prije mu fakat nije bilo bitno, on je mljeo svoje.... ali zadnjih recimo 6 mjeseci, vidim da ga je u odredjenim situacijama frustriralo kad nije u stanju bio iskomunicirati sto zeli. Npr. pLavi ili pRavi je kod njega uvijek bio pavi - pa si ti misli sto je htio reci.

    Tako da mislim da je bitno sprijeciti tu fazu frustracije Zato mislim da je dobro da se svakako ide prije tih famoznih godina koje su odredjene

  32. #32
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Tako da mislim da je bitno sprijeciti tu fazu frustracije Zato mislim da je dobro da se svakako ide prije tih famoznih godina koje su odredjene
    Slažem se, to svakako. U biti, to mi i je vodilja.
    Ona može reći L, koji puta ga ukalupi u riječ, koji puta ispusti, a nekada zamijeni s famoznim (za "la") "ua". Uz pomoć logopeda treba ga dobiti uvijek i u spontanom govoru.
    No, R niti ne zna (ne može) izreći pravilno, i baš me zanima kako logopedi uče dijete izreći taj glas, meni je to nemoguća misija - oduvijek je bio taj grleni R i točka. Koliko god sam puta nadobudno pokušavala iz kućne radinosti (vidi ovako, sada staviš jezik bla, bla) - nikako, ni na jedvite jade. :/

  33. #33
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Koliko god sam puta nadobudno pokušavala iz kućne radinosti (vidi ovako, sada staviš jezik bla, bla) - nikako, ni na jedvite jade. :/
    moja rođaka je logoped i naravno da se užasava na kućnu radinost. veli da to mogu roditelji tako lako, ne bi se ona morala školovati. tako da se ja ne mislim miješati, al ću se prihvatiti tog problema (R) i njenog izbacivanja jezika kod nekih riječi (šuškamo malčice).

  34. #34
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    AM, mogle bi zajedno krenuti na jesen. il ćeš već ovih dana do suvaga ?
    Ma kopam ipak nešto ranije, dali su mi termin 31. 7. a to mi je ni na nebu ni na zemlji, ne znam hoću li biti na kolektivnom GO tada jer to najmanje ovisi o meni, a najvjerojatnije neću biti u gradu.
    Ako ne uspijem ništa prije jeseni, javim ti se pa možemo.

    Gledam ti zadnji post i smijem se jer znam što logopedi misle o tome, mislim i ja tako. Nisam pokušavala puno puta, vidim da ne znam i točka, ali nije da me ne frustrira.

  35. #35
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Svakako bi trebalo ici kod logopeda, nema dileme oko toga. Nemamo mi roditelji to znanje (eno moj ociti primjer kako nisam znala kak djetetu objasniti da od lala dodje do koristenja L u rijecima ). Pa da se ne bi desilo da recimo roditelju najboljoj namjeri dijete dovede do "francuskog R", pa eto muke s ispravljanjem.

    A kak se dodje do R.. to je ziva umjetnost Mali mi opisuje, al ja nist ne kuzim.... prvo nesto sa slovima t i d, pa onda neznam sta.. sad ga izgovara dok mu logopedica stapicem pridrzava jezik gore. Uglavnom, meni je to cisti SF na osnovu njegove price.

    Prekjucer mi je sav odusevljen po povratku od logopedice vikao s vrata: "Mamaaaaa uspio sam reci L :D "

    A ja riknula od smijeha jer je naravno htio reci kak je uspio izgovoriti R

  36. #36
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    D. je prije nekoliko mjeseci počeo s pravilnim r i l (prije su oba bila w) tako da ih sad u nekom riječima izgovara čisto, a u nekima ih još polupreskoči. Međutim, frflja kod s, š, ž i sličnih (izgovara ih s jezikom među zubima). Zna li netko više o tome -l akše ili teže za ispraviti, kako ga možemo sami učiti? Mi isto dosad nismo ispravljali nego ponavljali ispravno. On zatraži pomoć (pogledom) ako mu je neka riječ komplicirana, nekad on i A. od tog učenja naprave igru, ali baka i dida su jedanput krenuli učiti ga ova slova i imam dojam da su malo zabrljali jer zapravo ne znaju kako se to radi, a ne znam ni ja. Mislim da ga je to isfrustriralo, mada ne vjerujem da su navaljivali, nisu takvi tipovi.

  37. #37
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    moja rođaka je logoped i naravno da se užasava na kućnu radinost. veli da to mogu roditelji tako lako, ne bi se ona morala školovati. .
    Tako se nekako i meni čini, izgleda mi riskantno time se sam baviti.

  38. #38
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Podižem temu s jednim konkretnim pitanjem:
    naime, Andrej ne izgovara "r", ali primjećujem da se trudi u zadnje vrijeme, kako bi ga nekako razlikovao od "l" (koje zvuči kao j) i "pravog j". I pritom izgovara "r" grleno, kao da račla.
    Što da radimo? Treba li ga ispravljati već u ovoj ranoj fazi (dok još nije pravo ni svladao izgovor) ili da ga pustimo, pa što bude - bude?
    S jedne strane, drago mi je da se trudi, svaki novi glas je napredak, a s druge strane, ne znam koliko je dobro da u startu nauči krivi izgovor koji bi poslije opet trebalo ispravljati :/

    :shock: isto isto se događa kod nas! Lea je počela izgovarati to grleno R.
    Ja sam isto nekad negdje čula da je to jako loše i da se teško ispravlja.

    Ali, moja šogorica logopedica mi je rekla da se može raditi samo o isprobavanju i 'traženju', te da do 4-4,5 godine ništa ne treba poduzimati; samo ignorirati.

  39. #39
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Tako se nekako i meni čini, izgleda mi riskantno time se sam baviti.
    Nikako ne podrzavam da probavate sami.. Svakako kod logopedice, pa ce vas ona uputiti da li/kako/kada da vjezbate doma

  40. #40
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    :shock: isto isto se događa kod nas! Lea je počela izgovarati to grleno R.
    Ja sam isto nekad negdje čula da je to jako loše i da se teško ispravlja.

    Ali, moja šogorica logopedica mi je rekla da se može raditi samo o isprobavanju i 'traženju', te da do 4-4,5 godine ništa ne treba poduzimati; samo ignorirati.
    Nista me ne bi iznenadilo da ima logopeda koji se razilaze u misljenjima po tom pitanju.

    Ja osobno bih radje u startu otisla kod logopeda, da oni to kroz igru i zabavu apsolviraju u startu ispravno, nego pustiti pa ako ode krivo onda muku muciti s ispravljanjem :/

  41. #41
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    vertex, zimus mi je teta iz vrtića rekla da je vrtićki logoped izvršio razgovor s djecom iz Korinine grupe, i da će me logoped kontaktirati telefonom.
    OK. No, kako je jadna žena uhvatila vremena javiti se tek prije 10 dana (ona sama na njih 600, valjda) govori ona meni ovako: glasovi s kvačicom, l, lj, nj, i r, naravno.
    Ja slušam i ne vjerujem. Mislim, pa kako, znam za L i R, ali drugo... i onda mi sine: pa oni su bili na pregledu prije najmanje 4 mjeseca!
    Dakle, spontano je ispravila neke glasove.
    R ne vjerujem da će, to je stvarno usvojila kao vodu piti. Zato me i silno zanima KAKO se to ispravlja?!
    Vidim da će mi trebati štap, anchie - oprostite, jesu mi danas fore

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    No, R niti ne zna (ne može) izreći pravilno, i baš me zanima kako logopedi uče dijete izreći taj glas, meni je to nemoguća misija - oduvijek je bio taj grleni R i točka. Koliko god sam puta nadobudno pokušavala iz kućne radinosti (vidi ovako, sada staviš jezik bla, bla) - nikako, ni na jedvite jade. :/
    Mi smo do sada bili samo na inicijalnom razgovoru i postavljanju dijagnoze. Kod Luke je logopedica tada uspjela isprovocirati R. Dalje nije išla.
    Počela je beljenjem tako da jezik ide preko nepca, zubiju i van, nešto kao "blllleee..." (L izgovara bez problema) pa je prelazila na "brllee..."
    To joj nije upalilo
    Onda je pokušala sa "drrrržžžž" i pokretima ruku kao da iz sebe nešto izbacuje, ispucava. To mu je bilo super i onda su se "gađali magijom" prvo ona njega, onda on nju (on je ispočetka uporno govorio "tššš"). Malo pomalo i sve glasnije i glasnije (valjda da pređe na zvučne glasove) uspjela ga je dobiti da zarola "dRRRRRRRRž" - magični je projektil jači što se duže čuje to rolanje. Rekla nam je da doma tako vježbamo dok ne dođemo na red za govorne vježbe.
    29. krećemo pa ne znam kako će ga dalje hendlati i koje su joj tehnike.

  43. #43
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Hvala na objašnjenju, Imga.

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    (eno moj ociti primjer kako nisam znala kak djetetu objasniti da od lala dodje do koristenja L u rijecima ).
    To zna biti problem i stručnjaku koji ispravlja guturalni rotacizam, dijete R pokušava izgovoriti u više faza i na nekoliko načina (zna otići u potpuno krive vode) dok ga konačno ne dobije ispravnog. A onda treba vremena da se taj glas uvriježi u spontanom govoru. Dijete možda može reći taj R u situaciji "reci:R" (lupam) ali treba opet neko vrijeme da ga u spontanom govoru potpuno usvoji.
    Tako su mi objasnili, ali neću se više baviti time, odoh kuhati grah.

  44. #44
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    odoh kuhati grah.

  45. #45
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    A onda treba vremena da se taj glas uvriježi u spontanom govoru. Dijete možda može reći taj R u situaciji "reci:R" (lupam) ali treba opet neko vrijeme da ga u spontanom govoru potpuno usvoji.
    Tako su mi objasnili, ali neću se više baviti time, odoh kuhati grah.
    To vrijedi i za sva druga slova ak se ne varam... Jer mi nismo mogli krenuti uciti R dok nije u potpunosti automatizirao L. I treba vremena da dodju od tog slova do ciste automatike. Moram priznati da sam se ugodno iznenadila koliko se moj trudio automatizirati taj L, ono bas se iz petnih zila trudio. Sam sebe ispravljao (ako bi ga zaboravio, ponovio bi s L) Valjda je bio sav happy sto moze konacno reci pLavi (i za plavi i za pravi - pa smo mi ostali opet u banani )

  46. #46
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    sve je to mila majka, al kako ispraviti tvrdi bosanski (krajiški) naglasak koji dijete počinje usvajati od matere i ostale rodbine s majčine strae.... pita se moj očajni muž.

    p.s. AM

  47. #47

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Što se tiče tog "r"... Andrej nema od koga ni naučiti pravilan izgovor.
    Ja izgovaram "r" prednjejezično (ne čuje se u normalnom govoru, samo kad moram brzo izgovoriti riječi s puno r, npr. "porfirna struktura" ), a MM blago račla, ali isto mu se ne čuje uvijek, nego samo kad je umoran.

    Mislim da ću pitati za savjet vrtićku logopedicu, za početak.

    Inače, Andrej ne izgovara ni "l" ni "r", iako je već dobro prošao 3,5 godine... i ne izgovara nijedan glas s kvačicama. Ali sad je još super, kako je bilo prije par mjeseci.

  48. #48
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Lea L izgovara od kad je počela govoriti - logopedica se divila kako "ima" L kad smo bili na pregledu pred dvije godine, a R eto još uvijek ne :/

    Ja sam sklona misliti da je riječ o "traženju" zato što smo i prije imali takve epizode (kad je imala nešto manje od godinu dana jedno vrijeme je stalno brujala i režala, pa mi je šogorica rekla da to isprobava glasove), a i zato što taj R zvuči dosta različito u različitim riječima, a negdje ga niti nema. Kontrolu kod logopeda imamo tek slijedeće godine, doduše, mogu ja nas naručiti i ranije, možda i hoću, na jesen.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    ih i ja sam do pol osnovne rolala rrrrrrrr...dok me nije moja sadašnja a i tadašnja najbolja frendica uzela u dril...
    svaki put kad bij apočela crrrno i prrravo i krrrivo ova bi me ispravljala do besvijesti i evo me govorim najnormalnije (osim kad treba izgovoriti neke složene glasove kao npr.puno neki suglasnika vrtrtkrt bla bla e onda se malo čuje )

    kod mene je veći problem ultra tvrdo Č bome ko Čekićem po glaci ( posljedica izrazitog štokavskog mojeg oca)

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    ups glaci=glavi

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •