Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 163

Tema: Nezdrava školska prehrana

  1. #51
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ajme, ajme... a meni i onaj naš stari bio prestrašan.
    da je kao kod vas... uh!
    meni je ono naše bilo kao hrana za lučke radnike; svaki dan mesina i ugljikohidrati/škrob.

    sad je super! (na mjesto glavnoga kuhara je došao neki mladi dečko)

  2. #52
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    mi nismo u boravku, ali i onaj doručak mi prisjedne
    zato uvijek prije škole obavezno doručkuje, pa ako i ne pojede u školi, pojede bar voće koje od doma ponese
    već mi je učiteljica na informacijama "spočitnula" (iz dobre namjere, ona bi da pojede) kako k uvijek po užini čeprka
    ili vadi sirota iz lisnatog hrenovku, ili iz sendviča salamu, iz krafne pekmez... ona to stvarno ne voli
    uglavnom od-do pojede jogurt i pecivo, od sve tjedne ponude
    teško je tu pokretati nešto kada znaš da se 80% djece tako hrani i da je istom broju roditelja važno samo da dijete pojede, ne i što

  3. #53
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    meni je žao što su ih taman u vrtiću naučili na zdravu prehranu i onda u školi opet sve bezveze.

  4. #54
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    ja sam dosta zadovoljna
    (ok, nekad sam nezadovoljna - ali kad pročitam neke vaše jelovnike npr. dorotein ili ovo što je a70v ili kbegicsi napisala - onda sam zadovoljna)

    otpilike ovako

    doručak: kruh sirni namaz, kruh maslac (po želji pekmez), kukuruzne ili neke druge pahuljice/mlijeko ili jogurt, palenta/mlijeko ili jogurt, griz, ono što mi je malo manje ok su što ponekd dobiju krafne s pekmezom i čokoladom, ali računam da nije takav grijeh ponekad (pa i mi kod kuće ponekad pojedemo nešto nezdravo) - uz kruh i namaz uvijek je čaj, mlijeko ili kakao

    ručak:
    različita variva (mahune, kelj, kupus, grašak), grah, blitva npr. s kuhanim jajetom ili tim nesretnim oslićem štolijeveć, bolonjez(ili ono meso na saft - ja to zovem perket)/salata je i kod nas isto kao i krumpir/meso/salata ili rižoto (u njemu bude svega), pa ono neko varivo u koji stave sve moguće povrće koje imaju i nešto malo kockica mesa...
    kod nas se ručak ne ponavlja na svakotjednoj bazi, već se ovo vrti u okviru nekakva tri tjedna...tako da ispadne manje - više dosta raznovrsno.

    popodnevna užina:
    voće različito (jabuke, grožđe, kruške, mandarine banane...čak su par puta imali i kiwiano (jedna mama je donijela)), obični ili voćni jogurt, ili domaći kolač (peku im) npr. štrudla/kolač s jabukama, višnjama, sirom...kad se ide nekud van, npr. u kazalište ili na izlet, onda se ponesu čajni keksići i tkđ. voće

    kod nas hrana za bocu bolja nego u vrtiću i kćer ju više voli jer ima povrća/variva, a to ona preferira, za razliku od npr. krumpir/meso kombinacija

  5. #55
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    e, baš to, cvijeta
    tamo su jeli varivo s lećom, a pašteta za doručak je bila sablazan
    i onda ovdje daju samo bijeli kruh i to je još najzdravije od svega

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mi imamo istu priču na početku svake, ali baš svake školske godine. Uvijek u školi treba ponovno reći kakvu prehranu očekujemo.

    Ručak je više manje ok (variva) ali doručak i užina - katastrofa... Linolada pa linolada.... Mliječni obrok (za stariju djecu koja nisu u boravku) su kruh i pekmez + čaj. Pitala ja gdje je tu mlijeko, pa su mi rekli da je obrok kruh s putrom + čaj. (Ugriznem se tam di se ne dosegnem ako im daju pravi maslac, to je sve margarin, i to najjeftiniji). I vrlo često se moj mlađi tuži da su datumi mliječnih proizvoda pri kraju, pa čak i istekli. Rekla sam mu da donese ambalažu doma ISTI DAN, jer bez toga ne mogu ništa učiniti.

    Svojevremeno sam na VR rekla da kak vrtići mogu, a škola ne može. (Boravak i taj "mliječni" obrok također se financiraju iz lokalne samouprave, a ne iz državne vreće, bar je tako bilo... vjerujem da se nije ništ promijenilo, bar ne na bolje... Lova koju izdvajaju stvarno je bijedna, a kad sam pitala da roditelji participiraju više, skoro su me oderali ti isti roditelji... Katastrofa .)

    Sva sreća da sad ima sve više roditelja mlađe djece, odgojenih na vrtićkoj prehrani (roditelja, ne djece) koji su također spremni reći koju suvislu o jelovniku.

  7. #57
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Kod nas je dosta dobro, kuc, kuc. Doručak bude često mliječni, (ne uvijek, ima i kod nas linolade, ali malo), za
    ručak su variva, ili jednostavna jela tipa pire krumpir s ćuftama, petkom bude riba (pohani oslić, ali dobro), za užinu
    često jogurt. Sad kakve je to kvalitete, mogu reći da moja kći jede manje nego u vrtiću, jer je kad dođe doma gladna
    ko vuk i mete sve pred sobom, ručak svaki dan je mus. A i ona kaže da joj je manje fino nego u vrtiću. A o onoj
    raznolikosti jela kao u vrtiću nema ni govora. No vidim da može biti puno gore, pa možemo biti sretni s ovim što
    imamo.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Tema je stara ali na žalost i dalje aktualna.
    Ja sam već neko vrijeme nezadovoljna školskom prehranom (tj. ručkom jer to je jedini obrok koji M. jede u školi). Djeca se masovno žale da su sva jela hladna. Požalila sam se učiteljici, ona mi je objasnila da se hrana ne priprema u našoj školi nego se dovozi iz jedne susjedne škole i da tu zapravo nema puno pomoći, ali da će ipak proslijediti informaciju ravnatelju.
    Do sada je jelovnik barem zvučao više-manje prihvatljivo, ali u petak je apsurd zvani "uvođenje zdrave prehrane u školama" (što se često koristi kao glavni argument zašto većina djece ne pojede obrok. Ako niste znali, ne zato jer nije ukusan, nego zato "jer nisu navikli jesti zdrave namirnice"!?) doživio vrhunac. Naime za ručak su imali "tjesteninu s čokoladnim mrvicama"!!!
    Ako imate neka saznanja o tome tko kreira jelovnik u školama i tko ga odobrava, lijepo molim informaciju. Zanima me tko je odgovoran za ono što se djeci nađe na tanjuru? Jer ja sam luda od ideje da netko smatra kako dijete (boravkaš) koje je od 8-16 sati u školi može funkcionirati i normalno se razvijati s ovakvim "obrocima".
    OK moje starije dijete više nije u boravku i ne mora jesti u školi, može kad dođe doma podgrijat ručak koji joj ja ostavim, ali mlađe mi dijete na jesen kreće u istu tu školu, u boravak, što znači da je iduće 3 godine osuđen na takvu prehranu.
    Baš sam ogorčena.

  9. #59
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    odgovorna je škola, odnosno kuharice/kuhari u školi
    gradski red je donio preporuke, ali je na volju svake škole kako će te preporuke tumačiti

    praksa je pokazala da bi osoblje čak i bilo spremno nešto promijeniti, ali roditelji su ti koji ne žele da se išta mijenja jer im je važno da su djeca sita, a "zdravu hranu", kao, ne žele jesti

    eto, nažalost je tako

  10. #60
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ista priča je bila u našoj školi kad je maloj koja ne jede meso uvalili pun tanjur tjesta s šećerom, mislim gdi je tu pamet.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 23.04.2012. at 15:07

  11. #61
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ma ne mozeme nitko uvjeriti da komplet sva djeca doma dobiju tijesto sa cokoladnim mrvicama i da im je tanjur lece nepoznanica.
    Cevapi i mesina su skupi i ne vjerujem da to netko doma tamani redovito.

    To su sve samo isprike da se ne pozabave prehranom i da ne moraju malo zasukati rukave.

    Roditelji se ne bune jer su navikli da nista ne mogu pa nam je cijela drzava inertna.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ista priča je bila u našoj školi kad je maloj koja ne jede meso uvalili pun tanjur tjesta s šećerom, mislim gdi je tu pamet.
    Baš divno! A što da primjerice dijete koje ne jede meso ne smije jesti šećer i jednostavne ugljikohidrate, kao što je kod nas slučaj? Još ne ide u školu, ali će slj. god. ići. Smije li dijete nositi sa sobom ručak? Ili da se u kuhinju donesu određene namirnice? U nekim vrtićima to jako dobro funkcionira... ne znam kako je sa školama...

  13. #63
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj majeczka prvotno napisa Vidi poruku
    Baš divno! A što da primjerice dijete koje ne jede meso ne smije jesti šećer i jednostavne ugljikohidrate, kao što je kod nas slučaj? Još ne ide u školu, ali će slj. god. ići. Smije li dijete nositi sa sobom ručak? Ili da se u kuhinju donesu određene namirnice? U nekim vrtićima to jako dobro funkcionira... ne znam kako je sa školama...
    naravno da u tom slucaju nece dobiti nista sto ne smije jesti. i naravno da smijes donijeti svoj rucak.

    al bit skolske kuhinje je da dijete jede nesto toplo i svjeze pripremljeno, a ako nosis od doma onda se gubi smisao

    i ja imam veliki problem s tim, tj. imat cu. prvenstveno jer smo vegetarijanci, a onda sve ostalo pobrojano.

  14. #64
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    To su sve samo isprike da se ne pozabave prehranom i da ne moraju malo zasukati rukave.
    Roditelji se ne bune jer su navikli da nista ne mogu pa nam je cijela drzava inertna.
    Moguće je da je u drugim školama tako, ali u našoj nije.
    Gurala sam to (a znamo kako ja guram) dvije godine i svaki put dobila veliku šamarčinu od strane roditelja.
    Nisu morali ni prstom maknuti, sve bih ja odradila... ali nisu htjeli.
    Nisam odustala, ali trenutno nemam kapaciteta to postaviti na neku drugu razinu.
    Budem...

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne mozeme nitko uvjeriti da komplet sva djeca doma dobiju tijesto sa cokoladnim mrvicama i da im je tanjur lece nepoznanica.
    Cevapi i mesina su skupi i ne vjerujem da to netko doma tamani redovito.

    To su sve samo isprike da se ne pozabave prehranom i da ne moraju malo zasukati rukave.

    Roditelji se ne bune jer su navikli da nista ne mogu pa nam je cijela drzava inertna.
    ja sam se dosta bunila,poneke moje stvari i uvažili,

    nažalost jedamput i primjenili samo jedamput ali na mojem djetetu

  16. #66
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam se dosta bunila,poneke moje stvari i uvažili,

    nažalost jedamput i primjenili samo jedamput ali na mojem djetetu
    Grozno!
    Zato i mislim da nije do toga da "djeca ne znaju jesti zdravo", vec do toga da se skolskim kuhinjama bas i ne da.
    Ako serviraju zasecerenu tjesteninu alergicnom djetetu, onda stvarno nemaju kredibilitet.

  17. #67
    sandraL avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    400

    Početno

    Citiraj mamanatali prvotno napisa Vidi poruku
    ... u petak je apsurd zvani "uvođenje zdrave prehrane u školama" (što se često koristi kao glavni argument zašto većina djece ne pojede obrok. Ako niste znali, ne zato jer nije ukusan, nego zato "jer nisu navikli jesti zdrave namirnice"!?) doživio vrhunac. Naime za ručak su imali "tjesteninu s čokoladnim mrvicama"!!! ...
    vi ste sigurno u našoj školi
    nisam mogla vjerovati kad sam pročitala jelovnik

  18. #68
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Kod nas su u principu skoro svaki dan variva. Jedino je petkom riba i blitva, ili riba i krumpir salata.
    Zna biti i gulaš ili tijesto i bolonjez tokom tjedna.
    Za desert imaju dosta često čupavce.
    Svaki dan pitam djecu što su jela, i nikada nikakvu nebulozu nisam čula.
    Očigledno je do škole.
    Posljednje uređivanje od Cathy : 24.04.2012. at 00:51

  19. #69
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Grozno!
    Zato i mislim da nije do toga da "djeca ne znaju jesti zdravo", vec do toga da se skolskim kuhinjama bas i ne da.
    Ako serviraju zasecerenu tjesteninu alergicnom djetetu, onda stvarno nemaju kredibilitet.
    ovo začešereno nije bilo za alergičarku nego za jednu male druge nacionalnosti koja ne jede meso , ali pije kolu i jede pomfri u pozamašnim količinama,ali nećemo o tome.

    morat ću vidjet kak se postavit u svezi alergičara,u vrtiću je donekle bilopomojem ( bilo je tu i tam isto nebuloza),još si razmišljam bil li klinku poslala na gablec kad sad krene u školu ili ne?

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da u tom slucaju nece dobiti nista sto ne smije jesti. i naravno da smijes donijeti svoj rucak.

    al bit skolske kuhinje je da dijete jede nesto toplo i svjeze pripremljeno, a ako nosis od doma onda se gubi smisao

    i ja imam veliki problem s tim, tj. imat cu. prvenstveno jer smo vegetarijanci, a onda sve ostalo pobrojano.

    Vidjet ćemo, možda ćemo imati sreće i naletjeti na osobe s kojima će se sve dati dogovoriti.

  21. #71
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    novinarka emisije Hrvatska uživo, traži jednog roditelja koji bi nešto rekao o školskoj prehrani.
    Molim vas da mi se javite na pp, pa ću vas spojiti.

    Hvala!

  22. #72
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    U našoj školi ovaj tjedan doručak: 1. dan kako i krafna, 2. dan čaj i sendvič, 4. dan mlijeko i lino lada, 4. dan sok i sendvič...slala sam mailove na sve strane prošle godine i svi se ograđuju, nitko postupio nije, prebacivali su odgovornost s jednih na druge i nitko kao ništa ne može..

    Meni je to prestrašno kad sam slala u grupu roditelja ink na jelovnik samo jedna mama je rekla da ne može vjerovati i da bi reagirala, ostali nitko ništa... žalosno...

  23. #73
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    U našoj školi ovaj tjedan doručak: 1. dan kako i krafna, 2. dan čaj i sendvič, 4. dan mlijeko i lino lada, 4. dan sok i sendvič...slala sam mailove na sve strane prošle godine i svi se ograđuju, nitko postupio nije, prebacivali su odgovornost s jednih na druge i nitko kao ništa ne može..

    Meni je to prestrašno kad sam slala u grupu roditelja ink na jelovnik samo jedna mama je rekla da ne može vjerovati i da bi reagirala, ostali nitko ništa... žalosno...
    S ovakvim vjetrenjačama smo se i mi godinama borili. Ručak u boravku nije bio problem - uglavnom kuhano svaki dan, često sam vidjela uživo kako to izgleda (dolazila sam po sina prije kraja nastave tj. baš u vrijeme ručka, vodila sam ga logopedu). Došlo mi je često da sjednem s njima i pojedem...

    Aliii doručak i užina su bili katastrofa,pogotovo u višim razredima kad je to bila jedina dostupna hrana - ovako kako opisuješ. Nikad nisam došla na zelenu granu. Sve što je moj mlađi uspio izboriti je dozvola da dobije goli kruh ako je bila linolada ili salama podriguša. On je snalažljiv, pa je znao užicati kuharice da mu daju šnitu sira ili tako nešto .

    Batina ima dva kraja - bilo je pokušaja da se jelovnik popravi, a onda su se susreli s činjenicom da 2/3 hrane bacaju, jer djeca su navikla na krafne i linoladu i ne žele jesti ništa drugo. Znam, jer su iz boravka moji sinovi znali donositi hrpe jabuka i naranči koje nitko drugi nije htio jesti.

    Još jedna stvar - ne kažem za vašu školu, ali u našoj školi je obrok za niže razrede često bio bolji od toga što je velik broj učenika dobivao doma.

  24. #74
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    To sam spomenula prije par dana u svom postu o prvašićima.. Unaprijed sam zabilježila izgubljenu bitku. Najmanji je problem u školi, najveći u roditeljima. Možeš samo pokušati uspostaviti pravila u svojoj kući i vlastitom djetetu mijenjati svijest. Znaš onu - ako želiš promijeniti svijet, promijeni samoga sebe. Moj se malac puno bavi sportom, zna što spada pod zdravu, a što pod nezdravu prehranu. U životnoj je fazi kada jede meni nezamislive količine junka (igralište, veliki odmor), ali puštam ga jer je trenutno tu prisutna snažna komponenta socijalizacije. Doma mu nudimo kuhano, voće i povrće i zna da je to prioritet, da mu je zdrava hrana važna za rast i razvoj. Neka njemu to ostane u glavi, nadoći će s vremenom i odrastanjem.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 11.09.2019. at 17:51

  25. #75
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Uf, ja sam jučer bila na roditeljskom sastanku i dobili smo jelovnik marendi (užina): krafna od čokolade ili marmelade
    kroasan od čokolade ili marmelade
    sendvič sa šunkom i mliječnim namazom
    sendvič s kakao namazom
    hot dog pileća hrenovka
    burek

    Uz to cedevita ili čokoladno mlijeko.

    Uglavnom, sama je rekla da će radije nositi marendu od doma, tu ulijećem ja s nekim mojim 'zdravim' muffinima i složencima to-go, a nekad u žurbi dobije bome i jabuku i bananu. Doručak, pravi, doma. Ručamo oko 16 i 30 - 17 h kad ja dođem doma, to uvijek imam skuhano od vikenda ili od večeri prije, traži organizaciju, šoping liste i vrijeme, ali draže mi je tako negoli da je prepuštena sustavu. Ručci su kod nas bili ok i jela je prve dvije godine kad je išla u produženi boravak, ali sada, čujem od roditelja, i oni su se pokvarili, pire iz vrećice, gumene mesne okruglice, tanke maneštre (vodenaste).
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 12.09.2019. at 11:34

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    vjerujem da ne može biti neki jaki doručak da djete uz jabuku izdrži do ručka u 16. a vjerovatno nije to i ostalima ta užina jedino jelo u školi, jel uopće pričamo o boravku?

  27. #77
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    vjerujem da ne može biti neki jaki doručak da djete uz jabuku izdrži do ručka u 16. a vjerovatno nije to i ostalima ta užina jedino jelo u školi, jel uopće pričamo o boravku?
    Ma kad dođe doma još nešto čalabrcne (ne ide u produženi ), jučer je kuhani kukuruz npr.

  28. #78
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ove godine je moj sam poželio da više ne želi jesti u kuhinji, užinu ni prije nije uzimao ( nismo je ni plaćali) jer naprosto nije bilo izbora kaj bi on tam mogao jesti. Ručak je bio kuhan samo za njega posebno jer zbog raznoraznih razloga ne smije jesti ko i drugi. bilo je prijedloga da se formira drugaćiji jelovnik, za ostale, ali do kraja nastave nisu to sredili. u radnoj skupini je bila jedna doktorica, nutricionistica, tajnica sve amme djece iz škole.
    Koliko vidim sad u novom meniju omražena klopa lignje su ostale na meniu.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kad dođe doma još nešto čalabrcne (ne ide u produženi ), jučer je kuhani kukuruz npr.
    pa sad i jedan kukuruz uz jabuku vjerujem da nije dosta.

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kad dođe doma još nešto čalabrcne (ne ide u produženi ), jučer je kuhani kukuruz npr.
    To je individualno - ja imam dečke i oni bi pokrepali od gladi da se ovako hrane, ali prijateljičina kćer je jela upravo tako.

    Moji su jeli u školi dok su bili u boravku, a kasnije sam morala imati kompletan ručak gotov, da si ga oni mogu ugrijati kad dođu doma oko 13 sati (ovisno koliko su sati imali). Uvijek su bili ujutro - jednosmjenska nastava. MM i ja bi došli oko 16 sati i nije bila rijetkost da se pridruže nama na još jednu rundu, a ako nisu bili zainteresirani - jeli bi voće, jogurt i slično, frape, kolače i drugo. Večera u 19 sati (opet kuhano). Viši razredi OŠ baš su bili period intenzivnog rasta i stvarno sam se trudila da uvijek ima u kući dovoljno hrane, a često nam se činilo da imamo termite

    Sad su odrasli, čini mi se da čak malo manje jedu nego prije par godina, ali prema njima - prijateljičina kćer jede kao ptičica.

  31. #81
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Ironično je u cijeloj priči što u ugovoru koji potpisujemo sa školom piše da se jelovnik sastavlja prema smjernicama Ministarstva zdravlja

  32. #82
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je apsolutno najbolji dio što je kod moje "integralno punjeno pecivo" bilo kodno ime za pizzu

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Meni je apsolutno najbolji dio što je kod moje "integralno punjeno pecivo" bilo kodno ime za pizzu
    pa jel barem pizza bila onda od integralnog tijesta

  34. #84
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    naravno da nije, bila je to pizza iz pekare

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Baš sam pogledala web stranicu kvartovske škole - zapravo jelovnik nije loš: http://www.os-ppreradovica-zg.skole....K-do-13.09.pdf

    Evo, napiknula sam kao ćorava kokoš i isti našla na stranici druge škole: http://www.os-tujevica-zg.skole.hr/w...elji/jelovnik/

    Tu čak piše da je jelovnik sa HZJZ

  36. #86
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Kod nas se stanje prošle godine popravilo, sad gledam opet krafne, hrenovke...puding??? Puding za doručak, van pameti.

  37. #87
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja to iskreno stvarno ne razumijem, uopće nisam u điru neke jako zdrave prehrane niti se doma tako hranimo, i recimo moram priznati da mi je drago što kod moje kćeri nisu previše često imali muesle jer ona to uopće ne voli (btw. žitarice u mlijeku s čokoladom= one čokoladne kuglice u mlijeku). Ali puding?? čokoladno mlijeko, linolada, lisnato, krafne - pa čemo to. Što fali kajzerici s putrom, pekmezom, šnitom sira ili neke pureće salame, jogurtu, običnom mlijeku.

  38. #88
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    To sam spomenula prije par dana u svom postu o prvašićima.. Unaprijed sam zabilježila izgubljenu bitku. Najmanji je problem u školi, najveći u roditeljima. Možeš samo pokušati uspostaviti pravila u svojoj kući i vlastitom djetetu mijenjati svijest. Znaš onu - ako želiš promijeniti svijet, promijeni samoga sebe. Moj se malac puno bavi sportom, zna što spada pod zdravu, a što pod nezdravu prehranu. U životnoj je fazi kada jede meni nezamislive količine junka (igralište, veliki odmor), ali puštam ga jer je trenutno tu prisutna snažna komponenta socijalizacije. Doma mu nudimo kuhano, voće i povrće i zna da je to prioritet, da mu je zdrava hrana važna za rast i razvoj. Neka njemu to ostane u glavi, nadoći će s vremenom i odrastanjem.
    Mene najviše čudi to što roditelji daju djeci da jedu ono što oni sami ne bi pojeli za marendu. Koji odrasli bi ponio vrećicu čipsa ili bombona za užinu? A svojoj djeci to daju

  39. #89
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Mene najviše čudi to što roditelji daju djeci da jedu ono što oni sami ne bi pojeli za marendu. Koji odrasli bi ponio vrećicu čipsa ili bombona za užinu? A svojoj djeci to daju
    Ne znam, ali prisla mi je jedna od mama i u razgovoru spomenula koliko njezino dijete ima kilograma. Ravno 15 vise od mog djeteta (zajedno su u razredu!). I njoj su preslatki njegovi slaufici na trbuhu, njezin mali medo. Sto da ja toj zeni kazem?

    Ok, moj je zilavi suhonjavi mrsavko i dobro bi mu doslo dodatnih 5 kilograma, ali to je genetika sa oceve strane, takvi se radjaju i umiru. Svi su zivahni, radisni, u pokretu, sportasi i izgledaju blago pothranjeno.

    Ali nije stvar niti u kilogramima kao takvima. Nego u dovoljnom unosu vitamina, minerala, svih tvari koje su neophodne za zdrav rast i razvoj. Nazalost, misljenja s kojima se ja susrecem su "sto deblji to zdraviji", "samo nek nije gladno" i slicno. To je naprosto jedan mentalitet koji treba mijenjati iz korijena i ja sam tu nemocna, ne vjerujem da moze ista dobro ispasti od mene jedne koja bi solila pamet drugima. Djelujem gdje mogu i to je to.

  40. #90
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a gle možda je i dijete veće u startu u tomu dobu djeca znaju biti jako različita. moj ima najmanje kila u razredu, njegov imenjak ima isto 12-13 kila više bili slučajno i na istoj plaži ovo ljeto pa mi njihov klinac veli kak mora tolko i tolko sklekova napraviti. mali je visok dobrih glavu viši od mojega.

  41. #91
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, ali prisla mi je jedna od mama i u razgovoru spomenula koliko njezino dijete ima kilograma. Ravno 15 vise od mog djeteta (zajedno su u razredu!). I njoj su preslatki njegovi slaufici na trbuhu, njezin mali medo. Sto da ja toj zeni kazem?
    to je isto vjerojatno obrambena reakcija
    meni je ok da mama voli svoje dijete i sa šlaufićima, ali da istovremeno pazi da dijete ima cjelovite i zdrave obroke
    želim reći, za dijete je najbolje da ga mama voli kakav god da je i da se mama trudi usaditi mu zdrave prehrambene navike
    ne bi mi bilo ok da ga mama kljuka junkom a onda ga špota i ponižava kako je debeo

  42. #92
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    to je isto vjerojatno obrambena reakcija
    meni je ok da mama voli svoje dijete i sa šlaufićima, ali da istovremeno pazi da dijete ima cjelovite i zdrave obroke
    želim reći, za dijete je najbolje da ga mama voli kakav god da je i da se mama trudi usaditi mu zdrave prehrambene navike
    ne bi mi bilo ok da ga mama kljuka junkom a onda ga špota i ponižava kako je debeo
    Ma naravno, nego napisah, mama voli SLAUFICE. Zato ne bih rekla da postoji trud oko zdravih i cjelovitih obroka. A dijete zasigurno voli, ne sumnjam u to, ali i iz ljubavi cesto cinimo pogresne korake.

  43. #93
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a gle možda je i dijete veće u startu u tomu dobu djeca znaju biti jako različita. moj ima najmanje kila u razredu, njegov imenjak ima isto 12-13 kila više bili slučajno i na istoj plaži ovo ljeto pa mi njihov klinac veli kak mora tolko i tolko sklekova napraviti. mali je visok dobrih glavu viši od mojega.
    Ne znam, dijete nisam vidjela, ne znam kako izgleda, samo sam spomenula rastapanje nad slauficima i medolikim izgledom. I, na kraju krajeva, u tome i nije poanta, htjela sam docarati zasto mi se cini nemoguca misija sustavno mijenjati nacin prehrane u skoli.

  44. #94
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    kužim šta hoćeš reći, ali mislim da postoji mogućnost da se mama tom pričom kako voli šlaufiće ipak tješi
    vjerojatno joj je porazno da ih dijete ima, pa se brani tezom (ne kažem da se ima od čega braniti, to su iracionalne reakcije) da ona to namjerno tako jer ona to voli
    Mislim da je u današnjem društvu (imperativi savršenih tijela) teško da netko ciljano ide po šlaufice bez neke patološke podloge.

  45. #95
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moja je svoj OKP prebacila na hranu i počela se trpati i strahovati da će biti gladna. U 6mj dobila je 5kg. Do sada je uvijek bila normalne do mršavije građe. Naravno da sam to morala regulirati i stati na kraj jer da pustim kud bi to otišlo. Pojede ona i sladoled i slatkiš ali pazim na količinu.
    Najbolja prijateljica joj ima 15kg više i njena mama ne vidi problem. Pekara, čevapi, hamburgeri, tjestenina. Kad sam joj predložila da promijeni jelovnik u čudu me gledala da kako mogu uvesti restrikcije djetetu u razvoju.
    Školska prehrana nam definitivno ne pomaže.

  46. #96
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja je mala odustala od školske užine. Svaku večer sebi složi sendvič i mali jogurt u bočici. Vidjela da sad tako radi velika pa i ona "digla nogu".

  47. #97
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je svoj OKP prebacila na hranu i počela se trpati i strahovati da će biti gladna. U 6mj dobila je 5kg. Do sada je uvijek bila normalne do mršavije građe. Naravno da sam to morala regulirati i stati na kraj jer da pustim kud bi to otišlo. Pojede ona i sladoled i slatkiš ali pazim na količinu.
    Najbolja prijateljica joj ima 15kg više i njena mama ne vidi problem. Pekara, čevapi, hamburgeri, tjestenina. Kad sam joj predložila da promijeni jelovnik u čudu me gledala da kako mogu uvesti restrikcije djetetu u razvoju.
    Školska prehrana nam definitivno ne pomaže.
    U školi možeš komotno tražiti prilagođenu prehranu. (Prijatelj mog sina imao je to od vrtića i tijekom cijele osnovne škole - mama je donijela nalaz+preporuku liječnika, te popis dozvoljenih i zabranjenih namirnica.)

    Kod djece s takvim simptomima poželjno je izbjegavati industrijski prerađenu hranu. Vjerojatno znaš bolje od mene kakva joj prehrana treba biti. Shvatit će... Ako joj je problem strah od gladi, neka si (kao čokoladine djevojke i moj stariji) sama slaže užinu koju će nositi, od poželjnih namirnica koje sama odabere. Razgovarajte o tome - daj joj priliku da svoj strah stavi pod kontrolu, a istovremeno ćeš postići da jede ono što je za nju zdravo i da se osamostaljuje.

    Prijateljici i njezinoj mami ti možeš objasniti zašto tvoje dijete mora tako jesti. Prijateljičina pretilost nije tvoj problem, ali ja se također ne bih ustručavala izraziti svoje mišljenje (ne nametati, ali jasno staviti do znanja da to smatraš nezdravim i da postoje bolje varijante - baš kako si i napravila). Možda ipak razmisle o tome, a ako ne - nema veze. Sretno...

  48. #98
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    moji manji su imali prilagođenu prehranu u vrtiću i školi, trebala sam i donjeti neke specifične stvari tipa rižino brašno, gezgluteinsko tjesto
    jučer kod klinke bio roditeljski dotakli se teme prehrane. kao izbacit će klince s prehrane, prvenstveno više razrede jer nam je kapacitet kuhinje mali, ali pozadina nam je da imamo sao jednu kuharicu, koja ne može fizički napraviti više od 450 ručkova. bila je riječ i o jelovniku, ali se raska malo orgadila, kao njoj je ok jer samo povremeno tamo jede. jelovnik za sad je isti ili sličan ko prije pobune.

    inače ja sam bila odmah da klinac više ne jede u školi, muž je reko nek proba i sam odluči, znam da je komplicirano tetošiti samo njegovu pandelu, i sam je reko kak mu je bilo ponekad malo to što je dobio. za sad je napisao želje za jelo, dogovaramo se nas dva kaj bi, pa ako u cijelu priču mogu ubaciti i ostatak familije onda sam najsretnija, mada veliki već godinama rade priloge samo za sebe. zasto sam rekla ne? jer do sad je cijeli razred išao skupa na jelo, od sad ( a prehrana je poćeti za 10 dana) ide svatko kako hoće, tj, ovisno o satima, pa se tu može potkrasti slučajno nešto što nije za njega. Ovak ću znati kaj je jeo, smije u svoju porciju ubaciti začine koje i inače jede, i za sad je ok to prihvatio.
    napomenula sam mu da ćemo možda kupiti mikrovalku i složio se.
    Klinac je u suprotnoj smjeni od velikih, klinka ponekad kad je dobre volje napravi i njemu nešto.

    mitovski, samo pitanje jel tvoja jede kod te druge, ako da možda joj je status kože zato loš.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.09.2019. at 09:09

  49. #99
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    mojoj je jučer na meniju bila goveđa (ili goveća, kako ona kaže) juha i bolonjez. Kaže da nije bilo bolonjeza nego burek sa sirom. a da joj je juha bila fina dok nije skužila da je masna
    da je bila jako masna, da je imala osjećaj da su joj usta napunjena labellom
    i da je nekom dečku žlica bila sva zelena od juhe

    kako je jako gadljiva, sinoć je plakala i molila da ne ide u školu zbog hrane

  50. #100
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    mojoj je jučer na meniju bila goveđa (ili goveća, kako ona kaže) juha i bolonjez. Kaže da nije bilo bolonjeza nego burek sa sirom. a da joj je juha bila fina dok nije skužila da je masna
    da je bila jako masna, da je imala osjećaj da su joj usta napunjena labellom
    i da je nekom dečku žlica bila sva zelena od juhe

    kako je jako gadljiva, sinoć je plakala i molila da ne ide u školu zbog hrane
    Juha se ohladila - zato joj više nije bila fina, a i zato se dečku "zeleno" skupilo na žlici. Kad je juha friška, izgleda ovako: http://moja-kuhinja.com/bilder/pilec...-rezancima.jpg Kad se ohladi, ta mast se ukruti i bude fuj. Nema spasa - treba jesti brže. S tim sam ja imala problema dok je moj stariji bio i u vrtiću i u školi, uvijek mu je trebalo 100 godina da pojede, sve bi se ohladilo, skrutnulo i zasušilo. Čovječe, odahnula sam kad je ušao u pubertet i počeo jesti normalnom brzinom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •