Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 163

Tema: Nezdrava školska prehrana

  1. #101
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Znam da je mast nastala zbog ohlađenje juhe. Ali ovaj osjećaj labella u ustima je meni bio jedino od juhe iz vrećice, nikad od domaće juhe.
    Uglavnom, ova moja je u totalnoj depresiji zbog te hrane. Sve je divno, i učiteljica i prijateljice i razred, ali hrana...
    Iako, velika je vjerojatnost da je ona samo vrlo ekspresivna u toj svojoj maloj drami i da je to samo jedna faza prilagodbe na školu.

  2. #102
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Kad vec govorimo o zdravim prehramb.navikama, rekla bih da je bitno i da roditelj koji usadjuje takve navike zivi upravo tako. Znaci ni roditelj ne jede cips, slatkise I ostalo.

    Sve ostalo mi je nevjerodostojno. Pricam o tome jer poznajem nemali broj roditelja koji djeci diktiraju prehr.navike, a oni sami konzumiraju svasta.
    To mi je bezvezno skroz.


    Peterlin mozda malena od betty blue ne jede sporo nego im jednostavno serviraju poluhladno. Meni sin govori da cesto dobiva vec hladno i stvori se ona kozica na npr varivu. I meni je to bljak.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.09.2019. at 16:45

  3. #103
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Meni nije jasno kak oni u školama dobivaju sokiće i slatke jogurte, a onda na nastavama iz čega već uče o važnosti zdrave hrane i kako isto ovo treba izbjegavati. Opet su pali dogovori ispod stola s proizvođačima sokova i jogurta, fućkamo djecu.

  4. #104
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Što fali voćnim jogurtima za djecu?
    Hrana za djecu mora biti fina, a jogurt i voće skupa i je. Djeci su kalorije nužne za rast, a ako ih dobiju u formi soka, sretniji su.

  5. #105
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Nije to voće, to su šećeri i umjetna aroma.
    Sokovi kvare zube.

  6. #106
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nema smisla da te razuvjeravam. Pročitaj sastav na jogurtu.
    A sok popijen jednom dnevno nikako ne može smetati nicemu.
    Šećeri nam nisu neprijatelji.

  7. #107
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nije to voće, to su šećeri i umjetna aroma.
    Sokovi kvare zube.
    Naravno da nije voće.
    To se samo zove voćni jogurt.
    Krcati su šećerom.
    Potpuno su nepotrebni u prehrani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #108
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Frendica ide za višu pa bacim pogled u skripte i kaže treba izbjegavati ovo gore za očuvanje zdravlja. Što fali običnom jogurtu? Svježoj voćki? Neka djeca znaju samo za sok, kao da voda nije dovoljna, mora li i škola to poticati?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.12.2022. at 11:26

  9. #109
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Demonizira se sok i vocni jogurt, izbacilo bi se sve nepozeljno, a visi razredi bez beda udaraju po energetskim picima. Vidjela na svoje oči, i to ne jedno dijete, nego cijela ekipa.

    Jedan obrok u skoli ne vjerujem da ima ogroman utjecaj. Nece dobiti dijabetes ili karijes ako u skoli jednom tjedno pojedu vocni jogurt, puding il popiju sok. Ako je ostatak dana i zivota balansiran.

    Iako se slažem, mogao bi se dati obican jogurt ili naci zamjene, ako je moguce. Ali tipa sok je nekad bas gust
    Posljednje uređivanje od Vrci : 21.12.2022. at 13:25

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Frendica ide za višu pa bacim pogled u skripte i kaže treba izbjegavati ovo gore za očuvanje zdravlja. Što fali običnom jogurtu? Svježoj voćki? Neka djeca znaju samo za sok, kao da voda nije dovoljna, mora li i škola to poticati?
    Tebi je mjesto u vijeću roditelja. Znam iz iskustva. Kad su moji dečki krenuli u školu, ja sam upala u to jer se nikom drugom nije dalo (a stanujem u blizini škole). Rezultat: prvo što smo učinili je bilo izbacivanje aparata sa sokovima i grickalicama iz hodnika škole. Uspjelo je. I danas se sjećam da je ravnatelj rekao "A što ću ja onda jesti?" na što smo mu odgovorili da ćemo mu pakirati zdravi sendvič na smjenu ... Dalje, uspjelo je i organiziranje toplih obroka i za starije razrede (ranije je bilo samo za niže razrede). Voće - eh, tu imam podijeljeno mišljenje, jer u našoj školi su djeca dobivala voće, ali ga nitko nije htio, pa je učiteljica iz boravka često mojim sinovima davala po 3-4 jabuke ili kruške koje su druga djeca ostavila, jer su imala kinder čokolade u torbi, tako da ne možeš za sve kriviti školu...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.12.2022. at 13:36

  11. #111
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    mene zanima kak budu iza Nove godine organizirali obroke u školi, kad sad kad max. 75 postro dece jede i užinu ( a Ikapacitet kuhinje je ispod nivoa za sve9, i kaj bi davali alergičarima tipa mojem klincu, koji nije jedini u toj zbirci alergičara, ali je nadasve najvišestrukovniji bar u našoj školi

    usto voća koje je bilo sponzorirano od velikih dućana jednom tjedno neide više.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.12.2022. at 14:11

  12. #112
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Bila sam u vijeću roditelja i na moj upit zašto se djeci za užinu daju lisnata, buhtle, hamburgeri, hot dogovi, odgovor je bio...to djeca jedu. Griz, palenta, jogurt...to sve bacaju...

    Daleko smo mi jos od velikih promjena u prehrani u skolama, ali i vrticima. Svaka cast izuzecima.

    I da, slazem se, sve ide od kuće, odgoja i obiteljskih nabika. Moji u zivotu nisu pojeli cokolino, pastetu, gore navedene pekarske proizvode ne vole, zato i ne jedu u skoli. Ima dana kada kuhaju na zlicu, rizoto i sl.ali rijetko.
    Vrhunac je kad jednom tjedno ponude voće u školi ...

    Pisala sam i ravnatelju, opcini, zupaniji, ministarstvu i na kraju odustala jer su samo prebacivali lopticu.
    Kod nas jelovnik slaze kuharica...niti zdravstveni djelatnik, a kamoli prehr.tehnolog ili nutricionist...nazalost.

  13. #113
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Slažem se da bi škola trebala misliti na zdravu prehranu.

    Kod nas nema tih hamburgera i buhtli, okej je kuhinja. Sad gledam jelovnik od prošlog tjedna, ponedjeljak piletina s povrćem, salata, pecivo i voće. Utorak svinjetina u sosu, pire krumpir, pecivo i puding. U petak su imali oslića s blitvom.. Tri dana im je desert voće, dva dana nešto slatko, tj. puding ili kolač.

  14. #114
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam u vijeću roditelja i na moj upit zašto se djeci za užinu daju lisnata, buhtle, hamburgeri, hot dogovi, odgovor je bio...to djeca jedu. Griz, palenta, jogurt...to sve bacaju...

    Daleko smo mi jos od velikih promjena u prehrani u skolama, ali i vrticima. Svaka cast izuzecima.

    I da, slazem se, sve ide od kuće, odgoja i obiteljskih nabika. Moji u zivotu nisu pojeli cokolino, pastetu, gore navedene pekarske proizvode ne vole, zato i ne jedu u skoli. Ima dana kada kuhaju na zlicu, rizoto i sl.ali rijetko.
    Vrhunac je kad jednom tjedno ponude voće u školi ...

    Pisala sam i ravnatelju, opcini, zupaniji, ministarstvu i na kraju odustala jer su samo prebacivali lopticu.
    Kod nas jelovnik slaze kuharica...niti zdravstveni djelatnik, a kamoli prehr.tehnolog ili nutricionist...nazalost.
    U većini škola jelovnik slaže kuhar, vrh je ako je uključena neka osoba iz razredne nastave ili učitelj prirode.
    Ista priča je bila zašto na izletima uvijek pohanci i pomfri?!?, Odgovor isti, e tu imam sreću jer moji dobe nešto tipa ruzibuti i meso, eventualno salatu, koja je nevidljiva ostalima

  15. #115
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Problem je što mnoga djeca tako i doma jedu; pohano i pofrit i dokle god bude puno više roditelja koji nemaju pojma o sastavu voćnog jogurta, dotle će prehrana biti takva kakva je.
    U današnje vrijeme se stvarno nije problem informirati i educirati pa tako taj nesretni voćni jogurt sadrži oko 20 % šećera, ovisno o vrsti neki i više. Ako računamo da čašica jogurta ima cca 150 g, lako možemo izračunati da je u njoj 30 g šećera.
    Potpuno nepotrebnog.
    Pustimo sad karijes, ali šećer dugoročno jako šteti, a ovdje se radi o djeci koji tek razvijaju navike i već od najranije dobi postaju ovisnici o šećeru što vodi u debljinu, dijabetes, hipertenziju…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #116
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se da bi škola trebala misliti na zdravu prehranu.

    Kod nas nema tih hamburgera i buhtli, okej je kuhinja. Sad gledam jelovnik od prošlog tjedna, ponedjeljak piletina s povrćem, salata, pecivo i voće. Utorak svinjetina u sosu, pire krumpir, pecivo i puding. U petak su imali oslića s blitvom.. Tri dana im je desert voće, dva dana nešto slatko, tj. puding ili kolač.
    Kad to jedu?

    Moj ima samo mlijecni obrok i cesto jedu grah varivo u 9:30 ujutro.
    Nekad imaju sendvic i slicnu brzu hranu, nekad kuhano. Ali i bolonjez u pola 10 mi rano za tako male
    Posljednje uređivanje od Vrci : 22.12.2022. at 08:10

  17. #117
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    https://dukatshop.hr/jogurt/136-duka...354012429.html
    Ovo stvarno izgleda OK. Ima voća, ima i šećera, ali u sasvim razumnoj količini. 1-2 takva ili slična jogurta tjedno ne mogu štetiti.
    Treba biti realan i sagledavati stvari u životu iz raznih kutova.
    Ili ne mora. Ali, napisati sam morala

  18. #118
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Mene bi zanimalo koliko po djetetu država daje da se zdravi obrok osigura. Bratemili, kad pogledate cijene voća, ne čudi me da je na jelovniku 1x tjedno u ovo doba godine. Lako je napisati što bi trebalo. Malo teže je to provesti u zadanim okolnostima.

  19. #119
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Kad to jedu?

    Moj ima samo mlijecni obrok i cesto jedu grah varivo u 9:30 ujutro.
    Nekad imaju sendvic i slicnu brzu hranu, nekad kuhano. Ali i bolonjez u pola 10 mi rano za tako male
    U 11.
    Mojoj u 9 škola tek počinje.

  20. #120
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mene bi zanimalo koliko po djetetu država daje da se zdravi obrok osigura. Bratemili, kad pogledate cijene voća, ne čudi me da je na jelovniku 1x tjedno u ovo doba godine. Lako je napisati što bi trebalo. Malo teže je to provesti u zadanim okolnostima.
    Pa sad ce davati 10kn
    U našoj skoli je do sad kuhinja bila 10,50 kn po danu

  21. #121
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    https://dukatshop.hr/jogurt/136-duka...354012429.html
    Ovo stvarno izgleda OK. Ima voća, ima i šećera, ali u sasvim razumnoj količini. 1-2 takva ili slična jogurta tjedno ne mogu štetiti.
    Treba biti realan i sagledavati stvari u životu iz raznih kutova.
    Ili ne mora. Ali, napisati sam morala
    Ajmo malo iz razumnih kuteva: Jedna jušna žlica šećera sadrži oko 15 g što znači da u tom jogurtu ima skoro žlica i pol šećera.
    Čisto sumnjam da bi itko razuman utrpao djetetu ili sebi zžlicu i pol šećera u usta, ali u jogurtu može?
    Nadalje, cijena kile tog jogurta je preko 20 kn. Koje voće toliko košta?
    Jabuke, mandarine, naranče, banane… sve je to u rangu od 5 do 12 kn maksimalno za kilu.
    Ni deci vina ne bi, vjerojatno nikome škodilo pa ipak se ne poslužuje za užinu.
    Karikiram
    Ali morala sam napisati.
    Btw. U OŠ sam išla jako davno i nikada nisam dobila ni hrenovke, ni voćni jogurt za užinu.
    Danas kada puno više znamo o prehrani i postoje nutricionisti, apsurdno je djecu hraniti sa smećem. Barem u javnim ustanovama, a doma neka jedu što hoće.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #122
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Ali kako ce jesti voce i povrce u skoli kad ga doma ne jedu. Jedna prijateljica se cudila kako moji jedu zelene salate, povrce na lešo, variva...njeni klinci to ne vole (stariji su od mojih) 5 i 6 godina.
    Ne vole jer im se to ne kuha, tj.kuhalo im se prvih godinu dana. Sad je lakse u trg centru kupiti gotove lazanje, pomfrit iz vrecice, meso panirano ispohati...

    Jucer gledam skolska priredba, u svakom razredu ima najmanje 3,4 pretile djece.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Da, čini se da je to začarani krug... škola ne nudi, jer djeca to ne jedu... a ne jedu jer im se doma to ne servira...

    I ja sam se svojevremeno živcirala oko toga da zašto im naša škola servira kinder monte umjesto nekog jogurta ili b aktiva. Razgovarala sam s kuharicom direktno i isto je rekla da djeca ne jedu jogurte, pa im onda serviraju ovo drugo ...

    Ne znam, po meni bi škola trebala nuditi zdraviju varijantu, pa kome pravo, kome krivo... Kad se već toliko priča o zdravoj prehrani i njenoj važnosti...

    Vjerujem da bi se djeca ipak s vremenom naučila i kad ogladne pojela makar i zdravo ...

  24. #124
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, čini se da je to začarani krug... škola ne nudi, jer djeca to ne jedu... a ne jedu jer im se doma to ne servira...

    I ja sam se svojevremeno živcirala oko toga da zašto im naša škola servira kinder monte umjesto nekog jogurta ili b aktiva. Razgovarala sam s kuharicom direktno i isto je rekla da djeca ne jedu jogurte, pa im onda serviraju ovo drugo ...

    Ne znam, po meni bi škola trebala nuditi zdraviju varijantu, pa kome pravo, kome krivo... Kad se već toliko priča o zdravoj prehrani i njenoj važnosti...

    Vjerujem da bi se djeca ipak s vremenom naučila i kad ogladne pojela makar i zdravo ...
    Neka sigurno ne bi.

    Inace , moj necak ide u skolu u Irskoj. Obavezna skola, a on ima 5 godina. Sa toliko krecu. Mislim da budu 4 ili 5 sati dnevno, plus besplatan rucak.
    Rucak je takav da roditelji preko aplikacije biraju sto ce dijete jesti taj tjedan. Ponudeni su kompletni obroci , roditelj izabire po danima. Mislim da ima desetak raznih ruckova vrlo sarolikog izbora, jer djeca su tamo raznih navika i porijekla. Od pohanaca sa krumpirom i salatom, preko mesnih okruglica sa špagetima, do klasicnih jela iz indije. Desert, sok , voce , grickalice se mogu nadoplatiti za iznos od 0.5 -1 euro ovisno o izboru.

  25. #125
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Ali kako ce jesti voce i povrce u skoli kad ga doma ne jedu. Jedna prijateljica se cudila kako moji jedu zelene salate, povrce na lešo, variva...njeni klinci to ne vole (stariji su od mojih) 5 i 6 godina.
    Ne vole jer im se to ne kuha, tj.kuhalo im se prvih godinu dana. Sad je lakse u trg centru kupiti gotove lazanje, pomfrit iz vrecice, meso panirano ispohati...

    Jucer gledam skolska priredba, u svakom razredu ima najmanje 3,4 pretile djece.
    Kuham uvijek i stalno.
    Starije dijete je ekstemno izbirljivo, nije jelo ne jede ni danas sa 20 hrpu stvari. Radije je zvakao suhi kruh nego da uopce proba . On upce ne jede nikakvo povrce j vecinu voca.
    Sto se male tice ona je normalno izbirljiva. Ne jede kuhano povrce, osim kiselog kupusa . Ona jede sirovo povrce svake vrse i svo voce. Muz i ja jedemo sve osim precene janjetine. I da, kuham sve osim janjetine. Djeca si peku jaja ako ne zele jesti kelj ili poriluk koji skuham.

  26. #126
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Ali kako ce jesti voce i povrce u skoli kad ga doma ne jedu. Jedna prijateljica se cudila kako moji jedu zelene salate, povrce na lešo, variva...njeni klinci to ne vole (stariji su od mojih) 5 i 6 godina.
    Ne vole jer im se to ne kuha, tj.kuhalo im se prvih godinu dana. Sad je lakse u trg centru kupiti gotove lazanje, pomfrit iz vrecice, meso panirano ispohati...

    Jucer gledam skolska priredba, u svakom razredu ima najmanje 3,4 pretile djece.
    mašnice, djeca dok su mlađa obično jedu više vrsta namirnica, onda upadnu u fazu da u nekoj dobi (defintiivno starijoj od tvoje djece) odbijjaju nešto što su do neki dan voljeli jesti, pa se opet u nekoj fazi (obično pubertet) vrate široj lepezi namirnica. i to ne sva djeca. Nek ii dalje ostanu izbirljivi.

    Htjela sam samo reći da je prerano tvrditi da djeca jedu sve dok ne dođu u neke godine.

    Moje jedno dijete obožava variva, povrće na lešo, salate, drugo dijete je nekad i jelo takve obroke, a sad manje, radije bira meso i ugljikohidrate
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.12.2022. at 15:44

  27. #127
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Moja starija 4.5 godina ide u lokalnu seosku skolu u Belgiji. U skoli su zabranjeni cipsevi, cokolade, gazirana i energetska pica. Svaki dan imaju 2 obroka koje mi pripremamo i saljemo s njima prema naputku iz skole. Jutarnji obrok je uvijek voce, a popodnevni moze biti voce, svjeze povrce, jogurt ili jedan keks. Dozvoljeni su prirodni sokovi uz napomenu da je voda najbolja i da izbjegavamo sokove. Ne pije ih ni doma. U skoli jedu juhu i glavno jelo (jednom tjedno vegetarijanski, riba, pile i svinja/junetina uz kuhani prilog). Jednom godisnje nas skola obavijesti da imaju mini slavlje i taj dan djeca umjesto popodnevnog obroka dobiju pomfi (5-6 stapica). Ipak im je to nacionalno jelo. Hrana koju nose od doma (npr. keks, sok) mora biti raspakirana jer zele smanjiti kolicinu smeca. Ostaci voca idu u skolski kompost.

    Manja, koja je jos u vrticu, je izbirljivko veliki.

  28. #128
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Moja još nije nikaj dobila, opet javlja slatki jogurt i pecivo. Gledajte, kao neko ko je bio gladan čitavo djetinjstvo, cijenim svu hranu, ali dajte najte, ... slatki jogurt i pecivo?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.01.2023. at 13:15

  29. #129
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Ma kod nas ima isto svega, ne znam jel bih napisala da sam se pomirila s tim. Da može bolje, može, ali da kuhar slaže jelovnik mi je koma...uz sve silne prehr.tehnologe i nutricioniste

  30. #130

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Ja sam se pomirila s prehranom u školi. Znam da doma jedu kvalitetno i raznovrsno, pa jedan loš obrok dnevno neće im naškoditi.

    U Vijeću roditelja sam i puno se raspravljalo o prehrani, nažalost, hrana je takva jer kad su i uveli zdravije obroke, klinci su se nabacivali s tom hranom i odbijali jesti.Kaže ravnateljica da ju srce boli kad su gledali kako se djeca s jabukama, kruškama i ostalim voćem igraju po školi i bacaju u smeće.

    Zdrava prehrana kreće od kuće, i ako dijete nije naučeno doma jesti voće i povrće, ne može roditelj očekivati da će to u školi jesti s oduševljenjem.

  31. #131
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    kod nas za sad nema hrane koja je prilagođena ( višestrukim)alergičarima, znači samo jedan meni je trenutno na biranje vele da ispituju mogućnosti.........

  32. #132

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    U ZG - jesu li vam poslali anketu u 12. mjesecu želite li besplatan obrok?
    Nama je to whatsappom poslano, od danas do sutra da odgovorimo, i pitanje je bilo slažemo li se da djeca dobivaju besplatan hladni obrok.

    S obzirom da se kod nas često takva već poluodgovorena pitanja postavljaju, i da mi je dijete još godinu i pola dana u OŠ, nisam htjela "talasati", ali kad sam jučer vidjela na tvu da škole daju topli obrok - baš mi je bilo krivo što nisam komentirala ...

    inače pokatkad su dobivali bolonjez i djeac bi to s guštom pojela. Sigurna sam da bi takve brze obroke rado većina pojela - tjestenine, rižota i sl. , a sada su opet na pecivima (i to su prije dobivali neka s raznim punjenjem, sad je valjda zbog cijene samo kajzerica).

    A voće - mislim da se ne isplati to davati u školama jer hrpa voća ostane...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 11.01.2023. at 15:51

  33. #133
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Moja još nije nikaj dobila, opet javlja slatki jogurt i pecivo. Gledajte, kao neko ko je bio gladan čitavo djetinjstvo, cijenim svu hranu, ali dajte najte, ... slatki jogurt i pecivo?
    nažalost, još uvijek ima gladne djece pa neka i slatkog jogurta i peciva.

  34. #134
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    kod nas nije bila anketa neka novija, veliki su do sad mogli jesti taj tzv. mliječni obrok, koji nisu isto mogli jesti svi, ujedno veliki ne mogu jesti ručak jer nema ni kapaciteta ni kuhinje ni u blagavaoni

  35. #135
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    U ZG - jesu li vam poslali anketu u 12. mjesecu želite li besplatan obrok?
    Nama je to whatsappom poslano, od danas do sutra da odgovorimo, i pitanje je bilo slažemo li se da djeca dobivaju besplatan hladni obrok.

    S obzirom da se kod nas često takva već poluodgovorena pitanja postavljaju, i da mi je dijete još godinu i pola dana u OŠ, nisam htjela "talasati", ali kad sam jučer vidjela na tvu da škole daju topli obrok - baš mi je bilo krivo što nisam komentirala ...

    inače pokatkad su dobivali bolonjez i djeac bi to s guštom pojela. Sigurna sam da bi takve brze obroke rado većina pojela - tjestenine, rižota i sl. , a sada su opet na pecivima (i to su prije dobivali neka s raznim punjenjem, sad je valjda zbog cijene samo kajzerica).

    A voće - mislim da se ne isplati to davati u školama jer hrpa voća ostane...
    Osiguran je obrok.
    Skole odlucuju kakav ce obrok biti u okviru novaca koje dobiju i uvjeta u skoli.

  36. #136

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    U ZG - jesu li vam poslali anketu u 12. mjesecu želite li besplatan obrok?
    Nama je to whatsappom poslano, od danas do sutra da odgovorimo, i pitanje je bilo slažemo li se da djeca dobivaju besplatan hladni obrok.

    S obzirom da se kod nas često takva već poluodgovorena pitanja postavljaju, i da mi je dijete još godinu i pola dana u OŠ, nisam htjela "talasati", ali kad sam jučer vidjela na tvu da škole daju topli obrok - baš mi je bilo krivo što nisam komentirala ...

    inače pokatkad su dobivali bolonjez i djeac bi to s guštom pojela. Sigurna sam da bi takve brze obroke rado većina pojela - tjestenine, rižota i sl. , a sada su opet na pecivima (i to su prije dobivali neka s raznim punjenjem, sad je valjda zbog cijene samo kajzerica).

    A voće - mislim da se ne isplati to davati u školama jer hrpa voća ostane...
    dobili smo anketu, ali kod nas u školi su ionako već dobivali hladni obrok. Topli obrok je samo za boravkaše.

  37. #137
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Naša škola ima kuhinju ajme meni i tek sam sad skužila da samo 1 ili 2xtj.imaju topli obrok...ostalo su kroasani, burek, sendviči, hot dog, vocni namaz(?), čajna, savitak, buhtla...jedino u boravku dobivaju svaki dan ručak kuhani, a doručak im je ovo gore sto sam napisala.

    Mi nismo u Zagrebu ali smo u zagreb.županiji, krajem godine su razrednici slali upit tko će jesti u školi ili neće. Moj stariji je rekao da mu nema smisla jer pola od toga ne jede ili mu nije fino. Kuhano još da, ali ovi hladni obroci ne prolaze kod njega.

  38. #138
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Moj stariji sin ne jede hrpu toga cak ni sad sa 20 godina u super firmi sa super menzom super jelovnikom i djelomicno financiranim prehranom od strane firme. On tamo jede kolac i sok svaki dan. Iako ima kompletni rucak. I sto to znaci? Osim da je on izbirljiv?

  39. #139
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas nije bila anketa neka novija, veliki su do sad mogli jesti taj tzv. mliječni obrok, koji nisu isto mogli jesti svi, ujedno veliki ne mogu jesti ručak jer nema ni kapaciteta ni kuhinje ni u blagavaoni
    Sorry moram ispravit.

    U našoj školi itekako ima mogućnost da sva djeca imaju kuhani ručak kako je to i bilo prije korone, samo je sad ravnatelj lijepo iskoristio koronu da nakon što je jedna kuharica otišla u mirovinu, poslije nije zaposlena neka nova, koja će je zamijenit i bit pomoć drugim kuharicama.

    I tako danas uz novu veliku kuhinju i blagovaonu, naši učenici od 5.-8.razreda nemaju ručak, a imale su ga generacije ranije (uključujući moju kćerku u 5.razredu). To me baš ljutilo, ta inertnost i nevoljkost uz sve kapacitete sad sam već dugo prihvatila
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.01.2023. at 19:33

  40. #140

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Lili, uopće ne znam o kojoj školi govoriš, ali znam da ravnatelji rijetko imaju slobodu zaposliti ili ne. Od samog vrha kreće ta štednja na školstvu.
    Mi nemamo niti smo ikad imali pravi kuhani obrok u školi. Ako ga ikad dobijemo, to će vjerojatno biti krajnjim aktivistički nastojanjima... Ipak, pomakli se pa sad bar u vrtiću djeca imaju kuhani obrok koji se dostavlja. Meni je i to super.

  41. #141
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Govorim o našoj školi koja je jedna od zadnje izgradjenih u Zg, ima 800 učenika, i uz te kapacitete su radjena kuhinja i blagovaona, dvorane.

    Škola ima najmoderniju opremu, sve stručne službe, nekoliko kuharica i svo pomoćno osoblje, uz naravno nast.kadar.

    Tako da je sve otpočetka postavljeno kako treba. Kad je došlo do promjene ravnatelja, promjene su očite (na lošije). Nažalost, preminuo je tadašnji ravnatelj.

    Prije su sva djeca imala doručak, ručak i užinu, ovisno o smjeni i iskazanim željama za obrocima (netko ni tada nije plaćao djetetu nijedan obrok).
    Bilo je i voća i zapravo uopće nije bio loš meni, bilo je variva, povrća, onako kako bi i trebalo biti.

    S obzirom da su na snazi zakonski propisi koji omogućavaju zapošljavanje nakon umirovljenja djelatnika, mogućnost je postojala, ali ne i volja. I to je to, nije iskorištena prilika.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.01.2023. at 22:19

  42. #142
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Ali zaboravljaš Lili da je u prvotnoj priči kapacitet škole bio rađen prema greški u proračunu, a i u toku zadnjih 10 godina se toliko tu izgradilo da se ne može pričati o planskoj gradnji ni škole ni vrtića, jer da je to ok naši klinci bi cijeli vrijeme išli u naselju u vrtić, a ne u TIK!

  43. #143
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ništa ne razumijem jelena.O.
    Kakva greška u proračunu? Daj molim te piši jasnije.

    Pričamo o kuhinji u školi, kakve veze sad to ima s kapacitetom vrtića koji je nedostatan (jer imamo najveći broj djece po glavi stanovnika u RH)?

  44. #144
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Moj je ovaj tjedan imao sendvice i jogurt/mlijeko, pecivo/kroasan i voće kombinacije

    Idući tjedan kreće kako su inače imali. Tri dana će imati burek/sendvič/ nešto, a dva dana kuhano (bolonjez, i riba/krumpir ovaj put)

  45. #145
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Lili, prema iskustvu drugih škola, mislim da bi i taj vaš ravnatelj zaposlio još kuharica da je ikako mogao/smio odnosno našao kandidata.

  46. #146
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ima li tko od vaše djece potpuno besplatan kuhani obrok svaki dan?



    Moj sin u svojoj školi ima svaki dan kuhani obrok koji se nadoplaćuje 80 centi po danu. Iako je to jedna od samo dvije škole koje kuhaju, u medijima su ih prozvali zbog te nadoplate jer je kao vlada obećala besplatne obroke. Oni koji primaju marendu od Mlinara ne plaćaju ništa.

  47. #147
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Sve je to ok, jer je subvencija 10 kn iliti 1.33 eura, višak se plaća, osim ako se ne spada u socijalne kategorije

  48. #148
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Ovih dana sam u istrazivanju vrtica/jaslica za najmladju. U 10godina nista na bolje se nije promijenilo u jedina 2 privatna vrtica koja imamo u opcini. Za dorucak/uzinu: čoko kuglice, pasteta s mlijekom, linolada, vocni namaz...med...med je sporan samo zato jer ga daju i jaslicarima. U soku sam iskreno...rucak je kuhani svaki dan. Usporedujem sa gradskim vrticem u Zagrebu u koji je islo srednje dijete pa to je razlika kao nebo i zemlja.
    Tuzna sam iskreno...tuzna...a izbora nemam...

  49. #149
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Dakle taj obrok za boravkaše se do sada plaćao iako se boravak već plaća? Ne kužim.
    Kak god, ovo mi iskočilo na feedu https://www.mixcloud.com/yammatFM_sh...set-16012023/?

  50. #150
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Da obroci su se plaćali neovisno o boravku
    Tj cijena boravka + cijena prehrane, bilo je kategorija popusta dio ili cijeli prema propisima ili socijalnom statusu
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 17.01.2023. at 22:05

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •