Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Bol u kralježnici

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    164

    Početno Bol u kralježnici

    Dal imate i vi osjecaj da se krivo držite? Jos od trudnoće...
    ja sam 3 tjedna od poroda i ko da se neznam vise pravilno drzati.
    Donji dio leda i dio kod lopatica me jako bole sva sam ukocena. Navecer jedva cekam da legnem.
    Kako ublaziti tu bol i popraviti drzanje?

  2. #2
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Roimeda, jesi imala carski mozda?

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Roimeda prvotno napisa Vidi poruku
    Dal imate i vi osjecaj da se krivo držite? Jos od trudnoće...
    ja sam 3 tjedna od poroda i ko da se neznam vise pravilno drzati.
    Donji dio leda i dio kod lopatica me jako bole sva sam ukocena. Navecer jedva cekam da legnem.
    Kako ublaziti tu bol i popraviti drzanje?
    Sve je to poznato... Ima više razloga. Evo iz glave:
    - tijekom trudnoće oslabe mišići trbuha iz razumljivih razloga. Lili je pametno pitala - ako si imala carski, to se još možda dodatno pogoršalo (donji dio leđa)
    - dojenje i podizanje djeteta nepovoljno utječu na gornji dio leđa. Ja nisam nikada mogla prakticirati zajedničko spavanje s djetetom (tijekom noći) jer me kičma ubijala, morala sam si naći dobar položaj za spavanje (anatomski jastuk, eventualno jastuk za dojenje - isprobaj što ti je udobno, ali moraš mijenjati položaje da se ne zaležiš u jednom)
    - kod previjanja, kupanja djeteta i slično obično nagonski zauzimamo pogrbljeni položaj, a to je katastrofa za kičmu - treba dijete prematati na standardnom stolu, a ne na krevetu. Vidi možeš li kadicu za kupanje staviti na neki povišeni položaj - ja sam je stavljala poprijeko na dječji krevetić dok god se moglo. Alternativa je kupanje bebe u umivaoniku, dok još stane u njega. Vidi kakve su ti mogućnosti

    Pomoć kod bolova u kičmi:
    - zagrijavanje (topla kupka ili tuš najmanje 1x dnevno, dobro je i za dojke i za kičmu i za cijelo tijelo)
    - primjerena odjeća koja ostavlja ruke slobodne, a leđa pokrivena (prsluk s zatvaračem ili gumbima sprijeda, da grije cijelu duljinu leđa)
    - spavanje u odgovarajućem položaju koji omogućuje opuštanje (položaj tigra - ležiš na trbuhu ukoso, jedno koljeno savijeno prema gore, isti lakat savijen prema koljenu, da ne ležiš direktno na dojkama)
    - dojenje u odgovarajućem položaju
    - kad god stigneš - vježbanje (ne mora to biti nešto komplicirano, ali recimo, kad god ne nosiš dijete, a prolaziš kroz vrata - digni ruku i dotakni štok, pa u povratku isto napraviš drugom rukom - to će osigurati razgibavanje ramena, hodaj po stanu naizmjence na prstima i na petama, uzmi dršku od metle pa radi vježbe sa štapom, kao prevencija pogrbljenog držanja - evo primjera https://www.youtube.com/watch?v=XjF3kQ-_qBI). Samo par vježbi opuštanja može puno pomoći: joga je zakon - vježbe razgibavanje vrata, zec, mačka, tigar, pas prema dolje, bočne torzije, ratnik.... Evo, ovaj video sam prvi našla: https://www.youtube.com/watch?v=CRTdZpB7ByY
    Za lumbalni dio leđa dobre su bočne torzije.

    Sve to možeš imati na umu i kad npr. radiš kućne poslove - prilikom usisavanja paziš da ti leđa budu ravna, a ne pogrbljena, pod pereš krpom na dugačkoj metli da se ne savijaš, pranje prozora ili pločica u kupaonici je odlično za razgibavanje ramena, ali moraš koristiti ravnopravno obje ruke, a ne samo dominantnu ruku. S druge strane, smanji to na minimum, dok dijete malo ne naraste.

    I najvažnije - koristi tuđu pomoć kad god možeš... Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.11.2021. at 09:36

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Peterlin, uvijek puna korisnih savjeta

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    164

    Početno

    Nisam imala carski...
    a da spavam sa bebom radi dojenja spavam....
    Sve je tako kako si napisala...
    Znaci ojacati misice svakako.
    Hvala puno na savjetima!!

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Roimeda prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam imala carski...
    a da spavam sa bebom radi dojenja spavam....
    Sve je tako kako si napisala...
    Znaci ojacati misice svakako.
    Hvala puno na savjetima!!
    To je još mala beba, dugo ćeš je nositi... Za sada si daj vremena da se odmoriš od poroda, a bome i od trudnoće. Za početak, nađi neki način da možeš spavati udobno i da se možeš koliko toliko odmoriti. Meni je rješenje bio zasebni dječji krevetić uz moj krevet, tako da je beba bila blizu, na pol metra, ali ne na istom madracu. Ja sam se bojala da ne ozlijedim dijete, ali ako imaš dovoljno velik krevet, to ne mora biti nužno. Možda će biti dovoljno nabaviti odgovarajući jastuk. Isprobaj... Ako ne želiš kupovati namjenski jastuk za dojenje https://pepco.hr/proizvodi/p36-32228...mienia-ceba_2/ (pitanje je hoće li ti odgovarati), zarolaj deku, pa isprobaj takav položaj. Svrha je da si ne kriviš kičmu tijekom dojenja.

    Osim toga, slušaj svoje tijelo. Ako te ukoči vrat, izmasiraj se... Ako te boli u križima, isto se možeš sama dohvatiti palcima one četiri rupe na sakralnoj kosti i izmasirati https://www.bumerang-dobrote.hr/sakralna-kost/. Ako ne možeš to dohvatiti, legni na leđa, zgrči noge i valjaj se lijevo-desno i naprijed-natrag, kako ti odgovara. Joga položaj sretnog djeteta isto pomaže: https://i.pinimg.com/564x/84/a0/04/8...509389b83e.jpg

    I ponavljam - kad god možeš, koristi tuđu pomoć da si osiguraš vrijeme za odmor.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    164

    Početno

    Uh jos svaki put nešto novo naucim...
    Hvala vam na odgovorima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •