Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 80 od 80

Tema: kravlje mlijeko

  1. #51
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa čuj, to nije dobro, adaptirano se ne bi trebalo kuhati.

  2. #52
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Tada je u bebe kuharici lijepo pisalo - dodati mlijeko koje dijete i inače koristi, recimo kad se skuha povrće, i griz napr. kuhati na vodi i onda pred kraj dodati mlijeko :/

  3. #53
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, ne razumijem baš - ako se u skuhano doda mlijeko onda nije problem, samo se adaptirano ne smije prokuhavati. Samo kako to izgleda kad u već skuhano dodaš mlijeko? Možda samo prah?

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Mima, hvala na odgovoru!
    Kad sam pitala za %MM, da mi objasniš...ja ti gledam samo ono "kalorijska vrijednost" pa se sjećam otprilike da je u 100ml adaptiranog i iste količine običnog kravljeg je tu negdje...ali ja očito miješam kruške i jabuke...malo si me štrecnula jer niste baš profitirali napuštajući adaptirano (a meoji su razlozi slični tvojima - da moj "nejed2 malo proširi jelovnik jer se adaptirano ne smije kuhati).

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    83

    Početno

    <<kako sam stigla tek ovih dana, podijelila bi kako mi to radimo:
    Sisali smo godinu dana. Na moje pitanje pedijatrici mogu li mu dati uz jogurt i kiselo mlijeko (sveki ima kravu!!) od domaćeg punomasnog mlijeka, ona je odgovorila: "jogurt je ok, ali kiselo mlijeko je pokvareno mlijeko - prema definiciji" :?
    Ja nisam mogla vjerovati da sam to čula :shock:
    Kako sam nekako u toj struci, pokušala sam joj objasniti da bi prema njenom odgovoru (i definiciji "nastanka") kiselo mlijeko, jogurt i druge fermentirane namirnice išle u istu skupinu pokvarenog mlijeka
    Na to me ona čudno pogledala :?
    Pa joj objasnih i razliku između dobrih i loših bakterija koje nam daju dobro i pokvareno mlijeko.. I zaključile smo da kiselo mlijeko nije pokvareno mlijeko. U međuvremenu sam se savjetovala sa svojim mentorom mikrobiologom - (ne prepustivši ništa slučaju), na što se on samo slatko
    Eto mi sad ujutro jedemo jogurt (ne voćni), popdne on s nama "kafeniše" s dodatkom kakaa u mlijeku, a navečer popije acidofilno mlijeko. Doslovno je lud za fermentiranim proizvodima. A da ne govorim o tome da mi se nimalo ne sviđa kuhanje mlijeka na visokim temperaturama (u što uključujem i visoko tehnološke postupke industrijske obrade).
    Osobno smatram da upotrebu adaptiranog mlijeka ne bi trebalo podupirati (osim ukoliko majka nema mogućnost dojenja) i to najviše zbog nekontroliranih uvjeta skladištenja praškastih namirnica i razvoja različitih plijesni - pa s njima i mikotoksina.
    Ne bi ulazila dublje u temu za sada.
    Toliko od nas i vi koje dojite - dojite i dalje - što duže;
    i polako i sigurno uvodite fermente u prehranu malih mrva

  6. #56
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno Mlijeko

    Htjela sam reci da moj sin od svojih 8 mjeseci uz dojenje dobiva i kravlje mlijeko koje nam je puno bolje se pokazalo nego adaptirano koje nam je redovito izazivalo zatvor i osip (pristeve). Dakle ja jos uvijek dojim (1,5god) i dajem mu mlijeko na casu. Vodu ne prokuhavam od 10 mjeseci.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    21

    Početno

    Bok, kako da sina od 13 mjeseci naučim piti mlijeko?????Pije ga samo sa keksićima, odnosno jede oko 3dcl dnevno i dojim ga. :? :?



    Citiraj tanjads prvotno napisa
    Filip pije puno masno kravlje mlijeko od 13.og ili 14.og mjeseca. Prije nije pio puno, a sad pije oko pol litre dnevno (dojimo jos samo malo ujutro). Koristimo mlijeko od 2,8-3,8 (kako kad), trajno (jer mogu kupiti cijeli karton i staviti van frizidera). Nama je to super jer Filip nije htio okusiti adaptirano, a ni jogurt, niti bilo koji drugi mlijecni proizvod. Mlijeko tamani.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    83

    Početno

    Iako Marin nikada nije imao flašicu, nisam imala problema naučiti ga na pijenje mlijeka (sad čak i ne želi jogurt koji nije tekući - jede ga samo ako ga može popiti).
    Na početku sam mu davala vode na žličicu, nakon tog kad je bio dovoljno star kupila sam čašu s "kljunom" iz koje je učio piti. Nije prošlo ni mjesec dana i pio je iz čaše. Davala sam mu jednostavno piti iz čaše i naučio je s vremnom.
    Danas mu natočim mlijeko u šalicu i kad mi popodne pijemo kavu, uživa nas oponašati pijući mlijeko!
    Stavim mu malu šalicu na tanjurić, on to podigne , uhvati šallicu za dršku i pije
    Drži taj tanjurić i šalicu ko mala dama
    Pokušaj davati malo pomalo na čašu - drugčije nemože naučiti. Marin se koristi i žlicom i vilicom. Doduše, on je stariji (1g i 9mj). Ako mu nedaš da sam pokuša, neće naučiti.

    Pozdrav!

  9. #59
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Mi smo kravlje mlijeko uveli u prehranu s oko godinu dana i isprva mu se nije baš svidjelo (možda mu je bila prevelika razlika u masnoći od adaptiranog jer sam počela s 3,2% m.m.), ali danas ga tamani toliko da koji put više ne pratim jel popio litru ili dvije taj dan. Nastojimo uzimati svježe i prokuhano, ali pije i trajno.
    Naravno, ovisan je o flašici, naravno s mlijekom, vodu pije samo ako je jaaaaakooooo žedan (sokove i zaslađene čajeve izbjegavamo radi zubića). Jede on i sve drugo, po mogućnosti što više kuhanoga, a mlijeko smo ipak smanjili na 2,8%.
    Nisam pomišljala da mu ukidam ili smanjujem mlijeko jer ipak vjerujem i njegovim instinktima.
    Što se tiče hormoma, antibiotika i različitih gluposti u mlijeku i hrani općenito, nažalost, u današnje je vrijeme teško to izbjeći, jer tako gledano i majka koja doji ako u sebe hranom, vodom ili mlijekom unosi te hormone i druge gluposti, to valjda, doduše u nekoj manjoj mjeri, dođe i do dojenog djeteta?

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    83

    Početno

    Kad smo kod dojenja i ostataka štetnih tvari u majčinom mlijeku, priroda nam je podarila jednu prekrasnu prednost. Ta prednost je majčina jetra, koja "uhvati" štetne tvari i u nekoj mjeri ih detoksicira. Tako da našim mrvama koje su dojene ipak dolazi pročišćeno mlijeko
    To recimo nije slučaj kod kravljeg mlijeka, a na žalost, naši farmeri još uvijek ne vode dosta računa o tome. Često životinje liječe sami, sami određuju vrstu i primjenu antibiotika koje daju životinjama. Ne poštuju preporuke struke i što je najvažnije ne poštuju karencu (ne samo farmeri, u biljnoj proizvodnji situacija s pesticidima je jednaka). Tako da mi jedemo zaista svašta!
    Na nama je da prepoznamo te rizike i da djelujemo, jer i jedna kap čini more.
    S druge strane, nemamo previše izbora.

  11. #61
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Baš zato sam napisala "u nekoj manjoj mjeri", ali potpuno ih zaštiti od toga, baš kao niti sebe, ne možemo. Globalizacija čini svoje.
    Jedemo mi i jogurt, funkcionalni i kruti, bio-aktiv iz onih malih bombica je jako zanimljiv, doduše ne uvijek, ali pojedemo. Voćni radimo sami - po ljetu je bila fora jogurt s borovnicama (ili bilo s čim bobičastim), to smo tamanili svaki dan za doručak.
    Pokušavamo birati mlijeko od "domaćijih" mljekara - đurđevačke, međimurske, sirko, malo su nam simpatičnije od dukata, ali u konačnici sve je to hvatanje za slamku.
    Na roditelju je da bude što kreativniji u nuđenju namirnica i jela, a što će djeca od toga svega odabrati i jesti, to samo oni znaju.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    21

    Početno

    BOK, hvala vam na odgovorima, pokušati ću, akad smo već kod domaćijih mljekara, šta mislite o domaćem mlijeku ,prokuhanom naravno?Možda bi to bilo ok našim malim švrčcima?I da, doručak i večera su nam uvijek petit keksići6-7kom i 1,5 dcl mlijeka !....i nema šanse da ništa drugo pojede. Šta da se radi????? :?








    [3q10u






    ote="Stijena"]Baš zato sam napisala "u nekoj manjoj mjeri", ali potpuno ih zaštiti od toga, baš kao niti sebe, ne možemo. Globalizacija čini svoje.
    Jedemo mi i jogurt, funkcionalni i kruti, bio-aktiv iz onih malih bombica je jako zanimljiv, doduše ne uvijek, ali pojedemo. Voćni radimo sami - po ljetu je bila fora jogurt s borovnicama (ili bilo s čim bobičastim), to smo tamanili svaki dan za doručak.
    Pokušavamo birati mlijeko od "domaćijih" mljekara - đurđevačke, međimurske, sirko, malo su nam simpatičnije od dukata, ali u konačnici sve je to hvatanje za slamku.
    Na roditelju je da bude što kreativniji u nuđenju namirnica i jela, a što će djeca od toga svega odabrati i jesti, to samo oni znaju.[/quote]

  13. #63

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    21

    Početno

    BOK, hvala vam na odgovorima, pokušati ću, akad smo već kod domaćijih mljekara, šta mislite o domaćem mlijeku ,prokuhanom naravno?Možda bi to bilo ok našim malim švrčcima?I da, doručak i večera su nam uvijek petit keksići6-7kom i 1,5 dcl mlijeka !....i nema šanse da ništa drugo pojede. Šta da se radi????? :?

    [3q10u
    ote="Stijena"]Baš zato sam napisala "u nekoj manjoj mjeri", ali potpuno ih zaštiti od toga, baš kao niti sebe, ne možemo. Globalizacija čini svoje.
    Jedemo mi i jogurt, funkcionalni i kruti, bio-aktiv iz onih malih bombica je jako zanimljiv, doduše ne uvijek, ali pojedemo. Voćni radimo sami - po ljetu je bila fora jogurt s borovnicama (ili bilo s čim bobičastim), to smo tamanili svaki dan za doručak.
    Pokušavamo birati mlijeko od "domaćijih" mljekara - đurđevačke, međimurske, sirko, malo su nam simpatičnije od dukata, ali u konačnici sve je to hvatanje za slamku.
    Na roditelju je da bude što kreativniji u nuđenju namirnica i jela, a što će djeca od toga svega odabrati i jesti, to samo oni znaju.[/quote]

  14. #64
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Mene više brine kazein u kravljem mlijeku nego mogući hormoni

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    Za kazein sam čula (od djeda! ) da je to nešto bla-bla u mlijeku (volio je duuugo pričati pa sam ga ponekad s malo manje koncentracije slušala, eh) i to je sve pa sad proguglah što je to s njim loše kad ono: mlijecni proizvodi
    I sad?? Blaženi su zbilja oni koji niš ne znaju i ničim se puno ne zamaraju, šmrc

  16. #66
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    uf
    odoh ja na rižino mljeko
    instikt mi je govorio da tu nešto ne štima
    ali ... ja volim sireve
    hm
    a sladoled
    a čokolada

  17. #67
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    Blaženi su zbilja oni koji niš ne znaju i ničim se puno ne zamaraju, šmrc
    I ja tako mislim Kako me opteretilo to sve što sam pročitala o kravljem mlijeku... uh...

  18. #68
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Već se nekad o mlijeku raspravljalao ovdje ima lijepih članaka i citata.

  19. #69
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Blaženi su zbilja oni koji niš ne znaju i ničim se puno ne zamaraju, šmrc[/quote]

    Bravo, i djeca su im, zamisli, živa i zdrava

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    ma neka su sva dječica zdrava, tko je o djeci govorio??? Što zdravija djeca, to nam je svima draže i ljepše. Zato i sudjelujemo (ili samo čitamo) ovaj forum. ZATO. Da bi našoj djeci ili nama (ovisno koji podforum) bilo bolje.
    A da je čovjeku lakše ako ne zna previše, to mislim. Ali unatoč tome, ja želim uvijek više znati. 8)

  21. #71
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Kada bismo baš i željeli provoditi sve što se novo "otkrilo" u posljednje vrijeme, ne znam kako bismo u tome uspjeli.
    Osobno, ne mogu zamisliti svoje dijete da gricka sjemenke da bi dobilo dovoljno kalcija, umjesto da pije mlijeko koje toliko voli ili jede mliječne proizvode.
    Ovim tempom, jednog ćemo dana i djecu i sebe morati kljukati raznorazličitim vitaminskim pripravcima u tabletama (ali opet, kad ste vidjeli kravu da uzima vitaminske pripravke).
    Perad se ne preporučuje - ptičja gripa; krave, goveda, telci - sve zaraženo kravljim ludilom; svinje - kuga i sl.; špinat - nešto s nitratima; povrće i voće općenito - GMO; voda za piće - klorirana.... S obzirom na to, jednog ćemo dana svi zaista pasti travu, ali onda će se netko sjetiti da to nije dobro zbog.....ne znam čega.
    Ne bih se željela uspoređivati s kravama jer jako puno toga nisam vidjela da krave rade, a ljudima je to recimo normalno (baš kao i piti mlijeko).
    Mislim da svi mi za svoju djecu želimo samo najbolje i kao savjesni roditelji samo želimo svakodnevno odvagati ono pozitivno u odnosu na negativne učinke, kako namirnica koje ima dajemo, tako i svega ostalog.
    Btw, ima li netko iskustva s kozjim mlijekom?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Manu,
    ja svog Filipa nisam ucila da pije mlijeko, jednostavno sam mu ponudila (mislim iz case, dok sam j pila) i on je htio. Adaptirano sam mu nudila puno puta, prvi par puta je htio probati a nakon toga niti to jer je vec po mirisu kuzio o cemu se radi. Ne voli i to je to.
    Inace vodu, sokove, cajeve i sl.-sve voli i vrlo rado pije.

  23. #73
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  24. #74
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Meni je malo glupo dojiti godinu,godinu ipo pa onda djetetu davati adaptirano,pa ga onda nakon pola godine,godinu navikavati na obično.
    Ja sam recimo dojila godinu dana i odmah prešla na kravlje.U početku razrijeđeno(3,2 mm),ubrzo sam davala normalno.Ali meni djeca nikad to mlijeko nisu pila samo nego u nečemu(čokolino,gris,kašice...).Meni je tako moja pedijatrica preporučila i ja se toga držala.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Podizem temu. Moja cura je napunila godinu dana, i bila je na adaptiranom ( zdrastvene okolnosti da se sada ne pravdam). Sada treba preci na adaptirano za djecu od godinu ili njena dr kaze moze kravlje m. Sta vi mislite? Koje je bolje? Ako adaptirano do kada?

  26. #76
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja sam kod obe s 11 mjeseci uvela kravlje, prvo par žlica da vidim kako reagiraju, onda zdjelica keksa i mlijeka, nakon toga u boci. Nije bilo reakcije. Išlo mi je na živce više davat brdo love na ad.

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Kravlje je dobro. Ja bih gledala što punomasnije, jer djeca trebaju masti.

  28. #78
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Isto sam za kravlje.
    Punomasno.
    Najbolje domaće.
    Moja kći još uvijek pije i do dve- tri litre dnevno.
    Uzimam za nju od jednog rođaka sa sela.
    Prokuham, pretočim u staklene boce i u frižideru čuvam.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Moj ima 13 mjeseci i pije vec zadnja 2-3 mjeseca domace kravlje mlijeko.
    Uzimam sa sela gdje zena drzi krave.
    Posljednje uređivanje od leptirići : 17.03.2020. at 16:16

  30. #80

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Hvala cure, domace joj nemam gdje nabaviti ovdje, ali mogu joj kupiti organsko trebalo bi biti ok

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •