Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: liječenje equinovarusa

  1. #1
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno liječenje equinovarusa

    Drage moje, ima li netko iskustva sa liječenjem/operiranjem equinovarusa kod dr. Rotha na Kantridi?

    Hvala

    Pusa

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mi se nismo ljecili u rijeci, al smo uspjesno izljeceni :D :D
    Oskar je rodjen s tom dijagnozom

    imas nekoliko topica o tome, mozda tamo nadjes odgovore

    Pes equinovarus - operacija

    Pes equinovarus - Arhiva

    praćenje razvoja bebe, interes za igračke, glasanje...

    Talus verticalis

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mi se nismo ljecili u rijeci, al smo uspjesno izljeceni :D :D
    Oskar je rodjen s tom dijagnozom

    imas nekoliko topica o tome, mozda tamo nadjes odgovore

    Pes equinovarus - operacija

    Pes equinovarus - Arhiva

    praćenje razvoja bebe, interes za igračke, glasanje...

    Talus verticalis

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    mamasch, zar niste vi u Klaićevoj?
    Ili to pitaš za nekog drugog?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Mi smo se liječili na Kantridi, ali kod dr. Stošića radi neke druge deformacije stopala.

    Ne znam koji ti je stupanj equinovarusa i da li je potrebna operacija ali znam da oni na Kantridi dosta odugovlače s operacijama.

    Znam za slučej curice koja je jako dugo odlazila na Kantridu, stavljali su joj longetice, gipsiće..., a onda je mami dosadilo i otišli su u Klaićevu gdje su im rekli "dobro, što ste čekali do sada?..." i hitno operirali sa 8 mjeseci.

    Jednom su dečkiću operirali noge tek sa godinu dana, ali nisu produžili sve tetive jer "će ići na mjesto vježbicama", ali se to nije dogodilo pa je dijete moralo opet na operaciju sa 4 godine. Mislim da je on bio kod dr. Rotha, ali nisam sigurna.

    I u mom slučaju odugovlače pa smo prešli u Zagreb na Šalatu...

  6. #6
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Kod nas ne odugovlače nego idemo 20.11. na treću operaciju, ovaj put zahtjevniju, dugotrajniju, težu, opasniju ...aaaaaaaaaaaaa
    Sa 4 mjeseca operirali smo Ahilovu tetivu 1.put, sa godinu dana 2.put, a sad vježbice i masiranje nisu dovoljne pa ćemo opet rezati... aaaaaaaaaaaaa


    U Klaićevoj. Za sada zadovoljni tretmanom. Pitam za dr.Rotha čisto radi dodatne informiranosti, obzirom da je patentirao nekakve čelične/titanske (?) umetke koji pomažu ozdravljenju bez dodatnih operacija.

    Mukica, hvala za linkove, iskreno nisam imala živaca ni vremena tražiti po topicima. Kako je Oskar, kako je kod njega teklo ozdravljenje? Operacije?

    Zeko - kod nas je još dobro, u Sarajevu prve operacije Ahilove tetive rade tek sa godinu dana, a ovu zahtjevniju tek sa 5 godina života. U Klaićevoj, prof. Vrdoljak je, nakon što smo sa 3,5 mjeseca došli sa Šalate,
    podivljao zbog njihovog ležernog pristupa i odmah zakazao prvu operaciju uz komentar da smo dosada mogli biti bliže ozdravljenju da nismo gubili vrijeme na Šalati. Ne bih htjela ružno pričati o liječnicima, na Šalati su super ortopedi ali nemaju baš iskustva sa tako malim bebicama. Srećom, na vrijeme smo krenuli sa intenzivnim liječenjem u Klaićevoj. Ne znam koji smo stupanj equinovarusa, ali po prof. Vrdoljaku smo lakši slučaj. Zeko, kako ste zadovoljni na Šalati?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ajoj, ako ste vi lakši slučaj s 3 operacije, onda mi nismo ni trebali ići ortopedu :shock:
    Držite se!

    (e da, ako ste još u Klaićevoj, idete li još na fizikalnu? Je li Vera tamo i može li se do nje? Zimus je dugo nije bilo, pa ne znam...)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Nemam iskustva s equinovarusima, ali blago vama ako ste lakši slučaj nakon tri operacije...

    Mi imamo posla sa dijagnozom talus verticalis što je jako rijetka deformacija stopala pa sam nastojala otkriti tko ima najviše iskustva u operiranju toga. Prvo smo išli na Kantridu, pa u Lovran, a na kraju na Šalatu. Tamo ćemo i operirati za mjesec i pol.
    Zadovoljna sam sa Šalatom jer je to bio prvi doktor koji je curicu detaljno pogledao (vrat, kralješnicu...) i jedini vidio da joj je jedna nožica nešto kraća (na Kantridi smo bili ne više od 10 pregleda i nitko nije to pogledao). Na Šalati su rekli da stopalo treba operirati prije nego što dijete stane na noge, a na Kantridi su je htijeli operirati sa godinu dana, što mi se čini prekasno.
    U Lovranu su rekli da ne idemo na Kantridu jer oni nemaju puno operacija, a na Šalati da ne idemo u Lovran jer oni nemaju iskustva s bebama... Za poludjeti...

  9. #9
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Ma zbilja nema pravila u tim klasifikacijama oboljenja. Vrdoljak veli da smo lakši slučaj ali obzirom da Stela brzo raste, i nožica se brzo mijenja a s njom i deformacija. Očito ima čvrste tetive pa im nije dovoljna vježba za omekšavanje. Iskreno, nadam se da ne griješim što odobravam operaciju, jer mi masu ljudi govori da nema smisla tako malo dijete slati na 3. operaciju, da se strpimo, da vježbamo... no, što da odustanemo i samo vježbamo pa za godinu dana vidimo da nema dovoljnog napretka i da je teže operirati, da smo propustili priliku... nisam dosta pametna, muka mi je...

    Idemo i dalje na fizikalnu u Klaićevu, vježba nas teta Lidija (mlađa ženskica, super draga i strpljiva, super se slaže sa Stelom). Po imenu znam još tetu Nataliju, s njima su još i jedan mlađi dečko i čini mi se dvije mlade cure ali ne znam kako se zovu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Moram priznati da me ova tema jučer bacila u bed.
    Mi već skoro godinu dana nemamo prave kontrole, tj. bili smo na Šalati dvaput, i dr je rekao samo da treba pratiti kako se razvija, da zasad ne treba operacija (ma ljubim mu izraz "zasad" ), da ćemo vidjeti... nakon što smo otišli iz Klaićeve (a i tamo, otkako je Andrej napunio godinu dana, kontrole su bile tako površne i rijetke, da ne vjerujem da nešto bitno propuštamo - s Vrdoljakom nikad nismo razmijenili više od 2 rečenice). Osjećam se kao da smo prepušteni sami sebi, a najviše mi fali Verino mišljenje (a do nje nismo mogli doći ni onih zadnjih mjeseci kad smo još dolazili u Klaićevu).
    Sad je problem i na Šalati dočekati termin, nemaju slobodnih termina za pregled prije Nove godine.
    S jedne strane, sretna sam što Andrej nije morao na operaciju i što su vježbice i longete kod njega stvarno dale rezultata, s druge strane, kad ga vidim kako frče stopala prema unutra (u mirovanju; kad hoda, dobro hoda - bar mi se tako čini), pitam se činimo li zaista sve što treba. Da nas ne bi netko za 3-4 godine pitao "Pa gdje ste dosad bili, što ste dosad radili?"

  11. #11
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    ako kod hoda sve štima, ne treba se zabrinjavati jer znači da su mu stopala u funkciji OK. U mirovanju nije bitno

  12. #12
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    nadice - moja stela već i trčkara s bratom (u cipelicama), a bosa sasvim solidno hoda, ali po vanjskom dijelu stopala. tako će joj stradati i koljena i kičma. znači, nije problem u hodanju nego u pravilnom hodanju. vježbice su joj omekšale stopalo ali nemogu puno pomoći ako su tetive prekrute i prekratke.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    mamasch, savija li Stela koljena kad trči? Znam da se kod djece koja su prošla operaciju equinovarusa kao nuspojava ponekad javlja trčanje s ispruženim koljenima. Jesu li vam možda na fizikalnoj rekli za nekakve vježbe hodanja? (nama je Vera svojedobno spominjala hod po uzbrdici, vožnju tricikla, hod na prstima i petama - dobro, za to su još premali, penjanje uz stepenice...)

  14. #14
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    tanja - obzirom da stela još ne hoda peta-prsti nego tapka, teško je reći da li dovoljno savija koljena. ali, savija ih koliko joj dozvoljava equino. za mene, a trudim se biti objektivna , sasvim solidno trči/trčkara (za svoju dob i oboljenje). to kažu i tete na fizikalnoj. vježbamo masiranjem i istezanjem, čučanjem i dizanjem iz čučnja na punim stopalima, hodanjem uz i niz stepenice (gore prvo ide bubana nožica da jačamo mišiće cijele noge, dolje silazimo prvo zdravom nogom da savijamo bubano stopalo), kad god možemo hodamo bosi, pentranje po penjalicama joj nije zanimljivo a i osjeća da ne može pa i ne pokušava... vježbamo 2-3 puta dnevno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Tako smo nekako i mi radili, ali smo imali (i imamo) sreću što je Andrej, izgleda, pobrao ujakove penjačko-alpinističke sklonosti i pentra se na sve živo, tako da je rano počeo planinariti po toboganima, penjalicama i sl. Zasad sam primijetila da na takvim "spravama" voli vući desnu nogu (koja mu je lošija, on je imao obostrani equinovarus, ali na desnoj jače), umjesto da se osloni na stopalo, pa to ispravljamo.
    Inače, danas smo bili kod Tiefenbacha (jer nikako dočekati termin na Šalati) i rekao nam je da se to jako dobro razvija, ali da nastojimo što više vježbati... u praksi nam svako vježbanje prebrzo prestaje jer ga, naravno, zanima nešto drugo, ali probat ćemo iskoristiti tek probuđeni interes za crtiće

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •