Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 80

Tema: kravlje mlijeko

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    56

    Početno kravlje mlijeko

    Lijep pozdrav!
    Moj sinek je napunio godinu dana, te me zanima kako prijeći s adaptiranog mlijeka na kravlje(on inače rado jede sve primjereno tom uzrastu-ravnamo se prema Mojoj prvoj godini).Konkretno :
    -koje mlijeko
    -s koliko mlij.masti
    -treba li ga rijediti ili ne
    -ako je trajno,pretpostavljam da ga ne treba prokuhati ?

    i još nešto.: do kad ste prokuhavale vodu za piće ?

    HVALA , kata

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Kata, bas sam se spremala otvoriti topik s istim pitanjem. Ja ne prokuhavam od L 9 mjeseca zivota (iako su mi svi rekli da je i to previse).

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    U stvari, nisam prokuhavala vec sam kupovala Humana vodu za bebe.

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Ako nemaš bunar netrebaš prokuhavati vodu. Može se konzumirati voda iz bunara ako je redovito održavan i kontroliran. Trajno mlijeko nemoj koristiti zbog konzervansa.

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    vodu nisam prokuhavala, pila je Janu iz bočice.
    kravlje nije konzumirala prije 3. godine
    mislim da ti je još uvijek bolje adaptirano od kravljeg

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    867

    Početno

    Ema pije Janu i nisam ju prokuhavala Mlijeko, pije moje. . . :D

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Paula prvotno napisa
    Ako nemaš bunar netrebaš prokuhavati vodu. Može se konzumirati voda iz bunara ako je redovito održavan i kontroliran. Trajno mlijeko nemoj koristiti zbog konzervansa.
    U trajnom mlijeku nema konzervansa. Mlijeko postane trajno tako što ga pod tlakom kratko (pola do nekoliko sekundi) zagriju na 120 - 140°C i ništa mu se ne dodaje.

    Raspravu o razlici između kravljeg mlijeka i formule smo već imali, a držim da nije primjereno veličanje formule na forumu koji podržava dojenje.

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    nego je bolje jednogodišnjaku, koji ne doji, dati kravlje mlijeko?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    ja samo mogu ponosno dodati da smo mi prešli na sojino mlijeko, koje pije ko veliki. Čak je i uža obitelj odlučila krenuti našim koracima. E sada konkretno, vodu sam prokuhavala do dinine prve godine, na kravlje smo prešli sa 14-15 mjeseci, ali kako rekoh prešli sada na sojino. Mi smo kupovali vindijino u flaši i samo ga podgrijavali, 3,2% masnoće, nismo ga rijedili, ne vidim poantu u razrijeđenom mlijeku (niti je šta bolje niti gore) možda i griješim

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Oh ne, ne opet....
    A u čemu je razlika? Formula se sastoji od industrijski degradiranog kravljeg mlijeka i dodane kemije. Nije li u tom slučaju najbolje dijete hraniti balansirano, a mlijeko koristiti tek kao još jednu namirnicu. Ovakvim pristupom se raznolikost u prehrani povećava.
    U suprotnom se slijepom vjerom u formulu postiže nehajnost u prehrani djeteta, jer je navodna sveobuhvatnost takvog "obroka" fantastičan alibi. Kr'neš djetetu bočicu i baviš se nečim drugim. Prikladno.

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ticalo se Lutonjice

  12. #12
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Raspravu o razlici između kravljeg mlijeka i formule smo već imali, a držim da nije primjereno veličanje formule na forumu koji podržava dojenje.
    nego je bolje jednogodišnjaku, koji ne doji, dati kravlje mlijeko?
    I ja sam bila u ovoj dilemi i nakon puno premišljanja odlučila se za adaptirano. A Davore, tebi svaka čast, ali nitko ne veliča formulu, već se ovdje traži pomoć u nedoumici i biranje manjeg od dva zla, odnosno tri.(kravlje, adaptirano, bez mlijeka)
    Moj M je povratio kravlje svaki put kad sam ga ponudila. I što sad? Djete od 18 mjeseci ne bi trebao uopće piti mlijeko, jer ne dojimo više i ne želimo formulu?

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ponudi djetetu jogurt. To ti je četvrta namirnica.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Oh ne, ne opet....
    A u čemu je razlika? Formula se sastoji od industrijski degradiranog kravljeg mlijeka i dodane kemije. Nije li u tom slučaju najbolje dijete hraniti balansirano, a mlijeko koristiti tek kao još jednu namirnicu. Ovakvim pristupom se raznolikost u prehrani povećava.
    U suprotnom se slijepom vjerom u formulu postiže nehajnost u prehrani djeteta, jer je navodna sveobuhvatnost takvog "obroka" fantastičan alibi. Kr'neš djetetu bočicu i baviš se nečim drugim. Prikladno.
    Po čemu si ti zaključio da žene koje djeci starijoj od godinu dana daju adaptirano mlijeko smatraju da je ono bogomdano i da ne vode računa da im se djeca hrane raznovrsno jer..."eto, krnula sam mu flašu, tu ima svega, odoh pajpat cigar dok mali dudla!".
    Žene su se odlučile i dalje davati adaptirano da im djeca ujutro i navečer ne pocugaju pola litre običnog kravljeg nego modificiranog kravljeg kako bi smanjile mogućnost javljanja intolerancije na laktozu (jer, iako su im djeca velika ona su još uvijek mala, po njihovoj procjeni i tako će raditi dok ne procjene da im mogu polako uvoditi, ako žele, obično kravlje...
    Probaj ti djetetu ujutro čim se probudi tutnuti čašu jogurta u usta.

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno Re: kravlje mlijeko

    Citiraj kata prvotno napisa
    on inače rado jede sve primjereno tom uzrastu-ravnamo se prema Mojoj prvoj godini

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    U trajnom mlijeku nema konzervansa. Mlijeko postane trajno tako što ga pod tlakom kratko (pola do nekoliko sekundi) zagriju na 120 - 140°C i ništa mu se ne dodaje.
    u teoriji je valjda tako (jedino ono pod tlakom??), no u stvarnosti poznam jednog od djetinjstva boležljivog, jako osjetljivog dečka (studoš je sad) koji je alergičan (!) na to UHT mijeko, a svježe mu je (i previše ) OK.

    To je meni dovoljno kada biram koje mlijeko kupiti.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Zar se intolerancija na laktozu ne moze javiti bez obzira jel se pije obicno ili adaptirano?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Htjela sam jos pitati, sta je s onom forom koju radile nase mame nedojilice, da obicno kravlje razrijede s obicnom, prokuhanom vodom? Jel se danas to smatra prihvatljivo?

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ne kužim se previše u varijante s običnim kravljim mlijekom (meni je ono NO-NO u prvim godinama, bez obzira je li dijete dojeno ili nije), ali čini mi se da sada svi preporučuju punomasno, nipošto razrijeđeno kravlje mlijeko.

  20. #20
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj ludovik prvotno napisa
    Po čemu si ti zaključio da žene koje djeci starijoj od godinu dana daju adaptirano mlijeko smatraju da je ono bogomdano i da ne vode računa da im se djeca hrane raznovrsno jer..."eto, krnula sam mu flašu, tu ima svega, odoh pajpat cigar dok mali dudla!".
    Žene su se odlučile i dalje davati adaptirano da im djeca ujutro i navečer ne pocugaju pola litre običnog kravljeg nego modificiranog kravljeg kako bi smanjile mogućnost javljanja intolerancije na laktozu (jer, iako su im djeca velika ona su još uvijek mala, po njihovoj procjeni i tako će raditi dok ne procjene da im mogu polako uvoditi, ako žele, obično kravlje...
    Probaj ti djetetu ujutro čim se probudi tutnuti čašu jogurta u usta.
    Ih, kako je ovo nabrijano.
    Ne slažem se zapravo ni sa čime iz gornjeg citata:
    - nisam zaključio da žene formulu smatraju bogomdanom, a ako takvih ima, ne mogu im ni pomoći - nsam stručan u pitanjima religije
    - ne prihvaćam pušenje kao alternativu odgovornom roditeljstvu
    - formula nema moć sprječavanja netolerancije laktoze, osim eventualno nekakvih specijalnih, ali to nisi naglasila
    - ne vidim na koji način je djetetu od godinu dana pola litre bilo kakvog mlijeka balansirani obrok
    - moj malac je s godinom dana počeo tamaniti jogurt, a ni danas ne zatuče više od pola šalice u jednom obroku

    Ne kužim čemu toliko isticanje žena u pitanjima prehrane djeteta. Prelaskom na formulu žena se u velikoj mjeri odriče svoje biološke nadmoći u podizanju djeteta i ovakvo isticanje mi je malo bez veze. Ima li neki drugi razlog zašto bi se žene trebale razlikovati od ostatka čovječanstva?

  21. #21
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Moje djete smaže jedan jogurt, i tada traži još. I obično smaže još pola. I nije bitno je li tekući, bioactiv ili onaj s lgg-om. Bitno da je jogurt. Ali na to traži još i mlijeko-na žalost, eto pstaju mi još uvijek samo tri mogućnosti: kravlje, adaptirano ili nikakvo!
    A zašto se žene razlikuju od ostatka čovječanstva? I ne razumijem ono biološka nadmoć u podizanju djeteta? Ja ne želim pokazivati nadmoć, ja sam svoje djete dojila jer sam tako odlučila, željela i mogla. A prestala sam ga dojiti jer on više nije htio, koliko god sam se trudila. On je "nadmoć" trenirao na meni.

  22. #22
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja glasam za svježe kravlje
    nekako to mljeko (adapt) u prahu mi ima predug rok trajanja, a šta mu to omogućuje?

  23. #23
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    On je "nadmoć" trenirao na meni.
    :D a zato smo ovdje. Roditeljstvo bez granica!

  24. #24
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    Ali na to traži još i mlijeko-na žalost, eto pstaju mi još uvijek samo tri mogućnosti: kravlje, adaptirano ili nikakvo!
    A zoeno, rižino ili sojino...
    Glasam za zobeno, ima kalcija...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj ludovik prvotno napisa
    Po čemu si ti zaključio da žene koje djeci starijoj od godinu dana daju adaptirano mlijeko smatraju da je ono bogomdano i da ne vode računa da im se djeca hrane raznovrsno jer..."eto, krnula sam mu flašu, tu ima svega, odoh pajpat cigar dok mali dudla!".
    Žene su se odlučile i dalje davati adaptirano da im djeca ujutro i navečer ne pocugaju pola litre običnog kravljeg nego modificiranog kravljeg kako bi smanjile mogućnost javljanja intolerancije na laktozu (jer, iako su im djeca velika ona su još uvijek mala, po njihovoj procjeni i tako će raditi dok ne procjene da im mogu polako uvoditi, ako žele, obično kravlje...
    Probaj ti djetetu ujutro čim se probudi tutnuti čašu jogurta u usta.
    Ih, kako je ovo nabrijano.
    Ne slažem se zapravo ni sa čime iz gornjeg citata:
    - nisam zaključio da žene formulu smatraju bogomdanom, a ako takvih ima, ne mogu im ni pomoći - nsam stručan u pitanjima religije
    - ne prihvaćam pušenje kao alternativu odgovornom roditeljstvu
    - formula nema moć sprječavanja netolerancije laktoze, osim eventualno nekakvih specijalnih, ali to nisi naglasila
    - ne vidim na koji način je djetetu od godinu dana pola litre bilo kakvog mlijeka balansirani obrok
    - moj malac je s godinom dana počeo tamaniti jogurt, a ni danas ne zatuče više od pola šalice u jednom obroku

    Ne kužim čemu toliko isticanje žena u pitanjima prehrane djeteta. Prelaskom na formulu žena se u velikoj mjeri odriče svoje biološke nadmoći u podizanju djeteta i ovakvo isticanje mi je malo bez veze. Ima li neki drugi razlog zašto bi se žene trebale razlikovati od ostatka čovječanstva?
    Joooj, Davore...tvoji postovi sve više mi liče na onu famoznu spravicu "stomak-eliminator"
    Baš ga izvlačiš i mrmoljiš - pravi si filozof.
    Pa sam si rekao kako smatraš da žene u toj formuli vide čudotvorni napitak obogaćen svime potrebnim za rast i lijepo napredovanje pa pišeš ".... Formula se sastoji od industrijski degradiranog kravljeg mlijeka i dodane kemije. Nije li u tom slučaju najbolje dijete hraniti balansirano, a mlijeko koristiti tek kao još jednu namirnicu. Ovakvim pristupom se raznolikost u prehrani povećava.
    U suprotnom se slijepom vjerom u formulu postiže nehajnost u prehrani djeteta, jer je navodna sveobuhvatnost takvog "obroka" fantastičan alibi. Kr'neš djetetu bočicu i baviš se nečim drugim. Prikladno."

    Npr. moje dijete popije oko 460-480 ml adaptiranog (ima 15 mjeseci) - ujutro i navečer...izvodiš li ti odmah zaključak da mu prehrana nije izbalansirana?

  26. #26
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno



    takvog te volim

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Odgovor se ticao ovog pitanja:
    Citiraj ludovik prvotno napisa
    ...izvodiš li ti odmah zaključak da mu prehrana nije izbalansirana?

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Htjela sam jos pitati, sta je s onom forom koju radile nase mame nedojilice, da obicno kravlje razrijede s obicnom, prokuhanom vodom? Jel se danas to smatra prihvatljivo?
    to i danas zene rade kada prestanu dojit. Znam da je to cest slucaj kod nas u Bosni.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ne kužim se previše u varijante s običnim kravljim mlijekom (meni je ono NO-NO u prvim godinama, bez obzira je li dijete dojeno ili nije), ali čini mi se da sada svi preporučuju punomasno, nipošto razrijeđeno kravlje mlijeko.
    Punomasno ide nakon godinu dana. Barem kod nas tako tvrde pedijatri.(ovo, svaki kraj zemaljske kugle ima svoje informacije)
    Ne smijem da spomenem adap.....o, jer ce nam Davor dobit osip

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Davore, piše "odmah", a ne "naman" -

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    ...ovo, svaki kraj zemaljske kugle ima svoje informacije
    Ne smijem da spomenem adap.....o, jer ce nam Davor dobit osip
    Ne, nego svaki šor, zaseok i selo raspolaže drukčijim ispravnim spoznajama...pa dok se svi smisle djeca ogladne.

  33. #33
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    .....o, jer ce nam Davor dobit osip
    Yok, gnojne prišteve.

    Spomenuto razrjeđivanje mlijeka se izvodilo u odnosu 3/4 punomasnog mlijeka i 1/4 vode, ali se ticalo hranjenja dojenčadi, a ne dohrane jednogodišnjaka i totalno je OT.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    56

    Početno

    Ljudi moji.........joj !
    Očito do nas dolaze svakojake informacije od strane med.osoblja, a mi (ne svi, ali OČITO NAS VELIK BROJ) totalno ZBUNJENI . Eto, konkretno jedna doc. mi rekla uvesti punomasno 3,2% masti bez rijeđenja vodom,a druga doc. 2,8%obvezno rijediti u omjeru pol pol ,pa nakon tjedan omjer 2/3 mlijeka i 1/3 vode... I KAKO DA POSTUPIM ?

    Smatram da svaki roditelj sam odlučuje kada će ( i hoće li uopće) uvesti kravlje mlijeko svom djetetu u jelovnik , ja sam to odlučila napraviti uskoro , no moja pitanja su se odnosila na NAČIN uvođenja kr.mlijeka i kako Davor napisa -nije isto uvođenje u dobi od 6 mj. i djetetu od 13 mj. ili se varam ?

    Stoga VAS molim , ako tko zna i želi nek napiše konkretno odgovore na moja pitanja.

    još bi dodala da bih bila presretna da moje dijete doji i da mu uz to dajem jogurte,sireke itd ,ali na žalost moje dijete nije te sreće -a nije to zbog mojeg komoditeta!

  35. #35
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Napisala si priličnu zagonetku. Jasno je da te puno toga zanima, ali nisu jasne neke osnovne pretpostavke. Prvo: koliko veliko dijete kaniš hraniti. Zatim, ima li ikakvih prepreka da jednostavno slijediš upute pedijatra.

    Sudeći po ovome što pišeš, rekao bih da se radi o prilično velikom djetetu kome je skoro sasvim svejedno što će potamaniti.

  36. #36
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    :hrkljuš: sad sam tek provjerio početak topica :hrkljuš:
    Elem, s godinom dana JE sasvim OK djetetu davati sve živo osim jako začinjene i usoljene hrane, meda, kikirikija i slično. Mlijeko je u tom slučaju tek jedna od namirnica koje mali sladokusac može, a ne mora jesti.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj snorki prvotno napisa
    .....o, jer ce nam Davor dobit osip
    Yok, gnojne prišteve.

    Spomenuto razrjeđivanje mlijeka se izvodilo u odnosu 3/4 punomasnog mlijeka i 1/4 vode, ali se ticalo hranjenja dojenčadi, a ne dohrane jednogodišnjaka i totalno je OT.
    Zar nije 2/3 mlijeka i 1/3 vode?!




  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    56

    Početno

    ITKO ?

    :?

  39. #39
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A što to? Za dijete od godinu dana skoro da nema nikakvih zapreka jesti bilo što. Čak i nektar, ambroziju i cijelo kravlje mlijeko - nije više beba. Pričekaj samo s medom, kikirikijem, kulinovom sekom i slanim srdelama.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    56

    Početno

    ak je plavuša dobro shvatila, nerazrijeđeno punomasno trajno mlijeko.

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno Re: kravlje mlijeko

    Citiraj kata prvotno napisa
    Lijep pozdrav!
    Moj sinek je napunio godinu dana, te me zanima kako prijeći s adaptiranog mlijeka na kravlje(on inače rado jede sve primjereno tom uzrastu-ravnamo se prema Mojoj prvoj godini).Konkretno :
    -koje mlijeko
    -s koliko mlij.masti
    -treba li ga rijediti ili ne
    -ako je trajno,pretpostavljam da ga ne treba prokuhati ?

    i još nešto.: do kad ste prokuhavale vodu za piće ?

    HVALA , kata
    KATA

    Dijete od godinu dana više nema medicinskog razloga da jede adaptirano mlijeko. Ako uzima kravlje mlijeko ono treba biti punomasno.
    Uz ostalu hranu preporuka pedijatara je da dijete uzma pola litre mlijeka i mliječnih proizvoda dnevno. Znači i jogurta, sira itd.

    Ja sam Lei davala adaptirano mlijeko do druge godine, ne na bočicu jer je nju odavno odbacila, nego u jednom obroku, na žlicu, sa žitaricama.
    Zašto - zato što je adaptirano mlijeko masnije i od najmasnijeg kravljeg, zato što je obogaćeno vitaminima i mineralima - a Lea jako slabo jede, pa mi je to bilo važno.

  42. #42
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ili kao u našem slučaju, M odbija kravlje mlijeko ako je čisto ( sa recimo žitaricama ili da pije), ali u x-linu, palenti, grizu je ok.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    99

    Početno

    Ma ja sam nekako skeptična prema kravljem mlijeku. Nisam nutricionistica, niti preghrambeni inžinjer, ali na pomisao kako se to mlijeko dobiva - puuno kojekakvih lijekova i umjetnih hormona kravicama da daju mljekeca preko svake prirodne mjere - prođe me volja. Tim više što je i daleko teže probavljivo od fermentiranih proizvoda (a ope i oni nastaju iz istog tog mlijeka). OK, pošto nije svatko zaljubljenik u jogurte i sireke nekako mi se kao najbolje rješenje nude biljna mlijeka - sojino i ostala koja je već ranije netko spomenuo.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Filip pije puno masno kravlje mlijeko od 13.og ili 14.og mjeseca. Prije nije pio puno, a sad pije oko pol litre dnevno (dojimo jos samo malo ujutro). Koristimo mlijeko od 2,8-3,8 (kako kad), trajno (jer mogu kupiti cijeli karton i staviti van frizidera). Nama je to super jer Filip nije htio okusiti adaptirano, a ni jogurt, niti bilo koji drugi mlijecni proizvod. Mlijeko tamani.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    56

    Početno

    curke

  46. #46
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Ahmeda planiram na bio sojino (calcium fortified) negdje nakon godinu dana. Mejra je imala dosta problema sa stolicom i mislim da sojino polako rijesava njene muke.

    Ahmed vec konzumira domace kisalo mlijeko, Mejra ga nece. :/

  47. #47

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    50

    Početno

    Mima, kad si napisala "... zato što je adaptirano mlijeko masnije i od najmasnijeg kravljeg, zato što je obogaćeno vitaminima i mineralima - a Lea jako slabo jede, pa mi je to bilo važno" jesi tu mislila da ima više kalorija ili...ne kužim se baš u to, znam samo da kravlje punomasno mlijeko ima 3,8% mliječne masti...koliko ima adaptirano?
    Mi smo još na adaptiranom i polako bih uvodila obično kravlje punomasno (da li je svejedno je li svježe ili u tetrapaku?) jer s 15 mjeseci polako odbija adaptirano (na kojem uostalom ništa ne mogu kuhati; npr. griz na mlijeku), a i postaje skup provod obzirom da ga sve više bacam nego što ga popije.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno Re: kravlje mlijeko

    Evo do čega je došlo, sama sebe citiram, vidim da nitko ovo moje nije zapazio, pih.
    Citiraj Foška prvotno napisa
    no u stvarnosti poznam jednog od djetinjstva boležljivog, jako osjetljivog dečka (studoš je sad) koji je alergičan (!) na to UHT mlijeko, a svježe mu je (i previše ) OK.
    UHT mlijeko = sterilizirano mlijeko = mlijeko u tetrapaku = trajno mlijeko

    Svježe mlijeko = pasterizirano mlijeko = mlijeko u boci ili mekom kartonu

    Dalje,
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Zašto - zato što je adaptirano mlijeko masnije i od najmasnijeg kravljeg, zato što je obogaćeno vitaminima i mineralima - a Lea jako slabo jede, pa mi je to bilo važno.
    khm, khm, a malo okice usmjeriti na kutiju dotičnog proizvoda? Npr., (kršitelj koda)1 ima nevjerojatnih 25% mliječne masti, ali dok je tvar u PRAHU! U pripremljenom mlijeku je 3,5% mm. Inače, kako je i ludovik rekla, tj. napisala, mlijeko izmuženo od gospođe kravice ima oko 3,8%.

    Jako je zanimljiv i poučan rad Sastav masnih kiselina majčinog mlijeka i pripravaka dječje hrane Evo izvatka iz rasprave:

    Budući da je dojenje prirodni i time najprikladniji način prehrane novorođenčeta, majčino mlijeko u potpunosti zadovoljava nutritivne potrebe dojenčeta do uzrasta od 6 mjeseci (Koletzko i sur., 1992.). Nakon toga započinje dohrana kako bi se dijete priviklo na hranu drugačijeg okusa, boje i konzistencije, ali se nastavak dojenja preporuča do uzrasta od godinu dana.
    Međutim, govoreći o sastavu masnih kiselina, čak ni majčino mlijeko ne može biti idealan model. Prema istraživanjima Fidler i suradnika (2000.), Koletzkog i suradnika (1992.) te brojnih drugih autora, udjel masti i sastav masnih kiselina mlijeka odraz je njihova sastava u hrani majke, a to je individualna karakteristika ovisna o klimatskim, etničkim, kulturološkim i drugim prilikama u kojima majka živi.
    U prilog tome govore i naši rezultati određivanja udjela masti koji se u mlijeku dojilja kretao u rasponu od 23 do 155 g/L, uz srednju vrijednost od 70,71 g/L. Udjel masti određen u pripravcima dječje hrane u pravilu je odgovarao deklariranoj vrijednosti i iznosio je od 3,6 g/100 g u hrani namijenjenoj djeci s dijarejom, do 28 g/100 g u hrani za djecu od navršenog 3. mjeseca života.

    Rad je objavljen u časopisu Mljekarstvo

  49. #49
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj ludovik prvotno napisa
    Mima, kad si napisala "... zato što je adaptirano mlijeko masnije i od najmasnijeg kravljeg, zato što je obogaćeno vitaminima i mineralima - a Lea jako slabo jede, pa mi je to bilo važno" jesi tu mislila da ima više kalorija ili...ne kužim se baš u to, znam samo da kravlje punomasno mlijeko ima 3,8% mliječne masti...koliko ima adaptirano?
    Mi smo još na adaptiranom i polako bih uvodila obično kravlje punomasno (da li je svejedno je li svježe ili u tetrapaku?) jer s 15 mjeseci polako odbija adaptirano (na kojem uostalom ništa ne mogu kuhati; npr. griz na mlijeku), a i postaje skup provod obzirom da ga sve više bacam nego što ga popije.
    ludovik --> ne znam za svaku forumulu, no prilično sam sigurna da mlijeko koje smo mi koristili u 100 ml ima više mliječne masti i kalorija nego punomasno kravlje mlijeko. To je vrlo lako provjeriti, podaci pišu na kutiji, a i na svakom tetrapaku mlijeka. Ja nemam u kući više niti jednu kutiju, pa ne mogu sa stopostotnom sigurnošću tvrditi da sam u pravu, no, kažem lako je usporediti. Kod mene je postojao još jedan moment - Lea kao što rekoh jede slabo pa je mene strah mijenjati bilo što što ona hoće jesti. Inače, i ja sam sad uvela kravlje baš zato da joj mogu kuhati griz i zobene pahuljice - ali sa slabim uspjehom ništa od toga neće. Ja kupujem mlijeko u tetrapaku, a kako imam opsessiju od pokvarene hrane nisam se baš financijski spasila jer praktički za svaki njen obrok otvaram novi tetrapak (ali zato ćemo vjerojatno ja i MM oboljeti od masnoća u krvi )

  50. #50
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Ja sam sve kuhala na adaptiranom, dok god su ga pili!

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •